Burger mag niet de dupe worden van nieuw beleid Zorgen om kwaliteit van basisonderwijs Renesse Kinderen aan de kweek Palingroker taboe op carpoolplaats Professionele kracht vrijwillige thuiszorg Marianne Ketting-van der Goot 'Commercieel gebruik niet passend' Voor Tweede Kamerverkiezingen Kandidaatstelling VVD op Schouwen-Duiveland CDA wijst belastingverhoging op voorhand af Klassen 't Staep el'of worden te groot AGENDA Inbraak supermarkt Den Osse Bomen vernield in Serooskerke DONDERDAG 17 APRIL 1997 NR 26164 ZIERIKZEE - Marianne Ketting-van der Goot uit Bruinisse wordt met ingang van 1 mei professioneel coördinatrice van de Stichting Vrijwilligers Over leg Zorgsector (SVOZ) Schouwen-Duiveland. Haar aanstelling betreft zestien uur per week en geldt voor een periode van voorlopig twee jaar. Voorzitster Lips van de SVOZ is bijzonder verheugd met de professionele onder steuning voor de vrijwillige thuiszorg in deze regio. Be langrijkste taak van de coör dinatrice is het bijeen bren gen van de juiste zorgverlening bij de specifie ke hulpvragen. Mevrouw T. Kramer van de Stichting Coördinatiepunt Vrijwillige Thuiszorg Zee land in Goes heeft zich inge zet voor de fondswerving ten behoeve van de aanstelling van deze professionele kracht. Het geld wordt bij een gebracht door een parti culier fonds in deze regio en door de Stichting Bevorde ring Gezondheids- en Maat schappelijke Zorg Schou wen-Duiveland. Dit fonds functioneerde, volgens Kra mer, tot nu toe voornamelijk op de achtergrond, maar toonde zich nu bereid geld te voteren voor deze professio nele ondersteuning. Een aanvullend bedrag komt uit het rijksbudget, dat de provincie beschikbaar heeft voor ondersteuning van vrij willige thuiszorg. Een ver zoek om nadere ondersteu ning door de gemeente Schouwen-Duiveland is in voorbereiding. Huisvesting Thuiszorg-coördinatrice Ket ting krijgt een werkplek toe bedeeld in de gloednieuwe huisvesting van de Stichting Oosterschelde Thuiszorg aan de Grevelingenstraat in Zie- rikzee. Lips is daar bijzonder ver heugd over. De grenzen tus sen professionele en vrijwil lige hulpverlening worden, volgens haar, nauwlettend in de gaten gehouden, maar ge zien de raakvlakken is het goed om dicht bijeen te func tioneren. Het regionaal overleg tussen de vrijwillige zorginstellin gen op Schouwen-Duiveland kwam in de tweede helft van de jaren tachtig op gang op initiatief van R. van der Wei de, functionaris van de Stich ting Welzijn Ouderen. Be langrijkste doelstelling is de vrijwillige zorgverlening zo goed mogelijk af te stemmen op de hulpvraag. Professio nele coördinatie kan daar een belangrijke bijdrage aan leveren. ZIERIKZEE - Palingroker H. Willemse uit Zie- rikzee is niet welkom op de carpoolplaats op de kruising van de Weg naar De Val en de Juliana- straat bij Zierikzee. Willemse wil in de periode van maart tot en met okto ber op zaterdagen op ge noemde carpoolplaats pa ling roken én verkopen. Het paling roken is voor hem een hobby. Hij doet ook mee aan wedstrijden en is ook vaak te vinden op braderieën. se. Carpoolplaatsen die nen uitsluitend bestemd te blijven voor het gebruik dat bij de aanleg ervan voor ogen stond, te weten par keerplaats voor carpoolers. Daarin past geen medege bruik voor commerciële doeleinden." Afleiden Volgens de provincie kan het paling roken- en verko pen op de carpoolplaats ten koste gaan van de verkeers veiligheid. „Wij denken daarbij aan mogelijk ge vaarlijke verkeersbewe gingenen het ongewenst af leiden van de aandacht van verkeersdeelnemers ZIERIKZEE - J. Geluk uit Schuddebeurs en L. Han- se uit Zierikzee stellen zich, namens de VVD, kandi daat voor de Tweede Kamerverkiezingen in 1998. Hun kandidatuur komt maandag 21 april ter sprake tijdens de algemene ledenvergadering van de VVD Schouwen-Duiveland in 't Durps'uus in Bruinisse. De verplichting om een rioleringsplan op te stellen en de riolering van het buitengebied zorgen volgens D66 in de toekomst voor sterk oplopende kosten. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Nieuw beleid mag* niet g-epaard gaan met belastingverhogingen. Dat stelt het CDA in de algemene beschouwingen op de eerste begroting van het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Schouwen-Duiveland. Volgens de christen-demo craten moet hetgeen de bur gers aan gemeentelijke be lastingen en heffingen betalen gemiddeld gelijk blijven. Nieuw beleid moet dan ook gefinancierd worden uit de bestaande middelen. De RPF spreekt zich in haar algemene beschouwingen ook uit tegen belastingver hogingen. Zij het minder stellig dan het CDA. Om te voorkomen dat deze nodig zijn om de aflopende com pensatie- en verfijningsuit kering van het rijk op te van gen moeten volgens de RPF, risicodragende investerin gen in ieder geval worden vermeden. Het Recreatief Milieu Centrum, dat volgens plan in Renesse moet verrij zen, is in de ogen van de RPF zo'n risicodragende investe ring. Ook andere fracties zijn iets voorzichtiger in de stelling- name tegen belastingverhor gingen. De VVD bijvoor beeld omschrijft 'deze als 'niet gewenste zaken'. Vol gens de liberalen moeten de ze voorkomen worden door het voeren van een voorzich tig financieel beleid.' Voor de SGP/GPV mag be lastingverhoging 'pas een laatste optie zijn'. De SGP/GPV beziet dit met na me in het kader van de bouw van een nieuw gemeentehuis en van het aflopen van de compensatieuitkering van het rijk. Deze uitkering neemt jaarlijks af met vier ton. In 2002 krijgt de gemeen te helemaal niets meer in het kader van de herindeling. Volgens de SGP/GPV moet de gemeente nadr dit lagere inkomensniveau 'toegroei en'. Dat kan door het behalen van zogenoemde efficiency- winst. 'Winst' die de gemeen te haalt uit het feit dat er nog slechts één gemeente is in plaats van zes. Voor dit jaar raamt het college de 'winst' op één miljoen. Hierbij plaatst D66 de nodige kantte keningen. De fractie vraagt zich af waar deze winst ge haald moet worden. In de be- RENESSE - Volgens ouders van leerlingen van OBS 't Staepel'of in Renesse wordt de kwaliteit van het onderwijs op die school bedreigd. De klassen drei gen te groot te worden. 3 Donderdag 17 april Zierikzee Willemse richtte zich in eer ste instantie met een schrij ven tot de gemeente Schou wen-Duiveland. die reageerde niet onwelwil lend, maar verwees hem door naar dé provincie om dat deze de verantwoorde lijk wegbeheerder is. De provincie ziet helemaal niet in het plan van Willem- Geluk is momenteel advi seur met betrekking tot agrarische projecten, voor namelijk in Oost-Europa. Daarnaast is hij lid van de partijraad van de WD. Han- se is landbouwer, bestuurs lid van de ZMO op Schou wen-Duiveland en secreta ris-penningmeester van de ZMO Zeeland-Noord. Ook is de Zierikzeeënaar bestuurs lid van de LTO-raad Zeeland en schrijft hij regelmatig voor dag- en weekbladen. Tijdens de WD-ledenverga- dering komt ook de begro ting 1997 aan bod. Achter grond van deze begroting vormen de doelstellingen die het bestuur van de afdeling Schouwen-Duiveland voor het komende jaar heeft ge formuleerd. Zo is de partij van plan het ledenaantal op te schroeven van 334 - geme ten begin januari - tot 350. Een ander belangrijk streven is het houden van inspraak vergaderingen voor de ach terban. De vergadering in Bruinisse begint om 20.00 uur. Spreekuur De WD-fractie heeft verder een spreekuur gepland op donderdag 17 april. Dit spreekuur duurt van 18.45 tot 19.30 uur. Voor het maken van een afspraak kunnen be langstellenden contact opne men met mevrouw G. van den Ouden - Zwart: 412779. Dat betoogde D. Kooman dinsdagavond in een vol dorpshuis tijdens het bezoek van het college van burge meester en wethouders aan die kern. Volgens Kooman staat in Renesse één docent voor de taak om dertig tot veertig leerlingen te onder wijzen terwijl in de neven vestiging in Noordwelle - De Stove - twee docenten be schikbaar zijn voor aanzien lijk minder leerlingen. Onderwijswethouder D. van der Wekken zei van de pro blemen op de hoogte te zijn. „Al is het natuurlijk niet zo dat grotere klassen per de finitie verslechtering van de kwaliteit van het onderwijs betekenen," aldus Van der Wekken. Er is, zo reageerde de wethouder, inmiddels een enquête gehouden door de medezeggenschapsraad en als de resultaten daarvan be kend zijn kan actie onderno men worden. Drempels Tijdens de drukbezochte kennismakingsbijeenkomst kwamen allerlei zaken aan de orde, variërend van ver keersonveiligheid tot hon denpoep en bewegwijzering. Een bewoners van de Mau- ritsweg klaagde over te hard rijden in die straat. De straat, zo betoogde de man, heeft de status van dertig-ki lometerzone, maar is niet dienovereenkomstig inge richt. „Kan daar nou niet eens iets aan gedaan worden. zo vroeg de Mauritsstraat- bewoner zich af. Wethouder C. Veerhoek re ageerde op de vraag van de j- man met de opmerking dat drempels in feite nog steeds hét wapen tegen hardrijders is. „Maar die kunnen ook heel hinderlijk zijn, vooral als ze voor je huis liggen. Daar moet je als gemeente heel voorzichtig mee zijn." Ook een bewoonster van de Roelandsweg klaagde over verkeersonveiligheid. Er zou 'geracet' worden op de weg. Volgens Veerhoek is daar niet veel aan te doen. „Het is een stroomweg dus daar kun je niet zomaar drempels neer gaan leggen. Misschien dat er met plateau's iets te berei ken is." Het grasveldje ronde de kerk in Renesse is volgens een be woner van de Kromme Reke bijzonder populair bij hon denbezitters. Hij vroeg zich af of de gemeente actie kan ondernemen om de overlast van hondenpoep tegen te gaan. Hij opperde het voor beeld van Zierikzee - met de sac-o-mat - te volgen. Burge meester J. Asselbergs stelde dat het gebruik van die sac-o- mat weliswaar 'enkele kilo's drollen' scheelt maar dat het vooral een mentaliteits kwestie is en blijft. Hij riep de Renessenaren op om in de voetsporen te tre den van Ko Rijn uit Zierik zee. Deze ergerde zich zo aan de hondenpoep en de noncha lance waarmee de hondenbe zitters daaraan voorbij gin gen, dat hij zich op een grasveldje met schep en plas tic zak posteerde. Had de hond zijn behoefte gedaan dan ruimde hij het onmiddel lijk daarna op als de honden bezitter dat naliet. Hetgeen volgens Asselbergs het schaamrood op de kaken van de desbetreffende hondenbe zitter joeg waarna deze in het vervolg de poep van zijn hond wel opruimde. A. Heiligers klaagde over de manier waarop met haar blikmuseum De Blikvanger wordt omgegaan. „Als je subsidie aanvraagt krijg je er meteen van alles bij. Als je dat - zoals ik - niet doet kan er ineens van alles niet," al dus Heiligers. Zij is ook ab soluut niet te spreken over de manier waarop De Blik- groting wordt dat immers nergens duidelijk aangege ven. Sluitend Volgens D66 is de efficiency winst slechts als 'creatieve oplossing' gebruikt om de begroting sluitend te maken. Hetzelfde doet het college in de ogen van de democraten met het besluit, geen rente toe te voegen aan de reserves en voorzieningen. Het gaat hierbij dit jaar om een be drag van bijna 3,4 miljoen. Volgens b en w zou de staat van baten en lasten fors wor den belast, als dit als rente aan de reserves toegevoegd moet worden. Bij sommige van de voormalige zes ge meenten was dit gebruike lijk. Volgens D66 was het in deze gemeenten dus niet no- vanger staat vermeld op het informatiebord bij het trans ferium. „Mijn museum staat onder de bedrijven terwijl De Burghse Schoole en de Be- waerschole wel brede aan dacht krijgen." Veerhoek er kende dat het informatiebord op het trans ferium te wensen overlaat. „Misschien kunnen we nog wat goedmaken in het ge bouw op het transferium. Want De Blikvanger moet natuurlijk wel goed voor het voetlicht komen." dig om met de rente bestaand beleid te betalen. De fractie vraagt zich af waar dat geld is gebleven en om welk be drag het gaat. Net als SGP/GPV heeft D66 zorgen over de financiële toe komst van de gemeente. Niet alleen door de aflopende uit keringen van het rijk en de kosten van het nieuwe ge meentehuis. Maar oök door de forse tariefstijgingen, die het gevolg zijn van de eisen die het rijk stelt aan de ge meente op het terrein van mi lieu. Door de teruglopende financiën zijn volgens de de mocraten forse ingrepen noodzakelijk. Beleid Kritisch is D66 ook over het huidige beleid. Ze had meer elan van het nieuwe college verwacht, dat gepaard zou gaan met vernieuwend be leid. „Financieel technisch gezien is het een goede begro ting. Een begroting is echter een financiële vertaling van het beleid. En het is juist dat beleid dat (nog) niet tot de verbeelding spreekt," aldus D66. Ook de andere fracties wij zen op het ontbreken van nieuw beleid in de begroting van dit jaar. Problemen heb ben zij daar echter niet mee. Nu al wijzigingen aanbren gen in het aanvaarde beleid is ,niet gewenst' (WD), oud beleid 'moet afgemaakt wor den' (PvdA), dat vindt het CDA ook 'zeer correct' en de SGP/GPV op haar beurt vindt dit ,op zich juist'. Het ontbreken van nieuw be leid en van vergelijkend ma teriaal uit voorgaande jaren, maakt ook dat de algemene beschouwingen van de zeven raadsfracties, net zoals de begroting, sober zijn. De fractie van de RPF komt daar ook ruiterlijk voor uit. „Wegens het ontbreken van een referentiekader lijkt het ons niet zinnig om op cijfers in te gaan. Wij willen ons daarom beperken tot enige algemene opmerkingen en vragen," staat er in de inlei ding van haar algemene be schouwingen. De fractie houdt woord. Slechts één A- viertje heeft ze nodig om op de begroting te reageren. DEN OSSE - In Den Osse is in de nacht van dins dag op woensdag inge broken in een super markt. Volgens opgave van een 41-jarige vrouw uit Kerkwerve, die bij de po litie aangifte, deed, werd een compleet afgesloten sigarettenrek meegeno men. Ook werd een greep ge daan in de la van de kas sa. Onbekend is hoeveel geld er is meegenomen. De vier vuilniszakken met koffie, die bij het koffierek stonden, wer den ongemoeid gelaten. Spreekuur D66. Gemeente huis. 18.30 tot 19.30 uur. Spreekuur van de WD-frac tie. Van 18.45 tot 19.30 uur. Afspraak maken via: 412779. Lezing theologe Irmgard Busch over Gender in MFC. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ledenvergadering Voedings- bond-FNV. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 18 april Zierikzee Bijzondere ledenvergade ring Vissersvereniging Helpt Elkander in restau rant De Drie Morianen. 19.00 uur. Jongeren theater Slaphead door Green Ginger in Bro- gum. 20.00 uur. ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 19 april Zierikzee Rommelmarkt Kinderboer derij De Punt. De Beuze. 8.00-17.00 uur. Verkoping lingerie, keuken- textiel, nachtkleding ten ba te van Stichting Adullam (gehandicaptenzorg). Zaal Christelijke Gerefor meerde kerk. 10.00-15.30 uur. ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 14.30 uur en 20.00 uur. Death Metal-avond m.m.v. Altar en Inner Fear in Bro- gum. Aanvang: 22.00 uur. Kerkwerve Prijsuitreiking voor toneel spelende Plattelands Jongeren in dorpshuis 't Zuudènde. 20.00 uur. .Renesse Jeugd Natuur- en Vogel wacht gaat waterbeestjes, - planten en vissen kijken. Verzamelen parkeerplaats Vroonpias. 10.00 uur. Scharendijke Brandweerwedstrijd. Ingridstraat 32. 07.30 uur. Nieuwerkerk Klaverjassen voor ouderen. Dorpshuis. 13.30-18.00 uur. Dreischor Playbackshow. Dorpshuis. 20.00 uur. Bruinisse Dance/house-act Rob's Pro ject. De Pul. 22.00 uur. Zondag 20 april Zierikzee ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden muziekformatie 'Two-Two-Zero', café Brandenburgh, 15.00 uur. Maandag 21 april Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Federatie Ondernemersver enigingen Schouwen-Duive land. Theater Mondragon, 19.45 uur. Vergadering Postzegelver eniging Schouwen-Duive land. Scoutinggebouw Van Veenlaan. 20.00 uur. Scharendijke Voorlichtingsbijeenkomst in De Putmeet over oprichting dorpsraad Scharendijke. 20.00 uur. Dinsdag 22 april Zierikzee Voorjaarsvergadering ANBO in De Veste, Manhuisstraat. 14.00 uur. Algemene ledenvergadering van het Nederlandse Rode Kruis in gebouw de Drie hoek. 20.00 uur. Kerkwerve Jaarlijkse busreis van de af deling Kerkwerve van de NCVB. Vertrek vanuit Kerk werve en Zierikzee. 8.00 uur. Scharendijke Lezing B. van Bohemen over 'tuinen van paleis 't Loo'; Groei Bloei. Dorpshuis De Putmeet. 19.30 uur. Woensdag 23 april Zierikzee CJV mini-instuif, 4 t/m 6 jaar. De Driehoek.. Van 14.00 tot 16.00 uur. Gespreksavond gezamenlij ke kerken over zondagsbe- leid.MFC. 19.30 uur. J aarli jkse uitvoering Zeeuwse Muziekschool. Theater Mondragon. 19.30 uur. SEROOSKERKE - Aan de Huismeet in Serooskerke zijn het afgelopen weekend vijf bomen vernield. De bomen werden in een naast de weg gelegen sloot te ruggevonden. Behalve de bomen waren ook de tien palen, waaraan de bomen waren bevestigd, uit de grond getrokken. Met behulp van een voeruig wer den de bomen, drie linden en twee sierperen, weer op hun plaats teruggezet. Op dit mo ment is nog onzeker of de bo men nog levensvatbaar zijn. Vijfennegentig kinderen van de openbare ba sisschool in Dreischor plantten dinsdag een Vlijtige Lies in een pot. De plantjes, een ca deau van vereniging Groei en Bloei, worden door de kinderen zelf opgekweekt. Vrijdag 20 juni om 14.30 uur worden de resultaten van hun inspanningen tentoongesteld en ge keurd.Dit jaarlijks terugkerende initiatief van Groei en Bloei was dit jaar, vooruitlo pend op de omdoping van Dreischor in bloe- mendorp, groot opgezet. Niet alleen de groe pen 7 en 8 maar ook de andere kinderen wer den in het plantspektakel betrokken. Met dit evenement probeert de vereniging de kinde ren al op jonge leeftijd liefde voor planten bij te brengen. Volgens het hoofd van de basis school C. van de Vreugde, met succes. „Ze vinden het verschrikkelijk leuk. En hoe klei ner de kinderen, hoe enthousiaster ze zijn." (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3