Van der Wekken onder vuur aanleg riolering buitengebied Dode bij frontale botsing r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2>2U- Zeven ton voor extra politie in de zomer Thea Beekman schrijft boek over de Slavenkas WD dreigt met motie van wantrouwen tegen wethouder Volgens hoofdingelanden sprake van rechtsongelijkheid Aanrijding Te hard gereden Paviljoen later open Feest in Zierikzee "WE MOETEN GEEN KREMLIN- TOESTANDEN KRIJGEN". dé krant van schouwen - duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HOUTLAND WALKOUT WESTSTRAAT 5 ZIERIKZEE 0111 415977 DONDERDAG 24 APRIL 1 997 1 52e JAARGANG NR 26168 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 BROUWERSHAVEN - De fractie van de VVD dreigt volgende week maandag een motie van wantrou wen in te dienen tegen wethouder D. van der Wek ken. Dat sprak VVD-fractievoorzitter J. Geleijnse gisteren uit tijdens de extra vergadering van de raadscommissie maatschappelijke aangelegenhe den in Brouwershaven. Volgens Geleijnse is een mo tie van wantrouwen, poli tiek gezien het zwaarste mid del tegen een bestuurder, „niet misplaatst". De libe-' raai is van mening, dat Van der Wekken als verantwoor delijk wethouder in de voor malige gemeente Zierikzee, de raadsleden op het ver keerde been heeft gezet bij het benodigde krediet voor de verbouw van het school gebouw aan het Jannewek ken in Zierikzee. Deze ver bouwing blijkt, op het moment dat al tachtig pro cent van het werk is uitge voerd 375.000 gulden duur der dan verwacht. Omdat er ook voor de tijdelijke ver huizing van de gebruikers van het gebouw nog geld no dig is, is een extra krediet no dig van 4,2 ton. De extra verbouwingskosten zitten vooral in de vloerbe dekking, een nieuwe cv-in- stallatie en een traplift. Deze zaken zijn niet in het bestek J. Geleijnse: Wethouder moet consequenties nemen en opstappen." opgenomen. Volgens alle fracties een schoolvoorbeeld van ernstige nalatigheid. De wethouder gaf ook toe, hier voor de volle verantwoorde lijkheid te dragen. Verwijten kon hij zich echter niet ma ken, zei hij gisteren, omdat ambtenaren noch architect hem ooit opmerkzaam heb ben gemaakt op de onvolko menheden in het bestek. En hij heeft in voldoende mate de vinger aan de pols gehou den, verzekerde hij de com missieleden gisteren. De gemeenteraad van Zierik zee verstrekte na meerdere discussies eind 1995 een kre diet van 1,7 miljoen gulden, waarvan 9,7 ton voor de ver bouwing en 5,5 ton voor de koop van het gebouw. Van der Wekken verzekerde toen, dat de kosten binnen het kre diet zouden blijven. De WD stemde als enige fractie te gen. De liberalen verkozen sloop van het gebouw en nieuwbouw elders in de ge meente. Gevolgen Geleijnse sprak de wethou der gisteren met name aan op de gevolgen van diens belof te. Fracties hadden mis schien anders gestemd, wan neer ze dit hadden geweten. Dat vind ik het meest kwalij ke van deze zaak." Volgens Geleijnse heeft de gemeente als opdrachtgever voor de verbouwing in onvoldoende mate gecontroleerd of met al les rekening was gehouden. ,,En dan vraag ik me af of er andere oplossingen zijn. Zijn die er niet dan moet de wet houder zijn consequenties nemen en opstappen." Van der Wekken toonde be grip voor de reactie van Gele ijnse. Uit zichzelf opstappen doet de wethouder echter niet. ,,Als ik mezelf enig ver wijt zou kunnen maken, dan zou het terecht zijn, om hier aan consequenties te verbin den. Ik kan mezelf niets ver wijten. Ik ben inderdaad verantwoordelijk. Maar een bestuurder moet zijn verant woordelijkheid nemen als hij tekort is geschoten. Maar ik heb voortdurend naar de ontwikkelingen gevraagd. En had alle reden om de in formatie die ik kreeg te ver trouwen," aldus Van der Wekken. Die informatie was afkom stig van de ambtenaren op de afdeling bouwzaken van de gemeente Zierikzee en het ar chitectenbureau Kort Ver ton uit Zierikzee, die het bestek maakte en de verbou wing technisch begeleidt. De architect heeft volgens Van der Wekken ook toegegeven dat hij nalatig is geweest. En al toegezegd, dat hij de extra D. van der Wekken: ,,Ik kan mezelf niets verwijten. werkzaamheden, die hier door moeten worden ver richt, niet in rekening brengt. Ook binnen de secretarie is onderzoek verricht naar de oorzaak van de fout. Uit sluitsel heeft dat echter niet gegeven. ,,Er zijn zaken aan het licht gebracht. Maar de onderste steen is niet boven gekomen. Mensen geven ont wijkende antwoorden. En er zijn geen keiharde bewijzen wie er fout is geweest," aldus Van der Wekken. Voor de commissieleden was dit ant woord niet voldoende. Kop pen hoeven er volgens hen niet te rollen. Maar de onder ste steen moet in hun ogen wel aan de oppervlakte wor den gebracht met een gron dig onderzoek. Van der Wek ken zegde dit toe. Bewust Het verst in de beschuldigin gen tegen Van der Wekken ging RPF'er J. van den Ber ge. Deze had de indruk ge kregen dat er posten waren, „die wellicht bewust achter wege gelaten zijn om binnen het krediet te blijven". R. Geluk (D66) ging niet zover, maar verklaarde wel dat de ze zaak politiek niet ver koopbaar is en niet in de richting van de burgers. „Waar kunnen we nu nog wel van op aan. Je geloof wordt op deze manier wel erg op de proef gesteld," aldus Geluk. Gisteren tekende zich overi gens al een meerderheid af voor het te verstrekken ex tra krediet. Omdat de ge bruikers in ieder geval niet de dupe mogen worden ga ven PvdA, CDA, RPF en SGP/GPV al een positief ad vies aan het college. Zie commentaar op pagina 3, Asselbergs tevreden over toezegging ZIERIKZEE - Zeeland krijgt van minister H. Dijkstal (binnenlandse zaken) 7,2 ton voor poli tiebijstand in het zomerseizoen. De gemeenten hebben inmiddels per fax deze toezegging ont vangen. Een nadere uitwerking, met daarin on der meer de voorwaarden, moet volgens burge meester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland nog worden gemaakt. Asselbergs is „buitenge woon verguld" over het feit dat de minister met het geld duidelijk maakt, dat het zorgen voor voldoende politie tijdens de zes tot acht weken hoogseizoen ook een verantwoordelijk heid van het rijk is. „Het is ook altijd de insteek van de Zeeuwse gemeenten ge weest om hier niet voor te betalen." aldus Asselbergs. Vanuit Zeeland is de minis ter gevraagd om dertig po litiemensen extra tijdens de zomer. In geld uitge drukt komt dat neer op on geveer een miljoen. Vol gens een eerder gemaakte verdeling zou Schouwen- Duiveland vijftien man ex tra krijgen in het seizoen. Asselbergs gaat ervan uit, dat aan de verdeling niets verandert. „Het bedrag is in ieder geval voldoende om de door de gemeente ge wenste zorg te bieden. Daar ging het ons om," aldus As selbergs. Over de extra politiemen sen gedurende het zomer seizoen is door de Zeeuwse politiebestuurders D. Bur gers, D. van der Zaag en korpschef A. Smeels meer dere keren overleg gevoerd met ambtenaren op het mi nisterie van binnenlandse zaken. Een van de aanlei dingen voor deze gesprek ken was onder meer de re kening die Asselbergs kreeg van Smeels, voor de inzet van politie die van an dere regio's moest worden gehuurd. Asselbergs was furieus over deze bood schap. Ook in dit kader noemt hij de toezegging van Dijkstal dan ook een gun stige ontwikkeling. OOSTERLAND - Op de pa rallelweg van de N59 bij Oos- terland reden twee elkaar tegemoetkomende auto's gis teren tegen elkaar. De weg bleek niet breed genoeg voor beide voertuigen, bestuurd door respectievelijk een 21- jarige man uit Oosterland en een 24-jarige man uit Brui- nisse. Omdat de voertuigen bij aan komst van de politie al wa ren verplaatst, kon echter niet meer worden vastge steld welke bestuurder niet voldoende rechts had gehou den. Advertentie Verbouwing betalen uit overwaarde van Uw huis? van Bruggen 'Adviesgroep haalt méér uit uw hypotheek Vraag de «rati* HypolheckScan 0800-1800(«'»iiO SEROOSKERKE - Bij snel heidscontroles dinsdag op verschillende locaties op Schouwen-Duiveland zijn in totaal 98 weggebruikers be trapt op te hard rijden. Aan het einde van de middag werd gecontroleerd langs de Serooskerkseweg. Zeven honderdvijftig voertuigen werden gecontroleerd. Zes tien bestuurders waren in overtreding. De hoogst ge meten snelheid was 108 kilo meterper uur. Aansluitend werd de radar- apparatuur opgesteld langs de N57 bij Scharendijke. Van de 375 gecontroleerde voer tuigen reden er 32 te hard. Eén van hen maakte het erg bont: zijn of haar snelheid werd vastgesteld op 154 kilo meter per uur. Op de Weg naar De Val ten slotte werden vijftig weg gebruikers betrapt op over schrijding van de maximum snelheid. De hoogst gemeten snelheid was 135 kilometer per uur. ZIERIKZEE - Het algemeen bestuur van water schap Zeeuwse Eilanden is verdeeld over de vraag of het rechtvaardig is om bewoners van woningen in het buitengebied wiens woning aangesloten wordt op de riolering 4500 gulden mee te laten beta len in de aansluitkosten. Dit terwijl anderen ver plicht worden een sceptictank aan te leggen waar van de kosten hoger kunnen uitvallen. Om de kwaliteit van het op- eens duurder uitvallen dan pervlaktewater op te vijze- 4500 gulden, zo_ redeneerde len wil het waterschap ge meenten laten betalen voor overstorten en wordt gelijk tijdig geprobeerd zoveel mo gelijk woningen in het bui tengebied aan te sluiten op de riolering. Mits de gemeenten dat ook doen, wil het waterschap daar 10.000 per woning gul den aan meebetalen. Voor de aan te sluiten woning moet de bewoner een eigen bijdra ge van 4500 betalen. Bedra gen de totale aansluitkosten meer dan 24.500 gulden, dan is dat te duur en wordt aan leg van een sceptictank van 6 kubieke meter verplicht. Zo'n sceptic-tank kan wel- hoofdingeland C. Dieleman. Hij diende uiteindelijk een amendement waarin de bij drage van bewoners voor aansluiting op de riolering of aanleg van een sceptictank gelijkgeschakeld worden. Als een sceptictank meer dan 4500 kost, dan moeten de an dere inwoners van het gebied deze 'maatschappelijke kos ten' gezamenlijk dragen vol gens Dieleman. Hij kreeg steun van S. Ver- mue-van 't Westeinde die sprak van 'rechtsongelijk heid' W. de Visser wilde nog een stapje verder gaan. Hij pleitte voor het compleet af schaffen van de eigen bijdra ge van de bewoner. Door se lectiever te zijn in de keuze welke woningen wel en wel ke niet in aanmerking ko men voor aansluiting op de riolering zou dat gefinan cierd kunnen worden. Het milieurendement zou daar bij de doorslag moeten ge ven. „Nu zadelen we particu lieren op met forse investeringen," aldus De Visser. Dwingen Ook twijfels bleken te be staan over de vraag of het waterschap gemeenten door middel van 'boete's' voor overstorten moet dwingen het rioolstelsel in hun gebied op peil te brengen. Door verschillende hoofdin gelanden werd opgemerkt dat een degelijke maatregel eigenlijk meer in de lijn van de provincie ligt. Die mening werd niet gedeeld door ge zworene B. van de Hoef. „Het beginsel dat de vervui ler betaalt wordt hier recht vaardig toegepast," aldus van de Hoef. Volgens hem hoeft de aanleg van een scep tictank niet noodzakelijker wijs duurder te zijn dan aan sluiting op de riolering. Hij tekende daar wel meteen bij aan dat burgers in het bui tengebied beter nog even kunnen wachten met aanleg van een sceptictank. Zo'n voorziening, zo spiegel de Van de Hoef zijn gehoor voor, heeft in feite weinig milieu-rendement en de ont wikkelingen op het gebied van systemen met een hoger rendement gaan bijzonder snel. Stemming Uiteindelijk werd het - ver der strekkende - amende ment van Dieleman in stem ming gebracht. Twaalf hoofdingelanden stemden voor het amendement. De overige 30 stemden tegen, hetgeen betekent dat het voorstel van het dagelijks bestuur met een ruime meer derheid voor werd aangeno men. De 65-jarige Arnold Yskes uit Summerland, Canada, is dinsdag bij een frontale botsing op de Kraaijensteinweg bij Haamstede om het leven gekomen. De Canadees van Neder landse afkomst was samen met zijn echtgeno te voor familiebezoek in Nederland. Hij reed over de Kraaijensteinweg in de richting van Middelburg en kwam door onbekende oor zaak op de verkeerde weghelft terecht. Daar naderde een auto bestuurd door een 44-jarige inwoner van Renesse en deze kon een fronta le botsing niet meer voorkomen. Bij de bot sing raakten de echtgenote van de Canadees en de man uit Haamstede licht gewond. De here Yskes overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. Beide bij de botsing betrokken auto's werden bij het ongeluk totaal ver nield. De technische recherche stelt een on derzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Getuigen van het ongeluk werden ter plaatse door de politie ondervraagd. (Foto: Marieke Mandemaker) NEELTJE JANS - Het wa terpaviljoen op attractie park Water Land Neeltje Jans (het voormalige Delta Expo) gaat bijna een maand later open dan gepland. De deuren zouden aanvanke lijk op 2 mei opengaan, maar door de strenge winter en problemen met het installe ren van de geavanceerde elektronica gebeurt dat nu op 29 mei. Alle afzonderlijke appara tuur in de 'kolossale zilveren walvis' werkt, maar het in serie schakelen lukt nog niet. „Het mooie ervan is juist dat de attracties met sensoren re ageren op de aanwezigheid van het publiek," legt woordvoerder T. Sluyteruit. Het later openen van de to pattractie levert het park een verlies van enkele ton nen op. Sluyter: „Maar de schade zou veel groter zijn als we de mensen niet kun nen bieden wat we hebben beloofd." In het waterpavil joen is ongeveer 1-2 miljoen gulden geïnvesteerd. Een cir ca vierhonderd meter lang traject door het inwendige van de vis brengt de bezoe ker dan langs alle verschij ningsvormen van water. i De daad maakt niet schuldig, als de geest niet schuldig is. (Rechtsspreuk) Later een bui HET WEER Wolkenvelden, ook af en toe zon en later op de dag mogelijk een bui. Minimumtemperatuur rond 5, middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, in hoofdzaak uit oostelijke richtingen. 3 VERVOER Carlier gaat het personenvervoer van en naar het transferium in Renesse verzorgen. 4 VERTREK Wisseling van de wacht bij Protestants Christelijke Ouderenbond Schouwen-Duiveland. 6 ZUIVERING Het Waterschap Zeeuwse Eilanden kant zicht tegen particuliere zuivering huishoud-afvalwater. 7 ONDERSCHEIDING Voorzitter Flip van Ast van voetbalvereniging Brouwershaven krijgt gouden KNVB-speld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De kinderboekenschrijfster Thea Beekman schrijft een spannend jeugdboek over de Zierikzeese Slavenkas. Dat maakte waarnemend president-commissaris van de Slavenkas, F. Vos, gisteren bekend. Het boek verschijnt waarschijn lijk eind van dit jaar. De contacten van de Slaven kas met Beekman dateren van twee jaar geleden. De daadwerkelijke opdracht voor het schrijven van een boek over de Slavenkas en het rijke verleden van dit in stituut, werd ongeveer een jaar geleden verstrekt. Vol gens Vos was Beekman, be kend om haar historisch jeugdromans, zeer enthou siast over de opdracht. In het boek zal er volgens Vos in ieder geval een rol zijn weggelegd voor het Haven kwartier in Zierikzee. Hij leidt dit af uit de reacties van Beekman tijdens een rondlei ding, die hij haar in oktober vorig jaar gaf. Maar de in houd van het boek is ook voor Vos een verrassing. „We hebben haar van een hele sta pel informatie voorzien. Maar in het verhaal is de schrijfster helemaal vrijge laten." De Slavenkas werd in 1735 in het leven geroepen door Zie rikzeese kooplieden. Het fonds was bedoeld om zeelie den die in het Middellandse- Zeegebied gevangen werden genomen door kapers vrij te kopen. Voor Beekman is dit reden te meer de opdracht te aanvaarden. Volgens Vos wilde zij zich immers oriën teren in Noord-Afrika. Te genwoordig schenkt de Sla venkas geld aan goede doe len die iets te-maken hebben met het maritieme verleden van de gemeente. ZIERIKZEE - Zierikzee heeft volgend jaar 750 jaar stadsrechten. Wet houder C. Veerhoek wil er een groot feest van ma ken. „Een goede reden om iets leuks te doen in de muse umhaven. Het lijkt me dat we dit op uitbundige wijze moeten vieren. We zullen de belangstelling eens polsen," aldus Veer hoek dinsdagavond in de commissie ruimtelijke ordening en economische zaken. Vorig week ontvouwde hij in deze krant zijn plan om de Tachtigjarige Oor log uit te werken als the ma voor de museumha ven. In de huidige plan nen ontbreekt het vol gens hem aan spektakel. (vertrekkend PCOB-voorzitter K. de Jonge) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: OMAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 O KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving a 51,00 O KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving 53,50 O HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 O HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 O JAAR abonnement met automatische afschrijving 184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!) Naam Dhr./mevr. Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschrijving uw j I j j I 11 I I I j f~~] I J bank-/gironummer vermelden: II II II II II II II II II jZa Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12,4300VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1