Gemeente wil meer woningen en betere spreiding in kernen Twaalfde editie van Bruse Keverdagen yyullum In september één loket bedrijven bij gemeente Campagne van VVN Op Safari: 'een jungle' Veerhoek wil meer ambtenaren In reactie op woningbouwprogramma provincie Met rondrit over Schouwen-Duiveland DINSDAG 22 APRIL 1997 NR 26167 3 Samen naar de top." Die ivoorden richtte FOS-voor- zitter D. Meulblok gister avond tot economie-wethou der C. Veerhoek. ,,We kunnen elkaar beter helpen, in plaats van elkaar dwars te zitten," antwoordde Veer hoek. Ander voorbeeld. Beleids plan FOS, allereerste zin van hoofdstuk 1: Gemeente en ondernemers hebben el kaar nodig.Eerste zin twee de paragraaf: Schouwen- Duiveland, gemeente na de herindeling. En dan de inhoud: Wie het be leidsplan van de FOS op het coalitieconvenant van het college legt, ziet daarin op merkelijk veel overeenkom sten. ,,Uw programma ge voegd bij het collegepro gramma. Dan komt het wel goed met Schouwen-Duive land," voegde Veerhoek er gisteravond wellicht ten overvloede nog aan toe. Dan moet de plank wel erg dik zijn om niet te zien dat college en FOS goede maat jes zijn. Nu mag als bekend worden verondersteld dat de VVD een hele dikke vinger in het collegeprogramma heeft gehad. „En dus is er goed po litiek voorwerk gedaan," verwierp Meulblok gister avond het verwijt van al te vriendelijke betrekkingen. Nou hoeven FOS en college echt niet rollebollend over straat, zeker niet in deze be ginfase. Maar het is toch zeer de vraag of deze welhaast fa miliaire betrekkingen onder nemend Schouwen-Duive land ten goede komen. Want ondernemers willen soms an dere dingen dan de wethou der van economische zaken. Particulier initiatief heet dat. En dat is goed, dat ver nieuwt en houdt de zaak wakker. Maar momenteel heeft het er alle schijn van dat de wethouder deze FOS vooralsnog stevig in de greep heeft. En dat is doorzichtig en klef. Afstand heren! ZIERIKZEE - „In september maak ik een afspraak met u om te horen hoe het bedrijvenloket eruit moet zien." Die toezegging deed economie wethouder C. Veerhoek gisteravond aan de ledenvergadering van de Federatie van Ondernemersverenigingen Schou wen-Duiveland (FOS). De wethouder wil meer amb tenaren voor de uitvoering van zijn beleid. De wens van één centraal aanspreekpunt bij de ge meente voor het bedrijfsle ven speelt al heel lang. Niet alleen bij de FOS, maar met name bij Ondernemerskring Schouwen-Duiveland. Eind volgende maand komt Veer hoek met een voorstel, waar op hij nog voor de vakantie reacties wil horen. Eind sep tember wil hij dan samen met de ondernemers de zaak in gang zetten. Veerhoek gaf gisteravond zelf al aan dat hij over te wei nig ambtenaren beschikt om dergelijke zaken goed te re gelen. FOS-voorzitter D. Meulblok noemde daarna de ambtelijke bezetting van de afdeling Economische zaken „volstrekt onvoldoende". Veerhoek reageerde door te zeggen dat dat niet alleen voor EZ geldt, maar ook voor andere afdelingen binnen zijn beleidsterreinen. „Ik ga dat morgen (dinsdag, red.) aankaarten binnen het colle ge en een steuntje in de rug van de ondernemers kan ik daarbij best gebruiken." De FOS wil, zoals eerder ge meld, meer bouwlocaties op Schouwen-Duiveland. De wethouder ook, maar om an dere redenen. Veerhoek: „Ik zie uw belang niet. Want wat maakt het voor u nu uit of mensen nu in Serooskerke of in Burgh-Haamstede bood schappen gaan doen?" Dan is het volgens Veerhoek beter om het winkelbestand in de wat grotere kernen uit te breiden. Opmerkelijk eens Voor het overige waren het FOS-bestuur en de wethou der het samen opmerkelijk eens. De FOS wil sectoraal overleg op het gebiëd vair groothandel, detailhandel, horeca, recreatie en toeris me, land en tuinbouw en vis serij. „We kennen geen staus toe aan die overleggen, want dat geeft een beter resultaat," lichtte Meulblok toe. Voor zitter van die overleggen wordt wethouder Veerhoek. Zie commentaar hierboven. ZIERIKZEE - Veilig Verkeer Nederland houdt van 15 mei tot eind juni een snelheidscampagne onder het motto 'Mag 't wat minder?' De aandacht wordt gericht op de gevaren van een te ho ge rijsnelheid op wegen bin nen en buiten de bebouwde kom. Het doel van de campagne is het verminderen van het aantal slachtoffers als ge volg van te hard rijden. De snelheidscampagne is opge zet in samenwerking met de Voetgangersvereniging en het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland. WANNESJE VIII Ie aode vee lanher koe- ijewachter wist as 'n aore. In op d'n duur mosten mee nae/t land. Mè dat viel tehen. 'n Êêlen dag mee je hat nae de zunne stae. Ie most peen dunne. Mè ie trok ze welis aomae uut, in dat was nie nae baes Repel z'n zin. Mè ie liet aol dat heauwehoer mè over z'n éne hae. Z'n aerd was zoo of a j'n noe zeehende of vloekte 't bleef vö zien êênder. 'n Ou- were voorman ieuwen in de haeten. In Wannesje was op die ouwe man steld. Laeter mosten juun wie mee 'n klein schrepeltje. Mee 'n kroo volk. Dat stienhen wè an. Vrouwen in meiden wae- re d'r bie. In Wannesje kreeg aok in de haten datter twee soorten ménsen binne. Dae kom d'n baes. Öo laemen uutkieke, zei t'r êên. Wat uutkieke, zei Wannesje. Je mot sommendeen mè is hoed Iuustere wa'k za zae. Want êêle schoven op m'n anden laete kieke bin'k meer dan zat. 'n Êêlen dag mee z'n hrö- te dumen tussen z'n vestje mè op je stae kieke. De voorman zei, je mag wè uutkieke Wannesje, wat je zeit. Anders hae je zóó d'n dam uut. Dat zê mien 'n zurg weze. Mórhe ménsen. Mörhe baes, as uut êên mond. Behalve Wannesje, want die zeide niks. Ie stong nog mè net te kie ken, toen zeiten: Wannesje, jie wie nog al is 'n juuntje uut. In die jie uut wied kan ik nie verköpe. Wannesje zei: dat komt om dat jie op m'n anden staet te kieken. Dae kan ik nie tehen, dan öör ik zenewachtig. Weet jie wè snotneuze watte zenen binne. Ja dat weet ik eel hoed boer, in plekke van baes. In dat aode d'n boer in de haten. Ie zei zoo minach tend: Jie hroei an praetjes weg. Wees blie da je ier nog mag wêrreke. Zoo blie bin ik dae nie mee Aol dat hekrauw in de hrond bin'k a lank beu. In dat hezeur van joe ang m'n de spiehaeten uut. Jie eet toch Repel, ier ei je m'n schrepel. In die hooiden zoo vö de voe ten van d'n boer neer, in liep weg. D'n boer liep blauw an, in riep, net as 'n ond, kon vrom- me snotneuze. Ier zaek, kom ier. Mè Wannesje stapte parman tig op uus an, in docht noe haeter wat zwaoië. Z'n moe der zei, wat kom jie doe? Bei je nie hoed? Nee ziek wassen nie, mè ie was weg lööpe. Weg lööpe. Man, oe durfde je dat te doen. As daolijk je vaoder tuuskomt zê je wat ööre. Ik wachte wè of. niet eens met de verdeling er van. Volgens het provinciale W oningbou wprogramma krijgt Zierikzee het gehele migratie-overschot toebe deeld voor Schouwen-Duive land. Dit terwijl ook de voor malige gemeente Wester- schouwen aan de opvang yan migranten bijdraagt. Dit wordt ook door de provincie onderkend. Daarnaast wijst het college er op, dat er in Zierikzee op korte termijn geen woningen worden ge bouwd door gebrek aan bouwgrond. Onderzoeken In de overige kernen van de gemeente bestaan nog wel mogelijkheden binnen de be staande bestemmingsplan nen. Het college wil deze eerst onderzoeken, voordat de plannen in Zierikzee wor den uitgewerkt. Al vooruit lopend op de gemeentelijke structuurvisie en het volks huisvestingsplan, die dit na jaar worden verwacht, wil de gemeente toestemming om de toebedeelde aantallen over de andere kernen te ver delen. Hetzelfde geldt voor de unieke projecten. Ook die wil het college ergens anders mogen realiseren dan in Zie rikzee. In het volkshuisves tingprogramma moet duide- In de kernen op Schouwen-Duiveland, zoals op de foto in Brouwershaven, moeten volgens de gemeente meer woningen ge- lijk worden op welke manier bouwd kunnen worden. (Foto: Marieke Mandemaker) dit gaat gebeuren. ZIERIKZEE - In de gemeente Schouwen-Duiveland moeten tot het jaar 2000 in ieder geval jaarlijks 193 woningen gebouwd kunnen worden. Bovendien moet er in alle kernen nieuwbouw gepleegd kunnen worden. Dat zijn de twee belangrijkste aspecten uit de concept-reactie van hèt dagelijks bestuur van de gemeente op het Woningbouwprogramma van de provincie. Volgens de provincie kunnen er tot en met het jaar 2006 jaarlijks 170 woningen in Schouwen-Duiveland wor den gebouwd. Het grootste deel hiervan, 112 woningen,gaat naar Zierik zee. De resterende 58 wonin gen kunnen elders in de ge meente gebouwd worden. In Zierikzee mogen volgens de provincie ook nog eens zoge noemde unieke projecten worden gerealiseerd. Met dergelijke projecten worden vooral mensen van buiten de provincie bediend. Deze pro jecten komen bovenop het toegekende contingent. B en w van Schouwen-Duive land zijn het op bepaalde punten niet met de provincie eens. Zij willen in ieder geval in de periode 1997 tot 2000 jaarlijks 193 woningen bou wen in de gemeente. Bij dit aantal wordt volgens b en w meer aangesloten op de ver wachte realiteit voor deze periode omdat, behalve met migratie, meer rekening is gehouden met natuurlijke aanwas. Leegstand Daarnaast speelt volgens het college ook de door de pro vincie te laag ingeschatte leegstand een rol. Voor Schouwen-Duiveland is het leegstandpercentage door de provincie bepaald op 2,2 pro cent. Volgens b en w is dat echter te hoog, omdat in dit cijfer ook de Tijdelijke leeg stand - als gevolg vabnver- koop van woningen - is mee genomen. Een lager cijfer moet volgens het dagelijks bestuur van de gemeente lei den tot een hoger aantal toe bedeelde woningen. Wanneer de provincie ak koord gaat met een aantal van 193 woningen voor de eerste vier jaar betekent dit dat er in de jaren daarna jaarlijks 156 woningen ge bouwd mogen worden. Het totale aantal in tien jaar komt dan op 1704 woningen. Wethouder C. Veerhoek (volkshuisvesting) hoopt echter op meer. Want als blijkt dat de behoefte aan woningen in Schouwen-Dui veland inderdaad hoger ligt dan op dit moment ver wacht, dan hoopt hij dat er wellicht nog wijzigingen mo gelijk zijn in het Woning bouwprogramma. Verdeling Behalve met het aantal wo ningen is het college het ook Met de grotere spreiding van het contingent woningen komt het college ook tege moet aan de bezwaren vanuit de bouwwereld. Zo vreesde B. Louwerse, van het gelijk namige aannemersbedrijf uit Scharendijke, verlies van werkgelegenheid. Met het grote contingent voor Zierikzee schieten de kleine traditionele eilande- lijke bouwers volgens hem weinig op. Bovendien dreigt volgens Louwerse het gevaar van het verlies van voorzie ningen in de kleine kernen, wanneer er alleen in Zierik zee gebouwd mag worden voor mensen van buiten Schouwen-Duiveland. Hij deed in deze krant dan ook een oproep aan het college er voor te zorgen dat de kleine kernen niet verworden tot „dooie dorpen". ZIERIKZEE - In het aprilnummer van 'Delta- golf, het personeelsblad van de Politie Zeeland - voor het eerst in de nieuwe uitvoering - staat het volgende 'deerniswekkende' verhaal vermeld. Een verder niet bij naam te noemen Thoolse familie, bezocht onlangs het famL liepark Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Men besloot om met de eigen personen auto een bezoek te brengen aan het safaripark. Men was er van op de hoogte dat het met de eigen auto rond rijden in dit park geheel voor eigen risico was, maar aangezien dat risico niet zo hoog werd ingeschat, was dat geen bezwaar. Maar zie, een daar geheel vrij rondlopende giraffe gooide roet in het eten. Laat dit beest nou uitgere kend de motorkap van de auto van deze familie heb ben uitgezocht om even uit te rusten. Dit bleef niet zon der gevolgen, toen het edele dier zijn achterste weer ver hief liet dit in de motorkap een joekel van een deuk na. Jammermaar helaas! Tegen beter weten in wendt pa zich toch tot de directie van het park met de vraag of er met die schade iets ge regeld kan worden. Dat kon dus niet. Omdat men het echter behoorlijk sneu vond voor de familie werd een dineetje aangeboden op de Beeksebergen. Graag. Dank-u-wel-Alstublieft. Er werd goed getafeld en de wijn die er bij geschonken werd ging er in als Dan denk je dat je de nodi ge pech wel gehad hebt voor die dag, maar nee, dan kom je bij het weer naar huis rijden ook nog eens midden in een kettingbot sing terecht. Voor zover er nog wat te beschadigen viel. gebeurde dat alsnog. Geen paniek, gewoon je beurt afwachten, de politie komt vanzelf bij je. Toen de dienaar der wet zich bij de familie meldde zei hij, terwijl hij naar de motorkap wees: „Flinke schade meneer!" Alleen bevestigend knik ken zou voldoende zijn ge weest. Geen haan zou er ooit naar hebben gekraaid. Maar nee, pa zei heel eer lijk: „Dat heeft met deze aanrijding niets van doen meneer, daar heeft een gi raffe op gezeten!" Of meneer maar even wilde uitstappen en blazen want met dergelijke wartaal moet je bij een diender niet aankomen. Das om Wellicht raadt u het al de Beeksebergenwijn deed deze eerlijke man nog net de das om. Net iets te veel blijft evenwel toch te veel en dus kreeg de man een proces-verbaal voor het be kende artikel uit de ver- keerswetgeving. Het siert de man dat hij eer lijk was, maar je zou toch denken dat een heel klein beetje minder eerlijkheid de man een hoop problemen zou hebben bespaard. BRUINISSE - Een Kever Sound competitie, een con cours d'élegance en een onderdelenmarkt. Dat is een greep uit het programma van de twaalfde editie van de Keverdagen op zaterdag 3 en zondag 4 mei in Bruinisse. De Keverdagen gaan zater dag 3 mei om 10.00 uur van start met een Kever-instuif in de Nieuwstraat. Voor de liefhebbers is er een Kever- markt en een onderdelen- markt. Om 14.00 uur verza melen de Kevers zich voor een rondrit over Schouwen- Duiveland. Om 15.30 uur wordt de stoet verwacht op Onze Hoeve bij Bruinisse waar de rest van het Kever- dagen-programma zich af speelt. Om 16.00 uur wordt daar het programma voortgezet door Naughty But Nice. Op het programma onder meer klep trekken, slalom rijden en motor wisselen. Voor de mu ziekliefhebbers is er 's avonds in de kantine van On ze Hoeve de Odeon Drive-in- show. Zondag 4 mei wordt het startsein gegeven voor de braderie en de onderdelen- markt. Vanaf 12.00 uur wordt doorlopend een trek ker-trek video vertoond. De door Leko Car-hifi georgani seerde Kever Sound competi tie gaat om 13.00 uur van start. Zoals gebruikelijk wordt ook dit jaar tijdens de Kever dagen weer een concours d'élegance gehouden. De Ke vers zijn onderverdeeld in verschillende categorieën: origineel, custom en cabrio let. Ook wordt de 'Best engi ne' gekozen en wordt een van de Kevers uitgeroepen tot Best of show. Het concours d'élegance begint om 13.30 uur. Een half uurtje later is het tijd voor de verkiezing van de mooiste VW-bus. Miss Keverdagen Antoinet reikt om 16.00 uur de prijzen uit. BORDEN WEG BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh-Haamstede werden drie verwijzingsborden ge stolen of vernield. De borden werden door een opticiën uit Burgh geplaatst in verband met wegwerkzaamheden. Ze werden in het weekeinde ge stolen vanaf de Kraaijen- steinweg. Bij de Weeldeweg werd een bord vernield. ROMMELMARKT KERKWERVE - De Christe- lijke Gereformeerde Kerk houdt zaterdag 17 mei van 9.00 tot 16.00 uur een roni- melmarkt/verkoopdag bij het kerkgebouw aan de Beat- rixstraat in Kerkwerve. In diverse stands worden arti kelen te koop aangeboden. Ook zijn er diverse attrac ties. Nog steeds één van de meest begeerde Kevers: het brilletjeOp de foto een exemplaar uit 1953. (Archieffoto) Dinsdag 22 april Zierikzee Ledenvergadering afdeling Zierikzee/Kerkwerve Rode Kruis. De Driehoek. 20.00 uur. Scharendijke Lezing B. van Bohemen over. 'tuinen van paleis 't Loo'; Groei Bloei. Dorpshuis DePutmeet. 19.30 uur. Bruinisse Lezing van het Nederlands bijbelgenootschap voor de Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander in het Ver enigingsgebouw. 19.30. Woensdag 23 april Zierikzee Koekjes bakken kinderen 6- 10 jaar. De Lichtboei, MFC. 13.30-15.30 uur. Mini-instuif kinderen 4 t/m 6 jaar. CJV-gebouw De Drie hoek. 14.00-16.00 uur. Openbare gespreksavond i.v.m. de maatschappelijke discussie rond de vrije zon dag. MFC. 19.30 uur. Jaarlijkse uitvoering van de Zeeuwse Muziekschool regio Schouwen-Duiveland in Theater Mondragon. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering raadscommis sie maatschappelijke aange legenheden in het stadhuis. 19.30 uur. Donderdag 24 april Zierikzee ANBO-Themamiddag over leven Juliana in De Pater noster, Paternosterstraat. 14.00 uur. V oorj aars verga dering Stad en Lande. Concertzaal. 19.30 uur. Haamstede Jaarvergadering van de PCOB Schouwen-Duiveland in de Gereformeerde kerk. 14.15 uur. Oosterland Informatie-avond van de afdeling Duiveland van de NBvP in Oosterhof. 19.30 uur. Vrijdag 25 april Zierikzee Openlucht automarkt Zierikzeese autodealers. Ter rein camping Kloet, Eerste Weegje. 12.00 tot 21.00 uur. Jaarvergadering FNV- Schouwen-Duiveland in het MFC. 19.30 uur. Oosterland Verkoping Adullam. Dorpshuis Oosterhof. 14.00-17.00 uur. Zaterdag 26 april Zierikzee Twaalf uurs-klaverjastoer- nooi in het MFC. 9.00 uur. Nationale Kinderboerderij endag. De Punt, Schelde- straat. 10.00-16.00 uur. Snuffelmarkt Ladies Circle, onder de Beuze van 9.00 tot 16.00 uur. Open Doe-Ochtend voor jon geren. Installatiebedrijf Sa- man, Julianastraat 40. Van 09.30 tot 13.00 uur. Openlucht automarkt Zierikzeese autodealers. Ter rein camping Kloet, Eerste Weegje. 10.00 tot 17.00 uur. Open repetitie Kunst en Eer, repetitiegebouw Kaersema- kerstraat, 14.00-16.00 uur. Nieuw-Haamstede Schoonmaakactie in het dorp tussen 10.00 en 13.00 uur. Looperskapelle Rommelmarkt. Kapelleweg 17 en 26.10.00 uur. Zonnemaire Rode Kruis-wandeltocht. Vanaf dorpshuis. 13.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Zondag 27 april Renesse Strandraces 4x4 voeftuigen. Noordzeezijde Brouwers- dam. 11.00 tot 18.00 uur. Maandag 28 april Zierikzee Computercursus van De Lichtboei in het Multifunc tioneel Centrum. 14.00 tot 17.00 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Bostonplein. 19.00- 20.30 uur. Theaterprogramma ds. Nico ter Linden en Lya Hirsch (sopraan). 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3