Gemeente in gelijk gesteld Op weg naar Brittannië 'Zeeland, houd vinger aan de Euro-politiek' Raad baalt van lang vergaderen PE2HI ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mt< Verhuurder bedrijfsruimte Unigro-Super moet dwangsom betalen Europarlementariër J. Boogerd-Quaak: Dode man gevonden Veerhoek lonkt naar Jorritsma Diefstal Afvalberg "PRIKKELDRAAD WEG EN TOCH MINDER VERNIELINGEN" dé krant van schouwen - dut'veland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I i mr v? vv H HOUTUND WALHOUT WESTSTRAAT 5 ZIERIKZEE 0111 415977 DONDERDAG 10 APRIL 1 997 1 52e JAARGANG NR 26160 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1 797-1889 MIDDELBURG - De eerste slag- in de strijd om de Unigro-supermarkt Super in Zierikzee is gewonnen door de gemeente Schouwen-Duiveland. Recht bankpresident mr. T. Damsteegt wees het verzoek van Chassey'BV, de verhuurder van het bedrijfs pand, om schorsing van de aan Chassey BV opgeleg de dwangsom voor elke dag dat de Super open is af. Damsteegt deed vanmorgen, donderdag, uitspraak. Burgemeester J. Asselbergs is 'bijzonder content' met de uitspraak van de rechter. ,,Ik had deze uitkomst ook zonder meer verwacht. De gemeente heeft het juiste middel gebruikt en dat is nu ook door de rechter beves tigd." Chassey B V-zaak waarnemer J. Verhulst was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar op de ge rechtelijke uitspraak. Mr. D. Schuurmans vindt de uit spraak 'juridisch niet juist'. Zij zegt nog wel wat juridi-, sche pijlen op haar boog te hebben. ,,Maar die ga ik te genover u niet prijsgeven." Het geding diende gisteren voor de sector bestuursrecht spraak van de Arrondisse mentsrechtbank in Middel burg. Inzet van het geding was de door de gemeente aan Chassey BV opgelegde dwangsom van 10.000 gulden voor elke dag dat de Super open is. De 'rekening' is inmiddels opgelopen tot 110.000 gulden. Volstrekt ten onrechte vol gens Mr. Schuurmans, de raadsvrouwe van Chassey BV. Volgens haar is het voor- deurdelen van Aldi en Super niet in strijd met het voor dat gebied geldende bestem mingsplan. „Zulks is niet het geval omdat er in het bestem mingsplan in kwestie geen bepalingen aan zijn gewijd," aldus Mr. Schuurmans. De raadsvrouwe voegde daar aan toe dat haar inziens de wet het niet mogelijk maakt om te bepalen wie er komt, maar alleen wat er komt. Het bezwaar van de gemeen te dat de Super zich op een heel ander publiek richt dan de Aldi en derhalve een zwa re concurrent voor de super markten in het centrum van Zierikzee zou zijn, snijdt vol gens Mr. Schuurmans geen hout. De Aldi zou in haar vi sie op een gegeven moment kunnen besluiten tot uitbrei ding en verdieping van haar assortiment en daar zou de gemeente niets tegen kunnen doen. „Vaste rechtspraak is dat het niet is toegestaan de planologie te gebruiken om de gevestigde middenstand te beschermen en hun onder linge concurrentie te stu ren." En daar, zo betoogde Mr. Schuurmans, maakt de gemeente Schouwen-Duive land zich wel schuldig aan. Verplaatsing- De belangen van de gemeen te werden verdedigd door Mr. J. van Koeveringe-Dek- ker. Zij stelde allereerst vast dat (bouw)vergunning is ver leend voor een supermarkt en niet voor twee super markten. „Aan de orde is na melijk niet een nieuwe vesti ging van een willekeurige supermarkt ter plaatse. Het ging om de verplaatsing van de Aldi-markt." aldus mr. Van Koeveringe. In eerste in stantie zou de Aldi het nieu we pand gaan delen met Op 18 maart ging de Super open. De rekeningbij de gemeente Schouwen-Duiveland is inmiddels aardig opgelopen. (Foto: Marieke Mandemaker) Eurowall (verfwaren, vloer bedekking, parket en klein- meubelen) en een winkel voor werkkleding en kam peer- en hen'gelsportartike- len. Mr. van Koeveringe voegde daar aan toe dat in de contac ten tussen de gemeente en pro j ectont w ikkelaar/ver huurder Chassey BV nooit de vestiging van een tweede su permarkt in het pand aan de orde gekomen is. Dit terwijl uit een interne Unigro-noti- tie volgens haar zou blijken dat al in februari 1995 - ruim een jaar voor het aanvragen van de bouwvergunning - voor het omstreden voor- deurdelen gekozen zou zijn. „Het is duidelijk dat Chas sey BV in deze geen open kaart heeft gespeeld," aldus mr. Van Koeveringe. Zij voegde daar aan toe dat de vrees van andere super markt-eigenaren voor omzet verlies door de komst van de Super niet ongegrond is. Uit onderzoek zou zijn gebleken dat bijvoorbeeld de Golff-su- permarkt aan het Haven plein in Zierikzee ruim 20 procent van haar omzet haalt uit de wijk Poortambacht waar nu de Super is geopend. Golff verwacht een omzetda ling van 15 tot 20 procent. De Zierikzeese Ondernemers Centrale (ZOC) ondersteunt die theorie. Volgens de ZOC is er nu .al sprake van 'een merkbaar klantenverloop1 Mr. R. Joppe, sprekend na mens Ahold Vastgoed, haak te daar op in. Hij voerde aan dat supermarkten in de Zie rikzeese binnenstad te ma ken hebben met beperkingen waar collega's aan de rand van of net buiten Zierikzee geen last van hebben. Als voorbeeld noemde hij het be taald parkeren in de binnen stad terwijl Aldi/Super be schikken over 'een zee van gratis parkeerplaatsen'. Als AH de kans zou krijgen om ook net buiten de stad te gaan zitten zouden ze morgen verhuizen volgens Joppe. Ze waren iets te laat op de afgesproken plek op Neeltje Jans. Maar vanochtend vroeg is de laatste groep Nieuwsbodereizigers dan toch vertrokken naar het Engelse graafschap Kent voor een driedaagse reis. Er waren dit jaar vier edities van de traditionele reis met deze krant. Ze gingen naar Royal Tunbridge Wells, met uitstapjes naar Londen, Canterbu ry en het smokkelaarsnest Reye. Zaterdag duiken deze reizigers weer de Kanaaltunnel in voor de thuisrit, die traditiegetrouw wordt afgesloten met een diner in Restaurant Grevelingen. (Foto: Marijke Folkertsma) TEGEN BOOM SCHARENDIJKE - Een 19- jarige inwoner van Scharen- dijke reed woensdagmorgen met zijn auto tegen een boom. De auto liep forse schade op, maar de 19-jarige bleef ongedeerd. De man reed over de Elkerzeeseweg, komende uit de richting van Renesse. Hij kwam met zijn rechtervoorwiel in de rechts naast de weg gelegen weg berm terecht en botste tegen een boom. Advertentie Uw hypotheek aanpassen vanwege de lajie rente? 'V/f van Bruggen '^^dviesgroep haalt méér uit utv hypotheek Vraau (li* jiraii* IfypoihccKSian r 0800-1 800iu'»«i»i ZIERIKZEE - Wat P. van der Meide (SGP/GPV) betreft duren commissievergaderingen voortaan tot 23.00 uur op z'n laatst. „Want dit is onaanvaard baar," aldus Van der Meide dinsdag even na het mid dernachtelijk uur, aan het einde van de vergadering van de commissie RO/EZ. Voorafgaande aan de ver gadering werd een hoorzit ting gehouden over de plan nen van de gemeente voor aanleg van een bedrijven terrein aan de Straalweg. De vergadering van de com missie begon daardoor pas om kwart over acht. Boven dien kregen de commissie leden een volle agenda voorgeschoteld. Uiteindelijk kon commis sievoorzitter R. Geluk pas na twaalven afhameren en dat schoot bij verschillende commissieleden in het ver keerde keelgat. Wethouder Veerhoek kon hen geen on gelijk geven. Volgens hem is er maar één oplossing: vaker vergaderen. Veer hoek gaat bekijken of het haalbaar is om met de com missie RO/EZ twee keer per maand te vergaderen. STRAATSBURG - 'Zeeland, houd de vinger aan de Euro-politiek.' Die boodschap geeft Europarlemen tariër J. Boogerd-Quaak (D66) vanmiddag in Straatsburg tijdens de lunchhijeenkomst met de le den van provinciale staten van Zeeland tijdens hun driedaags bezoek aan het Europees Parlement. „Ik bin blie, dat jullie d'r bin,' begon Boogerd haar toespraak in het Axels dia lect, de taal van haar dorp van herkomst. In het Euro pees parlement worden men sen bij voorkeur in hun eigen taal aangesproken, zo liet zij weten, maar daarna ging ze toch snel over op algemeen beschaafd Nederlands. Alert blijven op zaken bin nen de Europese politiek ver eist volgens Boogerd niet per se het installeren vart een ei gen ambtenaar in Straats burg. Er kan ook gebruik worden gemaakt van des kundige bureaux, die in op dracht van meerdere provin cies werken. Tijdig weten wat er speelt is, volgens Boogerd, een eerste vereiste om op het Eurobe- leid een vertaalslag naar de eigen regio los te laten en er J. Boogerd-Quaak: Zeeland moet eigen vertaalslag leve ren." een eigen scenario voor te ontwikkelen. Zij kwam met concrete voor beelden. Zeeland kan naar haar mening inspelen op de maritieme strategie binnen het Europese parlement, die voorziet in zowel recreatieve als industriële ontwikkelin gen binnen het kustgebied. Landbouwbeleid Het Europees landbouwbe leid zal tussen nu en 2000 worden gewijzigd in een al gemener beleid voor platte landsontwikkeling. „Zee land moet deelnemen aan dat debat en zelf komen met con crete plannen om invulling te geven aan dat nieuwe be leid," aldus Boogerd. Ook de ontwikkeling van de informatie-maatschappij wordt door de Europese poli tiek gestimuleerd. Zij sprak in dit verband haar vreugde uit over het feit, dat Zeeland behoorlijk op schema ligt met een wijd vertakte aanleg van de glasvezelkabel. Zij pleitte voor de ontwikkeling van een geïntegreerd beleid op dit gebied en het creëren van faciliteiten voor econo mische initiatieven. Volgens haar zijn hier ook koppelin gen met het beleid voor plat telandsontwikkeling moge lijk. Ten aanzien van de kennis infrastructuur, een ander speerpunt binnen de Euro- politiek, kan Zeeland vol gens Boogerd een achter stand inhalen door creatief om te gaan met technologi sche ontwikkelingen. „Er zouden verbindingen tot stand kunnen komen met universiteiten en kennisin stituten elders in het land," aldus Boogerd. Met het verdwijnen van het Economisch Technologisch Instituut (ETI) Zeeland des tijds is het volgens haar in deze provincie bergafwaarts gegaan met de brede weten schappelijke studies. Dat be treurt ze. Effectenstudies zouden thans bijvoorbeeld van belang kunnen zijn om alert in te spelen op de in te voeren Euromunt. Co-financiering; Zeeland doet het volgens Boogerd niet slecht bij het gebruikmaken van financië le mogelijkheden, die het Eu ropees parlement biedt. Het gaat echter, volgens haar, niet alleen om het binnenha len van de bakken met geld. Er dient een goede co-finan ciering door gemeenten en/of provincie aan gekoppeld te zijn. Vanuit het Europees parlement wordt erop gelet, dat er geen onderuitputting van de financiële middelen plaatsvindt, aldus de waar schuwing van Boogerd. KLOOSTERZANDE - Woens dagmiddag vond een land bouwer in een sloot langs de Zoutelandsedijk in Klooster- zande het stoffelijk over schot van een man. Het bleek een 31-jarige man afkomstig uit het Belgische Maldegem die sinds 8 maart werd vermist. De man was verdronken. De politie sluit een misdrijf uit. Een rechter moet niet alleen de zaken, doch ook de omstandigheden onder zoeken. Ovidius Enkele buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond 5, middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Noordwestenwind, in het binnenland matig tot vrij krachtig, kracht 4 of 5, aan de kust en op het IJsselmeer krachtig, 6, in het Waddengebied af en toe hard, 7. 2 TOPTALENT De Cultuurraad pleit voor een opleiding voor muzikaal toptalent. 3 SCEPSIS Er is veel scepsis over het plan de Oosterschelde uit te roepen tot Nationaal Park. 5 RIOLERING Waterschap Zeeuwse Eilanden draagt financieel bij aan de aansluitingen in het buitengebied. 9 SCHOOLVOETBAL Meisjesteams van basisscholen nauw aan elkaar gewaagd Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Wethouder C. Veerhoek gaat z'n ui terste best doen om mi nister Jorritsma van ver keer en waterstaat te strikken voor de opening begin juli van het trans ferium in Renesse. Dat deelde Veerhoek dinsdag inee tijdens de vergadering van de com missie ROEZ. „Zij krijgt de kans om het eerste transferium dat werkt te openen," aldus de wet houder. Hij gaf een kort over zicht van de vorderingen met betrekking tot het mega-parkeerterrein aan de rand van Renesse. Het gebouw op het parkeer terrein wordt 13 juni technisch opgeleverd en het natransport vanaf het transferium naar het strand is inmiddels aan besteed. De ANWB heeft toege zegd de bewegwijzering aan te zullen passen en er is ook overeenstemming met een fietsenverhuur- der die een nering op het transferium gaat begin nen. Een door de gemeen te ingehuurde public re lations-man moet ervoor gaan zorgen dat het transferium in binnen- en buitenland bekend heid krijgt. BRUINISSE - Een 59-jarige inwoner van het Duitse Kle- ve deed bij de politie aangif te van diefstal van een aan hangwagen. De aanhangwagen in kwes tie stond geparkeerd op een parkeerplaats aan de Hage- weg in Bruinisse. Het voer tuig was met kabel en hang slot vastgemaakt aan een lantaarnpaal. Vanaf zijn bal kon zag de Duitser hoe twee mannen er met zijn aanhang wagen lopend vandoor gin gen. De man haastte zich naar beneden, maar hoorde alleen nog een auto - met ver moedelijk zijn aanhanger er achter - wegrijden. BRUINISSE - Dinsdagmor gen werd op een parkeer plaats aan de Philipsdam bij Bruinisse een berg afval aan getroffen. Gezien de hoeveelheid ver moedt de politie dat degenen die het afval gedumpt heb ben daarbij gebruik hebben gemaakt van een vrachtwa gen. De berg afval bestond onder meer uit grond, ste nen, tegels, palen en conife ren. „Kennelijk heeft ie mand zijn tuin opgeknapt of laten opknappen en wist geen originelere manier te vinden om van de troep af te komen," aldus de politie. Wie de politie bruikbare tips over de herkomst van het af val denkt te kunnen geven wordt verzocht te bellen: 414055. (Burgemeester van Schiermonnikoog over Nationaal Park) Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving 194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats T elef oon Geb. datum Handtek. Bij automatische afschrijving uw i bank-/gironummer vermelden: II II II II lI II LI II II 2Z Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. rp Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1