Brandstichting in woning van organisator stille tocht Vechten sloopt Heerma Treinongelukken eisen veel levens in Spanje Nog dertig supporters Den Bosch en ADO vast Hamas en Jihad eisen aanslagenin Israël op Media zijn huiverig voor 1 april-grappen Vanochtend tweede ongeval Zes Nederlanders gewond bij busongeluk Duitsland WATERSTANDEN Pamflet: 'Dood aan vrienden van buitenlanders' Dode na schietpartij 'Bier via de gasleiding' Dieven na keienregen op de vlucht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HÜARTE ARAQÜIL/MADRID (AFP/EFE/DPA/ RTR) - Bij twee treinongelukken in Spanje zijn en kele uren na elkaar meer dan twintig mensen om het leven gekomen. Bij een ernstig treinongeluk in het noorden van Spanje kwamen maandagavond ne gentien mensen om het le ven. 89 personen raakten ge wond, van wie er achttien slecht aan toe zijn. De trein, die met ongeveer 250 passa giers op weg was van Barce lona aan de Spaanse oost kust naar de West-Spaanse grensplaats Irun, ontspoorde vlak bij de plaats Huarte Araquil, tussen Pampona en Vitoria. Twee van de vier wagons kantelden. Beide treinbestuurders hebben het ongeluk overleefd. Dinsdagochtend kwamen twee mensen bij Madrid om toen de trein waarin zij zaten waarschijnlijk inreed op om gevallen bomen die op de rails lagen. De slachtoffers zijn de Spaanse machinist en een Franse passagiere. Zo'n zeventien mensen raakten gewond. De trein was even eens afkomstig uit Barcelo na.Hij vloog uit de rails bij Azuqueca de Henares, vijf tien kilometer van de hoofd stad. Te hard De politie gaat er voorlopig van uit dat het eerste onge luk het gevolg is van te hard rijden. Tevens wordt de mo gelijkheid onderzocht dat een wissel verkeerd is be- diena. De trein was het nieuwste model van de Spaanse spoorwegen, een Siemens 252. DEN HAAG (ANP) - Van de ruim honderd voetbal supporters die in het paasweekeinde in Den Haag en Den Bosch werden opgepakt rond de voetbalwed strijd FC Den Bosch-ADO Den Haag, zaten er dins dag nog dertig vast. De Haagse politie houdt voorlopig nog twintig rel schoppers achter de tralies. Ze worden verdacht van openlijke geweldpleging en moeten nog nader worden verhoord. Maandag mochten 23 Haagse voetbalaanhan gers met een proces-verbaal op zak naar huis. De Haagse politie verwacht de komende dagen nog meer aanhoudingen te verrichten in verband met de wanorde lijkheden op het Centraal Station en bij de sporthal Overbosch, waar de Haagse aanhang de wedstrijd op een tv-scherm kon volgen. In Den Bosch zitten nog tien supporters in de cel. Ze wor den ervan verdacht lid te zijn van een criminele organisa tie. Ze worden nog verhoord en in de loop van de dag op vrije voeten gesteld. Van de 64 voetbalfans in Den Bosch die maandag al zijn vrijgelaten, hebben er 26 een proces-verbaal en zes een dagvaarding mee naar huis gekregen. Twaalf moesten meteen de boete afrekenen, voor het plegen van kleine overtredingen. Twintig ar restanten kwamen er met een waarschuwing vanaf. TEL AVIV/GAZA (DPA/RTR) - De radicale bewe gingen van fundamentalistische moslims, Islamiti sche Jihad en Harnas, hebben dinsdag de mislukte zelfmoordaanslagen op Israëlische schoolkinderen in de Gazastrook opgeëist. 1 ter dat zijn beweging bij de aanslagen was betrokken. Hij verweet de Israëlische veiligheidsdienst achter de aanslagen te zitten. Bij de mislukte zelfmoord aanslagen kwamen de twee Palestijnse daders om het le ven en raakten vijf Palestijn se omstanders licht gewond. Twee uur 'na de aanslagen verklaarde een anonieme op beller naar een Arabisch pro gramma van de Israëlische radio dat Jihad en Harnas hebben samengewerkt bij de aanslagen. Hamas-woordvoerder Sayed Abu Musameh ontkende ech- RIJSWIJK (DPA/ANP) - Zes Nederlandse rugby- spelers zijn dinsdag gewond geraakt door een ver keersongeluk op de autoweg tussen Dresden en Ei senach in het oosten van Duitsland. Een andere liep lichte ver wondingen op. De mannen, die allen deel uitmaken van de rugbyvereniging ERC uit Enschede, waren met twee busjes op weg van Praag naar huis. Eén van de busjes kwam bij het inhalen van een vrachtwagen tegen de vangrail en kantelde. De in zittenden werden daarbij uit het voertuig geslingerd, al dus de politie van Jena. De inzittenden van het tweede busje, dat erachter reed, kwamen met de schrik vrij. De gewonden, van wie twee ,,iets zwaarder gewond" zijn overgebracht naar twee zie kenhuizen, aldus de woord voerster van de Alarmcen trale ELVIA Assistance (EAS), de coördinerende cen trale. Het ongeluk is gebeurd bij de plaats Hermsdorf. Nadere gegevens zijn nog niet bekend, aldus de woord voerster. ELVIA heeft een informatienummer geopend, te weten 020-5618888. Tijden en standen volgens getijdetabel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 2 april 11.05 131 04.40 -143 23.45 110 17.20 -128 3 april 12.35 136 06.00 -143 18.45 -127 ROOMPOT BUITEN 2 april 10.00 127 03.35 -135 22.40 106 16.25 -121 3 april 11.20 133 05.00 -136 23.55 115 17.35. -120 BRUINISSE 2 april 11.20 145 04.35 -151 23.45 123 17.15 -135 3 april 12.30 149 05.50 -149 18.45 -133 WEMELDINGE 2 april 11.15 148 04.40 -155 23.55 127 17.25 -140 3 april 12.40 154 06.05 -155 18.50 -140 Springtij: 9 april Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 t i DEN HAAG (ANP) - In de woning van een van de or ganisatoren van de Tocht van Verdriet en Wanhoop in Den Haag is in de nacht van maandag op dinsdag vermoedelijk brand gesticht. De 56-jarige bewoner van het pand aan de David Bles straat in de Schilderswijk bleef ongedeerd, maar moest met lichte ademhalingsmoei lijkheden enige tijd worden opgenomen in het Westeinde Ziekenhuis. De 56-jarige man was een van de zes organisatoren van de Tocht van Verdriet en Wan hoop die vrijdag is gehouden ter herdenking van de zes slachtoffers van de brand vo rige week in de woning van het Turkse gezin Kösedag. Zondagavond had hij al een bedreigend, racistisch pamf let ontvangen. Op dit met krantenknipsels vervaardig de en vervolgens gekopieer de pamflet stond de tekst „Dood aan vrienden van bui tenlanders". Ook bewonersorganisatie 't Hoefeiser aan de Hoefkade en een wijkbewoonster von den zo'n dreigbrief in de brie venbus. Het slachtoffer en de geadresseerde vrouw zijn beide bestuursleden van 't Hoefeiser. Deze vooral door autochtonen gerunde bewo nersorganisatie coördineer de de Tocht van Verdriet en Wanhoop van afgelopen vrij dag. De bewoners van de Da vid Blesstraat zijn volgens de Haagse politie en medebe stuursleden zwaar aangesla gen door de gebeurtenisen van het afgelopen paasweek einde. De brand ontstond om streeks drie uur in de hal ach ter de voordeur. Een voorbij ganger ontdekte de beginnende brand. Gealar meerde politiemensen kon den het vuurtje bedwingen met een brandblusser. De brandweer heeft het vuur na geblust. De schade bleef be perkt. Aangestoken Omdat het vuur achter de voordeur begonnen is, denkt de politie dat de brand is aangestoken. De agenten troffen een dichte, onbescha digde voordeur aan en moes ten een ruitje inslaan om binnen te komen. De woord voerder zegt dat de brand kan zijn aangestoken via de brievenbus, of door mensen die over een huissleutel be schikken. Bij de brand in de woning van de familie Kösedag aan de Frans Halsstraat, onge veer 300 meter verderop, kwamen kwamen de moeder en vijf van haar kinderen om het leven. Hun lichamen zijn zaterdag begraven in het plaatsje Eleskirt in Oost- Turkije. Vijf andere kinde ren en vader Kösedag over leefden de brand. Op grond van getuigenissen van de vader en twee aansla gen diezelfde nacht op cultu rele instellingen van buiten landers in de Schilderswijk, veronderstelt justitie dat er sprake is geweest van een aanslag op de woning. Het Openbaar Ministerie heeft daarvoor echter nog geen be wijs kunnen vinden. Ook de vraag of sprake is ge weest van een racistische motief, blijft daarmee onbe antwoord. Justitie ontkent dat het gezin Kösedag doel wit is geweest van de de Koerdische afscheidingsbe weging PKK. Volgens onbe vestigde geruchten zou Köse dag geweigerd hebben een bijdrage te leveren voor de strijd van de PKK. De overstap naar de lande lijke politiek viel Heerma niet gemakkelijk. Van alle kandidaten die door Lub bers werden aangezocht voor zijn kabinet met de VVD, twijfelde hij het langst. En ook de beslissing om fractievoorzitterin de Tweede Kamer te worden kostte veel hoofdbrekens. Het lot was Heerma niet gunstig gezind. Hij erfde een gedecimeerde CDA-fractie die de perikelen rond Brink man nog lang niet had ver werkt. De koppige Fries Enneüs Heerma heeft zich uiteindelijk toch de wet voor laten schrijven. (Foto: Marieke Mandemaker) DEN HAAG (ANP) - „De periode van de commen tatoren langs de zijlijn is nu wel voorbij", zei En neüs Heerma in januari vorig jaar. Hij had onge lijk. Na een voortdurende stroom van kritiek op zijn functioneren als leidér van het CDA treedt hij terug. De koppige Fries heeft zich uiteindelijk toch de wet laten voorschrijven. Heerma heeft het ruim twee en een half jaar volgehou den als politiek leider van het CDA. Hij begon in 1986 op Economische Zaken, maar hij verhuisde al na en kele maanden naar Volks huisvesting, toen de staats secretaris Brokx moest aftreden wegens de parle mentaire enquête naar frau de met bouwsubsidies. Voor zijn komst naar Deh Haag was Heerma, van huis uit or ganisatie-adviseur, langdu rig actief in de Amsterdam se gemeentepolitiek. AMSTERDAM (ANP) - Bij een schietpartij op het Hildo Kropplein in Amsterdam is in de nacht van maandag op dinsdag een veertigjarige man omgekomen. De man woonde enkele stra ten verderop. De politie tast nog in het duister over de aanleiding. Bij de schotenwisseling wa ren enkele personen betrok ken, die allemaal nog voort vluchtig, zijn. De politie trof het slachtoffer aan in zijn au to die tegen een boom stond. Zij gaat er voorlopig van uit dat de man toevallig langs reed. SCHEURNEUZEN MIDDELHARNIS (ANP) - De politie in Middelharnis heeft zaterdag op Goeree- Overflakkee zestien motor rijders bekeurd die met hoge snelheid over enkele dijken scheurden. Op de dijkweggetjes bij Mid delharnis, Den Bommel en Ooltgensplaat overschreden de motoren de maximum snelheid van 80 kilometer in enkele gevallen met liefst 80 kilometer. Heerma heeft zijn fractie niet kunnen aanzetten tot opvallende eigen alternatie ven. En kwam ze dan eens met een afwijkend geluid, dan werd dat vaak wegge hoond omdat ze niet deugde lijk onderbouwd bleken te zijn. Heerma heeft in het verle den wel bewezen te kunnen besturen, maar politiek be drijven en zeker oppositie voeren, zitten hem niet in het bloed. Daarvoor is hij te veel bereid mee te denken met de regering. Vanwege zijn „gebrek aan uitstraling" werd hij een ge makkelijke prooi voor dege nen die van hem af wilden. Aanvankelijk klonk slechts gelach van buiten zijn par tij, maar sluipenderwijs drong de kritiek ook door in de eigen gelederen. Tal van CDA-kamerleden probeer den, anoniem, de poten on der Heerma's stoel vandaan te zagen. „Lafbekken", noemde de leider hen en hij dreigde af te treden als het gekonkel niet ophield. Na een vernieuwingsoperatie in de fractieleiding leek het weer even goed te gaan, maar ook in 1996 slaagde Heerma er niet in succesvol oppositie te voeren. Gaandeweg begonnen oud gediende CDA'ers als Sch- melzer; Zijlstra en Andries- sen zich te roeren. Zij drongen aan op spoedige duidelijkheid over het lijst trekkerschap voor de ver kiezingen in 1998. De CDA- top was aanvankelijk van plan daarover pas in het na jaar van 1997 uitsluitsel te geven, maar vervroegde uit eindelijk het tijdstip. Als klap op de vuurpijl dien de oud-premier Van Agt zich begin maart plotseling aan Heerma functioneert in zijn ogen „te voorzichtig, te pru dent, te bangelijk' De tijd van de „commenta toren langs de zijlijn" bleek nog lang niet voorbij, zoals Heerma ruim een jaar gel den nog hoopte. Na een voortdurend gevecht van ruim 31 maanden heeft de koppige Friese Amsterdam mer verloren. RIJSWIJK (ANP) - Vandaag is het weer oppas sen: 1 april. De leukste grappen zijn die waar zo veel mogelijk mensen intuinen. Massamedia zijn daarvoor natuurlijk bij uitstek geschikt: zowel als aanstichter of, beter nog, als slachtoffer van de grap. Journalisten huiveren er van per ongeluk „mee te gaan" in verzinsels. Het zou een genadeloos foutje betekenen voor de altijd kritische verslaggever. Re dacties van kranten, tijd schriften, radio- en televi sie moeten al de laatste week van maart beter op letten dan normaal. De Volkskrant is er al inge tuind. De krant meldde vo rige week dat het ministe rie van. Verkeer en Waterstaat een VIP-box in de Kuip had besteld om er gasten in te ontvangen. Ambtenaren zouden in het weekeinde van de voorzie ning gebruik kunnen ma ken. De basis voor de 1-april- grap is niet altijd duidelijk. Dat kan een nagemaakt persbericht zijn. Want zelfs bedrijven schrikken er niet voor terug heuse persbe richten uit te brengen in een poging een grap te lan ceren. Deze grappen zijn vaak zo bizar dat redacties ze snel als nep tussen de honderden persberichten uit plukken. Zo kondigt bierbrouwerij Bavaria een „uniek thuis tapsysteem via de gaslei ding aan". Vanaf vandaag zou het bedrijf in Brabant een regionale bierleiding testen die rechtstreeks in woningen kan worden aan gesloten. Daarmee zouden mensen bier kunnen tappen zoals zij water uit de kraan halen. Jammer voor de lief hebbers, het is geen „goed idee" maar echt „een grap". Ook de aankondiging van Transworld Vision Produc tions Media Ltd „from Los Angeles" is te onwaar schijnlijk. Vanaf 17.00 uur dinsdag wordt op het Haag se Malieveld een viewing gehouden voor „een specta culair, wereldwijd evene ment" Zowel managers, te levisiemensen als de pers kunnen zich daar melden in de cameratrein. Het levert wellicht leuke plaatjes op van enkele onnozelen. Vorig jaar waren media vooral zelf de fantasten. Zo meldde het radioprogram ma Breakfast Club dat mensen hun autobanden moesten vullen met voor jaarslucht. De ANWB werd overspoeld met telefoon tjes en ook TNO wilde op heldering. Weekblad Pano rama meldde dat een kliniek in Duitsland sper ma van bekende Nederlan ders aanbood. Tegen forse bedragen kon men kiezen uit zaad van Marco Borsato en Ruud Gullit. Tientallen ouders in spé toonden inte resse. Jackson Ook nu kunnen redacteu ren het niet laten. Het huis- aan-huis-blad Nieuws week in Leiden meldt dat Micha el Jackson dinsdag een bliksembezoek aan die stad brengt. Hij zal daar sperma afstaan, genoeg voor 30.000 Nederlandse vrouwen die een nakomeling van de pop ster willen. Maar de voor waarde voor een goede grap is natuurlijk wel dat'ie ori gineel is. Verwachting t/m zaterdag 5 april WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 1 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht n.west 4 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht n.west 5 ZON- EN MAANSTANDEN 2 april Zon op 07.12, onder 20.13 Maan op 04.25, onder 13.59 3 april Zon op 07.10, onder 20.15 Maan op 05.04, onder 15.15 Nieuwe maan: 7 april (13.03) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Later deze week slaat het weer drastisch om. Maar morgen krijgen we nog een heerlijke zachte, zonnige en droge lentedag. In de loop van de dag zijn er wel wat wol ken, maar in het algemeen is het toch zonnig, en met 10 tot 15 graden zacht te noemen. Vandaag werd het op een enkele plaats 18 graden en er was bijna geen wolkje aan de lucht. Voor vannacht geldt dat laatste ook. Gevolg is wel, dat het weer flink af koelt. Op veel plaatsen komt het aan de grond tot een graadje vorst. En op een enkele plaats kan een mistbank ontstaan. Maar onder de heldere hemel is komeet Hale-Bopp nog een keer goed te zien. De kans daarop wordt in de loop van de week kleiner. We krijgen dan te maken met storin gen. De noordwestelijke wind neemt toe en er wordt aanmerkelijk frissere lucht aangevoerd, 's Nachts veran dert er weliswaar weinig aan de tem peratuur, maar overdag wordt het misschien niet eens 10 graden meer. DEURNE (ANP) - De ei genaar van een foto- en videozaak in Deurne heeft in de nacht van maandag op dinsdag drie inbrekers op de vlucht gejaagd door hun auto met keien te bekogelen. De dieven zijn nog spoor loos. De drie inbrekers trokken het hekwerk voor de etalage met hun auto weg, sloegen een ruit in en begonnen de winkel leeg te halen. De eigenaar, die boven de zaak woont, werd wak ker van het lawaai. Hij bekogelde de auto van het trio met vijf grote ri vierkeien, waarna ze het hazenpad kozen. Omdat de winkelier al vaker het slachtoffer van een in braak is geweest, had hij de keien uit voorzorg in het kozijn van zijn slaap kamer liggen. Volgens de politie is de buit door de actie van de winkelier beperkt geble ven. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W.O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 4535 40 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag -Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag -Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. „Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17I/2% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2