Scepsis over Nationaal Park Roep om fietspad langs Straalweg Snuffelmarkt op Havenplein Terneuzense formatie treedt op in Brogum Rob's Project in De Pul Landbouwraad bepleit flexibele ontwikkeling Vernieling in Noordgouwe Boeren en ondernemers in overleg Nationaal Park AGENDA DONDERDAG 10 APRIL 1997 NR 26160 j'ÖMM 3 Bezorgdheid over verkeersveiligheid ZIERIKZEE - Een vrijliggend fietspad langs de Straalweg. Die wens leeft, zo bleek dinsdag tijdens een hoorzitting, zowel onder aanwonenden als in de politiek. De plannen voor aanleg van een bedrijventerrein aan de Straalweg stonden centraal tijdens de hoorzitting in Theater Mondragon. Het was boer M. van der Wekken die de discussie over de ver keersveiligheid ter plaatse aanslingerde. Hij zei bezorgd te zijn over de verkeerson veiligheid op de Straalweg die volgens hem door veel fietsers gebruikt wordt. „Het wordt echt tijd voor een fietspad," aldus Van der Wekken. „Vanaf de Zeeland- brug komt veel langzaam verkeer de Straalweg op. Volgens stedebouwkundige H. Eversdijk van VHP Ste debouwkundige en Land schapsarchitecten, inge huurd door de gemeente, is er bij de ontwikkeling van de plannen voor de Straalweg zeker gekeken naar het pro fiel van de weg. Technisch is het volgens hem zeker moge lijk om op het deel dat ten be hoeve van het bedrijventer rein verbreed wordt naar zeven meter een fietspad aan te leggen. „De weg wordt in derdaad gebruikt als recre atieve fietsroute," aldus Eversdijk. D66-woordvoerder J. van der Veer haakte daar op in even als PvdA-woordvoerder A. van den Berge. De laatste wees het college erop dat de weg niet alleen gebruikt wordt door recreatieve fiet sers, maar ook door mensen die op de fiets naar het werk gaan. GroenLinks-woord- voerder H. de Vries evenals RPF'er J. Roukema pleitten eveneens voor aanleg van een fietspad. „Dat zouden wij op zeer hoge prijs stel len," aldus De Vries. Teren Terror Division ZIERIKZEE - De formatie 'Teren Terror Division' uit Terneuzen treedt vrijdagavond 11 april op in Brogum, aanvahg 21.00 uur. Dit optreden geldt als alternatief voor de afgelaste Toxic revenge party vorige week vrijdag. „Een prima alternatief," vindt Brogum-programmeur Douwe Ouwerkerk en hij verwijst naar de uitstekende ervaringen met 'Teren Ter ror Division' tijdens hun eer dere optreden in Brogum eind vorig jaar. „We weten zeker dat we de liefhebbers van dit genre hier een plezier mee doen," aldus Douwe en hij baseert zijn uitspraak op de enthousiaste reacties, die deze Terneuzense formatie toen losmaakten. Problemen De Toxic revenge party vori ge week vrijdag zou verzorgd worden door het 'Rotterdam terrorcorps' met DJ Distor- sion en McRaw. Volgens de informatie, die Brogum- voorzitter Frans Kruijff had gekregen, waren er kwalijke zaken te verwachten in ver band met de aanhang van de ze DJ's. Die informatie ging in de richting van trend- drugs, waaronder XTC en paddo's. De organisatoren bij Brogum voelden er niks voor met dit soort problemen geconfron teerd te worden en gaven er de voorkeur aan die te voor komen op het moment dat het nog kon. Derhalve werd besloten de Toxic revenge party niet te laten doorgaan. Direct echter werd wel een alternatief gezocht. Dat kon dus snel worden gevonden met het optreden van 'Teren Terror Division' vrijdag avond 11 april. In jongerencentrum De Pul in Bruinisse staat zaterdag 19 april een concert gepland van de dance/house-act Rob's Pro ject. Dit house-duo bestaat uit rapper MC Hughie Babe, die een jarenlange ervaring met optredens en studio-opnames heeft en zangeres Pascale. Het tweetal wordt ondersteund door twee dansers. Rob's Project had vorig jaar een interna tionale clubhit met Minnie Ripperton's 'Loving You'. De op volger 'A moment in time' staat* momenteel in de Mega Top 100. De dance/house-act begint om 22.00 uur. NOORDGOUWE - Een 44-jarige inwoner van Zie- rikzce deed bij de politie aangifte van diefstal en vernieling aan het clubgebouw van de Scouting. De sloten van het gebouw aan de Donkereweg werflen verbroken. De inbrekers gingen er van door met verschillende goe deren. Deze werden echter later in de omgeving van het clubgebouw weer terugge vonden. De politie stelt een onderzoek in. Vissers, sportduikers en pleziervaart vrezen verlies van invloed f f v. 1 v V 'V ,1 »i>'i - A y j 1 1 L 1 v i 1 1 -<* .v .,.1 ,\"s n V'1 V .r,V ij v:£ iè - V' - r- De natuur krijgt het primaat in het Nationaal Park Oosterschelde. ZIERIKZEE - Schelpdier vissers, sportduikers en watersportverenigingen reageren sceptisch op het plan de Oosterschelde uit te roepen tot Nationaal Park. Zij vrezen dat zij op termijn geen invloed meer hebben op wat er met de zeearm gebeurt. Dat werd dinsdagavond zon neklaar op de informatie avond van de voorlopige commissie nationale parken in het Zierikzeese Theater Mondragon. Het is de bedoeling dat de Stuurgroep Oosterschelde, die nu nog het beleid formu leert, straks op gaat in het Overlegorgaan Oosterschel de. Algemene klacht dinsdag was dat rijk, provincie, Staatsbosbeheer en diverse gemeenten lid worden van het Overlegorgaan, maar dat de gebruikers zoals vissers, duikers en pleziervaarders „slechts" de functie van ad viseur krijgen. „Dat is een klein beetje on aanvaardbaar voor ons," be gon voorzitter H. Landegent van de watersportvereniging Burghsluis de discussie voor zichtig. Hij kreeg bijval van B. Bleiji, voorzitter van de Nederlandse Onderwater sport Bond. „Het adviseurschap is een heel goede plek. Het ligt aan u hoe u er invulling aan geeft," antwoordde me vrouw G. van Monfrans, voorzitter van de voorlopige commissie Nationale Par ken. Volgens haar wordt het er voor de gebruikers alleen maar beter op: ,,U hebt als adviseur meer vrijheid uw belangen te verdedigen dan als lid. Verder krijgt u te ma ken met een onafhankelijk voorzitter in plaats van de gedeputeerde, zoals nu." Dan was er de breedgëdra- gen vrees dat alles moet wij ken voor natuurbehoud ten. koste van visserij, scheep vaart en recreatie. De Bruse mosselvoorman W. van den Berg: „Het stempel Nationaal Park verplicht de minister gehoor te géven aan de internationale natuur- en milieubeweging. Wij doen ons best, maar die beweging komt telkens met nieuwe doelen die door de visserij niet gehaald kunnen worden. Ik heb het vaker meege maakt: komt een gebied in internationale belangstel ling, dan is de visserij de du pe." Bleiji sprak van 'salamitac tiek': „Er verandert niks, zegt de gedeputeerde. Zo be gint het altijd. Maar dan gaat men evalueren en vervolgens bijstellen. En dat kan bij voorbeeld zijn dat er minder gedoken en minder gevist moet worden." Los Gedeputeerde G. de Kok sloot niet uit dat er op ter mijn wel wat verandert in het Oosterscheldebeleid, „Er ligt nu al een advies om an ders om te gaan met de na tuurbeschermingswet, maar dat staat volkomen los van het Nationaal Park." Hij kreeg steun van voorzitter Van Montfrans: „Ik wil het eens omdraaien. Als jé alles laat zoals het is en niets doet, wordt de Oosterschelde er niet beter van. De druk op het gebied is echt heel groot. Er komen steeds meer men sen, dus zijn er meer regels nodig." In de richting van Van den Berg merkte Van Monfrans op dat zijn betoog over de in ternationale belangstelling niet op gaat. „Uw verhaal is van toepassing op de Wad denzee. Daar is veel nog niet gezet. Daar zijn ook drie lan den mee gemoeid. Maar de Oosterschelde is allang klaar, al sinds het begin van de tachtiger jaren. Anders waren wij er ook nooit aan (Archieffoto) begonnen.7'Voor de humoris tische noot zorgde J. Kramer uit Yerseke. „Het duurt niet lang meer of de bewoners mogen alleen nog vanaf de dijk met een verrekijker naar de Oosterschelde kij ken. Wanneer komt de con trole op zweetvoeten? U weet immers niet de gevol gen daarvan op het milieu." Kramer doelde hiermee op het zogenoemde voorzorg principe. Dat houdt in dat wanneer de gevolgen van een activiteit onbekend zijn, de voorrang wordt gegeven aan het natuurbelang. „U verwoordt precies hoe veel mensen erover denken," antwoordde De Kok. Maar het idee dat de Oosterschelde niet meer van ons zou zijn, staat niet ter discussie. Wel heeft de natuur het primaat. Er komen niet meer regeltjes bij, wel gaan we wat meer aan voorlichting en commu nicatie doen." Predikaat Bedoeling is op korte ter mijn van de minister van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij het predikaat Natio naal Park te krijgen. Daarbij rekent de voorlopige com missie op een eenmalige rijksbijdrage van ruim 1,2 miljoen gulden en een struc tureel jaarlijks bedrag van 572.000 gulden. Reacties op het concept-ad vies kunnen tot 15 mei schrif telijk worden ingediend bij de Stuurgroep Oosterschel de, Postbus 165, 4330 AD in Middelburg. Positief geluid Schiermonnikoog SCHIERMONNIKOOG - Op Schiermonnikoog zijn de landbouw en de recreatie als lid vertegen woordigd in het overlegorgaan Nationaal Park. De ervaringen met de nieuwe status van het Waddeneiland zijn zeer positief. Dat meldt burgemeester J. Broekhoven vanochtend als reactie op de plannen om de Oosterschelde uit te roepen tot Nationaal Park. Het overlegorgaan Natio naal Park Schiermonnik oog bestaat uit zeven perso nen. Behalve provincie, rijk, gemeente en Natuur monumenten zijn ook de landbouw en de recreatie volwaardig lid van het overleg. In Zeelant^zijn de ze sectoren en de visserij als adviseur bij het overleg be trokken. Broekhoven: „Met mij er bij telt het overleg dus vier eilanders." De ervaringen zijn uiterst positief „Te meer omdat het beheers- en inrichtingsplan door de be volking zelf is geschreven, aldus de burgervader. Alles open Volgens Broekhoven heeft de status Nationaal Park niet tot méér, maar juist tot minder beperkingen geleid. „Door veel voorlichting is begrip gekweekt voor de natuur. Hoewel alles open is, hebben we minder ver nielingen. Alle prikkel draad is inmiddels opge ruimd. Dat gaf alleen maar onderhoud en het toezicht was moeilijk." Meer ruimte in streekplan GOES - Met het oog op de ontwikkelingen in de ko mende tien jaar bepleit de Land- en Tuinbouworga nisatie (LTO-raad) voor meer ruimte in het ontwerp- streekplan van de provincie Zeeland voor een flexibele landbouwontwikkeling. ZIERIKZEE - Handelaren zijn niet welkom, maar ie dereen de oude spulletjes aan de man wil brengen krijgt daar zaterdag 17 mei de kans voor in Zierikzee. Die dag wordt op het Haven plein een snuffelmarkt ge houden. De verkoop van etenswaren, groente, fruit, eieren en dieren is niet toege staan. De snuffelmarkt be gint om 10.00 uur en duurt tot 15.00 uur. Er wordt gezorgd voor gezellige muziek. Inschrijven voor de snuffel markt kan op dinsdag 29 april en donderdag 1 mei van 19.00 tot 20.00 uur in café De Gekroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven. De snuf felmarkt is een initiatief van Zierikzee Aktief De LTO-raad onderscheidt in zijn reactie vier tendensen in de ontwikkeling van de Zeeuwse landbouw: extensi vering, intensivering, om schakeling naar veehouderij en niet agrarische nevenacti viteiten. De omschakeling naar vee houderij staat volop in de be langstelling. De LTO raad is het eens met de provincie dat de inplaatsing van veehoude rij sturing behoeft. De raad heeft de provincie wederom verzocht om nieuwvestiging uit te sluiten en de mogelijk heden voor de omschakeling van bestaande bedrijven te sturen via grondgebonden- heid. Hierdoor kan voorko men worden dat Zeeland een export provincie wordt voor dierlijke mest. Tevens vindt de LTO raad dat de bestaan de bedrijven met intensieve veehouderij niet de dupe mo gen worden van een over haast ingesteld beleid door middel van de streekplan wijziging. Koppeling De huidige koppeling met normen voor stikstof in het oppervlaktewater, die de provincie aanbrengt in de be nadering van de inplaatsing van veehouderij stuit bij de landbouw op veel weer stand. De LTO raad wijst de ze koppeling af om de drie re denen. Ten eerste wordt hierbij een norm gehanteerd die gebaseerd is op zoet wa ter, terwijl het merendeel van het oppervlaktewater in Zeeland brak is. Ten tweede wijkt de gehanteerde norm voor het oppervlaktewater (15 mg nitraat/1) af van de norm waarop het landelijke beleid inspeelt en die over eenkomt met de Europese richtlijn 50 mg nitraat'l in het grondwater. Ten derde is duidelijk dat een dergelijke koppeling van de provincie, gezien de kennisbehoefte die er bestaat op dit vlak, enkel kan leiden tot een ondoelma tig beleid. De LTO raad constateert dat bij de tendens van intensive ring va het bouwplan onder nemers in de toekomst be perkt kunnen worden in hun ontwikkelingsmogelijkhe den. Neventak Zo schrijft het streekplan bijvoorbeeld voor dat een ne ventak glas maximaal twee duizend vierkante meter mag omvatten. Veel beter ware het, volgens de LTO raad, dat de omvang van de neventak op het bouwblok afgestemd wordt op het be- drijfsoptimum. Ook de plaatsing van tunnelkassen, bassins en mestopslagen die nen aan een te groot aantal criteria te worden getoetst. Majoor A. Bosshardt van het Leger des Heils in Amsterdam gaf dinsdagmiddag een lezing voor de dames van de afdeling Westerschou- wen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. De majoor, eigenlijk is ze lui tenant-kolonel, vertelde in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede over haar erva ringen bij het Leger des Heils. De 84 jaar oude Bosshardt werd op 18-jarige leeftijd heilsol date omdat de hulp aan behoeftigen haar erg trok. Ze besloot er haar beroep van te maken. In de binnenstad van Amsterdam richtte de majoor een goodwill-centrum op, waar thuis lozen, verslaafden en prostituees terecht kunnen voor onderdak, voeding en emotione le hulp. Dit opvangcentrum heeft inmiddels 160 vaste medewerkers in dienst en vele vrij willigers. Bosshardt ging op 65-jarige leeftijd met pensioen, maar besloot haar werk als vrijwilliger voort te zetten en lezingen te ge ven. Op de vraag of er nog een collectebus aan te pas moest komen, keerde de humoristische heilsoldate direct haar hoedje om voor even tuele bijdragen. De bijeenkomst werd door ongeveer zestig belangstellenden bezocht. (Foto: Marijke Folkertsma) Donderdag 10 april Zierikzee Informatie-avond Zeeuwse Muziekschool. 19.15 uur. Bruinisse Kwiek Actief in sporthal de Vanger. 18.30 uur. Vrijdag 11 april Zierikzee Open huis 'AD Zierikzee'. Bedrijventerrein, Boeren- weg. Van 15.00 tot 19.00 uur. Literaire avond met A. Z. Banai en Kader Abdolah vanwege Gekleurd Schouwen-Duiveland. MFC. 19.30 uur. Bazar. OBS Binnen de Veste. 16.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Houseparty jongerencen trum Big S. 20.00 uur. Oosterland Lezing over Zondagsarbeid in de vergaderzaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Sint Joostdijk 12. 19.45 uur. Zaterdag 12 april Zierikzee Buitenlandse Markt met kindertoneel, tentoonstel ling speelgoed gemaakt van afvalmateriaal en muziek. Onder de Beuze. 13.30 tot 16.30 uur. Muziek en theater in kader Gekleurd Schouwen-Duive land. MFC. 19.30 uur. Renesse Workshop wilgeteen vlech ten. Hotel De Tweespan. 09.00 tot 17.00 uur. Dreischor Muziekvereniging Crescen do haalt oud papier op in dorp en polder. 9.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur Verkoping ten bate van De Schutse in het Hervormd verenigings gebouw aan de Deestraat. 10.00 tot 16.00 uur. Zondag 13 april Zierikzee Prijsklaverjassen, sportcafe Onderdak. 13.00 uur. Kerkdienst met medewer king van de bewoners van Schouwenoord en de Keeten en deelnemers van Brugzicht in de Gereformeerde kerk. 17.00 uur. Brouwershaven Concert The Continental Six. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 14 april Zierikzee Echtparenavond Evangeli sche Omroep. Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Ledenvergadering Onderne merskring Schouwen-Duive land. Foyer Theater Mondra gon. 20.00 uur. Woensdag 16 april Zierikzee Prijsklaverjasmiddag. UW- gebouw Kerkhof. 13.30 uur. Kindertheater, Man met de beer door Jan Rauh in Bro gum. Aanvang 14.00 uur. De 'Clownsdroom' theater voor kinderen voor jeugd van 8 tot en met 11 jaar. (Ten bate van Cliniclowns). De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Lezing van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Schouwen in de Havenzaal in Mondragon. 19.30 uur. Ledenvergadering Streek- drachtenvereniging de Arke. Multi Functioneel Cen trum. 19.45 uur Donderdag 17 april Zierikzee Lezing theologe Irmgard Busch over Gender in MFC. 19.30 uur. Nieuwcrkerk Ledenvergadering Voedings bond FNV. Dorpshuis. 20.00 uur. Vrijdag 18 april Zierikzee Bijzondere ledenvergade ring Vissersvereniging Helpt Elkander in restau rant De Drie Morianen. 19.00 uur. Jongerentheater Slaphead door Green Ginger in Bro gum. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3