Belangstelling bijzondere modeshow overtreft alles Nehalennia na jaren weer thuis Verbod voor uitlaten van honden ZWN-loket niet dicht op 1 juni Aanrijding Grachtweg Zierikzee Vijftien auto's open gebroken in Bruinisse Excursies naar meeuwen- broedkolonie Zes m2 voor Z zeeëna Expositie in de kelders van 't Gravensteen Initiatief Vrouw en Geloof en Wereldwinkel slaat aan MAANDAG 6 APRIL 1992 NR 25132 Verwachting t/r ZIERIKZEE - Verboden voor honden. Binnenkort worden in de omgeving van alle Zierik- zeese scholen honden als „per sona non grata" verklaard. Bij deze schoolgebouwen komen borden te staan waarop een hond omgeven door een rode rand komt te staan. Dit bete kent dat honden daar niet lan ger mogen worden uitgelaten of los mogen lopen. Deze maat regel is nodig omdat er bij de gemeente meer en meer klach ten binnenkomen dat school kinderen last hebben van loslopende honden. ZIERIKZEE - Het loket van Zuidwest-Neder land in Zierikzee gaat in tegenstelling tot eerdere berichten NIET dicht op 1 juni. Treinkaartjes blijven in elk geval tot 1 januari '93 te koop. Dit meldt procesmanager K. van Uitert in het week blad Koppeling van de Nederlandse Spoorwe gen. In juni worden wel de openings- en sluitingstij den van het loket aange past. Dit houdt verband met de invoering van het landelijk openbaar ver voer informatienummer (06-9292) dat per 1 juni wordt ingevoerd. Hier door neemt het loket- werk af. Mocht de ZWN toch bij het standpunt blijven dat het loket dicht moet, dan zullen de Nederlandse Spoorwe gen hier een nieuw agentschap openen. ZIERIKZEE - Zat^rdagavo.nd vond op de grachtweg te Zie rikzee een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden beschadigd. Het ongeluk vond plaats om ongeveer 21.00 uur toen de heer F. uit de gemeente Duiveland een auto inhaalde die werd be stuurd door de heer J. uit het brabantse Bosschenhoofd. Tij dens die inhaalmanoeuvre sloeg de Brabander linksaf waardoor een aanrijding het gevolg tfas. De auto van de heer F. werd aan rechtsvoor be schadigd terwijl het linkerpor tier van de auto van de heer J. zwaar werd gedeukt. Geen van de inzittenden werd gewond. BRUINISSE - In de nacht van zaterdag op zondag werden in Bruinisse vijftien auto's open gebroken. De inbraken vonden allemaal plaats op de Molenweg en de Hageweg te Bruinisse. Uit de auto's werden onder andere een paraplu, een damesjack, een gameboy met spelletjes, vijf autoradiocassettespelers, cassettebandjes, een zonnebril, een portofoon, een fototoestel, een koffer met gereedschap en persoonlijke papieren ont vreemd. BURGH-HAAMSTEDE - Van 5 mei tot en met 10 juli worden door de Natuur- en Vogelwacht Schouwcn-Duivcland excur sies verzorgd naar de mceuwen-hrocdkolonie in de duinen bij Westenschouwen. De excursies vinden in die pe riode elke dinsdag en vrijdag plaats om 19.00 uur. Het ver trekpunt is bij het waterlei dingpompstation aan het eind van de Adriaan van der Weydc- weg in de boswachterij van Westerschouwen. De afstand van het parkeerterrein tot het beginpunt van de excursie is ongeveer 15 minuten lopen. Tij dens de excursie mag men geen honden meenemen en roken is verboden. Kaarten zijn ver- I krijgbaar bij het VW-kantoor I aan de Noordstraat te Haam- I stede. WEERSVOORI Woensdag Zonne Kans i Min.te Mid.te Windl* Donderdag Zonne Kans Min.te Mid.te Windl* Vrijdag Zonne Kans Min.te Mid.te Windie ZON- EN MA/ 7 apr. Zon op 07.C Maan op 01 Eerste Kwartier: 1 HET WEEROV DE BILT - De c van gisteren gave aardig wat zon ei dagtemperaturen, keningen zijn mil De eerste dager meeste plaatsen zon zich nu en middagtemperatu graden op. Tegen men de regenkan en ook de tempi wat omlaag. Moi het bewolkt en in I regen vallen. In ook af en toe de zi peratuur wordt on Er staat weinig w AMSTERDAM beurs, inclusi Maanden Beun teneur, heeft er bezoekers get: twaalf dagen v< in de RAI in A men er 401.226 MIDDELBURI J. B. uit Zieri door de rechtfc burg veroordee den gevangen het plegen van stallen. Daarn;, eens zeven maa' ter de tralies oi drijven pleegdi in twee proef! eerder vonniss Veertien dage: de zaak werd 1 er tien maand eens zeven maa voerlegging te Eind decembei jaar had hij ui het Vrij poortje paar (voor hem schoenen gest week later ver< le sokken uit e< gin februari bi nachtelijke ui theek in Zieri! 211 CD's, con< Campari en vandoor te ga buiten de disci de politie aang ZIERIKZE NIEUW Uitgever Drukkerij Laker Ochtman bv te Directie D. L. van 't Ley Wnd. Chef ree P. Kleemans Kantoor Jannewekken Postbus 1, 430; Telefoon 01110- Telefax 01110*™ Lezersservice De krant na 18 ontvangen? Bej[ Maandag t/m v uur tot 17.30 uu tot 20.00 uur. WoonhulsaanS, Redactie (na 11 01110-12449 Fotograaf (na 1 01112-1575. j Abonnemente Per kwartaal 11 Bij autom. afsc Per jaar I 179.C-' Bij autom. afsc Losse nummer. De abonnemer inclusief 6% Bj Opzeggingen c maand, voor h! lopende abonn schriftelijk bij c Nieuwsbode gi Inlevertljden a - Maandagkrf vrijdag Dinsdagkrar maandag - Donderdagk woensdag Vrijdagkrant donderdag Voor fouten on telefonische of J geschreven op door ons geen gedragen. Advertentietai Losse mm prijii Kontrakttarievej „succesjes" (tl De advertentie exclusief 6% Ei Soms ook worden deze stoffen daar al tot kledingstuk ver maakt, maar vaak ook gaat de stof op een rol naar Nederland, waar de zes dames van Sari er blouses, rokken, jacks en broe ken van maken. Zowel die kle ding van SARI als de kleding die de Wereldwinkel (en ook de Novib) verkoopt werden zater dagmiddag geshowed door een groep van kleine en grote man nequins en twee dressmen. Luchtig met vreugde begroet. En hoe wel de tijd van de Nehalennia- verering allang voorbij is be staan er tussen haar vereerders en de huidige generatie nog al tijd overeenkomsten. Ook nu nog wordt ervan uitgegaan dat er meer is tussen hemel en aar de. Schipper Bout die in april 1970 de eerste twee Nehalennia alta ren opviste was niet de eerste die kennismaakte met deze inheems-romeinse godin. Eer der reeds, in 1647 ontdekte de Walcherse dijkgraaf Laureijn- sen en zijn gezworenen bij een inspectietocht langs het strand van Domburg een aantal door de storm blootgewoelde Ro meinse stenen en beelden van Nehalennia. Het bleken de res ten van een Romeins tempeltje te zijn dat daar in de eerste en tweede eeuw vele devote schip pers en reders moet hebben ge trokken, die offers brachten om zo verzekerd te zijn van een veilige reis. In die periode werd druk gespeculeerd over de betekenis van de naam Nehalennia. Vol gens Constantijn Huygens be tekende de naam zoiets als pas gevangen of gezouten vis. An deren weer dachten dat het een verbastering was van Net hael inne of dat het afgeleid was van het Germaans voor nieuwe maan of het Germaanse woord voor nieuw land. Hoe dan ook de godin gaf haar geheim niet prijs. Wat haar naam ook moge bete kenen, zeker is dat Nehalennia een inheemse godin is geweest die door schippers en reders werd vereerd bij tempelplaat sen als Domburg en Colijns- plaat en mogelijk ook bij Mid delburg. In ruil voor een veili ge reis schonken zij de godin een votiefaltaar, veelal ge maakt van zand- of kalksteen. De gevers daarvan waren af komstig uit het Duitse achter land (Keulen en Trier), België, Engeland en Frankrijk. APELDOORN - De brand die het zwembad Malkenhoven in Apeldoorn zondag in de as heeft gelegd, heeft ongeveer vijf miljoen gulden schade ver oorzaakt. Dat schat een woord voerder van de politie in die stad. De technische recherche van de politie sluit brandstich ting niet uit. merken, maar inmiddels is dit I uitgebreid met een aantal be- J kende merken. Dit alles door dat de consument te kennen gaf geen fosfaten meer te wil len. Ook op het gebied van textiel is dat mogelijk. Door kritisch te kijken waar en blousje of jurkje wordt gemaakt en door nog kritischer te kopen kan een zij het bescheiden bijdrage worden geleverd aan het verbe teren van de arbeidsomstan digheden van de textielarbei ders in de Derde Wereld. Iets waaraan ook de SOS-Wereld- handel bijdraagt via de actie Stof tot Nadenken. Deze SOS-Wereldhandel im porteert kleding en stoffen van verschillende kleinschalige projecten in Bangla Desh, Tan zania, Guatemala en India, waarvan zaterdagmiddag ook enkele dia's te zien waren. Het betreft hier veelal coöperatieve ateliers waar met de hand ge weven en bedrukte stoffen wor den gemaakt en waar de ar beidskrachten een reëel loon voor hun arbeid krijgen en waar redelijke secundaire ar beidsvoorwaarden zijn. Weliswaar geen profs, maar zeker niet minder overtuigend. Zo showden een groep kleine en grote mannequins kleding uit de Derde Wereld en kleding gemaakt van stoffen, rechtstreeks geïmporteerd uit de ontwikkelingslanden. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Ze hadden gehoopt op veel publiek. Maar dat de belangstelling zo groot zou zijn daar hadden de vrouwen van Vrouw en Geloof en de We reldwinkeliers zaterdag zelfs niet op durven hopen. Het Nederlands Hervormd kerkcentrum in Zierik zee was tot de laatste plaats toe bezet om toch vooral maar niets te missen van de modeshow van stoffen en kleding uit de Derde Wereld. De belangstellenden voor deze modeshow -een initiatief van Wefëldwinkel en Vrouw en Geloof- was zo groot dat er enig pas- en meetwerk aan te pas voordat Margriet Noot van tex- tielwerkplaats SARI Samen werken aan een rechtvaardige import) met haar inleiding kon beginnen. Achter elk kle dingstuk gaat- immei's een ver haal schuil. In veel, teveel ge vallen nog een verhaal van slechte arbeidsomstandighe den en een schandelijk laag loontje waarvan vooral vrou wen de dupe worden. In geen enkele andere industrietak zijn immers zoveel vrouwen werkzaam als in de textielin dustrie. Ondergeschikt Vrouwen die alleen maar om dat ze vrouw zijn nóg minder rechten hebben dan hun man nelijke collega's en dus én als arbeidskracht én- als vrouw een ondergeschikte positie in nemen. Daarom ook was deze bijzondere modeshow een geza menlijk initiatief van Wereld winkel en Vrouw en Geloof, een groep die aandacht vraagt op de ondergeschikte positie van vrouwen op economisch, politiek, maatschappelijk en religieus gebied. Wat er allemaal mis is met het supergoedkope overhempie of het voor een habbekrats aange schafte shirtje probeerde Mar griet Noot op een rijtje te zet ten. Door bewust en dus kri tisch consumeren kan het indi vidu echter wel degelijk mee werken aan beeindigen van dergelijke misstanden. Hoe groot de macht van de con sument kan zijn illustreerde de SARI-vertegenwoordigster door te wijzen op het ruime aanbod van fosfaatvrije was middelen. Aanvankelijk be perkte de keuze zich tot twee Hoewel het hun beroep niet is showden deze gelegenheids mannequins en dressmen de kleding beslist niet amateu ristisch. Hier en daar was zelfs de heupwiegende tred waar neembaar en ook de bekende zwierige zwaai hadden enkelen zich speciaal voor deze middag eigen gemaakt zodat de aanwe zigen, onder wie een tweetal dames uit Middelburg die via omroep Zeeland over deze show hadden gehoord, de zo merse en vaak vrolijk bedruk te en luchtige kleding goed konden zien. De enige die bevangen werd door plankenkoorts was de benjamin onder de manne quins en dressmen. Het showen van een bermuda en een blouse in madrasruit werd toch net iets te veel met als gevolg een' paar dikke waterlanders en. volop vertedering bij het pu bliek dat met bewondering keek naar de gemakkelijke hessen en blousen, rokken en broeken van Sari en de Wereld winkel. Vijf monumenten Met de komst van deze vijf ver schillende altaarstenen is Zie rikzee „vijf monumenten rij ker" geworden en bovendien is Nehalennia weer „op 't oude nest" teruggekeerd. Net zoals de verloren zoon in de Bijbel. Het doorkijkje met het Romeinse tempeltje en de vijf altaarstukken. Burgemeester mr. J. J. P. M. Zijn terugkeer werd net zoals Asselbergs voorgrondkijkt aandachtig toe. (Foto: Marijke Folkertsma). de terugkeer vanNehalennia ZIERIKZEE - Burgemeester mr J. J. P. M. Assel bergs van Zierikzee kon vrijdagmiddag zijn blijd schap niet op. De thuiskomst van „verloren dochter" Nehalennia, de beschermheilige van reders en schip pers in de Romeinse tijd, was een feit. Vrijdagmid dag immers werd de Nehalennia-tentoonstelling die in de kelders van het Gravensteen is ondergebracht officieel geopend. Nehalennia mag dan van oor sprong een inwoonster van Zie rikzee zijn, voor velen zal ze al leen uit publicaties bekend zijn. Jarenlang (sinds '70/'71) immers was ze gelogeerd in het rijksmuseum voor oudheden in Leiden. Wat er allemaal aan die terugkeer naar Zierikzee voor af is gegaan zette burgemeester Asselbergs vrijdagmiddag kort uiteen. Herhaaldelijk heeft het Zierikzeese gemeen tebestuur bij het rijksmuseum voor oudheden aan de bel ge trokken met het verzoek of Ne halennia „weer mee naar huis mocht". Nehalennia was im mers in april 1970 op Zierik- zees territorium opgevist door schipper Bout, terwijl daarop volgende speurtochten nog eens de nodige vondsten boven water brachten. In totaal 62 bij na complete altaren en beelden plus nog vele incomplete beel den, altaarstenen en tempel-, resten werden in de Schaar van Colijnsplaat letterlijk boven water gehaald. Bruikleen Deze pogingen om enkele orgi- nele altaarstukken in het Mari tiem Myseum dat wel in het be zit was van een replica te expo seren hadden geen succes. Door toedoen van de provinciaal ar cheoloog R. van Heeringen deed Zierikzee enige tijd gele den opnieuw een poging. Deze keer met succes. Vijf al taarstukken van Nehalennia heeft het Maritiem Museum in bruikleen gekregen om in de kelders van het Gravensteen een permanente Nehalennia- expositie in te richten. Tempel taarstenen met op de achter grond de romeinse tempel de meeste aandacht trekt. In deze expositie rond Nehalennia ligt het accent op het thema handel en scheepvaart in de Romeinse tijd. Een thema dat geheel past in het rijke maritieme verle den van Zierikzee dat in het Maritiem Museum wordt be licht. De Nehalennia-expositie geeft volgens burgemeester As selbergs nog een extra dimen sie aan dit museum dat tot een van de meest bezochte musea in Zeeland mag worden gere kend. Voor een geschenk aan de go din had de schipper of reder de keuze uit beelden van de godin, eenvoudige altaarstenen met een inscriptie of miniatuur tempeltjes met een voetstuk met opschrijft en daarboven een nis. Heel vaak wordt de go din op de afbeeldingen verge zeld door een windhond en heeft zij fruit (met name appels en peren). Deze vruchten op de altaren verwijzen naar de vruchtoffers aan haar en om- dat ze de beschermheilige van de zeevarenden was blijkt uit het feit dat op verschillende stenen dolfijnen, scheepson- derdelen en de zeegod Neptu- nus afgebeeld. In deze onderaardse gewelven zijn niet alleen de vijf al taarstenen met afbeeldingen van Nehalennia te zien maar ook enkele gebruiksvoorwer pen, een scheepsmodel en een model van een Romeinse tem pel (beide overgenomen van het Museum voor Noord- en Zuid-Beveland)te zien, waarbij „de kijkdoos" van de vijf al- Nehalennia Wie Nehalennia was en wat er van haar is overgebleven werd vrijdagmiddag nog toegelicht door dr. C. S. M. Rademaker ss.ee. uit Zierikzee. Radema ker, die gespecialiseerd is in de geschiedenis van het Huma nisme in Nederland constateer de dat Nehalennia weer thuis was. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3