Kritiek op lastenverlichting Gymonderwijs is niet veel beter bij inzet vakdocent Kans is groot op een akkoord in taxi-CAO HL Via krant, teletekst of Internet Bundeling van informatie over huur- en koophuizen Gesloten wegens overlast Tien jongeren bezetten jeugdhonk Middelburg Kamerlid Ardenne in Stellendam CDA wil keurmerk voor de agrarische bedrijven Duisenberg: 'Begrotingstekort zal niet verder dalen' Conclusie van exameninstituut Cito Enquête Reformatorisch Dagblad 'Geen katholieke bruid voor Willem-Alexander' Eindexamen voor 200.000 scholieren [lkuilutl mki/krnjh Politie Amsterdam op skates. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - Wie in Nederland een huis wil kopen of huren, kan met ingang van deze zomer in formatie krijgen via een multimediale dienst: krant, interactieve teletekst en Internet. Woonservice Nederland, zo als het project Heet, is een initiatief van NICV koepel voor woningcorporaties, de Stichting Woonservice Utrecht en de uitgeverscom binatie DEP en Viven- da/VNU. Woningbouwver eniging Beter Wonen in Zie- rikzee past dit systeem in sa menwerking met deze krant overigens al toe. Ook in Delft en Rotterdam wordt het al gebruikt. Woonservice Nederland speelt in op de gewijzigde Huisvestingswet. Die zal volgens de woordvoerder van de organisatie woning zoekenden meer mogelijkhe den bieden voor vrije vesti ging in het hele land. De meeste gemeenten zijn dan verplicht mensen van buiten toe te laten. Het bundelen van alle infor matie maakt een eind aan het versnipperd aanbieden van gegevens over de woning markt. Dat maakt het zoe ken van een huis gemakkelij ker. Voor verhuurders en makelaars is het een voor deel dat zij woningen via één kanaal kunnen aanbieden. Tegelijkertijd kunnen kie zen van welk medium ze ge bruik willen maken. Positief Staatssecretaris Tommei (VROM) heeft positief gere ageerd op het initiatief van Woonservice Nederland. Hij vindt dat het project goed aansluit bij de veranderin gen op de woningmarkt na dat de Huisvestingswet is ge wijzigd. Het ministerie van Economische Zaken steunt het project financieel. MIDDELBURG (ANP) - Tien jongeren uit Middel burg houden sinds zondagavond het jongerencen trum Midgard in hun woonplaats bezet. De bezet ters protesteren tegen de sluiting van het gebouw. Zondag was het jeugdhonk voor het laatst open. De ge meente sloot het pand omdat er sprake is van overlast. Volgens actieleider J. van Dun blijven de jongeren zit ten tot het besluit van de ge meente wordt teruggedraaid of wanneer ze een andere aanvaardbare locatie krij gen toegewezen. De jongeren worden door familie en vrienden voorzien van koffie en broodjes. Volgens wethouder J. van Dijk-Sturm (Cultuur) wordt de politie niet irigëschakeld zolang de actievoerders zich rustig houden. Na een ge sprek met de bezetters ver wacht de wethouder dat de demonstratie niet uit de hand loopt. Hun eis om het raadsbesluit tot sluiting te rug te draaien, zit er volgens haar niet in. Vierjaar Over een vervangende ruim te wil ze wel nadenken. „Dat zal dan een wisselende loca tie zijn, want permanente be huizing kan pas over vier jaar gerealiseerd worden", zegt Van Dijk-Sturm. Volgen de wethouder hadden omwo nenden gedreigd het heft in eigen hand te nemen. STELLENDAM (ANP) - Het CDA wil een kwali teitskeurmerk voor agrarische bedrijven invoeren. Dat maakte Tweede-Kamerlid A. van Ardenne maandagavond in Stellendam bekend op een bijeen komst over de agrarische sector. Zij zal minister Van Aartsen van Landbouw op korte ter mijn voorstellen geld be schikbaar te stellen om de in voering van zo'n keurmerk mogelijk te maken. De sector zelf zal de certificaten moe ten gaan beheren en toeken nen. Het Kamerlid vindt dat de agrarische sector in Neder land uit het defensief moet. „De Nederlandse land- en tuinbouwsector is nog altijd koploper in de wereld als het gaat om export, kwaliteit, technologie en productieme thoden", zei ze. „Toch is de sector een beetje in het slop geraakt door te hoge kostprijzen en te weinig afzet. Daarbij komt dat de markt steeds meer eisen stelt, vooral op het gebied van milieu en welzijn. Dat kost heel veel geld." Volgens Van Ardenne kan het keur merk boeren en tuinders sti muleren tot nog meer kwali teitsverhoging. Zij liet weten ook veel te voe len voor verruiming van de belastingaftrek voor boeren en tuinders. Een eerder voor stel van het CDA om de beta ling van oproepkrachten in de land- en tuinbouw tot 3000 gulden onbelast te laten, kreeg geen meerderheid in de Kamer. FRAUDE DEN HAAG (ANP) - PTT-Te- lecom heeft „enkele keren per jaar" last van fraudeurs die telefoonkaarten zo aan passen dat er onbeperkt mee gebeld kan worden. Volgens een woordvoerster van het bedrijf gaat het om „grote johgens" die grote be dragen moeten investeren om de chips op de telefoon kaarten na te maken. Het bedrijf wil niet kwijt hoeveel schade het lijdt. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteocentnim Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 23 april 04.55 159 10.50 -155 17.15 169 23.10 -148 24 april 05.35 163 11.25 -154 17.50 169 23.45 -150 ROOMPOT BUITEN 23 april 03.15 170 09.30 -158 15.30 186 21.45 -151 24 april 03.45 179 10.05 -159 16.00 187 22.15 -152 BRUINISSE 23 april 05.20 167 10.55 -165 17.40 178 23.15 -158 24 april 06.00 170 11.35 -164 18.20 175 23.50 -159 WEMELDINGE 23 april 05.00 185 11.00 -171 17.15 196 23.15 -164 24 april 05.35 190 11.30 -171 17.50 196 23.55 -165 Springtij: 24 april 4 Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMSTERDAM (ANP) - De president van De Neder- landsche Bank (DNB), Wim Duisenberg, is uitgeva ren tegen de lastenverlichtingsplannen die het kabi net het afgelopen weekeinde heeft gesmeed. Die voorstellen leiden er volgens hem toe dat het begro tingstekort tegen de internationale afspraken in dit jaar en 1998 niet verder zal dalen. „En dat in een tijd van hoog conjunctuur, een tijd waarin de conjunctuur niet méér mee had kunnen zitten", zei Duisenberg vandaag, dins dag, bij de presentatie van het jaarverslag. In 1996 kwam het financie ringstekort op 2,3 procent uit. In 1997 en 1998 is dat 2,25 a 2,2 procent, verwacht hij met deze nieuwe plannen. Het akkoord dat het kabinet voor 1998 heeft gesloten, voorziet in 1,5 miljard gul den lastenverlaging en 700 miljoen gulden aan lagere WW-premies. Daarnaast zijn nog „tal van beleidsintensiveringen op verschillende terreinen" af gesproken die volgens Dui senberg ook structurele trek jes hebben." In zonnige omstandigheden als die nu gelden voor de Ne derlandse economie, dreigt een al te soepele opstelling in Den Haag (wat extra's voor de burger, voor lovenswaar dige doeleinden en wat min der loonmatiging) de bron van het succes te ondergra ven, meent hij. Ook een in 1998 te vormen kabinet krijgt van Duisen berg wat schoten voor de boeg. Hij pleit ervoor de uit gaven straks verder om te buigen, in de orde van groot te van 8 miljard gulden. Of wel in zijn optiek zal de stij ging van de uitgaven 8 miljard gulden minder moe ten zijn. In Europees verband sturen de centrale banken erop aan om al in mei volgend jaar, te gelijk met de samenstelling van de kopgroep van euro landen, aan te geven tegen welke koers de deelnemende valuta's zullen opgaan in de euro. Zij willen zo speculan ten de wind uit de zeilen ne men. Duisenberg gaat ervan uit dat deze „termijnkoers" in de buurt zal liggen van de zo genoemde spilkoersen in het Europees Monetair Stelsel (EMS), het huidige wissel koersmechanisme in de Eu ropese Unie. Volgens hem zal de gulden-euro-koers dan op ongeveer f 2,20 liggen. De werkgeversorganisatie VNO-NCW is „enigszins ver baasd" over de kritiek die Duisenberg uit op kabinets plannen de lasten verder te verlagen. Ze stelt dat lasten verlichting nodig blijft om de stijging van de loonkosten in de hand te houden. In com binatie met verlaging van het tekort is het volgens de werkgevers „het essentiële brandstofmengsel voor de succesvolle banenmachine". VNO-NCW stelt dat verla ging van de werkgeverslas ten de bezwaren van de bankpresident tegen een mo gelijke oververhitting van de economie kan wegnemen. Vakdocent of eigen juf. Het maakt weinig uit voor de kwaliteit van de gymlessen in het basis- of speciaal onderwijs. De Beatrixschool op de foto heeft overigens wel een vakdo cent. (Foto: Marijke Folkertsma) ARNHEM (ANP) - Het maakt weinig uit of kinde ren gymles krijgen van een echte gymleraar of van hun gewone juf of meester. De lessen verschillen nauwelijks van inhoud en de leerlingen leren vrij wel hetzelfde. Deze opvallende conclusies trekt het exameninstituut Cito in het rapport Balans van de lichamelijke oefe ning in het basis- en speciaal onderwijs. Staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs wil juist dat er weer meer vakdocenten komen, gymleraren die spe ciaal zijn opgeleid om kinde ren bewegingsonderwijs te geven. De Tweede Kamer drong daar vorige maand op aan. De fracties menen dat een gewone leraar minder goed gymles geeft. Die is daar immers Aiet voor opge leid. Volgens WD-er Rijps- tra, zelf oud-gymleraar, moeten scholen zelfs worden verplicht om een vakdocent aan te stellen. Ongeveer de helft van de scholen heeft een vakleraar lichamelijke oefening. Vol gens het onderzoek van het Cito, dat in 1994 is gehou den, hebben deze leraren nauwelijks meerwaarde. Alleen in het onderdeel spel geeft zo'n leraar met meer variatie les. De prestaties van leerlingen vielen tegen. Het aantal leerlingen dat voldoet aan de doelen van het gymon derwijs lag op 50 procent. Dat is 25 procent lager dan vervracht. Aan de minimum eisen voldoet 90 tot 95 pro cent. Dat oordeel werd vast gesteld door vakleraren en opleiders. Bezorgd De Tweede Kamer is ernstig bezorgd over sportieve acti viteiten van de jeugd. Uit onderzoek blijkt dat 30 tot 50 procent te weinig be weegt. Netelenbos wil niet alleen dat er voor gym weer meer vakdocenten komen. Ook Engels, muziek en creatieve vakken zijn er wat haar be treft mee gediend. Er zijn steeds meer vakleerkrach ten uit het onderwijs ver dwenen als gevolg van be zuinigingen. Nu er meer geld komt voor het onder wijs, kunnen zij weer terug keren. APELDOORN (ANP) - Orthodox-protestants Ne derland heeft bezwaren tegen een rooms-katho- lieke bruid voor prins Willem-Alexander. Dat blijkt uit een enquête die het Reformatorisch Dagblad onder zijn lezers heeft gehouden. Maar liefst 88 procent zou met een rooms-katholieke koningin echt moeite heb ben. Slechts 8 procent van de 477 deelnemers aan het onderzoek kan er niet mee zitten. Vier procent heeft geen mening over een ka tholiek meisje - fcoals zijn huidige vriendin Emily Bremers - aan de zijde van de Prins van Oranje. Bijna alle ondervraagden, 94 procent, vinden dat Wil lem-Alexander bij de keuze van zijn vrouw rekening moet houden met zijn toe komstige taak. Slechts 4 Afnemen procent echter Vindt het nog van doorslaggevend be lang dat de uitverkorene van adel is. nen zijn overigens iets posi tiever over Alexander dan vrouwen. Koningin Bea trix krijgt overigens een dikke acht van de onder vraagden. Slechts 44 procent van le zers van het dagblad denkt dat Nederland over 50 jaar nog een monarchie heeft, 22 procent denkt dat ons land dan een republiek is en 34 procent weet het niet. Te gen een republiek heeft 84 procent wel bezwaren. Slechts 20 procent van de deelnemende lezers heeft er, een rotsvast vertrouwen in dat Alexander straks een goéde koning wordt, 64 pro cent moet het allemaal nog zien: „Misschien". Zeven procent weet nu al zeker dat het nooit iets wordt met deze prins en 9 procent heeft geen flauw idee. Man- Eenderde van de onder vraagden heeft de indruk dat de waardering voor het Huis van Oranje in ortho dox-protestantse kring aan het. af nemen is. Volgens het Reformatorisch Dagblad blijkt 'uit de bijgeschreven commentaren op de enquê teformulieren dat nogal wat mensen moeite hebben met de levensstijl van de Oranjes. Het Reformato risch Dagblad publiceert de enquête vanmiddag. MAARSSENBROEK (ANP) - Na een middag en een nacht onderhandelen waren vak bonden en de werkgeversor ganisatie in de taxiwereld dinsdagmorgen dicht bij een CAO-akkoord. Maandag werd er nog door honderd taxichauffeurs ge demonstreerd in Maarssen- broek, waar de onderhande lingen plaatshadden. De Vervoersbond FNV acht de kans groot dat er volgende week maandagavond, wan neer de gesprekken worden hervat, een akkoord kan worden gesloten. Er is weliswaar nog geen overeenstemming over de loonsverhoging, maar wel over andere heikele punten. Zo wordt een fonds opgericht om vakopleidingen voor chauffeurs te betalen. Chauffeurs met bepaalde di ploma's krijgen bovendien uitzicht op een hoger salaris op termijn. De bonden eisen nog steeds een loonsverhoging van 3 procent per jaar, terwijl de werkgeversorganisatie KNV-Taxi niet verder wil gaan dan 2,5 procent dit jaar en 2,25 procent volgend jaar. Er vallen 15.000 mensen on der de CAO. DEN HAAG (ANP) - De cen trale eindexamens beginnen dit jaar op maandag 12 mei. Voor de vwo-leerlingen staat die dag de samenVatting Ne derlands op het programma. De havo-leerlingen beginnen met muziek en de vbo/mavo examens beginnen met Ne derlands schrijfvaardigheid. De laatste examens zijn op 27 mei: Fries voor havo en vwo. Op 9 juni weet iedereen of hij geslaagd is of niet. Voor de pechvogels beginnen op 17 juni de herexamens. In totaal nemen ruim 200.000 leerlingen deel aan de exa mens. NEDERLANDERS DEN HAAG (ANP) - De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gaat akkoord met uit zending van de eerste afleve ring van de nieuwe AVRO- serie Wij Nederlanders en... De aflevering die handelt over het thema „doe maar ge woon" en waarin beelden van de koninklijke familie te zien zijn, wordt nu vrijdag om 2L.05 uur uitgezonden. Suske en Wiske "VOLLE MAAN" door Willy Vandersteen (tl'jn nam u \(Uj vjnSutht tnUiskt. L Hink J ik... ik... hunnen '"S3T- beloof htm met, hoor, h>j tan not o.'etn litis- knd pakken! Verwachting t/m zaterdag 26 april WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht west 4 Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht var. 3 Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 15 graden Windkracht zuid 3 Vrijdag ZON- EN MAANSTANDEN 23 april Zon op 06.26, onder 20.49 Maan op 21.34, onder 07.00 24 april Zon op 06.24, onder 20.51 Maan op 22.40, onder 07.31 Laatste kwartier: 30 april (04.38) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na een aantal weken met fris en droog weer, en behoorlijk veel zon, lijkt het Nederlandse weer deze week te gaan veranderen. De eerste verandering is de regen die in de nacht van woensdag op donderdag gaat vallen. Richting het weekeinde komt de tweede verandering als de temperatuur omhoog gaat. Ook de koude nachten behoren dan tot het verleden. Komende nacht wordt het nog wel koud. Op veel plaatsen zakt het kwik tot beneden het vriespunt en aan de grond kan het lokaal zelfs Ijouder dan -5 graden worden. Ook morgen middag is het fris met 10 graden. Wel schijnt in de ochtend eerst enige tijd de zon. 's Middags neemt vanuit het westen de bewolking toe, maar het blijft nog droog. In de avond kan de eerste regen vallen en pas in de loop van donderdag wordt het weer droog. AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie gaat als eerste korps ter wereld patrouilleren op skates. Het is de bedoeling dat nog deze zomer een team van vier a zes agenten wordt ingezet om de straatcriminaliteit in de binnenstad te lijf te gaan, aldus de politie woordvoerder. De politie hoopt zo effec tiever te kunnen optre den tegen zakkenrollers en winkeldieven die het in de smalle straten ge munt hebben op toeris ten. De agenten die voor het rollerskates-team wor den aangetrokken, kun nen al goed rolschaatsen. De politiewoordvoerder denkt dan ook niet dat de agenten bij hun werk zaamheden hinder on dervinden van hun rol lend schoeisel als ze bijvoorbeeld een winkel dief in boeien slaan. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Be) dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905' Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertljden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2