Onder golf doorlopen zonder nat te worden Italië centraal in nieuw interieur ijssalon Capri 'Verfraaijen' ten onder aan huurverdubbeling Cursus 'Natuur rond de school' Zeelandbrug drie nachten afgesloten Italiaanse broodsoorten en 34 smaken ijs Schildersbedrijf aan Havenplein sluit deur Werkgroep zoekt vrijwiUiers Vervanging dwarskrachtdeuvels NIEUWSBLAD WOENSDAG 2 APRIL 1997 Met opening waterpaviljoen wordt Waterland Neeltje Jans groter dan Efteling NEELTJE JANS - „Ik zou werkelijk niet weten welk zintuig de van bezoeker straks niét wordt ge activeerd bij een bezoek aan ons nieuwe waterpavil joen". PR en promotiemedewerker Ted Sluijter is vol enthousiasme over de nieuwste attractie van Waterland Neeltje Jans. Het betreft het water pavil joen dat vrijdag 2 mei wordt geopend. Dat het om een bijzondere at tractie gaat blijkt al direkt uit de vorm en constructie van het, in aanbouw zijnde waterpaviljoen. „Geen enke le vorm is hier recht. Wan neer je naar binnen gaat krijg je al gauw een 'Jonas in de Walvisgevoel'. Het lijkt net alsof je aan de binnenzij de bent van iets dat leeft", aldus Ted Sluijter. Kikkervisje of walvis De glimmende, roestvrijsta len buitenzijde van het bouwwerk en het feit dat het zichtbare gedeelte van het gebouw niet alleen van smal tot steeds breder en groter uitloopt, maar ook nog kron kelig naar beneden in het wa ter, roept verschillende asso ciaties op. Een kikkervisje, een walvis, een gestolde druppel en een dolfijn zijn slechts enkele van de bena mingen, die Ted Sluijter tot dusverre ter ore kwamen. Omdat het bouwwerk slechts gedeeltelijk zicht baar is en onder het duin landschap doorloopt, is het nieuwe paviljoen veel groter dan het aan de buitenkant lijkt. De opvallende vorm van het waterpaviljoen komt onder meer voort uit het feit dat de architecten Maurice Nio, Lars Spuybroek en Kas Oosterhuis vanaf de eerste schets gebruik maakten van een driedimensionaal model, dat met behulp van compu tertechniek gekneed, gebo gen, gestrekt en geschaafd werd. Het Waterpaviljoen ligt op een slede van met be ton verstevigde breuksteen. De architecten zelf spreken daarom over een sculptuur, inplaats van een gebouw. Regenbuien Bij de nieuwe attractie wordt de eeuwige kringloop van het water op een voelba re, tastbare, zichtbare, ruik- bare en hoorbare manier in beeld gebracht. Water wordt getoond in al zijn verschij ningsvormen, zoals ijs, wa ter en Waterdamp, zoet en zout, warm en koud, borre lend en dampend, golvend, bruisend en spuitend. Regen buien barsten los, beken en rivieren kolken. De bezoekers krijgen het ver haal van het water op fasci nerende wijze voorgescho teld. Het staat de mensen daarbij vrij om daarbij daad werkelijk een nat pak te ha len," aldus Ted Sluijter. Mo menteel wordt de laatste hand gelegd aan een aantal geluid- en lichtcomposities, terwijl computerbeelden op verschillende plaatsen en manieren geprojecteerd kun nen worden. „Er wordt on der meer gebruik gemaakt van virtual reality, terwijl wij met de presentaties zover gaan als momenteel tech nisch mogelijk is." Onder golf door „Bezoekers kunnen daar door onder een grote golf door lopen, waarbij zij daad werkelijk het water over zich heen zien gaan, terwijl datzelfde water tegen een muur naast hen kletst," licht Ted Sluijter een tipje van de sluier van de komende sensa tie op. Sluijter beschouwt de bouw van het nieuwe waterpavil joen als een belangrijke aan vulling van het attractiepark op het werkeiland Neeltje Jans. „Een attractie als Wa terland moet voortdurend met nieuwe dingen komen om publiek te blijven trek ken. De Delta Expo is al ja renlang bekend vanwege haar tentoonstelling over de Deltawerken en kustverde diging. Maar over waterbe heer en de kostbaarheid van water was op Neeltje Jans nog niet veel te vinden." Om dat een aantal jaren geleden het bezoek wat terugliep za gen de beheerders van Delta Expo in dat moest worden overgeschakeld naar een meer attractief evenement. Nieuwe naam De evenementen op Neeltje Jans meer commercieel. Hoe wel Delta Expo nog steeds onderdeel vormt van het ge heel heten de attracties óp Neeltje Jans sinds 1 januari: Waterland Neeltje Jans. Het attractiepark werd de afge lopen jaren stapsgewijs uit gebreid. „Met succes, want sinds vorig jaar stijgen de be zoekersaantallen," aldus Ted Sluijter. Wanneer het nieuwe water paviljoen op 2 mei in gebruik is genomen is Waterland qua oppervlakte zelfs groter dan de Efteling. Als attractie park biedt Waterland een dagje uit voor het gehele ge- Geen enkele muur is recht in het nieuwe waterpaviljoen zin. Behalve de reeds eerder geopende en inmiddels zeer populaire waterspeelplaats, een dolfijnenopvang- en re searchcentrum, een rond vaart, de nodige horecagele genheden, de tentoonstelling Delta Expo en straks het wa terpaviljoen, omvat Water land Neeltje Jans sinds kort ook een klimpijler waarop vrijelijk en veilig kan wor den geklommen. Klauternetten De pijler is voorzien van klauternetten, hangbruggen, klimgrepen, hoeken, uitspa ringen en overstaande ran den. Kliminstructeurs zijn aanwezig om de sportieve klimmers te begeleiden. De echte liefhebbers kunnen naar twintig meter worden klimmen om door middel van een afdaaltechniek die bekend is bij het bergbe klimmen; abseilen, naar be neden te gaan. Het klimob- ject is een overgebleven pijler, zoals bij de bouw van de Stormvloedkering wer den gebruikt. Hij staat in het water op 75 meter van de kant. „Waterland Neeltje Jans, dat nu het hele jaar geopend is, biedt volgens Ted Sluijter ook mogelijkheden voor be drijven, scholen, gezelschap pen, speciale ontvangsten, en produktpresentaties.Veel fa ciliteiten zijn hiervoor ook na de dagelijkse openingstij den van 10.00 tot 17.30 uur beschikbaar. De opening van het Waterpa viljoen op 2 mei wordt vol gens Sluijter een echte 'hap pening' voor de bezoekers. Streepje voor „Er komen geen hoogwaar- (Foto: Marijke Folkertsma) digheidsbekleders een lint doorknippen. De Zeeuwen krijgen een streepje voor", aldus Sluijter, die verder nog niets wil loslaten. Hij ver wacht dat het Waterpavil joen een succes wordt. „We hopen dat het bezoekersaan tal zal uitgroeien tot boven de vierhonderdduizend per jaar. Ik weet zeker dat bezoe kers na het bezoek aan het waterpaviljoen met meer vragen over water buiten ko men dan waarmee zij binnen gingen. Nadere informatie van en over Waterland Neel tje Jans via telefoonnummer 652702. BAZAAR ZIERIKZEE - Openbare ba sisschool Binnen de Veste aan de Raamstraat in Zierik- zee houdt vrijdag 11 april een bazaar. Er is onder meer een rommel markt, house-party, levende jackpot en clowntje prik. Mensen die graag een gokje willen wagen, kunnen te recht bij het rad van avon tuur. Ook aan de inwendige mens wordt gedacht door een res taurant in te richten. De ba zaar begint om 16.00 en duurt tot 20.30 uur. STUDIEBEURS ZIERIKZEE - Het Jongeren Advies en Informatie Bureau (JAIB) besteedt aandacht aan het thema studiefinan ciering. Studenten die dit studiejaar '97/'97 gestart zijn met een opleiding aan een universi teit of HBO hebben te maken met de nieuw ingevoerde prestatiebeurs. Mensen die vragen hebben over deze beurs kunnen te recht bij het JAIB in gebouw De Driehoek aan het Kerk hof NZ in Zierikzee. Het is dinsdag, woensdag en don derdag geopend van 13.30- 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. AUTORIJSCHOOL ZIERIKZEE - Na een periode van zes jaar te zijn gestopt begint Fred Blommaert uit Zierikzee weer met het geven van rijlessen. De Zierikzeeënaar is actief vanuit zijn woning aan de Steenbank, waar belangstel lenden zich kunnen aanmel den voor rijlessen. Ter gelegenheid van zijn te rugkomst in de rijschoolwe reld geeft Blommaert kor ting op zijn eerste lessen. Hij is bereikbaar via telefoon nummer 0111-416068. Advertentie Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN K-HnUwe &IMSB 0111-651237 Meubelopslag (verwarmd) ZIERIKZEE - Gelato en panini. Met deze Italiaanse woorden in gezandstraald glas wordt in de Zierik- zeese ijssalon Capri de aandacht gevestigd op de nieuwe lekkernijen die zijn opgenomen in het assor timent: Italiaanse broodsoorten, tiramisu en vele nieuwe smaken eigengemaakt vers ijs Ze worden geserveerd in een nieuw interieur in waarin de Italaanse sfeer overheerst. Zwart graniet met bordeaux in combinatie met gezands traald glas en geroest blauw- staal met een vernislaag, dat werd verwerkt in de voor wanden van de counters en muurbekleding. Koelapparatuur Het nieuwe interieur werd ontworpen door een Bel gisch/Italiaans interieur- bouwbedrijf, dat de inrich ting ook uitvoerde. Gedurende de tien dagen dat de ijssalon was gesloten werd onder meer een nieuwe counter aangebracht. Behal ve 34 verschillende smaken ijs en vele soorten gebak biedt deze 'toonbank' ruimte aan zeer geavanceerde koel apparatuur. De tafels en stoelen in het be drijf kregen een nieuwe out fit in zwart/bordeaux en in het achterste deel van de ijs salon werd een verlaagd pla fond aangebracht. Nieuwe dessinverlichting en een gro te Romeinse afbeelding te gen de achterwand maken de Italiaanse sfeer compleet. Vernieuwing „Het is belangrijk om de sfeer en presentatie van de zaak regelmatig te vernieu wen," aldus eigenaar van de zaak R. Verschuren uit Zie rikzee. De keuze voor een Ita liaanse presentatie vloeide onder meer voort uit de uit breiding van het ijsassorti- ment van Capri. „Via de in richting willen wij het Italiaanse ijs promoten. We hebben nu 34 verschillende smaken." Daarmee speelt Verschuren in op de toenemende vraag naar vruchtenijs en naar ijs waarin geen melk is ver werkt. Steeds meer kinderen zijn allergisch voor die grondstof. Al die ijssoorten worden door Verschuren dagelijks vers bereid in de ijskeuken, die zich bevindt in de kelder onder de ijssalon. Ze worden overzichtelijk gepresenteerd in de counter die vanaf de open 'ijsetalage' aan de Dam met een ronding doorloopt in de slalon. Italiaans brood Nieuw is ook het assortiment Italiaans brood, dat in de zaak vers wordt afgebakken. Bijvoorbeeld ciabatta, een broodsoort waarvan het deeg zestien uur moet rijzen zodat een zeer grove broodstruc tuur ontstaat. Capri heeft nu ook Italiaanse beleg dat per fect bij de nieuwe broodsoor ten past. Het vertrouwde Franse stok brood is ook nog altijd ver krijgbaar., evenal de beken de warme appeltasjes met kaneelsaus. Ter gelegenheid van de her opening van de zaak deelde Nelli Cooman vrijdag gratis ijs uit. Verder wordt een wedstrijd 'ijscoupe maken' gehouden. Kinderen kunnen daarbij hun favoriete ijsje ontwerpen en, als hun ont werp wordt geselecteerd, bij Capri maken en opeten. De ontwerpen worden beoor deeld door twee ijsbereiders, waaronder Eddy Grannuzzi die in Italië een eerste prijs won met zijn hazelnootijs. ZIERIKZEE - „Ik vind het best ellendig. En er blijft een klantenkring achter, die er ook niet blij mee zal zijn." Theo Raaijen uit Zierikzee heeft grote moeite met het feit dat de deur van de verf- en behangwinkel aan het Zierikzeese Ha venplein 'Verfraaijen' gisteren definitief moest worden gesloten. De reden voor de sluiting was volgens Raaijen een verdubbeling van de huur die de eigenaar van het pand: De Vos uit Laren, in 1995 oplegde. „Dat hield in dat we per jaar 70.000 gul den huur moesten gaan beta len. In de praktijk bleek dat de omzet van de zaak niet voldoende was om dat op te brengen." Met de sluiting van 'Ver fraaijen' komt een einde aan een Zierikzees bedrijf dat ruim vijftig jaar bestond. Aanvankelijk was de schil derswinkel gevestigd in de Nieuwe Bogerdstraat in Zie rikzee en eigendom van de firma Mol. Ruim twintig jaar geleden nam Theo Raaijen de schilderswinkel over. Enkele jaren geleden vestig de hij de zaak in het pand aan het Havenplein waarin voorheen schoenwinkel Ba- ta zat. „Ik kon het pand van Bata huren voor een redelij ke prijs." Bata verkocht het pand na enige tijd aan de heer De Vos uit Laren. Dat had consequenties toen Theo Raaijen besloot om de zaak te verkopen aan Koos Noordergraaf uit Hellevoet- sluis en de verf- en behang winkel voort te zetten als diens werknemer. „Toen De Vos hoorde dat een andere eigenaar het pand ging hu ren verdubbelde hij de huur." De afgelopen twee jaar bleek dat de omzet van de winkel niet voldoende om dat huurbedrag op te bren gen, zodat Noordergraaf moest besluiten om de win kel te sluiten. Theo Raaijen weet nog niet wat hij nu gaat doen. „Misschien pak ik mijn vroegere beroep als schilder weer op." Sandra Dorst uit Zierikzee, die eveneens in de verfwin- kel werkte, gaat naar doe- het-zelf bedrijf Houtland. „Dat bedrijf neemt ook ons verfmengsysteem over, onze behangcollectie en de verf van Sikkens, Flexa en Ceta- bever. In het nieuwe bedrijf aan de Boerenweg waarnaar ze volgend jaar verhuizen, komt een aparte behang- en verfafdeling." RENESSE - De Werkgroep Schoolbiologie verzorgt dit voorjaar een cursus waarbij bodemdieren, bo men en boombeestjes centraal staan. Het nieuwe interieur van ijssalon Capri. Door met elkaar tijdens de cursus een 'bomen rond de school-route' te maken leert de cursist al doende zelf iets over bomen. Verder wordt tijdens de cursus aandacht besteed aan natuurbeleving bij en omgang met kinderen. De cursus is gratis en gaat dinsdagmorgen 8 april van start in het dorpshuis in Re- nesse. Voor meer informatie en/of opgave: 461758. Opge ven voor 4 april. De werkgroep biedt al jaren begeleiding aan bij buitenex cursies van basisscholen in de Westhoek en Zierikzee en is op zoek naar vrijwilligers die daarbij willen assisteren. De hoeveelheid tijd die aan het werk voor de werkgroep besteed wordt kunnen vrij willigers zelf invullen. Zij worden opgeleid om ingezet te worden voor het scholen- werk. *De werkgroep denkt niet alleen aan ouders van schoolgaande kinderen maar ook aan hen die natuur- en milieueducatie belangrijk vinden. Kennis van de na tuur is niet noodzakelijk. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug wordt gedurende drie nachten tijdelijk voor het verkeer afgesloten. Het gaat om de nachten van dinsdag 8 op woensdag 9 april, van woensdag 9 op donderdag 10 april en van donderdag 10 op vrijdag 11 april. De stremmingen beginnen steeds om 23.45 uur en duren tot 05.00 uur. Er wordt gewerkt aan de ver vanging van de dwarskracht deuvels, de voegovergangen in de brug. Van de gelegen heid wordt ook gebruik ge maakt om herstelwerkzaam heden uit te voeren aan de leuningen, de geleiderail en de verlichting. Om de overgangen goed te kunnen stellen, moet de brug onbelast zijn. Alleen voor de hulpdiensten, zoals ambu lance. politie en brandweer, wordt een uitzondering ge maakt. Wel is de diensten ge vraagd hun doorgang zo mo gelijke tijdig te melden. Omgeleid Het overige verkeer wordt met behulp van borden om geleid via de weg over de stormvloedkering. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1