Wiegel zet eigen bijdrage ziekenfonds op de helling Zwolse politie rolt Chinese bende op Landmacht ontslaat mensen wegens drugs Veel animo museumweekeinde Werknemers Philips Hoogeveen in staking Klaaglijn tv-geweld Gezin gegijzeld en gekneveld Niet uitgeleverd aan België Vrijlating 'kroongetuige1 zaak Hakkelaar verwacht Tien tot vijftien militairen Gouden Pennetje toegekend t y K Tevens 400.000 mensen eruit door bevriezen loongrens Maritiem Museum druk, slap in Burgerweeshuis Bond schrijft 500 stakers in Koninklijke fanclub zoekt queen Oud-kampioen schieten neergeschoten 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZWOLLE (ANP) - De politie heeft vijf Chinezen aan gehouden die worden verdacht van een gewapende overval op een gezin in de buurt van Zwolle. Het gezin, man, vrouw en drie kinderen, werd donder dag enige tijd gegijzeld en ge kneveld. De buit bedroeg en kele duizenden guldens. Na de overval wist de man alarm te slaan. Op verschei dene locaties in de regio hield de politie IJsselland enige uren na de overval de verdachten aan. Hierbij loste de politie een waarschu wingsschot omdat een ver dachte de commando's van een politieagent niet opvolg de. De vijf verdachten wor den maandag aan de rechter commissaris voorgeleid. Bedreiging Al eerder hield de politie ille gaal in ons land verblijvende Chinezen aan die zich bezig hielden met bedreiging van personen en roofovervallen. AMSTERDAM (ANP)- Engeland zal de omstreden kroongetuige" uit het Hakkelaarproces, Fouad Abbas, waarschijnlijk niet uitleveren aan België, zo verwacht de Nederlandse advocaat mr. J. Pen. ,,Er bestaat een goede kans dat de strafbare feiten, waar van Abbas in België ver dacht wordt, onderdeel vormden van de deal met de Nederlandse justitie. Ie mand kan niet twee keer voor dezelfde feiten.,,veroor deeld" worden". Abbas werd eind verleden week in Londen gearresteerd en Belgi e heeft zijn uitle vering gevraagd. De Ant werpse diamantair wordt in België verdacht van hasj- smokkel en het witwassen van 55 miljoen gulden (een miljard frank). Volgens Pen echter gaat het hier om grotendeels dezelfde feiten, waarvoor Abbas in Nederland zijn schuld af kocht voor 1,8 miljoen gul den. Als dit zo is, dan kan Abbas daarvoor niet op nieuw vervolgd worden. Zijn uitleveringsverzoek zal dan stranden en Abbas is weer vrij man, zo verwacht Pen. Volgens het Amsterdamse Openbaar Ministerie, dat de overeenkomst met Abbas sloot om in ruil voor belas tende verklaringen tegen Jo- han V., alias de Hakkelaar en zijn companen, had de deal met Abbas geen betrek king op de strafbare feiten waar België de diamanthan delaar van verdenkt. Jaar Een definitieve beslissing over het uitleveringsverzoek door de Engelse rechter kan, volgens Pen, wel maanden of een jaar op zich laten wach ten. Dit betekent echter niet dat Abbas al die tijd vast blijft zitten. DEN HAAG (ANP) - De landmacht ontslaat volgen de week tien tot vijftien militairen wegens het ge bruik, bezit en vervoer van drugs. De soldaten, die hun ontslag nog aangezegd moeten krijgen, maken deel uit van hetzelfde in Nederland gelegerde onde- reel. Het is niet duidelijk of ze zich ingelaten hebben met hard- of met softdrugs. Opperbevelhebber luite nant-generaal M. Schouten van de landmacht heeft dat laten weten bij de groot scheepse legeroefeningen bij het Poolse Karwice. Bij de ontslagenen zijn geen officie ren of onderofficieren. De opperbevelhebber wilde niet zeggen om welk legeronder- deel het gaat. Het is niet duidelijk op wel ke manier de betreffende sol daten zich met drugs hebben ingelaten. Een woordvoer der van Defensie verwijst naar een brief van juli vorig jaar, waarin Schouten rede nen voor ontslag heeft opge somd. Ontslag volgt als mili tairen handelen in drugs of harddrugs in bezit hebben. Voor het gebruik van soft drugs geldt iets meer clemen tie. Als iemand met soft drugs wordt betrapt, volgt eerst een waarschuwing en pas bij de tweede of derde keer ontslag. De ontslagen staan los van het lopende onderzoek tegen de handel in harddrugs op de Nederlandse legerplaats Seedorf. Ook daar staan mi litairen op de nominatie om de laan uit te vliegen. De landmacht wil hier echter eerst'de uitkomst van het on derzoek afwachten. LEEUWARDEN (ANP) - Het Gouden Pennetje, een aanmoedigingsprijs voor jonge journalisten, wordt over 1996 toegekend aan Margriet Oostveen (28) van het NRC Handelsblad Dat heeft het Genootschap van Hoofdredacteuren bekendgemaakt. Oostveen maakte indruk met interviews met de chore ografen Galili en Van der Sloot. Eervolle vermeldingen zijn er voor Pascale Thewissen van de Limburger voor haar werk over de zaak-Dutroux, voor Paul van den Bosch van het Rotterdams Dagblad voor de wijze waarop hij sport belicht en voor Eveline Brandt van De Groene voor haar beschrijvingen van me- disch-ethische onderwerpen. Tijden cn standen volgens gctijdctabcl Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 15 april 10.05 125 03.45 -144 22.30 97 16.20 -122 ROOMPOT BUITEN 15 april 09.05 116 03.00 -135 21.45 086 15.30 -114 BRUINISSE 15 april 10.05 134 03.50 -151 22.25 104 16.20 -130 WEMELDINGE 15 april 10.15 139 03.50 -154 22.40 108 16.25 -133 Doodtij: 16 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 AMERSFOORT (ANP) - De eigen bijdrage voor zie kenfondsverzekerden moet worden afgeschaft. In plaats van dat de bijdrage de overheid geld ople vert, leidt hij juist tot een verlies van 77 miljoen gul den. Een betere oplossing is om de inkomensgrens voor het ziekenfonds gedurende twee jaar te bevrie- Door die bevriezing verdwij nen er 400.000 mensen uit het ziekenfonds, wat wèl een be sparing oplevert voor de overheid. De eigen bijdrage moet een besparing van acht miljoen gulden opleveren. Dat zei voorzitter H. Wiegel van de Zorgverzekeraars Ne derland maandag tijdens een werkbezoek van de commis sie volksgezondheid van de Tweede Kamer aan zorgver zekeraar Anova in Amers foort. Zondag nog zei minis ter Borst (Volksgezondheid) dat zij wil vasthouden aan de eigen bijdrage, die op 1 janu ari is ingevoerd. De eigen bijdrage houdt in dat een ziekenfondsverze kerde maximaal 200 gulden per jaar moet bijdragen in de kosten van medische zorg. Huis- en tandarts vallen daarbuiten. Mensen met bij stand moeten zelf 100 gulden bijdragen. Volgens de zorgverzekeraars is de regeling onrechtvaar dig. Mensen die geen bij stand ontvangen maar wel een vergelijkbaar inkomen hebben, bij voorbeeld in een Melkert-baan, worden dub bel aangeslagen en moeten maximaal 200 gulden beta len. Anderzijds hoeft een we duwe met een nabestaanden- uitkering maar 100 gulden bij te dragen, al heeft zij daarnaast inkomsten uit een bijbaantje, Verzekeraars hebben al ge ruime tijd veel kri,tiek op de eigen bijdrage. Zij vinden de regeling bijzonder ingewik keld en klantonvriendelijk. Zij zou ook dq privacy van patiënten schaden. Deze maand hebben ziekenfonds verzekerden voor het eerst rekeningen ontvangen die zijn opgesteld volgens de nieuwe systematiek. Uitgebleven De verzekeraars en de Con sumentenbond hadden een stormvloed van klachten verwacht, maar volgens Borst is die uitgebleven. Borst sprak zondag voor de radio van een „uitvoerbare regeling die de verzekaars gewoon moeten uitvoeren." Minister Borst (Volksge zondheid) wil alleen terugke ren in een nieuw kabinet als er structureel extra geld bij komt voor de gezondheids zorg. Dat zei ze zondagmid dag in een uitzending van het Radio-l-Journaal. De minister meent dat het huidige beleid dat uitgaat van een groei van het budget met 1,3 procent niet volstaat. Een nieuw regeerakkoord zou een groei van rond de 2 procent moeten bevatten. Dat betekent dat er in de vi sie van Borst een paar hon derd miljoen gulden structu reel aan haar begroting moet worden toegevoegd. Het Maritiem Museum in Zierikzee - hier op archieffoto - deed ook mee aan het landelijk Museumweekeinde (Foto: Joop van Houdt) ZIERÏKZEE - Nederland is dit weekeinde massaal naar de musea getrokken. De Stichting Museum jaarkaart spreekt van een waanzinnig succes vol" nationaal museumweekeinde. In Zierikzee was het druk in het Maritiem Museum. Naar het Burgerweeshuis gingen slechts weinigen. De suppoost van het Mari tiem Museum meldde van ochtend een flinke toeloop. Zaterdag werd het museum in het 'sGravensteen door 250 mensen bezocht. Giste ren meldden zich 200 belang stellenden aan de poort. Opvallend rustig bleef het bij het Burgerweeshuis. Kunstenaar/beheerder A. Braat meldt de toeloop van zegge en schrijve vijf geïnte resseerden; drie op zaterdag en twee op zondag. Beide musea waren afgelopen weekeinde gratis toeganke lijk. Over het hele land zijn zeker 850.000 bezoekers geno teerd. Dat is 150.000 meer dan in 1996, zo leert een tele fonische rondgang door de Stichting over 150 musea. Een woordvoerster schrijft het succes toe aan het uitzon derlijk geschikte weer voor museumbezoek. Vorig jaar verkozen de mensen met 25 graden het terras of strand. Eén van de topjaren was tot nog toe 1994 met rond de 950.000 lieden die naar het museum togen. De woordvoerster noemt het opvallend dat met name mu sea die dit weekeinde gratis waren extra aanloop hebben gehad. Van de 450 deelne mende musea vroeg er 70 procent zaterdag en zondag geen entree. Ongeveer 20 procent gaf korting. Het Gemeentemuseum in Helmond kreeg er met 2000 bezoekers 38 keer zoveel als in een doorsnee weekeinde. Ook het Politiemuseum te Apeldoorn trok twintig maal zoveel bekijks als nor maal: 4000 mensen. Trek pleister was verder het Scheepvaartmuseum in Am sterdam waar voor het laatst de expositie over Wil lem Barentsz' avonturen bij Nova Zembla te zien was. In totaal kwamen er over twee dagen zo'n 5500 mensen over de vloer. Ook het Stedelijk in Amsterdam had het „gi gantisch druk". Gestolen Het Museum Bredius in Den Haag had een onfortuinlijk museumweekeinde. Zon dag, vermoedelijk tijdens de drukte begin van de mid dag, werd daar een geschil derd paneeltje van Pieter Balten (1525-1598) gestolen. Het stelt een boerenhoeve voor en heeft een geschatte waarde van 100.000 tot 150.000 gulden. HOOGEVEEN (ANP) - Het merendeel van het productiepersoneel bij de vestiging van Philips in Hoogeveen is maandag voor onbepaalde tijd in staking gegaan. Volgens de vakbonden lieten ruim vijfhonderd Philips-medewerkers zich maandagochtend als staker registreren. Een woordvoerder van Phi lips bevestigt dat de meeste productiemedewerkers sta ken. Van de ongeveer drie honderd man personeel op de ontwikkelingsafdelin gen zijn de meesten wel aan het werk gegaan. De stakers willen garanties van Philips dat zij niet in de WW terechtkomen als de komende jaren een deel van de productie van stofzui gers en koffiezetapparaten van Hoogeveen naar Polen verhuist. Philips wil uit kostenoverwegingen de ko mende jaren de helft van de ongeveer 1000 banen in Hoogeveen schrappen. In Hoogeveen blijft het ken nis- en ontwikkelcentrum achter. Zondag mislukte een laat ste poging om er in overleg uit te komen. De bonden ei sen van Philips de garantie dat niemand in de WW te rechtkomt. Een Philips- woordvoerder herhaalde maandag het standpunt dat inwilliging van deze eis 'on- mogelijk is. Wel wil het be drijf zich sterk maken zo veel mogelijk gedwongen ontslagen te voorkomen. „Voor degenen die toch moeten vertrekken zullen wij een goede regeling tref fen", aldus de woordvoer der. Gehoor De actie begon maandag ochtend vroeg.toen de och tendploeg van ongeveer dertig man gehoor gaf aan de stakingsoproep van de Industriebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV. Rond half acht verza melden zich ongeveer 150 mensen voor de fabrieks- poort. Slechts een handje vol werkwilligen glipte naar binnen. HILVERSUM (ANP) - Mensen die zich ergeren aan tv-geweld kunnen vanaf dinsdag hun gemoed luch ten bij de KRO. Deze publieke omroeporga nisatie opent een 06-nummer waarop kijkers hun opvat ting kunnen spuien over ge weld bij alle omroepen, ook de commerciële. Dat gaat de beller wel veertig cent per minuut kosten, zo zei een woordvoerder van de KRO. Per uur kan de KRO honder den telefoontjes verwerken. De capaciteit van de omroep medewerkers schiet dan te kort. De beller zal dan via een bandje worden aange spoord na een piep een bood schap in te spreken. De KRO wil de reacties on derzoeken en het resultaat ervan aanbieden aan staats secretaris Nuis. Die heeft de omroepen tot de zomer de tijd gegeven zelf voorstellen te ontwikkelen om blootstel ling van jeugdigen aan ge weld op tv te beteugelen. AMSTERDAM (ANP) - Wie denkt de „ideale toe komstige koningin" van Nederland te zijn, kan daar op Koninginnedag 30 april in Utrecht naar solliciteren. Dan houdt namelijk de sinds kort bestaande Wil lem Alexander Fanclub (WAF) een alternatieve missverkiezing: de Miss Queen verkiezing. In een paar landelijke dagbladen staat sinds vrijdag een kleine adver tentie met een postbus nummer (71204) in Am sterdam waar deelneemsters zich kun nen aanmelden. Reacties zijn er nog niet binnenge komen, aldus WAF-se- cretaris Leo van Maaren. Als er zich meer dan zes dames aanmelden, gaat de Miss Queen verkie zing door. Willem Alexander, die drie da gen voor de verkiezing dertig jaar wordt, mag ook komen. Maar Van Maaren rekent daar niet op. Suske en Wiske 'volle maan" door Willy Vandersteen Hit is sneldrogend tips, binnen tien minuten is hef harden kunnen tae het meenemen je dit aan Mfd laten eienl Verwachting t/m vrijdag 18 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht noord 3 Donderdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noord 3 Vrijdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 9 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht noord 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 april Zon op 06.43, onder 20.36 Maan op 13.05, onder 03.33 Volle maan: 22 april (22.35) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het blijft de komende week aan de frisse kant. Overdag wordt het vaak een graad of 11in de nach ten komt het soms tot wat vorst aan de grond. Maar het wordt ook een week waarin de zon geregeld schijnt. Weliswaar schijnt ze niet el ke dag even uitbundig - wolken heb ben zo nu en dan ook hun aandeel - maar toch speelt ze een noemens waardige rol. Verder blijft het bijna elke dag droog: als er al wat regen valt, dan stelt dat weinig voor. Het weinig veranderlijke weerbeeld is het gevolg van een stabiele drukver- deling boven Europa. Het draait de komende week om een hogedruk- gebied van formaat, een hogedruk- gebied boven Groot-Britannië. Daardoor waait de wind bij ons con tinu uit de noordhoek en dat staat garant voor de aanvoer van frisse lucht. Soms komt er zwakke storing voorbij en dan is er een kleine kans op wat regen. Morgen is de kans op regen minimaal. Na een tamelijk hel dere nacht - met kans op nachtvorst - volgt een redelijk zonnig dag. Er onstaan enkele stapelwolken. De temperatuur varieert van 2 graden in de vroege ochtend tot 10 in de mid dag. DELFZIJL (ANP) - Dé 59-ja- rige oud-wereldrecordhou der schieten Jan Agter is zon dagavond in zijn woning in Delfzijl door onbekenden neergeschoten. Hij is ernstig gewond opge nomen in het Academisch Ziekenhuis in Groningen. Volgens de politie verkeert hij niet in levensgevaar. Drie mannen belden om streeks tien uur aan bij Ach ter en drongen diens huis binnen. Een van hen schoot Achter in de buik. Het trio is daarna op de vlucht gesla gen. De politie heeft geen flauw idee wat hun motief was. Het was in elk geval geen roof. Agter is gespecialiseerd in klein en groot kaliber ge weer. In 1990 vestigde hij in Moskou het wereldrecord groot kaliber geweer in drie houdingen. Momenteel is hij lid van de Nederlandse kern ploeg groot kaliber geweer. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M, van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17,00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden, Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2