Hoop op nieuwe gemeente GOED KOOP Jubilarissen FNV-bond krijgen speld opgeprikt Kap transferium voltooid Bij snelheidscontroles 165 bestuurders beboet Eerste plaats Schouws team jeugdbrandweer Medezeggenschapsraad openbare basisscholen tSHÜZ, iSBa y Laatste handeling 18 april Door naar landelijke finale Voor overkoepelende belangen AWS: 688 woningen voor senioren op Schouwen-Duiveland nodig Diefstal in winkel Overval op kamerlid ZACHTE WITTE PUNTJES 798 1? AGENDA MAANDAG 7 APRIL 1997 NR 26158 3 RENESSE - Het transferium in Renesse begint vorm te krijgen. Op vrijdag 18 april wordt het laatste spant van het dienstencentrum geplaatst. Wethou der van recreatie en toerisme C. Veerhoek verricht die officiële handeling. Met de plaatsing van het laatste spant is de kap van het eerste recreatietransferi um in Nederland voltooid. Deze laatste handeling zal om 16.00 uur plaatsvinden aan de Roelantsweg in het re creatiedorp. Het transferium biedt als parkeerterrein plaats aan ne genhonderd auto's en moet het recreatieve autogebruik en de parkeeroverlast aan de kust beperken. Wie gebruik maakt van deze bewaakte stallingsmogelijkheid kan met diverse vormen van col lectief vervoer naar het dorp of strand. Naast autobussen rijden er in hoge frequentie electrovoertuigen en paard entrams. Voorzieningen Behalve parkeergelegenheid biedt het transferium ook een dienstencentrum. Hier zijn diverse voorzieningen, als een WV-infobalie, een chipknip en verschillende" electronische informatieme dia ondergebracht. ZIERIKZEE - Bij snelheidscontroles zaterdag op Schouwen-Duiveland werden 165 automobilisten betrapt op het overschrijden van de maximaal toe gestane snelheid van 80 kilometer per uur. 11.45 en 13.15 uur, kwamen Bij Serooskerke vond de eer ste controle op die dag plaats, tussen 10.00 en 11.30 uur. Van de 688 gecontroleer de voertuigen gingen er 34 te hard. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 108 kilome ter per uur.Bij Scharendijke gingen er vierentwintig au- tomobilsten op de bon. Ten tijde van de controle, tussen er 544 voertuigen voorbij. De recordsnelheid bedroeg 123 kilometer per uur. Tussen 13.45 en 16.15 uur was de Weg naar de Val in Zierikzee het controlepunt. Van de 1322 voertuigen werden er 107 ge flitst. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 129 kilome ter per uur. HAAMSTEDE - Het eerste juniorenteam van de brandweer Westerschouwen heeft zaterdag 5 april een eerste plaats behaald bij de landelijke selectiewedstrijden in Goes. Op zaterdag 7 juni vertegenwoordigt het jeugdkorps de vrijwillige brandweer Westerschouwen op de landelijke fi nale in Medemblik. Het eerste juniorenteam van de jeugdbrandweer Westerschouwen wist dit jaar voor de vijfde achter eenvolgende keer een fina leplaats te bemachtigen, zij het in een andere bezetting dan voorgaande jaren. Jas per Slager was bevelvoer der en Ramon Prins nam de functie van pompbediende waar. De vier overige plaatsen werden ingeno men door Harmen Boot, Romme Boerkoel, Tjarco Boerkoel en Maarten Ver meer. Met maar liefst 98 punten voorsprong wist het win nende team de nummer twee, Capelle aan de Ijssel, achter zich te laten. Bruinisse Tijdens de finale mag Wes terschouwen de derde plaats van 1996 verdedigen en wellicht verbeteren. Tot nu toe staken de jeugd- brandweerlieden bij het landelijk kampioenschap één keer een vierde plaats en drie keer een derde plaats in hun zak. Aan de wedstrijd in Goes deden twee jeugdbrand- weerkorpsen van Schou wen-Duiveland, met in to taal vijfendertig brandweerlieden, mee. Bruinisse vaardigde een ju nioren- en een aspiranten team af die respectievelijk de veertiende en vijfde plaats behaalden. Wester schouwen nam met twee ju- niorenploegen en een aspi- rantenploeg deel. De junioren behaalden de zes tiende en de aspiranten de vierde plaats. Op de juniorenbaan werd deelgenomen door zeven tien ploegen. Op de aspi- rantenbaan vochten zeven entwintig ploegen om de eer. Het winnende team van Westerschouwen zal zich de komende weken wijden aan het trainen voor een zo hoog mogelijke plaats bij het nationaal kampioenschap. ZIERIKZEE - Een gemeenschappelijke medezeg genschapsraad voor alle openbare basisscholen op Schouwen-Duiveland wordt van belang geacht voor het behandelen van aangelegenheden, die voor alle aangesloten scholen van belang zijn. Het college van b en w stelt de gemeenteraad van Schou wen-Duiveland dan ook voor te besluiten tot instelling van zo'n gemeenschappelij ke medezeggenschapsraad. De commissie maatschappe lijke aangelegenheden brengt heden, maandag avond, advies uit over dit voorstel Indien meer scholen door hetzelfde bestuur in stand worden gehouden, zo als in de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland ook het geval is, kan dit bestuur een gemeenschappelijke me dezeggenschapsraad instel len voor alle of voor een aan tal van deze scholen. De leden van de raad worden ge kozen uit de leden* van de be trokken afzonderlijke mede zeggenschapsraden. Het college stelt voor het aantal leden van de raad ten hoog ste 24 te laten bedragen.Het gemeentebestuur stelt een reglement vast. In dit regle ment wordt in elk geval gere geld uit hoeveel leden de raad zal bestaan en de wijze waarop de verkiezing door de betrokken medezeggen schapsraad geschiedt. B en w zijn van mening dat de instelling van een ge meenschappelijke medezeg genschapsraad voor de open bare basisscholen op Schouwen-Duiveland de effi ciënte besluitvorming ten goede zal komen. VERNIELINGEN BRUINISSE - Op een vakan- tiepark in Bruinisse werden in de nacht van zaterdag op zondag verschillende vernie lingen aangericht. Door een negentienjarige vrouw uit het Belgische Merksem werd aangifte gedaan van de ver nieling van een achterruit. Daarnaast werden enkele ruiten ingegooid van een ge bouw, werden vuilcontai ners omgegooid en een brom fiets weggenomen. Deze werd op een andere plaats weer teruggevonden. De veertig aanleunwoningen bij de Wieken voldoen, volgens deASW, aan alle eisen. ZIERIKZEE - De Adviesgroep Woonbelangen Senio ren (AWS) heeft ernstige kritiek op het beleid van de voormalige gemeente Zierikzee. Onder meer de streep door het plan voor uitbreiding van het Zierik- zeese verzorgingshuis De Wieken kan, in het licht van de woningnood voor senioren, weinig goedkeu ring krijgen. De hoop van de AWS is op de nieuwe gemeente gericht, zo blijkt uit een kort evaluatie rapport ter ere van haar vijfjarig bestaan. heid van een parkeergarage, die onderdeel uitmaakte van de plannen, werden als argu menten gebruikt. De AWS betreurt dit gebrek aan medewerking. „Deze woningen zouden voldoen aan alle eisen die te stellen zijn aan ouderen-geschikte' woningen. Ze zouden zeer be taalbaar zijn, terwijl 24 uurs- zorg geleverd, kan worden De meerderheid van de ge meenteraad - WD, D66 en een gedeelte van de PvdA - van de vroegere gemeente Zierikzee namen een negatie ve houding aan ten aanzien van de plannen voor de bouw van veertig aanleunwonin gen bij de Wieken. Het verlo ren gaan van open ruimte, de grote afmetingen en de mo gelijke - sociale - onveilig- vanuit het verzorgingshuis," stelt de adviesgroep in haar rapport. Cijfers Voor het jaar 2000 moeten er 688 aanpasbare woningen op Schouwen-Duiveland bijko men. Dit om te voorkomen dat er een tekort ontstaat aan woningen die geschikt zijn voor ouderen. Deze cij fers ontleent de adviesgroep aan de - in 1993 gepubliceerde - resultaten van een onder zoek van de Nationale Wo ningraad en de rapportage 'Waar woont oma?', een uit gave van de Stichting VMC Zeeland. Dit laatste schrij ven is op verzoek van de AWS Schouwen-Duiveland tot stand gekomen. (Foto: Marieke Mandemaker) In 1993 werd de noodzaak van 1583 woningen op Schou wen-Duiveland gesigna leerd. Uit de rapportage 'Waar woont oma?' blijkt dat 480 65-plussers in verpleeg- en verzorgingshuizen wonen. Aanleunwoningen en woon zorgcentra bieden onderdak aan 314 senioren. De projecten Het Steenzwa- enshof in Nieuwerkerk, De Staepelhof in Dreischor en De Veste in Zierikzee, die op advies van de AWS inmid dels zijn gerealiseerd, lever den respectievelijk nog eens 46, 39 en 16 geschikte wonin gen op. Een teken dat over heid, woningbouwcorpora ties en ouderen in het algemeen prima kunnen sa menwerken tot voordeel van alle partijen, aldus de ad viesgroep. De hoop is dan ook gevestigd op het nieuwe gemeentebestuur. Een tweede kritiekpunt op de oude gemeente is de gang van zaken rond het aanbren gen van liften bij Borren- damme. De Zierikzeese be stuurders zijn hun toezeggingen niet nageko men, stelt de AWS. De Adviesgroep is vijf jaar geleden in het leven geroe pen met als doel ontwikke lingen in de woningbouw en - behoefte en aanverwante zaken kritisch te volgen en betrokkenen - gevraagd en ongevraagd - van advies te voorzien. De AWS bestrijkt daarmee een breed vlak, want onder ouderenhuisves ting valt niet alleen het wo nen maar ook zorg en wel zijn. Deze brede oriëntatie is te rug te vinden op de thema dag 'Wonen tussen de 50 en 100 jaar' op woensdag 9 april in het MFC in Zierikzee. De organisatie schetst op deze dag een beeld van het zelf standig wonen van senioren nu en in de toekomst op Schouwen-Duiveland. H. Becker van de Stichting Humanitas Rotterdam ver zorgt een inleiding over le vensloop bestendig wonen. Andere sprekers zijn A. Tan- ge van woningbouwvereni ging Beter Wonen en J. van de Veer, directeur van de Oosterschelde Thuiszorg. In een forumdiscussie onder leiding van de voorzitter van AWS, J. van Wezel, komt ten slotte de nieuwe huursubsi diewet aan de orde. Op 1 juli van dit jaar treedt deze wet, kortweg IHS genoemd, in werking. Voordelen van de IHS is dat subsidies in veel gevallen hoger worden; voor mensen met een minmum in komen is extra geld uitge trokken. De wet is minder in gewikkeld geworden en er is meer zekerheid ontstaan over de voortzetting van de wet. De themadag van de AWS be gint om 14.00 en duurt tot 16.45 uur. De organisatie is in handen van de AWS, de Vrouwen Advies Commissie voor de Woningbouw en de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duiveland. BRUINISSE - Informatie, bemiddeling en advies. Twee van deze drie pijlers van de Bouw- en Hout bond FNV bleken nadrukkelijk aanwezig op de bij eenkomst van de bondsafdeling Duiveland vrijdag in het dorpshuis in Bruinisse. Maar bovenal was er aandacht voor zeven jubilarissen. Zij kregen een speldje en bloemen uitgereikt. J. van der Borgt, hoofd van het regiokantoor in Roosen daal, was naar Bruinisse af gereisd om de jubilerende le den de hand te schudden. Hij plakte direct een educatieve inleiding aan zijn bezoekje vast. Centraal in zijn verhaal stond de in augustus 1996 in werking getreden wet Boe ten. Naast een korte schets van de achtergrond van deze wet, gaf Van der Borgt de aanwezigen een aantal ad viezen mee. Zo benadrukte hij de noodzaak van het tij dig doorgeven van wijzigin gen aan uitkerende instan ties en de dwingende aard van de gangbare sollicitatie plicht. Ook tipte hij de leden over de slimste procedure bij ontslag. Dit om te voorko men dat de ontslagen werk nemer in een later stadium als verwijtbaar werkloos wordt aangemerkt. „Als u ontslagen wordt, ga dan in protest. Leg de bal bij de werkgever neer. Neem geen enkel risico en neem eventu eel contact op met de vraag baak." De vraagbaak - en tevens se cretaris - van de Duivelandse afdeling van de Bouw- en Houtbond is P. Feijtel uit Zierikzee. In juni rond hij, na twee jaar studie, de voortge zette kaderopleiding af. Een studie die tot doel heeft de bestuursleden zo optimaal 'mogelijk te laten functione ren. De cursisten leren onder meer mondiger te worden en hun emoties te bedwingen, waardoor ze met argumenten een discussie aan kunnen gaan. Geen overbodige luxe als medewerker van de bond, want wantoestanden komen nog steeds voor. Feijtel noemt ter illustratie het re cente ontslag van drie - van Schouwen-Duiveland af komstige - schilders. Op 14 februari kregen zij een ont slagbrief van hun werkgever in handen geduwd. De brief was geantidateerd op 15 no vember. „Ik heb gelijk de te lefoon gepakt en de werkge ver opgebeld om duidelijk te maken dat dat niet kan. Ver volgens heb ik met die jon gens een klachtenformulier ingevuld en doorgestuurd naar ons regiokantoor. Daar zitten juristen die zich ermee zijn gaan bemoeien en uitein delijk is het ontslag inge trokken," zet Feijtel de ge volgde procedure uiteen. Het FNV heeft door de jaren heen vele belangen behar tigd. Dat kwam ook naar vo ren in de toespraak van Van der Borgt tot de jubilerende leden. In het kort blikte het regiohoofd terug op de tijd waarin zij lid werden: 25, 40 en 50 jaar geleden. Helemaal vlekkeloos verliep de huldi ging overigens niet. De helft van de veertien jubilerende leden liet het afweten en van J. van Dijke uit Brouwersha ven werd pas op het laatste ogenblik bekend dat hij in middels al kan terugkijken op ruim zestig in plaats van vijftig jaar lidmaatschap. „Ik ben op mijn achttiende jaar lid geworden en nu ben ik bijna 85. Met de oorlog ben ik er nog wel even tussenuit geweest, anders moest ik naar Duitsland. Mijn broer vocht tegen de Duitsers dus ik vond dat ik het niet kon maken daar te gaan helpen," licht hij zijn keuze toe. Over de betekenis van de FNV- bond kan Van Dijke kort zijn. „Als je met moeilijkhe den zat, kon je daar terecht. Maar het was vooral ook veel gezelligheid." De jubilarissen van de Bouw- en Houtbond werden samen met hun partners in het zonnetje gezet. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - In een win kel in Zierikzee is zater dag de portemonnee van een 42-jarige inwoner van Hellevoetsluis gesto len. In een supermarkt in Nieuwerkerk werd een man op winkeldiefstal betrapt. De portefeuille van de man uit Hellevoetsluis zat in zijn jas die over een stoel hing in het kantoor van de winkel en bevatte geld, waardepapieren en andere bescheiden. De winkeldief in Nieu werkerk bleek een 57-ja- rige inwoner van het dorp. Na verhoor kreeg de man een boete van 220 gulden uitgereikt. AANGIFTE SCHADE RENESSE - Een 30-jarige in woonster van het Belgische Merksplas deed zaterdag aangifte van schaderijding aan haar auto. De auto had 's middags geparkeerd gestaan aan de Kromme Reke in Re- nesse. toen de vrouw terug kwam bleek er flinke schade aan de linkerachterzijde van de auto te zijn aangebracht. De veroorzaker heeft zich niet gemeld. MIDDELBURG - Fractie voorzitter van de RPF in de Tweede Kamer, L. van Dijke uit Middelburg werd vrij dagavond omstreeks 23.30 op het Abdijplein in de provin ciehoofdstad door drie man nen overvallen. De daders wilden het kamer lid zijn portemonnee en zijn koffer afhandig maakten. Door het verweer van Van Dijke mislukte deze poging. Volgens het slachtoffer werd hij overvallen door de drie jongemannen, nadat zij hem eerst staande hadden gehou den met de vraag of de plek waar zij zich bevonden het Abdijplein betrof. Toen Van Dijke de Balanspoort door liep, werd hij van achter door het drietal aangevallen. Het waren, volgens hem twee Nederlanders en een man van waarschijnlijk Ma rokkaanse afkomst. ALCOHOL ELLEMEET - Een 48-jarige inwoner van Ellemeet is za terdag in Zierikzee aange houden voor het rijden onder invloed. De man blies 560 ug/1. Zijn rijbewijs is inge vorderd en de man moet zich verantwoorden voor de rech ter. INBRAAK DEN OSSE - In een vakantie woning in Den Osse is van donderdag op vrijdag inge broken. Een 41-jarige inwo ner van Brouwershaven deed aangifte namens de eigenaar. Er werd een videorecorder gestolen. AUTOKRAAK NIEUW-HAAMSTEDE - Een 34-jarige inwoner van het Duitse Dillenburg is vrijdag het slachtoffer geworden van een autokraak. Zijn voertuig stond geparkeerd aan de Strandweg ter hoogte van het Verklikkerpad in Nieuw- Haamstede. De auto is tus sen 14.00 en 16.00 uur openge broken. De dief (ven) nam(en) een handtas mee met daarin onder meer een rijbewijs en paspoort. Advertentie SENDIL GECONCENTREERDE WASVERZACHTER literfles van>£78" ELKE DAG GOED NIEUWS Dinsdag8april Zierikzee Themamiddag PCOB 'Leven en gezondheid'. MFC. 13.45 uur. Informatie-avond Zeeuwse Muziekschool. 19.15 uur. Hoorzitting over bedrijven- terrein Straalweg in Theater Mondragon. 19.30 uur. Vergadering commissie GGZ/ROEZ in Theater Mon dragon. 20.15 uur. Burgh-Haamstede Lezing door Majoor A. Bosshardt in de Schutse. 14.00 uur. Woensdag 9 april Zierikzee Kreamiddag SKW De Licht boei in het MFC. 13.00 uur. Themadag zelfstandig wonen voor ouderen in MFC. 14.00 uur. Informatie-avond Zeeuwse Muziekschool. 19.15 uur. Borstvoedinginformatie avond van La Leche League aan de Mastgatstraat 90. 20.00 uur. Lezing 'Kunnen breuklijnen sporen worden?' door E. van der Wel-Ardon. MFC. 19.30- 21.30 uur. Scharendijke Ledenwerfactie van de Brouwse majorettevereni ging Apollonia in de gym zaal van Scharendijke. 14.00 tot 16.00 uur. Nieuwerkerk Eerste algemene ledenvergar dering GroenLinks. Dorpshuis. 19.30 uur. Donderdag 10 april Zierikzee Informatie-avond Zeeuwse Muziekschool. 19.15 uur. Bruinisse Kwiek Actief in sporthal de Vanger. 18.30 uur. Vrijdag 11 april Zierikzee Open huis 'AD Zierikzee' Bedrijventerrein, Boeren- weg. Van 15.00 tot 19.00 uur. Literaire avond met A. Z. Banai en Kader Abdolah vanwege Gekleurd Schouwen-Duiveland. MFC. 19.30 uur. Bazar. OBS Binnen de Veste. 16.00 tot 20.30 uur. Oosterland Lezing over Zondagsarbeid in de vergaderzaal van de Gereformeerde Gemeente aan de Sint Joostdijk 12. 19.45 uur. Zaterdag 12 april Zierikzee Buitenlandse Markt met kindertoneel, tentoonstel ling speelgoed gemaakt van afvalmateriaal en muziek. Onder de Beuze. 13.30 tot 16.30 uur. Muziek en theater in kader Gekleurd Schouwen-Duive land. MFC. 19.30 uur. Bruinisse Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur Verkoping ten bate van De Schutse in het Hervormd verenigings gebouw aan de Deestraat. 10.00 tot 16.00 uur. Zondag 13 april Zierikzee Kerkdienst met medewer king van de bewoners van Schouwenoord en de Keeten en deelnemers van Brugzicht in de Gereformeerde kerk. 17.00 uur. Brouwershaven Concert The Continental Six. Jazzcafé 't Swarte Schaep. 15.00 uur. Maandag 14 april Zierikzee Echtparenavond Evangeli sche Omroep. Christelijke Gereformeerde kerk. 20.00 uur. Ledenvergadering Onderne merskring Schouwen-Duive land. Foyer Theater Mondra gon. 20.00 uur. Woensdag 16 april Zierikzee Prijsklaverjasmiddag. UW- gebouw Kerkhof. 13.30 uur. De 'Clownsdroom' theater voor kinderen voor jeugd van 8 tot cn met 11 jaar. (Ten bate van Cliniclowns). De J Driehoek. Van 14.00 tot 16.00 Bijeenkomst ouderen NCVB in Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3