lkIKZEESCHE NIEUWSBODE GRANDIOZE OPENING UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 20 APRILS „Ik kan al wat Turks, alleen is de uitspraak misschien niet zo goed" Inwoners gemeente Westersehouwen brachten meeste klein chemisch afval bij chemokar Repetitielokaal voor Kunst en Eer ZIERIKZEESCHE"^ NIEUWSBODE Ih8 TROUWPLANNEN? Totale inzameling op Schouwen-Duiveland blijft achter bij landelijk gemiddelde 3 ZEELAND ZIEN 7 TAFELTENNIS dé krant van schouwen - duiveland! Tienjarige Liesbeth gaat naar Dag van de Toekomst in Turkije DONDERDAG 9 APRIL 1992 148e JAARGANG NR 25134 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 EEN GROTE KOLLEKTIE ORIGINELE TROUWKAARTEN VINDT U BIJ drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 HET WEER Zonnig. Minimumtemperatuur rond 3 graden, middagtemperatuur on geveer 16 graden. Weinig wind, kracht 3 of minder. Zonnig Advertentie GROOTSTE TOONZAAL IN DE REGIO Maak dan kennis met de nieuwste Grandorama keukenshowroom. Nog even geduld De Roterij 8 (industrieterrein), BURGH-HAAMSTEDE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een. kwartaalabonnement f 47,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 45,— jaarabonnement f 179,— jaarabonnement met autom. afschr. f 169,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats:.. telefoon handtekening:. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SEROOSKERKE - Met een gemiddelde hoeveelheid van 1,39 kilo per persoon hebben de inwoners van de gemeente Westersehouwen in de afgelopen tien maanden de grootste hoeveelheid klein chemisch afval via hun chemobox afge leverd bij de chemokar. Nu het chemisch afval van particulieren bijna een jaar lang apart wordt ingezameld blijkt dat de inzameling op Schouwen-Duiveland met een gemiddelde van 1,13 kilo per persoon achterblijft bij het landelijk ge middelde dat 1,7 kilo per persoon per jaar bedraagt. Daarbij moet wel in aan merking worden genomen dat het cijfer 1,13 kilo werd berekend op basis van tien maanden inzameling. Op basis van deze cijfers ver wacht chef buitendienst van de Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland, J. Stouten dat eind april, wanneer de chemokar precies een jaar rondrijdt, on geveer 42 ton klein chemisch afval zal zijn verzameld. Dat is 7 ton meer dan in de periode toen het chemisch afval nog via gele plastic draagtasjes werd ingezameld. Toen werd gemid deld 35 ton per jaar ingeza meld. ,,De inzameling met de chemo kar heeft wel vooreen toename gezorgd. Maar het kan beter", aldus de heer Stouten. Hij ver telde dat de inzameling in de eerste maanden dat de chemo kar rondreed goed liep maar daarna wat terugzakte. ,,Ik denk dat dat gedeeltelijk komt door gemakzucht van de men sen. Ze zijn er niet goed van op de hoogte wanneer de chemo kar langs komt omdat ze het kaartje waarop dat staat zijn kwijtgeraakt. En het kost na tuurlijk enige moeite om de chemobox bij de kar aan te bie den. Die moeite doet niet ieder- Met name mensen die in het buitengebied, in de polders, wonen nemen volgens de heer Stouten nauwelijks het initia tief om het. klein chemisch af val in de chemokar te krijgen. Dat kan op afroep. Via een tele foontje naar de reinigings dienst in Kerkwerve komt de chemokar aan huis om de che mobox te legen. „Tbt nu toe De chemo-kar rijdt in april precies een jaar rond voor het apart inzamelen van klein chemisch afval van particulieren op Schouwen-Duiveland. (Archieffoto). kregen we niet meer dan drie a vier telefoontjes per gemeente en dat terwijl Schouwen-Dui veland zo'n groot poldergebied omvat". In de afgelopen tien maanden werd in de gemeente Wester sehouwen met de chemokar re latief het meeste klein che misch afval ingezameld; 1,39 kilo per persoon. Ook milieu bewust zijn de inwoners van de gemeente Brouwershaven, zij brachten gemiddeld per per soon 1,35 kilo afval bij de che mobox. De mensen die in Dui- veland wonen leverden gemid deld 1,22 kilo per persoon in en de inwoners van Middenschou- wen 1,11 kilo. De gemeenten Bruinisse en vooral Zierikzee blijven daar behoorlijk bij ach ter. In het vissersdorp Bru werd slechts 0,96 kilo per per soon ingeleverd en de gemeen te Zierikzee blijkt het minst milieubewust met 0,91 kilo chemisch afval per persoon. In de afgelopen tien maanden werd in totaal 9299 keer een chemobox ter lediging aange boden »bij de chemokar. In de zomermaanden gebeurde dat vaker dan in de winter. In de chemoboxen zat het vaakst verfafval waaronder thinner- en terpetineresten. De chemo kar komt een keer per acht we ken langs in de alle kernen van Schouwen-Duiveland en maakt dat via een geluidsin stallatie kenbaar. Ook zijn huis-aan-huis kaartjes ver spreid waarop de data staan waarop men de chemokar in zijn dorp of wijk kan verwach ten. Omdat men bij de reinigings dienst de indruk heeft dat het voor een aantal mensen onmo gelijk is om hun chemobox aan te bieden omdat zij overdag buitenshuis werken wordt de service voor het apart inzame- vervolg pagina 2 Reizen is het hart verwijden. Allard Pierson ONTSLUITINGSWEG De aanleg van de nieuwe ontsluitingsroute rond Brou wershaven begint niet voor 1993 Dertig ondernemers uit Renesse lieten zich aanslui ten op het informatiesysteem Zeeland Zien. 5 DREMPELS De Bruse Dorpsweg krijgt twee verkeersdrempels en wordt versmald. De prestaties van de jeugdteams van tafeltennisver eniging Scaldina vielen tegen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE - De Koninklijke Harmonie Kunst en Eer heeft bij de gemeente Zierikzee een verzoek ingediend om een re petitielokaal te. mogen realise ren op het parkeerterrein aan het 's Heer Lauwendorp. Het college van b en w wil daar in principe toestemming voor geven. Omdat het betreffende terrein de bestemming par keerterrein en openbaar groen heeft moet daarvoor het be stemmingsplan worden gewij zigd. Daarover praat de advies commissie RÓ tijdens een openbare vergadering maan dag 13 april in het Zierikzeese stadhuis. Aanvang 19.00 uur. SS Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. dragen voor de kosten van de reis en het verblijf. Al drie keer is er hard gerepe teerd. De bedoeling is dat de kinderen op de melodie van het nummer Schoolplein van Her man van Veen een aantal tradi tionele spelletjes doen als hoe pelen en hinkelen. Onderwijl zingen ze enkele oud-Holland se liedjes als Twee Emmertjes Water Halen en De Mosselman en doen ze nog enkele volks dansjes. De kinderen zijn tij dens hun optreden gehuld in klederdracht die lijkt op die op Walcheren wordt gedragen. Ook thuis heeft Liesbeth met een vriendinnetje nog eens al les doorgenomen. „Maar je moet ook weer niet teveel oefe nen want daar word je alleen maar zenuwachtiger van". De repetities waren ook bedoeld om kennis te maken met de an dere kinderen. Liesbeth kende al enkelen van hen. Een meisje, Eva Walraven, heeft nog bij haar in de klas gezeten, maar woont nu in Zierikzee. Zij is pas op een later moment aan de groep toegevoegd en is samen met Liesbeth het enige kind van Schouwen-Duiveland dat meegaat. Naast de 12 kinderen en de, heer Nijburg gaan er ver der twee begeleiders en twee muzikanten, die de kinderen zullen begeleiden bij hun op treden, mee. Een tolk helpt de kinderen om te praten met hun buitenlandse vrienden en vriendinnen. Zelf heeft Lies beth al het boekje Hoe en Wat in het Turks in haar koffer zo dat ze kan aanwijzen wat ze be doelt. TV-opnames Op 14 april wordt er per vlieg tuig vertrokken vanaf Schip hol. De Turkse luchtvaart maatschappij Turkish Airlines vervoert de kinderen naar Iz mir. Voor Liesbeth al een heel spannende ervaring want zij heeft nog nooit gevlogen en het is ook de eerste keer dat ze in Turkije komt. „Mijn paspoort is ook pas net opgehaald", zegt ze. Eenmaal in Izmir aangeko men worden de kinderen in gastgezinnen ondergebracht. „Je wordt niet zomaar ergens geplaatst, ze proberen dat wel bij mensen met kinderen van jouw leeftijd te doen": Op 17 april worden de deelnemers in Ankara verwacht bij de presi dent, de premier en de minis ters van Turkije. Op 18 en 19 april is de opening van het feest waarbij er grote optoch ten door Izmir trekken. Vanaf 20 april beginnen de optredens van de verschillende groepen waarvan de Turkse televisie opnames maakt. Misschien dat ook dit jaar, net als vorig jaar, het Jeugdjournaal weer met vervolg pagina 2 Liesbeth, nu nog in de tuin van haar ouderlijke woning, binnenkort twee weken in Turkije. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Dinsdag 14 april is een spannende dag voor de tienjarige Liesbeth Wulfraat uit Burgh-Haamstede. Op uitnodiging van de Turk se televisie vertrekt zij, samen met 11 andere kinde ren, op deze datum naar het Turkse Izmir om daar de nationale feestdag De Dag van de Toekomst te vieren. Bij deze dag staan de liefde en de vrede tus sen mensen van verschillende culturen centraal. De Nederlandse groep kinderen is niet de enige verte genwoordiging die twee weken in Turkije verblijft. Uit meer dan 50 landen over heel de wereld komen leeftijdsgenootjes hen vergezellen. Liesbeth heeft zich in ieder geval goed voorbereid op haar verblijf in het verre land. Trots vertelt ze: „Ik heb al enkele woorden geleerd en kan tot negentien tellen in het Turks". Daarna bescheiden: „alleen mijn uitspraak is misschien niet zo goed, het zijn ook erg moeilijke woorden!". Ieder jaar wordt op 23 april ge vierd dat op deze dag in 1920 de toenmalige sultan van Turkije werd afgezet als machthebber. Officier in het leger Mustafa Kemal Atatürk was degene die de staatsgreep pleegde en er voor zorgde dat Turkije een de mocratisch land werd. Om de vrijheden die toen zijn verwor ven te vieren, zijn de steden en dorpen versierd en lopen de mensen in optochten door de straten. Volgens Liesbeth, die al enkele boeken over deze feestdag uit de bibliotheek heeft gehaald, is iedereen blij, mag er lekker gegeten worden en mogen de mensen alleen 'zoet' tegen elkaar praten. En wat helemaal interessant is: al le kinderen zijn vrij van school en geven cadeautjes aan elkaar. In het kader van de feestdag wordt er in Izmir, een stad in Zuid-Turkije, een internatio naal Kinderfestival gehouden. Dit jaar gebeurt dat voor de veertiende keer. Het idee hier achter is dat de kinderen het exponent van de toekomst zijn en later in vrede met mensen van andere culturen moeten kunnen leven. Vorig jaar viel het aantal kinderen dat naar Turkije kwam wat tegen, maar dat kwam omdat volwassenen het slechte voorbeeld gaven. Zij bestreden elkaar in de Golf oorlog Spontane groep Op hetzelfde tijdstip werd de heer A. Nijburg kit Zoetermeer benaderd om voor het komend Kinderfestival een groep sa men te stellen. „Ik ben toen wat kennissen gaan benaderen met de vraag of zij het leuk vonden dat hun kind meeging. Dan gaat het balletje vanzelf rollen". Uiteindelijk zijn er 12 kinderen geselecteerd. Omdat zij een optreden moeten verzor gen, werd er vooral gezocht naar kinderen die wat durven zeggen en doen. „Dat is uitein delijk gelukt. We hebben een spontane groep die in een pri ma sfeer met elkaar omgaat", aldus Nijburg. De groep noemt zichzelf Eirene wat zoveel wil zeggen als Vrede en rust in het hart. Een aantal sponsors werd bereid gevonden om zorg te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1