Nederlands-Duits korps is inzetbaar voor WEU-acties Eurotunnel werkt aan plan voor autotunnel 1996 was goed jaar voor de fruittelers Rechtszaak tegen Heer Olivier is uitgesteld Dumeco stuurt mensen weg door varkenspest Gast pretpark wacht lang, maar is tevreden Tram- en buslijnen in Rotterdam op de tocht WATERSTANDEN Gekte rond Bauer/Weber Herzog overleden 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Oplichter/presentator zit vast AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft vanochtend, donderdag, de zaak tegen de 57- jarige voormalige meesteroplichter ,,Heer Olivier" uitgesteld tot 19 juni. Reden is dat de verdachte momenteel vast zit in Duits land en de rechtszaak daar door niet kon bijwonen. Hij is eerder deze week in Frank furt gearresteerd op verden king van handel in valse dol lars. Olivier is voor die kwestie nog niet voor de Duitse on derzoeksrechter geweest. Tot die tijd blijft hij zeker in hechtenis. Als de rechter het in het belang van het onder zoek nodig acht, kan Olivier nog maanden vast blijven zitten.Advocaat mr. Huizin- ga denkt dat de onderzoeks rechter zijn cliënt niet zal la ten gaan, omdat Olivier in Duitsland geen vaste woon- of verblijfplaats heeft. Als blijkt dat de 57-jarige in derdaad nog lang in Duits land vast blijft, zal justitie aan Duitsland verzoeken hem voor de zaak naar Am sterdam te laten komen. V erant woorden De voormalige meesterop lichter moet zich voor de rechtbank in Amsterdam verantwoorden voor het heb ben van een inkomen, on danks dat hij al sinds april 1981 in staat van faillisse ment verkeert. Die inkom sten verkreeg hij tussen ja- Meesteroplichter Heer Oli vier nuari 1993 en oktober 1994. Hij verzuimde de curator in zijn faillissement daarover in te lichten. Veronica ziet in de aanhou ding geen reden om het mis daadprogramma Heer Oli- viers Wereld, dat Olivier presenteert, van de buis te halen. De derde aflevering wordt vanavond dan ook ge woon uitgezonden. Van de acht afleveringen zijn er al zeven opgenomen. „Voor het maken van de achtste zouden we wel eens een probleem kunnen krijgen", aldus een woordvoerder. Minister: 'Noggeen fokverbod' GOOR (ANP) - Het vleesverwerkingsbedrijf Dume co legt vandaag; donderdag, in de vestiging Goor al le werkzaamheden voor onbepaalde tijd stil. Door de varkenspest is de aanvoer zo sterk verminderd dat er geen werk meer is voor de honderd werknemers. Dumeco probeert het perso neel zóveel mogelijk in ande re bedrijfsonderdelen onder te brengen. Volgens een woordvoerder kan 50 pro cent tijdelijk aan de slag bij de vestigingen in Olst en Twello. Landbouwminister Van Aartsen kiest ,,op dit mo ment" niet voor een fokver bod voor varkens wegens de varkenspest, maar sluit dat voor de toekomst nadrukke lijk niet uit. Wel zullen piep jonge biggen worden afge maakt. Dat heeft "hij woens dag gezegd in éen overleg met de Tweede Kamer. Het debat gaat vanmiddag ver der. Verbod Het vervoersverbod voor vee en mest rond Baarle-Nassau wegens de varkenspest wordt met onmiddellijke in gang versoepeld. Dat heeft ministerie van Landbouw donderdag bekendgemaakt. Het transportverbod geldt voortaan alleen nog maar voor varkens, mest van var kensbedrijven en varkens- sperma. DEN HAAG (ANP) - Bezoekers van pretparken trot seren lange wachttijden, maar de meesten gaan met een tevreden gevoel naar huis. Dit is één van de uit komsten van een enquête die is gepubliceerd in het ANWB-blad de Kampioen. Pretparken bezoeken bete kent vaak lange rijen voor de attracties. De langste gemid delde tijd klokte de ANWB bij Disneyland Parijs. Voor de spectaculaire Space Mountain dient de bezoeker ruim vijftig minuten geduld op te brengen. In het Duitse Europapark aan de Frans/ Duitse grens bij Straatsburg is de wachttijd gemiddeld 28 minuten en in de Efteling moet je gemiddeld per at tractie achttien minuten in de rij staan. De Kampioen onderzocht zestien grote en kleine pretparken zowel bin nen als buiten Nederland. Het onderzoek richtte zich op de bereikbaarheid, parkeer gelegenheid, toegangsprij zen, taalproblemen, con sumptieprijzen, wacht tijden, veiligheid en waarde ring. Uit de peiling blijkt dat bijna 90 procent van alle pretparkbezoekers het naar de zin heeft gehad. Hierbij scoort de Efteling zeer goed, gevolgd door Bobbejaanland in België en Disneyland Pa rijs als goede derde. Behalve variabele wachttij den zijn er ook verschillen in de tarieven voor een dagje, pretpark. Voor een dagje buitenspelen is een gezin (va der, moeder en twee kinde ren) voor de Efteling, Bodde- jaanland en Disneyland respectievelijk 154, 154 en 273 gulden kwijt. Bij de klei ne parken betaalt de bezoe ker 221 gulden voor het Deense Tivoli en 25 gulden voor de Valkenier bij Val kenburg. Tijden en standen volgens getijdctabcl Hydro-mcteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 18 april 01.15 104 07.20 -142 13.55 130 20.00 -126 ROOMPOT BUITEN 18 april 00.20 099 06.25 -135 12.40 126 18.50 -119 BRUINISSE 18 april 01.20 118 07.25 -147 13.55 143 20.05 4132 WEMELDINGE 18 april 01.25 117 07.35 -154 14.00 148 20.05 -139 Springtij: 24 april Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 Dit najaar eerste gezamelijke oefening MÜNSTER (ANP) - Het Eerste Duits-Nederlandse Korps zal in de toekomst inzetbaar zijn voor acties van de West-Europese Unie. Dat hebben de minis ters van defensie van de twee landen, Volker Rühe en Joris Voorhoeve, woensdag aangekondigd. Dit najaar houden de Nederlandse en Duitse troepen hun eerste gezamenlijke oefeningen. „Als er WEU-operaties zijn, is het Korps beschikbaar", zei Voorhoeve op een geza menlijke persconferentie in Münster, het hoofdkwartier van de Duits- Nederlandse eenheid. De Nederlandse en Duitse troepen kunnen dan worden ingezet voor humani taire operaties, vredeshand having en crisisbeheersing. Rühe zal het Korps dit najaar formeel aan de WEU aanbie den, wanneer Duitsland voorzitter van de organisatie Het is de eerste keer dat landstrijdkrachten aan de WEU worden aangeboden. De defensie-organisatie, waarvan tien Europese lan den lid zijn, stuurde in 1993 een marine-eskader naar de Adriatische Zee om het wa penembargo tegen ex- Joego slavië te helpen afdwingen. De WEU moet vorm geven aan de Europese pijler bin nen de NAVO. Ook wordt er over gedacht van de WEU de defensie- organisatie van de Europese Unie te maken. De twee ministers kondig den aan.dat generaal Kar- sten Oltmanns, thans staf chef van de Duitse landstrijdkrachten, in no vember het bevel over de troepen in Münster overne men van de Nederlandse lui tenant-generaal Reitsma. De Nederlandse brigade-gene raal Germ Keuning wordt Oltmanns plaatsvervanger. Het Korps houdt begin okto ber in het Noord-Duitse Ber- gen-Hohne zijn eerste oefe ning in het veld, aldus de bewindslieden. Tot dusver zijn vooral simulatie-oefe ningen op de computer ge houden. Verschillen De twee ministers prezen de grote vooruitgang die ge boekt is sinds de oprichting van het Korps in augustus 1995, al zijn er nog wel prak tische problemen: op te los sen. Die hebben vooral te ma ken met verschillen tussen de Duitse en Nederlandse re gelgeving. Zo is het Neder landse soldaten niet toege staan wacht te lopen op Duits grondgebied. Wachtdienst Rühe: „Wat mij betreft zet ten we binnen twee uur een Duits-Nederlandse wacht dienst op, maar deze regels vallen onder het ministerie van Binnenlandse zaken in Bonn. Onze juristen hebben tijd nodig om dit uit te zoe ken." Voorhoeve en Rühe ontmoeten elkaar in oktober om een overeenkomst over dergelijke kwesties te onder tekenen. Besluit moet tussen 2005 en 2010 genomen Nu gaat de auto nog op de trein. In de toekomst kan de automobilist mogelijk zelf onder Het Kanaal door rijden. (Foto: Ton van den Nouweland) PARIJS (AFP) - Eurotunnel, de onderneming die de spoortunnel onder het Kanaal exploiteert, heeft een werkgroep gevormd die de mogelijkhe den van een onderzeese autoverbinding tussen Frankrijk en Groot-Brittannië gaat onderzoeken. De studie, die voor 2000 klaar moet zijn, is één van de voorwaarden in het con tract uit 1986 waarin Euro tunnel de exploitatiever gunning voor de Kanaal tunnel kreeg. Het Franse vakblad la Vie du Rail weet te melden dat de opdracht voor de studie is gegaan naar het bureau Setec, dat ook de technische zaken voor de in 1994 geo pende Kanaaltunnel regel de. Setec zegt dat er alleen nog maar voorlopige contac ten met Eurotunnel over de autotunnel zijn geweest. Patrick Ponsolle, co-presi dent van Eurotunnel, ver klaarde tegenover la Vie du Rail erop te rekenen dat Frankrijk en Groot-Brittan nië tussen 2005 en 2010 een beslissing nemen over het al dan niet doorgaan van het project. In het exploitatie contract staat dat Eurotun nel en de Franse en Britse regering het in principe in 2010 eens moeten worden. Investeringen Voor 2020 zal de autotunnel, als die er al komt, in elk ge val niet klaar zijn. Ponsolle zei dat hij wel snel wil we ten waar hij aan toe is, met het oog op komende investe ringen in materieel voor de Kanaaltunnel. Een onder zeese wegverbinding zou het einde voor de autotreinen onder het Kanaal beteke nen. Volgens la Vie du Rail moeten bussen en vrachtwa gens in de toekomst gewoon de trein blijven nemen. Schulden Hoe één en ander moet wor den gefinancierd, is volko men onduidelijk. Het be treffende contract vermeldt uitdrukkelijk dat over heidsfinanciering uit den boze is. Eurotunnel zelf kan het geld niet opbrengen, al was het alleen maar omdat de exploitatiemaatschappij zwaar in de schulden steekt en daarover overhoop ligt met de banken. Dit jaar bijl uit de kast DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar was een uitzon derlijk goed jaar voor de fruittelers, maar de ko mende maanden pakken zich donkere wolken sa men boven de tuinders. Dat heeft de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) be cijferd. De inkomsten lagen vorig jaar flink boven het gemid delde. De prijs voor de oude appelen en peren uit 1995 was goed en ook voor het nieuwe fruit uit 1996 was de prijsverwachting aanvan kelijk gunstig. De prijs in de afgelopen maanden valt echter zwaar tegen, aldus de branche-or ganisatie. De fruitproduc- tie blijkt namelijk groter dan verwacht, met name bij de Duitse concurrentie. Daarnaast zorgt ook de im port van buiten de Europe se Unie voor druk op de prijzen. Gezien het aanvankelijk gunstige economische tij hebben tuinders in 1996 meer nieuwe bomen aange plant dan in 1995, namelijk 1447 hectare tegen 776 hec tare. De bijl Maar de NFO verwacht dat dit jaar weer veel telers de bijl uit de kast zullen halen. De telers kunnen intekenen op een Europese rooirege- ling. Daarmee kunnen ze met subsidie hun oude bo men omhakken. In Nederland staat onge veer 15.000 hectare aan ap pelbomen en ongeveer 6000 hectare aan perenbomen. ROTTERDAM (ANP) - Het openbaar-vervoerbedrijf RET in Rotterdam overweegt een aantal tram- en buslijnen in de stad of regio Rijnmond op te heffen of te beperken. Dat heeft directeur R. Clayden don derdag bekendgemaakt. Clayden houdt de rijksover heid verantwoordelijk voor het eventueel schrappen van tram- en buslijnen. Hij hekelt de bezuinigings drift en trage besluitvor ming van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, waardoor de RET in de pro blemen komt. Vorig jaar werd het bedrijf gedwongen 7,1 miljoen gul den te bezuinigen. Verder heeft het ministerie de rente en afschrijving van nieuwe investeringen fors verhoogd. De RET heeft zelf ook meer investeringen gereserveerd met geld uit 1996. De vervoerder heeft vorig jaar mede door de strengere rijksmaatregelen een verlies geleden van 20 miljoen gul den. Het jaar ervoor maakte de RET nog een winst van 53 miljoen gulden, dankzij bui tensporig veel eenmalige meevallers. Het aantal tram passagiers is vorig jaar voor het eerst sinds jaren geste gen, met 8 procent. DEN BOSCH (ANP) - Marianne Weber en Frans Bauer zijn de ver koop van hun cd in de nacht van woensdag op donderdag spetterend begonnen. Klokslag twaalf uur ging in Den Bosch de deur open van de platenzaak en werd het eerste schijf je verkocht aan ene Pa tricia uit Rotterdam. Op dat moment stonden on geveer 1000 mensen voor de deur in de rij. Op de golven van de na tionale Bauer/Weber- gekte vestigt het duo re cords. In de voorverkoop zijn al 302.000 exempla ren van de cd verkocht. De prins en prinses van het vaderlandse levens lied overtroeven daar mee zelfs Marco Borsato. Frans Bauer heeft geen verklaring voor zijn suc ces. „Soms weet ik ge woon niet wat me over komt. Ik heb me vandaag regelmatig in de arm ge knepen om er zeker van te zijn dat het allemaal waar is wat me over komt." Suske en Wiske 'VOLLE MAAN'' door Willy Vandersteen Verwachting t/m maandag 21 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noord 3 Zondag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht oost 3 Maandag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 18 april Zon op 06.37, onder 20.41 Maan op 16.09, onder 04.59 Volle maan: 22 april (22.35) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zo'n stralende dag als van daag wordt het morgen niet. Er zijn veel wolken en alleen in het binnen land weet de zon daar af en toe door te prikken. Na een koude nacht wordt het in de middag ongeveer 11 graden. De wolken hangen samen met een zwakke storing, die morgen overdag van noordwest naar zuid oosten over ons land trekt. Vannacht is het in het noordwesten al bewolkt, maar in de rest van het land kan het onder een heldere hemel nog flink afkoelen. Het kwik daalt plaatselijk tot iets onder het vriespunt. Lokaal ontstaat mist. De mist is in de och tend snel verdwenen en de wolken trekken verder landinwaarts. Geluk kig is het aprilzonnetje inmiddels krachtig genoeg om een deel van de bewolking op te ruimen. Bovendien blijft het de hele dag droog. Dit droge weer zet het weekeinde door. Het is nu nog moeilijk in te schatten wat dan het aandeel van de zon zal zijn; er blijft namelijk een zwakke storing bij ons in de buurt liggen. Het KNMI gaat vooralsnog uit van de meest optimistische oplossing: de zon maakt een goede kans. JERUZALEM (RTR/AFP) - De voormalige Israëlische president Chaim Herzog is vanochtend, donderdag, na een longziekte op 78-jarige leeftijd overleden. De Israëlische radio onder brak de uitzending voor de mededeling. De vroegere VN-ambassadeur Herzog vervulde het presidentschap gedurende tien jaar, tot 1993. De in Ierland geboren Her zog was het grootste deel van zijn leven actief in de socia listische Arbeiderspartij. REUMA DEN HAAG (ANP) - Het me- rendeel van de Nederlanders heeft geen idee wat de ziekte reuma precies inhoudt. Bijna 60 procent denkt bij reuma vooral aan vergroeide lede maten. Dat er tal van vormen zijn is vrijwel onbekend. Ook de ernst en omvang van de ziekte wordt zwaar onder schat. Dat constateert het Nationaal Reumafonds van daag op grond van een steek proef onder 600 landgenoten. ZIERIKZEESCHE ESS NIEUWSBODE IKS Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 oent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/j% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2