Reclamefolder? 'Polder moet open blijven' Zierikzee duikelt eruit na twee jaar r LiiiO Vissers halen uit naar Greenpeace Nieuwsbode vrijdag in Vlissingen gedrukt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i Vernieling aan auto Bejaarde man verongelukt Man (49) uit Noordgouwe opgepakt na bedreiging "ER IS MIJ NERGENS ZO VAAK REIN HART TOEGEWENST" dé krant van schouwen - duiveland! KZEESCH E NIEUWSBODE DRUKKERIJ UITGEVERIJ 0111-453535 MAANDAG 14 APRIL 1997 152e JAARGANG NR 26162 WAARIN OPGENOMEN DE Z I E R I K Z E E S C H E COURANT 1 797-1889 Bezwaar van Westenschoiiwenaren tegen herinrichting Schonwen-West WESTENSCHOUWEN - „Laat de polder open!" Al dus luidt de hartekreet van de bewoners aan de Kampweg, de Irisweg en de Westerse Weg in Wes- tenschouwen naar aanleiding van de plannen in de Regiovisie Schouwen-West, een uitgewerkt onder deel van het ontwerp-streekplan Zeeland. De statencommissie ruimte lijke ordening buigt zich vrijdag 25 april over de eer ste voortgangsrapportage van de Regiovisie Schouwen- West en over het provinciaal meerjarenprogramma Land inrichting en Natuur 1998- 2002 De bewoners langs boven vermelde wegen lieten met een bezwaarschrift op 21 au gustus vorig -jaar reeds we ten het niet eens te zijn met het voornemen poldergebied aan te wijzen als compensa- tiegrond voor recreatieve be drijven. Initiatiefnemer J. Douw ver zamelde handtekeningen van alle bewoners langs de drie wegen, evenals van het bestuur van de twintig bun- galowbezitters en van de vijftig caravaneigenaren op het aangrenzende Scalde- Oort. ,,Ons bezwaarschrift was duidelijk. Volgens navraag was er geen noodzaak het op een inspraakbijeenkomst nog eens nader te komen toe lichten," zegt Douw. Niet verplaatsen Ga de problemen niet ver plaatsen -van-het duingebied naar het poldergebied. Die boodschap spreekt, volgens hem, in de eerste plaats uit de bezwaren van de bewo ners. Douw is ook van me ning, dat er in het verleden fouten zijn gemaakt bij het toestaan van recreatieve ont wikkelingen in het duinge bied, maar dat mag niet tot gevolg hebben, dat de bedrij ven daar nu maar weg moe ten en in het unieke open pol derland gevestigd moeten worden. In het bezwaarschrift wordt met nadruk gewezen op de unieke landschapelijke waarde van het 'coulissen- landschap' in dit polderge bied, grenzend aan de Wes- tenschouwse inlaag. Als er dan verplaatst moet worden, wijs er dan grond voor aan dat grenst aan reeds bestaande recreatieve voor zieningen, vinden de indie ners van het bezwaarschrift. Als voorbeeld noemt Douw de Lage Weg in Westenschou- wen, die beter als compensa- tiegrond kan worden aange merkt. De bewoners van Irisweg, Kampweg en Westerse Weg zitten, zo staat aangegeven in de bezwaren, al groten deels ingeklemd tussen be bouwing. Juist het bestaan de open poldergebied be paalt voor een belangrijk deel het woongenot voor vas te bewoners en recreanten. Strijdig- Het poldergebied bestem men als compensatiegrond is volgens Douw strijdig met een verantwoord landinrich- tingsbeleid. Hij verwijst in het bezwaarschrift ook naar jurisprudentie van de Raad Bewoners van Kampweg, Irisweg en Westerse Weg pleiten voor behoud van het open polderlandschap. (Foto: Marieke Mandemaker) van State, waarin volgens hem vergelijkbare plannen elders worden teruggefloten. De Raad van State zal indien nodig ook de hoogste instan tie zijn, waar de betrokken bewoners zullen aankloppen indien de provincie hun be zwaren ongegrond verklaart en doorgaat op de ingeslagen weg voor de herinrichting van Schouwen-West. Begin deze maand heeft Douw het betreffende be zwaarschrift nogmaals inge diend in het kader van de inspraakprocedure betref fende het Streekplan Zee land. Hij wil er, samen met alle andere betrokkenen, al les aan doen dat unieke pol dergebied open te houden. In het Meerjarenprogramma Landinrichting en Natuur 1998-2002 dat 25 april aan de orde komt in de staten commissie ruimtelijke orde ning wordt uitgegaan van de status 'Strategisch Groen project' (SGP) voor Schou wen. Het SGP Schouwen valt uiteen in twee projecten: HAK Schouwen-Oost en de herinrichting Schouwen- West. „De voorbereiding voor beide projecten zijn al ver gevorderd. In Schouwen- Oost is de landinrichtings commissie alweer enige tijd bezig met het opstellen van een Voorontwerpplan. In Schouwen-West heeft het gebiedenbeleid nu concreet geleid tot een uitvoerings programma waar de landin richting een onderdeel van is. Afspraken zijn gemaakt over een snelle start van het landinrichtingsproject," al dus het Meerjarenprogram ma. Advertentie NIEUWERKERK jongeren hebben Enkele vrijdag avond in de Oude Noord straat in Nieuwerkerk ver nielingen aangebracht aan een auto van een 20-jarige in woner van Zierikzee. Nadat er onenigheid in een café was ontstaan, volgden de jongelui de inwoner van Zierikzee toen hij deze zaak verliet en met zijn auto naar huis wilde gaan. De jongeren sloegen en schopten enkele deuken in de auto. De verdachten zullen door de politie worden gehoord en te gen hen zal zal proces-ver baal worden opgemaakt wegens openlijke geweldple ging en vernieling. OOSTBURG - De 81-jarige C. de Croock uit het Zeeuws- Vlaamse Eede is zondagmid dag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man fietste over de Brie- versweg in de richting van zijn woonplaats, toen hij om streeks 17.30 werd werd in gehaald door twee auto's. De 26-jarige bestuurder van een derde auto, woonachtig in St. Laureins, zag de fietser over het hoofd en schepte de man. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De automobilist en de fami lie van het slachtoffer wer den opgevangen door men sen van Buro Slachtoffer hulp. 'Een soort Octopus-netwerk' AKERSLOOT - In zijn zaterdag uitgesproken jaar rede in Akersloot heeft J. Nooitgedagt, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond, bijzonder fel uit gehaald naar Greenpeace. Hij omschreef de organi satie als 'een soort Octopus-netwerk'. Nooitgedagt zei geschokt te zijn door de actie van Green peace tegen boomkorvissers op de Noordzee begin dit jaar. „Ik was van mening dat er gesprekken waren met het georganiseerde bedrijfsle ven. De beëindiging van deze dialoog was (en is) een klap midden in het gezicht. Dit ac tievoeren van Greenpeace is de meest simpele vorm van communicatie. Het getuigt van een gebrek aan vaardig heden om de dialoog voort te zetten." Volgens Nooitgedagt heeft Greenpeace bewust geheim gehouden dat bij.genoemde actie een tros in de schroef van één van de kotters te recht kwam. „Het bestuur van Greenpeace is bewust bezig elke aansprakelijkheid te ontduiken door geraffi neerde constructies op te zet ten die de actievoerders zelf waarschijnlijk boven de pet gaan." aldus Nooitgedagt. Volgens hem zijn de schepen die Greenpeace bij haar ac ties gebruikt in eigendom van stichting die vervolgens het schip verhuren aan een andere stichting die de be manning verzorgt. „Een soort Octopus-netwerk. Er bestaat zoiets als 'witte boor den criminaliteit Nooitgedagt vindt de actie niet alleen intolerant maar ook onterecht. „Natuurlijk heeft de boomkorvisserij haar invloed op het eco-sys- teem. Het gaat alleen om de vraag of deze invloed onom keerbaar is," aldus Nooitge dagt. Hij vroeg zich in Aker sloot hardop af of die invloed zo schadelijk als 'sommigen beweren' en gaf meteen zelf het antwoord: „Onderzoe ken wijzen uit dat dat nu net niet het geval is." De Surinaamse Kawinagroep 'Plotseling' uit Vlissingen vormde zaterdagavond in het Multifunctioneel Centrum in Zierikzee de kleurrijke finale van het festival 'Gekleurd Schouwen-Duiveland'. De omschrijving 'Kawina' slaat op de naam van de trommels, die de elf mannen gebrui ken. De naam 'Plotseling' werd gekozen, om dat de groep vrij plotseling en spontaan is ontstaan. De Surinaamse zang- en percussiegroep bleek in staat het publiek, bestaande uit au tochtonen en bewoners van het Asielzoekers centrum in Burgh, enthousiast aan het dan sen te krijgen. Zie verder pagina 3. (Foto: Marieke Mandemaker) t ZIERIKZEE - Als gevolg van een storing in de drukpers is de Zierikzeesche Nieuwsbode van vrijdag bij Drukkerij Van de Velde in Vlissingen gedrukt. Vrijwel alle abonnees van deze krant hadden begrip voor de late bezorging. Een stroombegrenzer, een miniscuul onderdeeltje van de electro-schakelkast, was vrijdagmiddag om 13.30 uur oorzaak van grote pro blemen in de offset-rotatie- pers van LnO Drukke rij/Uitgeverij, de uitgever van deze krant. Terwijl in Zierikzee hard werd gewerkt om het pro bleem te klaren, werden de paginafilms uit voorzorg al naar PZC-drukker Van de Velde in Vlissingen gere den. De voorzorgsmaatre gel bleek nodig. Pas van ochtend, maandag, kon de stroombegrenzer worden vervangen. Vrijdagavond om 20.00 uur arriveerden de kranten vanuit Vlissingen in Zierik zee. Daarna moest de bezor ging nog beginnen. De meeste kranten werden op vrijdagavond bezorgd en een deel op zaterdagoch tend. De postabonnees zijn ernstiger gedupeerd. Door het uitbesteden van het drukwerk kon het uiterste tijdstip van aanbieden (18.00 uur) bij de PTT Post in Zierikzee niet meer wor den gehaald. De postabon nees krijgen de Zierikzee sche Nieuwsbode van vrijdag pas morgen, dins dag, gelijktijdig met de maandag-editie. Op het kantoor van de Zie rikzeesche Nieuwsbode, bij de abonneeservice en op di verse adressen van mede werkers stond de telefoon vrijdagmiddag en -avond roodgloeiend. Lijnen slib den dicht door het massale aanbod van telefoontjes. Opvallend daarbij was het begrip dat vrijwel alle abonnees aan de dag legden voor de technische proble men bij hun krant. Van de krantenpers in Zierikzee worden binnenkort aan- drijfmotor en schakelkast in hun geheel vervangen NOORDGOUWE - Een 49-jarige man uit Noordgou we is vorige week donderdag aangehouden en inge sloten in het politiebureau in Goes, nadat een ande re, eveneens 49-jarige inwoner van deze plaats aangifte had gedaan van bedreiging. De man werd omstreeks 17.30 uur door de politie klemgereden op de Lange Blokweg in Zierikzee. Na on derzoek en in overleg met de officier van justitie is hij vrijdag weer in vrijheid ge steld. De twee mannen leven al jaren in onmin met elkaar. In augustus vorig jaar laaide de ruzie weer op na een perio de van betrekkelijke stilte. Toen schopte een van de mannen de hond van de ande- re man. Dit liep uit op een vechtpartij, waarbij de hon deneigenaar bijna werd ge wurgd. Voor deze daad werd de man. die donderdag werd aangehouden, onlangs ver oordeeld tot vier maanden cel. De eis van de officier van justitie was één jaar gevan genisstraf en TBS. Omdat de man zijn straf al in voorar rest had uitgezeten, werd hij onmiddellijk in vrijheid ge steld. Wie altijd over de toekomst tobt, zal de toekomst hooit winnen en verliest het tegenwoordige. Julius Wolff Zonnige perioden HET WEER Vannacht opklaringen. Minimumtemperatuur rond 2 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Noordwestenwind, matig, kracht 3 tot 4. 3 GEKLEURD Festival Gekleurd Schouwen-Duiveland palet vol kunstuitingen. 4 POËZIE Poëzie-albums, vlinders, hazen en konijnen in de Burghse Schoole. 5 AQUA-KIT Leerlingen RSG testen lespakket Aqua-Kit bij het Kaaskenswater. 7 BADMINTON Vijftigjarige badmintonclub Zierikzee één van de oudste in Nederland. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Volleyballer Van Splunder gaat door ZIERIKZEE - Voetbalvereniging Zierikzee heeft het twee jaar volgehouden in de derde klasse A. De gradatie naar de vierde klasse werd gisteren op sportpark Den Hogen Blok een feit na het 1-3 verlies tegen Unitas'30. Slechts een theoretische kans had Zierikzee in de der de klasse kunnen houden. Met de degradatie komt een einde - hoewel er nog twee competitiewedstrijden ge speeld moeten worden - aan een rampzalig seizoen voor Zierikzee. De ploeg blonk uit in het verkrijgen van heel veel gele en rode kaarten en zette trainer Jan Englebert na de winterstop aan' de kant. De score van de tweede ach tereenvolgende derby tussen Ouwerkerk en Zonnemaire viel iets hoger uit dan de eer ste ontmoeting van een week geleden. Gisteren bleef de score in Ouwerkerk op 7-1 steken. Jouri Pankow maak te slechts één goal, maar staat voor het eerste in dit seizoen bovenaan de lijst van de topscorers op Schouwen- Duiveland. Pankow maakte er tot dusver 21. Brouwershaven heeft de kansen op het kampioen schap van de vierde klasse A helemaal in eigen hand ge houden. Het scheelde heel weinig of het was afgelopen zaterdag gebe'urd met de tite- laspiraties. Pim Potappel zag zijn ploeg bij een 1-1 tus senstand tegen Unitas'30 in elkaar zakken omdat Klun- dert op dat tijdstip al zeker was van de winst op Chris- landia. Een goed gemikte strafschop van Dick van Splunder deed de harten van Brouwershaven weer tot le ven brengen. Renesse blijft in de vijfde klasse A van het zondagvoet bal een gevaarlijk outsider. De ploeg uit het vakantie dorp versloeg op eigen veld Graauw met 4-1. Middenvel der Mischa van den Hoek maakte drie doelpunten en staat op twintig seizoens treffers. Dit is evenveel als Peter de Haan van Brou wershaven, maar één minder dan de eerder genoemde Pan kow. Gerrit van Splundèr, volley baller bij WEA/MEVO'80, maakte zaterdag bekend een jaar door te gaan. De laatste weken was er voldoende ge speculeerd op een al dan niet aanstaand afscheid. „Ik vind het spelletje nog veel te leuk," sprak Van Splunder. Sport op pagina 7, 8 en 9. (Wethouder Berrevoets bij opening expositie} Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWART AAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 U HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving f 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats Telefoon Geb.datum:, Handtek. Bij automatische afschrijving uw I j I I I I I I 1 I bank-/gironummer vermelden: I II I I J II 1 22! Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1