Eerherstel voor Meestoof Stichting Boompjes neemt werk Oranjevereniging over m DE VLIEGER Iff Ff 1 PTw«i Zoektocht mosselzaad boven verwachtingen i ZIERIKZEESCHE i NIEUWSBODE Schouwen-Duiveland hoogste bedrijfstoename 25 en 26 april pn mjpam 250 GEBRUIKTE AUTO'S Politie houdt diefaan Aanrijding met blikschade WORDT HET EEN BOOMPJE OF BLIJFT HET BIJ DE VLAG? dé krant van schouwen - duiveland! 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 22 APRLIL 1997 152e JAARGANG NR 26167 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 BRUINISSE DUIVELAND ZIERIKZEE 0111 -64 15 62 autotel. 06 53 32 88 09 24 uur bereikbaar Beeldbepalend stukje industrieel erfgoed wordt kweekvijver hedendaagse kleinkunst NOORDGOUWE - Een kweekvijver voor heden daagse kleinkunst in de historische ambiance van een oude meestoof. Dat is wat theaterproducent Hans Kik, eigenaar van meestoof Willem III aan de Zuidbosweg in Noordgouwe voor ogen staat met de grootscheepse restauratie van dit beeldbepalend stukje industrieel erfgoed. Die restauratie wordt thans uitgevoerd door bouwbedrijf Boogert BV uit Oosterland en dient voor 1 juni gereed te zijn. Meestoof Willem III werd in 1850 gebouwd op ini tiatief van een coöperatie van dertien meekraptelers onder wie ook landbouwon dernemer Vis, één van de voorouders van Hans Kik. Het pand is sinds de bouw ei gendom gebleven binnen de families Vis en Kik. De meestoof deed later nog dienst als cichoreifabriek, maar heeft toch veel authen tieke kenmerken behouden; tenminste het gedeelte dat de tand des tijds heeft door staan. Met de stenen van de vroegere droogschuur werd aan de overkant van de weg een landbouwschuur bij hui ze Potter gebouwd. Kik heeft de meestoof al ge ruime tijd in eigendom en zocht ook al lang naar moge lijkheden voor een grote en verantwoorde restauratie. Hij gebruikt het pand naast incidentele eigen bewoning ook als repetitieruimte voor artiesten, wiens zakelijke belangen hij behartigt, onder wie Brigitte Kaandorp, zan geres Astrid Seriese en caba retier Bert Klundert. „Ik had het pand ook kunnen uitbreken en er één repetitie ruimte van kunnen laten maken, maar daar ben ik toch iets te veel idealist voor," zegt Kik. Hij hecht er waarde aan de meestoof in oude glorie te herstellen, vooral omdat de meekrap die er destijds in verwerkt werd, zo'n groot economisch belang heeft gehad voor deze regio. Kik deed op zijn doelgerichte zoektocht naar beschrijvin gen van oude meestoven een unieke vondst. Op advies van deskundigen raadpleeg de hij het archief van het Openluchtmuseum in Arn hem. „Om het half uur kwa men ze daar met een nieuwe archiefmap aandragen en plotseling vond ik een gede tailleerde tekening van de bouw van meestoof Willem III en zelfs wat oude foto's." Het materiaal bleek geda teerd op 20 juli 1943 en was bijeen gebracht door een ou dere architect in het kader van een studie over agrari sche monumenten. Bruikbaar Directeur J. Boogert van het gelijknamige bouwbedrijf in Oosterland is ook blij met deze vondst. Een deel van de gegevens zijn bruikbaar bij de huidige restauratie, die eind februari van start ging. Een bijzondere opdracht, waar langdurig overleg van ruim twee jaar aan vooraf ging, volgens de bouwonder nemer. Dat had vooral te ma ken met het verkrijgen van overheidssubsidie en verde re fondswerving. Uiteindelijk is dat, volgens Kik, aardig gelukt hoewel er ook een fikse eigen investe ring voor nodig is. Bedragen noemt hij liever niet. Onder het motto dat alle beetjes helpen, toont hij zich content met de douceurtjes van het Bouw- en Cultuurfonds Zuid- Nederland, de- Stichting Meestoof Willem III aan de Zuidbosweg in Noordgouwe wordt gerestaureerd. Inzet: de beeldbepalende schoorsteen zal daar bij in oude luister worden hersteld. (Foto: Marieke Mandemaker) Dorp, Stad en Land en van het NOG-Cultuurfonds. Volgens Boogert werken er regelmatig vier a vijf van zijn medewerkers aan deze restauratie. In verband met de overheidssubsidie ge beurt een en ander in overleg met monumentenspecialist J. van Baaien van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Het verkrijgen van specifie ke materialen voor de reno vatie verloopt vlot. Boogert betrekt ze van speciale toele veringsbedrijven; bovendien gaat het bij industriële mo numenten niet om extreem oud materiaal. De bouwondernemer zelf voelt ook wel enige affiniteit met een meestoof. „Hier op Oosterland stond er ook één en mijn overgrootvader L. Boogert was daar stoker in de winter als de bouw stil lag." Toeval „Terwijl ik al bijna twintig jaar bezig was dit pand stuk je bij beetje wat op te knap pen, bedacht de provinciale commissie twee-en-half jaar geleden ineens, dat de meestoven illustratief zijn voor het industrieel erf goed," zegt Hans Kik. Toe val of niet, het doet hem ge noegen. In dit kader werd vorig jaar ook het ANWB-in- formatiepaneel bij deze meestoof in Noordgouwe ge plaatst. Kik wil de 'Willem III' straks met een zekere regelmaat open stellen voor het pu bliek. Hij is in elk geval van plan mee te doen met de Open Monumentendag in september. Wat verder in de toekomst denkt hij aan een meer totale presentatie voor belangstellenden. Hij heeft het dan over een aangepaste bestrating rond de meestoof en een presentatie van oude landbouwerktuigen in sa menwerking met het streek- en landbouwmuseum in Dreischor. Als theaterprodu cent denkt hij ook aan 'ooit eens' een leuke deal met en kele van zijn artiesten voor een optreden tijdens de Boe renlanddag in Noordgouwe. Toename aantal werklozen ZIERIKZEE - Het aantal bedrijven op Schou wen-Duiveland is sinds 1990 met 6,6 procent ge groeid. Daarmee schrijft deze regio het hoogste groeipercentage in Midden- en Noord-Zeeland op haar naam, zo blijkt uit de Kamerkrant van mei. Tegelijkertijd is er een toename van het aantal werklozen te bespeuren. Deze laatstgenoemde ont wikkeling meldde de wet houder van economische za ken en werkgelegenheid C. Veerhoek, maandagavond, tijdens de ledenvergade ring van de regionale mid denstand in Theater Mon- dragon in Zierikzee. Het werkloosheidspercentage nadert dat van Zeeland, dat nog steeds ruim onder het landelijk gemiddelde ligt. Koploper Afgezet tegen de ontwikke ling van het aantal bedrij ven in Midden- en Noord- Zeeland scoort Schouwen- Duiveland procentueel het hoogst. In absolute aantal len uitgedrukt blijken Noord- en Zuid-Beveland koploper te zijn (238). In de ze regio nam het aantal be drijven met 158 toe. De ex tra werkgelegenheid die als gevolg van de bedrijven- groei optrad blijkt even eens het grootst in de Beve- landen te zijn. Daar werden 357 banen gecreëerd, tegen over 97 op Schouwen-Dui veland. Samenstelling De Kamerkrant baseert zich bij haar bevindingen over bedrijvengroei op het rapport Bedrijvendyna- miek 1996 van de Kamer van Koophandel. Deze pu blicatie geeft aan hoe het bedrijfsleven in aantal en samenstelling is veran derd. De afgelopen jaren le verde de bedrijvengroei in Noord- en Midden-Zeeland een gering aantal arbeids plaatsen op. Vorige jaar vormt de uitzondering: er kwamen 469 banen bij. De toename van het aantal be drijven was vorig jaar het grootst in de sector zakelij ke diensten. Advertentie V w ifficw 4K3^r>v9cr aaaa cm*** Renault auta adrla Burgemeester mag voorwoord boekje niet schrijven ZIERIKZEE - Stichting De Boompjes wordt de vas te organisator van de Oranjefeesten in Zierikzee. De plaatselijke Oranjevereniging leidt een sluimerend bestaan. Vanwege een ongelukkige uitspraak vorig jaar van burgemeester J. Asselbergs is het voor woord van het programmaboekje gegund aan econo mie-wethouder C. Veerhoek. Voorzitter C. de Mendonga van De Boompjes kleedt zijn verhaal omzichtig in: „Het werd eens tijd voor een ande re schrijver van het voor woord." en: „De burgemees ter heeft rond koninginne dag verplichtingen genoeg." Maar dan komt de aap uit de mouw: „Asselbergs deed vo rig jaar bij het hijsen van de vlag een oproep aan de bur gerij om ons werk over te ne men. Die uitspraak betreu ren wij. Wij zijn toch ook burgers van Zierikzee. En wij besteden veel kostbare tijd aan de organisatie van de festiviteiten." Daarom vroeg de stichting adn wethouder C. Veerhoek om het voorwoord te schrij ven. Op de eerste pagina van het boekje complimenteert hij De Boompjes met hun „erg gevarieerd en aantrek kelijk" programma. Burge meester Asselbergs was van morgen niet bereikbaar voor commentaar. De festiviteiten op 30 april worden nu totaal door De Boompjes georganiseerd. De Zierikzeese Oranjevereni ging blaast alleen op de ach tergrond nog een toontje mee. De verhoudingen tus sen de stichting en de vereni ging zijn goed. Dat bevestigt mevrouw L. Mol van de Oranjevereni ging: „Wij kunnen ermee le ven. De stichting heeft veel kennis van zaken en omdat het allemaal horecamensen zijn, hebben zij ook een bete re ingang bij het bedrijfsle- De Oranjevereniging advi seert De Boompjes waar no dig en heeft dit jaar nog een financiële inbreng. Mol: „We hadden nog en spaarcentje en de jaarlijkse subsidie. Daar mee betalen we mee aan de kinderspelen. Daarna zal de pot wel leeg zijn." Sluimerend De Oranjevereniging heeft al jaren grote moeite met het werven van bestuursleden en vrijwilligers. Voor mevrouw Mol reden om af te zien van de organisatie. „Maar ik heb er moeite mee om de vereni ging op te heffen. Dat is met een zo definitief. De Mendonga heeft geen en kel twijfel. Na een verliesge vend eerste jaar draait Stich- tig De Boompjes nu lekker. Vrees voor een te commer cieel evenement hoeft Zierik zee volgens hem niet te heb ben. „Wat we overhouden gaat naar het volgend jaar. Volgende week bijvoor beeld, betalen we uit de winst van vorig jaar de oran je gebakjes voor de ouderen en de prijsjes voor de kinder spelen. Alle evenementen blijven gratis toegankelijk, garan deert De Mendonga. „We hoe ven er niets aan te verdienen, maar het mag ons ook geen geld kosten." De stichting werkt met een begroting van 32.000 gulden. Belangrijkste inkomstenbron zijn de ad vertentiepagina's van het programmaboekje. De Boompjes werd opgericht door O. Kramer, dansschool houder en lid van de Oranje vereniging. Secretaris is C. Landman van restaurant De Beuze, penningmeester is T. Dankers van Brasserie De Gouwe Geit, A. Flikweert (Eethuisje Markzicht), O. Kramer en F. Kramer (café Eglantier) zijn de leden. Voorzitter De Mendonga, tenslotte, is eigenaar van Stadscafé De Banjaard. Het programma van koning innedag in Zierikzee is als volgt: 9.00 uur Optocht versierde fietsen en Kunst en Eer. 10.00 uur Hijsen vlag door scouting op Havenplein. 10.30 uur Kinderspelen. 11.00 uur Schaken onder de Beuze. 13.00 uur Balonnenwedstrijd en dansdemo's. 14.00 uur Aanvang Super Meerkamp. 18.00 uur Oranjemarkt. 20.30 uur Feest met dans- orkest Corner Cats. Voorzitter Stichting De Boompjes, C. de Mendonga: ..Wij zijn toch ook burgers van Zierikzee. (Foto: Marieke Mandemaker) De dingen op de juiste prijs taxeren, c leren. t is een kunst die het leven ons moet Mr. C. Bake Later bewolkt HET WEER Vannacht opklaringen en min. temp. van plus 3 graden vlak aan zee tot min 3 in het binnenland. Overdag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemp. 10 graden. Wind draaiend naar zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3. Later langs de kust toenemend tot krachtig, 6, 3 WONINGBOUW Gemeente wil groter contingent woningen van provincie en meer spreiding over kernen. 5 OPEN DAG AZC Burgh-Haamstede doet met open dag mee aan Festival Cultureel Gekleurd. 6 DORPSRAAD Ruim voldoende draagvlak in Scharendijke voor vorming dorpsraad. 7 TENNIS Drie Zierikzeese tennisteams scoren wederom volle honderd procent. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE/BRUINISSE - Tegen de verwachtin gen in geeft de mosselzaadinventarisatie op de wes telijke Waddenzee uiteindelijk een positief eindcij fer te zien: 400.000 brutoton. De zoektocht in het Mepenge- bied heeft vorige week woensdag en donderdag onverwacht een positieve wen/ ing aan de drie weken durende inventarisatie gege ven. „Al met al is daar geluk kig behoorlijk wat gevon den," zegt voorman Jan Louwerse opgelucht. De af delingen in Bruinisse en Yer- seke hebben de producenten organisatie voorgesteld om de kwekers zelf op 28 en 29 april gelegenheid te bieden te onderzoeken op welke be stekken de borelingen zich ongeveer bevinden. Ook werd toestemming verleend om in de eerste twee weken van de voor jaarszaad visserij (week 19 en 20) wekelijks 100.000 ton naar de kweek- percelen over te brengen. De daarop volgende drie weken waarschijnlijk elke week 70.000 ton. De campagne start op maandag 5 mei. ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht van zondag op maandag in Zierikzee een 28-jarige man uit deze plaats aangehouden in verband met het stelen van een fiets en een doos wijn. De man werd aangehouden op het Havenplein. Hij had een doos met flessen wijn bij zich. Deze had hij donderdag avond uit een winkel aan het Havenplein weggenomen. Zijn rijwiel bleek ook gesto len. De eigenaar van de he renfiets is echter nog onbe kend. De man kreeg een dagvaarding mee naar huis. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Boumansweg in Burgh- Haamstede reed gisteren een 26-jarige bestuurder van een bedrijfsauto uit Culemborg tegen de auto aan van een eveneens 26-jarige vrouw uit Noordwelle. De man uit Culemborg was op de Boumansweg aan het werk. Bij het achteruitrijden zag hij de auto van de vrouw uit Noordwelle niet. Deze stond achter hem te wachten voor de verkeerslichten. Een aanrijding was het gevolg. Deze veroorzaakte alleen blikschade. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 19,00 KWARTAALabonnement met automatische afschrijving óf 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving a 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving 18400 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum:. Handtek. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: I 1 <2— Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1