Gemeentelijke heffingen moeten substantieel lager Geen paniek over BSE Rode diesel klassiek schip Honden zijn taboe in recreatiegebied Enschede vreest voor nieuwe reeks van rellen Muziekstuk herinnert aan ramp met Hercules Rechtbank Breda zwaar bewaakt bij XTC-proces Wasmiddel op de A16 Jongeren dagen politie uit Première op dag van ongeval WATERSTANDEN f Zalm bereid uitkering rijk aan gemeenten te verhogen Na uitbraak nieuw geval in Kollum Op Veluwe in de zomer Nederlandse jongetjes vermoord Politie wilde uitzending snuff-movie tegenhouden Handelaars in 'Aussi's' aangehouden Hoe den'Hebjtdiemlf misschien in jt broehieh ritten inn indienen- rerhelen lerhtlen Je Ml uit zienIts htb een plen1 Sleep utl Hf muim noemen. tr moeten boodsiheppen leieen weden Uitten jullie de,t doen. Ui she Hier is uet jeld Driehonderd borden voor Madurodam 2 T zierikz eesche nieuwsbode ENSCHEDE (ANP) - De gemeente Enschede en de politie vrezen nieuwe crossrellen, zoals in 1996 op een parkeerterrein in die stad. Gisteravond, maan dag, werd de politie uitgedaagd door jongeren. Pal naast het terrein werd op de openbare weg een sloop auto in brand gestoken. De politie heeft drie mannen uit Enschede aangehouden. Afgelopen weekeinde is het terrein door de crossers „her- ondekt". Ze wisten met een auto het terrein op te komen door een paal die de toegang versperde uit het wegdek te halen. Jongeren bekogelden de politie met bierflessen. Toen de Mobiele Eenheid ar riveerde maakten de rel schoppers zich uit de voeten. Er waren geen aanhoudin gen. Enkele weken eerder waren er crossrellen op het indus trieterrein de Marssteden. Door het aanleggen van ver keersdrempels is het daar sindsdien rustig. Gemeente en politie hebben extra maatregelen genomen om nieuwe crossrellen de kop in te drukken. Ongeregeldheden Vorig jaar augustus kwam het iri Enschede tot ernstige ongeregeldheden op het par keerterrein bij de Miro toen er illegaal met auto's werd gecrosst. Tientallen mensen werden aangehouden. Een aantal van hen is destijds in een snelrechtsprocedure ver oordeeld wegens openlijke geweldpleging. WOUDRICHEM (ANP) - Er komt een muzikaal mo nument ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de ramp vorig jaar met het Hercules-vliegtuig bij Eindhoven. Bij die ramp kwamen 34 meest jonge musici van het fanfarekorps van de Konink lijke Landmacht om het le ven. Het muziekstuk is een initiatief van de gemeente Woudrichem en enkele mu ziekverenigingen. Rob Goorhuis uit Werkhoven gaat het stuk componeren. Het muzikaal monument wordt in het bijzonder opge dragen aan Eric de Cloe en Jgirno Oomen, die lid waren van het Andels Fanfare Corps, alsmede Marjolein Droogers en Remco van Leest van de muziekvereni ging Kunst en Vriendschap uit Rijswijk (NB). Première Andel en Rijswijk maken deel uit van de gemeente Woudrichem. Voor de pre mière wordt gedacht aan 15 juli, de dag dat een jaar terug de vliegramp plaats had. BREDA (ANP) - De rechtbank in Breda is vandaag, dinsdag, veranderd in een zwaarbewaakte vesting, in verband met het proces tegen de 29-jarige P.P. Hij vervult als „kroongetui ge" een centrale roi in de zo geheten Juliet-zaak die draait om internationale handel in XTC en wapens, af persing en vrijheidsbero ving. Justitie in Breda laat niets aan het toeval over. Be zoekers van het gerechtsge bouw worden gefouilleerd; bagage wordt door röntgen apparatuur gehaald. De zit tingszaal is afgezet met sta len hekken en er zijn overal politiemensen. In het onder zoek heeft de politie in de re gio Breda een miljoen XTC- pillen, ruim twee kilo semtex (ontplofbare stof), handgraneten, M-16 gewe ren, uzi-pistoolmitrailleurs, munitie, twee ton aan baar geld en voor 1,5 ton aan sie raden in beslag genomen. Vo rige week arresteerde de po litie nog een verdachte in de zaak, de 39-jarige G.J*.Z. uit Breda. Hij is de 37e arrestant in de zaak. Tevens werd vori ge week nog een machine ge vonden waarmee XTC-pillen kunnen worden gedraaid. Vijf dagen Na de behandeling van de zaak tegen „kroongetuige" P., die belastende verklarin gen heeft afgelegd tegen een aantal medeverdachten, heeft de Bredase rechtbank deze en volgende week nog vijf dagen gereserveerd voor het proces tegen acht hoofd verdachten. DORDRECHT (ANP) - Een vrachtwagen heeft maandag op Rijksweg A16 bij Dordrecht een deel van zijn gevaarlijke lading verloren. Het gaat om vaten vloeibaar vaatwasmiddel met daarin lage concentraties natrium- hypochloriet (chloorbleek- loog), een schadelijke chemi sche stof. Het ongeluk gebeurde tij dens de avondspits even voorbij de Drechttunnel rich ting Breda. Toen de chauffeur de afslag Dor drecht wilde nemen, begon nen de vaatjes te schuiven. Enkele honderden liters vaatwasmidel kwamen op het wegdek terecht. De vrachtwagen had 23 ton bij zich. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De brandweer is uren bezig- geweest met opruimen. Tijden en standen volgens gctijderabel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.5. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 9 april 05.50 169 11.45 -164 18.20 171 10 april 06.35 172 00.00 -143 19.00 165 12.30 -161 ROOMPOT BUITEN 9 april 03.45 196 10.15 -175 16.10 198 22.30 -152 10 april 04.30 197 10.55 -169 16.55 186 23.10 -152 BRUINISSE 9 april 06.20 182 11.45 -174 18.50 186 10 april 07.05 184 00.00 -152 19.30 178 12.30 -170 WEMELDINGE 9 april 05.40 198 11.50 -181 18.10 198 10 april 06.25 200 00.05 -159 18.50 191 12.35 -176 Vpnl Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - Minister Zalm en staatssecreta ris Vermeend (beiden Financiën) willen dat de bur gers volgend jaar substantieel minder kwijt zijn aan gemeentelijke belastingen. De gemeenten moeten daar toe worden gewongen hun lo kale heffingen, zoals milieu heffingen, flink te verlagen. Dat zou kunnen door de ge meenten meer geld te geven uit de rijkskas. De ministerraad bespreekt het plan momenteel in het kader van het overleg over de begroting voor volgend jaar. Met name Vermeend heeft in het verleden nooit onder stoelen of banken ge stoken dat hij de gemeente lijke heffingen, die de afgelo pen jaren flink zijn gestegen, eigenlijk te hoog vindt. De gemeenten zijn echter vrij in het bepalen van de tarieven voor hun eigen heffingen. De staatssecretaris stelt voor om volgend jaar zo'n vier honderd miljoen gulden ex tra aan de gemeenten uit te keren, onder de voorwaarde dat ze dat geld gebruiken ter verlaging van hun eigen heffingen aan de burgers. Naast de milieuheffingen zou bij voorbeeld ook de On roerend Zaakbelasting daar voor in aanmerking kunnen komen. In een eerste reactie stelt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten als voorwaarde dat een verlaging van de heffingen afdoende moet worden gecompenseerd door een extra bijdrage van het Rijk. „Als die er niet komt, schendt men bestuurlijke af spraken en de wet", aldus de coördinator belastingzaken Verkuijlen. Milieuheffingen Verkuijlen wijst er verder op dat met name de milieu heffingen die de gemeenten hun inwoners opleggen het gevolg zijn van rijksbeleid. Dat is erop gericht de lasten daar te leggen waar ze wor den veroorzaakt. „Als de plannen doorgaan, wordt die voorkeursvolgorde losgela ten", aldus Verkuijlen. Verkiezingsjaar Tot slot zullen wethouders van Financiën er volgens de VNG-functionaris als de kip pen bij zijn als de gemeente lijke lasten omlaag kunnen, zeker in een verkiezingsjaar. „Als men de kans krijgt, zal men het ongetwijfeld meteen doen." Klassieke schepen boten mogen met onmid dellijke ingang rode diesel tanken. Dit scheelt 55 cent per liter. Dit heeft staatsse cretaris Vermeend van Financiën besloten. Hij komt hiermee de eigenaren van onge veer 1200 tot 1500 antieke boten en scheep jes tegemoet, zonder dat het hem veel geld kost. De maatregel geldt voor vaartuigen die vijftig jaar of ouder zijn, en die als monu ment zijn ingeschreven in het Nationaal Re gister van varende monumenten. Op een li ter gewone üresel wordt 60 cent accijns geheven. Met ingang 1 juli wordt dit 65 cent. Voor een liter rode diesel hoeft slechts een dubbeltje accijns te worden betaald. RIJSWIJK (ANP) - De consument is niet in paniek geraakt door het tweede geval van gekkekoeien- ziekte BSE. Het Voorlichtingsbureau Vlees heeft het tot nog toe niet erg druk met bellers naar de gra tis informatielijn 06-0036. Maandagavond zijn na de melding van het nieuwe BSE-geval in het Friese Kol lum zo'n vijftien telefoontjes binnengekomen, dinsdag ochtend tot 09.00 uur veer tien. Woordvoerder Dijkstra van de productschappen voor Vee, Vlees en Eieren heeft dat dinsdag meege deeld. De betrekkelijke rust van nu staat in schril contrast met de reacties op het eerste BSE- geval in Nederland, vorige maand bij een veehouderij in Wilp in Overijssel. Roodgloeiend Na het bekendwordën stond op zaterdag 22 maart de in formatielijn roodgloeiend met in totaal meer dan 1400 bellers. Die zondag kwamen er nog een paar honderd bij. Het in formatienummer is sinds dien overigens steeds in de lucht gebleven. Sinds 22 maart hebben er naar schat ting totaal 2500 consumenten aan de lijn gehangen. Eten De meest prangende vraag blijft uiteraard of het nog wel verantwoord is om vlees te eten. Ook willen mensen weten hoe het precies is ge steld met de controle op die ren die mogelijk zijn besmet met de gekkekoeienziekte. Dijkstra heeft de indruk dat de informatieverstrekking na het eerste geval zeker heeft bijgedragen aan de be trekkelijke rust van dit mo ment. APELDOORN (ANP) - Honden zijn deze zomer niet welkom in de acht dagrecreatiegebieden die de Recreatiegemeenschap Veluwe beheert. Van 16 april tot 16 septem ber geldt in de acht gebie den een algeheel honden verbod. De gemeenschap heeft de beslissing geno men omdat hondenuit werpselen gezondheids klachtenbij jonge kinderen kunnen veroorzaken. Zij krijgen griepachtige ver schijnselen en buikpijn als ze met hondenpoep in aan raking komen. Bovendien geven veel bezoekers van de recreatiegebieden aan dat ze overlast hebben van loslopende honden. De gebieden waarvoor het hondenverbod geldt zijn Rhederlaag, Zandenplas, Zeumeren, Nulde/Horst, Nieuw Hulckesteijn, Kie- vitsveld, Heerderstrand en Bussloo. Een deel van deze recreatiebossen en -plassen behoort tot de populairste vakantiegebieden van Ne derland. AMSTERDAM (ANP) - De politie Kennemerland heeft tevergeefs geprobeerd de Britse documentaire uit te stellen over vermeende in Nederland gemaak te snuff-movies waarin jongetjes worden doodge marteld. De politie wilde met de pro grammamakers een deal ma ken, maar dat is niet gelukt, aldus politiewoordvoerder Eilwanger. De Britse zender ITV vertoont de documentai re dinsdagavond. De politie Kennemerland werd drie we ken geleden benaderd door de journalisten met informa tie over Britse pedofielen die in 1990 in Hoofddorp en Am sterdam opnames zouden hebben gemaakt van jonge tjes die werden misbruikt en vermoord. Een onderzoekliiernaar door de politie van Hoofddorp en Amsterdam in 1993 had niets opgeleverd. De politie start te naar aanleiding van het bezoek van de programma makers een informatief on derzoek en vroeg hen te wachten op de uitkomsten hiervan. „Als wij in een on derzoeksfase zitten, waarbij we nog niets hebben, kan de aandacht van de media het onderzoek schaden", aldus Eilwanger. „We hebben daarom gepro beerd een deal te maken door hen bijvoorbeeld het recht op de primeur te geven of'iets dergelijks, maar dat is niet doorgegaan." ASIELZOEKER MIDDELBURG (ANP) - De 29-jarige Iraanse asielzoeker die vorige week vrijdag in Tilburg in preventieve hech tenis werd genomen omdat hij zichzelf in brand dreigde te steken, mag terug naar het asielzoekerscentrum in Mid delburg. Dit heeft de rechter maandag bepaald. PUTTEN (ANP) - Bij een on derzoek naar de handel in vervalste merkkleding van met name het merk Austra lian heeft een rechercheteam uit Putten negentien ver dachten aangehouden. De zaak kwam aan het rollen toen de douane in Groot- Brittanië een partij valse merkkleding met eindbe stemming Nederland, onder schepte. De Nederlandse po litie startte naar aanleiding van deze vangst een onder zoek in samenwerking met de Economische Controle dienst, de FIOD, de douane en de Koninklijke Mare chaussee. Tijdens het onderzoek zijn diverse huiszoekingen in Er- melo, Harderwijk, Nijme gen, Amsterdam en op Schip hol verricht. Hierbij werden duizenden stuks kleding, on der meer trainingspakken en T-shirts van het merk Austr alian, in beslag genomen. De waarde van deze vooral bij gabbers populaire 'Aussi's' schat de politie op ongeveer 250.000 gulden. Twee hoofd verdachten zitten nog in voorarrest. Suske en Wiske "volle maan" door Willy Vandersteen 6elwlje me niet l Ik af hitje bt vijlen Verwachting t/m zaterdag 12 april WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht n.west 4 Zaterdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht n.west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 aprilv Zon op 06.57, onder 20.25 Maan op 08.14, onder 23.06 10 april Zon op 06.54, onder 20.27 Maan op 08.50, onder Eerste kwartier: 14 april (19.01) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De temperatuur leeft op, maar alleen overdag. Vandaag was het al zo'n 4 graden warmer dan gis teren en morgen komen daar nog eens 3 graden bij. De middagtempe- ratuur komt dan dus uit op 18 graden in het zuiden van het land en 14 op de Waddeneilanden. De nachttem- peraturen blijven nog wel laag. Ook deze nacht gaat het op uitgebreide schaal aan de grond vriezen. Heerlij ke temperaturen hebben we morgen dus, maar de zon heeft het wel iets moeilijker. Naast de nodige uren zonneschijn drijven er ook een paar wolkenvelden over. Toch wordt het een zeer aangename voorjaarsdag met vrijwel geen wind. Vanaf don derdag zoekt de wind de noordwest hoek op en dat betekent een daling van de temperatuur. Zaterdag ko men we uit op 10 graden en behoort de opleving weer tot de verleden tijd. DEN HAAG (ANP) - Ma durodam krijgt vandaag, dinsdag, zo'n driehon derd mini-verkeersbor den. Ze worden de minia tuurstad in Den Haag aangeboden door de Ne derlandse vereniging van fabrikanten van ver keersborden. De geste is ter gelegenheid van de introductie van het zoge heten bordenboek. Hoofddirecteur Ver keersveiligheid ir. P. El- senaar van Rijkswater staat plaatst ter gele genheid van het festijn het eerste echte verkeers bord op de Dam in Am sterdam, samen met de 16-jarige burgemeester Henriette Nieuwenhui- zen. Het bordenboek is een praktische handlei ding met een afbeelding van alle Nederlandse verkeersborden, gepaard met actuele informatie uit het Rijks verkeersre glement. Het boek ver schijnt in een oplage van 15.000 en gaat naar ieder een die te maken heeft met wegbeheer. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. (nfevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag Voorbouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag „Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2%B.T.W tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2