Zeilboten vervangen koopvaardijschepen 'Hoop elke vandaal schrikt van naam Hokken op brug' Inbreker profiteert van zonnige zondag 'Ach Lieve Tijd' schetst ontwikkeling Lezing milieu Activiteiten NVvH Asselbergs bij opening nieuwe brug Ouwerkerk Twee Goese afpersers door politie aangehouden STREEKNIEUWS TOCHT MAANDAG 7 APRIL 1997 NR 26158 -- ZIERIKZEE - In de veertiende eeuw had Zierikzee, vergeleken met andere steden in Zeeland en Hol land, de meeste schepen in de grote vaart. Inmiddels zijn de handelshavens in Zeeland vervangen door jachthavens. De achtergronden van deze ontwikke ling staan beschreven in de zesde aflevering van 'Ach Lieve Tijd', getiteld 'Twintig eeuwen Zeeuwen en hun scheepvaart'. bloei van weleer aan de tol vrijheid die Floris V, graaf van Holland, in 1290 toeken de. Ruim vijftig jaar later was Zierikzee - na Middel burg - het belangrijkste Zeeuwse handelscentrum. Een bijzondere positie die onder meer blijkt uit het feit dat het eerste Zeeuwse kar veelschip in 1459 hier werd gebouwd. Dankzij een nieu we bouwtechniek werd het mogelijk grotere en zeewaar diger schepen te bouwen. Veilig waren de reizen overi gens nog steeds niet. Scheur buik, tyfus en dysenterie wa ren eerder regel dan uitzondering. In 1771 vertrok een schip naar Batavia met 369 opvarenden aan boord. Hiervan overleefden 136 man de tocht niet. En er la gen nog meer gevaren op de loer. Op 22 juli 1750 vertrok uit Zierikzee de tweemast hoeker Zeelandia, met als be stemming het Spaanse Mala ga. Op 12 september werden de opvarenden door Barba rij se kapers overvallen en meegevoerd naar Tanger. Met behulp van de Slaven:- kas werden zij vrijgekoch. Maar dit echter pas toen ze er al tweeënhalf jaar gevangen schap op hadden zitten. Ook ontvingen ze nog een bijdra ge voor zichzelf om niet 'tot den uytersten staat van ar moede gebracht te werden'. Schipper Barend Valentijnse kon rekenen op veertig Zeeuwse rijksdaalders, de stuurman dertig en de matro- De scheepvaart heeft altijd een grote rol gespeeld in Zee land. Omdat de schaarse we gen van slechte kwaliteit wa ren, speelde het water al vroeg een belangrijke rol in het vervoeren van handels waar. De gevels van de grote herenhuizen in de Zeeuwse steden laten zien welke rijk dom er ooit uit de koopvaart verkregen is. Maar er zijn ook - ooit bloeiende - plaat sen, zoals Bommenede, waar niets van over gebleven is. Zo'n vijf eeuwen geleden was ook Westenschouwen nog een belangrijke haven plaats. Dat blijkt alleen al uit de achtentwintig herber gen voor schippers en matro zen. Deze voeren vooral op Engeland met onder meer meekrap, haring en hop in het ruim. In 1471 nam Hein Willemse met zijn schip Ma rie zelfs een keer 144 vilten hoeden mee. Op de weg terug vervoer hij de producten lood, wol en laken. De haven van Westenschou wen lag aan een zijkreek van de Oosterschelde. Toen die kreek rond 1500 plotseling verzandde, was het met de welvaart gedaan. De schip pers vertrokken naar Zierik zee en het dorpje kwijnde weg, zo leert het tijdschrift 'Ach Lieve Tijd'. Handelscentrum De Zierikzeese roem is beter bekend. De stad dankt haar De in 1840 gebouwde Stad Zierikzee verging al in 1841 in een storm. De kostbare lading uit Nederlands-Indië ging grotendeels (Foto: Maritiem Museum Zierikzee) verloren zen ieder vijfentwintig. En dan was er nog de drei ging van de natuur zelf. Schipbreuken kwamen re gelmatig voor. In de VOC- tijd zijn in totaal zo'n hon derd schepen vergaan. Niet alleen op de verre wateren maar ook voor de Zeeuwse kust zelf was het uitkijken geblazen. Toen het Zweedse brikschip Prins Carl op oudejaarsnacht 1801 vastliep, resulteerde dit in een rel tussen de inwoners van Westenschouwen, Zie rikzee, Veere en Arnemui- den. Zij verzamelden zich op het strand om schip en lading te bergen en raakten daarbij onderling slaags. Toen bo vendien bleek dat het schip niet zou vergaan, hakten en kelen zelf maar een gat in de romp. Nog jaren is er gepro cedeerd over de ware toe dracht van het zinken van het schip. Hoewel de Zeeuwse delta al tijd een belangrijk knoop punt in de scheepvaart is ge weest, is de overgang van zeilvaart naar stoomvaart voor Zeeland slecht verlo pen. De Zeeuwse wateren worden nog steeds bevaren door koopvaardijschepen uit de hele wereld, maar de ha vens in Zeeland zijn geen eindpunt meer. Honderden zeilbootjes zorgen nu voor drukte in de havens. Ondersteund door illustra ties, historische foto's en anecdotes maakt 'Ach Lieve Tijd' een tochtje in de tijd en doet daarbij verschillende Zeeuwse havens aan. De vol gende aflevering van Ach Lieve Tijd is gewijd aan mis daad en straf en verschijnt eind april. MIDDELBURG - Journalist Theo Richel houdt donder dag 10 april een lezing over 'de dodelijke gevolgen van onze goed bedoelde milieu wetten'. De lezing vindt plaats in Gebouw 's-Herto- genbosch aan de Vlasmarkt in Middelburg. De spreker stelt dat de mi lieuwetgeving geen mensen levens redt, maar kost. Hij gaat in op het feit dat er niet op een miljard je wordt geke ken als het er om gaat de we reld vrij te maken van geva ren als asbest, dioxine, straling en bestrijdingsmid delen. Deze gevaren zijn, al dus de spreker, minuscuul en met al dat geïnvesteerde geld worden nauwelijks levens gered. Maar niemand lijkt vraagtekens te zetten bij de juistheid van de bestedin gen. De andere kant van de medaille is de gezondheids zorg. Daar worden dagelijks mensenlevens gered en dage lijks ontdekt men mogelijk heden voor een langer en kwalitatief beter leven. Toch ligt deze sector voortdurend onder vuur vanwege de hoog te van de specialistensalaris sen, de prijzen van genees middelen en inefficiency in het algemeen. De organisatie is in handen van de werkgroep Film, Me dia Communicatie van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschap pen. De lezing begint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Majoor A. Bosshardt ver zorgt dinsdag 8 april een lezing voor de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de Schutse in Burgh-Haam- stede. De middag begint om 14.00 uur. Ook het pro gramma van de rest van de maand en van mei is bekend. Vrijdag 11 april wordt een reisje Parijs gemaakt met de Muse umclub. Dinsdag 22 april vindt om 19.30 uur een modeshow plaats van modehuis Marita in de zaal van de Gereformeer de kerk in Haamstede. Dinsdag 6 mei staat van af 7.55 uur een reisje naar het Arboretum in Kalmt- hout, een diamantslijpe rij in Grobbedonk en een molenbakker in Essen op het programma. Dinsdag 27 mei wordt een excur sie naar Middelburg ge maakt met rondvaart en een bezoek aan de Joodse synagoge. Vertrek 13.00 uur vanaf De Schutse. OUWERKERK - ,,Ik hoop dat elke vandaal schrikt van de naam van Bertus Hokken op de brug." Dat zei burgemeester J. Asselbergs vrijdagmiddag bij de opening van de nieuwe brug over de Oostkreek in Ouwerkerk. De nieuwe brug heeft onge veer 80.000 gulden gekost en is* genoemd naar ex-waarne mend burgemeester G. Hok ken van de voormalige ge meente Duiveland. Zoals bekend werd de oude brug onherstelbaar vernield door enkele jongeren. Hokken heeft blijkbaar geprobeerd de schade op ,,de knaapjes" - zoals hij ze noemde - te ver halen. Zonder succes overi gens. Het is yolgens de ex-waarne- 'mer vooral aan de halsstar righeid van oud-wethouder W. Schouten te danken dat er nu een spiksplinternieuwe brug ligt. Aanvankelijk zou van een ouwetje van Rijks waterstaat en de drijvers van de oude brug iets nieuws worden gemaakt. „Maar er ligt nu een nieuwe en die is nog goedkoper ook," aldus Hokken. De brug konden worden ge bouwd met een subsidie van het ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Vis serij. Staatsbosbeheer ziet de brug als een bekroning van de plannen die recreatief me- Burgemeester J. Asselbergs en oud-burgemeester G. Hokken en hun echtgenotes openen de nieuwe brug over de Oostkreek in Ouwerkerk. (Foto: Marijke Folkertsma) degebruik van natuurgebie den mogelijk maakt. De brug is een onmisbare schakel in de wandelroutes langs de Ouwerkerkse kreken. Ir W. van der Meer van Staatsbosbeheer constateer de dat de oude brug kenne lijk niet genoeg draagvermo gen had. ,,De nieuwe heeft dat hopelijk wel. Dat komt mooi uit, want wij zijn ook bezig ons draagvlak te ver groten. Zodat we op 1 janu ari een geheel verzelfstan digde dienst kunnen presenteren," aldus Van der Meer. De G. Hokkenbrug komt in eigendom van de gemeente. Volgens Asselbergs is de brug een versterking van de milieu-kwaliteit van het Ou- werkerks landschap. „Een landschap dat er niet alleen is voor de vogels en de vis sen, maar ook voor recreatief medegebruik. We zetten geen prikkeldraad om de natuur." Hokken heeft volgens Assel bergs een brug verdiend: „Want hij was een bruggen bouwer tussen inwoners en de gemeente Duiveland." Folder Gelijktijdig met het openen van de brug presenteerde Staatsbosbeheer vrijdag een folder met daarin twee wan delingen door het 143 hectare grote krekengebied. Het gaat om de (rood gemarkeer de) Krekenroute van acht ki lometer en de 2,5 klometer lange Oostkreekroute, die in geel wordt aangegeven. BURGH-HAAMSTEDE - Terwijl enkele bewoners van Verzorgingshuis Duinoord in Burgh-Haamste- de zondagmiddag buiten genoten van de zon, werd uit een van de woningen een giropas gestolen. De insluiping vond om streeks 16.30 uur plaats. Ge tuigen hebben een man ge zien en gesproken. Zijn signalement luidt: ongeveer veertig jaar, 1.80 meter, een normaal postuur- en kort donker haar. Hij was ver zorgd gekleed en sprak be schaafd Nederlands. In de nacht van zaterdag op zondag is geprobeerd in te breken in een winkel op een camping aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede. Een 49- "'arige man uit Haamstede deed hiervan aangifte. Vol gens de politie hebben ver moedelijk enkele daders-om- streeks 4.10 uur getracht de deuren van het pand open te breken. Zij slaagden hier niet in en er werd dan ook niets gestolen. Dat was wel het geval in Zie rikzee. Hier werd in dezelfde nacht omstreeks 4.30 uur in gebroken in een winkel aan het Kraanplein. Een man sloeg een etalageruit in van de winkel en nam enkele blikjes drank mee. GOES - Een twintigjarige man uit Goes is vrijdag op heterdaad betrapt, toen hij een zestienjarige plaats genoot wilde afpersen. Onder bedreiging van ge weld, probeerde de man de jongen geld af te trogge len. De handlanger van de man, eveneens twintig jaar, is later door de politie aangehouden. Tijdens zijn verhoor ver klaarde de man al meerdere keren in de Goese binnen stad mensen te hebben afge perst. Steeds ging dat ge paard met het dreigement geweld te gebruiken, wan neer er geen geld werd afge geven of wanneer de man geen geld uit de portemonnee van zijn slachtoffer mocht halen. De bedragen die de man anderen afhandig wist te maken lopen uiteen van enkele guldens tot meer dan tien gulden. Hij wordt van daag voorgeleid aan de offi cier van justitie in Middel burg. Niet alleen De man opereerde niet altijd alleen. Een aantal keren was een, eveneens twintigjarige plaatsgenoot, betrokken bij de afpersing. Deze man is in middels door de politie aan gehouden. Hij heeft zijn be trokkenheid bekend. BRAND BRUINISSE - De alarmcen trale kreeg zaterdagnacht om 1.30 uur een melding van een brandende papiercontai ner aan de Dreef in Bruinis- se. De Bruse brandweer had het vuur snel onder controle. Bij de brand ging de inhoud van de container verloren. ZIERIKZEE Informatieavond Borstvoedingsorganisatie La Leche League houdt op woensdag 9 april een borst voedinginformatieavond. Zowel moeders als zwangere vrouwen kunnen op deze avond met hun vragen over borstvoeding terecht. Geza menlijk wordt naar oplossin gen gezocht. De bijeenkomst begint om 20.00 uur bij Lydia de Raad, Mastgatstraat 90 in Zierikzee. Meer informatie is te verkrijgen via: 412927. SCHARENDIJKE Apollonia De majorettenvereniging Apollonia uit Brouwersha ven houdt woensdag 9 april een ledenwerfactie in de gymzaal van Scharendijke. Belangstellendenkunnen onder meer een korte show tegemoet zien. De actie duurt van 14.00 tot 16.00 uur. NIEUWERKERK Masai De actie 'Nieuwerkerk helpt de Masai 1996' heeft 7500 gul den opgeleverd. Met het geld worden hutten verbeterd van de Masai-bevolking in Zuid-Kenia. De actie in Nieu werkerk ging vorig jaar april van start. De voormali ge gemeente Duiveland loste het startschot met een gift van 500 gulden. De over heidsorganisatie Nationale Commissie voor internatio nale samenwerking en Duur zame Ontwikkeling (NCDO) zegde toe het resultaat van de actie onder de bevolking van Nieuwerkerk te verdub belen. Ook de opbrengst van een inzameling in Leerdam werd hierbij opgeteld. Eind 1996 werd de actie afgesloten met als resultaat een bedrag van 3500 gulden. Samen met de bijdrage van de gemeente Duiveland komt het eindre sultaat op 7500 gulden. De Masai-organisatie Dupoto kan hiervan twintig hutten verbeteren. OOSTERLAND Kledinginzameling De onlangs gehouden kle dinginzameling voor de Stichting Mensen in Nood uit 's-Hertogenbosch heeft in Oosterland 1500 kilo kleding en aanverwante artikelen opgebracht. OOSTERLAND Studievereniging De Studievereniging Schou- wen-Duiveland komt vrij dag 11 april samen in de ver gaderzaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Sint Joostdijk 12 in Oosterland. Tijdens deze bij eenkomst zal C. Baggerman uit Geldermalsen spreken over het onderwerp Zondags- arbeid. De aanvang is om 19.45 uur. BRUINISSE Verkoping In het Hervormd vereni gingsgebouw aan de Dee- straat in Bruinisse vindt za terdag 12 april een verkoping plaats ten bate van De Schutse. De vrijwilli gers die voor deze instelling ten dienste van gehandicap ten actief zijn, presenteren als vanouds een royaal assor timent zelfgemaakte artike len. Aangeboden worden on der meer verse cakes, ouderwetse babbelaars, zelf gemaakte advocaat en vers gebakken vis. Ook onder goed, hoeden en borduurpak- ketten zijn verkrijgbaar. De verkoping duurt van 10.00 tot 16.00 uur. KERKWERVE Plattelandsjongeren De afdeling Schouwen-Dui- veland van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) houdt zaterdag 19 april een prijs uitreiking voor toneelspe lende PJO's in dorpshuis 't Zuudènde in Kerkwerve. Na een korte toneelvoorstelling door PJZ Sehouwen-Duive- land vindt de prijsuitreiking plaats. Aansluitend is er een bal na, getiteld Fair Fun. De avond begint om 20.00 uur. Zondag 27 april staat er handboogschieten in Heense Molen op het programma. Belangstellenden kunnen zich om 14.30 uur melden bij De Poort van Zeeland in Oos terland. Opgeven kan tot woensdag 23 april bij Frans Koopman: 412518. Met een plantje in de hand verschijn ik in het Rode Kruis Ziekenhuis. 'Trap op links' zegt de dame achter de balie als ik vraag naar de afdeling zegelziekten. 'Ssst' ge baart een verpleegster naar me. 'Niet te lang blijven, hoor'. In de zaal staan drie bed den zachtjes te rammelen vanwege de tril lende dames. Het is het ijlende Comité Zo- merzegels. Gevlucht en geveld. Koorts- grafieken wijzen op een stevige longontste king. Ik leg mijn hand op het hoofd van Lenie Willemse. Het voelt plakkerig aan. Geen wonder met al die zegels. 'Hoe is het gekomen?' vraag ik meelevend. 'Tocht!' hijgt ze. 'Die ellendige tocht. We waaiden zowat weg.' Dit is dus het droevige einde van het Comité Zomerzegels. Eerst bivakkeerden ze in het postkantoor. Maar hoewel daar plaats is voor ook nog eens drie comité's lente- herst- en winterzegels werden ze eruit ge mieterd onder het motto van 'Inplakken en wegwezen'. Toen zochten ze asiel bij Albert Heijn. Daar zie ik ze nog zitten. Wegge- propt. Zielig in een hoekje,meestal dicht bij de deur. Ze waren altijd met een heleboel. Want hoe liefdadiger het kraampje, hoe veeltalliger de dames die erachter zitten. Al is het maar voor de gezelligheid. Maar de zomerzegelzusters mochten niet te lang bij Albert Heijn blijven plakken. Postze gels, promozegels, kristalzegels, mespunt jes of spaarzegels. Zegels genoeg. Behalve zomerzegels. Voor de dames was geen plaats meer in de Heijnberg. Uiteindelijk kwamen ze bij de Golff uit. Maar ze belandden midden op het smalle pad. En dan die tocht! De befaamde koude. Golff- stroom. Ingepakt in sjaals en winterjassen en met berenmutsen op verkochten ze zon nige zomerzegels. 'Was het zo erg?' leef ik als een eigentijds ziekenhuispastor mee. 'Verschrikkelijk,' zuchten de dames. 'We tochtten daar weg. De zegelvellen veranderden in vliegtuigen. Als een klant zegels kocht konden we ze nog met moeite uit de lucht plukken. Ziek werden we. doodziek. En we zijn ook niet meer zo jong meer.' Op een wang zie ik een traan verschijnen. Genoeg voor het plakken van één zegel. 'Als ik er nog aandenk. Nog nooit had ik zo'n prikkeling gehad, meneer. Het kwam vanuit m'n tenen. Ik kon het echt niet meer tegenhouden. Ik deed m'n ogen dicht. Ik hield m'n adem in. Het was een explosie. Een nies met orkaankracht. Alle vellen die in het kraampje lagen kozen spontaan het luchtruim. Op de koude golfstroom dansten ze door de winkel. Maar weet u wat het erg ste was? De nies bracht zo'n toename in de luchtvochtigheid dat al onze kostbare ze gels spontaan begonnen vast te plakken. Ze zaten op de hagelslag, op de babyluiers en ik ontdekte zelfs een exemplaar van tachtig cent op een linkeroorlel. Het was een ramp. We trilden van ellende. We rilden van de koorts. Gelukkig werkte het 1-1-2 nummer toen nog aardig. Want een kwartier later lagen we hier.' Wat moet ik zeggen? 'Ik wil jullie nogmaals bedanken voor alles wat jullie voor ouderen gedaan hebben en ook nog voor de zang mappen die het Corneliakoor een paar jaar geleden van julllie kreeg. Ik heb bij de Golff eeh plantje gekocht. Als herinnering. Zorg er maar goed voor. En niet op de tocht zetten anders is-ie morgen dood.' De stomme op merking is eruit voor ik er erg in heb. Hakke lend ga ik weg, de dames klappertandend achterlatend. Met grote stappen loop ik de trap af. 'Meneerhoor ik een stem. 'Wilt u kaar ten of zomerzegels kopen?' Dat is waar ook. In de krant stond dat ze nu maar in de zorginstellingen gingen verkopen. Ik neem wat kaarten en postzegels.' Dan loop ik naar de dame achter de balie. 'Mag ik even een pen lenen?' Met reuzeletters krabbel ik een zin op drie kaarten. Eén is er voor de Golff, één voor Albert Heijn en de grootste gaat naar het Postkantoor in de Poststraat. 'Kunnen deze met de post mee De dame doet niet moeilijk. Het ziekenhuis is nog niet commercieel. 'Wilt u even lezen wat erop staat?' vraag ik haar. Ze neemt een kaart in de handen en leest hardop de zin voor: 'Het werk van het Comité Zomerzegels mag niet op de tocht komen te staan!' 'Zouden ze antwoorden vraag ik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5