Basisscholier neemt snipperdagen I Jubilerende Wereldomroep is de spruitjeslucht voorbij Sociale huursector gaat goede toekomst tegemoet Regels historische luchtvaart strenger Oproep Jeugdclub 'Onderdak' Onderzoek naar nieuwe test oude automobilist Hans van Z. niet vervolgd voor pogingen tot doodslag Ih I 9 Cursus reanimatie 6 ZIERIKZEÈSCHE NIEUWSBODE DEN HAAG (ANP) - De regelgeving met betrekking tot het vliegen in historische vliegtuigen wordt nog voor de zomer aangescherpt. De Rijksluchtvaart dienst wil het met name onmogelijk maken dat pas sagiers zonder erbij na te denken een ticket kopen voor een vlucht in een oude machine. De veiligheidseisen waaraan historische vliegtuigen moe ten voldoen, zijn niet in alle gevallen even hoog als die in de moderne luchtvaart, al dus een woordvoerder van de Rijksluchtvaartdienst. „De bemanningen van dit soort vliegtuigen zijn zich daar van bewust. Buitenstaan ders die als passagier mee vliegen, staan er wellicht niet altijd bij stil", aldus de zegsman. Daarom wil de Rijkslucht vaartdienst een soort wacht tijd invoeren tussen de aan schaf van het ticket en de daadwerkelijke vlucht. De achterliggende gedachte is dat de passagiers in spe daar door ruimschoots de tijd krijgen zich te realiseren dat ze straks in een bijzonder vliegtuig stappen. Een andere maatregel is dat nieuwe leden van historische luchtvaartverenigingen zich moeten verplichten om ten minste enkele jaren lid te blijven. „Dat leidt ertoe dat alleen de echte liefhebbers zich aanmelden", aldus de zegsman. De voornemens van de Rijks luchtvaartdienst staan in een ambtelijke concept-nota. Zodra de overlegorganen van het ministerie van Verkeer en Waterstaat er advies over hebben uitgebracht, kan mi nister Jorritsma de nota vaststellen. De zegsman ver wacht dat dit voor de zomer gebeurt. De Nationale Federatie His torische Luchtvaart, waarbij twintig organisaties zijn aangesloten, kan zich vol gens een woordvoerder wel vinden in de plannen. „Wat in de concept-nota staat, ge beurt nu eigenlijk al in de praktijk", aldus de zegsman. Hij verwacht niet dat het vliegen met passagiers, een van de belangrijkste bron nen van inkomsten voor de betrokken clubs, zal vermin deren. Overigens had de Rijkslucht vaartdienst de nota al in voorbereiding toen vorig jaar september de DC-3 van de Dutch Dakota Association in de Waddenzee stortte. Daarbij kwamen alle 32 in zittenden, vrijwel allemaal betalende passagiers, om het leven. De ramp is veroorzaakt door een aaneenschakeling van technische storingen, zo is in middels komen vast te staan. Eerst liep een lager vast en vervolgens weigerde een zui- gertje in een oliedrukpompje dienst. Volgens B.Groenen dijk, die namens de Raad voor de Luchtvaart het on derzoek leidde, gaan in oude toestellen wel vaker onder delen stuk voordat de ver wachte levensduur is be reikt. In moderne vliegtuigen komt dat nauwe lijks voor. Keuring met objectieve maatstaven RIJSWIJK (ANP) - Een onderzoek moet uitwij zen of de medische keuring- voor oudere automo bilisten beter kan. De huidige test ontbeert ob jectieve maatstaven, aldus het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Èen medische keuring is verplicht voor automobilisten van ze ventig jaar en ouder die hun rijbewijs laten ver lengen. Onderzoekster F. Withaar van de Rijksuniversiteit Groningen werkt aan een alternatief voor de huidige medische test. Zij heeft ne gen vragen geformuleerd waarmee de arts oriëntatie, geheugen, praktische vaar digheden, en sociaal en per soonlijk functioneren kan testen. Aan de hand daar van zal blijken of een te strit bij het CBR nodig is. terwijl circa honderd auto mobilisten met een geheu genstoornis alleen nog maar in een bepaald gebied mogen rijden. Ze hebben al lemaal een testrit bij het CBR gedaan. Kwijt Elk jaar raken vele auto mobilisten op medische gronden hun rijbewijs kwijt. Ongeveer tweehon derd bestuurders mogen jaarlijks op psychische gronden niet meer rijden, Afspraken De huidige medische keu ring door een onafhanke lijk arts kent geen objectie ve afspraken over welke vragen een arts stelt. In de nieuwe opzet is dat wel het geval. Withaar hoopt op haar nieuwe geschiktheids test te promoveren. Aan de hand van een evaluatie be kijkt het CBR of de nieuwe test de oude moet vervan gen. GRONINGEN (ANP) - Justitie in Groningen zal de vroegere seriemoordenaar Hans van Z. (Zon) niet vervolgen voor poging tot doodslag. Dat heeft het Openbaar Ministerie in Groningen maandag beslo ten. Volgens persofficier van justitie mr. J. de Valk zijn er onvoldoende aanwijzingen voor schuld. Hans van Z. werd op 6 maart in zijn woonplaats Delfzijl gearresteerd op verdenking van twee pogingen tot dood slag. Een buurman van Van Z. had bij de politie aangifte gedaan. Volgens het slacht offer, zou Van Z. hebben ge probeerd hem bij twee ver schillende gelegenheden om het leven te brengen. Dat zou zijn gebeurd met een moker en een groot broodmes. Van Z. heeft de beschuldi ging van zijn buurman steeds ontkend. Volgens deze zou Van Z. hem die eerste keer zeker vijf keer met een ha mer op het hoofd hebben ge slagen.Omdat hij aanvanke lijk veronderstelde dat het om „een ongelukje" ging, had hij daarvan geen aangif te gedaan. Bij de tweede po ging zou Van Z. hem hebben aangevallen met een mes en hem aan hals en handen heb ben verwond. Naar eigen zeggen hadden beiden veel gedronken. Om de toedracht van het ge beuren te achterhalen heeft de politie een fotoreconstruc tie uitgevoerd. Advocaat mr. W. Anker noemt het besluit van Justitie om zijn cliënt niet te vervolgen een „logi sche beslissing". Schadevergoeding De gebroeders Anker, die door van Z. in de arm zijn ge nomen, zullen een schadever goeding eisen voor de twaalf dagen dat hun cliënt in voor arrest heeft gezeten. Het be drag dat zij namens Van Z. vragen zal in elk geval hoger uitvallen dan het gangbare bedrag van 150 gulden per dag. Volgens mr. Anker is de schade voor Van Z. veel gro ter nu door de grote belang stelling van de media ook het verleden van de man weer is opgerakeld. Anker zegt dat het intussen wel duidelijk is geworden wat zich destijds tussen de twee mannen heeft afgespeeld, maar hij wil daarover niets meedelen. Hans van Z. werd in 1969 voor drie moorden veroor deeld tot levenslange gevan genisstraf. In 1986 kreeg hij gratie. Sindsdien woonde hij in verscheidene plaatsen in de provincie Groningen, waarvan de laatste jaren in Delfzijl. Flexibel werkende ouders verlangen flexibele schoolleiding DALEN (ANP) - Basisscholieren blijken naar be hoefte snipperdagen op te nemen. Ouders werken flexibel en nemen dus ook flexibel hun vrije dagen op. Met de verlofregeling voor scholieren wordt 'creatief' omgegaan, blijkt uit een onderzoek van een schooldirecteur in het Drentse plaatsje Dalen. - v. Directeur J. Geerts van de openbare basisschool Burge meester Wessels Boers ver baast zich over het gemak waarmee leerlingen buiten de vakanties toestemming krijgen om vrij te nemen. Hij baseert zich op gegevens van de zelf opgezette enquête on der 24 scholen in het oosten en noorden van het land. Vol gens de drie jaar geleden door het ministerie van On derwijs opgestelde regels is het alleen in uitzonderings gevallen mogelijk vrij te ne men. Het aantal uitzonderingsge vallen is wel bijzonder groot, concludeert Geerts. „Op sommige scholen is een dagje Efteling buiten de vakantie direct mogelijk en op andere zijn snipperdagen allang in gevoerd. Ouders kunnen zelf bepalen of ze een lang week einde weg willen. Men gaat daar soepeitjes mee om en heeft vaak geen regeling voor ouders op papier ge zet." Werknemers moeten zich steeds flexibeler opstellen en werken vaker dan in het ver leden vier dagen per week. Naar verwachting van Geerts zal de schoolweek vijf dagen blijven tellen. Hij heeft sterk de indruk dat de leerplichtwet massaal wordt overtreden. Directeuren van scholen zijn verplicht daarvan melding te doen bij de leerplichtambte naar of officier van justitie. Ouders kunnen voor het schoolverzuim van hun kind een boete krijgen. De Drent se directeur onderzocht het luxe verlof van een dagje of een weekje uit. „Structueel verlof van ouders die hun kind drie weken naar Tur kije meenemen, hebben we buiten beschouwing gela ten." Geerts heeft gemerkt dat slechts op enkele scholen de regels strikt worden toege past. Die ergeren zich trou wens aan de houding van de andere scholen die vrijer met de regels omgaan. „Deze scholen spelen dat uit in de strijd om de leerling", meent Geerts. „In Dalen verkeren we in de aangename positie dat we de enige openbare ba sisschool zijn." Waardeloos Een aantal schooldirecteu ren en leerplichtambtenaren maakt in het onderzoek dui delijk de verlofregeling waardeloos te vinden. Als zich bijzondere gebeurtenis sen voordoen (huwelijk, be grafenis) kan de directeur tot tien dagen verlof verstrek ken. „Een extra vakantie is daarvan natuurlijk een te Sommige scholen houden zich strikt aan de verlofregels. Bij veel andere zijn snipperdagen voor de leerlingen al een normaal verschijnsel. (Foto: Joop van Houdt) ruime interpretatie'stelt Geerts. Sinds 1994 moeten de scholen elk jaar aan het ministerie berichten over het verzuim. Het departement heeft niet een precies beeld van wat zich tussen schoolleiding en leerplichtambtenaar af speelt, erkent een voorlich ter van het ministerie. Het heeft de gegevens over het verzuim nog in onderzoek. Tot twee keer toe heeft Geerts zich vergeefs tot staatssecretaris Netelenbos gewend. „De beleidsmakers denken dat ze het prima heb ben gedaan door de regels aan te scherpen. Maar de praktijk is heel anders. Het blijkt dat ouders bewust het risico van een boete nemen en hun kind van school halen voor een vakantiedag. Hier zijn de brutalen vaak de win naar. Scholen zien op tegen de problemen met ouders en leggen de verantwoordelijk heid van dit weghouden van school bij de ouders." Morgen een halve eeuw in de ether HILVERSUM (ANP) - Voor de Wereldomroep is 1997 een gedenkwaardig jaar. De internationale publie ke omroep bestaat 50 jaar. Morgen, dinsdag, om pre cies te zijn. Een periode waarini de jubilaris zich heeft ontwikkeld van gezagsgetrouw pionier, omge ven door een zekere spruitjeslucht, tot een wereld wijd zeer gewaardeerde, onafhankelijke zender en producent van radio- en televisieprogramma's. De meeste Nederlanders ken nen de jubilaris alleen van vakanties. Maar de polsstok van Radio Nederland We reldomroep (RNW) reikt ver der. Veel verder zelfs. Mede dankzij de uitzendingen in het Engels, Spaans, Indone sisch, Papiamentu en Sarna- mi. Zo is de Wereldomroep in Latijns-Amerika inmiddels de populairste buitenlandse omroep, nog voor de BBC. Dat hadden prof. dr. Bath van der Pol en J. Numans, beiden werkzaam op het Na tuurkundig Laboratorium van Philips, niet durven dro men toen zij op 11 maart 1927 tijdens een eerste proef uit zending via de kortegolf voor het eerst Nederlands-In- dië bereikten. Zonder het zich te beseffen leggen zij daarmee de basis voor de la tere oprichting van RNW. De interesse van Philips voor de kortegolf was niet vreemd. De gloeilampenpro ducent verovert begin jaren twintig een sterke positie op de markt voor radio-onder delen. En dus is de onderne ming gebaat bij grote popu lariteit van dit medium. In de ban van het succes vraagt Philips zelfs een zend machtiging aan. Tot ontstel tenis van de binnenlandse publieke omroepen gaat de minister daarmee eind 1928 akkoord. De NV Philips Om roep Holland Indië (PHOHI), de commercie ele voorgan ger van RNW, is een feit. PHOHI trekt veel luiste raars. Niet in de laatste plaats dankzij de legendari sche omroeper Edward Startz, 's werelds eerste disc- jockey. Zijn Happy Station, een programma dat twee keer per week is te horen, is een doorslaand succes. De ei genzinnige Startz blijft het programma presenteren tot lang na de officiële oprich ting van RNW. Pas in 1970, bij zijn pensioen, stapt hij op - tot spijt van veel luiste raars. •De monopoliepositie van Philips op dekortegolf houdt echter niet lang stand. Vanaf 1933 moet het elektro nicaconcern de VARA, NCRV, KRO en VPRO naast zich dulden. De vraag wie het buitenland mag bedienen, houdt de gemoederen lang bezig. Tot na de Tweede We reldoorlog. Aanvankelijk lijkt die rol weggelegd voor de binnen landse omroepen. Maar na twee jaar besluit de regering tot de oprichting van een aparte stichting. Zo ontstaat op 15 april 1947 de Stichting Radio Nederland Wereldom roep. Een van de eerste initiatie ven betreft de oprichting van een Indonesische dienst. De uitzendingen van deze nieu we tak zijn sterk pro-Neder lands getint. Ook tijdens de politionele acties. De meeste medewerkers hebben daar geen moeite mee. Behalve Lou de Jong, de latere direc teur van het Rijks Instituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD). Hij krijgt een ver bod om het onderwerp Indië nog langer aan te snijden. Nederlands en Indonesisch zijn al snel niet meer de enige talen waarin RNW uitzendt. In 1947 volgens Spaans en Engels. Daar komen in 1949 Arabisch en Afrikaans bij. De Franstalige afdeling ziet pas twee decennia later het daglicht. Koude Oorlog Ook tijdens de Koude Oorlog is de internationale omroep al even actief met Franstali ge radioprogramma's. Speci aal op verzoek van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, dat zich zorgen maakt over uitzendingen van de Sovjetunie waarin de Verenigde Staten worden be stempeld als voornaamste agressor in Korea. Frans is de beste taal om de intelli- gentia achter het IJzeren Gordijn te bereiken, meent de regering. De respons is echter nage noeg nihil. De Franstalige dienst ontvangt zegge en schrijve één reactie. Een brief die naderhand ook nog eens bij wijze van grap blijkt te zijn verstuurd door ie mand van de technische dienst. De Wereldomroep groeit in de beginfase als kool. Mede door de ingebruikname van twee nieuwe krachtige zend masten op Bonaire en Ma dagascar. Hierdoor verbe tert de ontvangst van de programma's aanzienlijk. Kaping De jaren zeventig en tachtig zijn bepaald niet de rustig ste. Markant is de rol die de Wereldomroep vervult bij de kaping van een KLM-vlieg- tuig in 1973 en, vijf jaar later, bij de ontvoering van een Ne derlandse Philips-employee. Beide incidenten komen tot een goed einde. Niet in de laatste plaats dankzij de be middelende rol van de We reldomroep. Belangrijkste wapenfeit in de afgelopen tien jaar is on getwijfeld de ingrijpende re organisatie eind 1994. Die jkost 46 van de 440 medewer kers hun baan en betekent te vens het einde van de regu liere uitzendingen in het Frans, Portugees en Ara bisch. Hola Hollanda De ingreep leidt echter ook tot tal van nieuwe activitei ten. Zoals de komst van „Ho la Holanda", een speciaal programma voor Nederland se emigranten, overwinte raars en vakantiegangers in Spanje en op de Canarische Eilanden, en de oprichting van een internationaal tele visiekanaal. Initiatieven die vooral zijn bedoeld om de band met de luisteraar in Eu ropa te verstevigen. Getuige de vele positieve reacties, on der andere via Internet en de speciale e-mailservice, lijkt de jubilaris daar redelijk in geslaagd. NIEUYVERKERK - Jeugdclub 'Onderdak' is op zoek naar spulletjes voor verkoop tijdens een rommel markt op Koninginnedag. Deze rommelverkoop maakt deel uit van een Oranje- markt op het kerkplein van de Gereformeerde Gemeente voor het gebouw Salem aan de Molenstraat. De Oranje- markt wordt gehouden op woensdag 30 april van 10.00 tot 16.00 uur. Er zullen ook snacks, ijs, frisdrank en kof fie worden verkocht. Verder kunnen jong en oud meedoen met diverse spelletjes. Wie oude spulletjes beschikbaar heeft voor de rommelmarkt kan dat laten weten: 483011, 643690 of 641325. De spullen worden op vrijdagavond 25 april opgehaald tussen 18.15 en 20.15 uur. Volgens onderzoek van de Woonraad Bij de ouderen liggen vooral de kleinere huurwoningen goed in de markt. (Archieffoto) AMSTERDAM (ANP) - De sociale huursector kan de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. De fiscale voordelen van het eigen woningbezit zet de huren weliswaar onder druk, maar de sociale huursector blijft vooral bij jongeren en ouderen in trek. Ook het beeld dat alleen rijken kopen en armen huren, is ongenuanceerd. Dat staat in een rapport van het Delftse onderzoeksbu reau OTB, dat in opdracht van de Nationale Wonin graad (NWR) hiernaar onder zoek deed. De bij de NWR aangesloten verhuurders be heren gezamenlijk ruim 1,5 miljoen woningen. Corporaties huisvesten het grootste deel van de huishou dens met een minimumloon of een uitkering, aldus het OTB-rapport. Toch is er ook een grote groep, ongeveer 45 procent in de sociale huursec tor, die genoeg verdient voor een koopwoning. De meesten zijn echter tevreden over hun huurwoning en zijn niet van zins om te verhuizen. Bij ouderen liggen vooral de kleine huurwoningen goed in de markt. Aangezien dit aan bod groot is en de vergrijzing doorzet, zijn de vooruitzich ten voor woningcorporaties gunstig. De verhuurders moeten dan wel fors investe ren in de kwaliteit ervan. Ook de veiligheid in en rond om het huis moet worden verbeterd. De fiscale bevoordeling van de koopsector is wel te ver doorgeslagen, stellen de on derzoekers. Het gedeelte van het inkomen dat aan woon lasten op gaat, is bij huur ders ruim de helft hoger dan bij kopers. De Nationale Wö- ningraad wil aan deze onge lijkheid al langer een einde maken door de rente-aftrek van hypotheken aan te pak ken. Huurverhoging Algemeen directeur Van Vel- zen van de NWR verwacht dat de gemiddelde huurver hoging in 1998 op 3,4 procent zal uitkomen. Voor dit jaar zal die 3,6 procent zijn, zo bleek uit een recent onder zoek van de raad. Volgens Van Velzen hebben degenen die denken dat de huurver hoging op inflatieniveau kan uitkomen, het mis. De ko mende jaren is het zaak de huurstijging gemiddeld 0,5 tot 1 procent boven de geld ontwaarding te stellen. Dit is nodig voor onder meer noodzakelijke investeringen in oude wijken en buurten en in nieuwbouw bij de grote steden (Vinex-locaties), al dus Van Velzen. Als kabinet of Kamer deze huurontwik- kelingen ongewenst vinden, dan moeten zij meer subsi dies verstrekken „ofwel een verloedering van de naoor logse woningvoorraad accep teren". Onrustig Van Velzen vindt verder dat corporaties nog steeds hun verantwoordelijkheid ne men voor mensen die er niet in slagen op eigen kracht pas sende huisvesting te krijgen (onder anderen asielzoekers, gehandicapten). Dat verhuurders nu zelfstan dig op de woningmarkt ope reren, doet daar niets aan af. Volgens Van Velzen maakt het politici alleen wat onrus tig „dat de volkshuisvesting in dit land meer dan ooit af hankelijk is van de presta ties van corporaties". BRUINISSE - De reanimatie- cursus in het hulpverlenings centrum aan de Dorpsweg in Bruinisse werd afgesloten met een examen, waarbij veertien kandidaten hun di ploma behaalden. De cursus werd gehouden on der auspiciën van de plaatse lijke huisarts A. Dorrestein. Docenten waren de heren J. Haasnoot en H. Bontekoe. De geslaagden zijn: Heidy van de Velde en L. van de Velde uit Ouwerkerk, A. Tet- tero uit Dreischor. B. Barre voets uit Sirjansland en F. Brinkman, K. Dubelaar, H. van de Berg. W. Wehrmeijer, S. van der Have, K. van Vliet, J. Muller, J. van der Have, K. Hoogerwerf en M. Slootmakeruit Bruinisse. De secretaresse van de Vrien den van de Hartstichting, M. Steketee-De Later, onder streepte tijdens de diploma- uitreiking nog eens het be lang van periodieke herhalingslessen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6