Slavenkas-reis met Eendracht Begonnen met kopjes thee en breien van wat sokjes Tien Heestermans exposeert in Galerij STREEKNIEUWS Dit jaar voor eerst kans voor alle jongeren eiland Open dag Aero Club Burgemeester Kapelle in overleg gevaarlijke stoffen Maandag 14 april in Goes Vergadering homeopathie Hervormde Vrouwengroep bestaat 50 jaar 'NaarMarsella: 'tis al chemie' DINSDAG 8 APRIL 1997 ZIERIKZEE - Met de gemeentelijk herindeling heeft ook de Slavenkas het roer omgegooid. De jaar lijkse gratis zeiltocht met de driemastschoener Een dracht, kan dit jaar voor het eerst door jongeren van het hele eiland Schouwen-Duiveland gewonnen worden. Het enige wat zij hiervoor moeten doen is vier vragen op het inschrijfformulier goed beant woorden. Driemastschoener de Eendracht is met zijn zestig meter lengte het grootste zeilschip van Ne derland. Wie gratis een reis met Ne derlands grootste zeilschip wil maken moet tussen de zestien en 26 jaar oud zijn. Daarnaast moet hij of zij in de gemeente Schouwen-Dui veland wonen of iemands ou ders moeten op Schouwen- Duiveland wonen, terwijl hij of zij zelf elders studeert. Be halve deze voorwaarden is het nodig om vier vragen op te lossen op het aanmeldings formulier. Twee vragen gaan over de geschiedenis van Zie- rikzee. Twee over de rest van het eiland; voor dit jaar Ja cob Cats en de Plompe Toren. Volgens de administrateur van de Slavenkas, A. Gunst, spreekt uit deze verdeling toch nog een beetje de ver bondenheid van de Slaven kas met Zierikzee. De kas, die in 1735 werd opgericht, gold van oudsher als een ver zekering voor Zierikzeese zeelui tegen zeeroverij en ontvoering. Het geld uit de Slavenkas werd gebruikt om het losgeld te betalen dat zee schuimers eisten voor de vrijlating van buitgemaakte lading of gevangen genomen bemanningsleden die als sla ven verkocht dreigden te worden. Tegenwoordig wordt het geld bestemd voor diverse doeleinden van 'bij voorkeur de in Zierikzee gevestigde en werkzame instellingen met KERKBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Welsrijp-Baijum (part-time): J. Reehorst, kan didaat te Hoogvliet, die dit beroep heeft aangenomen; te Uithoorn (SoW): mevr. S. H. H. Bloemert te Leiden (part time); te Lemele (SoW): J. S. Kortlever, kandidaat te Utrecht; te Zeist (Centrum Wijk): A. Visser te Voorthui zen, die bedankte voor Ca- pelle aan den IJssel (Wijk West) en voor Amstelveen- Buitenveldert (b.w.). Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Randburg (Zuid- Afr.): C. Hogchem te Borsse- le; te Rotterdam-Zuid (Pen- drecht-Lombardijen): J. S. van der Net te Apeldoorn. Bedankt voor Aalburg: A. F. Honkoop te Wageningen; voor Terneuzen en voor Rhe- nen: G. J. van Aalst te Rid derkerk; voor Aagtekerke: A. B. van der Heide te Utrecht; voor Haarlem en voor Puttershoek: J. Dries- sen te Woerden; voor Bo skoop: P. Mulder te Capelle aan den IJssel/Middelwate- ring; voor Aalst: J. Kareis te Oudemirdum; voor Katwijk aan Zee en voor Corsica (VS):C. A. van Dieren te Stol wijk; voor Rotterdam-Cen trum en Melissant: A. Bac te Bodegraven; voor Gouda en voor Meliskerke: G. J. van Aalst te Ridderker Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Oosterland: D. Monster te Barneveld. Ds. A. Bac bedankt voor beroep NIEUWERKERK - Ds. A. Bac te Bodegraven heeft be dankt voor het beroep dat door de Gereformeerde Ge meente te Nieuwerkerk (Zld.) op hem was uitge bracht. De gemeente van Nieuwerkerk telt ruim 420 leden, die van Bodegraven circa 720. Ds. Bac, die gebo ren werd op 31 augustus 1940, is sinds 1981 predikant te Bo degraven. Ds. D. Monster bedankt voor beroep OOSTERLAND - Ds. D. Mon ster te Barneveld heeft be dankt voor het beroep dat door de Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland te Oosterland op hem was uit gebracht. In 1989 werd ds. Monster lerend ouderling en in 1991 is hij bevestigd tot predikant in Barneveld. Ds. D. Monster is 66 jaar. Gereformeerde Gemeente OOSTERLAND - Donderdag 10 april, 19.30 uur ds. J. Beens. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Donderdag 10 april, 19.30 uur ds. A. P. van der Meer. een maritieme, culturele, so ciale, opvoedkundige en soortgelijke doelstelling voor het algemeen nut', zoals in het reglement van de Sla venkas omschreven staat. Animo Tot vorig jaar maakten al leen jongeren uit Zierikzee kans op een gratis reis met de Eendracht via de Slavenkas. Volgens Gunst is er onder de commissarissen van de Sla venkas nog even discussie geweest over de uitbreiding naar het hele eiland. ,,Het is tenslotte een puur Zierikzees fonds," aldus Gunst. „Maar ze hebben gemeend het op de ze manier te doen." En dat komt mede door het advies van Gunst zelf. De animo voor een reis met de Een dracht was de laatste jaren immers tanende. Vorig jaar waren er zelfs maar zeven ge gadigden. Gunst: „En als ik alle moeite voor zo weinig mensen moet doen, dan kan ik het net zo goed laten." Met die boodschap ging hij naar de commissarissen. Zij waren het roerend met Gunst eens. En het lijkt vruchten af te werpen. Want nog voordat de advertentie met daarbij het aanmeldingsformulier vorige week werd geplaatst in Het Extra Nieuwsblad, In 1947 nam de Bruse domi nee Marsman het initiatief door zeventwintig vrouwen bij elkaar te brengen. Zijn vrouw nam de scepter over en met een meerderheid van stemmen (17) werd de naam Helpt Elkander geselec teerd. Die naam was, en is nu nog steeds, ook in de aard van de vrouwengroep terug ,te vinden. Rouwit: „Als vrouwen onderling probeer je, als dat nodig is, er voor el kaar te zijn, "Toch is Helpt Elkander niet helemaal meer dezelfde club die het vijftig jaar geleden was. „De medi tatie, de zang en het gebed zijn hetzelfde gebleven. De bijbel is bij ons centraal blij ven staan. Maar vroeger GOES - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Vereni ging Homeopathie Neder land houdt maandag 14 april haar jaarlijkse ledenverga dering in Verpleeghuis Ter Valcke in Goes. De aanvang is om 19.30 uur. was er al door drie mensen informatie over de zeiltocht gevraagd. Jaarlijks stelt de Slavenkas hiervoor tweedui zend gulden beschikbaar. De werd er verder alleen samen aan handwerken gedaan. Wij hebben nu na de pauze steeds iets anders op het program ma," licht presidente J. Stouten toe. Een keer in de twee weken - dat was vroe ger al zo - komen de dames, en dat zijn er momenteel zes envijftig, in het Verenigings gebouw bijeen. Het zeven koppige bestuur probeert elk half jaar opnieuw een afwis selend programma samen te stellen. Zodat er, naast de vaste onderdelen van het programma, steeds weer iets te leren of te beleven valt. „Soms nodigen we sprekers uit die iets komen vertellen over een bepaald onderwerp en soms verzorgen we de Na de vergadering, om 20.30 uur, geeft L. P. Huisen, ho meopathisch arts in Rotter dam en auteur van diverse homeopathische boeken, een lezing. Het onderwerp is: 'Mogelijkheden van homeo pathie bij klachten van spie ren en gewrichten'. winnaar van dit bedrag mag zelf een reis uitkiezen die de Eendracht maakt. En dat zijn er velen. Daarbij wordt van de winnaar ook enig ini- avond zelf. Dan lezen we een stuk uit de bijbel en praten daar over na," geeft Rouwit aan. De groep maakt ook weieens een uitstapje en be zoekt dan een organisatie zo als binnenkort bijvoorbeeld de brandweer en het Rode Kruis. En eens per jaar ver zorgt Helpt Elkander een avond in In't Opper, waarin alle bewoners worden be trokken. „Die vinden dat meestal erg leuk en dat doet je dan wel goed." Plezier Hoewel enigszins nerveus voor de grote avond van avond doen de twee be stuursleden het werk voor de Hervormde vrouwengroep met erg veel plezier. „Het is vooral gezellig. Het is geen klets- of roddelgroep, zoals vele altijd denken als ze ho ren van een vrouwengroep. We wisselen wel familieban den uit, want er is veel be langstelling voor elkaar," zegt de presidente. Het sa men-zijn en het onderlinge contact noemen de twee tiatief verwacht. „Wij reser veren een plekje op de Een dracht en betalen de transf er. Maar hoe iemand in de vertrekplaats van het schip vrouwen ook de waarde van de vijftig jaar jonge club, vooral omdat er - ook op Bruinisse- veel eenzame mensen zijn. Stouten: „Het samen openen van de bijbel en het samen zingen, schept toch een band onder elkaar." De zeven bestuursleden heb ben voor vanavond opnieuw hun best gedaan iedereen te vermaken. Het middagpro gramma - voor leden, oud-le den en oud-presidentes - be gint met een gezamenlijk zingen. De presidente'geeft een terugblik op het verle den en twee leden van het eerste uur, mevrouw J. Ju- melet-Jumelet en C. Schik- ker-Zondervan, worden even in het zonnetje gezet. Daarna is er een broodmaaltijd, 's Avonds zal er naast de ge bruikelijke onderdelen een kort stukje door enkele le den worden opgevoerd. En twee leden kijken eveneens kort op het verleden terug. Verwacht worden zo'n tach tig mensen. „Maar bij ons is altijd iedereen welkom. Ker kelijk of niet," besluit Schouten. komt, moet hij of zij zelf maar zien. Dat is altijd nog goed gegaan. En iedereen is na afloop van de reis heel te vreden," aldus Gunst. Ook tijdens het zeilen zelf wórdt het een en ander ver wacht van de reizigers. Zij maken immers deel uit van de bemanning en dat bete kent soms flink aanpakken. En natuurlijk wachtlopen. Waar ook de hondenwacht, van middernacht tot vier uur 's ochtends, bijhoort. Heel saai, volgens Jeroen Babijn, die vorig jaar met de Een dracht van Rostock naar Sint Petersburg voer. Maar daar tegenover staan veel leuke herinneringen. Waarbij, naast het zeilen en de vrien den die tijdens de reis ge maakt worden, de Russische stad Sint Petersburg de kroon spant. Jeroen ver meldt ze allemaal in zijn reis verslag. Het schrijven hier van is de enige tegen prestatie die de Slavenkas verlangt. Driemastschoener Eendracht is het grootste zeilschip van Nederland. Het schip heeft een lengte van zestig meter en een totaal zeilplan van 1.047 vierkante meter. De vaste bemanning bestaat uit dertien personen. Daarnaast kunnen er nog veertig personen mee tijdens de meerdaagse tochten. Jon geren uit Schouwen-Duive land die zo'n tocht mee wil len maken kunnen zich tot 22 april aanmelden. Aanmel dingsformulieren zijn ver krijgbaar op de middelbare scholen in Zierikzee en in Bi- bliptheek de Stolpe in Zie rikzee. ARNEMUIDEN - De Aero Club Zeeland houdt zaterdag 12 april een open dag op Vliegveld Midden-Zeeland, bij recreatieterrein De Piet, in Arnemuiden. Bezoekers krijgën uitleg over verschillende aspecten van de kleine luchtvaart, de theorie en de praktijk van de opleiding tot privévlieger. Ook worden proeflessen ge geven, waarbij belangstel lenden zelf een toestel kun nen besturen onder bege leiding van een ervaren in structeur. Leden van de club houden 'doellandings wed strijden', waarbij het maken van een soort precisielan- ding wordt geoefend. De club biedt mensen mogelijkheden om voor het Al-brevet opge leid te worden. Met dit bre vet mogen volgens de Aero Club wereldwijd kleine vliegtuigen bestuurd wor den. De open dag is van 12.00 tot 18.00 uur. TRAILER SCHARENDIJKE - Aan de Boutlaan in Scharendijke is een boottrailer, die gestald stond op het parkeerterrein, gestolen. Deze ontdekking deed een 42-jarige Rotter dammer vrijdag. De trailer stond daar geparkeerd sinds oktober vorig jaar en was af gesloten met een neuswiel- slot. (Foto: Marieke Mandemaker) I BURGH-HAAMSTEDE Collecte Simavi De collecteweek van Simavi in de laatste week van maart heeft op Burgh-Haamstede 2236,35 gulden opgebracht. De opbrengst wordt gebruikt voor kleinschalige hulp aan projecten op het gebied van de gezondheidszorg. BRUINISSE Verkoping In het Hervormd vereni gingsgebouw aan de Dee- straat in Bruinisse vindt za terdag 12 april een verkoping plaats ten bate van De Schutse. De vrijwilli gers die voor deze instelling ten dienste van gehandicap ten actief zijn, presenteren als vanouds een royaal assor timent zelfgemaakte artike len. Aangeboden worden on der meer verse cakes, ouderwetse babbelaars, zelf gemaakte advocaat en vers gebakken vis. Ook onder- Deze tentoonstelling met als motto 't Is al chemie...' be treft een zoektocht naar het mysterie van kleur. Wie het werk van Heestermans kent, zal niet verbaasd zijn dat de kleur blauw - als symbool voor eeuwigheid - centraal staat. De kunstwerken zijn voornamelijk vervaardigd van lood, zink en glas. Heestermans' werkwijze doet denken aan die van een alchemist met als verschil dat het bij haar zoektocht niet gaat om reacties en wet matigheden. Zij laat zich lei den door fantasie en fictie, door verhalen en romans. Zo gebruikt ze fragmenten uit gedichten en romans van schrijvers als Rimbaud, Yourcenar en Oscar Wilde. Het betreft flarden tekst, die meestal onleesbaar zijn en die ze verwerkt in door zuur aangetaste metalen. Zeno Een alchemist als Zeno, de hoofdpersoon in het boek 'Hermetisch Zwart' van Mar guerite Yourcenar. Zoals de kunstenaar in het atelier, verricht de alchemist z'n werk in het laboratorium. Hij maakt daar gebruik van distilleerkolven en geheim zinnige stoffen in duistere flesjes en is op zoek naar iets goed, hoeden en borduurpak- ketten zijn verkrijgbaar. De verkoping duurt van 10.00 tot 16.00 uur. God en drugs Op initiatief van de Bru- enaar T. Kriger wordt zater dag 3 mei een filosofische middag gehouden met het thema: Kun je God ontmoe ten door het gebruik van drugs. Als gastsprekers zijn uitgenodigd mevrouw C. Weersma, journalist bij het maandblad Para Visie en A. van Kakerken, praktisch fi losoof uit Dussen. De aan vang is om 13.00 uur. „Voor degenen die zich verdiepen in maatschappijleer, filoso fie, psychologie en gods dienstwetenschap (spiritu eel) is dit een leerzame middag. Het gaat niet over wat drugs zijn, maar wat roep je op en wat doe je daar dan mee," zegt Kriger, die dit jaar nog meer onderwer pen bespreekbaar wil ma ken. Het contactadres is T. Kriger, Prinses Marijke- straat 9, 4311 CA Bruinisse. moois, iets duurzaams, bij voorbeeld naar het levense lixer. In hét werk van Hees termans zijn die gegevens terug te vinden in de vorm van teksten, (wijn)glazen, (flessen)lood en sinds kort absint. Absint is een alcoho lische drank die in Frankrijk rond de eeuwwisseling zeer populair was en in 1915 door de overheid werd verboden. Rond absint heeft altijd een geheimzinnige sfeer gehan gen en de drank kreeg vele bijnamen, zoals 'de groene fee.' De huidige tentoonstelling in galerie 'Galerij' is de uitwer king van ideeën voor een toe komstige installatie. Die in stallatie zal in het teken staan van 'De Marsella Bar' en dat heeft alles te maken met de geschiedenis van ab sint. Tien Heestermans expo seerde eerder in galerie Cie- remans in Rotterdam, in de Bewaerschole in Burgh- Haamstede en in de stadhuis hal in Brouwershaven. Ook aan deze installaties gingen tentoonstellingen van voor studies en schetsen vooraf. De tentoonstelling in galerie 'Galerij' in de gangen van RSG 'Professor Zeeman' is tot en met 19 juni toeganke lijk voor het publiek tijdens schooluren en op afspraak via telefoonnummer: 402017. MIDDELBURG - Niet burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland, maar burgemeester G. de Groot van Kapelle neemt, namens het district Oos- terscheldebekken, de coördinatie op zich van de routering van vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben per vergis sing bekend gemaakt dat burgemeester Asselbergs de ze taak op zich zou nemen. Maar het districtscollege van de politie Oosterscheldebek- ken had al in mei 1995 beslo ten dat burgemeester De Groot dit zou doen. Om de aanpak van knelpun ten voortgang te laten vin den en de routering van het vervoer van gevaarlijke stof fen over de weg blijvend te actualiseren, is door de pro vincie uit ieder politiedis trict een burgemeester uitge nodigd de coördinatie van de routering op zich te nemen. Behalve de burgemeester van Kapelle nemen de burge meesters van Sas van Gent (Zeeuwsch-Vlaanderen) en Veere (Walcheren) deze taak op zich. Met een ets van Saskia Eggink nam het be stuur van de Stichting Dorpshuis de Schutse in Burgh-Haamstede gisteravond afscheid van J. van de Broeke. Na ruim vijftien jaar deel uitgemaakt te hebben van het stichtings bestuur v.ond de secretaris/penningmeester het welletjes. Als ex-wethouder van de ge meente Westerschouwen, en in die hoedanig heid bestuurlijk verantwoordelijk voor het dorpshuis, mocht de huidig wethouder mid delen G. van der Salm, het afscheidscadeau overhandigen. Op de ets staan zowel het Slot Haamstede als de Schutse afgebeeld, die vroeger immers op de wei van de heren van Haamstede stond. Duiven symboliseren het in- en uitgaan van de mensen in de Schutse. V LU LU QL h- OQ Naar minder stress Wij allen zijn verwant aan vele mooie dingen, doch lopen ook nog veel zo achteloos voorbij. Wie luistert vaak als onze vogels zingen, is met ruisen van een zucht in boomtop blij? Het horen, zien, het spreken van wat woorden, kan al zo helend zijn om wat dit al omgrijpt. Daar kabbelt nog veel goeds langs onze boorden, waar zeldzamend geluk toch opnieuw weer rijpt. Vergat men maar eens meer de ik-belangen, en hieven, naar de geestde ander wat omhoog Zo bleven wij niet in ons ik gevangen, trof ons minder spanning van te strakke boogl P. C. Noordhoek, Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuls-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. BRUINISSE - „Toendertijd is het begonnen met een kopje thee en werden er wat sokjes gebreid. Na een jaar of tien is dat programma veranderd," blikt se cretaresse M. Rouwit in de notulen terug. Helpt El kander, de Bruse Hervormde Vrouwengroep, be staat dit jaar vijftig jaar. Vanavond wordt dat met een uitgebreid programma in het Bruse Vereni gingsgebouw gevierd. Beeld uit de.collectie 'Naar Marsella' van Tien Heestermans. ZIERIKZEE - 'Naar Marsella' is de titel van de ex positie, die kunstenares Tien Heestermans uit Noordgouwe tot en met 19 juni houdt in galerie 'Ga lerij' in de gangen van de RSG 'Professor Zeeman' in Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5