Raad voor Cultuur wil muzikale top-opleiding Acht gewonden grote kettingbotsing A28 Ruimte minderheden voor eigen feestdagen Vaker reisbureau voor binnenlandse vakantie Maleisië uit Fokker Te gulle flappentap is snel gerepareerd Bij nieuwbouw rekening houden met rolstoelers Autopeds Ouddorp Treinverkeer gestremd 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ongevallen in de mist NI JKERK (ANP) - Acht mensen zijn donderdagmor gen gewondgeraakt, waarvan één zwaar, bij een grote kettingbotsing op de A28 tussen Zwolle en Amersfoort. Ze zijn afgevoerd naar zie kenhuizen in Amersfoort en Harderwijk. Bij de ketting botsing waren ruim vijftig auto's betrokken. Volgens het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD) in Drie bergen zijn de problemen veroorzaakt door zeer dichte mist met een zicht van min der dan vijftig meter. Zeven bestuurders en inzit tenden van de betrokken au to's die in de richting Amers foort reden, zijn licht gewondgeraakt. Eén inzit tende van een auto in de rich ting Zwolle raakte zwaarge wond. De aanrijding in de richting Amersfoort gebeurde om 08.37 uur bij de afslag Strand Nulde. Hier reden naar schatting vijftig voertuigen op elkaar. Om 08.45 uur re den in de richting Zwolle drie auto's op elkaar bij de afslag Nijkerk. De rijbaan richting Zwolle wordt vrijgehouden zodat hulpdiensten de plaats van het ongeval goed kunnen be reiken. Op de rijbaan rich ting Amersfoort moet de ra vage nog worden opgeruimd. Moeite Volgens een woordvoerder van de KLPD hadden hulp diensten aanvankelijk grote moeite de plaats van het on geval te bereiken en de ge wonden af te voeren. De situ atie ter plaatse noemde een woordvoerder „chaotisch". Automobilisten die in de file stonden en de wraksteukken maakten de doorgang via de vluchtstroken moeilijk. Pleidooi voorzitter Nijpels AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse samenle ving moet minderheden de ruimte geven om hun ei gen feestdagen te vieren. Voorzitter Nijpels van het Nationaal comité antiracisme zegt dat in het april nummer van de Stichting Nederland Bekent Kleur. De gewezen WD-voorman is tegen het echt inwisselen van een aantal traditionele feest dagen tegen een aantal uit andere culturen. Hij vindt het geen goede zaak om nieu we vrije dagen aan iedereen op te leggen. Maar mensen die hun feesten op andere da gen hebben, moeten die kun nen vieren. „Laat de mensen daar vrij en de samenleving flexibel in zijn", stelt Nij pels. Een groot aantal allochtonen krijgt, overigens evenals veel autochtonen, geen apart gevoel van binnen bij Pasen, hemelvaartsdag, Pinksteren of Kerstmis. Islamieten bij voorbeeld hebben geheel an dere hoogtijdagen. Carnaval Pikant detail is dat Nijpels in zijn periode als VVD-Ka- merlid een niet-aflatende strijd heeft gestreden om parlementariërs uit het zui den carnaval te kunnen laten vieren. Hij heeft dat gewon nen. Al meer dan tien jaar zijn er geen cruciale debatten op de maandag en dinsdag van carnaval en schuiven de gebruikelijke stemmingen op die dinsdag een dagje op. VOORSCHOTEN (ANP) - De Nederlander boekt de binnenlandse vakantie vaker bij een reisbureau. De provinciale VVV's zagen daardoor hun omzet voor vakanties vorig jaar met 14,2 procent groeien tot een kleine 29 miljoen. Toerisme en Recreatie AVN, waarin de ANWB, de VW's en het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) samen werken, heeft dat donderdag bekend gemaakt. De stijging van de omzet is vooral te danken aan de be perking van het aantal bro chures. Dat ging terug van acht naar twee. „Voor acht gidsen was er onvoldoende ruimte in de schappen van de reisbureaus. De vakantiemo gelijkheden vielen daardoor onvoldoende op. Wat nadelig was voor de verkoop", licht M. Baltus van de organisatie toe. De vraag naar korte vakan ties met een sportief/actief karakter neemt nog toe. De Nederlander boekt die steeds vaker op het laatste moment. Ook signaleren de VW's een verschuiving van de korte vakantie in de paasperiode naar mei. De verkoop van binnenlandse VW-arrange- menten via directe consu mentenacties (Direct Sell) daalde vorig jaar met 5,5 pro cent. KUALA LUMPUR (ANP) - Maleisië trekt zijn han den af van Fokker. Zolang het uitgebreide boeken onderzoek bij de failliete vliegtuigbouwer niet is af gerond, steekt het geen geld in het bedrijf. Dit bleek woensdag uit de woorden van de minister van Financiën en tevens de vice- premier van het land Anwar Ibrahim. Volgens de minister kregen de Maleisiërs bovendien geen toestemming om de boe ken grondig te onderzoeken. Stork haakte afgelopen maandag al af omdat de Ma leisische partner niet bereid zou zijn geld op tafel te leg gen om de periode te over bruggen tot de afronding van het boekenonderzoek. Het ging daarbij om naar schat ting 25 miljoen gulden. Tijden cn standen volgens getijdetabel Hydro-mcteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 11 april 07.10 172 00.50 -146 19.35 155 13.20 -155 ROOMPOT BUITEN 11 april 05.15 190 11.40 -160 17.40 169 BRUINISSE 11 april 07.45 181 00.40 -155 20.05 165 13.10 -164 WEMELDINGE 11 april 07.10 198 00.45 -161 19.35 180 13.15 -170 Doodtij: 16 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 Premier Netanyahu tijdens bezoek aan Scheveningen Tsraël staat in recht' SCHEVENINGEN (ANP) - De Israëlische premier Netanyahu heeft vanochtend, donderdag, tijdens een ontmoeting met vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap in het Kurhaus in Schevenin gen benadrukt dat Israël met de aanleg van een joodse wijk in Oost-Jeruzalem volledig in zijn recht staat. „Wij schenden op geen enke le manier de akkoorden van Oslo, maar worden er op aan gekeken dat wel te doen. Het zijn de Palestijnen die de ak koorden in vrijwel elk op zicht schenden", aldus de Is raëlische premier. De Europese Unie heeft de aanleg van de omstreden ne derzetting herhaaldelijk ver oordeeld. Nederland vervult op dit moment het voorzit terschap van de EU. Volgens Netanyahu worden de Israëliërs door veel bui tenlandse regeringen ten on rechte beschouwd als de kwade partij en de Palestij nen als de goede. „Zij zien Is raël als de koloniale macht en de Palestijnen als degenen die door een buitenlandse macht worden onderdrukt. Zo liggen de verhoudingen niet. Overigens als iemand meer recentelijk naar Israëel kwam, waren dat de Pale stijnen, niet wij", aldus de Israëlische premier. De ontmoeting met vertegen woordigers van de joodse ge meenschap in Nederland en België ging grotendeels op aan een discussie over een onlangs in Israël aangeno men wet waarin staat dat al leen othodoxe rabbijnen het recht hebben te bepalen wie joods is. De gemoederen in de zaal raakten danig verhit toen de liberaal-joodse rab bijn Liliënthal dit heikele onderwerp aansneed en een lans brak voor de rechtszaak die hierover momenteel in Israël wordt gevoerd. De li beraal-joodse gemeenschap uitte ook in krantenadver tenties in Nederland haar on genoegen over de nieuwe wet. Orthodoxe Netanyahu verklaarde ach ter de nieuwe wet te staan, die onder druk van de ortho doxe partijen binnen zijn rechts-religieuze coalitie tot stand kwam. De premier liet blijken zich bewust te zijn van de commotie die op de in voering van de wet is ge volgd. „Het is makkelijker vrede met de Palestijnen te sluiten dan antwoord te ge ven op de vraag wie wel en wie geen jood is", aldus Ne tanyahu. Uit Gaza is vanochtend een Palestijnse delegatie naar de VS vertrokken voor overleg over stappen om de impasse in het vredesproces in het Midden-Oosten te doorbre ken. De delegatie zal spreken met minister van Buiten landse Zaken Albright en mogelijk ook met president Clinton. De missie staat onder leiding van Abu Masen, de plaats vervanger van de Palestijnse president Arafat, en de chef van de Palestijnse onderhan delingsdelegatie, Sajeb Ere kat. Begeleiden van 50 tot 70 briljante studenten Echte muzikale toptalenten, zoals Wibi Soerjadi, zouden een eigen opleidingsintituut moeten krijgen. (Foto: Joop van Houdt) DEN HAAG (ANP) - De Raad voor Cultuur vindt dat er in Nederland een speciale school moet ko men voor muzikaal toptalent. In een advies aan staatssecretaris Nuis van Cultuur schrijft de raad dat het top-instituut 50 tot 70 briljante muziekstu denten moet begeleiden. Deze kunnen zich dan bin nen het instituut ontwikker len tot grotere hoogte en een internationaal niveau. De bestaande conservatoria richten zich volgens de raad vooral op de brede groep studenten net onder de top. De ontwikkeling en begelei ding van echt grote talenten schiet er daardoor nogal eens bij in. De gedachte dat toptalent er vanzelf wel komt noemt het adviescolle ge gezien de praktijk te be perkt. De selectie van de leerlingen voor het top-instituut moet onafhankelijk van de con servatoria gebeuren. De raad zegt in het advies overi gens niets over de kwaliteit Profileren van de conservatoria. Om die te kunnen beoordelen ontbreken de noodzakelijke gegevens. aan de combinaties Amster dam/Hilversum, Zwolle/Enschede/Arnhem en Maastricht/Tilburg. De Raad wijkt hiermee af van een in 1994 door de toenmali ge Raad voor de Kunst, die slechts aan het Amsterdam se en Haagse conservatori um de tweede fase wilde toe kennen. Nuis had advies gevraagd over de invoering van de zo geheten tweede fase-oplei dingen in het muziekvakon derwijs. De raad stelt voor die fase toe te wijzen aan de conservatoria in Den Haag, Utrecht en Rotterdam en De nu voorgestelde oplei dingen moeten zich profile ren door specialisatie in de vakgebieden waarin zij het beste zijn. Door de verdeling van het budget van 13 mil joen gulden daarvan afhan kelijk te maken, kan de staatssecretaris het ont staan van „conservatoria van verschillende signa tuur" stimuleren. SNS-bank eist geld terug OOSTERHOUT (ANP) - De vreugde van tiental len inwoners van Oosterhout over hun winst door een te gulle geldautomaat is slechts van korte duur. De SNS-bank eist alle be dragen terug die de „flap- pentapper" eerder deze week te veel heeft uitbe taald. Het gaat om circa 20.000 gulden. Een medewerkster van de bank had bij het vullen van de automaat de briefjes van honderd en van vijfentwin tig gulden per abuis verwis seld. Supersnel Het nieuws deed in Ooster hout supersnel de ronde. Daardoor liep de buiten de winkeluren doorgaans lege parkeerruimte op de Heu vel vol en ontstond er voor de automaat een. lange rij mensen die hét voordeeltje wel zagen zitten; voor elk briefje van vijfentwintig betaalde de automaat im mers honderd gulden uit. Maar mensen die honderd gulden pinden, kwamen be drogen uit. Zij kregen maar vijfentwintig uit de schuif. Terugvorderen De SNS gaat nu van ieder een die te veel heeft gekre gen het geld terugvorderen. De bank weet de namen en adressen van alle mensen die die avond en nacht van de automaat gebruik heb ben gemaakt. „We zullen een beroep doen op hun morele verplich ting", aldus een woord voerder. Mensen die van de auto maat te weinig kregen, krijgen, van de bank hun te kort aangevuld. Verplicht per 1 juli DEN HAAG (ANP) - Gemeenten zijn per 1 juli ver plicht bij nieuwbouw rekening te houden met de toegankelijkheid voor en bewoning door rolstoelge bruikers. Staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting schrijft dit vandaag, donder dag, in een brief aan de ge meenten. Regels voor aanpasbaar bou wen komen te staan in het Bouwbesluit. Ze gelden in principe ook voor verbouw van woningen en woonge bouwen, al kunnen gemeen ten hiervoor vrijstelling ver lenen. Die uitzondering geldt niet als woningen geheel worden vernieuwd. Volgens de nieuwe voor schriften mag de opstap haar voor- en balkondeuren niet hoger zijn dan 20 centimeter. Lift Bij wooncomplexen met eta ges moet voortaan een lift zijn of moet deze achteraf ge makkelijk zijn te plaatsen. Ook moeten rolstoelen over al eenvoudig zijn te draaien. Verder moet de afmeting van toiletten 90 bij 120 centime ter zijn. OUDDORP (ANP) - Niet lopend of fietsend, maar op de autoped het na tuurschoon ontdekken. Die nieuwe mogelijkheid biedt de WV in Oud dorp. Volwassenen kun nen bij de VVV een king size step huren, voor kinderen staan kleinere modellen klaar. Daar mee kunnen uitgestip pelde tochten van onge veer twee uur over kleine wegen en fietspa den in en rond Ouddorp worden gemaakt. De VVV op Goeree-Over- flakkee verwacht veel van deze originele ma nier van de natuur ver kennen. DIEFSTAL NIEUWERSLUIS (ANP) - De politie van Maarssen heeft een 30-jarige man uit Nieu- wersluis aangehouden we gens verduistering van een grote hoeveelheid Ajax- sportkleding. Hij had al een gedeelte verkocht. Bij hem thuis werden nog 238 Ajax- shirts aangetroffen. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen Oat hunnenwj niet aannemen, ttnjo IMe heeftons jetd meeqepen m te kemperen omdat je zo er iende - tjk bent om hier te Men slopen putten WJ de bood- schoppen betalen. lef moor vat je nodif hebtj Je bent ten schot, MeDie men sen hebben het al met breed. lino, dot noties coat er op de l'jst stondBrood, hoos, vorst, jam en boter' Is dot olies Verwachting t/m maandag 14 april WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht n.west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht n.west 4 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 11 april Zon op 06.52, onder 20.29 Maan op 09.32, onder 00.15 Eerste kwartier: 14 april (19.01) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Er vindt een verandering in het weer plaats. Het wordt bedui dend frisser en het blijft ook niet meer droog. Vandaag was dat nog niet overal te merken. Wel in de noordelijke provincies. Met meer be wolking dan elders en meer wind werd het daar al minder zacht dan in de rest van het land. Morgen is er overal meer bewolking. De zon laat niet geheel verstek gaan, maar is niet meer zo nadrukkelijk aanwezig. Het waait ook stevig. De noordwes tenwind is in het binnenland matig tot vrij krachtig. Aan de kust en op het IJsselmeer staat een krachtige wind, kracht 6 en in het Waddenge bied zelfs een harde wind, 7 bft. In de loop van de dag passeert een storing die voor enkele buien zorgt. De tem peratuur haalt ,'s middags hooguit de 10 graden. Zaterdag en zondag is het met ongeveer 11 graden nog Steeds fris. De zon schijnt wel gere geld, maar zo nu en dan is ook een bui mogelijk. De grootste kans daar op maakt het noorden en oosten van het land. De noordwestenwind is meest matig. ROOSENDAAL (ANP) - Door een treinbotsing op het station Roosendaal is er don derdag tot zeker in de avond geen treinverkeer mogelijk tussen Roosendaal en Breda en tussen Roosendaal en Ou denbosch. De NS hebben op deze trajec ten bussen ingezet om de rei zigers te vervoeren. Dat leidt tot een vertraging van onge veer een half uur. Een goede rentrein kwam in de nacht van woensdag op donderdag in botsting met een leeg treinstel. Het treinstel ont spoorde, evenals de locomo tief en een wagon van de goe derentrein. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De stremming heeft ook gevolgen voor het internationale treinverkeer. Reizigers van en naar Brus sel worden tussen Roosen daal en Lage Zwaluwe met bussen vervoerd. Reizigers die met de Thalys tussen Am sterdam en Parijs reizen worden tussen Rotterdam en Brussel met bussen ver voerd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur AH.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zlerikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 -453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2