In pauze naar de weerhutten dier in het vizier puzzelrubriek Naar Poolse gastkinderen Correspondenten aan de rol Uitbreiding Hart Transport Schoolverlatersdag Honden vol levenslust Poppen uit de fantasie Op Albeda College in Oude-Tonge Scholieren RSG Goeree Overflakkee signaleren klimaatveranderingen Initiatief stichting Flakkeese Hulpgoederen Polen WOENSDAG 9 APRIL 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD De prijswinnaars van de puzzel van woensdag 26 maart zijn: De eerste prijs: Een waardebon van 25,- H. Koese, Koolmees 71, Sommelsdijk De tweede prijs: Een waardebon van 15,- Mevr. K. Dekker, Vossinusstraat 28, Vlaardingen De derde prijs: Een waardebon van 10,- M. P. van Donge-Steendijk, Mr. P. Moggestraat 19, Dreischor De oplossing van de puzzel van 26 maart is: Badhanddoek De oplossing van de nieuwe puzzel kan worden gestuurd naar de Redac tie Het Extra Nieuwsblad, Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. De enveloppe of briefkaart kan natuurlijk ook in de brievenbus van het kantoor aan het Jan- newekken worden gedeponeerd. De Extra-puzzel verschijnt iedere veer tien dagen. Een vriendelijk verzoek is om op de inzending duidelijk het woord Extra puzzel te vermelden. Enveloppen of briefkaarten waarop niet staat ver meld om welke puzzel het gaat kunnen niet meedingen naar een prijs. De inzendingen voor de nieuwe puzzel moeten uiterlijk vrijdag 18 april in ons bezit zijn. Denkt u aan de postzegel. Horizontaal: 1. oude munt; 4. verpakker; 9. kledingstuk; 10. raadpleging van een geneesheer; 11. ruzie; 12. drukte, lawaai; 14. buisje om vloeistof fen op te zuigen; 15. deel van een stoel; 21. iemand of iets geheel tegen overgesteld aan iemand of iets anders; 23. Griekse letter; 24. strafbaar feit; 26. de aandacht spannend; 27. bezadigd; 28. gewricht. Verticaal: 1. de behoudende partijen aanhangend; 2. verstrooiing; 3. deel van een kraan; 4. toestand waarin men zich aan zijn omgeving onttrokken voelt door diepe vreugde; 5. bult; 6. ronde vorm; 7. Europese rekeneen heid; 8. houten klepper (mv.); 13. drank; 16. gunsteling; 17. groot van om vang; 18. al wat niet duur is; 19. verhoogd stukje tuin met groente; 20. het doen van koopmanszaken; 22. waterroofdier; 25. geschikt om geplukt te worden. Het sleutelwoord wordt gevormd door de letters in de vakjes: 12, 9, 20, 23, 4, 22,6,2,16,14,28 1. OUDE-TONGE - Op het Albeda College in Oude- Tonge werd eén schoolverlatersdag gehouden. Het betrof een initiatief van de leerlingen derde klas se cretarieel. Er werden verschillende gas tcolleges gehouden. Mede werker van het Arbeidsbu reau Middelharnis H. Verberkmoes gaf uitleg óver de activiteiten die het ar beidsbureau ontplooit voor werkzoekenden. Hij maakte daarbij duidelijk wat het verschil is tussen een ar beidsbureau en een uitzend bureau. Namens het uitzendbureau Start vertelde M. Midavaine waarom bedrijven gebruik maken van het uitzendbu reau welke vacatures er mo menteel zijn en hoe een solli citatie procedure in zijn werk gaat. Oud-leerling van het Albeda College C. J. Schroevers gaf namens de gemeente Middel harnis tips over het schrijven van een sollicitatiebrief en de wijze waarop leerlingen zich het beste kunnen presen teren bij een sollicitatie. R. H. F. van de Avoort van de ABN-AMRO bank Rotter dam besprak de structuur en cultuur van deze bank. Overzicht Verder gaf hij een overzicht van de functies en functie-ei sen binnen het bedrijf. De schoolverlatersdag werd af gesloten door R. Willemsen van de Image Marketing Group. Door middel van een presentatie met dia's en sheets werd getoond hoe leerlingen zich het beste kun nen aanbieden om de baan van hun leven te krijgen. (Foto: Marijke Folkertsma) Rennen, spelen en ravotten. Dat zijn enkele geliefde bezighe den van de energieke Jack Russell terriërs Chappy en Jacky uit het dierenasiel in Zierikzee. De anderhalf jaar oude reu Chappy en de tweejarige teef Jacky willen hun energie graag kwijt bij een nieuwe baas. De vrolijke, makkelijke honden vinden het prettig een wandeling over het strand te maken, waar ze zich kunnen uitleven. Met soortgenoten kunnen Chappy en Jacky het goed vinden, katten zien ze liever gaan dan komen. De kleine honden houden er niet van lang alleen thuis te blijven. Chappy en Jacky kunnen heel goed met el kaar overweg. Zij willen daarom graag samen in één gezin ge plaatst worden. Belangstellenden die met de twee viervoe ters aan de slag willen, kunnen zich melden bij het asiel aan de Zandweg, telefoon 417013. Er verblijven vijf honden en 24 katten, waaronder een aantal kittens. De hond Sara, die vori ge week in de krant stond, is geplaatst. MIDDELHARNIS - Iedere dag maken ze tijdens de middagpauze een ritje naar de weerhutten om de maximumtemperatuur, de minimumtemperatuur en de actuele temperatuur vast te stellen. Leerlin gen van de Regionale Scholengemeenschap (RSG) Goeree Overflakkee doen mee aan het zogeheten Globe-project. Een project waarmee jongeren kli maatveranderingen kunnen signaleren. Evenals vele andere scholie ren, verspreid over meer dan veertig landen in de hele we reld, verrichten leerlingen van de school in Middelhar nis milieumetingen in de om geving van hun schoolge bouw. Het gaat daarbij onder meer om de tempera tuur, neerslag, waterkwali teit en vegetatiegroei. NASA De gegevens die ze daarbij verzamelen geven de scholie ren via Internet door aan we tenschappers van onder meer de NASA in Amerika. Het Globe-project is een initia tief van de Amerikaanse vi ce-president Al Gore. Het project wordt in Nederland gesteund en deels gesubsi dieerd door de ministeries van VROM en OC en W. Deze ministeries steunen het project omdat het goed aan sluit bij de basisvorming en de tweede fase van het voort gezet onderwijs. Het geldt als een voorbeeld van eigen tijds milieuonderwijs. De opzet van het Globe-project is in principe vrij eenvoudig. In een gebied van vijftien bij vijftien kilometer rond de school wordt een aantal meetlocaties gekozen. Verschillende metingen Meetlocaties waar weerme- tingen, watermetingen en vegetatiemetingen worden verricht. Op elke locatie voe ren de leerlingen een aantal verschillende metingen uit. Verder wordt van hen ver wacht dat ze het grondge bruik in het hele gebied vast stellen aan de hand van een internationaal classificatie systeem. MIDDELHARNIS - In Middelharnis stapten onge veer vijftig mensen in de bus voor een reis naar Po len. Onder leiding van de stichting Flakkeese Hulp goederen Polen brengen zij deze week een bezoek aan gastkinderen die op Goeree-OverfLakkee op va kantie waren en aan de adoptiegezinnen waarmee reeds jarenlang contacten bestaan. Het was de eerste keer dat de stichting een dergelijke reis organiseerde. Een aantal ou ders van gastgezinnen die een Pools kind ontvingen, maakte graag van de gele genheid gebruik om dat kind in zijn eigen omgeving op nieuw te ontmoeten. Ando ren maken de reis om kennis te maken met de gezinnen waaraan reeds jaren pakket ten worden gestuurd en waarmee een band werd op gebouwd door briefwisse ling. Weerzien Cora de Rijk uit Nieuwe- Tonge had in 1995 twee we ken een Pools meisje te gast. „Ik ga mee omdat ik Wiolet- ta weer wil zien. Ze woont sa men met haar zusje Aneta in het kindertehuis. Daar sla pen mijn zus en ik ook tij dens het verblijf in Polen. In de tijd dat we daar zijn wil ik zoveel mogelijk bij haar zijn. We hebben veel spullen bij ons. Ik heb overal vertelt dat ik naar het kindertehuis in Polen ging. Van veel mensen heb ik spulletjes gehad zoals shampoo, tandenborstels en zakken kleding." Volgens Cock van Dijk van de stichting Flakkeese Hulp goederen hebben sommige reizigers reeds vanaf 1990 door middel van pakketten en briefwisseling intensief contact met een Pools gezin. ,,Zij slapen in een hotel want de mensen in Polen zijn klein behuisd." Onder de reizigers bevindt zich ook het echt paar Zuidwijk. De heer Zuid- wijk is voorzitter van de Re genboog een opvanghuis voor meervoudig gehandi capten. Overleg Hij gaat met de directeur van het ziekenhuis in Chelm overleggen over de start van eenzelfde project als de Re genboog in Chelm. Namens de gemeente Oostflakkee overhandigen leden van de stichting Flakkeese Hulp goederen brieven en presen tjes aan de burgemeester en de 'wojt' (burgemeester van de boeren) van Krasnystaw. Van Dijk: ,,We hebben zelfs inschrijfformulieren voor de Oploop bij ons. Enkele Polen doen aan de Omloop mee. Wij nemen de ingevulde formu lieren mee terug." De reizi gers bezoeken ook een streek, ongeveer veertig ki lometer voorbij Chelm, waar het volgende hulptransport heen gaat. ,,Een arme streek op het platteland. Er wonen veel boeren met grote gezin nen die geen geld hebben om het land te bebouwen. Excursies Bij het bezoek zijn ook enke le excursies gepland, onder meer naar het concentratie kamp Majdanek in Lublin. Daar is momenteel een Anne Frank tentoonstelling, die onlangs door minister Borst werd geopend. Verder staan enkele historische uitstapjes op het programma. „Het is een heel mooi land. Acht keer zo groot als Nederland," aldus Van Dijk. Hoewel de bus niet als trans port is bedoeld, worden veel goederen meegenomen. „We hebben nieuwe dekens voor de kliniek bij ons. Voor de kinderen hebben we een par tij nieuwe truien met prints kunnen bemachtigen. Elk plekje in de bus wordt be nut." ZWANGERSCHAP SPIJKENISSE - In Racket centrum Halfweg aan de Cu- rieweg 2 in Spijkenisse wordt zaterdag 12 april een Zwangerschapsbeurs gehou den. Op de beurs is informatie verkrijgbaar over zwanger schap, bevalling, kraampe- riode en het eerste levensjaar van het kind. Verder is er on der meer een modeshow, ver toning van videofilms en di verse demonstraties. De aanvang is om 10.00 uur. BINGO OUDDORP - De Stichting Motorsport Promotie houdt zaterdag 12 april een bingo avond in de Dorpstienden in Ouddorp. Aanvang 20.00 uur. YURI HONING TRIO MIDDELHARNIS - Het Yuri Honing Trio geeft vrijdag 11 april een concert in het Diek- huus in Middelharnis. Het drietal reist de hele we reld over om te spelen op fes tivals in onder meer Canada, Finland en Duitsland. De band heeft twee cd's opgeno men en is bezig aan haar der de. Het Yuri Honing Trio be staat uit saxofonist Yuri Honing, bassist Tony Over- water en drummer Joost Lij- baart. Het concert begint om 21.30 uur. HELPENDE HANDEN DIRKSLAND - De afdeling Flakkee/Schouwen/Tholen van gehandicaptenzorg Hel pende Handen houdt zater dag 12 april een contactbij eenkomst in gebouw Rehoboth aan de Gelderse- dijk in Dirksland. De bijeen komst wordt onder meer in gevuld met het vertellen van een bijbels verhaal en felici taties voor de jarigen uit de afgelopen periode. De bijeen komst begint om 14.15 uur en duurt tot 16.15 uur. ze op de fiets een ritje naar de weerhut om de maximum temperatuur en minimum temperatuur van de afgelo pen 24 uur vast te stellen en de actuele temperatuur. Daarnaast wordt de hoeveel heid neerslag gemeten en de soort bewolking en bewol- kingsgraad vastgesteld. Een keer per week wordt de tem peratuur en zuurgraad van het oppervlaktewater geme ten in de haven van Middel harnis en van de Vliegers. Uitwisseling Al deze metingen worden, via de Internetverbinding die de school heeft, opge stuurd naar de NASA. Via deze verbinding kunnen ook contacten gelegd worden met scholieren van andere deel nemende landen en kunnen meetgegevens uitgewisseld worden. BLIJSPEL MELISSANT - De toneelver eniging uit Nieuwe-Tonge brengt vrijdag 11 april in verenigingsgebouw Melishof in Melissant 'Een waterdicht idee' op de planken. Dit blij spel in drie bedrijven begint om 19.30 uur. Een van de sprookjes- en fantasiefiguren van Inge de Groot uit Brouwershaven. BURGH-HAAMSTEDE - In atelier/galerie Josefine aan de Westraat 25 in Burgh-Haainstede zijn tot eind april de sprookjes- en fantasiefiguren van de Brouwse poppenmaakster Inge de Groot te zien. Het poppenmaken is voor haar een uitlaatklep, waar bij haar voorkeur vooral uit gaat naar het werken met klei. De verzameling door haar gecreëerde poppen ge tuigt van veel creativiteit, hoewel de maakster zelf er kent „nog een lange weg te gaan te hebben". De poppenmaakster uit Brouwershaven vond twee jaar geleden als cursiste bij atelier Josefine een afleiding die haar door moeilijke pe riodes in haar leven sleepte. Na een langdurige ziektepe riode, waarbij zich onder meer verlammingsverschijn selen voordeden, veranderde De Groot van een jonge, spor tieve en ondernemende vrouw in een kasplantje. Ze meldde zich aan voor de cur- sis en bleek al snel een na tuurtalent te zijn. De stijgen de lijn die haar leven toen kenmerkte, werd teniet ge daan door een ernstig auto ongeluk, waaraan ze een ern stige whiplash overhield. Ze pakte haar hobby weer op en werd uitgenodigd om haar werk te exposeren. Galerie Josefine is dinsdag, woensdag en donderdag geo pend van 10.00 tot 12.30 en van 13.30tot 16.00 uur. Voor de metingen wordt gebruik gemaakt van zogenaamde weerhutten. Het geheel aan metingen maakt Globe tot een pro gramma dat past in de vak ken natuur- en scheikunde, biologie en aardrijkskunde. Op de RSG Goeree Overflak kee zijn het de leerlingen van de tweede klas, die de metin gen verrichten. Zij zijn de eerste leerlingen op de Zuidhollandse - en Zeeuwse eilanden die met het Globe-project meedoen. Voor de weermetingen wordt gebruik gemaakt van weer hutten. Dagelijks maken leerlingen in de middagpau- Tot deze meetgegevens horen ook metingen die de NASA via satellietwaarnemingen heeft verzameld. Deze meet gegevens zijn ook voor ande re geïnteresseerden beschik baar via het World Wide Web op het adres http://glo- be.fsl.noaa.gov. Correspondenten spelen bij de totstandko ming van een krant een belangrijke rol. Dat geldt ook voor de uitgaven van LnO Drukke rij/Uitgeverij; de Zierikzeesche Nieuwsbode, Het Extra Nieuwsblad en de Badkrant. Vaak blijven zij daarbij op de achtergrond. Reden voor LnO, de correspondenten uit te nodigen voor een avondje bowlen in sport- en recre atiecentrum Westerschouwen in Burgh- Haamstede. En ook al werd er niet op het scherpst van de snede gestreden om het hoog ste aantal punten. Zo nu en dan werd druk overlegd achter de tafel over de juistheid van de puntentelling. Op de foto gebeurt dat door (van rechts naar links) Esme Soesman, Ad Hagesteijn, Jacob de Ronde, directeur Wi- cher Deddens en Marijke Vael. Ondertussen legt een Goereese correspondent van Het Ex tra Nieuwblad Dorien Kickert aan voor een nieuwe worp. (Foto: Marijke Folkertsma) BURGH-HAAMSTEDE - Op industrieterrein De Roterij in Haamstede presenteerde Hart Transport afgelopen zaterdag vol trots vier nieuwe vrachtau to's van het type 124 Scania. Met de aanschaf van de nieu we voertuigen werd de capa citeit van het transportbe drijf uitgebreid met ruim een derde. Tot nu toe was Hart op de weg met zeven vracht wagens. Dat zijn er nu elf. Hart Transport werd onge veer vijf jaar geleden opge richt. Het bedrijf is vooral actief in het bulkvervoer. Tachtig procent van de op drachten heeft betrekking op het vervoer van zeecontai ners met onverpakte goede ren. Verder worden zeecon tainers met huifvervoer ge transporteerd. De vrachtwagens van Hart rijden naar de landen van de Benelux, Duitsland, Frank rijk, Oostenrijk, Spanje en Italië. Het is de bedoeling om de activiteiten van het be drijf in de toekomst uit te breiden met charters. (Foto: Marijke Folkertsma) Vier nieuwe vrachtwagens voor Hart Transport. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 21