Oranjefeest in Renesse gered Ruim vijf ton aan rijkssteun voor verplaatsing bushalte 'Groei van werkgelegenheid zoeken buiten de recreatie' CAO-coördinator FNV in Zierikzee Tholenaar wint chemieprijs Door inzet dorpsbewoners Tijdens jaarvergadering Plan voor oprichting van dorpsraad Scharendijke Begrip voor protesten Gemeente om tafel met omwonenden Veerhaven AGENDA Begin volgend jaar start werkzaamheden Vergaderingen PvdA-fractie Wethouder Veerhoek over economische toekomst: Afscheid Den Haan Borrendamme DINSDAG 15 APRIL 1997 NR 26163 3 BREDA - Ronald Akker mans uit Nieuw-Vosse- meer heeft afgelopen vrijdag in Breda de Grand Prix Chimique ge wonnen. De Grand Prix Chimique is een wedstrijd voor la boranten in opleiding. Er moesten drie chemische experimenten worden uitgevoerd. Akkermans studeert aan het Oosterschelde Colle ge in Goes. Door de natio nale titel van de Thole naar krijgt hef Oos terscheid e College de eer om de wedstrijd in 1998 te organiseren. De labo rantenopleiding bestaat dan vijfentwintig jaar. Volgend jaar wordt ge streden om de Europese Grand Prix, met Akker mans als deelnemer. De winnaar is vanochtend in Goes in de bloemetjes ge zet. RENESSE - Even heeft het er naar uitgezien dat dit jaar in Renesse Koninginnedag niet gevierd zou worden, maar door de inzet van de dorpsbewoners is het Oranjefeest alsnog gered. De leden van Luctor et Emer- go geven woensdag 30 april met koraal-muziek vanaf de kerktoren om 08.00 uur het startsein voor het Oranje feest. Daarna worden op Kromme Reken kinderspe len gehouden voor kinderen van 2 tot en met 12 jaar. Op gave kan bij L. Wagemakers (461586). Er hebben zich al ne gentig kinderen opgegeven. De kinderspelen beginnen om 09.30 en duren tot 11.30 uur. Om 13.30 uur wordt het pro gramma vervolgd met een grote optocht, voorafgegaan door herauten te paard en muziekvereniging Luctor et Emergo. Het is de bedoeling dat er een bonte stoet ge vormd wordt van feestelijk geklede kinderen, volwasse nen en groepen en versierde fietsen, bolderkarren en ove rige wagens. Middenstan ders zorgen voor versierde voertuigen. De tocht door het dorp gaat om 14.00 uur van start. Aansluitend gaat op de Kromme Reke het pleinfeest met barbecue van start. Om 16.30 uur worden de win naars van de kinderspelen bekend gemaakt en worden de prijzen voor de mooiste versieringen uitgereikt. SNELHEID ZIERIKZEE - Bij snelheids controles op twee plaatsen op Schouwen-Duiveland gin gen maandag 64 automobilis ten op de bon. Tussen 11.00 en 13.15 uur was er controle op de Weg naar de Val in Zie- rikzee. Van de 775 gecontro leerde voertuigen gingen er 53 te snel. Van 14.00 tot 15.30 uur was er controle op de Zuidweg bij Zonnemaire. Elf van de 114 passerende be stuurders reden te hard. ZIERIKZEE - De flexibele arbeidsmarkt. Daar gaat Lodewijk de Waal, CAO-coördinator FNV, het vrij dag 25 april over hebben tijdens de jaarvergadering van de FNV-afdeling Schouwen-Duiveland. De Waal is niet alleen CAO- coördinator maar ook be oogd FNV-voorzitter. Tij dens de vergadering komt ook de nieuwe wet Boeten en Maatregelen aan de orde. Hiervoor is een medewerker van de Sociale Verzekerings bank aanwezig om uitleg te geven en vragen te beant woorden. Ook worden deze avond de vrijwillige postbezorgers van de afdeling in het zonne tje gezet. Zeeuwse conferen cier Peter Dieleman zorgt voor de ontspanning. De FNV-jaarvergadering wordt gehouden in het MFC aan de De Huijbertstraat in Zierikzee en begint om 19.30 uur. 'Afstand met gemeente klein houden' SCHARENDIJKE - De afstand tussen gemeente en bevolking zo klein mogelijk houden. Dat is het belangrijkste motief voor Platform Dorps raad Scharendijke om te komen tot oprichting van een dorpsraad daar. De door de herindeling ont stane nieuwe gemeente kan volgens het platform een bedreiging vormen voor de eigen identiteit van de ver schillende dorpen en tevens de afstand tussen het ge meentebestuur en de inwo ners kunnen vergroten. Het instellen van een dorpsraad zou volgens het platform een belangrijk middel kun nen zijn om die afstand zo klein mogelijk te houden. Het gemeentebestuur zou via de dorpsraad te weten kunnen komen wat er leeft in de kernen. Een dorps raad in Scharendijke zou zich in de visie van het plat form bezig kunnen houden met stedebouwkundige za ken, ruimtelijke ordening, welzijns- en onderwijsvoor zieningen, parkeergelegen heid, sport- en recreatie voorzieningen en de kwaliteit van de directe woon- en leefomgeving. Om de gevoelens van de in woners van Scharendijke en omgeving te peilen houdt het platform maan dag 21 april een voorlich tingsbijeenkomst. Deze wordt gehouden in dorps huis De Putmeet in Scha rendijke en begint om 20.00 uur. J. van Gastel, voorzit ter van de dorpsraad in Dreischor, komt vertellen over zijn ervaringen met de dorpsraad. ZIERIKZEE - Het protest van het buurtschap Zijpe tegen de komst van Maaskant Shipyards naar de Veerhaven in Bruinisse lijkt succes te hebben. Het gemeentebestuur gaat zich opnieuw over de plannen buigen. De voormalige gemeente Bruinisse was al jaren bezig met onderzoek naar de moge lijkheden om de leegstaande havens nieuw leven in te bla zen. Uiteindelijk kwam daar het plan uit om een deel van de mosselkottervloot in de haven onder te brengen en het zou ook de nieuwe stek worden van Maaskant Shi pyards: Met name de komst van de scheepswerf van Maaskant naar de Veerhaven viel bij de bewoners van Zuidweg, Vluchthavenweg en Rijks straatweg - het buurtschap Zijpe - niet goed. Gevreesd werd voor de sfeer en het uit zicht. ,,Ik ben er samen met wethouder Van de Velde ge weest en ik moet zeggen dat ik me daar wel iets bij kan voorstellen," aldus Veer- hoek. Veerhoek wil vaart zetten achter allerlei plannen en plannetjes die de economie van Schouwen-Duiveland naar een hoger plan moeten brengen en het levert enorm veel vertraging op als tegen een herzien bestemmings plan bezwaarschriften inge diend worden. ,,Dat moeten we niet heb ben," aldus de wethouder. ,,Dan kun je beter zo'n plan nog eens tegen het licht nou- den en dan uiteindelijk ko men met een plan waarin ie dereen zich kan vinden." Veerhoek hoopt binnen en kele maanden zo'n plan te kunnen presenteren. Dinsdag 15 april Noordwelle Bijeenkomst NBvP in het dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 16 april Zierikzee Prijsklaverjasmiddag. UW- gebouw Kerkhof. 13.30 uur. Kindertheater, Man met de beer door Jan Rauh in Bro- gum. Aanvang 14.00 uur. De 'Clownsdroom' theater voor kinderen voor jeugd van 8 tot en met 11 jaar. (Ten bate van Cliniclowns). De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Lezing van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Schouwen in de Havenzaal in Mondragon. 19.30 uur. Ledenvergadering Streek- drachtenvereniging de Arke. Multi Functioneel Centrum. 19.45 uur Donderdag 17 april Zierikzee ANBO-Voorlichtingsbijeen- komst 'Wat doen we aan stil le armoede'. Multifunctio neel Centrum 14.00 uur. Spreekuur D66. Gemeente huis. 18.30 tot 19.30 uur. Lezing theologe Irmgard Busch over Gender in MFC. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ledenvergadering Voedings bond FNV. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 18 april Zierikzee Bijzondere ledenvergade ring Vissersvereniging Helpt Elkander in restau rant De Drie Morianen. 19.00 uur. Jongerentheater Slaphead door Green Ginger in Bro- gum. 20.00 uur. ZC A-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 19 april Zierikzee Rommelmarkt Kinderboer derij De Punt. De Beuze. 8.00-17.00 uur. Verkoping voor gehandicap tenzorg Stichting Adullam in zaal christelijk gerefor meerde kerk. Van 10.00 tot 15.30 uur. ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 14.30 uur en 20.00 uur. Death Metal-avond m.m.v. Altar en Inner Fear in Bro- gum. Aanvang: 22.00 uur. Kerkwerve Prijsuitreiking voor toneel- spelende Plattelands Jongeren in dorpshuis 't Zuudènde. 20.00 uur. Renesse Jeugd Natuur- en Vogel wacht gaat waterbeestjes, - planten en vissen kijken. Verzamelen parkeerplaats Vroonpias. 10.00 uur. Scharendijke Brandweerwedstrijd. Ingridstraat 32. 07.30 uur. Nieuwerkerk Klaverjassen voorouderen. Dorpshuis. 13.30-18.00 uur Bruinisse Dance/house-act Rob's Pro ject. De Pul. 22.00 uur. Zondag 20 april Zierikzee ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden muziekformatie 'Two-Two-Zero', café Brandenburgh, 15.00 uur. Maandag 21 april Zierikzee Openbare fractievergade ring PvdA in vergaderkamer 78 van het gemeentehuis. 19.30 uur. Algemene ledenvergadering Federatie Ondernemersver enigingen Schouwen-Duive land. Theater Mondragon, 19.45 uur. Dinsdag 22 april Zierikzee Algemene ledenvergadering van het Nederlandse Rode Kruis in gebouw de Drie hoek. Aanvang 20.00 uur. Kerkwerve Jaarlijkse busreis van de af deling Kerkwerve van de NCVB. Vertrek vanuit Kerk werve en Zierikzee. 8.00 uur. ZIERIKZEE - De PvdA-frac tie van de gemeenteraad houdt in april en mei drie openbare vergaderingen, waarin de agenda's van de raadsvergaderingen en van de verschillende commissies worden besproken. Maandag 21 april komt de raadsvergadering van maan dag 28 april aan bod. Ook de agenda van de commissies al gemene en interne zaken, ex terne contacten en openbare Werken en milieu komen ter sprake. De commissies ruimtelijke ordening en economische za ken en maatschappelijke aangelegenheden staan op het programma van de ver gadering op dinsdag 6 mei. Maandag 26 mei komen de raadsvergadering van maan dag 26 mei en drie commis sies ter sprake. Algemene en interne zaken, externe con tacten en openbare werken en milieu passeren de revue. De openbare fractievergade ringen van de PvdA begin nen om 19.30 uur en vinden plaats in het gemeentehuis in Zierikzee, vergaderkamer 78. De huidige halte aan 't Sas is veel te krap. De nieuwe halte langs de Trambaan - waar nu een groot grasveld ligt - moet plaats gaan bieden aan zo'n tien bussen. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Het rijk betaalt 537.660 gulden mee aan de verplaatsing van het busstation aan 't Sas in Zierikzee. Dat is negentig procent van de totale kos ten die met dat karwei gemoeid zijn. Het is de be doeling dat begin volgend jaar met het werk begon nen wordt. Het plan voor verplaatsing van de bushalte is niet nieuw. Zo'n vier jaar geleden werd al geconstateerd dat de bushalte aan 't Sas eigenlijk veel te krap bemeten was. Bij de aanleg enkele jaren ge leden van het fietspad rich ting N59 is al rekening ge houden met het mogelijk bebouwen van wat nu nog steeds een groot grasveld langs de Trambaan is. De laatste jaren zijn met de ingebruikname van de lange gelede bussen de problemen bij 't Sas alleen maar groter geworden. „De bussen krioe-* len echt door elkaar heen/" aldus M. van Zetten van de gemeente Schouwen-Duive land. „En daar komt bij dat ze nu vaak op elkaar staan te wachten." Hij schat de capa citeit van de huidige bushal te op ongeveer 4 bussen. De nieuwe halte moet plaats gaan bieden aan tien bussen. In mei 1995 werd het bestem mingsplan Zelkeweg en oms treken door de toenmalige gemeente Zierikzee aange past om verplaatsing van de bushalte mogelijk te maken. Echt enthousiast werd des tijds door omwonenden niet; gereageerd op de plannen. Zo werd tijdens een inspraak avond gesteld dat ouders die hun kinderen naar de bus brengen nu op een veilige plaats kunnen stoppen, ter wijl hun kroost geen drukke straat meer over hoeft te ste ken. Anderen brachten daat toen tegenin dat het voor kinde ren die op de fiets vanuit de wijk Malta naar zwembad Onderdak gaan wel een stuk rustiger wordt. Voor de bus sen betekent verplaatsing van de bushalte dat een logi scher route gevolgd-kan wor den met ruimere bochten. De kruising Kleine Zelkeweg- Julianastraat zorgt nu wat dat betreft weieens voor pro blemen. De bijdrage van het rijk is er een in het kader van de mi nisteriële regeling extra in vesteringsimpuls stads- en streekvervoer 1996-2000. Het is meteen ook het enige pro ject op Schouwen-Duiveland waar in het kader van die re geling geld voor beschikbaar wordt gesteld. Busbaan Het meeste rijksgeld gaat naar het ZWN-plan voor de aanleg van een busbaan tus sen Goes en de Zeelandbrug. De kosten daarvan worden geschat op ruim 6,8 miljoen gulden. Het rijk wil negentig procent van die kosten via de extra investeringsimpuls voor haar rekening nemen. Als alles volgens de planning verloopt, wordt in 1998 be gonnen met de aanleg van de busbaan. Als vermoedelijk jaar van ingebruikname wordt 2000 genoemd. Een bedrag 2,5 miljoen is no dig voor verbetering van de bereikbaarheid van het NS- station in Goes. Omdat van die ingreep vooral de NS-rei- zigers veel profijt hebben, wil het rijk een bijdrage doen van 90 procent van de helft van de projectkosten. De rijksbijdrage komt der halve op 1.125.000 gulden. Twaalf miljoen Alles bij elkaar krijgt de pro vincie Zeeland van het rijk ruim twaalf miljoen gulden voor verbetering van het openbaar vervoer. Volgens het provinciebestuur is dat niet voldoende. Door de Zeeuwse staten is het college van gedeputeerde staten ge machtigd te proberen nog drie miljoen gulden extra van het rijk los te krijgen. ZIERIKZEE - De recreatie is en blijft voor wat be treft wethouder C. Veerhoek één van de belangrijk ste pijlers van de Schouwen-Duivelandse economie, maar is niet zaligmakend. „Het is een monocultuur. Groei van werkgelegenheid moeten we zoeken bui ten de recreatie," hield de wethouder de leden van de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland giste ren, maandag, voor. Veerhoek was uitgenodigd om voor de ondernemers zijn c.q. de gemeentelijke visie te geven over de economische aspecten van de in de maak zijnde structuurvisie voor Schouwen-Duiveland. Hij begon met te zeggen dat het college hoge prioriteit toe kent aan de economische ont wikkeling van Schouwen- Duiveland. Nu, zo schetste Veerhoek, ligt de werkloos heid op Schouwen-Duive land duidelijk onder het lan delijk gemiddelde. Maar dat kan volgens hem rap veran deren. Vooral omdat de Schouwen-Duivelandse eco nomie in hoofdzaak drijft op recreatie. Een branche waarin de con currentie moordend is en de consumenten steeds hogere 'eisen stellen. Als de klad in de recreatie op Schouwen- Duiveland komt zou volgens Veerhoek het werkloos heidscijfers weieens fors kunnen stijgen, zelfs tot bo ven het landelijk gemiddel de. Om dat te voorkomen moet Schouwen-Duiveland minder afhankelijk worden van die recreatie en dat kan volgens Veerhoek door meer dere ijzers in het vuur te ste ken. Een gemeente moet zorgen voor een gunstig woon- en werkklimaat, een goede be reikbaarheid, goed overleg tussen bedrijfsleven en over heid en vooral goede bedrij venterreinen. Wat Veerhoek betreft hoeft industrie daar bij niet langer taboe te zijn op Schouwen-Duiveland. „En natuurlijk willen we al lemaal kleinschalige en scho ne industrie, maar misschien kan dat wel helemaal niet." Veerhoek stelt zich zo voor dat de Kop van Schouwen re- creatiegebiéd blijft, maar dat in het oosten van het ei land plaats wordt vrijge maakt voor anderssoortige bedrijvigheid. Hij pleitte voor uitbreiding van glastuinbouw en aan landbouw gelieerde indus trie. „Je kunt bijvoorbeeld spruiten hier verbouwen, maar ook hier bewerken." In en rond Zierikzee, Bruinisse en - in mindere mate - Renes se wil Veerhoek bedrijven terreinen die voldoen aan de eisen des tijds. Bestaande be drijventerreinen die daar niet aan voldoen moeten ge revitaliseerd worden. Werken én wonen Veerhoek volgt daarbij de provinciale strategie dat wo nen en werken volgt. Hij ziet voor zijn geestesoog woon projecten a la Goese Meer. Woongebieden die aantrek kelijk zijn voor mensen voor wie het einde van* het ar beidsleven in zicht is en die rustig willen wonen. „Die hebben vaak flink wat te spenderen. Dat komt het be drijfsleven hier ten goede en dat genereert weer werkgele genheid," aldus Veerhoek. „Wê moeten niet hebben dat mensen hier komen wonen maar in de Randstad wer ken." Hoog op het verlanglijstje van Veerhoek, en van de le den van de ondernemers kring, staat verbetering van de wegen-infrastructuur op Schouwen-Duiveland. „Maar daar wordt hard aan gewerkt. Rijkswaterstaat is bezig met verkennende stu dies en je moet een broeden de kip niet storen." Veer hoek tekende daar wel meteen bij aan dat zijn zeer sterke voorkeur uitgaat naar een doorgaande route vanuit Goes via Zierikzee en Brui nisse naar Rotterdam. En niet via stormvloedkering en Brouwersdam. „Dat zou een slechte zaak zijn. Die wegen moeten vooral in dienst staan van de recreatie. Die moeten niet verstopt raken met vrachtwagens. Dat zou slecht zijn voor ons imago." P. Schotte. voorzitter van de Ondernemerskring Schouwen-Duiueland (midden):Onderne men op Schouwen-Duiveland is zo gek nog niet. maar aan infrastructuur moet snel wat ge beuren. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Mevrouw H. M. den Haan, hoofd verzor ging, neemt na een dienstver band van 25 jaar afscheid van Zorgcentrum Borren damme in Zierikzee. Daarnaast heeft zij regelma tig voor een korte of langere periode1 de directietaken waargenomen. Het vertrek was een eis van het bestuur van het verzorgingshuis. Op 1 mei werkt Den Haan veer tig jaar in de zorgsector. Be langstellenden kunnen Den Haan donderdag 24 april tus sen 15.30 en 17.30uur de hand drukken in de recreatiezaal van Borrendamme.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3