Fraude bedreigt Europa Roken in zwangerschap leidt tot cara bij peuter De PvdA steunt D66 in voorstel minimumloon Celstraf geëist tegen ontuchtige orgelleraar Mysterieuze ziekte bij mensen Philip Morris 'Reality-tv bederft regels privacy pers' I f HeJenye isst ik jullie kan aanbieden een }/ss\ rm putuslerHls jullie m hebben, sprint dsn msar op de Irsclor ,j. Ook kleinere partijen mee 63-jarige man uitMiddelharnis WATERSTANDEN Schade van meer dan 130 miljard per jaar Onderzoek hoogleraar kinderziekten Hoofdredacteur Trouw: Mysterie van schoenen Fujimori bezichtigt residentie r. Lagere oogst door nachtvorst - I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - De PvdA sluit zich aan bij het voorstel van D66 om werklozen niet te verplichten onder het minimumloon te werken. Ook Groen- Links, SP en de kleine christelijke partijen lijken het D66-amendement te steunen. Dat bleek donderdag bij het debat over een wetsvoorstel van minister Melkert (Socia le Zaken) dat werkgevers de mogelijkheid biedt geduren de maximaal twee jaar min der dan het minimumloon te betalen. Doel van het wetsvoorstel is langdurig werklozen meer kansen op een baan te bie den. Werkgevers moeten wel minstens 70 procent van het minimumloon betalen. Ook moeten ze zorgen voor oplei ding en begeleiding. Melkert wil alleenstaande werklozen verplichten onder het minimumloon te werken. Voor samenwonenden geldt die plicht wat hem betreft niet, omdat zij anders onder het voor hen geldende soci aal minimum zouden zakken en voor een aanvullende uit kering naar de sociale dienst zouden moeten. WD en CDA zijn voorstan der van een verplichting voor iedereen. D66 was dat eerst ook, maar de democra ten willen geen ongelijke be handeling tussen alleen staanden en samenwonen den. De draai" van D66 heeft wrevel gewekt bij de WD. Ook het CDA consta teert dat de democraten „180 graden van positie zijn ver anderd". Afspraken Over het wetsvoorstel zijn afspraken gemaakt in het re geerakkoord. Dat gebeurde vooral op verzoek van de WD. Pvd A-woordvoerder Van Zijl zei donderdag dat zijn partij er tijdens de kabi netsformatie alleen mee ak koord is gegaan om te voor komen dat zij buiten het kabinet zou worden gehou den. Hij sprak van een „geaccep teerd, maar bepaald niet ge wenst compromis". De VVD zou het wettelijk minimum loon het liefst helemaal af schaffen. ROTTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr. Van de Meer heeft dinsdag bij de rechtbank in Rotter dam twaalf maanden cel, waarvan zes voorwaarde lijk, geëist tegen een 63-jarige orgelleraar uit Mid delharnis. De man zou tussen 1992 en 1995 vier van zijn leerlingen onzedelijk hebben betast. De meisjes waren toen tussen de acht en tien jaar oud. Van de Meer wil ook dat de man de komende drie jaar geen or gelles geeft. De officier liet in haar eis meetellen dat de verdachte in 1991 vbof hetzelfde ver grijp bij twee van zijn leer lingen een boete van duizend gulden opgelegd had gekre gen. Volgens raadsman, mr. Van Vugt, konden er geen ernsti ge ontuchtige handelingen zijn gepleegd, omdat de ver dachte altijd bij zijn klanten thuis lesgaf. Daarbij waren vrijwel altijd mensen aanwe zig. Hogere rechter Ook zei de advocaat dat de straf die de rechtbank aan de verdachte oplegt, niet de zwaarste straf voor hem zal zijn. „De verdachte is streng religieus opgevoed. Hij ge looft dat er een hogere rech ter is die later een oordeel over hem velt. De hoofdzaak voor de man is niet dat hij een strafbaar feit heeft be gaan, maar dat hij heeft ge zondigd tegen het gebod van kuisheid." Uitspraak op 6 mei. BERGEN OP ZOOM (ANP) - Philip Morris in Ber gen op Zoom heeft woensdagavond een verpak kingsafdeling moeten sluiten nadat een aantal werknemers door onbekende oorzaak onwel raak ten. Negentien van hen werden per ambulance naar ziekenhuizen in de omgeving vervoerd. Na observa tie mochten zij donderdagmorgen weer naar huis. De artsen hebben niet uitge vonden waardoor de klach ten ontstonden. Die liepen uiteen van een tintelende huid tot braakneigingen. Sommigen waren op de werkvloer flauwgevallen. In ieder geval vertrokken de werknemers klachtenvrij, aldus Philip Morris-woord voerder Wilhelmus, De sigarettenfabriek is een nauwgezet onderzoek begon nen naar de oorzaak van de mysterieuze ziekteverschijn selen. De werknemers zijn dan ook direct vanuit het zie kenhuis naar het bedrijf ver trokken, waar zij toelichting zullen geven op het gebeur de. De plotseling opkomende ziektegolf begon woensdag middag vlak nadat een ploeg van 29 man aan hun half- vierdienst begonnen. Twee vrouwen raakten onwel en gingen naar huis. De be drijfsleiding zag toen nog geen reden om paniek te slaan, omdat twee plotselin ge zieken bij een bedrijf met 1800 personeelsleden niet on gewoon is. Dat veranderde toen om half acht nog eens negentien werknemers zich niet lekker bleken te voelen. De bedrijfsleiding sloeg toen wel alarm en liet de negen tien per ambulance naar het ziekenhuis overbrengen. Metingen De brandweer van Bergen op Zoom en de bedrijfsbrand weer voerden metingen uit maar zijn niet op verdachte stoffen. Philip Morris laat enkele internationale ver pakkingsdeskundigen van het bedrijf overkomen. De bewuste afdeling blijft voorlopig gesloten. Niet al leen Philip Morris, maar ook de arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Tijden en standen volgens gctijdetabel Hydro-mctcoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 april 06.10 164 12.05 -152 18.30 163 ROOMPOT BUITEN 25 april 04.20 183 10.40 -157 16.40 183 22.55 -153 BRUINJSSE 25 april 06.45 168 12.05 -161 17.50 168 WEMELDINGE 25 april 06.10 190 12.05 -168 18.25 189 Doodtij: 2 mei Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 ROTTERDAM (ANP) - Meer dan 130 miljard gulden per jaar. Dit kost internationale fraude de Europese Unie. Als daar geen einde aan wordt gemaakt zal dit een ernstige bedreiging vormen voor de economie van de EU. Dit schrijft een internationa le groep accountants en ma nagement-consultants van Deloitte Touche Tohmatsu International in een vanmid dag, donderdag, gepubli ceerd onderzoeksrapport. De studie is in opdracht van de Europese Commissie in alle lidstaten uitgevoerd. In Nederland alleen wordt de totale fraude geschat op één miljard gulden per jaar. Dat bedrag kan hoger uitvallen, gelet op het feit dat in 1995 bij voorbeeld, voor drie mil jard gulden aan verdachte transacties zijn gepleegd, mogelijk in het kader van witwasoperaties. Gesteld kan worden dat de daadwer kelijk ontdekte fraude slechts het topje van de ijs berg vormt, aldus de rappor teurs. Fraudeurs maken dankbaar gebruik van de verschillende wetgevingen in Europa en overheid en bedrijven blij ven in gebreke alle fraudes te melden, aldus de rappor teurs. Zij pleiten voor ver dergaande justitiële samen werking en haast met de har monisatie van de strafwetge ving. Nationale maatregelen verplaatsen het probleem al leen maar en bovendien is op dit moment alleen sprake van incidentbestrijding. Dat het bedrag van 130 mil jard wel eens het topje van de ijsberg kan zijn, komt doordat Europese bedrijven slechts ten dele rapporteren. „Er bestaat bij zowel de overheid als in het bedrijfs leven een grote terughou dendheid concrete cijfers over de omvang van fraude te publiceren." Echter, de onderzoekers heb ben „duidelijk bewijs dat fraudeurs bewust gebruik maken van de verschillende wetgevings- en handhavings- regimes binnen de Europese Unie," aldus onderzoekslei der Will Ingliss. „De fraude praktijken in de EU vormen een ernstige potentiële ver storing van de concurrentie en het zijn uiteindelijk de Europese burgers die de re kening betalen...". Nederlands De rapporteurs deden in de Nederlandse gedeelte van het onderzoek het Openbaar Ministerie aan, de politie (CRI), FIOD, AID en ECD. Fraudesoorten die in ons land hoog scoren zijn fraude met vooruitbetaalde bedra gen, fraude met lege BV's, verzekeringsfraude (700 mil joen), creditcardfraude (12 miljoen), muziekrechten (70 miljoen) en smokkel (vooral tabakswaren). In februari pleitte een en quêtecommissie voor betere justitiële samenwerking en meende dat Zwitserland, de spin in het web van smokkel, stevig moet worden aange pakt. In de accijnsfraude al leen al ging meer geld om dan in de drugshandel. Jaar lijks lopen de landen van de EU 1,5 miljard gulden of meer aan inkomsten mis doordat invoerrechten, BTW en accijnzen niet worden geïnd, zei de enquêtecommis sie in februari. Ook zij wees zij erop dat de lidstaten en de Europese Commissie het pro bleem tien jaar lang hebben laten versloffen. Roken tijdens zwangerschap leidt niet alleen tot een lager geboortgewicht van het kind maar ook, tot luchtwegklachten. ROTTERDAM (ANP) - Roken tijdens de zwanger schap is een belangrijke factor bij het ontstaan van luchtwegklachten in de eerste levensjaren. Dat stelt dr. J. de Jongste in de oratie waarmee hij vanmiddag, donderdag, het hoogleraarschap kin dergeneeskunde aan de Erasmus Universiteit Rot terdam aanvaardt. In Nederland wordt groot schalig onderzoek verricht naar de oorzaak en het ver loop van longklachten bij jonge kinderen. De Jongste zal zich met name bezighou den met kinderlongziekten. Hij zei dat roken een belang rijke vermijdbare oorzaak is bij het ontstaan van adem halingsklachten bij kleu ters. Volgens De Jongste is aan getoond dat er een relatie is tussen het geboortegewicht en longfunctie en chronische bronchtisklachten op de leeftijd van zestig, zeventig jaar. Na blootstelling aan si garettenrook is het geboor tegewicht lager. Dat is voor al gebleken uit Engels en Amerikaans onderzoek. Astma, de meest' voorko mende chronische aandoe ning bij kinderen, komt steeds vaker voor. Het is een chronische ontsteking van de luchtwegen, wat leidt tot klachten van piepen op de borst, kortademigheid en hoesten. Eenderde van de kleuters heeft last van die symptomen, bij ongeveer de helft hiervan gaat het om astma. Kinderen met astma, stelt De Jongste, hebben een erfe lijke aanleg voor allergie en prikkelbaarheid van de luchtwegen. Die aanleg leidt tot chronische functiestoor nissen. Kinderen bij wie longklachten niet het gevolg zijn van astma, hebben vaak een afwijkende longgroei. Dit is sterk verbonden aan blootsteling aan sigaretten rook tijdens de zwanger schap. Toch behandeld Volgens De Jongste is het nu nog niet goed mogelijk in de praktijk vast te stellen of longklachten bij jonge kin deren al dan niet het gevolg zijn van astma. Jonge kinde ren met longklachten die niet op astma berusten, moeten daarom vaak toch voor deze ziekte worden be handeld. MIDDELBURG (ANP) - De bescherming van de privacy van slachtoffers en daders van misdaden is, in het algemeen, bij de kranten in goede han den. Het is vooral een bepaalde manier van tv- maken die de zaken op dit punt voor alle media a!an het bederven is. Dat stelde voorzitter J. Greven van het Nederlands Genootschap van Hoofdre dacteuren vanmiddag, don derdag, tijdens een bijeen komst van dit gezelschap in Middelburg. Greven, hoofdredacteur van Trouw, vindt dat de pers dus ook niet over één kam mag wor den geschoren. „Het debat over de medias tilte naar aanleiding van de gezinsmoorden wordt niet veroorzaakt door de wijze waarop kranten daarover berichten. Van De Tele graaf tot Trouw is, er cons ciëntieus met deze materie omgegaan. Het is met name de commerciële omroep die in zijn drang advertenties te verkopen via zo hoog mo gelijke kijkcijfers op een wijze te werk is gegaan die vragen heeft opgeroepen. Hetzelfde geldt, mutatis mutandis, voor de zoge naamde reality-tv", aldus Greven. Greven zei niet uit „hoog moed of farizeïsme" te spreken. „Ook kranten kunnen in de fout gaan en grenzen over schrijden. Maar hun om gang met pijnlijke zaken is, al was het maar door de aard van het medium, an ders. Het is dan ook deze vorm van televisie die zorgt voor een toename van de klachten bij de Raad voor de Journalistiek." Herkenbaarheid „Een-toename die*'ook op ons'afstraalt: hét gaat im mers om de journalistiek. Uiteraard lopen we voor die gezamenlijke verant woordelijkheid niet weg. Maar enige afzonderlijke herkenbaarheid zou toch wenselijk zijn. Ook al om dat zo'n afzonderlijkheid van levensbelang is voor onze kranten." WAGENINGEN (ANP) - Op de Nederlandse stranden spoelen vaker linker- dan rechterschoe nen aan, In Schotland is dat precies omgekeerd. Dat hebben biologen vastgesteld. Op het strand van Texel troffen de wetenschappelij ke strandjutters 107 schoe nen aan. Daarvan waren er 68 afkomstig van een lin-. kervoet en 39 van een rech ter. Op de stranden van de Schotse Shetlandeilanden bestond de oogst uit 63 lin kerschoenen en 93 rechter schoenen. Nutteloze kennis? Integen deel, meent drs. Mardik Le opold van het Instituut voor Bos en Natuuronder zoek in Wageningen. Op een zeevogel-congres in Glas gow vertelde hij een tijdje terug dat de linker- en rech- terkleppen van tweeklep pige schelpdieren over het algemeen naar verschillen de stukken strand worden gevoerd. Vermoedelijk spe len subtiele vormverschil len daarbij een rol. LIMA (RTR/AFP) - Presi dent Alberto Fujimori van Peru heeft woensdag de resi dentie van de Japanse am bassadeur bezichtigd waar de bebloede lijken van de veertien omgekomen guer rillastrijders van Tupac Amaru nog lagen. Op de Peruaanse televisie waren huiveringwekkende beelden te zien van de presi dent, die behoedzaam langs het lijk van de leider van de rebellen, Nestor Cerpa, liep. De populariteit van de presi dent is na de spectaculaire beëindiging van de gijze lingsactie dinsdag bijna ver dubbeld. Meer dan 80 pro cent zei de beslissing van de president om de residentie te bestormen goed te keuren. KUNSTENAARS ZOETERMEER - De finan- ciële positie van kunstenaars blijft ongunstig. Bijna 80 procent van de beeldend kunstenaars had in 1995 een inkomen onder het bij standsniveau. Wel waren er minder kunstenaars met een bijstandsuitkering. Suske en Wiske "volle maan" door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 28 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht z.oost 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 14 graden Windkracht z. west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht z.west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 25 april Zon op 06.22, onder 20.53 Maan op 23.44, onder 08.08 Laatste kwartier: 30 april (04.38) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Langzaam wordt het wat zachter. De noordenwind die ons de afgelopen maand veelvuldig koud weer bezorgde, staat voorlopig niet meer op het programma. In het weekeinde wordt het dan ook een graad of 15 en soms schijnt de zon. Ook morgen krijgt de zon ruimte. Weliswaar schijnt ze minder uitbun dig dan vandaag, maar een rol is toch wel voor haar weggelegd. Meer dan vandaag draait het echter ook om wolken. De wolken horen bij een zwakke storing die ons land nadert. Hier en daar kan er morgen een bui vallen en het wordt ongeveer 13 gra den. Veel wind staat er niet. In het weekeinde trekt de wind iets aan, en wel uit een zuidelijke richting. Op nieuw spelen wolken en zon afwis selend een rol en mogelijk valt er soms een bui; van een verregend weekeinde lijkt echter geen sprake. In de nachten wordt het een graad of 5, overdag ongeveer 15. DEN HAAG (ANP) - De fruit teeltsector moet rekening houden met een 20 tot 40 pro cent lagere fruitoogst ten op zichte van vorig jaar. De exacte omvang van de schade door de nachtvorst begin deze week is pas vast te stellen over twee tot drie weken als de bloei achter de rug is. Dit heeft de Neder landse Fruittelers Organisa tie (NFO) meegedeeld. De nachtvorst heeft behoor lijk wat schade aan de Neder landse fruitteelt toege bracht. De meeste schade is opgetreden in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. In deze regio's is geen goed water beschikbaar om de bloesem te beschermen. ZIEKENFONDS AMSTELVEEN (ANP) - Een ziekenfondsverzekerde die 65 jaar wordt, blijft in het ziekenfonds als hij daar van de laatste vijf jaar minstens vier jaar in heeft gezeten. Bij mensen die niet aan deze voorwaarde voldoen, wordt gekeken naar het (gezinsin komen. ZIERIKZEESCHE BH NIEUWSBODE iü Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11,30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cenl Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2