Vissen op mesheft zonder steun provincie Zeeland Seaports gaat commercieel Snuffelstage bij Zeelandbrug Nep-krokodil van 9 meter in Vlissingen Opnieuw twee bommen gevonden in Breskens Protest parkeergeld aan de Brouwersdam Zoeken naar goede vismethode vordert Subsidies voor Zonnemaire Buitengewoon Waterland geeft het voorbeeld Bij reptielenzoo Iguana Na fusie havenschappen Koninginnedag EOC ruimt ze 25 april op STREEKNIEUWS 'Transferium geen alternatief' MUZIEKAGENDA DONDERDAG 17 APRIL 1997 NR 26164 6 WISSENKERKE - Het bedrijf Ensis krijgt van de provincie geen twintigduizend gulden subsidie voor een experiment met de mechanische visserij op de schelpdiersoort Ensis ensis (mesheften). Volgens ge deputeerde staten gaat het om bodemberoerende visserij, waarvan het rijk vindt, dat deze moet wor den voorkomen. Volgens gs is uit onderzoek gebleken dat de visserij op de Ensis ensis tot verstoring leidt van de bodem en het bo demleven en deze daardoor schade kan toebrengen. Dat komt door de gebruikte vis methode. Omdat het schelp diertje een zeer gespierde voet heeft kan het zich ont zettend snel ingraven in de zeebodem. Daarom wordt er gebruik ge maakt van waterinjectoren. Hiermee wordt een fijn straaltje water in de bodem gespoten. De bovenste tien tot twaalf centimeter van de zandbodem zwelt hierdoor op. De dik vloeibare massa, bestaande uit zand en bo demfauna, wordt vervolgens via een geperforeerde korf opgezogen. Gs beroepen zich in hun af wijzing tot subsidieverle ning op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij. Dat is van mening dat deze soort van visserij, ondanks het feit dat er (nog) geen wettelijke regeling voor bestaat, „waar moge lijk beperkt en zelfs uitgeslo ten" moet worden. Subsidie verlenen druist volgens gs in tegen dit beleid. Subsidiëring En het dagelijks bestuur van de provincie is dan ook van mening „onvoldoende vrij heid te kunnen vinden om in de vorm van subsidiëring •mede te werken aan moge lijk nieuwe vormen van der gelijke visserijen". Ruimte Voor het bedrijf Ensis, een samenwerkingsverband tus sen verschillende bedrijven en personen, waaronder Se- afarm in Wissenkerke aan de voet van de Stormvloedke ring, komt het besluit van gs niet als verrassing. Volgens B. Schot uit Zierikzee, een van de initiatiefnemers van het project, was dat al duide lijk geworden uit de advie zen. Het experiment komt volgens hem in ieder geval niet in gevaar. „Het geld zou ons wat meer ruimte geven. Maar we gaan gewoon door," aldus Schot. Dat de provincie angst heeft voor schade is volgens hem te begrijpen. „Ze worden van alle kanten gecontroleerd door de milieubeweging. En dan kun je natuurlijk beter niet je vingers ergens aan branden," beweert hij. De angst is volgens hem echter onterecht. „De soort visserij noopt ons om op meer dan vijf meter diepte te vissen. Van schade voor fourageren- de vogels is daarom sowieso geen sprake. Bovendien ko men de schelpdiertjes in dichte hoeveelheden voor, zodat er bij het vissen maar een heel klein traject afge legd dient te worden. Boven dien is er op de plaatsen waar de Ensis ensis voor- Voor het vissen van de Ensis ensis wordt gebruik gemaakt van de KG6. komt geen ander leven," al dus Schot. Hij wijst er daarnaast op, dat uiterst voorzichtig moet wor den omgesprongen tijdens het vissen. Hetgeen de even tuele schade ook beperkt. Die voorzichtigheid is nodig, omdat de langwerpige schelp erg broos is en snel breekt. Het lukt wel om de Ensis en sis op te vissen, maar een te groot percentage raakt daar bij beschadigd en kan niet meer worden verkocht. Vooral in het begin van het experiment had men hier pn- der te lijden. Volgens Schot wordt er wat dit betreft ech ter steeds meer vooruitgang geboekt. Schot is voormalig mossel kweker en oud-directeur van de viskwekerij Neeltje Jans. Hij heeft eerder de mossel- hangcultures op poten gezet. Andere betrokkenen bij het project zijn R. Oorschot, di recteur van Seafarm en A. Bout, exploitant van de boot KG 6, waarmee op de mes heften wordt gevist. De Ensis ensis komt van oor sprong niet voor in de Neder landse kustwateren. De laat ste jaren is het schelpdier, dat naar zijn vorm in het Ne derlands de naam Kleine (Foto: Marijke Folkertsma) Zwaardschede draagt, echter sterk in opkomst, In Zuid- Europese landen, waaronder Spanje en Italië, worden de mesheften gegeten. Volgens een prognose zouden in deze landen honderden, zo niet duizenden, kilo's per week 'afgezet kunnen worden. Per jaar verwachten de initia tiefnemers een omzet te ha len van minimaal 150 ton mesheften per jaar. ZONNEMAIRE - Het festi val Zonnemaire Buitenge woon, dat zondag 13 juli wordt gehouden, krijgt bij dragen van gemeente en pro vincie. De gemeente stelt 3750 gul den als vaste bijdrage be schikbaar. Daarboven op komt 1250 gulden garantie voor het muziek- en theater festival. Verder kunnen organisato ren Karen en Jaap Verseput rekenen op 10.000 gulden voor de beeldende kunstrou te. De gemeente ziet het be lang hiervan in voor de ver nieuwing van het plattelandstoerisme. Verder wordt de route gezien als een aanvulling van het toeris tisch product en de culturele waarde. Voor volgend jaar heeft de gemeente het totale subsidie bedrag gelimiteerd tot maxi maal 15 mille. Ook de provincie doet een ferme duit in het zakje met maximaal 10.000 gulden, waarvan 8000 onmiddellijk uit te keren als voorschot. NEELTJE JANS - Water land Neeltje Jans geeft in Zeeland het voorbeeld voor wat betreft het op ruimen van reclamebor den langs de weg. Gisteren, woensdag, heeft het attractiepark zijn laatste vijf reclame borden verwijderd. Het allerlaatste is in aanwe zigheid van gedeputeer de G. de Kok en Water land-directeur F. van Spaandonk uit de grond getrokken. De provincie voert al ge ruime tijd strijd tegen de wildgroei van reclame- uitingen langs de open bare weg. Waterland moest vanwege de recen te naamsverandering - tot voor kort heette het Delta Expo -toch wat aan de borden doen. Hoewel de borden vol gens Van Spaandonk suc cesvol waren, ziet hij af van plaatsing van nieu we. „We zijn na rijp be raad tot de conclusie ge komen dat de openbare ruimte, het landschap dus, minder als medium voor reclamedoeleinden gebruikt moet worden," aldus de directeur. De reclameborden van Delta Expo op Schou- wen-Duiveland zijn al eerder verwijderd. VLISSINGEN (ANP) - Reptielenzoo Inguana in Vlissingen heeft sinds gisteren de beschikking over een replica van de grootste krokodil die ooit is gevangen. Het betreft een nep-exemplaar van de croco-dylus porosis, een zeekrokodil die in ju li 1957 werd gedood in Queensland (Aus). Het reptiel was 8,63 meter lang en woog 2000 kilo. De replica 'is bestemd voor een tentoonstelling over de in vloed van de mens op de lengte van reptielen-gigan ten. Inguana opent op 15 mei de deuren voor het pu bliek. De aankomst van de nep- krokodil had heel wat voe ten in aarde. Het gevaarte moest met een kraan door een raam op de eerste ver dieping van de reptielenzoo worden geplaatst. Vanwe ge de operatie moesten vol gens beheerder A. Bom van Iguana twee ramen eraan geloven. Gangbaar formaat De Zeeuwse reptielenzoo »kreegt woensdag ook een replica van een kleinere krokodil. Van kop tot straat meet deze nepper 2,5 meter, een meer gangbaar formaat onder krokodillen. De twee modellen zijn ver vaardigd bij Dashorst in Emmen. VLISSINGEN - De havenschappen Terneuzen en Vlissingen zijn gefuseerd tot één nieuwe organisatie en omgedoopt tot Zeeland Seaports. Het streven van de nieuwe organisatie is meer markt- en klantge richt te gaan werken. Het Zeeuwse havengebied komt door de fusie nadruk kelijk op de kaart te staan in de Hamburg - Le Havre ran ge. De organisatie heeft be wust gekozen voor een En gelstalige naam, met de bedoeling het havengebied wereldwijd te kunnen pro moten. Daarnaast wordt, dankzij deze naam, geprofi teerd van de naamsbekend heid van de provincie Zee land en wordt ook het zeehavenkarakter tot uit drukking gebracht. Logo en huisstijl zijn even eens aan de meer commer- cieel-gerichte instelling aan gepast. Bedoeling is Zeeland Seaports duidelijk te profile ren en op alle uitingen van het bedrijf terug te laten ko- In het nieuwe logo staat het nautische aspect voorop. Herkenbaar zijn vooral de twee in elkaar overvloeiende kapiteinstekens, maar het logo geeft ook de Wester- schelde weer met aan weers kanten de havens Vlissingen en Terneuzen. In het teken zijn bovendien op- en afritten van autowe gen te zien, waarmee de ma kers de kwaliteit van de ach terlandverbindingen van de Zeeuwse havens tot uitdruk king hebben gebracht. Afdelingen Het gefuseerde havenbedrijf heeft als participanten de provincie Zeeland en de ge meenten Borsele, Sas van Gent, Terneuzen en Vlissin gen. De onderneming bestaat uit een holding en twee busi ness-units: Terneuzen en Vlissingen. Zeeland Se aports is uit vier afdelingen opgebouwd. De afdelingen financieel-eco- nomische zaken, commercië le zaken, civieltechnische za ken en nautische zaken worden vanuit één punt aan gestuurd. SIRJANSLAND - Een op tocht, sport, spel en muziek. Dat zijn enkele ingrediënten van de viering van Koningin nedag, woensdag 30 april, in Sirjansland. Oosterlands. Fanfare opent het Oranjefeest om 11.00 uur muzikaal. Kinderen kunnen vervolgens in het centrum van het dorp ballonnen opla ten. De optocht met versier de fietsen begint om 11.30 uur. Om 13.15 uur staan kin derspelen gepland. De spor- tievelingen leven zich vanaf 16.00 uur uit tijdens een vol leybaltoernooi op het gras veld bij de basisschool. De disco voor de kinderen in het verenigingsgeboüw is om 18.00 uur. De band Slipge vaar sluit Koninginnedag af met een concert, eveneens in het verenigingsgebouw. De aanvang is om 21.00 uur VERHUIZING NIEUWERKERK - Wandel Aannemersbedrijf, Wandel Transport en Wandel Recy cling zijn met ingang van maandag 21 april bereikbaar onder één dak op het nieuwe bedrijventerrein De Weel in Nieuwerkerk. Behalve een nieuw onderkomen neemt Wandel ook een nieuwe ISDN-telefooninstallatie in bedrijf. Het nieuwe telefoon nummer is 647080. OOSTBURG (ANP) - Het Explosie ven Opruimings commando (EOC) heeft op het voormalige Fort Fre- derik Hendrik in Breskens nog twee vliegtuigbom men aangetroffen. Het aantal op 25 april te ruimen bommen komt daarmee op vier. Mogelijk worden dat er nog meer. Het EOC zoekt het ter rein nog steeds af op aanwe zigheid van explosieven. De vier bommen maken in elk geval een grotere ontrui ming noodzakelijk dan voor de ontmanteling van de twee eerste bommen nodig zou zijn. Bewoners van ongeveer 85 huizen, en gasten van twee campings met ruim honderd staanplaatsen moeten vol gende week vrijdag voor 8.00 uur een heenkomen elders zoeken. De veerdienst tussen Bres kens en Vlissingen gaat van af 10.20 uit de vaart. De toe- leidende weg naar het Veerplein in Breskens wordt afgesloten. Duizendponders De ruiming omvat twee En gelse bommen van 500 pond en twee Amerikaanse dui zendponders. Najaar 1944 be stookten de geallieerden het fort in een poging de Duit sers te verjagen. Die waren overigens al vertrokken. In woners van Breskens bewe ren dat er bij het bombarde ment zeker 150 bommen op het terrein zijn terechtgeko- Vakantie Het EOC zoekt na 25 april verder in het gebied. Bom men die na die datum tevoor schijn komen, worden na de zomer geruimd. De verwachting is dat het voormalige fort voor het eind van het jaar geschoond is. Op het terrein is de aanleg van een vakantiepark ge pland. Vierentwintig leerlingen van de Scholenge meenschap Schouwen-Duiveland, afdeling verzorging, hebben dinsdag een 'snuffelsta ge' in de horeca gedaan. Bij restaurant De Zeelandbrug mochten zij pottenkijken in de keuken, zelf cocktails maken of zich bekwa men in het vouwen van servetten. Het bezoek maakt deel uit van het project 'Horeca in be drijf' van de Stichting Vakonderwijs Horeca. Dit voorjaar brengen zo'n drieduizend Neder landse jongeren in de leeftijd van tien tot en met vijftien jaar een werkbezoek aan horeca bedrijven. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE Verkoping In de zaal van de Christelijke Gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat wordt za terdag 19 april een verko ping van lingerie, keuken- textiel en nachtkleding gehouden. De opbrengst is bestemd voor de gehandicap tenzorg van de Stichting Adullam. De verkoping is van 10.00 tot 15.30 uur. Muziekschool De Zeeuwse Muziekschool regio Schouwen-Duiveland houdt woensdag 23 april de jaarlijkse uitvoering in Theater Mondragon in Zie rikzee. Het evenement staat vooral in het teken van het groepsmusiceren. Onder lei ding van verschillende do centen treden ensembles van onder andere accordeonis ten, gitaristen, violisten en een elementair ensemble van verschillende instrumenten op. Na de pauze zingen de tweedejaarsleerlingen alge mene muzikale vorming een aantal liedjes. De avond wordt besloten met een gele genheidsorkest in fanfarebe zetting. De uitvoering begint om 19.30 uur. Feestavond De Christelijke basisschool Jan Wouter van den Doel houdt donderdag 24 en vrij dag 25 april de jaarlijkse feestavond in het eigen schoolgebouw aan de Kabbe- laarsbank. Het programma biedt zang en muziek door het school- koor 'Jom Jom', een opvoe ring van de vrolijke jeugd- musical 'De Twickelfabriek' door alle leerlingen van groep zeven en een verras send optreden door leden van de ouderraad. De feest avond begint om 19.30 uur. RENESSE Waterbeestjes De Jeugd Natuur- en Vogel wacht gaat zaterdag 19 april in Renesse waterbeestjes, - planten en vissen bekijken. Belangstellenden kunnen •zich om 10.00 uur verzamelen op de parkeerplaats Vroon- plas aan de Zeeanemoon- weg/Zeedistelweg. Mensen die in het bezit zijn van een visnetje wordt gevraagd de ze mee te nemen. Voor nade re inlichtingen: telefoon 414810. OOSTERLAND Plattelandsvrouwen De Plattelandsvrouwen., af deling Duiveland, houden op donderdag 24 april een gezel lige, informatieve avond in De Oosterhof. Onder de titel 'Met raad en daad 97' wordt in een avondvullend pro gramma informatie gegeven over persoohlijke verzor ging, verantwoorde voeding en eigentijds huishouden. Ook zijn er informatietafels, waaraan kan worden ge proefd, geprobeerd en ge vraagd. Er is ook nog een vragenspel en na afloop kan iedereen tegen geringe ver goeding een informatietas meenemen. Aanvang van de avond is 19.30 uur. OUDDORP - De Ondernemersvereniging- Brouwers dam is het niet eens met het invoeren van parkeer geld op - tot op heden nog vrije - delen van de Brou wersdam. Het transferium Renesse is geen alternatief voor de gemotoriseerde badgast. Dat' laat de ondernemersver-^ eniging weten aan het Greve- lingenschap, de beide pro vincies, de gemeenten Schouwen-Duiveland en Goedereede en verder aan de WV's, de Recron en de Ka mers van Koophandel. De procincie Zeeland ver biedt het parkeren deze zo mer aan de Ramp weg. Op die plekken waar dat wèl moge lijk blijft, wordt een stevig tarief gehanteerd. Ook wordt gesproken over de in voering van een parkeer- heffing ^an de zeezijde van de Brouwersdam. Aan het Grevelingenstrand en Surfgebied Kabbelaars- bank moet al worden be taald. Deze tarieven worden verhoogd, volgens de onder nemers met dertig tot veertig procent. De ondernemers zeggen vo rig jaar al een terugloop van het bezoekersaantal te heb ben waargenomen. Ze vrezen dat steeds meer mensen an dere recreatiegebieden gaan opzoeken nu er (meer) be taald moet worden. Het parkeerbeleid doet vol gens de vereniging afbreuk aan projecten als kwaliteits verbetering en seizoensver lenging, waarmee de onder nemers doende zijn. Betaald parkeren is bovendien niet bepaald klantvriendelijk in de ogen van de ondernemers. Van het transferium Renesse heeft de ondernemersvereni ging geen hoge pet op. Het is geen alternatief voor de bad gast, omdat het „geen wezen lijke kans van slagen" heeft. Kinderschaar en aanzienlij ke bagage van de badgast maken de keuze van het transferium als parkeer plaats onwaarschijnlijk. De eigen auto blijft het meest voor de hand liggend vervoer van en naar het strand. Opbrengst De ondernemers vinden de opbrengst van het betaald parkeren ook niet in verhou ding staan tot hun verwachte omzetverlies. Voor beheer en onderhoud van de recreatie voorzieningen op de dam kan het Grevelingenschap ook andere financiering zoeken. Tenslotte willen de onderne mers meepraten over beslui ten als het invoeren van par keergeld. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 19 april: St. Willibrorduskerk, Zierikzee. Hanni Barendrecht, fluit, Theo Peeters, hobo en Wim Boer, orgel. (Ars Musica). 30 april: Markt, Brouwershaven. Concert Brassband Apollo (16.00). 23 mei: Ned. Herv. kerk, Haamstede. Jaaruitvoering Int. koor Haamstede (19.45). 24 mei: Zonnemaire. Concert Brassband Apollo m.m.v. drumband. 7 juni: Grote Kerk, Brouwershaven. Concert door Prins Mauritskoren, vocale en in strumentale ensembles en solisten. 10 juni: Wethouder Dekkerstraat, Brouwershaven. Zomeravond-concert Brassband Apollo m.m.v. drumband (19.30). 21 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Jaarlijkse uitvoering Ned. Herv. kerkoor. 28 juni: Markt, Brouwershaven. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (14.30). 28 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Zangavond t.b.v. de stichting Ondergrondse Kerk. Duivelands Mannenkoor en gemengd koor Vox Vivente (Alblasserdam) (19.30). 12 juli: Brouwershaven Muziek Play in. 6 september: Markt, Brouwershaven. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (19.30). 13 september: Ring, Haamstede. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (14.30). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastgatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5