Vergoeding al bij vier kilc Met gidsje polder in Vergoeding al bij vier kilometer Café Heerekeet in de verkoop ]/\fullum Twee aanrijdingen Kraaij ensteinweg Nieuwe opleiding bij Oosterschelde college Bewaring AGENDA Provincie kiest nieuwe richtlijnen aanbesteding DINSDAG 8 APRIL 1997 NR 26159 Informatie-avond donderdag 24 april GOES - Het Oosterschelde College in Goes start na de zomer met een nieuwe opleiding, die een Havo pakket met een beroepsopleiding sociaal pedago gisch werk combineert. Donderdag 24 april is er een voorlichtingsavond over deze nieuwe studiemoge lijkheid in Goes. Met deze opleiding hebben jongeren die straks van het VBO of de MAVO komen, er een nieuwe keuzemogelijk heid bij. Belangrijk voordeel van de nieuwe studie is dat, hoewel de opleiding gericht is op doorstuderen, er tegelij kertijd een middelbare be roepsopleiding wordt afge rond. Want tijdens deze driejarige opleiding wordt een Havo-pakket met een be roepsopleiding sociaal-peda gogisch werk gecombineerd. Na afronding van de door- stroomopleiding heeft de student de mogelijkheid om ofwel door te studeren in het tweede jaar van het hoger be roepsonderwijs ofwel om ge diplomeerd aan het werk te gaan. Tot vorig jaar bestond de Vooropleiding Hoger Be roepsonderwijs, de VHBO. De minister schrapte deze mogelijkheid. Het Ooster schelde College heeft deze opleiding ontwikkeld, waar voor inmiddels toestemming is ontvangen uit Den Haag. De combinatie met sociaal- pedagogisch werk is niet toe vallig. Volgens afdelingsdi recteur C. 't Hooft is dat ,,een brede opleiding met veel uit stroommogelijkheden en te vens een opleiding waarin veel aandacht wordt besteed aan de persoonlijke ontwik keling." De voorlichtingsavond vindt plaats in het gebouw van het Oosterschelde College aan de J. P. Coenstraat 5 in Goes en begin torn 19.30 uur. Meer in formatie is te krijgen via: 0113-2311 70. Snepvangers stopt na 26 jaar KERKWERVE - Na 26 jaar achter de toog- stopt J. C. Snepvangers met café Heerekeet. Hij wil het café verkopen, maar blijft wel actief in de sport visseri j. Snepvangers drijft het be kende café op de zeewering bij het haventje van Flaau- wers nu 26 jaar. ,,En dat zijn toch tropenjaren," al dus Snepvangers. „Ik ben nu 56 jaar en ik vind het tijd om te stoppen." Helemaal afscheid nemen van het ha ventje van Flaauwers wil Snepvangers niet. Hij blijft zich bezig houden met sportvisserij vanaf sche pen. Twee kleine schepen worden verkocht, twee gro tere blijven eigendom van de - nu nog - caféhouder. Om de verkoop van het café mogelijk te maken moet het zakelijk recht van op stal - een overeenkomst tus sen Snepvangers en het Wa terschap Zeeuwse Eilanden - beëindigd worden. Dan kan met de nieuwe eige naar een nieuwe overeen komst gesloten worden. Het voorstel om dat te doen komt dinsdag 22 april aan de orde tijdens de vergade ring van het waterschaps bestuur'. De vërgadering wordt gehouden in de theaterzaal van restaurant Mondragon en begint om 10.00 uur. Meerderheid raad wil lagere grens leerlingenvervoer Met taxibusjes worden kinderen iedere dag naar school en weer naar huis gebracht. BROUWERSHAVEN - De kilometergrens bij het leerlingenvervoer moet volgend schooljaar weer te rug naar vier kilometer. Met dit advies stuurden de leden van de raadscommissie maatschappelijke aangelegenheden wethouder D. van der Wekken gis teren terug naar het college. C. W. Flikweert (SGP/GPV) ontpopte zich gisteravond in het stadhuis van Brouwers haven als de grootste pleitbe zorger voor een verlaging van de kilometergrens van zes naar vier kilometer. Hij vond dit niet meer dan bil lijk. ,,Er is afgesproken dat er dit jaar in ieder geval geen sprake is van een verhoging van de belastingdruk. Laten we dan ook de vier kilometer handhaven, die tot voor een jaar geleden in alle gemeen ten gold. De scholen zijn im mers allemaal op dezelfde (Marijke Folkertsma) plek blijven staan. We zijn nu eenmaal platteland." Hij ging hiermee in tegen een besluit van de Stuurgroep Herindeling van mei 1996. Toen werd de kilometer grens opgetrokken van vier naar zes kilometer. Alleen de voormalige gemeente Mid- denschouwen voer op het al lerlaatste moment een eigen koers. Deze handhaafde de tot dan toe geldende 1 kilo meter-grens. In verband met de rechtsgelijkheid wil het college van burgemeester en wethouders overal in de ge- KERKWERVE - In de Prins van Oranje in Goes wordt donderdag 10 april de Fietstasgids 'Shoppen in de Polder' gepresenteerd. Met dit naslagwerkje zetten de plattelandsvrouwen een stap op gebied van de plattelandsvernieuwing. „Dit op zich is al fantastisch, maar als het financieel haalbaar blijkt, breiden we volgend jaar misschien uit," vertelt voorzitter van het provinciaal bestuur Coby Baard. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Kraaijensteinweg hij Burgh-Haamstede deden zich gisteren twee on gevallen voor. Er vielen geen gewonden. SIGARETTENBUIT BURGH - Uit de winkel op camping Duinrand in Burgh is maandaggen grote partij sigaretten gestolen. De pre cieze omvang van de partij en de waarde van het gesto len goed is nog niet bekend. Ook ontstond er schade aan de deur door de inbraak. Ei genaar van de winkel is een 49-jarige inwoner van Haam stede. SCHOENVERKOOP BROUWERSHAVEN - In woonzorgcentrum Poorters- hof in Brouwershaven wordt morgen een verkoping van schoenen gehouden. Belang stellenden kunnen vanaf 14.00 uur terecht in de recre atiezaal van Poortershof. WANNESJE VII Op 'n dag most Wannesje vö de keuring verschiene, in meerdere mee zien. Dae vö moste ze nae Surrukzee. Dat keuren was vö de jonhens in dien tied 'n uutheansdagje. Ze waere dan aok uut laete in zeide onder mekaore, me zulle d'r wat van maeke. Toen ze in dat hebouw kwae- me stieng dae 'n man mee strepen, die trek a mee 'n hröte mond zei: Jullie staan vanaf heden onder de krijgs tucht, dus gedraag je. Wannesje zei: Das hoed hene raal. Wat, bulderden, ik ben korperóéóél en geen ge- neróééél. dan bink nie vaere mis. Want heneraol of korperaol, wat 't aok is, 't raolt. De man liep blaeuw an in ie schreeuwde monden dicht. Wannesje zei: Wilder binne nie doof Vö Wannesje was 't hauw he- beurd. Ie was te klein, te lucht in te smal van bost. Ie zat dae nie mee. Ie was a lank a blie. Ze vroehe wae aje bie wou aje hoed keurd was. D'n énen zei doe mien mè bie de soldaoten. D'n andere wou wè is bie 't paerevolk. In êên waster die wou veldprediker ööre. Mè dae aode ze heen he- brek an. Ze vonde 't mè 'n raor hedoe. Êêmae uutklee dat stieng ze BIERVLIET - De veertigjari ge man uit Philippine, die vrijdagavond bewust een on geluk veroorzaakte in Bier vliet, is gisteren door de rechter-commissaris voor tien dagen in verzekerde be waring gesteld. De man reed vrijdag met zijn auto frontaal in op een tege moetkomende auto. De man kende de 31-jarige bestuur ster van deze auto. Ze leefden al jaren in onmin met elkaar. Bij het ongeval raakte de vrouw zwaargewond. Ook de man zelf en een passagier van de vrouw raakten ge wond. Justitie beschuldigt de man van zware mishande ling en poging tot doodslag of moord. nie an. Want dae waere d'r bie die aode 'n onderbroek an die maekt was van 'n juun- baeltje. De rooie letters stienhe d'r nog op. In laemen eerluk weze, oe aerm dat 'n méns aok is, dat wil je wete Ze moste in d'r hat laete kie- ke. Wat vö flauwe kul dat was wiste ze nie. Mè ja, je mö doe watte ze zae. Toen atte ze vromme hienhe stopte ze nog op Nieuwerkêr- reke bie 'n kroegje. Dae ieng 'n lanhe kokesmatte buten op d'n ein. Die ao ze netjes uut leit tot an de deure. In zöö nae binne. Want zeide ze dat doe ze vö de keunehinne aok. Dus waerom vö ons nie. Noe zaete dae 'n paer ouwe mênsjes binne. Die woue wè wat verdtene, mè zaehe toch tehen die ruugte op. Bier moste ze ao in vlug, want ze aode meer dost as senten, dat snap je zeker wè. Wannesje zei: jonhens laemen die ouwe ménsen heen last an doe. In wêrempel ze luüsterde nae z'n, oe klein datten aok was. Toen atten tuus kwam zei z'n moeder: Oe i§ dat of lööpe m'n vintje. Oö hoed te klein, te lucht in te smal van bost. Hêlokkig dat 't dat mè is. Ik was a benauwd da je wat onder je leen aode. Ik bin aok blie moeder, dak nie nae dienst mot. Die vint was zöö opschepperig. In dae kank aheel nie tehen. WULLUM De Zeeuwse Fietstasgids is een initiatief van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen. De gids geeft een over zicht van honderddertig Zeeuwse locaties waar klein schalige plattelandsactivi teiten plaatsvinden. Acht tien van deze adressen zijn te vinden op Schouwen-Duive- land. Dit project heeft twee uit gangspunten. Enerzijds draagt de gids bij aan het verkleinen van de afstand tussen consument en boer, anderzijds hoopt de vrou wenbond met dit naslag werkje het fietsgebruik te stimuleren. Daarbij richten de platte landsvrouwen zich in eerste instantie op de plaatselijke bevolking. ,,We hopen juist dat met name de inwoners van Zeeland zelf van de adressen gebruik gaan ma ken. Dat als je een adres voor scharreleieren in Zierikzee weet, dat je dan even de fiets pakt om er een paar te halen. En iemand die zaadjes of stekjes zoekt, kan even naar Schuddebeurs fietsen," al dus Baard. Op de tweede plaats is ook de toerist bij dit product ge baat. Met het gidsje in de fietstas kun je, volgens Baart, als toerist dagenlang de polder in. Zo runnen Hans en Bep van Langeraad samen met hun zoon Peter zij een veelzijdig bedrijf in Kerkwerve. Vanaf 1991 is de familie in de weer hun van oorsprong agrari sche bedrijf om te zetten in een breed georiënteerd pro ductie- en recreatiebedrijf. Op het terrein aan de Weel- weg in Kerkwerve bevinden zich palingkwekerij Delta Aal, een escargotskwekerij, een mini-camping en een winkeltje met allerlei eigen waar. In 1995 is 26 hectare. bos aangeplant, bestaande uit acht soorten populieren. Deze zomer voegt de familie twee nieuwe items aan het terrein toe. Een mini-spoor lijn waar kinderen een ritje met een stoomtreintje kun nen maken en een visvijver, meente een grens van zes ki lometer. Dat betekent dat ouders van kinderen pas in aanmerking komen voor een vergoeding van het vervoer van hun kin deren van en naar de school van hun keuze, als de reis meer dan zes kilometer be draagt. ,,En we moeten er voor zorgen dat ouders hun kinderen naar een school kunnen laten gaan, die ze zelf kiezen," aldus E. Overbosch- de Reiger (PvdA). Zij sprak zich in eerste in stantie als enige commissie lid omwonden uit voor een verlaging van de grens naar drie kilometer. Maar met de vier kilometer van Flik weert kon ze 'heel goed le ven'. Temeer omdat ook alle andeje commissieleden zich achter de SGP'er schaarden. Alleen de mening van de waarin forel en paling zijn uitgezet. De Kerwerfse fami lie biedt op afspraak excur sies aan van zo'n anderhalf uur. Na een hapje escargot bekijken bezoekers een vi deoband waarop het kweken van paling wordt toegelicht, want de palingkwekerij is voor de rondtrekkende fiet ser verboden terrein. „Om dat ze enorm sti-essgevoelig zijn en erg gevoelig voor be smetting," licht Peter desge vraagd toe. Van de escargotskwekerij staan de deuren wel wagen wijd open. De bezoekers kunnen een kijkje nemen bij de kweekbakken, de tunnel en het buitenpark van de kwekerij. Een rondje langs de overige attracties maakt eveneens deel uit van het programma. „Ik denk dat we zeker wel aan zo'n driehon derd bezoekers per jaar ko men. Het loopt eigenlijk steeds beter," geeft Hans aan. Extra promotie De deelname aan het Fiet stasproject is voor familie van Langeraad een stukje ex tra promotie. „Eerst was het alleen mond-op-mondrecla- me. Sta je in zo'n boekje dan gaat het misschien ineens wat sneller." De gids is in een oplage van 10.000 exemplaren verkrijg baar bij de VVV. WD blijft ongewis, omdat J. T. Bos de vergadering vroeg tijdig moest verlaten. Doelgroep Van der Wekken probeerde de commissie nog wel op an dere gedachten te brengen door te stellen dat er sprake is van een verordening met een algemeen geldend karak ter. Die bovendien bedoeld is om kinderen de mogelijk heid te geven naar een toe gankelijke school te gaan, wanneer de situatie dit ver eist. „Hoe lager de grens, des te meer mogelijkheden heeft deze doelgroep," waar schuwde hij de commissie om al te drastisch de grens te verlagen. Overigens heeft Van der Wekken inhoudelijk gezien Oml3.10 uur vond een eerste aanrijding plaats tussen twee personenauto's op de kruising Serooskerkseweg, Kraaijensteinweg en Bouw- mansweg. Een 40-jarige in woner van Westzaan en een 29-jarige inwoner van Am stelveen stonden op de naast elkaar gelegen voorsorteer- vakken voor rechtdoor. Bei de automobilisten wilden te recht komen op het voorsorteervak voor linksaf. De 40-jarige automobilist, die op het linkervak stond, reed daarvoor eerst een stuk je achteruit. Daarbij reed hij tegen de jongere bestuurder aan die een poging deed ach terlangs naar links op te geen bezwaren tegen een grens van vier kilometer. „Ik maak ook liever zo veel mogelijk mensen gelukkig," zei hij desgevraagd na de ver gadering. Maar de andere kant van de zaak is volgens hem, dat iets wat door de Stuurgroep Herindeling is voorbereid en waarmee de vijf raden van de voormalige gemeenten een besluit heb ben genomen van tafel is ge veegd. „Het is opvallend met welk gemak de lijn die door de stuurgroep is ingezet wordt doorgeknipt. Maar de nieuwe raad is autonoom. En ik zal hiermee naar het colle ge moeten," aldus Van der Wekken. Mêêtje Wie in ieder geval blij is met een verlaging van de grens naar vier kilometer is A. Smid, directeur van de open bare basisschool 't Mêêtje in Ellemeet. Een grens van vier kilometer betekent voor de ze school dat het vervoer van kinderen uit Scharendijke en het omringende platteland vergoed wordt, zo, liet hij gisteravond weten. Helemaal tevreden was hij echter niet. Want met deze grens vallen de mensen uit Serooskerke buiten de boot. En die hebben al te kampen met de sluiting van hun ba sisschool, waardoor er dus sprake is van een gedwongen keuze voor een andere school. Volgens Smid is er in dit geval sprake van over macht waarvoor de gemeen te een regeling zou moeten treffen in de verordening. Ook J. Kloet, een inwoner van Serooskerke wees op dit probleem. Volgens hem komt de dagelijkse reis van Serooskerke naar Ellemeet en terug, een gezin met vijf kinderen per jaar op 1.600 gulden voor een taxi te staan. Van der Wekken zei met der gelijke gevallen „diep be gaand" te zijn. „Maar het zijn natuurlijk wel de extre men waar we dan over pra ten. Die worden in dergelijke gevallen altijd genoemd. Maar dat zou ik zelf ook doen." schuiven. Aan beide auto's ontstond schade. Veertig minuten later was het opnieuw raak, nu op de kruising Kraaijensteinweg met de Weeldeweg in Burgh. Een 19-jarige automobilist uit het Duitse Euskirchen reed over de Kraaijenstein weg, komende uit de richting Middelburg. Voor hem - in dezelfde richting - stond een 55-jarige bestuurder uit Zie rikzee stil op de kruising met de bedoeling linksaf te slaan. De Duitser bleek niet in staat zijn auto tijdig tot stilstand te brengen. Beide auto's raakten bij de aanrijding be schadigd. Dinsdag 8 april Zierikzee Informatie-avond Zeeuwse Muziekschool. 19.15 uur. Hoorzitting over bedrijven terrein Straalweg in Theater Mondragon. 19.30 uur. Vergadering commissie GGZ/ROEZ in Theater Mon dragon. 20.15 uur. Woensdag 9 april Zierikzee Kreamiddag SKW De Licht boei in het MFC. 13.00 uur. Themadag zelfstandig wonen voor ouderen in MFC. 14.00 uur. Informatie-avond Zeeuwse Muziekschool. 19.15 uur. Borstvoedinginformatie avond van La Leche League aan de Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Lezing 'Kunnen breuklijnen sporen worden?' door E. van der Wel-Ardon. MFC. 19.30- 21.30 uur. Scharendijke Ledenwerfactie van de Brouwse majorettenvereni- ging Apollonia in de gym zaal van Scharendijke. 14.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk Eerste algemene ledenverga dering GroenLinks. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 10 april Zierikzee Informatie-avond Zeeuwse Muziekschool. 19.15 uur. Bruinisse Kwiek Actief in sporthal de Vanger. 18.30 uur. Vrijdag 11 april Zierikzee Open huis 'AD Zierikzee'. Bedrijventerrein, Boeren- weg. Van 15.00 tot 19.00 uur. Literaire avond met A. Z. Banai en Kader Abdolah vanwege Gekleurd Schouwen-Duiveland. MFC. 19.30 uur. Bazar. OBS Binnen de Veste. 16.00 tot 20.30 uur. Burgrh-Haamstede Houseparty jongerencen trum Big S. 20.00 uur. Oosterland Lezing over Zondagsarbeid in de vergaderzaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Sint Joostdijk 12. 19.45 uur. Zaterdag 12 april Zierikzee Buitenlandse Markt met kindertoneel, tentoonstel ling speelgoed gemaakt van afvalmateriaal en muziek. Onder de Beuze. 13.30 tot 16.30 uur. Muziek en theater in kader Gekleurd Schouwen-Duive land. MFC. 19.30 uur. Renesse Workshop wilgeteen vlech ten. Hotel De Tweespan. 09.00 tot 17.00 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur Verkoping ten bate van De Schutse in het Hervormd verenigings gebouw aan de Deestraat. 10.00 tot 16.00 uur. Zondag 13 april Zierikzee Kerkdienst met medewer king van de bewoners van Schouwenoord en de Keeten en deelnemers van Brugzicht in de Gereformeerde kerk. 17.00 uur. Brouwershaven Concert The Continental Six. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 14 april Zierikzee Echtparenavond Evangeli sche Omroep. Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Ledenvergadering Onderne merskring Schouwen-Duive land. Foyer Theater Mondra gon. 20.00 uur. Woensdag 16 april Zierikzee Prijsklaverjasmiddag. UW- gebouw Kerkhof. 13.30 uur. De 'Clownsdroom' theater voor kinderen voor jeugd van 8 tot en met 11 jaar. (Ten bate van Cliniclowns). De Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 uur. Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. De escargotkweek is één van de activiteiten waar fietsers kennis mee kunnen maken (Foto: Marieke Mandemaker). MIDDELBURG - Het aanbestedingsbeleid van de provincie Zeeland wordt gewijzigd. Aanleiding is een evaluatie van een werkgroep van het beleid, zo als dat sinds vorig jaar wordt gevoerd. Het is de be doeling dat vanaf 1 mei de nieuwe richtlijnen wor den gehanteerd. In het aanbestedingsbeleid van de provincie Zeeland wordt het drempelbedrag voor levering en diensten verhoogt van 20.000 naar 50.000 gulden. Boven deze grens moet tenminste een meervoudige onderhandse aanbesteding bij minstens drié bedrijven plaatsvinden. De bovengrens wordt ver hoogd naar 200.000 SDR (Special Drawing Rights), hetgeen overeenkomt met ongeveer 450.000 gulden. Gs nemen hiermee het advies over van de werkgroep, die het aanbestedingsbeleid eva lueerde. Het drempelbedrag van 20.000 gulden bij aanbe stedingen voor leveringen en diensten wordt als te laag er varen voor een slagvaardige bedrijfsvoering. Het opho gen van het drempelbedrag voor leveringen en diensten naar 50.000 gulden, heeft daarnaast als gevolg dat dat nu gelijk is aan het drempel bedrag bij werken. De bovengrens voor de meer voudige onderhandse aanbe steding voor leveringen en diensten wordt verhoogd van 100.000 gulden naar on geveer 450.000 gulden. Anders zou volgens gs de bandbreedte tussen het mini- mum- en maximumdrempel bedrag te klein worden. Wanneer de raming voor le veringen en diensten boven dit drempelbedrag uitkomt moet er gehandeld worden volgens de Europese Aanbe- stedingsregels. Bij werken is dit pas verplicht wanneer de geraamde kosten boven de 11,3 miljoen (5 miljoen SDR) uitstijgen. Tussen dit bedrag en 450.000 gulden moet er bij werken een openbare aanbe steding plaatsvinden. Behalve dat de drempelbe dragen gewijzigd zijn, is ook de handelswijze veranderd in geval van afwijkingen van het beleid. Wanneer hier sprake van is, moet dit voor taan altijd vooraf aan gs worden voorgelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3