Waterkwaliteit erg belangrijk Bonte avond iets anders dan gymen en voetballen Zeeuwse Vlootdagen trekken veel publiek STREEKNIEUWS Leerlingen testen lespakket Aqua-Kit hij het Kaaskenswater Open repetitie Kunst en Eer Subsidie voor samenwerking in onderwijs Wisseltrofee voor B-junioren SV Duiveland Ruim 70.000 bezoekers RO EZ MAANDAG 14 APRIL 1997 NR 26162 5 ZIERIKZEE - Vijfentwintig leerlingen van de RSG Professor Zeeman uit Zierikzee testten vrijdag de Aqua-Kit, een lespakket ontwikkeld door zes stu denten aan de Hogeschool Zeeland. Een nat en koud karwei, maar niettemin toonden de VWO-leerlingen zich enthousiast. Nadat watermonsters genomen waren werd hekeken welke planten en dieren er in zaten. Als het woord milieuvervui ling valt denken negen van de tien mensen aan gifvaten in een bos of zwarte pluimen rook uit fabrieksschoorste nen. „Maar weinig mensen beseffen dat als er iets mis is met de kwaliteit van (drink)water dat grote conse quenties kan hebben," aldus Rozalien Lodiers van het consulentschap voor Natuur- en Milieu-educatie in Goes. Van hen kwam het idee voor het ontwikkelen van een les pakket over waterkwaliteit voor middelbare scholen. Catalijne van Gorsel, Bauk- je van Hartevelt, Olaf van Hoesel, Sophia van der Kaaden, Patrick Kloet en Linda Nederlof werkten het idee verder uit in het kader van hun studie Aquatische Ecotechnologie. Gebruikma kend van de vakken 'project management' en 'communi catieve vaardigheden' werd de Aqua-Kit - want zo werd het lespakket gedoopt - ont wikkeld. Bewust maken Doel van het lespakket is om scholieren bewust te maken van het belang van de water kwaliteit. Want als er iets mis is met die kwaliteit dan wordt een compleet systeem verstoord. Als er teveel voe dingsstoffen in water zitten gaan bepaalde organismen overheersen. Als het water te zuur is kunnen bepaalde die ren er niet in leven en ver dwijnen ook bijvoorbeeld vogels die hun voedsel uit ZIERIKZEE - De Ko- ninklijke Harmonie Kunst en Eer houdt za terdag 26 april in het ei gen gebouw aan de Kaer- semakerstraat in Zierik zee een open repetitie van 14.00 tot 16.00 uur. Tijdens de repetities van het leerlingenorkest on der leiding van Adrie de Vos en van de drumband onder leiding van Cor Struijk mag iedereen mee repeteren. Dat kan op een eigen instrument, maar er liggen ook ver schillende instrumenten van de vereniging klaar, die door het publiek ge bruikt kunnen worden. Iedereen die geïnteres seerd is in muziek maken bij Kunst en Eer kan in formatie krijgen over de opleiding. Opleidingen bij de drumband worden verzorgd door eigen le den en voor het leerlin genorkest en de harmo nie door de Zeeuwse Muziekschool. Ook de mensen, die graag naar muziek luis teren, worden van harte uitgenodigd om onder het genot van een kopje koffie of een drankje te genieten van de muziek. MIDDELBURG - Gedepu teerde staten stellen de com missies welzijn en economie voor 20.000 gulden subsidie te verlenen aan het Zeeland College en hetzelfde bedrag aan het Delta College. Het gaat om een eenmalige bij drage. Het geld is bestemd voor de tot nu toe verrichte onder wijsactiviteiten in het kader van de samenwerking met het Engelse Kent. Het Zee land College heeft onder meer activiteiten onderno men op het gebied van oplei ding voor hoger en midden kader bij bedrijven en omscholing van werklozen. Ook werkt het samen op het gebied van taalonderwijs. Het Delta College heeft leer lingen- en stage-uitwisseling verricht in de sectoren han del en toerisme. Ook is een toeristisch onderzoek gehou den als stage-opdracht voor leerlingen van de opleiding toerisme. Het subsidiever zoek komt maandag 21 april aan de orde in de commissie welzijn en woensdag 23 april in de commissie economie. het water halen. Ook de mens blijft niet buiten schot. Water kan drager zijn van al lerlei voor de mens gevaarlij ke ziekten en wie bijvoor beeld met lood vervuild water binnen krijgt, kan loodvergiftiging oplopen. Alle reden om zorgvuldig met water om te gaan. De gedachte achter het les pakket is dat als jongeren zelf aan de gang gaan met het onderzoeken van water zij zich meer bewust worden van de kwetsbaarheid ervan en de grote gevolgen die wa tervervuiling kan hebben. De 25 RSG-leerlingen moes ten vrijdagmiddag op drie fronten actief zijn: fysisch, chemisch en biologisch. Geur Bij het fysische deel van het onderzoek is het de bedoe ling dat gekeken wordt naar zaken als geur, kleur, helder heid en stroomsnelheid. Om de helderheid van het water te meten wordt een zoge naamde Secchi-schijf ge bruikt. Dat is een schijfje met daarop witte en zwarte vlakken. Aan een touwtje met knopen om de tien centi meter wordt de secchi-schijf steeds verder neergelaten. Net zolang tot het verschil tussen zwart en wit niet meer zichtbaar is. Het Kaaskens water scoorde wat dat be treft niet best. Het doorzicht varieerde van 20 tot 50 centi meter. Bij het chemische deel ging het om onder meer het vast stellen van de zuurgraad van het water, in vaktermen de Ph-waarde en het zoutgehal te ofwel chloridegehalte. Uit de proeven bleek dat het wa ter van het Kaaskenswater niet zuur maar basisch is en behoorlijk zout. ,,Dat had ik eerlijk gezegd niet verwacht," aldus Linda Nederlof. Ook verrast was zij over de voedselrijkdom van het water. ,,De meeste mensen denken bij vervui ling aan chemische toestan den, maar voedselrijkdom is ook een vorm van vervui ling." In voedselrijk water, zo legt Nederlof uit, gaan be paalde organismen overheer sen. Net zoals op voedselrij ke grond grassen gaan overheersen terwijl op voed- selarme grond allerlei ver schillende kruiden kunnen groeien. Voor zowel de leerlingen van de RSG als voor Linda Ne derlof was de test van het les- Laan. Samen met Ab van Beek, Cees Zwager, Ilona van der Have en Harrie van Zeeland vormt hij het comité Bonte Avond. Van der Laan licht toe, dat vijf jaar gele den het plan werd geopperd om de jeugd de mogelijkheid te geven zich eens op een an dere manier te presenteren dan op sportgebied. Dat idee werd enthousiast opgepakt en direct na die eerste Bonte avond stond vast, dat het een jaarlijks evenement zou gaan worden. Van der Laan stelt vast, dat de deelname alleen maar groter wordt en het publiek steeds talrijker. Ontroerd Voor één van die toeschou wers, Cees van de Berge, breekt een ontroerend mo ment aan bij het optreden van Pim, Frank en Christi- aan. Deze jonge voetballers komen met het lied 'Tabé, Marie, Tabé' van de voorma lige regionale groep Het Scheldetrio. Bovendien dra gen ze er de petjes bij van het ooit zo vermaarde duo 'Jaap en Cees' en van beide forma ties maakte Van de Berge ja renlang deel uit. De programmakeuze blijkt opmerkelijk divers. 'Fuck pakket een leerzame erva ring. „Wij hebben geleerd dat we minder tijd moeten besteden aan het veldwerk en meer aan het trekken van conclusies uit de resultaten van de proeven. Nu hadden veel leerlingen het idee dat ze na afloop van de proeven naar huis konden. We moe ten daarbij ook meer op hele praktische dingen letten. Bijvoorbeeld vragen of ze van het water dat ze onder zocht hebben zouden drin ken of dat ze er in zouden Macerena' van Mc Race wordt opgevolgd door Gert en Hermien, die alle duiven op de Dam bezingen. Linda vraagt zich vertwijfeld af 'Als je met wilt' en Captain Jack lanceert zijn 'Drill in structor'. In de uitvoering van de F-jes van SV Duive- land krijgt zo'n nummer een extra dimensie. Gabbertje met 'Hakkubar' en Kakkertje 'met 'Kakker tje' zijn er ook. Roos en Whit ney Houston blijken vamp- jes in de dop, die nog tot wasdom moeten komen. Trotse en meelevende moe ders vliegen af en aan door de deur waar. 'Geen Toegang' op staat en op de banken vooraan worden de kleinsten onrustig naar mate het pro gramma vordert. Sfeer Ter verhoging van de sfeer dient de flitsende belichting en de rookmachine, die speci aal zijn ingehuurd. Voor een goede geluidskwaliteit is de eigen installatie vanuit de sportkantine overgebracht. Terwijl de jury beraad slaagt, tonen enkele seniorle den van SV Duiveland dat ze het zelf ook heel leuk vinden een nummertje playback ten beste te geven. Trainer van het eerste elftal Rini Ver west doet het live: Suspi cious Minds van Elvis Pres ley. Waarschijnlijk heeft hij van trainen meer verstand. DANSTHEATER GOES - De nieuwe,derde, productie van Marien Jonge- waard en Truus Bronkhorst 'Truus Bronkhorst Marien Jongewaard and Friends' wordt op donderdag 24 april in podium 't Beest uitge bracht. Twee seizoenen geleden vormden de twee eigenzinni ge grootheden op het gebied van hedendaagse dans en theater, een nieuw ensemble met jong talent: De Stichting van de Toekomst. De groep heeft al twee erotisch gela den dans theaterproducties uit gebracht. Beide produc ties waren in 't Beest te zien. De nieuwe productie is het logische vervolg, of mis schien wel antwoord, op de vorige twee. De aanvang van de voorstelling is 20.30 uur. (Foto: Marieke Mandemaker). durven zwemmen." Aan de RSG-leerlingen werd ge vraagd na afloop van het testwerk een enquête in te vullen over het lespakket. De resultaten daarvan wor den samen met de ervaringen van leerlingen van het Goese Lyceum en de SSG Schelde- mond verwerkt in de defini tieve leskist. Deze wordt woensdag 18 juni overhandigd aan het consu lentschap voor Natuur- en Milieu-educatie. PENSIOENEN MIDDELBURG - Het Eman cipatiebureau Zeeland houdt woensdag 23 april in Hotel Arneville in Middelburg een voorlichtingsavond over 'Vrouwen en pensioenen'. Onafhankelijk pensioenad viseur Pauline Portegies ver telt over de pensioenwetge ving en de komende veran- déringen daarin. Daarbij heeft zij vooral aandacht voor de positie van vrouwen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE Verkoping Dameskrans Tryfena houdt zaterdag 19 april een verko ping ten bate van de gehandi captenzorg Stichting Adul- lam. De verkoping wordt gehouden in de zaal van de christelijk gereformeerde kerk aan de Zevengetijstraat in Zierikzee. Verkocht wordt het gebruikelijke assorti ment: kaas, fruit, bloemen, koek, babbelaars, macroon- tjes, advokaat, oliebollen en bolussen. Verder worden ook boeken, tweedehands artike len en handwerken ter ver koop aangeboden. Iedereen is van harte welkom van 10.00 tot 15.30 uur. Klaverjastoernooi De Klaverjasclub Zierikzee houdt zaterdag 26 april in het MFC in Zierikzee een 12-uurs klaverjastoernooi, aanvang 9.00 uur. Aanmeldingsfor mulieren zijn verkrijgbaar bij F. van Hemert, Keeten straat 51, telefoon: 413975 of bij Van Geesbergen, Haring- vlietplein 13, telefoon: 413536. NOORDWELLE NBvP De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen afde ling Noordwelle houdt dins dag 15 april een bijeenkomst in het plaatselijke dorps huis. De aanvang is 19.30 uur. Allereerst krijgen de aanwezigen informatie over het Foster Parents Plan. Ver volgens houdt de heer Rijp- kema een lezing over zijn reis naar Indonesië, met in het bijzonder aandacht voor Bali en Nieuw Guinea. Zijn ver haal wordt geïllustreerd met dia's. SCHARENDIJKE Groei Bloei B. van Bohemen geeft dins dag 22 april in dorpshuis De Putmeet een lezing over de tuinen van Paleis 't Loo. De bijeenkomst is een initiatief van Groei Bloeien begint om 19.30 uur. BROUWERSHAVEN Bingo In de recreatiezaal .van Woonzorgcentrum Poorters- hof wordt woensdag 16 april een bingo gehouden. De aan vang is 14.00 uur. Iedereen mag deelnemen. Interieuradvies De afdeling Brouwershaven van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt morgen, woensdag 16 april, een bijeenkomst in het Tonnenmagazijn. Marijke Berrevoets uit Zierikzee ver zorgt een inleiding over inte rieur, verlichting en kleurad viezen. De avond begint om 20.00 uur. f t OOSTERLAND - De Bonte avond biedt heel wat an ders dan waar de afdelingen turnen en voetbal van Sportvereniging Duiveland normaliter mee bezig zijn. Zaterdag werd voor de vijfde keer met bijna vierhonderd aanwezigen zo'n bonte avond gehou den in dorpshuis De Oosterhof. Playback vormt de hoofd moot van het programma, dat met zeventien acts zeer gevarieerd blijkt te zijn. Een spontaan aangewezen jury van tien mensen in het pu bliek mag bepalen waar de bekers voor solo, duo of trio en voor een groep naar toe gaan. Bovendien geeft die zelfde jury aan wie dit jaar de wisseltrofee mee naar huis mag nemen. De wethouder van cultuur en sport P. Berrevoets-Ringel- berg is bereid gevonden deze avond de bekers uit te rei ken. Pas tegen half elf krijgt zij het briefje met de win naars in handen gedrukt: In de categorie solo gaat de be ker naar Rik van der Maas met zijn act van cabaretier Bert Visscher. Rik onder- scheidt zich binnen het deel nemersveld door als enige niet met een playback-optre- den, maar met een live-pre sentatie te komen. De prijs voor het trio gaat naar René Nikerk en zijn vrienden Jordi en Robert- Jan voor hun presentatie van 'Touch me there' van Total Touch. Intens De jury heeft ook waarde ring voor de intense en seri euze wijze waarop de B-juni- oren hun playback-act hebben opgevat. 'We're the world', playbacken ze en even lijkt het of de groep ar tiesten van de 'Aid for Afri- ca'-actie in de Oosterhof zijn neergestreken. „Ik wil de beker aan Michael Jackson geven, dat heb ik al tijd al willen doen," roept de wethouder enthousiast. Ook de wisselbeker blijkt voor de B-junioren van SV Duive land en dat geeft Berrevoets de kans ook Stevie Wonder nog even in levende lijve te ontmoeten. „Ik vraag me af hoelang we er nog mee door kunnen gaan," zegt Joop van der De Bonte avond van SV Duiveland trok een overvol dorpshuis. Op de voorgrond Nikita de Jonge en Nathalie Stouten, die zïch laterals leden van the Kelly Family presenteerden. (Foto: Marieke Mandemaker) VLISSINGEN - De Zeeuwse Vlootdagen in Vlissin- gen zijn een groot succes geweest. Het evenement, georganiseerd door de Koninklijke Marine en de Koninklijke Schelde Groep, trok het afgelopen weekeinde 70.000 bezoekers, 20.000 meer dan ver wacht. De grote opkomst kwam vol gens de organisatoren door het aantrekkelijke program ma en het ideale weer. De stroom belangstellenden - zaterdag 25.000 bezoekers en zondag 45.000 - leidde niet tot verkeersopstoppingen of lange wachttijden bij de at tracties op de kades. Vooral de demonstraties ble ken een succes. Er was te zien hoe een schip werd geënterd, hoe drenkelingen werden ge red en er waren amfibievoer tuigen. Ook de gemeenschap pelijke tentoonstelling van de Marine en de scheepswerf trok veel bekijks. De jeugd interesseerde zich vooral voor hét zelf schieten, langlaufen, klimmen en tok kelen. Ook het meerijden in een echt rupsvoertuig bleek gewild. Er zijn overigens nog geen plannen voor een twee de editie van de Zeeuwse Vlootdagen. a* r - Ben je daar eindelijk? Ssst. Slapen jij. - Ik kan niet slapen. Hoe laat is het eigenlijk? Tien voor één. - Wat? Bijna één uur. Waar heb je uitgehan gen? Gewoon. Commissievergadering. We zijn net klaar. - Hoe kan zoiets nou gebeuren? Veerhoek. Na elven moeten ze hem een dwangsom laten betalen. Hij zevert maar door. - Dan moet je er dwars doorheen zeveren. Lukt niet. Dan zevert-ie gewoon verder. - Hebben jullie dan geen voorzitter? Natuurlijk, Ria Geluk. Maar die is wel ge wend dat ze tot middernacht doorzakken. Zelfs zij kan die man niet temmen. Die man verkeert de hele vergadering in een ROEZ. Het lijkt wel een one-man show. - En daar zeg je dan niks van! Wat dacht je! Ik heb mezelf op zitten vreten van ergernis. Er is niks ergers dan naar een dominee te luisteren die zo graag zichzelf hoort. Toen het afgelopen was heb ik - Toen het afgelopen was! Als je een vent was geweest was je om half elf opgestaan en had je gezegd: de groeten Kees. Om zes uur loopt m'n wekker af. Jij hebt mooi praten. Dat wordt smullen in de Nieuwsbode en dat kost ons honderden stemmen. Maar achteraf vond Veerhoek het ook wel te gortig. - Wat zei-ie? Dat we voortaan maar twee keer paar maand moesten gaan vergaderen. - Heeft-ie dat echt gezegd? Maar mooi niet. Als dat gaat gebeuren draai ik persoonlijk z'n nek om. Je hebt ook nog een gezin, hoor. Dacht je dat op die manier nog ie mand in de raad wil komen? Twee maal per maand! Wat denkt-ie wel? Dat wordt min stens weer elf uur. Dan kan-ie nog meer oreren. Nee, dat kan niet. - Hoezo? Je had z'n nek al omgedraaid. - Leuk hoor! Het lijkt wel of je er plezier in hebt. Geen seconde. Die Veerhoek heeft geen idee dat een normaal mens de volgende dag gewoon aan de slag moet. - Hebben jullie het nog ergens over gehad Niet bepaald. Veerhoek lonkt naar Jorrits- ma. Je kunt het morgen in de krant lezen. - Altijd al gedacht. Naar haarzelf of naar haar ministersstoel? Weet ik veel. Misschien alletwee wel. Hij wil dat zij zijn transferium opent. Daar is-ie ape trots op. - Transferium. Wat is dat voor ding? Iets voor auto's, denk maar aan voetballers die hebben ook een transfer van de ene naar de andere club. - Dus dat is de oplossing! Wat bedoel je? - Je maakt ook een wethouders-transferi um. Dan zet je Pia bij jullie en Veerhoek laat je cultuur doen. Dan kan-ie zich daar ten minste ook eens voor inzetten. Pia Berrevoets in plaats van Veerhoek? - Natuurlijk. Die doet ook vast niet zo kin derachtig over een buurtwinkeltje. En weet je wat het voordeel is? Je ligt om elf uur knus in je eigen veren hoekje. Mannen zwammen, vrouwen niet. Kijk maar naar Pia en Ria. Zeg, nu je het over Ria hebt. Zullen we nog een borreltje nemen Anders maalt die Veerhoek de hele nacht door m'n kop heen. - Zie je wel. zelfs 's nachts ben je niet van hem af. Kom hier. Ik weet een betere Roez. Maar 't is al kwart over één

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5