Reddingsactie vluchtelingen in Zaïre vanochtend begonnen Eind staking Renault Vilvoorde is in zicht Weinig bezoek glastuinbouw 'Wij nemen verantwoordelijkheid' Touwtrekspektakel in Bru Vijf jongens begraven Onderzoek naar moorden door Britse pedofielen Ook oorzaak van hoge kosten Varkenboeren bestrijden effectiviteit fokverbod Vakbonden willen werk hervatten WATERSTANDEN VN brengen 100.000 Hutu's per vliegtuig terug naar Rwanda Dijkstal over spanningen Turken en Koerden: Zeker 3,2 miljoen mensen alleen Binnen 20 jaar miljoen eenpersoonshuishoudens Man uit Phillipine aangehouden Drie mensen gewond bij opzettelijke aanrijding Kansen Fokker lijken verkeken Wedstrijd kruipen voor baby's 2- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Het plaatsvinden van het mattentoernooi in de Bruse hal was een primeur. Brute kracht haalde de maande lijks gehouden wedstrijd voor een keer naar het eigen vissersdorp toe, onder meer met het doel meer bekend heid aan de sport te geven. Twee clubs die zich hadden ingeschreven lieten het afwe ten, maar het publiek leek enthousiast te zijn over het onbekende spektakel. Of ze zich nu vaker kunnen ver heugen op een i'obbertje trekken in eigen dorp is nog onbekend. Al gaat Brute kracht zonder meer met deze sport door. Giljam: ,,Het mooie is dat je er al je energie in kwijt kunt. En je blijft altijd zoeken naar de ideale trek." HAARLEMMERMEER (ANP) - De Britse en Neder landse politie onderzoeken of het waar is dat een Britse bende pedofielen in Nederland minderjarige jongens heeft gedrogeerd, verkracht en vermoord. De bende zou vijf jongens, af komstig uit achterbuurten in Groot-Brittannië en Oost- Europa, „buiten Amster dam" hebben begraven. De Britten legden hun prak tijken met de jongens vast op video. Dit stellen de makers van een Britse tv-documen- taifre die dinsdag in Groot- Brittannië wordt uitgezon den. In dit land is Scotland Yard belast met het onder zoek. De politie van Haar lemmermeer wilde zondag avond alleen bevestigen dat zij onlangs een onderzoek is gestart. De Amsterdamse politie liet weten dat ze samen met het korps in Hoofddorp al begin 1990 een onderzoek heeft in gesteld naar aanleiding van signalen, maar dat dit niets heeft opgeleverd. De politie in de hoofdstad ziet in de uit spraken van de Britse docu mentairemaker Nick Davies vooralsnog geen aanleiding om het onderzoek te herope nen. The Guardian De Britse krant The Guar dian wijdde zaterdag een groot artikel aan deze zaak. De schrijver zegt (delen) van de in maart 1990 in Neder land gemaakte video-opna men te hebben gezien. Foto's gemaakt van deze opnamen zijn door Scotland Yard aan de Britse zender ITV gege ven. Volgens de krant heb ben de Britse pedofielen zich in Amsterdam gevestigd in verband met de tolerante le venswijze daar. DEN HAAG (ANP) - De boerenbond LTO-Nederland gelooft niet dat een tijdelijk fokverbod de epidemie van varkenspest beheersbaar maakt. Stopzetting van de kunstmatige bevruchting zou de boeren bo vendien voor hoge kosten plaatsen. Minister Van Aartsen (Land bouw) zou een inseminatie- verbod overwegen om de varkenspest in de hand te houden. Boeren die na een bepaalde datum nog zwange re zeugen zouden hebben, worden dan beboet. Volgens LTO is een dergelijke maat regel niet te verwezenlijken. Het ministerie wilde maan dagochtend niets zeggen over een mogelijk besluit een fok verbod af te kondigen. Van Aartsen liet vorige week wel weten de regels voor kunstmatige inseminatie bij varkens strenger te willen maken. Hij wil het mengen van sperma door KI-instan- ties aan banden leggen. Meerdere dieren Zeugen worden soms geinse- mineerd met het sperma van meerdere dieren. De moge lijkheid bestaat dat varkens pest ook via het sperma wordt overgebracht. Het aantal door varkenspest ge plaagde bedrijven is afgelo pen weekeinde opgelopen tot zevenenzeventig. 1 BRUSSEL (ANP) - De vakbonden hebben de werk nemers van de Belgische Renault-fabriek in Vil voorde voorgesteld het werk weer te hervatten. De productie ligt stil sinds Renault eind februari be kendmaakte het bedrijf te zullen sluiten. Het personeel beslist komende donderdag over het voorstel. De Renault-directie heeft de werknemers gevraagd weer aan het werk te gaan. De vakbonden stemmen daar mee in na de uitspraken van enkele rechters vorige week dat sluiting van de Renault- fabriek onwettig is. Renault moet opnieuw be ginnen aan de ontslagproce dure, inclusief het vereiste overleg met de bonden. Om dat die procedure lange tijd kan duren, is het verstandig weer aan het werk te gaan, menen de bonden. De langdurige werkonder breking is bovendien een flinke aanslag op de sta kingskassen. De vakbonden stellen wel enkele voorwaar den. Zo willen ze de afge werkte auto's in gijzeling blijven houden. CAFE IN AS AMERSFOORT (ANP) - Een uitslaande brand heeft van ochtend, maandag, het Amersfoorts cafe 't Nonnetje aan de Groenmarkt ver woest. Persoonlijk ongeluk ken hebben zich niet voorge daan. Doordat de brandweer snel ter plaatse was, konden de aangrenzende panden ge spaard blijven. Tijden en standen volgens gctijdctabcl Hydro-rfieteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr lijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 april 05.05 162 10.55 -166 17.35 174 23.10 -140 ROOMPOT BUITEN 8 april 03.00 188 09.30 -178 15.30 203 21.45 -150 BRUINISSE 8 april 05.40 174 11.00 -177 18.00 188 23.15 -150 WEMELDINGE 8 april 05.00 192 11.00 -183 17.20 202 23.20 -157 Springtij: 9 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 NAIROBI (DPA) - De Verenigde Naties zijn maan dag begonnen met hun reddingsactie voor de vluch telingen in Zaïre. Met vliegtuigen en vrachtwagens zullen de komende maanden ongeveer 100.000 Hu tu's worden teruggebracht naar hun geboorteland Rwanda, waar zij in kampen worden opgevangen. Later zullen de vluchtelingen in hun dorp terugke- Gecharterde vliegtuigen zul len maandag uit Uganda naar het oosten van Zaïre vertrekken en enkele hon derden kinderen en ouderen uit het gebied ten zuiden van de Zaïrese stad Kisangani naar Rwanda brengen. De Hutu's zijn in 1994 naar Zaïre gevlucht, uit angst voor bloe dige wraakacties na de moord op meer dan een half miljoen Tutsi's. Eind vorig jaar laaide in Zaïre het con flict op tussen de Tutsi-rebel- len onder leiding van Lau- rent-Desiré Kabila en het Zaïrese leger, waardoor de Hutu-vluchtelingen werden gedwongen de kampen te verlaten. Te zwak Volgens VN-medewerkers zal in eerste instantie slechts een beperkt aantal vluchte lingen naar Rwanda worden gebracht. De meesten zijn te zwak om de reis te kunnen doorstaaiw-en zullen via on der meer de hulp van het We reldvoedselprogramma van de VN op krachten moeten komen. Geen verzet Het opperbevel van het Zaï rese leger heeft maandag de soldaten in de stad Lubum- bashi opgeroepen geen ver zet te bieden tegen de opruk kende rebellen. De bood schap was te horen op de ra dio in de stad. Het opperbe vel riep de soldaten op de wa pens neer te leggen voor de komst van de rebellen. Deze worden spoedig verwacht in Lubumbashi, na Kinshasa de grootste stad van Zaïre. Re bellenleider Kabila maakte maandag de inname van de plaats Kipushi bekend, der tig dertig kilometer verder op. Lubumbashi is hoofdstad van de provincie Shaba, die rijk is aan delfstoffen. De open dagen van de (glas)tuinbouw heb ben dit weekeinde 125.000 bezoekers -ge trokken. Dat is aanzienlijk minder dan vo rig jaar, toen 160.000 mensen een kijkje in de kassen namen. Volgens de organisatie is de tegenvallende belangstelling te wijten aan het slechte weer van zaterdag. Onge veer driehonderd tuinders hadden hun kas- sén opengesteld voor het publiek. De twin tigste aflevering van Kom in de kas stond in het teken van het natuurlijk vakman schap. De bezoekers willen steeds meer in formatie over de biologische processen bij de groei en bloei van gewassen en over mi lieuvriendelijke methoden van gewasbe scherming. DEN HAAG (ANP) - Minister Dijkstal (Binnenlandse Za ken) heeft zaterdag gewaar schuwd dat het Nederlands openbaar bestuur zijn ver antwoordelijkheid zal ne men als de spanningen tus sen Koerden en Turken tot ongeregeldheden leiden. Hij riep de Turkse gemeen schap op zich niet voor an dermans karretje te laten spannen. De bewindsman zei het ster ke vermoeden te hebben dat de conflicten uit Turkije „worden geïmporteerd." Ook WD-leider Bolkestein liet zich in dergelijke be woordingen uit. Op twee plaatsen in ons land zijn het afgelopen weekeinde Turkse manifestaties niet door gegaan uit angst voor confrontaties tussen Turken en Koerden. In Vlaardingen gelaste de organisatie zater dag een Turkse culturele bij eenkomst af. In Den Haag ging een voor zondag aange kondigde bijeenkomst niet door. Vrijdagavond kwam het in Schiedam tot een geweldda dig treffen tussen Turken en Koerden. In Den Haag gold zondag een noodverordening en stuurde de politie bij de invalswegen honderden mensen terug die voor de afgelaste manifesta tie kwamen. Aanhoudingen zijn niet verricht. Burge meester Deetman had de noodverordening zaterdag afgekondigd omdat hij wan ordelijkheden vreesde. De verordening is vanochtend, maandag, weer ingetrokken. Het besluit had volgens een woordvoerder van de ge meente niets van doen met de ongeregelheden in Schie dam. Maar de spanningen tussen Koerden en Turken zijn wel opgelopen sinds de brand in de Schildèrswijk die zes mensen uit een Turks gezin het leven, kostte. Som mige Turkse kringen houden de Koerdische PKK verant woordelijk voor de brand. Een woordvoerder van Justi tie liet zondag weten dat er nog geen verdere aanwijzin gen over de daders van de brandstichting. Justitie heeft een beloning van 100.000 gulden uitgeloofd voor tips die leiden naar de daders. Via het speciale 06- nummer kwamen vrijdag dertig telefoontjes binnen. Hoeveel dat er in het week einde zijn geweest, kon nog niet worden verteld. VOORBURG (ANP) - Het aantal eenpersoons huishoudens zal in twintig jaar met een miljoen toenemen. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) voorspelt dat er dan 3,2 miljoen men sen alleen wonen. Het aantal huishoudens zal tot 2017 toenemen van 6,6 tot 7,8 miljoen. De groei van 1,2 miljoen is net zoveel als het totale aantal huis houdens dat nu in de zes grote steden woont. De vraag naar woonruimte zal navenant toenemen. De groei van het aantal huis houdens komt geheel voor rekening van de eenper soonshuishoudens. In 1997 bestaat 65 procent van de huishoudens uit een of twee personen. Dat is over twin tig jaar 71 procent. De toename van het aantal alleenstaanden komt onder andere doordat meer oude ren zelfstandig blijven wo nen. Daarnaast gaan meer jongeren die het huis uit gaan eerst een poosje alleen wonen. Ook wonen steeds meer mensen tussen twee relaties in alleen. Ongehuwd Het CBS voorspelt dat het ongehuwd samenwonen zal toenemen. In 1997 wonen 1,3 miljoen mensen onge huwd samen. Dat zullen er over twintig jaar 2,2 mil joen zijn. Het ongehuwd samenwo nen is een tijdelijke fase. Van de jonge generaties zal 60 procent uiteindelijk toch trouwen. Van de mensen die in de jaren veertig zijn geboren is ruim 90 procent gehuwd. BIERVLIET (ANP) - De Zeeuwse politie heeft vrij dagavond een 40-jarige man uit Philippine aange houden op verdenking eerder op de dag bewust een verkeersongeluk in Biervliet 'te hebben veroor zaakt. Daarbij vielen drie gewonden. Justitie beschuldigt de man van zware mishandeling, po ging tot doodslag of moord. helikopter overgebracht naar het ziekenhuis in Gent. De man kende de 31-jarige bestuurster van de andere bij de aanrijding betrokken au to. Zij leefden al lange tijd in onnjin met elkaar. Dat resul teerde eerder al tot politie in grijpen. De botsing ontstond toen de man zonder enige aanleiding de linkerweghelft opreed, waar de vrouw uit tegen overgestelde richting nader de. De brandweer moest haar uit het zwaar beschadigde voertuig bevrijden. Ze is per Botbreuken Een 68-jarige passagier is met diverse botbreuken op genomen in het ziekenhuis van Terneuzen. De derde in zittende van de auto, een zes jarig meisje uit Biervliet, kwam met de schrik vrij. De man is met onbekend let sel onder politiebewaking eveneens opgenomen in het ziekenhuis van Terneuzen. De toestand van de gewon den is volgens de politie sta biel. RIJSWIJK (ANP) - De kan sen op een herstart voor Fok ker zijn de afgelopen dagen tot bijna nul gedaald. Elke dag dat wordt, gewacht met het besluit om de vlieg tuigbouwer weer op poten te zetten, kost miljoenen. Vol gens het VVD-Kamerlid me vrouw W. Voüte-Droste staat machinebouwer Stork op het punt op te stappen uit het overleg over een nieuw Fok ker. Stork zou dat doen om dat het Maleisische bedrijf Khazanah tot nu toe weinig bereidheid toont om bij te dragen aan de voorfinancie ring van het project. De Ma- leisiërs zijn ook nog steeds niet begonnen met het boe kenonderzoek. HECHTENIS MIDDELBURG (ANP) - De vreemdelingenpolitie heeft vrijdag een 29-jarige Iraanse bewoner van het asielzoe kerscentrum in Middelburg in preventieve hechtenis ge nomen. De man had gedreigd zich in brand te steken wan neer de rechter negatief be slist op zijn beroep tegen uit zetting. Suske en Wiske "VOLLE MAAN" door Willy Vandersteen Ih Ik ben pan umdtkn en ben pillen Verwachting t/m vrijdag 11 april WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 16 graden Windkracht zuid 3 Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 13 graden Windkracht n.west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 april Zon op 06.59, onder20.24 Maan op 07.40, onder 21.52 Eerste kwartier: 14 april (19.01) HETWEEROVERZICHT DE BILT - De zon speelt ook de ko mende dagen de hoofdrol. En het ef fect op de temperatuur blijft niet uit. Komende nacht koelt het nog flink af, maar morgenmiddag wordt het lokaal al 15 graden en woensdag is het nog zachter. Vannacht komt het op veel plaatsen weer tot lichte vorst. Het is vrij rustig en helder, ook morgen overdag. De zon schijnt dan langdurig. Een zwakke of matige zuidoostenwind voert steeds zach tere lucht aan; 's middags is het ge middeld over het land ongeveer 14 graden. Woensdagmiddag wijzen veel thermometers een graad of 16 aan. De omstandigheden zijn dan nauwelijks gewijzigd, zij het dat de wind verder naar zuid is gedraaid. De draaiing van de wind hangt samen met een hogedrukgebied dat zich van onze omgeving langzaam ver plaats naar Midden-Europa. Aan vankelijk is deze ontwikkeling gun stig voor ons en krijgen wij te maken met een zuidelijke stroming. Maar het ziet er nu naar uit het hogedruk gebied nog verder wegtrekt. Het ge volg is dan dat we in de tweede helft van de week noordwestenwind heb ben en lagere temperaturen. DIESSEN (ANP) - Een kleine veertig baby's en peuters treden tweede pinksterdag in het Bra bantse Diessen in het strijdperk voor het groot kampioenschap kruipen. Moeders lokken hun kroost met speelgoed naar de meet. De win naar krijgt een verguld schoentje, aldus organi sator L. Beekmans maandag.Om het een beetje eerlijk te houden zijn de ukkies ingedeeld in verscheidene leeftijds categorieën: van acht maanden tot twee jaar. Het festijn heeft vanaf 14.00 uur plaats op de met vloerbedekking be klede Gildeweide bij de kerk. Om aan het einde geen jankende meute verliezers over te houden krijgt ieder deelnemertje een knuffel. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierik2ee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie* 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur)' 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vernield op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur -Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2