Bij drage waterschap aan riool Zeeuwse bioscopen in de lift Feest hervormde vrouwen Breskens ruimt twee bommen Fort Frederik s Verontreinigingsheffing gaat met één procent omhoog Ws' - Jubileum bestuur VAC Kop-staart botsing Wekelijks filmprogramma Zierikzee niet reëel Herdenking STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA 1 DONDERDAG 10 APRIL 1997 NR 26160 MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden stelt - mits de gemeente eenzelfde bijdrage verleent - 10.000 gulden beschikbaar voor aansluiting van woningen in het buitengebied op de riolering. In to taal gaat het om vijftien miljoen gulden. Deze bijdrage moet samen met andere maatregelen de kwaliteit van het oppervlak tewater verder opvijzelen. Want ondanks alle inspan ningen die zowel het water schap als gemeenten zich ge troosten is de kwaliteit van het oppervlaktewater in Zee land nog steeds onvoldoen de. Om daar verandering in te brengen steekt het water schap verschillende ijzers in het vuur. Allereerst moeten de ge meenten gaan betalen voor overstort. Het kan gebeuren dat bij hevige regenval de riolering het hemelwater niet kan verwerken. Het overtollige water komt dan rechtstreeks in het opper vlaktewater terecht en dat heet overstort. Overstort kan voorkomen worden door de capaciteit van het rioolstelsel te ver groten. Dat wil het water schap stimuleren door ge meenten - die verant woordelijk zijn voor 'inza meling' van afvalwater - een heffing voor elke overstort op te leggen. Het waterschap wil het (laten) opstellen en uitvoeren van een gemeente lijk rioleringsplan stimule ren. In totaal vergt dat een investering van naar schat ting 150 miljoen gulden. Het waterschap wil tien procent daarvan - vijftien miljoen - voor haar rekening nemen. Sceptictank Verder wil het waterschap dat woningen in het buiten gebied voor het jaar 2005 óf aangesloten worden op de riolering óf hun afvalwater lozen in een sceptictank van zes kubieke meter groot. Als een woning meer dan veertig meter van het hoofd riool vandaan ligt kost aan sluiting op de riolering in de regel meer dan 24.500 gulden. In dat geval is aanleg van een zes kuub grote sceptictank verplicht. De kosten daarvan kunnen oplopen tot 8000 a 10.000 gulden. Blijven de kosten van aan sluiting onder genoemd be drag dan is de bewoner van het huis in kwestie verplicht zijn of haar woning aan te la ten sluiten op de riolering. Daar moeten zij zelf 4500 gul den aan bijdragen. Gemeente en waterschap nemen geza menlijk de rest van de kosten voor hun rekening. Volgens waterschapsbestuurder B. van de Hoef loopt Water schap Zeeuwse Eilanden wat dit betreft voorop in Neder land. „Van de zestig water schappen in Nederland zijn er maar een stuk of wat die dit doen," aldus Van de Hoef. Een dergelijke bijdragerege ling bestond al op Tholen en Walcheren, maar voor Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland is het nieuw. Van de heffing op de overstorten en het stimule ren van rioolaansluitingen in het buitengebied verwacht het waterschap veel milieu- rendement. Er zijn in Zee- Aanleg en/of vernieuwing van riolering is vaak een kostbare aangelegenheid. land nog ongeveer 2000 wo ningen niet aangesloten. Het waterschap verwacht dat 450 daarvan voor het jaar 2005 op de riolering aangesloten zijn. De resterende 1550 woningen zouden dan moeten lozen op een sceptictank. Genoemde maatregelen kos ten het waterschap geld. Veel geld. De heffing op overstorten gaat naar ver wachting 3,8 miljoen in het laatje brengen, maar dan blijft er altijd nog 11,2 mil joen gulden over. Dat bedrag moet opgebracht worden door de ingezetenen, de men sen in het werkgebied van Zeeuwse Eilanden wonen. Dat gebeurt via een verho ging van de verontreini gingsheffing met een bedrag ■7/'; V (Archieffoto) ergens tussen 1,09 en 3,22 gul den per vervuilingseenheid (VE). Voor de duidelijkheid: een gezin wordt aangeslagen voor drie VE's en betaalt 99 gulden per jaar aan veront reinigingsheffing. Dat wordt straks een paar gulden meer. HEINKENSZAND - Het Provinciaal Bestuur van de Vrouwen Advies Com missie voor de Woning bouw bestaat 25 jaar. De scholingscommissie houdt donderdag 17 april een studiedag in de Sten- ge in Heinkenszand. De titel van de bijeen komst luidt 'Duurzame ontwikkeling in Zee land'. W. Kraamer, archi tect uit Schuddebeurs, houdt een inleiding over 'Duurzaam bouwen, bouwmaterialen en kwa liteit'. Hij belicht de praktijk in Zeeland en de invloed van de Vrouwen Advies Commissie nu en in de toekomst. Op het programma staan tevens inleidingen van drs. C. Colijn van de provincie en van ir. G. Ottens van de Zeeuwse Milieu Fede ratie. De bijeenkomst is van 10.00 tot 15.30 uur. SCHUTSE BURGH-HAAMSTEDE - De ets van Saskia Eggink, maandag aangeboden aan J. van de Broeke, is door hem overgedragen aan dorpshuis De Schutse. Van de Broeke kreeg het kunstwerk bij ge legenheid van zijn afscheid na ruim vijftien jaar in het bestuur van het dorpshuis. De oud-secretaris hecht er waarde aan te melden dat het werk niet in zijn huiskamer, maar in het dorpshuis wordt opgehangen. ZIERIKZEE - Bij een kop- staartbotsing woensdagmor gen op de Weg naar De Val raakten twee auto's bescha digd. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Een 42-jarige inwoner van Kapelle reed over de Weg naar De Val in de richting van Zierikzee. Achter hem reed een veertigjarige inwo ner van Kortgene. Bij het na deren van de kruising met de Julianastraat bleek het ver keerslicht voor rechtdoor- gaand verkeer op groen te staan. Een onbekend geble ven automobilist reageerde echter niet tijdig op het groe ne licht en bleef staan. De man uit Kapelle probeerde de stilstaande auto te ontwij ken door naar rechts te stu ren en te remmen. De achter hem rijdende man uit Kort gene deed hetzelfde maar desalniettemin konden zij een aanrijding niet voorko men en botsten op elkaar. MIDDELBURG - De Zeeuwse bioscopen zitten in de lift. De Stichting- Cinema Middelburg- kijkt uit naar een accommodatie, waarin zij twee zalen tot haar beschikking heeft. In Vlissingen zijn plannen voor een mega-bioscoop. Podium 't Beest in Goes heeft de programmering uitgebreid. In Zierikzee echter is geen sprake van een filmcultuur. „Er moet eerst eens geïnven tariseerd worden hoe het staat met de verouderde ap paratuur," zegt Twan Rob beson, directeur van Theater Mondragon. Een wekelijkse filmprogrammering in Zie rikzee acht hij niet reëel, ge zien de grote concurrentie van megabioscopen in Ant werpen en de Randstad. Bo vendien is dat moeilijk met slechts één zaal ter beschik king, waarin ook het theater programma een plaats moet krijgen. Dat de bioscopen in Middel burg, Vlissingen en Goes goed floreren, heeft volgens Robbeson ook te maken met de culturele infrastructuur, die daar beter ontwikkeld is dan in Zierikzee. „Als we het theatercafé hier meer gestal te kunnen geven, kan dat in de toekomst wellicht verbe teren," aldus de directeur van Mondragon. Hij hoopt dat de filmappara tuur binnen afzienbare tijd weer operationeel zal zijn, want Robbeson voelt veel voor het programmeren van familiefilms tijdens de va kanties. Verder denkt hij aan een combinatie van films met theatervoorstellingen, bijvoorbeeld: 'Jungle Book' en 'Sjakie van de chocolade fabriek.' Ook hoopt hij dat Theater Mondragon in sep tember zal kunnen deelne men aan bet regio-program ma tijdens het Zeeuwse filmfestival. Visienota 'Cinema Middelburg op weg naar 2000' is de titel van de visienota van de Stichting Cinema Middelburg, die voorzitter H. van Gelder- Wiggers woensdagavond aanbood aan T. Strous, wet houder van cultuur van Mid delburg. In deze visienota wordt gepleit voor verrui ming van de subsidie en voor een tweede zaal. Dat is, vol gens de Stichting Cinema, noodzakelijk om de betere publieksfilm te kunnen blij ven vertonen voor het brede publiek. De mogelijkheid een film te prolongeren maakt het voor de distribu teurs aantrekkelijk om goe de films en premières naar Middelburg te laten komen. Tevens kunnen in een kleine re, tweede zaal cinematogra fische colleges, lezingen en projecten plaatsvinden. De huidige locatie in de Schuttershofstraat is vol gens de visienota niet erg herkenbaar. Bovendien be staan er -ondanks bereidheid tot samenwerking - fricties tussen de belangen van café Schuttershof en het Schut tershoftheater. Zo is bijvoor beeld voor de één een pauze in de film aantrekkelijk, voor de ander een ongewens te onderbreking. Een samenwerkingsverband met de Stadsschouwburg in Middelburg, zoals aangedra gen in het recente STOA-rap- port, acht de Stichting Cine ma een reële optie. Megabioscoop In Vlissingen heeft exploi tant A. Weststrate van bio scoopcomplex Alhambra in samenwerking met de Belgi sche projectontwikkelaar Decatron het initiatief geno men tot de bouw van een me gabioscoop met zeven a acht zalen. Dit initiatief wordt ondersteund door de gemeen te Vlissingen. Op dit moment worden de bouwmogelijkhe den onderzocht in het Spuik- omgebied direct achter de Boulevard. Indien ook de fi nanciering tijdig rond is, zou dit project nog "dit jaar gere aliseerd kunnen worden, verwacht een woordvoerder van de gemeente Vlissingen. De locatie van de huidige Al- hambra-bioscoop zou 'vervol gens gebruikt worden voor de bouw van woningen met daaronder ruimte voor win kelunits en horeca. RENESSE - Leerlingen van openbare basisschool 't Stae- pel'of leggen zondag 4 mei een krans bij het verzetsmo- nument aan de Oude Mool- weg in Renesse. Zij doen dat in het kader van de nationale herdenking en het project 'Adopteer een monument'. Ook namens de gemeente Schouwen-Duive land wordt een krans gelegd. Van het college zijn aanwe zig: burgemeester J. Assel- bergs, en de wethouders G. van de Velde-de Wilde, C. Veerhoek, G. J. van der Salm en P. Berrevoets-Ringelberg. Leden van muziekverening Luctor et Emergo spelen ko- raalmuziek. Dekranslegging is om 20.00 uur, waarna twee minuten stilte in acht wordt genomen. Het gezelschap verzamelt zich om 19.15 uur in het dorpshuis. BRANDWEER SCHARENDIJKE - Bij de brandweerkazerne in Scha- rendijke worden zaterdag 19 april brandweerwedstrij den gehouden. Het gaat om de klasse 1 lage druk. Deelnemers zijn de korpsen van Brouwersha ven, Westerschouwen, Co- lijnsplaat, Dreischor, Brui- nisse, Duiveland, Nieuwdorp en Zeelandia. Aanvang: 8.30 uur. OOSTBURG (ANP) - Het Explosieven Opruimings- commando (EOC) ruimt vrijdag 25 april in Breskens twee vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog. Evenals bij een eerdere bom- ruiming in hetzelfde gebied in 1996 mag zich tijdens de ruiming niemand in een straal van 300 meter bevin den. Beide bommen zijn aange troffen in het voormalig Fort Frederik Hendrik aan de Nieuwesluisweg in Bres kens. Het gaat om een Engel se bom van 500 pond en een bom van Amerikaanse ma kelij van 1000 pond. Na de ruiming van een vijfhon derdponder in 1996 zocht het EOC het terrein af, omdat werd vermoed dat er meer bommen zouden liggen. Wan neer de twee bommen zijn verwijderd kan de bouw van vakantiebungalows op het terrein beginnen. In 1995 werden op een andere plaats in Breskens vier duizendpon ders geruimd. Toen moest de helft van het dorp ontruimd worden.Bij de voorbereidingen voor de bomruiming zijn ook dit keer veel instanties betrok ken. Mensen die in de directe omgeving van het voormalig fort wonen worden schrifte lijk en door middel van een informatieavond op de hoog te gebracht. Inwoners die geen vervan gend onderdak hebben kun nen tijdens de ruiming te recht op een camping in Breskens. De bomruiming begint om 9.00 uur. GASTGEZINNEN ZIERIKZEE - De internatio nale vrijwilligersorganisatie ASFt zoekt gastgezinnen, die onderdak willen bieden aan buitenlandse scholieren. Ruim 120 jongeren tussen de vijftien en achttien jaar uit meer dan 25 landen komen in augustus naar Nederland. Zij willen een schooljaar lang in Nederland wonen, gaan naar de middelbare school en le ren de Nederlandse taal en cultuur kennen. De jongeren verblijven in gastgezinnen. Voor nadere inlichtingen of aanmelding als gastgezin: te lefoon 0118-627748. De Bruse hervormde vrouwengroep Helpt El kander vierde dinsdag in het Verenigingsge bouw haar vijftigjarig bestaan. Het feest werd bijgewoond door 75 leden en gasten. De dag begon met gezamenlijk gezang en eindig de met toneelspel. „Zeer geslaagd en we heb ben veel leuke reacties gehad," blikt secreta ris, mevrouw M. Rouwit terug. (Foto: Marijke Fokkertsma) ZIERIKZEE Stoffenverkoop In de Wereldwinkel Zierik zee wordt zaterdag 12 april tussen 10.00 en 16.00 uur een speciale stoffenverkoop ge houden. Het betreft stoffen uit: Irak, Thailand, Kenya, Tanzania, Bangladesh en Gu atemala. Prijsklaverjassen In het sportcafé Onderdak kunnen belangstellenden zondag 13 april prijsklaver jassen. Aanmelden kan aan de bar of per telefoon. De aanvang is 13.00 uur. Voor meer informatie of aanmel dingen kan worden gebeld naar telefoonnummer 413903. Streekdracht Streekdrachtenvereniging 'De Arke' houdt woensdag 16 april een ledenvergadering in het Multifunctioneel Cen trum. De aanvang van de vergadering is 19.45 uur. Computercursus Het Sociaal Kultureel Werk de Lichtboei houdt een korte cursus 'Kennismaken met de computer'. Deze wordt ge houden op 28 april, 12 mei en 26 mei in het Multifunctio neel Centrum. De cursus be gint om 14.00 en duurt tot 17.00 uur. De bedoeling is toekomstige gebruikers van een PC of mensen die zich af vragen wat een PC eigenlijk is, kennis te laten maken met een computer. Er wordt ge keken naar onder andere Windows en toepassingsmo gelijkheden. De cursus wordt gegeven door M. La- vooy. Opgave kan via tele foonnummer 412075 BURGH-HAAMSTEDE Houseparty In Jongerencentrum Big S' wordt vrijdag 11 april een houseparty gehouden. Ver schillende soorten housemu ziek worden deze avond ge draaid. De winnaar van de eerder gehouden diskjockey- verkiezing in Big S, Ray mond Broekhuis en Armand van Dongen zijn de diskjoc keys. De houseparty begint om 20.00 uur. LOOPERSKAPELLE Rommelmarkt Aan de Kapelleweg 17 en 26 vindt zaterdag 26 april een rommelmarkt plaats. De or ganisatie is in handen van enkele particulieren. De aan vang is om 10.00 uur. BROUWERSHAVEN Fototentoonstelling De fototentoonstelling bij de WV-Brouwershaven over de voormalige HBS aan de Manhuisstraat in Zierikzee is verlengd tot woensdag 23 april. De foto's, gemaakt door Mattie Bakker-Mida- vaine, stammen ui,t de tijd dat het schoolgebouw nog ge bruikt werd door onder an dere de Dag- en Avondscho lengemeenschap. De school vierde in 1969 zijn honderd jarig bestaan. Tot februari 1988 werd er lesgegeven in het gebouw, dat in 1993 is ge sloopt. De VW in Brouwershaven is van maandag tot en met za terdag geopend tussen 9.00 en 13.00 uur. DREISCHOR Oud papier Leden van muziekvereni ging Crescendo halen zater dag 12 april oud papier op in dorp en polder van Drei schor. De ophalers gaan om 9.00 uur van start. Verzocht wordt het papier tijdig en goed verpakt langs de kant van de weg gereed te zetten. Goemanszorg Het Streek- en Landbouw museum Goemanszorg in Dreischor verzorgt een nieuw arrangement getiteld Natuurlijk Dreischor. Bezoe kers kunnen via een dagvul- lend programma kennis ma ken met het platte- landstoerisme in optima for ma. Recreatief medegebruik van het platteland staat voorop. Deelnemers kunnen onder meer een bezoek aan het museum Goemanszorg brengen, een wandeling ma ken door het natuurgebied Dijkwater, zelf kaas maken op kaasboerderij de Stolpe, een wandeling maken door Dreischor en een bezoek brengen aan vijvercentrum 't Groene Kikkertje. Het ar rangement Natuurlijk Drei schor is van dinsdag 15 april tot en met maandag 30 juni en van 1 september tot en met 31 oktober iedere dins dag, woensdag, donderdag, vrijdag en zaterdag. Boeken is mogelijk via mevrouw A. Strik: 402340. NIEUWERKERK Artsenbul Annet Lievense uit Nieuwer- kerk heeft aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam haar artsenbul behaald. De bul werd uitgereikt op 21 maart. In mei start Lievense haar loopbaan als arts-assis tent chirurgie in Voorburg. Voedingsbond De Voedingsbond FNV houdt donderdag 17 april haar ledenvergadering in Ons Dorpshuis in Nieuwer- kerk. De Schouwen-Duive- landse afdelingen van de bond zijn onlangs samenge voegd. De afdeling stelt op de vergadering haar nieuwe bestuur voor, dat wordt voorgezeten door J. Bal uit Bruinisse. Verder komt de nieuwe wet boete en maatre gelen aan de orde, alsmede de huldiging van negen jubi lerende leden. De vergade ring begint om 20.00 uur. BRUINISSE Musea Tijdens de landelijke muse umdag op zaterdag 12 april zijn de Oudheidkamer en het Visserijmuseum gratis toe gankelijk. De deuren zijn van 11.00 tot 16.00 uur geo pend. NCVB Op dinsdag .15 april wordt op de bijeenkomst van de NCVB-afdeling een mode show gehouden. Modehuis Marita uit Zierikzee komt deze avond naar het vissers dorp om de kleding te verzor gen. Verder verleent schoe nenhuis Verton medewer king. De bijeenkomst begint om 19.45 uur in het Vereni gingsgebouw. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 19 april: St. Willibrorduskerk, Zierikzee. Hanni Barendrecht, fluit, Theo Peeters, hobo en Wim Boer, orgel. (Ars Musica). 30 april: Markt, Brouwershaven. Concert Brassband Apollo (16.00). 24 mei: Zonnemaire. Concert Brassband Apollo m.m.v. drumband. 10 juni: Wethouder Dekkerstraat, Brouwershaven. Zomeravond-concert Brassband Apollo m.m.v. drumband (19.30). 21 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Jaarlijkse uitvoering Ned. Herv. kerkoor. 28 juni: Markt, Brouwershaven. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (14.30). 28 juni: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Zangavond t.b.v. de stichting Ondergrondse Kerk. Duivelands Mannenkoor en gemengd koor Vox Vivente (Alblasserdam) (19.30). 12 juli: Brouwershaven Muziek Play in. 6 september: Markt, Brouwershaven. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (19.30). 13 september: Ring, Haamstede. Concerten Brassband Apollo, Witte van Haem- stede en drumbands (14.30). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer. Mastgatstraat 12. 4301 WG Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5