'Wanneer wij spelen blijft niemand zitten' Wandschildering voor Kunstbende 'Dag van het winkel werk' Lezing over gender UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Programma Radio Schouwen-Duiveland ZIERlkZÉESCH Eü NIEUWSBODE II i Kawina-groep tijdens festival Gekleurd Schouwen-Duiveland Arie Roon uitZierikzee beschildert wand jongerencentrum De Pit SPORTSPONSOR In het MFC Zierikzee L dé krant van schouwen - duiveland! i Winkelpersoneel ontmoet elkaar WOENSDAG 9 APRIL 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schoüwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). SIMAVI ZIERIKZEE - De collecte die Simavi in de week van 24 tot en met 29 maart heeft gehou den in Zierikzee heeft een be drag van 3.288,40 gulden op gebracht. Het geld is bestemd voor kleinschalige projecten op het gebied van de gezondheidszorg in ont wikkelingslanden. Er wor den onder meer medicijnen en instrumentarium van ge kocht. SCHOONHEID KAPELLE - Conny Voorbey- tel en Puck van der Wees openden een schoonheidssa lon aan de Biezelingsestraat 4 in Kapelle. De initiatief neemsters zijn afkomstig van Schouwen-Duiveland. De zaak kreeg de naam café La Nuance. De schoonheids salon is in één gebouw geves tigd met een kapperszaak: het Kapperscafé. Woensdag 9 april van 9.00 tot 17.00 uur en vrijdag 11 april van 18.00 tot 21.00 uur wordt Open Huis gehouden. BAZAAR ZIERIKZEE - Openbare ba sisschool Binnen de Veste aan de Raamstraat in Zierik zee houdt vrijdag 11 april een bazaar. Er is onder meer een rommelmarkt, house-party, levende jackpot en clowntje prik. Mensen die graag een gokje willen wagen, kunnen terecht bij het rad van avon tuur. De bazaar begint om 16.00 en duurt tot 20.30 uur. STUDIEVERENIGING OOSTERLAND - De Studie vereniging Schouwen-Duive land komt vrijdag 11 april samen in de vergaderzaal van de Gereformeerde Ge meente aan de Sint Joostdijk 12 in Oosterland. Tijdens de ze bijeenkomst zal C. Bag german uit Geldermalsen spreken over het onderwerp Zondagsai;beid. De aanvang is om 19.45 uur. ECHTPAREN ZIERIKZEE - De afdeling Vrouw Zijn van de Evangeli sche Omroep houdt maandag 14 april een echtparenavond in Zierikzee. Thema is com municatie in het huwelijk. De avond wordt gehouden in de Christelijke Gereformeer de kerk aan de Zevengetij- straat 1 in Zierikzee. De zaal gaat open om 19.30 en de avond begint om 20.00 uur. De Kaïpina-groep. ,,Het swingt de pan uit als wij spelen". ZIERIKZEE - „Wanneer wij spelen blijft niemand zitten. Het swingt de pan uit. Je voelt het ritme in je lendenen." Fred Wielkens, Ruben Brandon en Rob Hunter zijn vol enthousiasme over de kawina-mu- ziek die zij maken. Ze maken deel uit van de ka- winagroep 'Plotseling' uit Vlissingen, die zaterdag 12 april in het MFC in Zierikzee optreedt als afsluiting van het festival Gekleurd Schou wen-Duiveland. De groep werd ongeveer tien jaar gel den opgericht en bestaat uit veertien muzianten van Suri naamse afkomst. Plotseling De naam 'Plotseling' zegt al les over de wijze waarop de groep ontstond. ,,Wij kenden elkaar als vrienden, maar we waren allemaal apart bezig met reggae of soulmuziek. Toen we een keer bij elkaar zaten ontstond plostseling het idee om samen kawina- muziek te gaan spelen." Kawinamuziek kwam voort uit de oude Afrikaanse tradi tie en Noordamerikaanse po pulaire muziek. Ze werd in Suriname zo populair dat de oorspronkelijke Surinaamse muziek van de Arowakken erdoor verdween. Kawina muziek gaat over liefde, dood en leed, maar ook over alledaagse gebeurtenissen uit het leven van de slaven in het oude Afrika. Cederboomhout De muziek wordt door over levering overgebracht van ouders op kinderen. De leden van 'Plotseling' spelen de ka winamuziek op trommels, die in Suriname op de origi nele wijze werden gemaakt van cederboomhout en hui den van herten, geiten of slangen. Bij de muziek wordt gezongen in een mengeling van verschillende talen, waaronder Nederlands. Voorafgaand aan het concert in het MFC geeft de Vlissing- se kawinagroep een korte toelichting op de inhoud van de liederen die zij brengen. Zij zijn ervan overtuigt dat de muziek verder voor zich zelf spreekt. ,,Wij maken ple zier en laten anderen meege nieten." Het concert begint om ongeveer 21.00 uur, na het optreden van de Intercultu rele Vrouwentheatergroep. WERKSTER ZIERIKZEE - 'Win een werk ster' is de titel van een actie die wordt gehouden bij bij Coen Honig Optiek in Zierik zee. Mensen die bij de optiek een halfjaarpakket B&L maandlenzen aanschaffen maken kans op een maand lang gratis hulp in de huis houding. Het pakket bevat zes paar maandlenzen, lens vloeistof en een deelname- formulier. Daarnaast krijgt iedere koper van het pakket een design-afwasborstel ca deau. De zachte maandlen zen zijn ontwikkeld om elke maand te vervangen. BROUWERSHAVEN - Het boek 'In de ban van de ring' van van Tolkien inspireerde de negentienjari ge Arie Roon uit Brouwershaven tot een muurschil dering, die hij de afgelopen twee weken aanbracht in het Zierikzeese jongerencentrum De Pit. Met die wandschildering doet Arie Roon mee aan de regio nale voorronde van Kunstbende; een organisatie die jongeren tussen dertien en negentien jaar stimuleert om actief bezig te zijn met kunst en cultuur. ZIERIKZEE - Op initiatief van Vrouw Geloof en Sa menleving en Sociaal Kultureel Werk de Lichtboei wordt donderdag 17 april in het MFC in Zierikzee een lezing gehouden over gender. Feministisch theologe Irm- gebruikt wordt tegenover gard Busch behandelt het on- het begrip sekse, derwerp.- Er is ook gelegen heid tot discussie. De De bijeenkomst begint om herkomst van het begrip gen- 19.30 en duurt tot 21.30 uur. der ligt bij de Engelstalige Voor nadere inlichtingen: te- vrouwènstudies, waar het lefoon 402024. Advertentie Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA. ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving óf 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving 51,00 KWARTAALabonnement zonder automatische afschrijving a 53,50 HALF JAAR abonnement met automatische afschrijving èf 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102,00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ194.00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis)! Naam Dhr./mevr Adres Postcode Plaats: Telefoon Geb.datum: Handtek. Bij automatische afschnjving uw bank-/gironummer vermelden: I2 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar I Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12.4300 VB Zierikzee. De Zeeuwse voorronde van deze" landelijke wedstrijd wordt 11 mei gehouden in de Stadsschouwburg van Mid delburg. Een aantal jaren ge leden stelde de vroegere mi nister Brinkman een commissie in, die moest na gaan op welke wijze bij jon geren meer interesse en af finiteit voor kunst en de cultuur gewekt kon worden. Eén van de praktische resul taten daarvan was de oprich ting van 'Kunstbende' in 1990. Een organisatie die laagdrempelige aktiviteiten organiseert om jongeren met kunst en cultuur in aanra king te brengen. Kracht Dit jaar heeft de landelijke wedstrijd van Kunstbende het thema 'Creatieve krach ten m/v'. Alle Nederlandse jongeren kunnen er aan mee doen, zowel individueel als in groepsverband. Ingete kend kan worden in de cate gorieën ontwerpen, dans, taal, theater, muziek, foto grafie video en 'alles mag'. In alle provincies en in de grote steden worden voor rondes gehouden die worden afgesloten met een landelij ke finale op 14 juni in mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht. Naast 'eeuwige roem en glorie' en een 'prach tig prijzenpakket' zijn gou den, zilveren en bronzen rat jes beschikbaar als prijzen. (Nader informatie over de wedstrijd via telefoonnum mer 0118-634880). Arie Roon uit Brouwersha ven legt momenteel vol en thousiasme de laatste hand aan zijn inzending; een me ters brede en hoge muur schildering in jongerencen trum De Pit, waaraan hij al zo'n twee weken bezig is. ,,De afbeelding is voor een belangrijk deel geïnspireerd op Tolkien's 'In de ban van de Ring'. Een te gek boek dat ik nog niet eens uitheb," al dus de artistieke Brouwe- naar. Gevoelens ,,Door mijn tekeningen pro- •beer ik iets over te brengen van de gevoelens die een mens kan hebben. Die wor den opgewekt door dingen die ik zelf meemaak of die ik tegenkom in boeken die ik lees. Ik wil graag mooie din gen maken met een symboli sche waarde", aldus de ne gentienjarige kunstenaar. De door hem vervaardigde muurschildering bestaat uit een aantal landschappen met daarin opmerkelijke gestal tes als een hobbit, een cen taur en een vissertje. Door dat soms gebruik is gemaakt van een donkere omlijning doet de muurschildering hier en daar wat stripachtig aan. Andere delen, met name waar het accent meer op de achtergrond valt, hebben een fresco-achtige sfeer. Beschuitbussen Net als bij ouderwetse be schuitbussen sluit de linker kant van de tekening aan op de rechterkant. Ook de ring uit 'In de ban van de Ring' is als symbolische entiteit aan wezig op de schildering. Omdat ik het boek nog niet uithad een mij daarom nog geen complete voorstelling kon maken van sommige ka rakters, heb ik bewust be paalde personages uit dit De muur van jongerencentrum De Pit kreeg door de wandschildering een heel eigen sfeertje. boek geschilderd met het ge zicht van de toeschouwer af gewend." Arie Roon werkt niet op ba sis van een totale schets van de hele afbeelding, maar maakt hij steeds een deel. „Meestal heb ik wel enigs zins een totaalbeeld in mijn hoofd, maar voor de uitwer king heb ik voldoende aan een kleine basis als begin. Bijvoorbeeld een rondje of iets geometrisch. De afbeel ding daarom heen bouw ik vervolgens stapsgewijs op. Omdat het werkstuk op die manier groeit en evolueert is het eindresultaat meestal an ders dan het idee dat ik in het begin had." Arie Roon zegt zichzelf het meeste kwijt te kunnen in de achtergrond. „Bij de muurschildering in De Pit is die heel herken baar, een beetje sprookjes achtig." Aanleg Het talent heeft Arie Roon overigens niet van een vreemde. Zijn vader is een bekende kunstenaar (olie verf op doek), terwijl ook een in Afrika wonende oom ar tistiek flink aan de weg tim mert. Ook de zus en broer van Arie Roon waren artis tiek actief. Een schilder die Arie Roon aanspreekt is de surrealistische kunstenaar Salvador Dali. „Een niet-ex- pressieve schilder die veel in de achtergronden stopt." Behalve de recente muur schildering in De Pit heeft de Brouwenaar reeds enige an dere kunstwerken óp zijn naam. „Afgelopen zomer heb ik op de Grevelingendam twee frietkarren beschil derd, terwijl ik in het verle den ook ontwerpen en illus traties maakte voor de schoolkrant, voor op T- shirts, een studentenblad en een decanenblad. Daarnaast deed ik diverse soorten re- klamewerk en ontwierp klei ne verpakkingen. Tekenen doe ik met veel plezier, al vanaf mijn tweede jaar," al dus Arie Roon. Snoepvormen Ook zijn huidige werk bij Deltavorm heeft een artis tiek karakter. „Bij dit be drijf ontwerp ik stempels voor snoep, dus de vormpjes waarmee snoepfabrieken als Faam en Redband hun (Foto: Marieke Mandemaker) snoepjes maken. Ook Jamin heeft snoepjes, die ik ont worpen heb", aldus de Brou wenaar. Opmerkelijk is dat Arie Roon, ondanks zijn ta lent, het HAVO diploma haalde zonder het vak teke nen in zijn pakket. „School was niets voor mij. Ik had echt een pretpakket. Daar door kon ik wel handvaar digheid, maar geen tekenen kiezen". De Brouwenaar kijkt uit uit naar de komende zomer, waarin hij samen met zijn vader begint aan het ver vaardigen van een muur schildering in De Zeeuwse Stromen, „Wat schilderen betreft, kan ik nog veel van mijn vader leren. Daarnaast is het altijd erg leuk om met hem samen te werken", be sluit de jeugdige kunstenaar. Mol Schuddebeurs Bv sponsorde het E2-team van voetbalver eniging Mevo met een nieuwe outfit. Van links naar rechts staand: de heer Mol, Alex van Mourik, Andreas Jobsen, Rei- nier Schot, Janthijs Berrevoets en coach Theo van Hekke. Zittend van links naar rechts: Bart van Hekke. Erwin Fontie- ne, Wilco Schot, Mathijs Verboom en Remon Kik. ZIERIKZEE - Op initiatief van de Zierikzeesche Ondernemers Centrale (ZOC) werd de landelijke 'Dag van het winkelwerk' in Zierikzee gevierd mc*t een receptie in restaurant De Beuze. Ongeveer zeventig mede werkers van verscheidene ondernemingen ontmoet ten elkaar in het restaurant onder het genot van drank jes en hapjes. Mevrouw Van der Bijl presenteerde een historisch verhaal in Zeeuws dialect. ZOC-voor- zitter J. Huijbrecht sprak de aanwezigen toe en leidde vervolgens een verloting, waarbij ZOC-bonnen ter waarde van vijftig, 75 en honderd gulden werden verloot. Het was voor het tweede, achtereenvolgende jaar dat de 'Dag van de winkel week' werd gevierd met een receptie. Gezien de en thousiaste reacties van de ■ZOC-ondernemers en hun personeel is de verwach ting dat het jaarlijkse eve nement vaker op deze wijze zal worden ingevuld. De bijeenkomst in het kader van de 'Dag van het winkel werk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 11