Palet vol kunstuitingen Bazaar Binnen de Veste trekt heel veel publiek GOED KOOP •79 Zeeuws Perspectief voor welzijnsbeleid Geen subsidie voor kerk in Haamstede Presentatie brochure over buurtnetwerken Derde plaats brandweer Zierikzee Zesenvijftig jubilarissen in Goes ERU GOUDKUIPJE AGENDA MAANDAG 14 APRIL 1997 NR 26162 3 Nota voorjaren 1998-2001 MIDDELBURG - 'Zeeuws perspectief is de titel van de nota voor het provinciaal welzijnsbeleid in de ja ren 1998-2001. Gemeenten en maatschappelijke or ganisaties hebben tot 30 mei de kans te reageren op het deze nota. Integratie vormt het belang rijkste uitgangspunt voor het nieuwe welzijnsbeleid. Beleidsterreinen zijn vol gens de provincie niet meer scherp af te bakenen. Door de onderlinge samenhang en wederzijdse beïnvloeding grijpen beleidsterreineiï in elkaar. In het belang van in tegratie pleit de provincie voor meer samenwerking tussen organisaties en voor schaalvergroting. Daarin past tevens een projectmati ge aanpak, waarin mensen vanuit verschillende disci plines samenwerken en die gericht is op concrete resulta ten. De traditionele benadering van doelgroepen dient verla ten te worden. Organisaties dienen te gaan samenwerken ten behoeve van mensen, die te maken hebben met een zelfde vraagstuk. Subsidiëring vanuit de pro vincie zal gaan plaatsvinden op basis van (meerjarige) werkprogramma' s De provincie wil verande ring in de wijze waarop ge meenten gebruik gaan ma ken van de kennis bij wel zijnsorganisaties. „Indien gemeenten een beroep doen op een welzijnsorganisatie om hen van advies te dienen bij het ontwikkelen van be leid op de terreineii van wel zijn, zorg of cultuur is dat mogelijk onder vergelijkba re voorwaarden als wanneer de gemeenten een opdracht geven aan een extern bureau. Het geven van advies voor de ontwikkeling voor lokaal be leid op kosten van de provin cie behoort als regel niet meer tot de mogelijkheden," aldus de nota Zeeuws Per spectief. Beleidsaccenten liggen op meer directe invloed van burgers op welzijnsvoorzie ningen en activiteiten, op ex tra aandacht aan de bijdrage van het vrijwilligerswerk en op het tegengaan van uitslui ting van bepaalde groepen binnen de Zeeuwse samenle ving. Buurtnetwerk-Jeugdhulpverlening ZIERIKZEE - Wethouder P. Berrevoets-Ringel- berg neemt woensdagmiddag 23 april in de aula van openbare basisschool 't Kofschip in Zierik- zee het eerste exemplaar in ont vangst van de bro chure Buurtnetwerk-J eugdhulpverlening. Tijdens de presentatie van deze brochure zal J. Wielak ker informatie verstrekken over het ontstaan van een buurtnetwerk. Wielakker is consulent van de Stich ting Impuls, de overkoepe lende organisatie voor de centra voor sociaal-cultu reel werk in Zeeland. Over de ontwikkeling van het buurtnetwerk in Zie- rikzee zal T. van 't Leven een uiteenzetting geven. Zij is coördinator bij Sociaal- Kultureelwerk De Licht boei in Zierikzee. Daarna vindt de overhandi ging plaats van het eerste exemplaar van de brochure aan wethouder Berrevoets. De bijeenkomst in 't Kof schip begint om 13.30 uur. WOLPHAARTSDIJK - Bij de provinciale hulpverle ningswedstrijden in Wolp- haartsdijk is het brandweer korps van Zierikzee op een derde plaats geëindigd. Het hulpverleningsteam van Zierikzee stond onder lei ding van bevelvoerder D. Quant. De ploeg bestond ver der uit: L. Juffermans, C. Snijders, J. Koster, M. La gendijk, C. Jonker, D. Nuy- ens en chauffeur/pompbe diende W. Donkersloot. Deze laatste behaalde ook een per soonlijk succes. Hij werd uit geroepen tot beste chauffeur/pompbediende van alle deelnemende korp sen. Het korps van Genderen legde beslag op een eerste plaats. 's-Gravenpolder werd tweede. ONDER INVLOED KERKWERVE - Een 34-jari- ge inwoner van Kerkwerve reed in de nacht van zaterdag op zondag op de Oudeweg in Kerkwerve tegen een gepar keerd staande auto. Hij is vervolgens doorgere den naar huis. Kort daarop werd hij daar door de politie aangehouden en toen bleek dat hij gedronken had, werd de man overgebracht naar het bureau in Zierikzee. Hier blies hij 285 ugl. Tegen de man werd proces-verbaal op gemaakt. SCHAPEN TERNEUZEN (ANP) - Een vrachtauto heeft maandag ochtend op de rijksweg N60 in Kloosterzande zestien schapen doodgereden. De 27-jarige vrachtwagen chauffeur uit Terneuzen bleef ongedeerd. MIDDELBURG - De provincie is voor dit jaar niet bereid een subsidie van ruim honderdduizend gul den te verstrekken voor restauratie van de Neder landse Hervormde kerk in Haamstede. Met de op knapbeurt is in totaal ruim één miljoen gulden gemoeid. De provincie weigert de res tauratie van de kerk in Haamstede te ondersteunen, omdat het ministerie van Onderwijs, cultuur en weten schappen, geen extra bijdra ge voor dit project heeft toe gekend. Hierdoor kan het project dit jaar niet worden uitgevoerd en kan de provin cie geen beroep doen op het restauratiebudget van 1997. De boerderij Goemanszorg aan de Molenweg 3 in Drei- schor krijgt van de provincie dit jaar een tegemoetkoming van 2.800 gulden in de restau ratiekosten. Dat is tien pro cent van de subsidiabele kos ten. De restauratie is inmiddels achter de rug. De provincie geeft 3.155 gulden subsidie voor de opknap beurt van de Nederlandse Hervormde kerk in Seroos- kerke. De totale kosten zijn 31.555 gulden. De werkzaam heden zijn vorig jaar begon nen. De provincie heeft sinds twee jaar een nieuwe veror dening voor de toekenning van subsidies voor monu menten in Zeeland. Voor het jaarlijks beschikbare bedrag ten behoeve van restauraties van ruim 400.000 gulden wordt tot en met 2005 ieder jaar 350.000 gulden bestemd voor het wegwerken van ver plichtingen op basis van de oude verordening. Restauraties De provincie wil met ingang van 1998 geen subsidies meer verstrekken voor restaura ties. De aanvragen om subsi dies voor de budgetjaren '96 en '97 worden gehonoreerd op volgorde van binnen komst. Festival Gekleurd Schouwen-Duiveland De percussiegroep ToJc'?i Djola zorgde voor een pittig muzikaal sfeertje zaterdagmiddag onder De Beuze. (Foto: Marieke Mandemaker) ZIERIKZEE - Literatuur, verhalen vertellen, zang, dans, muziek en toneel waren de onderdelen van een palet vol kunstuitingen vrijdag en zaterdag tijdens het gevarieerde festival Gekleurd Schouwen-Duive- land. Het festival vormt een ver volg op het provinciale festi val Cultureel Gekleurd, dat vorig jaar werd gehouden. Het Centrum voor Ontwik kelingssamenwerking (COS) Zeeland deed het verzoek aan de regio's dit jaar een vergelijkbaar evenement te organiseren. Aan dat ver zoek werd gehoor gegeven door de Werkgroep ontwik kelingssamenwerking Zie rikzee en Sociaal-Kultureel- werk (SKW) De Lichtboei. Doel is een bijdrage leveren aan de positieve beeldvor ming met betrekking tot al lochtonen. Gekleurd Schou- wen-Duiveland ging vrij dagavond van start met een literaire bijeenkomst. In sa menwerking met Boekhan del De Vries in Zierikzee bleek het mogelijk twee al lochtone schrijvers een inlei ding te laten gouden over hun werk. Als eerste sprak A. Zaher Banai, een Af ghaanse arts die in het Asiel zoekerscentrum (AZC) in Burgh verblijft. Hij vertelde over zijn leven en over de tot standkoming van zijn boek 'Het Maankasteel'. Landelijke bekendheid ge niet inmiddels de tweede spreker tijdens deze avond: de Iraanse schrijver Kader Abdolali. Van zijn roman 'De- reis met de lege flessen' zijn inmiddels meer dan tiendui zend exemplaren verkocht en de vierde druk in voorbe reiding. De belangstelling voor deze literaire bijeen komst bleek bijzonder groot. Transas Transas is de naam van het kapsel dat twee Angolese vrouwen, verblijvend in het AZC, zaterdagmiddag onder de Beuze in Zierikzee bij veel meisjes invlochten. Dat ha ren vlechten was onderdeel van de buitenlandse markt, ook een pijler van het festi val Gekleurd Schouwen-Dui- veland. Gretig aftrek vonden ook de buitenlandse lekkernijen als: zalmsoesjes en -pastei tjes, gebakken en ongebak ken cocos, zoete en zoute pin da's en gebakken pisang. De Wereldwinkel was aan wezig met fair-trade artike len en met rijk gedessineerde stoffen uit Derde Wereldlan den. De banken rond het geïmproviseerde podium on der de Beuze raakten aardig bezet bij het optreden van de pupillen van toneelleidster Karen Verseput. Zij geeft wekelijks een uurtje tonee limprovisatie voor leerlin gen op openbare basisschool De Kirreweie in Haamstede. Het groep wordt gedeeltelijk gevormd door Nederlandse kinderen en voor een deel door kinderen van verschil lende nationaliteiten uit het AZC Hun presentaties wer den gekenmerkt door en thousiasme, zowel bij de spe lers zelf als bij de toeschouwers. Vertelkunst Een muzikaal intermezzo werd verzorgd door de per cussiegroep 'Tak'n Djola' en de Indonesische Hilly Djoha- ni uit Delft gaf een mooi staaltje vertelkunst voor groot en klein ten beste. Zij vertelde een dierenverhaal, dat zich afspeelde op Kali- matan, het Indonesische deel van Borneo. Verder liet Djo- hani een Wajangverhaal ho ren uit het klassieke helden dicht 'Ramayana.' Eerder die week maakten kinderen vanaf zes jaar tij dens een workshop in het MFC speelgoed uit afvalma- teriaal. De resultaten wer den getoond op deze buiten landse markt. Twee juryleden uit Kameroen en Somalië velden er hun oor deel over. Beiden toonden zich verrast met bijvoor beeld de vliegtuigjes en een autootje gemaakt van grote lege bierblikken, met een veelkleurige tam tam, een kijkdoos en een waterloper als variant op een zandloper. Ook Cherique Kooman kreeg de complimenten van de jury voor haar verfijnde sneeuwpopje met bezem. Al le inzenders mochten een prijsje uitkiezen. Jolien van der Sluis als eerste, want haar tam tam werd als mooi ste object aangewezen. Vrouwengroep Een interculturele Vrouwen theatergroep uit Bergen op Zoom, die overigens nog op zoek is naar een eigen naam opende zaterdagavond in het MFC het laatste onderdeel van het festival. Intercultu reel was het zowel op de speelvloer, waar zes nationa liteiten verenigd waren, als ook in de zaal met onder meer een groep bewoners van het AZC in Burgh. De act van de vrouwengroep betrof de poging om met el kaar op gelijke voorwaarden een ruimte te bouwen. Ech ter het streven naar te veel eenheid bleek de bouw te stagneren. Pas toen, fraai ge visualiseerd met gekleurde linten, werd erkend dat er al tijd verschillen zullen zijn, was er een basis voor samen werking. Gekleurd Schou- wen-Duiveland kreeg een swingende afronding met het optreden van elf Surinaamse mannen, verenigd in de Ka- winagroep 'Plotseling' uit Vlissingen. De omschrijving kawina is gebaseerd op de soort trom mels die ze gebruiken. Hun pittige percussie, exotische zang en kleurrijke rasta hoe den stimuleerden de aanwe zigen tot massaal dansen. 'Slagroomtaarten en haring' ZIERIKZEE - Slagroomtaarten en haring-, brood jes met lekkernijen." De voorzitter van de Ouder raad van obs Binnen de Veste in Zierikzee, Gabri de Groot prijst zijn waren aan. Die stimulans is overi gens nauwelijks nodig. Het talrijke publiek op de bazaar is kooplustig en zorgt voor een netto-op brengst van 3200 gulden. Dat geld wordt voorname lijk gebruikt voor de uitbrei ding van het software-pak- ket. „Leuke extra dingen, die niet'uit het reguliere bud get kunnen worden aange schaft," aldus De Groot. Bin nen de Veste houdt om de twee jaar een groots opgezet te bazaar. Omdat zo'n actiti- viteit geld opbrengt natuur lijk, maar ook om het bindend element voor ieder die bij de school betrokken is. Bovendien biedt zo'n ba zaar de mogelijkheid eens op ludieke wijze naar buiten te treden. De bazaar-werkgroep be staande uit leerkrachten en ouders stond borg voor een gevarieerd aanbod aan acti viteiten van een levende jackpot tot een swingende house-party en een actief rad van avontuur en van een rijk gesorteerde rommelmarkt tot diverse raadspelletjes. Springkussen Veel toeloop was er ook voor het grote springkussen, dat bijna een heel klaslokaal vulde. Voor het lokaal waar de house-party werd gehou den stond voortdurend een rij ongeduldig wachtenden. Voor één bonnetje mocht je tien minuten naar binnen. En volgens ingewijden was het daarbinnen 'hartstikke gaaf' met flikkerende lich ten, rookmachine en natuur lijk housemuziek onder lei ding van de DJ's Tom Jonker en Renée Kleingeld. Pijltjes gooien, bussen wer pen, bibberspiraal, grabbel ton en sjoelen hadden een constante toeloop van klan ten. Meer afweging maakten de kinderen voor ze besloten een foto van zichzelf te laten maken. Met hun hoofd als kern van een zonnebloem of als beer met het hoofd onder de arm. Vijf bonnen was ten slotte een heleboel en daar kon je zoveel andere leuke dingen voor doen. Een enge wond laten schmin ken bijvoorbeeld door leden van vereniging 'Lotus': snij- wonden en tweede- of derde graads verbrandingen. Min der luguber was de grime in de gemeenschapsruimte. Daar werden vooral elfjes, De rommelmarkt op de zolder van Binnen de Veste bood een grote hoeveelheid speelgoed, waaruit de kleinste bezoekers maar moeilijk een keus konden maken. (Foto: Marieke Mandemaker) i vrolijke beestentoetjes en clowntjes gecreëerd. Rommelmarkt „Dit is de rommelmarkt en ik koop gewoon deze din gen," sprak een kleuter vast beraden tot zijn moeder, die nog even wilde rondkijken. Hij had zijn zinnen gezet op een beertje en een pistooltje en was daar niet meer vanaf te brengen. De keus was ruim op de zol der van Binnen de Veste. Naast speelgoed en gloed nieuwe kinderkleding een veelheid aan: potjes, schaal tjes, flesjes, bordjes, vaasjes, glaasjes, kopjes en schotel tjes. Maar ook zaken als een stofzuiger, een antieke tel machine en een computer van recenter datum. Op sommige punten werd de spanning er aardig in gehou den. Wat is de code van de kluis bijvoorbeeld? Wie dat raadde, werd winnaar van 75 gulden aan WV-bonnen. Ri ta Schot schreef 0728 op en dat klopte exact. Een goeie gok deed ook Daphne de Haas, die de juiste tijd op de stevig ingepakte wekker raadde: 12.12 uur en daarmee werd zij winnaar van de wekker zelf. Veel moeilijker bleek het om de leeftijd van alle elf mede werkers aan Binnen de Veste te raden en welke handen nou bij welke meester of juf pasten was ook geen eenvou dige opgave. Beter ging het met de fotok- wis, waarbij specieke kiek jes de juiste dorpsnaam moesten krijgen: Ouwer- kerk, Zonnemaire, Drei- schor, Bruinissede streek bleek aardig bekend. De organisatie is blij met de spontane medewerking van de ouders, met de veelheid aan prijzen, die beschikbaar werd gesteld en met de ver rassend hoge opbrengst van deze bazaar. I GOES - Abva/Kabo-voorzit- ter G. van Huygevoort krijgt het druk vrijdag 18 april. Hij moet dan 56 jubilarissen hul digen. Tweeënveertig leden van de afdeling Oosterschelde van de Abva/Kabo worden in de Spinne in Goes in het zonne tje gezet wegens hun 25-jarig lidmaatschap van de vak bond.Zeven mensen worden gehuldigd vanwege hun veertigjarig lidmaatschap en zes omdat ze al vijftig jaar lid zijn van de bond. P. Janse uit Zierikzee heeft het nog langer volgehouden. Hij is al zestig jaar lid van de Ab va/Kabo. De bij de jubilea behorende insignes worden vrijdag bij de jubilarissen opgespeld door Van Huygevoort. Advertentie naturel, vol en romig van smaak per stuk 100 gram max. 5 kuipjes per klant 39 RAAK LIMONADESIROOP -qq sinaasappel of framboos literfles van GOLDBERG VISSTICKS 250 gram NU ELKE DAG GOED NIEUWS Maandag 14 april Zierikzee Echtparenavond Evangeli sche Omroep. Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Ledenvergadering Onderne merskring Schouwen-Duive- land. Foyer Theater Mondra- gon. 20.00 uur. Dinsdag 15 april Noordwelle Bijeenkomst NBvP in het dorpshuis. 19.30 uur. Woensdag 16 april Zierikzee Prijsklaverjasmiddag. UW- gebouw Kerkhof. 13.30 uur. Kindertheater, Man met de beer door Jan Rauh in Bro- gum. Aanvang 14.00 uur. De 'Clownsdroom' theater voor kinderen voor jeugd van 8 tot en met 11 jaar. (Ten bate van Cliniclowns). De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Lezing van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Schouwen in de Havenzaal in Mondragon. 19.30 uur. Ledenvergadering Streek- drachtenvereniging de Arke. Multi Functioneel Cen trum. 19.45 uur Donderdag 17 april Zierikzee Lezing theologe Irmgard Busch over Gender in MFC. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ledenvergadering Voedings bond FNV. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 18 april Zierikzee Bijzondere ledenvergade ring Vissersvereniging Helpt Elkander in restau rant De Drie Morianen. 19.00 uur. Jongerentheater Slaphead door Green Ginger in Bro- gum. 20.00 uur. ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 20.00 uur. Zaterdag 19 april Zierikzee Rommelmarkt Kinderboer derij De Punt. De Beuze. 8.00-17.00 uur. Verkoping voor gehandicap tenzorg Stichting Adullam in zaal christelijk gerefor meerde kerk. Van 10.00 tot 15.30 uur. ZCA-Eenakterfestival; Theater Mondragon. 14.30 uur en 20.00 uur. Kerkwerve Prijsuitreiking voor toneel spelende Plattelands Jongeren in dorpshuis 't Zuudènde. 20.00 uur. Scharendijke Brandweerwedstrijd. Ingridstraat 32. 07.30 uur. Nieuwerkerk Klaverjassen voor ouderen. Dorpshuis. 13.30-18.00 uur. Bruinisse Dance/house-act Rob's Pro ject. De Pul. 22.00 uur. Zondag 20 april Zierikzee ZCA-Eenakterfestival Theater Mondragon. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Optreden muziekformatie 'Two-Two-Zero', café Brandenburgh, 15.00 uur. Maandag 21 april Zierikzee Algemene ledenvergadering FOS, Theater Mondragon, 19.45 uur. Dinsdag 22 april Kerkwerve Jaarlijkse busreis van de af deling Kerkwerve van de NCVB. Vertrek vanuit Kerk werve en Zierikzee. 8.00 uur. Scharendijke Lezing B. van Bohemen over 'tuinen van paleis 't Loo'; Groei Bloei. Dorpshuis De Putmeet. 19.30 uur. Woensdag 23 april Zierikzee CJV mini-instuif, 4 t/m 6 jaar. De Driehoek.. Van 14.00 tot 16.00 uur. Gespreksavond gezamenlij ke kerken over zondagsbe- leid. MFC. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3