'Aanzien van de gemeente mag geen geweld worden aangedaan' .Mentaliteitsverandering duurt langer dan een jaar' Heel lang lid van het CNV Eigen straatje Onderzoek naar baldadigheid Europese rotery- bijeenkomst in Zierikzee Commissie openbare werken schoorvoetend achter ecologisch groenbeheer CDA wil toch bijdrage voor recreatiebus Schrijf- avonden Amnesty International Commissie financiën Hoorzitting Vergadering VVV-Brouw Expositie schildersclub Perspectief in Eenhoorn VRIJDAG 24 APRIL 1992 NR 25142 3 Miel Cools bezingt het treffend in zijn Groot Nederlandse Bal lade: 'Als ik ze zie, die tuintjes zonder avonturen, gras zonder onkrid en liguster langs de rand, dan denk ik: 'Nederland mag schoon zijn voorde buren, maar Lieve Heer geef mij het dolle Vlaanderland' Een fraaie tekst van Ernst van Al- tena die heel goed de Holland se mentaliteit weergeeft. Het eigen straatje moet schoon zijn en wee hen die er andere ideeën op na houden en vinden dat dat straatje bést een beetje rommeliger mag zijn. Tijdens een discussie gisteravond, donderdag, tijdens de vergade ring van de commissie openba re werken van de gemeente over ecologisch groenbeheer kwam de Hollandse netheid ook weer om de hoek kijken. Niet meer spuiten met chemi sche middelen, akkoord. Maar de gemeente moet er wel net jes uit blijven zien...Een grassprietje dat tussen de ste nen doorpiept kan niet. Wat is het toch met ons Hollanders dat we zo krampachtig probe ren de natuur in de door ons gewenste banen te leiden? Waarom kunnen we niet ge woon de natuur wat meer haar gang laten gaan, wat minder streng in de leer worden? Mis schien ligt de oorzaak in de Calvinistische inslag in ons koude kikkerlandje. Mis schien zijn we wel een beetje bang voor de natuur en probe ren we die angst weg te nemen door plaats en vorm van de na tuur strikt aan banden te leg gen. Geen enkele zichzelf respecterende politicus zal het belang van natuur en milieu ontkennen, maar dat men aan het idee moet wennen dat ons straatje er in de toekomst mis schien wat minder net uit gaat zien mag duidelijk zijn. P. K. SIRJANSLAND - Naar aanlei ding van enkele meldingen van baldadigheid in Sirjans- land is door de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland een on derzoek ingesteld. Uit dat onderzoek is gebleken dat een groep jongeren in de leeftijd van 12 tot 15 jaar grote aantallen vernielingen, balda digheden en diefstalletjes heeft gepleegd in het afgelopen half jaar. Bushokjes werden vernield, ruiten werden inge gooid en gebouwen werden be klad en besmeurd. De meeste daders zijn inmiddels door de politie verhoord en hebben hun aandeel in de baldadigheden bekend. Een aantal jongeren wordt nog verhoord door de po litie. Uit het onderzoek bleek verder dat diverse vernielin gen niet waren gemeld bij de politie De politie verzoekt met klem melding te doen van ver nielingen en overlast. Op die manier wordt de kans om de schuldigen in de kraag te vat ten groter en kan de politie ook meer aandacht besteden aan die plaatsen waar vaak over last plaatsvindt. ZIERIKZEE - Op initiatief van de roteryclub Ede-Kernhem wordt morgen, op zaterdag 25 april in Zierikzee een Europe se roterybijeenkomst gehou den. Aan het evenement nemen roteryclubs uit Engeland, Duitsland en Nederland deel, waaronder de roteryclub uit Zierikzee. Het evenement vindt plaats in restaurant Mondragon aan de Oude Haven en begint om 10.30 uur. Volgens de heer Valken burg van de roteryclub Ede- Kernhem staat de Europese ge dachte centraal tijdens de bij eenkomst. Door de banden tus sen de roteryclubs uit diverse landen door middel van dit soort bijeenkomsten te verster ken wil men een bijdrage leve ren aan het vervagen van de Europese grenzen. Zierikzee is volgens de heer Valkenburg vanwege zijn centrale ligging tussen de landen bij uitstek ge schikt voor een dergelijke bij eenkomst. Tijdens de samen komst wordt het woord ge voerd door gouverneur B. C. Bom, de heer Varenhorst van het roterydistrict Midden-Ne derland en de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. As- selbergs. Tijdens de bijeen komst zal worden betaald met BURGH-HAAMSTEDE - Schoorvoetend schaarde de commissie openbare werken van de gemeente Westerschouwen zich gisteren, donderdag, achter het voorstel van het college van b en w om door te gaan met ecologisch groenbeheer. Alles mooi en aardig, maar het mag niet zo zijn dat het aanzien van de gemeente geweld wordt aangedaan", verwoordde CDA-commissielid A. J. Padmos het algehele gevoe len. Vorig jaar werd in de gemeente Westerschouwen een begin ge maakt met de invoering van in tegraal ecologisch goenbeheer. De nieuwe aanpak hield onder meer in dat niet langer gebruik werd gemaakt van chemische onkruidbestrijdingsmiddelen maar dat het onkruid op de 'ou derwetse' manier werd verwij derd. Mentaliteit In een korte toelichting op het werkplan voor 1992 voor wat betreft het ecologisch groenbe heer stelde commissievoorzit ter wethouder G. J. W. van der Salm dat het bij ecologisch groenbeheer om meer gaat dan alleen het afzien van gebruik van chemische middelen. „Waar het in feite om gaat is een verandering van de menta liteit", aldus Van der Salm. CDA-woordvoerder Padmos, die ook eerder al kritische kanttekeningen bij de nu in geslagen weg plaatste, liet we ten dat hij nog steeds sceptisch tegenover de nieuwe aanpak staat. Ook vroeg Padmos aan dacht voor een aantal prakti sche zaken die in zijn ogen wei eens in het gedrang zouden kunnen komen bij het ecolo gisch groenbeheer. Als aandachtspunt noemde Padmos onder meer de ver keersveiligheid. ,,De bermbe planting mag natuurlijk niet het zicht op een kruispunt weg nemen", aldus de christen democraat. ,,Het onkruid mag ons niet boven het hoofd groei en. Een schone gemeente gaat CDA-commissielid A. J. Pad mos'Er zijn ook middelen die niet of nauwelijks schadelijk zijn'. voor mij voor en de wijze waar op die gemeente schoongehou- den wordt is voor mij minder belangrijk", aldus Padmos. Hij stelde dat er ook chenmi- sche middelen gebruikt kun nen worden die weinig of geen schade aan het milieu toebren gen. Wethouder Van der Salm haakte meteen in op de woor den van Padmos. ,,Ik denk dat je ecologisch beheer op lange termijn onderuit haalt als je toch chemische middelen gaat gebruiken. En minder schade lijk is nog steeds schadelijk", aldus de wethouder. Hoofd dienst gemeentewerken W. van Meerten voegde daar aan toe dat ecologisch groenbe heer op termijn waarschijnlijk goedkoper is dan conventio neel groenbeheer met gebruik van chemische middelen. PvdA-woordvoerder Hendrik- se liet weten dat hij net als Pad mos zo zijn bedenkingen heeft tegen ecologisch groenbeheer. ,,Maar misschien zijn we in Westerschouwen wat dat be treft een beetje verwend". Hendrikse doelde daarmee op het feit dat door ecologisch groenbeheer een ander beeld van het gemeentelijk groen ontstaat dan men gewend is. En daar moet men aan wennen. ,,Ik moest er zelf ook aan wen nen", stelde VVD-woord voer der A. M. Verseput. Van Meer ten haakte daar meteen op in. „Onze medewerkers moesten er ook aan wennen, maar ze worden nu steeds enthousi aster over deze manier van werken". SCHARENDIJKE - Met een krappe meerderheid be sloot de raad in haar vergadering van donderdag avond dat het recreatiebuslijnennet dit jaar geen subsidie toegewezen krijgt. Dit gezien de resultaten van vorig jaar toen werd gestart met het project. De CDA-fractie uit monde van de heer C. W. Boot vond dat het project toch vervolg verdient. „Het gaat hierbij om een mentaliteitsverandering van de bur ger die je niet binnen een jaar mag verwachten", al dus Boot. „de periode is te kort". De heer J. L. F. Bolleman (SGP/RPF/GPV) kon zich volledig bij de ze woorden aansluiten. Vorig jaar werd aan het recrea- tiebusproject een subsidie ver leend van ruim 6000 gulden. De resultaten van het project ble ken na de evaluatie echter te gen te vallen. Het aantal kilo meters van het recreatief auto verkeer was weliswaar enigs zins verminderd, maar daar te genover stond een vermeerde ring van het aantal gereden buskilometers. Na de optel- en aftreksom bleek dat het pro ject uiteindelijk niet heeft ge leid tot een reductie van de mi lieubelasting. Dit in ogenschouw genomen en het feit dat deze zomer enkele belangrijke concentraties waar toeristen zich binnen de ge meente ophouden niet worden aangedaan, was aanleiding voor het college negatief te ad viseren over de subsidie aanvraag van 4500 gulden. Wet houder L. C. Hart: „Gezien de lokaties die afvallen is het pro ject voor Middenschouwen van weinig betekenis". De heer Boot van het CDA vond dat je de burgers een kans moet ge ven om gebruik te maken van de speciale buslijn. Met name omdat het project voor de toe- komst toch een bijdrage kan le veren aan een beter milieu. „Als lagere overheid zijn wij toch verantwoordelijk en óin nu meteen nadat een aantal doelstellingen niet is gehaald te kappen, daar zijn wij het niet mee eens". De heer G. A. M. Cobussen zei namens zijn fractie ieder initiatief tot een vermindering van de auto kilometers te steunen, maar dat hij in dit geval volledig kon instemmen met de visie van het college. Aan het eind van de discussie bleek dat met vier tegen drie stemmen het voorstel om dit jaar geen bijdrage te geven werd gesteund. ZIERIKZEE - „Ik ben hartstikke blij u deze speld te kunnen overhandigen. Mensen die zo lang lid van het CNV zijn gebleven hebben de Christelijke vak beweging groot gemaakt". Dat zei districtsbestuurder van de Hóut- en Bouwbond CNV voor Zeeland en West-Brabant, T. J. van Rijssel toen hij de he ren P. M. Bil en A. Bil uit Zie rikzee huldigde omdat ze res pectievelijk 50 en 40 jaar lid zijn van het CNV. De plechtig heid vond plaats tijdens de 59e jaarvergadering van de afde ling Zierikzee van de Hout- en Bouwbond, donderdagavond in De Driehoek te Zierikzee. De heer C. van Houten uit Zie rikzee, die 60 jaar lid is van de bond, kon niet bij de vergade ring aanwezig zijn. Hij werd la ter thuis gehuldigd. Beide jubilarissen kregen uit handen van de heer Van Rijssel een certificaat en een gouden speld met lauwerkrans. Op het exemplaar van de heer P. M. Bil was vanwege zijn gouden jubileum bovendien een ro bijntje bevestigd. In zijn toe spraak ging de heer Van Rijssel in op de werkzaamheden en de doelstellingen van het CNV dat momenteel 300.000 leden heeft in Nederland. Hij vertelde dat de bond tegenwoordig vooral ijvert voor het behoud van ver worvenheden als de WAO en Ziektewet die in de afgelopen jaren zijn bereikt. Behalve de drie jubilarissen werd tijdens de vergadering ook de heer W. de Bil uit Zie rikzee in het zonnetje gezet. Na 45 jaar penningmeester en plaatselijk vertegenwoordiger van het sociaal fonds te zijn ge weest en bijna vier jaar plaats vervangend voorzitter van de afdeling Zierikzee legde hij de ze drie functies neer. „Vanwege mijn leeftijd en mijn gezond heid", aldus de heer De Bil. Reischeque Namens de afdeling dankte se cretaris H. Nieuwkoop hem voor zijn werkzaamheden in de afgelopen jaren en bood hem een collage van foto's en tek sten en een reischeque van 100 gulden aan. De CNV-jubilarissen op een rijtje. (Foto: Joop van Houdt). AMSTERDAM - Ed. van Thijn, burgemeester van Amsterdam heeft donderdag in Amsterdam de eerste exemplaren van de brochure „Walter Suskind en de Hollandsche Schouwburg" uitgereikt aan een aantal me dewerkers van de Walter Sus- kind Stichting en leerlingen van de IVKO-school in de hoofdstad. De brochure die be doeld is voor schoolkinderen van 10 tot 16 jaar, vertelt het verhaal van Walter Suskind en de Hollandsche Schouwburg in Amsterdam. ZIERIKZEE - In de periode tot en met 28 april worden op ini tiatief van de groep Schouwen- Duiveland van Amnesty Inter national weer op diverse plaat sen op Schouwen-Duiveland schrijfavonden gehouden. Aan de hand van voorbeeld brieven kan men reageren op bepaalde schendingen van de mensenrechten. Deze maand wordt aan de autoriteiten in Tunesië, Zuid Korea en Joe goslavië om onmiddellijke vrijlating van gevangenen ge vraagd of een onafhankelijk onderzoek naar de doodsoor zaak van twee mensen. Dat niet alle brieven ongelezen in de prullenbak verdwijnen bleek uit de vele reacties die de afgelopen maanden binnen kwamen. Een mevrouw uit Brouwershaven kreeg al voor de derde keer dit jaar een brief terug waarin nader werd inge gaan op het betreffende geval. Voor Amnesty een bewijs dat wel degelijk kennis wordt ge nomen van verzoeken en pro testen. Op maandag 27 april in de Gereformeerde kerken in Haamstede en Brouwershaven en bij de familie Van der Lin den aan de Baalpapenweg 2 in Ouwerkerk van 19.00 tot 20.30 uur. Op dinsdag 28 april aan de Dokter Wortmanstraat 23 in Noordgouwe van 10.00 tot 12.00 uur en in de Gereformeerde kerken te Scharendijke en Nieuwerkerk van 19.00 tot 20.30 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Op woensdag 29 april komen de le den van de commissie finan ciën van de gemeente Wester schouwen bijeen voor een ver gadering. Aanvang van de ver gadering, die in het gemeente huis wordt gehouden, is 19.30 Op de agenda staat een aantal verzoeken tot het beschikbaar stellen van krediet. Zo wordt gevraagd geld vrij te maken voor de aankoop van een stof zuiger cq rolbezem voor de ge meente en een mobilofoon voor de reddingsbrigade. Ook met de verbetering van het riole ringsstelsel en met de vervan ging van het asfalt van par keerterrein De Punt door klin kers is geld gemoeid. Naast deze onderwerpen geeft de commissie haar mening over financiële medewerking aan de aanleg van een kunst grasveld voor Hockeyclub Schouwen-Duiveland in Zie rikzee, een subsidieverzoek van het Algemeen Maatschap pelijk Werk en de vernieuwing van huisaansluitingen aan de Emmaweg. NIEUWERKERK - In het ge meentehuis van Nieuwerkerk wordt op dinsdag 28 april een hoorzitting gehouden. Gespro ken wordt over het ontwerp plan voor het aanleggen van verkeersremmende voorzie ningen op de Stolpweg in Nieu werkerk. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Tijdens de zitting wordt er een toelichting gegeven op het ont werpplan. Het publiek krijgt de gelegenheid om te reageren op de inhoud van het plan of hierover vragen te stellen. De bijeenkomst is voor een ieder toegankelijk. BROUWERSHAVEN - Op maandag 27 april houdt de VVV-Brouwershaven een alge mene ledenvergadering. Deze wordt gehouden in het Tonnen- magazijn en. begint om 20.00 upr. )(>J -1 Nadat onder meer het finan cieel jaarverslag van 1991 is doorgenomen en de begroting voor 1993 is vastgesteld wordt verder ingegaan op het plan tot herstructurering van WV's. De Algemene Nederlandse Ver eniging van WV's (ANVV) legt namelijk in de toekomst een nieuwe status op aan de verschillende WV's. Kantoren moeten aan een aantal eisen voldoen om in aanmerking te komen voor een bepaalde sta tus. Vervolgens wordt er een be stuursverkiezing gehouden. Aftredend is de heer M. van Leersum. Hij stelt zich be schikbaar voor de vacature van secretaris. Aftredend en niet herkiesbaar is namelijk de huidige secretaris mevrouw G. M. Rog. Ook de heer H. A. Dijkshoorn treedt af en stelt zich niet herkiesbaar. Voorge dragen voor de functie van pen ningmeester wordt de heer H. A. Vrijdag. Mevrouw M. van Oost wordt voorgedragen als toegevoegd bestuurslid. Ande re kandidaten voor het bestuurslidmaatschap kunnen zich schriftelijk aanmelden tot voor de aanvang van de verga dering. .HAARLEM - In de Haarlemse Vazzclub treedt vrijdag 1 mei de groep Capelino op. De groep maakt muziek in de stijl 'Hot Club de France', waarmee gita rist Django Reinhardt en vio list Stephane Grapelli in de ja ren dertig furore maakten. Van 29 april tot en met 9 mei ZIERIKZEE - Van woensdag 29 april tot en met za terdag 9 mei is in De Eenhoorn te Zierikzee een ex positie te zien van het werk van leden van de schil dersclub Perspectief. De geëxposeerde werken het afgelopen seizoen op dinsdag en donderdagavond door leden van de schildersclub gemaakt in het UW-gebouw te Zierik zee. Daar kwamen de leden van Perspectief bijeen om hard te werken met verschillende ma terialen en technieken zoals olieverf, waterverf en pastel krijt. Perspectief staat onder creatie ve leiding van grafisch ontwer per en schilder Kees van de We tering uit Zierikzee. Tijdens de expositie bestaat tevens de ge legenheid om zich aan te mel den als nieuw lid van de schil dersclub voor het seizoen 1992/1993. De lessen beginnen in september. Kees van de We tering geeft tijdens de exposi tie op zaterdagen informatie over de nieuwe teken- en schil dercursus. De expositie wordt op dinsdag 28 april om 20.00 uur officieel geopend door galeriehouder en kunstbemiddelaar Dick Ster- kenburg uit Zierikzee. De ex positie is vervolgens dagelijks van 13.00 tot 17.00 uur geopend. Op zondag is De Eenhoorn ge sloten. verwachting t/m dinsdag 28 april WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidwest 4 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuidwest 4 Dinsdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 apr.Zon op 06.21, onder 20.55 Maan op 03.25, onder 13.00 26 apr.Zon op 06.20, onder 20.56 Maan op 03.44, onder 14.08 27 apr.Zon op 06.17, onder 20.58 Maan op 04.01, onder 15.16 Nieuwe Maan: 2 mei (19.44) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ons land ligt de komende 24 uur in een stroming uit zuid tot zuidwest. Hiermee wordt tamelijk zachte lucht aangevoerd. Vannacht en ook nog op zaterdagochtend drijft nog veel bewolking over ons land. Mogelijk valt daaruit een bui. De bewolking hangt samen met een front, dat vanaf Denemarken via on ze omgeving en het Kanaal naar de Oceaan loopt. Morgenmiddag kun nen achter dit front aanwezige op klaringen ons land bereiken. In de loop van de dag worden daarom pe rioden met zon verwacht, het eerst in het westen. In verband met de be wolking wordt het de komende nacht niet kouder dan een graad of 9. Op zaterdagmiddag loopt het kwik tot rond 16 graden op, alleen vlak aan zee blijft het enkele graden frisser. De wind is overwegend ma tig. Op wat langere termijn blijft een zuidwestelijke stroming tamelijk zachte lucht aanvoeren. DEN BOSCH - De hoofdver dachte van de roof van drie Van Gogh-schilderijen uit het Noord Brabants Museum, is waarschijnlijk ook de dader van de diefstal van twee oude meesters uit het museum „Hof je van Mevrouw van Aerden" in Leerdam. Dat is donderdag bekendgemaakt op een geza menlijke persconferentie van de gemeentelijke politiekorp sen van Den Bosch en Leer dam. DEN HAAG - Minister Pronk .van ontwikkelingssamenwer^ king betreurt het dat_het^Qijt- wikkelingsprog'ramma" vain 'üe Verenigde -Naties (UNDP)- de pogingen gestaakt heeft poli tieke vrijheid te meten. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 ZlERIKZEESCHEfl NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Wnd. Chef redacteur P. Kleèmans Kantoor JannewekKen 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 47,50 Bij autom. afschr. f 45,00 Per jaar f 179,00 Bij autom. afschr. f 169,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1150 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3