KNRM Burghsluis in film Wandeling door Smalstad aan hand van Jacob Cats Kinderen gebruiken medicijnen verkeerd Beleggers zijn voor miljoenen gedupeerd Beledigende brieven in Schilderswijk Ambtenaar mishandeld Onderzoek naar aftreden van wethouder in Ede Defect klein zuigertje oorzaak van Dakotaramp Amsterdam ArenA naar de 2 miljoen bezoekers VRIJDAG 11 APRIL 1997 NR 26161 7 DEN HAAG (ANP) Twee bewoners van de Schilders wijk hebben een brief gekre gen met beledigingen gericht tegen Turken. Ook wordt in het schrijven opgeropen op de extreem-rechtse Centrum Democraten te stemmen. De twee ontvangers hebben inmiddels aangifte gedaan bij de politie. Ook hebben twee bewoners van de Haag se wijk bij de politie gemeld dat zij telefonisch zijn bele digd en zijn gediscrimineerd. Volgens persofficier van jus titie mr. S. Horstink wordt er in de brieven niet concreet gedreigd. Ook benadrukt ze dat het Openbaar Ministerie vooralsnog geen enkele aan wijzing heeft dat de twee brieven relatie hebben met de brand in de Frans Hals straat. Het OM blijft hierop wel alert, zegt de persoffi cier. ROTTERDAM (ANP) - Een 43-jarige Rotterdammer is vrijdag aangehouden op ver denking van mishandeling van een medewerker van de Sociale Dienst in zijn woon plaats. De man was ontevreden over een korting op zijn bijstands uitkering. Nadat er enige woorden waren gevallen, zette de medewerker van het kantoor aan de Pascalweg het gesprek voort in een apart kamertje. Daar mis handelde de Rotterdammer hem. Volgens een woordvoerder van de Sociale Dienst liep zijn collega daarbij een zwa re hersenschudding op. De medewerker is opgenomen in het Sint Clara Ziekenhuis in de Maasstad. Waarschijn lijk blijft hij daar tot na het weekeinde. TELEFOONNOTA ETTEN-LEUR (ANP) - In Et- ten-Leur krijgen alleen staande ouderen met een mi nimum-inkomen de telefoon of een krantenabonnement vergoed. Dat blijkt uit de nieuwe Nota Minimabeleid. Daarin is een verruiming in gevoerd voor de bijzondere bijstand. De gemeente heeft hiervoor 300.000 gulden ex tra uitgetrokken. Vorig jaar 98 acties waarbij 112 mensen gered Het station Burghsluis, met onder meer het schip De Graaf van Bylandt, kwam vorig jaar 98 keer in actie. NEELTJE JANS - De bemanning van het station Burghsluis van de Koninklijke Nederlandse Red ding Maatschappij speelt een rol in de nieuwe pro- motiefilm van de KNRM. Het station kwam vorig jaar 98 keer in actie. Daarbij werden 112 mensen in veiligheid gebracht. Op het hoofdkantoor van de KNRM in IJmuiden werd gisteren de nieuwe promotie- film van de maatschappij ge toond. In 35 minuten geeft 'De zee is zichzelf gebleven' een beeld van de omstandig heden waaronder de redders hun werk doen. Ook bij het station Burghsluis werd ge filmd. Een cameraploeg van Pim Korver uit Krimpen aan de Lek voer mee tijdens het transport van een drenkeling op zee. Verder zijn in de film interviews en historische beelden te zien. Voor de beroepsvaart moest Burghsluis vorig jaar zeven keer in actie komen. Voor de watersport was dat 81 keer, iets minder dan in 1995. Voor zoekacties en dergelijke ruk ten ze tien keer uit. Drie keer had het station loos alarm. In de eerste drie maanden van dit jaar rukte het station zes tien keer uit. Het KNRM-hoofdkantoor spreekt over 1996 van een normaal jaar. Op de Ooster en Westerschelde en het Veerse Meer kwam de maat schappij 101 keer in actie. Daarbij werden 134 mensen gered. Langs de gehele kust en het IJsselmeer voerde de KNRM 1331 acties uit, waar bij 2116 mensen uit de nood werden geholpen. Verder brachten de vrijwilligers zes tien honden, twee katten, vier zeehonden en één schol ekster in veiligheid. Vorig jaar was iets minder druk dan 1995, toen we een mooie, lange zomer hadden. Op de Waddenzee en het IJs selmeer hoefde de maat schappij opvallend minder in actie te komen dan in 1995. Op de Wadden daalde het aantal acties met 75 en op de voormalige Zuiderzee zelfs met bijna 150. Een verkla ring hiervoor heeft het hoofdkantoor in IJmuiden niet. De watersport legt traditio neel het grootste beslag op de diensten. Ruim 900 keer ruk ten de schepen hiervoor uit, waarbij 1500 mensen werden geholpen. Dan betreft het zeilboten (ruim 500), motor jachten (115), surfplanken (120) en sportvisboten (ruim 80) en verder catamarans, kano's en diverse kleine bootjes. De beroepsvaart deed iets meer dan 200 keer een beroep op de redders. Voor het eerst maakt de KNRM melding van oorzaak en gevolg van problemen die zich op het water voordoen. Zich baserend op de rappor ten van de bemanning komt de KNRM tot de conclusie dat motorstoring, onmiddel lijk gevolgd door gebrek aan ervaring van de schipper de belangrijkste oorzaken zijn. De meest voorkomende ge volgen zijn afdrijven en stuurloos dobberen. Andere gevolgen zijn omslaan (38 keer), zinken (30 keer), man overboord (26 keer) en twaalf maal scheepsbrand. In tegenstelling tot andere hulpdiensten krijgt de KNRM vrijwel nooit loos alarm. Het kwam in 1996 slechts tien maal voor. Voor zoekacties werd de maat schappij 103 keer ingescha keld. Voor gewondenvervoer 38 keer en voor het bergen van een stoffelijk overschot twaalf keer. Zeilweer Bij mooi zeilweer (3, 4 en 5 Beaufort), kan de KNRM wachten op problemen. Het gros van de acties speelt zich dan af. Is het aanlandige, (westen-)wind dan doet de el lende zich vaak voor op zee. De aflandige (oosten-)wind is de grootste veroorzaker van het afdrijven van surfers en andere kleine vaartuigen. Bij windkracht 10 hoefden de redders maar drie keer aan te monsteren. De groot ste schepen van de KNRM kunnen bij windkracht 12 nog de zee op. De vernieuwing van de vloot is vrijwel afgerond. De maat schappij heeft nog drie sche pen in aanbouw. Die zijn voor Cadzand, Den Helder en Hoek van Holland. De ver nieuwing van de boothuizen gaat vanwege inspraak- en vergunningsprocedures wat trager. In Cadzand (boothuis), Breskens (berg plaats), Katwijk aan Zee, Wijk aan Zee en Den Helder kan naar verwachting dit jaar nog worden gebouwd. Eemshaven, Schiermonnik oog, Enkhuizen en Marken moeten nog even wachten. Dan heeft de KNRM op dracht gegeven voor het ont werpen van een nieuw boot type. Het gaat om een verlengde versie van het ty pe Johannes Frederik. Het schip wordt met 17,35 meter bijna drie meter langer dan het voorbeeld. Door de extra lengte kan meer brandstof worden meegenomen, waar door de actieradius is ver groot. Met een 'site' rond actuele in formatie, spelletjes en ge schiedenis is de KNRM sinds gisteren ook aanwezig op In ternet en wel onder het adres http://www.knrm.nl. Het spel 'Rescue Game' staat er pas op 3 mei op. De jaarlijkse Reddingboot dag, onder meer bij Noor- land op Neeltje Jans wordt op zaterdag 3 mei gehouden en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De Reddingbootdag le vert de KNRM gemiddeld 200 donateurs op. Actieweek van apothekers RIJSWIJK (ANP) - Veel kinderen die medicijnen slikken doen dat op de verkeerde manier. Dat zegt de apothekersorganisatie KNMP. Zo gebruikt maar eenderde van het aantal kinderen met astmatische klachten zijn medicijn op de juiste manier. De KNMP houdt van maan dag een speciale actieweek om het verantwoord gebruik van medicijnen door kinde ren te verbeteren en kinde ren meer te betrekken bij de apothekerspraktijk. In die week is de voorlichting met name gericht op patiëntjes met astma en huidproblemen omdat dit naast verkoudheid veel voorkomende aandoe ningen van kinderen zijn. Zo'n 10 procent van de leer lingen op de basisschool heeft wel eens last van ast matische klachten. Ongeveer 200.000 kinderen jonger dan twaalf jaar hebben last van eczeem. Van alle geneesmiddelen die in een apotheek te krijgen zijn is 6 procent bestemd voor kinderen. Het voor schrijven van medicijnen aan kinderen is moeilijker dan aan volwassenen omdat de lichaamsverhoudingen anders zijn. Verder ontbre ken vaak kindvriendelijke toedieningsvormen en kun nen er onverwachte bijwer kingen optreden omdat de organen en lichaamsfuncties van kinderen nog in ontwik keling zijn. Volgens F. Balhuizen, woordvoerder van de KNMP, hoopt de organisatie tijdens de actieweek ook het contact tussen apothekers en kinderen te bevorderen. Nu vormen jonge patiënten voor apothekers vaak een ietwat merkwaardige categorie klanten. Enerzijds worden ze vaak gezien als kleine vol wassenen, anderzijds praten ze bij ziekte vooral over hen en niet met hen. „Steeds vaker dringt het be sef echter door dat je kinde ren op een bepaalde leeftijd gewoon direct kunt benade ren en dat je niet alles via de ouders hoeft te regelen", al dus Balhuizen. Naast voorlichting bij de apotheker zelf, gaan apothe kers voorlichtingslessen ge ven op basisscholen. Dit ge beurt ondermeer omdat de beeldvorming van kinderen over klasgenootjes die medi cijnen gebruiken moet verbe teren. Genegeerd Balhuizen: „Kinderen die medicijnen gebruiken wor den vaak niet begrepen of zelfs genegeerd door klasge nootjes. Je ziet nog vaak ge noeg dat het jongetje met ast ma altijd in de goal wordt gezet tijdens een spelletje voetbal. Dit gedrag komt voort uit onbegrip of angst. Kinderen weten niet goed hoe ze met zo iemand moeten omgaan. Met de lessen willen we aangeven dat die kinde ren heel normaal zijn". ZUID-AFRIKA GOES - In de Openbare Bi bliotheek in Goes worden de ze maand twee lezingen ge houden over het thema 'Literatuur en het verzet in Zuid-Af rika'. Dit in het kader van het Fes tival Cultureel Gekleurd 1997. Docente literatuurwe tenschap, Margreet de Lange gaat maandag 21 april in op de betekenis van het verzet in de Zuid-Afrikaanse litera tuur. Connie Braam, oud voorzitter van de Anti- Apartheidsbeweging Nederland, komt vrijdag 25 april naar Goes om haar ro man 'Zwavel' te presenteren. In 'Zwavel' vertelt Braam het verhaal van Tess Minna- ert, een Nederlandse recher cheur die er achter probeert te komen wie aan het eind van de Tweede Wereldoorlog haar grootvaders Limburgse verzetsgroep verraadde. Haar speurtocht brengt haar naar Zuid-Afrika. Steun Project Plattelandstoerisme BROUWERSHAVEN - De volksdichter op zijn sok kel op de Markt in Brouwershaven heft nog: steeds zijn vermanende vinger, terwijl burgemeester J. As- selbergs donderdag in het voormalig stadhuis het eerste exemplaar van de Jacob Cats-stadswande- ling in ontvangst neemt. „Politiek is gelijk een hanen- kot. De hanen klimmen tot op de hoogste stok en poepen daarna op elkanders kop," schreef de populaire dichter ooit. Toch droeg nu de poli tiek een steentje bij aan de totstandkoming van deze Brouwse stadswandeling met als rode draad tastbare en denkbeeldige herinnerin gen aan de tijd van Jacob Cats. Deze stadswandeling is in opdracht van de Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon samengesteld door Sander den Haan, seni or-medewerker van het ge meentearchief Schouwen- Duiveland. Zowel de voormalige gemeente Brou wershaven als de nieuwe ge meente Schouwen-Duive- land verleenden een financiële bijdrage, zodat naast de Hollandse versie ook een Duitse vertaling kon worden gemaakt en er aan vullend nog routebordjes geïnstalleerd kunnen wor den. Financiële steun voor het maken van deze stadswande ling kwam er ook van het Project Plattelandstoerisme Zeeland. Voorzitter P. Gruij- ters gaf tijdens de presenta tie een ampele toelichting op de motivatie. Meer dan zon Hij omschreef toerisme als de belangrijkste economi sche pijler voor Zeeland en hij wees op de noodzaak een product voortdurend te ver nieuwen. „De toerist wil meer dan een hele dag op het strand en bovendien schijnt de zon hier niet altijd,aldus Gruijters. De Stichting Plat telands Toerisme Zeeland be staat inmiddels twee jaar en heeft in die tijd een dertigtal projecten ondersteund. Dat vergde een bedrag van ruim 800.000 gulden, waarvan on geveer de helft ten goede kwam aan projecten en de andere helft nodig was voor het functioneren van de orga nisatie zelf. De Jacob Cats- stadswandeling past, vol gens Gruijters, uitstekend binnen het beleid van de Stichting Plattelandstoeris- Ook burgemeester Assel- bergs benadrukte het emi nent belang van toerisme voor Zeeland en de verwe ving van plattelandstoeris me en plattelandsvernieu wing. Hij wees in dit verband op de drie-eenheid, waarbinnen de belangen voor de boer, de recreatie en de natuur verenigd zijn. Daar moet op zorgvuldige wijze mee worden omge sprongen, aldus de burge meester en hij wees in dit verband op de beleidsnota Plattelandsvernieuwing, die de gemeente Schouwen-Dui- veland in voorbereiding heeft. Hij ging ook in op de talrijke talenten van Jacob Cats als staatsman en als volksdich ter van wie elk Nederlands gezin wel een bundel in bezit had. Verder toonde Cats zijn deskundigheid bij de bedij king destijds in Groede en in Oost-Engeland, bij de aanleg van tuinen als de Munniks- hof bij Grijpskerke en bij de bouw van Zorgvlied, het te genwoordige Catshuis in Den Haag. Dankwoorden L. H. de Leeuw, voorzitter van de Stichting Oranjezon dankte allen, die aan de tot standkoming van deze Jacob Cats-stadswandeling hebben bijgedragen. Hij nodigde voormalig burgemeester van Brouwershaven mevrouw A. P. de Haan uit de speciale Ja cob Cats-taart, vervaardigd door bakker H. Kik uit Brou wershaven, aan te snijden. Na deze versnapering maak ten de vertegenwoordigers van de Streek VW, het bu reau voor toerisme, de VW's uit Brouwershaven, Scha- rendijke en Bruinisse, de ZVU, de Vekabo en de verde re genodigden een gedeelte van de Jacobs Cats-wande- ling onder leiding van sa mensteller Sander den Haan. P. Gruijters overhandigt burgemeester J. Asselbergs het eerste exemplaar van de Jacob Cats- stadswandeling. (Foto: Marijke Folkertsma) Door 25-jarige man uit Duiven DUIVEN/BORKEN (ANP) - Zeker vijftig Neder landse beleggers zijn voor miljoenen guldens gedu peerd door een 35-jarige inwoner van Duiven. De Duitse politie heeft dit vrijdag bekendgemaakt. Het gaat om de directeur van Security Finanz-Managment in het Duitse Borken. Sinds enkele dagen is de Duive- naar spoorloos verdwenen en blijkt zijn kantoor met veer tien personeelsleden opge doekt. De Duivenaar stelde beleg gers op de internationale va lutamarkt in advertenties gi gantische winsten in het vooruitzicht. Zeker vijftig Nederlanders gingen op het aanbod in. De meesten zagen hun inleggeld in eerste in stantie spectaculair groeien. Na een tweede, hogere stor ting vernamen zij niets meer van het Duitse bedrijf. De Duitse politie heeft, na dat in Nederland verscheide ne aangiften bij de politie binnenkwamen, deze week een inval gedaan in het kan toorpand in Borken. Dat bleek echter geheel leeg. Zelfs de kantoorinventaris was verdwenen. Uit onder zoek is gebleken dat ook de bankrekening van het be drijf leeg is. Voor zover bekend zijn alle slachtoffers van de Duive naar Nederlanders. Justitie in het Duitse Münster onder zoekt daarom of de zaak overgedragen kan worden aan Nederland. Zou steekpenningen eisen EDE (ANP) - Burgemeester en wethouders van Ede hebben de hoofdofficier van justitie in Arn hem vrijdagmorgen gevraagd om een onderzoek naar de achtergronden van het aftreden van wet houder B. van de Wetering. Het aftreden van de ex-wet houder heeft in Ede tot een politieke rel geleid waarin ook burgemeester W. Blan ken van de gemeente be trokken is. Blanken zou on geoorloofde druk op de wethouder hebben uitgeoe fend. Van de Wetering trad drie weken geleden onverwacht terug als wethouder. Later bleek dat een plaatselijke aannemer hem had beschul digd van het eisen van steekpenningen. Van de Wetering, die onder andere bouwen in zijn portefeuille had, zou van de aannemer geld hebben gevraagd in ruil voor goedkeuring van een nieuwbouwplan. Van de Wetering ontkent de aantijgingen. De aannemer stapte met het verhaal naar een andere wethouder in het Edese col lege. Die lichtte de burge meester in. Volgens Van de Wetering eiste Blanken in een persoonlijk gesprek dat hij onmiddellijk het veld zou ruimen. De Edese burgemeester schrijft vrijdag in een brief aan de fractievoorzitters van de raad dat er geen sprake is geweest van poli tieke druk. „Het was eer der andersom: het college was overrompeld toen Van de Wetering te kennen gaf op staande voet af te tre den." Staande de vergade ring besloot het college on der druk van de ex-wethouder een „vertrek om persoonlijke redenen" als officiële verklaring te accepteren. Volgens het Edese college is een strafrechtelijk onder zoek de enige manier om duidelijkheid in de kwestie te krijgen. Uit het onder zoek moet blijken of Van de Wetering inderdaad steek penningen heeft gevraagd. Resultaat vooronderzoek RvL HOOFDDORP (ANP) - Een defect aan een heel klein zuigertje in het zogenoemde vaanstandsysteem van de linker motor is vermoedelijk de oorzaak geweest van de ramp vorig jaar met de DC-3 van de Dutch Dakota Association. Tot die conclusie komt B. Groenendijk die namens de Raad voor de Luchtvaart een vooronderzoek heeft inge steld. Bij de ramp kwamen alle 32 inzittenden om het le ven, onder wie de beman ning. Het vliegtuig stortte neer in de Waddenzee, twaalf zee mijl verwijderd van het ma rinevliegkamp de Kooy. Groenendijk doet geen uit spraak over de schuldvraag. Dat is aan de Raad zelf. Die behandelt de zaak medio ju ni tijdens een openbare zit ting. De Raad kan, als daar behoefte aan bestaat, getui gen en deskundigen horen. Het ramptoestel was op 25 september, met als passa giers voornamelijk ambtena ren van de provincie Noord- Holland, opgestegen vanaf het vliegveld Texel. Kort na de start liep de linker motor door een gebroken lager vast. De vlieger zette daarop de propellor in de vaanstand. Dat is de positie die de min ste lucht weerstand oplevert. Hij kondigde een noodlan ding aan op de Kooy. Enkele minuten later stortte het toe stel neer. Uit het onderzoek is geble ken dat het systeem waar mee de vlieger de propellor van de betreffende motor in de vaanstand heeft gezet, niet goed heeft gewerkt. Een zuigertje van één centimeter lang en drie milimeter door snee, onderdeel van een olie drukschakelaar, is door nog onbekende oorzaak opgezet en vervolgens vastgelopen. Daardoor is de propellor uit de vaanstand geschoten. Dat had tot gevolg dat het vlieg tuig in een linkerbocht is ge trokken. AMSTERDAM (ANP) - Ruim anderhalf miljoen be zoekers passeerden de poorten van het stadion Am sterdam ArenA sinds de opening zeven maanden ge leden. De directie verwacht voor het einde van het seizoen de grens van twee miljoen te passeren. Dan zijn er twee keer zoveel mensen binnen geweest dan was verwacht. Naast de wedstrijden van Ajax, waren de concerten van Tina Turner en Michael Jackson met respectievelijk 145.000 en 147.000 bezoekers de absolute toppers. De Are nA voert binnen een maand bij alle ingangen elektroni sche kaartcontrole in. Een proef bij twee test-ingangen verliep volgens een woord voerder succesvol. Met hot nieuwe controlesysteem zijn vervalste kaartjes makkelij ker op te sporen. Bovendien controleert het systeem of het kaartje voorkomt op een lijst van gestolen of zoekge raakte toegangsbewijzen. Via een koppeling met het centrale Clubcardsysteem is het bovendien mogelijk om na te gaan of een bezoeker op de zwarte lijst staat en de toegang moet worden gewei gerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7