Forelvijver in Kerkwerve Delta Nuts gaat in telecommunicatie ZOE KPLAATIE Bussen uit Malta weren Twee watersporters van doodslag vrijgesproken Ruim 100 bekeuringen bij verkeerscontrole INGEZONDEN 5TUKKEN Investering vijftig miljoen Van agrarische naar recreatieve boerderij Junk overlijdt in PortZelande Project Roadblock Zeeuwse politie VRIJDAG 18 APRIL 1997 NR 26165 5 INTLU VY O ZIERIKZEE Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Schou- wen-Duiveland, een samen werkingsverband tussen de dierenartsen M. Buth, F. Schipper en E. Wondergem, heeft een nieuw centraal te lefoonnummer. Via het cen trale nummer 412180 zijn alle dierenartsen, ook in Bruinis- se, Zonnemaire en Burgh- Haamstede bereikbaar. Het oude telefoonnummer in Burgh-Haamstede (652254) blijft voorlopig nog bruik baar op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. De tele foonnummers in Zonnemaire en Bruinisse zijn vervallen. Het nieuwe telefoonnummer houdt verband met de op handen zijnde bouw van een nieuwe kliniek aan de Boe- renweg in Zierikzee. Postzegelvereniging De Postzegelvereniging Schouwen-Duiveland houdt maandag 21 april een verga dering in het Scoutingge- bouw aan de Van Veenlaan. Op de agenda staat onder meer een veiling en een ver loting. De aanvang is om 20.00 uur. Snuffelmarkt Alweer voor de derde keer houdt de serviceclub Ladies Circle Schouwen-Duiveland een snuffelmarkt onder de Beuze. Dat gebeurt dit jaar op zaterdag 26 april van 9.00 tot 16.00 uur. De opbrengst gaat naar de Stichting Ver standelijk Gehandicapten die er onder meer voor zorgt dat verstandelijk gehandi capten kunstonderwijs en schilderles krijgen. Voor dit doel houdt de Ladies Circle van 31 mei tot en met 6 juni een expositie en op 7 juni een kunstveiling in het oude stadhuis van Zierikzee. Kinderboerderijdag Bij kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat is het zaterdag 26 april kinderboer derijdag. Het thema is 'scharreldieren'. Diverse in- fostands zijn aanwezig. Er is een scharrelhoek voor de jon ge bèzoekertjes waar zij kun nen knuffelen met diverse dieren. Verder kunnen 'scharrelkoekjes' geproefd worden. De kinderboerderij dag is van 10.00 tot 16.00 uur. Rode Kruisafdeling De afdeling Zierikzee/Kerk- werve van het Rode Kruis is vertegenwoordigd op de Oranjemarkt die woensdag 30 april wordt gehouden op het Havenplein. Vrijwilli gers van het Rode Kruis be volken twee kramen. Zij pre senteren daarbij een rad van avontuur, een verloting, een grabbelton en eigengebak ken pannekoeken. De markt is van 18.00 tot 20.00 uur. De afdeling zoekt nog vrijwilli gers die bij dit alles willen helpen. Telefoonnummer 413382. ZONNEMAIRE Kledingactie De kledingactie van Mensen in Nood, die op 19 maart in Zonnemaire werd gehouden heeft 350 kilo aan kleding op gebracht. De vrijwilligers van de actie roepen de men sen nu al weer op, om alvast kleding te sparen voor de ac tie van volgend jaar. Ook dan zijn ze in dezelfde perio de van plan een kledingactie te houden. DREISCHOR Gepromoveerd De voormalige inwoonster van Dreischor, Joanne Mol is onlangs gepromoveerd tot doctor aan de Vrije Universi teit in Amsterdam bij de fa culteit Aardwetenschappen. Haar proefschrift had als ti tel 'Fluvial response to cli mate variations' (Relatie tus sen riviergedrag en klimaat). Met haar studie richtte Mol zich met name op de laatste ijstijd, het Weichselien, zo'n tienduizend tot honderddui zend jaar geleden. Het veld werk hiertoe vond plaats in twee gebieden in Oost-Duits- land. Per 1 mei is Mol be noemd als universitair do cent Geologie aan de faculteit Archeologie van de Universiteit Leiden. Playbackshow In het dorpshuis van Drei schor wordt zaterdag 19 april een playbackshow gehou den. Een jury beoordeelt welke artiest met de beker huiswaarts keert. Na de pau ze staat een verloting ge pland. Na afloop van de play back is het bal met muziek van de drive-in show Sound Weeve. De playbackshow is een initiatief van Corina van Schelven en Jerome van de Velde. Het evenement begint om 20.00 uur. BRUINISSE De Schutse De verkoping van De Schut se afgelopen zaterdag in Bruinisse heeft een brutobe- drag van ruim 14.500 gulden opgebracht. Helpt Elkander In het verenigingsgebouw aan de Deestraat in Bruinis se vindt op dinsdag 22 april een bijeenkomst plaats van de Bruse Hervormde Vrou- wehgroep Helpt Elkander. Als spreker op deze avond is de heer Ligt voet van het Ne derlands bijbelgenootschap uitgenodigd.Ook gasten zijn welkom. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de inhoud door de redactie wordt onderschreven. Ingezonden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van de redactie en uitsluitend voor rekening van de briefschrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn.. Veel bussen van en naar Zie rikzee volgen de route Julia- nastraat-Calandweg-bussta- tion. Met een stop op de Kleine Zelkeweg. De bussen wringen zich door de Caland- weg en moeten de steeds drukker wordende Juliana- straat op zien te komen. Als nu alle bussen van en naar het busstation Zierikzee ver laten en inkomen via de ro tonde, dan worden vele ge vaarlijke, en ook voor de bussen vertragende, situ aties voorkomen. De reizigers die nu in- en uit stappen op de Kleine Zelke weg kunnen dan vanaf het busstation met een shuttle busje naar een stopplaats aan de Calandweg worden gebracht, of van die stop plaats naar het busstation. De voordelen hiervan zijn: geen grote, tot zeer grote bus sen op de Calandweg, Julia- nastraat en dus een aanzien lijke verbétering van de verkeersveiligheid ter plaat se; een korte reistijd voor de bussen of meer tijd voor het te rijden schema; betere ser vice aan de reizigers; en geen kostbare nieuwe halte aan de Trambaan. Een nadeel is wel, dat er een shuttle-busje moet worden ingezet. H. VERHEIJ Zierikzee Tot en met zaterdag 3 mei Burgh-Haamstede Paasshow met werk van Robert Ottens, Miems van Citters en W. A. van der Salm. Galerie Borsboom. Van dinsdag 15 tot en met vrijdag 30 mei Renesse Hindelooper schilderkunst. Blikmuseum De Blikvanger. Capelweg 13. Op dinsdag en vrijdag van 10.00 tot 12.00 uur. Ook op 8,11 en 19 mei van 12.00 tot 16.00 uur. Tot en met maandag 30 juni Zierikzee Schilderijen van de cursus Tekenen en Schilderen van SKW De Lichtboei. Expo sitiegang Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. MIDDELBURG (ANP) - Delta Nutsbedrijven begint 1 juli een nieuwe onderneming die via de kabel dien sten aanbiedt als betaaltelevisie, internet, telefonie en datalijnen. ZekaTel wordt een 100 procent doch ter van Delta. Voor ZekaTel is een investe ring voorzien van 50 miljoen gulden. Aandeelhouder Del ta verstrekt daarvan de helft. De rest zal, waar schijnlijk eveneens door Del ta, in de vorm van een lening verstrekt worden. Vanaf 1 juli, wanneer telefo nie in Nederland wordt geli beraliseerd, kunnen gebrui kers via ZekaTel al naar het buitenland bellen. Andere diensten worden gefaseerd ingevoerd, mede afhankelijk van technische ontwikkelin gen,. De telefonie en datalijnen ontwikkelt ZekaTel samen met Enertel, het samenwer kingsverband van negen energiebedrijven en Casema. Delta heeft een belang van 7,14 procent in Enertel. Voor betaaltelevisie neemt Zeka Tel voor ongeveer 14 procent deel in het samenwerkings verband Mediakabel. ZekaTel maakt voor de net- verbindingen gebruik van het kabelnet van het nutsbe drijf. De vorig jaar begonnen vervanging van coaxkabel door glasvezelkabel wordt nog dit jaar afgerond. Het Zeeuwse nutsbedrijf heeft met ongeveer 132.000 kabel abonnees een marktpoten tieel van 83 procent. FOTO JOOP VAN HOUDT ROTTERDAM (ANP) - De rechtbank heeft donder dag twee Rotterdamse watersporters (49 3n 33 jaar) ontslagen van rechtsvervolging. Zij werden ervan verdacht een drugsverslaafde vriend te hebben om gebracht en overboord gegooid. De rechtbank zal over twee weken nog wel een oordeel uitspreken over het rondva ren met het lijk en de dum ping in het water. Het duo moest terecht staan voor doodslag op hun vriend, de 40-jarige junkie Aad Herwe- ijer. Deze stierf op 24 augus tus vorig jaar in net vooron der van het jacht, dat toen in de haven Port Zelande bij Ouddorp lag. De 49-jarige eigenaar van het jacht ontdekte naar eigen zeggen een spuit in het li chaam van „Aadje", die ver der stijf aanvoelde en vlek ken op het bovenlichaam had. Volgens hem was zijn verslaafde vriend dood. Voor de zekerheid voelde hij nog zijn pols en hield hij een lepel voor zijn open mond die niet besloeg. Hij belde zijn 33-ja- rige maat die dezelfde dag aan boord kwam. De jachtei- genaar wilde niet de politie of hulpverlening bellen om dat hij geen onbekende was voor Justitie. Een lijk aan boord zou hem alleen maar verdacht maken, zo rede neerde hij. De beide mannen besloten rond te gaan varen over de Grevelingen. Op de tweede dag gooiden zij op de Noord Volkerak Aadje over boord met een anker van acht kilo aan een been. Na een week kwam het lichaam toch bovendrijven, waarna de politie een half jaar du rend onderzoek startte. De twee mannen werden in ja nuari opgepakt. Overdosis Een toxicoloog en patholoog konden voor de rechtbank niet aantonen dat Herweijer nog leefde toen de jachteige- naar de dood vaststelde. Evenmin stond vast dat het slachtoffer was overleden aan een overdosis drugs. De rechtbank doet op 29 april uitspraak. BERGEN OP ZOOM - Bij een grote verkeercontrole op de A58 in de nacht van donderdag op vrijdag heeft de politie ruim 100 bekeuringen uitgedeeld. De meeste processen verbaal (63) gingen naar automo bilisten die te hard reden en die een radar werden gesnapt. Een woordvoerder van de po litie heeft dat vrijdagoch tend laten weten na afloop van de controle die in het ka der van het project Road block werd gehouden. In het project werkte deze keer het politiedistricten Ooster- scheldebekken samen met de politieregio Midden- en West Brabant. Rond Antwerpen vond een vergelijkbare actie plaats van de rijkswacht. De controle in beide richtin gen van de snelweg vond plaats tussen elf uur donder dagavond en half vijf vrij dagochtend. Er werden 230 personenauto's aangehouden en gecontroleerd. Zes be stuurders bleken teveel alco holhoudende dranken te heb ben genuttigd. Twee van hen kregen een schikking van 2000 gulden.Andere bekeu ringen werden uitgedeeld vanwege gebreken aan de voertuigen, het niet kunnen tonen van rijbewijs of kente kenbewijs en dergelijke. Twee voertuigen werden in beslag genomen omdat de be stuurders boetes hadden openstaan. Verder kreeg een weggebruiker een proces verbaal krachtens de Wet Wapens en Munitie omdat hij een knuppel in zijn voertuig had liggen. Peter van Langeraad geniet nu zelf nog even van de rust op het recreatieterrein. KERKWERVE - Tegen betaling een hengel uitwer pen in een visvijver vol forel. Over een week of zes is dat mogelijk bij familie van Langeraad in Kerk werve. Het is de zoveelste stap in de ontwikkeling van agrarisch bedrijf naar recreatieboerderij. ,,Het eerste jaar moeten we er nog niet te veel van ver wachten. Zoiets moet langzaam groeien," is de nuchtere visie van zoon Peter. De nieuwsgierigheid van passanten werd in 1995 al ge wekt. De graafwerkzaamhe den aan de Weelweg in Kerk werve gingen toen van start. Ruim een jaar later was het zover. Achter het bedrijf van het echtpaar Hans en Bep van Langeraad en hun zoon Peter ligt sinds eind 1996 een visvijver van ongeveer een hectare groot en acht meter diep. Om de vijver heen is een pop- ulierenbos van zesentwintig hectare aangeplant. De wijde blik over de polder zal in de loop der jaren plaats maken voor een groen stukje na tuur. ,,In Brabant heb je ver schillende van dit soort vij vers. Daar had ik van gehoord en ik ben ook gaan kijken. Het is één brok na tuur daar, heel erg rustge vend. Eigenlijk probeer je natuur te verkopen, maar (Foto: Marieke Mandemaker) het werkt wel. Als je daar in Brabant bij zo'n vijver komt, valt er een last van je af," al dus Peter. De familie van Langeraad besloot, in navolging van het Brabantse concept, eenzelfde visstek op eigen terrein te creëren. Na de rondgang langs gemeente en provincie voor het aanvragen van de benodigde vergunningen en aanpassing van het bestem mingsplan konden de graaf werkzaamheden beginnen. Behalve de vijver werden ook een opvangbak van tien bij vijf meter en een ronde proefvijver in de grond uit gespaard. Deze twee reser voirs zijn via een pompsys- teem met de vijver verbonden. Aan dit systeem wordt op dit moment de laat ste hand gelegd. Van Lange raad: ,,Ik denk dat we binnen nu en drie weken met de voorbereidingen klaar zijn. Dan zetten we de vis erin. Die moet je ook nog even drie weken rustig laten zwem men, anders vangen mensen de vijver gelijk weer leeg." Beginkapitaal Als 'beginkapitaal' worden zo'n 300 400 forellen in de visvijver losgelaten. Voor el ke gastvisser die zich meldt, worden - na betaling van de entreeprijs, die aan de forel- prijs is gekoppeld - nog eens vier forellen extra uitgezet. ,,Het is mogelijk dat je ze er niet uithaalt, maar het kan ook dat je er meer vangt dan vier. Dat is dan je winst. Maar los van je vangst, wordt het hier gewoon ook een hele mooie en rustige plaats om te zitten. De proefvijver is als extra lokkertje aan de vislocatie toegevoegd. De bedoeling is deze te vullen met een aantal grote, aantrekkelijk ogende exemplaren. Ook zijn vrij willigers van de Stichting Miniatuurspoorwegen Kerk werve bezig met het aanleg gen van een 450 meter lange rails door het aan de vijver grenzende bos. Terwijl vader zich langs het water ver maakt, kunnen kinderen een ritje met een stoomtrein ma ken. De aanleg van de rails vindt plaats in de vrije uur tjes, waardoor de in gebruik- name nog even op zich laat wachten. De opbrengst van de exploitatie, vertelt Van Langeraad, is voor de stich ting zelf. „Zij zochten een vast plekje en dat is hier mooi in het bos. En voor ons vergroot zoiets toch weer de aantrekkingskracht Sinds 1987 oriënteert de Kerkwerfse familie zich op activiteiten naast het akker- bouwbestaan. Om het be drijf van een toekomst te verzekeren, onderzocht de familie onder meer de moge lijkheden van zeekraal- en champignonsteelt. In 1991 werden de eerste concrete stappen in de nieuwe rich ting gezet. Samen met com pagnon Ad Kesteloo ging Pe ter met palingkwekerij Delta Aal aan de slag. In dat zelfde jaar werd ook de es- cargotskwekerij opgestart. Wat begon met veertig exem plaren in een piepschuim doos groeide uit tot een com plete kwekerij met buitenpark en tunnel. In 1995 werden de laatste banden met de akkerbouw doorgesneden. Met behulp van een rijkssubsidie werd het bos aangelegd en in dat zelfde jaar zag de minicam- ping het levenslicht. De vis vijver moet de boerderij van Van Langeraad nog aantrek kelijker maken. Zowel voor de toerist als voor de visser die op Schouwen-Duiveland woont. Voor mensen die nu en dan eens een hengeltje willen uitwerpen, heeft de familie hengels te huur. Pe ter: „Het is natuurlijk even afwachten hoe het loopt, om dat er hier al zoveel water in de buurt is. Maar dit brakke water is toch weer anders. Ook voor groepsreizen per bus is dit een mogelijkheid. Het is een echt dagje uit." In de winter is de visvijver voor publiek geopend tussen 9.00 en 17.00 uur. In het zomerseizoen bestaat er de mogelijkheid tussen 8.00 en 14.00 of tussen 14.00 en 20.00 uur aan de water kant plaats te nemen. Het zoekplaatje van vorige week leverde 26 inzenders op en ze hebben het allemaal bij het juiste eind: op de foto van Joop van Houdt is het fietstunneltje onder de N57 bij Scharendijke te zien. Dat tunneltje is 'allerberoemdst' en 'berucht' bij ve len. Het fietstunneltje 'dankt' zijn bekendheid aan het feit dat het in de zomermaanden een ontmoetingspunt was voor jongeren die omwonenden veel overlast bezorgden. Om daar een einde aan te maken werd het tunneltje voorzien van hek ken zodat het 's avonds afgesloten kan worden. Eén van de inzenders geeft zeer gedetailleerde informatie over wat er al lemaal op de foto te zien is. De reden is simpel: de man in kwestie was uitvoerder van het project dat tevens de afron ding was van het fietspadenplan Middenschouwen. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplos sing per briet of briefkaart opsturen naar de redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. In zendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 23 april 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. Uit de stapel goede inzendingen werd die van J. M. de Jonge, Meebrabstraat 8,4311 ER Bruinisse getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5