'Marktkramen horen bij oude stad' Vrouwengroep presenteert theaterstuk over Beijing Publicatiebord voor hockeyclub SCHOUWEN-DUIVELAND UW KRANT VAN ZIERIKZEESCHE O NIEUWSBODE Él Programma Radio Schouwen-Duiveland Fietshelmproef ouderen Leen Kaashoek dertig jaarkraamheer Festival Gekleurd Schouwen-Duiveland dé krant van schouwen - duiveland! WOENSDAG 2 APRIL 1997 HET EXTRA NIEUWSBLAD ZIERIKZEE - Elke donderdagnacht komt hij om 02.30 uur uit bed om op het Havenplein vijftig marktkramen op te zetten. Hij overlegt met mark- meester G. de Masier en maakt grapjes met de marktkooplieden. Na dertig jaar kan de 61-jarige Leen Kaashoek nog steeds genieten van de sfeer die zijn marktkramen oproepen in combinatie met de monumentale gevels in de Zierikzeese binnenstad. Leen Kaashoek: „Zelfs wanneer Hennie Huisman morgen op mijn stoep staat met een miljoen 107.1 FM/88.5 KABEL Maandag 11.00/11.30 Bedrijvig Schouwen-Duiveland (interview met een ondernemer van ons eiland) 11.45/12.00 De Beurs-berichten (Rabobank) 16.00/17.00 Mozaïek (Seniorenprogramma) 17.00/18.00 Kruispunt (kerkelijk informatieprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Nomen Nescio (ziekenomroep). Dinsdag 09.00/10.00 Info (herh.). 10.00/12.00 Nomen Nescio (herh.) 16.00/17.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (praatpro gramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 De Silo show (jongerenprogramma). 21.00/22.00 After Hour (metal muziek). Woensdag 09.00/11.00 Ochtendmix. 11.00/12.00 Sporen op Schouwen-Duiveland (herh.). 16.00/17.00 De schatkist (bijbels kinderprogramma). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/20.00 Baggerak (jongeren praatprogramma). 20.00/22.00 On the Rocks (jongerenprogramma). Donderdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Mozaïk (herh.). 15.00/17.00 Met vlag en wimpel (Hollandse hits). 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/21.00 Groove is in the Haert (jongerenprogramma). Vrijdag 09.00/10.00 Info (herh.). 11.00/12.00 Carrousel. 15.00/16.00 Jukebox. 16.00/17.00 Nashville. 17.00/18.00 Terug naar Toen (muziekprogramma). 18.00/19.00 Info (actualiteiten). 19.00/22.00 Hitradio Sensatie (jongerenprogramma). 22.00/23.00 Midnight Expresse (blues/rock/jazz). Zaterdag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 09.00/10.00 Hitgalerij (muziekprogramma). 10.00/12.00 Zaterdag-expresse (inform, ochtendshow). 12.00/14.00 Mariska's Middag Magazine. 14.00/18.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 19.00/20.00 Carrats. 20.00/21.00 Chain Reaction. 21.00/22.00 The party (muziekprogramma). Zondag 08.00/09.00 Ontbijtkids (kinderprogramma). 10.00/11.00 Kerkdienst (rechtstreekse uitzending). 11.00/12.00 Knipoog naar klassiek (muziekprogramma). 12.00/13.00 Zijn of niet zijn (toneel en cultuur). 13.00/14.00 Be my guest (muziekprogramma). 14.00/17.00 Radio Schouwen-Duiveland sport. 17.00/18.00 Ruis geen bezwaar (muiziek uit de jaren '40/ '50/'60). 18.00/19.00 Alle remmen los (Hollandse hits). - 20.00/21.00 Music from Paradise (romantische muziek). 21.00/22.00 On a classical note (klassiek). ZIERIKZEE - In navolging op de landelijke fiets helmproef voor kinderen houdt Veilig Verkeer Ne derland (VVN) vanaf begin mei een fietshelmproef voor 65-plussers. VVN-Zeeland zoekt tien ouderen die aan de proef willen deelnemen. „Het aanzicht van een markt is ook een soort monument. De kramen met de uitgestal de koopwaar, de mensen die er lopen en met elkaar praten en de praatjes en grapjes van de marktkooplieden, die hun waar aanprijzen. Dat alles zorgt voor een hele specifie ke, gezellige sfeer. Daarom is het jammer dat er de afgelo pen jaren steeds meer ver koopwagens tussen de kra men zijn gekomen. Dat doet afbreuk aan die sfeer. Kraamheer Leen Kaashoek werd via ve le omzwervingen 'kraam heer', zoals hij zijn beroep gekscherend omschrijft. De geboren en getogen Zierik- zeeënaar werkte na de Am bachtschool een tijdje als beroepsmilitair bij de Ko ninklijke Luchtmacht. „Toen ik daar geen zin meer in had was ik een tijdje actief voor mijn vader, die in Zie- rikzee een handel in lompen en oude metalen had." Nadat Leen Kaashoek zijn vrouw Kitty de Vos leerde kennen, begon het echtpaar in de Lange Nobelstraat een zaakje in gebruikte- en later ook in nieuwe meubelen. „Maar aan dat laatste maak te de Economische Controle dienst een einde omdat ik niet de nodige papieren had." Om zijn inkomen aan te vullen bezorgde Kaashoek de Nieuwsbode en later tijd schriften en inde het abonne mentsgeld daarvoor aan de deuren. Het idee om markt kramen- te gaan verhuren werd Kaashoek aan de hand gedaan door aannemer Van Aken. Vergunning „Hij kwam met die sugesstie omdat Van Velthoven, die dat werk altijd deed, was overleden." Kaashoek vroeg bij de gemeente Zierikzee eerst vergunning aan om marktkramen te mogen ver huren en kreeg die ook. Min der gemakkelijk bleek het COLLECTE ZOA ZIERIKZEE - De collecte van ZOA-Vluchtelingenzorg wordt in de week van 7 tot en met 12 april op Schouwen- Duiveland gehouden. Onder het motto 'Help vluch telingen overleven' wordt huis-aan-huis gecollecteerd voor vluchtelingenhulp in Azië en Afrika. Zo wordt bij voorbeeld met de terugge keerde vluchtelingen in Rwanda gewerkt aan herstel van de watervoorziening, medische zorg en landbouw. ZOA is ook werkzaam in on der meer Cambodja, Ethio pië en Sri Lanka. Daar wor den ezondheidsonderzoeken opgesteld, huizen en water putten gebouwd. WONEN ZIERIKZEE - De Infodag Wonen, die werd gehouden in het Zierikzeese bankkantoor van de Rabobank Schouwen- Zierikzee, werd goed be zocht. Veel belangstellenden maak ten gebruik van de mogelijk heid om vragen over wonen en woonhuisfinanciëringen voor te leggen aan de hypo theek- en financiële advi seurs die de Rabobank daar voor speciaal uitnodigde. In het bankgebouw was ook een notaris, een binnenhuisadvi seuse en een medewerker van een veiligheidsbureau, zodat een brred scala aan in formatie kon worden gebo den. Het was voor het vierde achtereenvolgende jaar dat op initiatief van Rabobank Huis Hypotheekadvies een dergelijke informatiedag werd gehouden. Volgend jaar wordt het evenement weer gehouden. GARDENLEASE RENESSE - Habo Hoveniers en GroenRijk Habo uit Re- nesse introduceren aan hun klanten de leasevorm Gar denlease. De laatste jaren zijn er leasevormen voor keukens, badkamers, par ketvloeren en tuinen bijge komen. Gardenlease is een arrangement dat tot stand is gekomen door bundeling van een groep hoveniers en lease maatschappij Arenda. om aan marktkramen te ko men én een aanhangwagen om die kramen te vervoeren. „De overnamekosten voor dertig kramen en een aan hangwagen bedroegen zes tienduizend gulden. Dat geld had ik niet en kon ik ook niet lenen, terwijl de gemeente er wel vanuit ging dat ik, met mijn vergunning, kramen zou leveren voor de week markt." Kaashoek probeerde het op een accoordje te gooien met de nieuwe eigenaar van de marktkramen van Van Velt hoven, die niet over een ver gunning beschikte. Maar dat liep op niets uit. „Toen kreeg ik contact met een kramen- verhuurder in Goes, wiens kramen ik mocht gebrui ken." Kaashoek ging steeds met een vrachtwagentje via de spoorboot naar Goes toe om die kramen op te halen. Van de Goesenaar leerde hij om zelf de houten schragen te maken, die het belangrijkste onderdeel vormen van een kraam. Storm Met hulp van een timmer man uit Haamstede, maakte hij zelf zijn handel: schragen, planken en balken voor zo'n veertig houten kramen. Sa men met zijn vrouw zette Kaashoek de kramen op voor de weekmarkt op het Haven plein en zo leek alles toch nog in orde te komen. „Maar tij dens de tweede markt die we hadden opgezet begon het zo hard te stormen dat alle kra men kapot woeien. Het hout lag verspreid over het hele Havenplein. Toen ik dat zag dacht ik: 'Het is gebeurt met de koopman'. Maar gelukkig waren de houten onderdelen op zich niet zo erg kapot." Alles werd gerepareerd en Kaashoek werd in de loop van de tijd-een bekende be kende verschijning op de Zie rikzeese weekmarkt. En op de braderiën en toeristen- markten ,die in steeds grote re getale op Schouwen-Duir veland werden georganiseerd. Kaashoek had plezier in het werk. „Markkooplieden zijn hele prettige mensen om mee om te gaan. Ze hebben humor en laten heel direct merken wanneer ze het ergens niet mee eens zijn. Maar ze blij ven nooit mokken nadat ze kwaad zijn geweest." Politieagent Kaashoek vind het wel moei lijk om mensen die van zijn kramen gebruik maken te corrigeren. „Ik zou een slech te politieagent zijn. Ik accep teer het lang wanneer ze ver keerd gebruik maken van de kramen. Bijvoorbeeld door planken van een ongebruikt kraam op de grond te leggen omdat dat lekkerder is om op te staan dan kasseien. Maar op een gegeven moment heb daar genoeg van, want vol gende week moeten op die planken weer koekjes of an dere etenswaren worden uit gestald. Dan schiet ik nog wel eens uit mijn slof. Op de markt maakte hij ook vele grappige gebeurtenis- sen mee. „Ik herinner mij Jongmans, een Zierikzeeë- naar die met een transport fiets goederen vervoerde. Die is met zijn bakfiets vol pakjes een keer 'kop over kont' in een marktkraam ge kanteld, omdat hij even was afgeleid door iemand dié naar hem riep." Hachelijke situaties maakte Kaashoek vooral mee wanneer het hard stormde. „We zetten de kra men dan extra vast met stormlijnen. Maar dat is niet altijd afdoende wanneer de wind met kracht onder het kraamzeil slaat. Dan kan de hele handel de lucht ingaan." Verkoop wagens De houten kramen werden na een aantal jaren vervan gen door stalen exemplaren die Kaashoek, met hulp van een professionele lasser, ook weer zelf maakte. Het aantal kramen dat hij verhuurde nam toe tot zeventig. Een moeilijke periode maakte Kaashoek door toen steeds meer marktkooplieden met een eigen verkoopwagen naar de Zierikzeese week markt kwamen. „Op den duur was daardoor een kwart minder marktkramen nodig dan voorheen." De kramenverhuurder benader de raadsleden en zette een advokaat in tegen tegen de gemeente Zierikzee, die dat tolereerde. „Verkoopwagens zijn alleen verplicht voor handelaren die gekoelde of verse gesne den waren verkopen. Ze tas ten de gezellige sfeer aan van de markt. Een verkoopwa gen heeft weinig aantrek kingskracht op het' publiek, terwijl dat bij een kraam wel het geval is." Kaashoek gaf de strijd op toen hij van de spanning een hartinfarct kreeg. „Ik stopte ermee om dat ik er anders dood aan was gegaan." Om zijn inko men aan te vullen ging hij met een mobiel bankkantoor van de Nutsspaarbank naar de diverse dorpen rijden. Hennie Huisman „Leuk werk. Maar het mees- zou ik doorgaan met dit werk. (Foto: Marijke Folkertsma) te plezier had ik toch altijd in de activiteiten met de markt kramen." Wanneer zijn ge zondheid het toelaat wil Kaashoek dit werk dan ook tot zijn 65e blijven doen. „Zelfs wanneer Hennie Huis man hier op de stoep zou staan met een miljoen, zou ik er mee doorgaan." Afgelopen donderdag werd hij tijdens een informele bij eenkomst in ca/e/restaurant Concordia door de gemeente Schouwen-Duiveland in het zonnetje gezet omdat hij der tig jaar de kramen voor de weekmarkt verzorgt. Wethouder C. Veerhoek sprak hem toe en Kaashoek kreeg een boek over markten in Nederland. „Ik stel heel erg op prijs dat de gemeente dit initiatief heeft genomen, al is het eigenlijk vijf jaar te Iaat. Toen ik 25 jaar actief was is daar geen aandacht aan geschonken. Alleen de burgemeester stuurde een persoonlijke brief. Maar met deze bijeenkomst ben ik blij want waardering vind ik heel belangrijk." Tot nu toe hebben zich twee ouderen aangemeld. Belang stellenden kunnen kenbaar- maken dat ze aan de proef willen meedoen via en tele foontje naar het WN-regio- kantoor: 0118-642556. Veilig Verkeer Nederland houdt de proef samen met het Regionaal Orgaan Ver- keerveiligheid Zeeland (ROVZ). Op deze manier wil len beide organisaties te we ten komen wat ouderen er van vinden om tijdens het fietsen een fietshelm te dra gen. En ook of ze zich met zo'n helm op veiliger voelen in het verkeer. WN en ROVZ denken dat een fietshelm de kans op ern stig hoofdletsel bij een val partij kleiner maakt. Oude ren zijn zeer kwetsbaar op de fiets, Cijfers over het Zeeuw se verkeer laten zien dat in 1996 zes van de negen dodelij- ke fietsslachtoffers 65 jaar of ouder waren. In Zeeland worden jaarlijks ook zo'n vijftien fietsende 65-plussers in het ziekenhuis opgenomen met ernstige ver- wondingen. Bij botsingen en valpartijen met de fiets ma ken vooral ouderen kans op ernstig hoofdletsel met blij vende geheugenstoornis, oog- of oorafwijkingen of ch ronische hoofdpijn. VVN en ROVZ willen dat ou deren zo lang mogelijk mo biel blijven en onafhanke lijk. Daaraan kan het dragen van een fietshelm een posi- - tieve bijdrage leveren. De proefpersonen waarnaar de organisaties zoeken moeten ouder zijn dan 65 jaar en be reid zijn om vanaf begin mei de helm vier weken te dragen tijdens het fietsen. De vrouwen van de Interculturele Vrouwen Theatergroep dragen door middel van theater hun betrokkenheid uit met de maatschappelijke ontwikkelingen in onze multiculturele sa menleving. ZIERIKZEE - 'Ik zie, ik zie wat jij niet ziet' is de ti tel van het theaterstuk dat de Interculturele Vrou wen Theatergroep uit Bergen op Zoom zaterdag 12 april presenteert in het Multifunctioneel Centrum (MFC) in Zierikzee. De groep treedt daar vanaf 20.00 uur op in het kader van het Festival Gekleurd Schouwen-Duiveland. Hun theaterstuk vloeit voort uit de wereld vrouwenconferen tie die in 1995 werd gehouden in het Chinese Beijing. In het stuk worden zes vrouwen ge portretteerd die terugkomen van de conferentie. Ze willen plannen maken en bouwen, maar hun werkwijze en ideeën lopen nogal uiteen. Een van hen is de 'harlekijn' die zich steeds afvraagt hoe het met de onderlinge ver schillen zit. Een andere vrouw symboliseert de 'amb tenaar' die zich strikt houdt aan regels en wetten. Uiteindelijk besluit de groep toch om samen te gaan bou wen. De vrouwen doen dit symbolisch met trappen. Ze moeten allemaal een plekje vinden in hetzelfde gebouw. De Interculturele vrouwen theatergroep bestaat uit ze ven vrouwen, afkomstig uit Zuid-Amerika, Nederland en Polen. Ze worden geleid door dramadocente bij Prisma Thérese Heyne. De theatergroep kwam voort uit een theaterworpshop over beeldvorming van en over vrouwen, waaraan in 1995 een aantal vrouwen van verschillende nationalitei ten deelnam. Discussie De voorstelling in het MFC duurt ongeveer een half uur. Daarna wordt een discussie gehouden over hoe het nu verder moet met de resulta ten van de Wereldvrouwen conferentie. ZIRIKZEE - De hockeyvereniging Schouwen-Dui veland beschikt sinds kort over een nieuw publica tiebord. Het bord werd aangeboden door algemeen directeur G.B. Beltman van de Rabobank Schou- wen-Zierikzee. Alle 320 andere hockeyver- enigingen in Nederland kre gen van de Rabobank in hun omgeving eenzelfde bord. De nieuwe publicatieborden zijn een initiatief van de Ko ninklijke Nederlandse Hoc- keybond (KNHB), die hierbij werd gesteund door Rabo- bank International, hoofd sponsor van de KNHB. Pu blicatieborden vervullen een belangrijke rol in de clubhui zen van de Nederlandse hoc key verenigingen. Communicatie Ze zijn van belang voor de communicatie tussen de bond en de leden en de leden onderling. De KNHB wil het mededelingenbord gebrui ken in de aanloop naar de wereldkampioenschappen die in Nederland plaatsvin den in 1998, tevens het jaar dat de hockeybond 100 jaar bestaat. Tijdens de wereld kampioenschappen kunnen de borden een belangrijke in formatiebron zijn voor lief hebbers van de hockeysport. Hoofdsponsor Het aanbieden van de nieu we borden was mogelijk dankzij de financiële steun van Rabobank Internation al, hoofdsponsor van de KNHB. De bank werd indertijd op gericht vanuit het idee dat je samen sterker staat bij het bouwen aan de toekomst. Mede daarom steunt de bank culturele en sportieve evene menten op Schouwen-Duive land, waaronder het hockey. Advertentie Het nieuwe publicatiebord wordt getoond door (van links naar rechts) de voorzitter van de hockeyvereniging Schou wen-Duiveland J. H. Blom. algemeen directeur Rabobank Schouwen-Zierikzee G. B. Beltman, de penningmeester van de hockeyvereniging J. J. Koeman en bedrijfsadviseur van de Rabobank P. A. Wijnen. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen-Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een: MAAND abonnement met automatische afschrijving a 19,00 KWARTAAL abonnement met automatische afschrijving èf 51,00 O KWARTAAL abonnement zonder automatische afschrijving f 53,50 HALFJAAR abonnement met automatische afschrijving 97,00 HALFJAAR abonnement zonder automatische afschrijving ƒ102.00 JAAR abonnement met automatische afschrijving ƒ184,00 JAAR abonnement zonder automatische afschrijving a ƒ194,00 Ik ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste 2 weken gratis!! Naam Dhr./mevr. Adres Postcode Telefoon Handtek, Plaats Geb.datum Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 33E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12,4300 VB Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3