Voordeurdelen Super en Aldi strijdig met bestemmingsplan Veel ouderen durven niet voor rechten op te komen Leerlingen basisscholen maken stranden schoon Roep om (her)plaatsing dorpspomp in Renesse <3 levcnse 75 jaar/1921-1996 Fracties krijgen geld voor werkzaamheden Finale Franse opstelwedstrijd Kunstschouw in voormalig gemeentehuis AGENDA VRIJDAG 18 APRIL 1997 NR 26165 3 Bij Westenschouwen WESTENSCHOUWEN - De Landelijke Strand- schoonmaakdag wordt donderdag 24 april voor de zesde keer gehouden op Schouwen-Duiveland. De gemeente heeft aanvragen ingediend voor toeken ning van de Blauwe Vlag. Tijdens de Strandschoon- maakdag ruimen leerlingen en leraren van de openbare basisscholen de Kirreweie in Burgh-Haamstede en De Sto ve in Noordwelle het afval op van het strand in Westen- schouwen. Wethouder G. van de Velde- de Wilde geeft om 13.30 uur aan de strandzijde van de Westenschouwse trap het startsein voor de schoon maak. Gemeentewerken zorgt voor prikstokken, handschoenen, afvalzakken en dergelijke. Na afloop is er voor alle schoonmakers een drankje in strandpaviljoen De Schaar. De schoonmaakdag is de af sluiting van een educatief project voor de groepen ze ven en acht. De dag is een ini tiatief van de ANWB, Foun dation for Environmental Education in Europe (FEEE), de Nederlandse Vereniging Strandexploitanten Noord zeestrand en Stichting Ne derland Schoon. De actie wordt ondersteund door de Stichting Duinbehoud, 26 van de 34 kustgemeenten en 109 deelnemende basisscho len. Blauwe Vlag De gemeente Schouwen-Dui veland heeft overigens voor de havens een aanvraag inge diend voor de Blauwe Vlag 1997. Voor de stranden wil de gemeente weer mee dingen naar de Blauwe Vlag 1998. Deze vlag kan door de jury van de FEEE toegekend wor den aan strandvakken die voldoen aan de criteria die de organisatie heeft gesteld. EU-richtlijn De onbekendheid met en on duidelijkheid over onder meer de bemonsteringsfre quentie van de EU-richtlijn en onvolkomenheden in het verwerken en aanleveren van de analyseresultaten hebben er toe geleid dat de FEEE voor het badseizoen '96 voor geen enkel strand- vak in Nederland de Blauwe Vlag heeft toegekend. RENESSE - Net als in Nieuwerkerk komt er waarschijnlijk in Renesse ook weer een dorps pomp te staan. De gemeente heeft er geen geld voor, maar de Stichting Renesse wel. De vroege re dorpspomp stond aan de Korte Reke, vlakbij de inmiddels ook verdwenen muziektent. A. Verseput uit Renesse maakte dinsdagavond ge bruik van het bezoek van het college van b en w van Schouwen-Duiveland om aandacht te vragen voor de kwestie. ,,Er zal wel geen budget meer voor zijn, want de herinrichting van Het centrum heeft veel meer gekost dan gepland maar ik zou toch graag weer een dorpspomp in het centrum willen,aldus Verseput. Wethouder C. Veerhoek be aamde de vermoedens van Verseput, maar plakte met een ook een pleister op de wonde. ,,De gemeente heeft er inderdaad geen geld voor, maar binnen de Stich ting Renesse is het idee al geopperd om als stichting zo'n dorpspomp aan het dorp te schenken." Een de finitieve beslissing over de schenking moet nog geno men worden door het be stuur van de stichting. Markt Tijdens de bijeenkomst in het Renesser dorpshuis werd wat gemopperd over de opgebroken straten, maar de meesten zeiden er wel meteen bij dat als het stof eenmaal opgetrokken was er wel iets moois te voorschijn kwam. H. Blom vroeg in dat verband aan dacht voor de weekmarkt in Renesse. Namens de bewoners van de Kromme Reke pleitte hij voor een wat 'frivoler' op stelling van de marktkra men. „Want nu zitten we de hele dag tegen de achter kant van de marktkramen aan te kijken." Wethouder Veerhoek reageerde op de woorden van Blom met de opmerking dat destijds in overleg met bewoners van Korte, Krommé én Lange Reke gekozen is voor de huidige opstelling. Vaandels Een andere inwoner van Renesse vroeg aandacht voor de vaandels die tot voor kort de wanden van het gemeentehuis van Wes- terschouwen in Haamstede sierden. Het gaat om de vaandels van de Rederij kerskamer en een Renesser zangvereniging. „Ik weet niet waar ze nu zijn, maar ze horen in Westerschou- wen," aldus de Renesse- naar die namens het be stuur van het dorpshuis Renesse sprak. ,,U ziet hier een mooie vitrine," aldus de man, wijzend op één van de wanden van het dorps huis. „Daar kan best nog een kast bij waar die vaan dels prima in zouden pas sen." Burgemeester J. Assel- bergs reageerde niet onwel willend op de suggestie van de Renessenaar. De vaan dels in kwestie zijn volgens de burgemeester veilig op geborgen in het gemeente huis in Zierik2ee. „Com pleet met inbraakbe veiliging." ZIERIKZEE - Sabine Groenendijk, HAVO 4-leerlin- ge aan de RSG Professor Zeeman in Zierikzee, is gis teren in Den Haag zestigste geworden in de landelij ke finale van de opstelwedstrijd van het Concours Européen de Langue Fran?aise. Een teleurstellend resultaat voor de zeventienjarige Zie- rikzeese, die eerder uit een groep van duizend deelne mers werd geselecteerd als één van de zestig finalisten. Het lukte haar de voorronde door te komen met een ge dicht over het belang van het vak geschiedenis. In het Filmhuis aan de Spui in Den Haag werden gisteren de prijswinnaars bekend ge maakt. Sabine ontving voor het behalen van haar finale plaats enkele boeken en cd's. Daarnaast sleepte zij met een verloting nog een radio in de wacht. Parijs Voor de vier winnaars had de organisatie een geheel ver zorgde reis naar Parijs in pet to. Daar trekken de gelukkigen een week lang op met 76 jon gens en meisjes van andere nationaliteiten. Advertentie Nieuwerkerk UN Astraat 10 0111-641368 technisch in stall atieburo Brouwershaven 0111-691634 verkoop en reparatie Noorddijkstraat 8 Rechter over geschil gemeente en Chassey BV: De Super draait door. De dwangsom-teller ook. MIDDELBURG - Volgens rechtbankpresident mr. T. Damsteegt is de vestiging van de Unigro-super- markt Super in het nieuwe Aldi-pand aan de Greve- lingenstraat in strijd met het bestemmingsplan én de door de gemeente verleende bouwvergunning. Volgens Damsteegt staat on betwist vast dat de gemeente Schouwen-Duiveland bij het vertrekken van de bouwver gunning van het pand aan de Grevelingenstraat is uitge gaan van verplaatsing en vergroting van de Aldi- markt zonder dat daarbij de vestiging van een tweede su permarkt was betrokken. Dat spoort volgens hem ook helemaal met het door ad viesbureau BRO uitgebrach te rapport. Mr. D. Schuurmans, de raadsvrouwe van Chassey BV uit Middelburg - verhuur der van het pand en oppo-, nent van de gemeente - voer de tegenover de rechter vorige week aan dat het be stemmingsplan wel vergro ting van het vloeroppervlak en uitbreiding en verdieping van het assortiment van de Aldi-markt toelaat. Op zich klopt dat volgens Damsteegt maar de conclusie dat daar uit voort zou vloei en dat het verzet tegen de (Foto: Marijke Folkertsma) Super-vestiging onterecht is deelt de rechter niet. „Er bestaan planologisch re levante verschillen tussen die - theoretische - situatie en de situatie die mr. Schuur mans thans beoogt," aldus Damsteegt. „Aldi en de Su per-supermarkt hebben een verschillende, elkaar aan vullende, signatuur. Daarom is aannemelijk dat de cluste ring van deze twee super markten meer aantrekkings kracht op klanten zal hebben dan de Aldimarkt alleen en dat dat ten koste zal gaan vap het bestaande winkelge bied in de binnenstad van Zierikzee." Strijdig Tijdens de zitting vorige week kwam Chassey BV met een rapport van Kolpron Consultants waarin de con clusie van BRO van februari 1997 dat vestiging van de Su per ten koste gaat van het winkelbestand in de binnen stad van Zierikzee wordt weersproken. De rechter wijst de conclusies van Kol pron van de hand. Het is naar het oordeel van Damsteegt 'onvoldoende aannemelijk' geworden dat het advies van BRO onjuist zou zijn. De gemeente Schouwen-Dui veland heeft naar het oordeel van de rechter terecht een dwangsom opgelegd aan Chassey BV, de verhuurder van het pand. Deze moet ook opdraaien voor de proceskos ten van 710 gulden. Met de uitspraak van de rechter is de kous nog niet af. Gelijktijdig met het schor- singsverzoek van Chassey BV aan de rechtbank diende het bedrijf een bezwaar schrift in tegen de beslissing van de gemeente om voor el ke dag dat de Super open is een dwangsom op te leggen. Als de gemeente dat bezwaar ongegrond verklaart kan Chassey BV tegen die beslis sing weer in beroep gaan. Mr. D. Schuurmans, de raadsvrouwe van Chassey BV, is geenszins van plan de strijd op te geven. „Dit wa ren de voorhoedegevechten nog maar." Zij weigert ver der inhoudelijk in te gaan op de uitspraak van de rechter. Haar enig commentaar luidt dat het een uitspraak is 'waar veel op af te dingen valt. Gang naar Sociale Dienst is gênant ZIERIKZEE - Veel ouderen durven niet voor hun rechten op te komen. Dat bleek gisteren in het MFC Zierikzee. Hier belegde het gewest Zeeland van de ANBO, de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren in samenspraak met de P.C.O.B. en de K.B.O., respectievelijk de Christelijke en Katholieke colle ga's, een discussiemiddag over dit onderwerp Duidelijk is dat veel oude ren, met name alleenstaande vrouwen, hun rechten niet kennen of daarvoor niet op durven komen. Ze generen zich voor de gang naar de So ciale Dienst. De formulieren die daar ingevuld moeten worden schrikken hen bo vendien af. De man die zijn beide benen kwijt raakte en wel de moed had een rolstoel aan te vragen, kreeg een wei gering omdat hij 248 gulden te veel vermogen had. En werd bedreigd met 'straf rechtelijke vervolging' als hij die 248 gulden zou weg moffelen. Wie wel onder de hiervoor geschetste' norm valt, komt doorgaans ook in aanmerking voor kwijtschel ding van de gemeentelijke belastingen en heffingen. En soms voor huursubsidie. Wie alleen leven moet van zijn A.O.W. heeft recht op Bijzondere Bijstand. Dat wil zeggen dat iemand voor gro te, onvermijdelijke uitgaven aan kan kloppen bij de Ge meentelijke Sociale Dienst. Wat onder die uitgaven pre cies verstaan wordt is in onze nieuwe gemeente nog niet ge heel duidelijk. Brillen, kunstgebitten en defecte wasmachines bijvoorbeeld vallen er onder. Maar om daarvoor in aanmerking te komen, mag iemand geen ei gen vermogen hebben, zoals bijvoorbeeld een spaarbank boekje met meer dan drie duizend gulden of een auto op zijn naam. Ook een onbe last eigen huis wordt voor de Bijzondere Bijstand als ver mogen gerekend. Men moet dat eerst opeten of tijdig ad vies ingewonnen hebben van de notaris of een handige ac countant. Twee-sporen beleid Jaap van Wezel, ANBO-be- stuurder, hield een vurig pleidooi voor het twee-spo ren beleid. Enerzijds moeten volgens hem de ouderenbon den de ouderen attent maken op hun rechten. Anderzijds is het voor hem moeilijk te slikken dat de Sociale Dienst iemand die huursubsidie aanvraagt niet gelijk attent maakt op het feit dat hij of zij wellicht ook in aanmer king kan komen voör kwijt schelding van heffingen en eventueel voor bijzondere bijstand. „De gemeentelijke dien sten," zo stelt gewestelijk ANBO-bestuurder Van We zel, „laat een dergelijke aan vraag, terecht, controleren door de belastingdienst. Met hetzelfde gemak kan de ge meente bij die belasting dienst een opgave vragen van inwoners met een mini mum inkomen. Zodat de ge meente hen aan kan schrij ven en hen op hun rechten kan wijzen." Volgens Van Wezel zou dat een goede zaak zijn, omdat er „miljoenen ongebruikt blij ven liggen" in de gemeente lijke .budgetten die hiervoor bestemd zijn. „We zijn te lief," zegt Van Wezel. „We moeten eens ophouden met brullen als een leeuw en weg lopen als een lam." Als het aan hem ligt zullen de oude renbonden op Schouwen- Duiveland krachtig hun stem laten klinken. Onder de toehoorders bevonden zich ookj. van Noort van de Werkgroep toegankelijkheidsbe vordering (rechts) en L. Anceaux van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen. (Foto: Marieke Mandemaker) College eens met voorstel PvdA ZIERIKZEE - Raadsleden krijgen binnenkort wel licht 250 gulden onkostenvergoeding voor raads werk. De fracties kunnen duizend gulden tegemoet zien. Het gaat hierbij om kosten voor bijzondere voorzieningen en onkosten. Dit collegevoorstel komt aan de orde in de vergadering van de commissie algemene interne zaken op vrijdag 24 april. De voorzieningen waarvan de fracties gebruik maken zijn onder meer ver gaderruimte in het gemeen tehuis, de leeskamer met te lefoon en kopieergelegenheid en een abonnement op NG-magazi- ne. Vergoedingen De PvdA-fractie, initiatief nemer van het voorstel, wil ook vergoedingen voor bij voorbeeld het huren van ruimte voor fractie-spreek uren in de kernen en het ver zorgen van uitnodigingen hiervoor. Het college wil de PvdA hierin tegemoet ko men. Dit omdat de kosten zijn gestegen die het werken in een nieuwe, grotere ge meente met zich meebrengt. De kosten worden geraamd op 11.500 gulden. Voor partij-politieke activi teiten wordt door de gemeen te geen vergoeding uitge keerd. De vergoedingèn aan raadsleden worden in de Ge meentewet geregeld. Het gaat onder meer om reiskos ten en telefoon. Voor het uit keren van vergoedingen aan fracties moet de gemeente raad een regeling instellen. De fracties van PvdA, RPF en D66 zijn voorstander van een financiële tegemoetko ming. De overige fracties zijn te gen. Zij vinden het niet te recht dat kosten, die de frac ties maken, bekostigd worden uit gemeenschaps gelden. Deze fracties willen wel een regeling voor reis kostenvergoeding. ORANJEZON OOSTKAPELLE - Een fiets tocht langs landgoederen in de Manteling en een lente wandeling in waterwinge bied Oranjezon. Dat zijn de activiteiten die de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon in de meivakantie organiseert. De fietstocht staat gepland op dinsdag 6 mei, onder lei ding van Henk Remijn. Deel nemers aan de tocht stappen af bij landgoederen, terwijl de gids iets vertelt over de geschiedenis van de landgoe deren en de flora en fauna in de omgeving. De wandeling, eveneens onder leiding van Remijn, vindt plaats op woensdag 7 mei. In het wa terwingebied is het momen teel één groot lentefeest, waarvan met uitleg van de gids kan worden genoten.Zo wel de fiets- als de wandel tocht beginnen met een dia presentatie om 13.30 uur in Toeristisch Centrum Oranje zon aan de Schoolstraat 4 in Oostkapelle. Beide activitei ten duren tot 16.30 uur. Meer informatie is te verkrijgen via: 0118-581507. BURGH-HAAMSTEDE - De Stichting Kunst- schouw Westerschouwen krijgt van 14 tot en met 22 juni de beschikking over het voormalige ge meentehuis van Wester schouwen. Het gebouw aan de Kloosterweg in Burgh- Haamstede wordt gedu rende de kunstmanifes tatie gebruikt als expositie- en ontvangst ruimte. Burgemeester en wethouders hebben hier voor toestemming ver leend. Net als vorige jaren hoeft de Kunstschouw op nieuw niet te rekenen op subsidie van de provin cie. Gedeputeerde Staten vinden de manifestatie te commercieel en niet vernieuwend genoeg. Vrijdag 18 april Zierikzee Bijzondere ledenvergade ring Vissersvereniging Helpt Elkander in restau rant De Drie Morianen. 19.00 uur. Jongerentheater Slaphead door Green Ginger in Bro- gum. 20.00 uur. ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 19 april Zierikzee Rommelmarkt Kinderboer derij De Punt. De Beuze. 8.00-17.00 uur. Verkoping lingerie, keuken- textiel, nachtkleding ten ba te van Stichting Adullam (gehandicaptenzorg). Zaal Christelijke Gerefor meerde kerk. 10.00-15.30 uur. ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 14.30 uur en 20.00 uur. Death Metal-avond m.m.v. Altar en Inner Fear in Bro- gum. Aanvang: 22.00 uur. Kerkwerve Prijsuitreiking voor toneel spelende Plattelands Jongeren in dorpshuis 'tZuudènde. 20.00 uur. Renesse Jeugd Natuur- en Vogel wacht gaat waterbeestjes, - planten en vissen kijken. Verzamelen parkeerplaats Vroonpias. 10.00 uur. Scharendijke Brandweerwedstrijd. Ingridstraat 32. 07.30 uur. Nieuwerkerk Klaverjassen voor ouderen. Dorpshuis. 13.30-18.00 uur. Dreischor Playbackshow. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Dance/house-act Rob's Pro ject. De Pul. 22.00 uur. Zondag 20 april Zierikzee ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden muziekformatie 'Two-Two-Zero', café Brandenburgh, 15.00 uur. Maandag 21 april Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Federatie Ondernemersver enigingen Schouwen-Duive land. Theater Mondragon, 19.45 uur. Vergadering Postzegelver eniging Schouwen-Duive land. Scoutinggebouw Van Veenlaan. 20.00 uur. Scharendijke Voorlichtingsbijeenkomst in De Putmeet over oprichting dorpsraad Scharendijke. 20.00 uur. Dinsdag 22 april Zierikzee Voor j aars vergadering ANBO in De Veste, Manhuisstraat. 14.00 uur. Algemene ledenvergadering van het Nederlandse Rode Kruis in gebouw de Drie hoek. 20.00 uur. Kerkwerve Jaarlijkse busreis van de af deling Kerkwerve van de NCVB. Vertrek vanuit Kerk werve en Zierikzee. 8.00 uur. Scharendijke Lezing B. van Bohemen over 'tuinen van paleis 't Loo'; Groei Bloei. Dorpshuis De Putmeet. 19.30 uur. Dinsdag 22 april Bruinisse Lezing van het Nederlands bijbelgenootschap voor de Hervormde Vrouwengroep Helpt Elkander in het Ver enigingsgebouw. 19.30. Woensdag 23 april Zierikzee CJV mini-instuif, 4 t/m 6 jaar. De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3