Goeree-Overflakkee in het jaar 2000 bij Zeeland COMMENTAAR Subsidie 35 mille voor VVV-fusie S ch ouwen-D ui vel an d zit dicht voor varkenshouders tevens* 75 jaar/1921-1996 Geen subsidie voor Terre des Hommes Kwij tscheldingsnorm op 95 procent gesteld Bruse havens op tweede plaats voor Stirea-gelden AGENDA VRIJDAG 28 MAART 1997 NR 26154 3 De kans dat de stadsprovin cie Rotterdam voor de twee de keer stukloopt op parle ment of referendum is gering. We mogen ervan uit gaan dat Goeree-Overflak kee nu definitief met ingang van 1 januari 2000 bij Zee land komt. Onze provincie krijgt er dan 40.000 inwoners bij, waar door Zeeland 400.000 zielen gaat tellen. Dat zou het ge wicht dat Zeeland bij de rijksoverheid in de schaal legt wel eens kunnen ver zwaren. Dat is nodig ook, want er wordt in Den Haag nog steed? met een zeker dé dain neergekeken op de kust provincie. Goeree-Overflakkee moet daar nog meer last van heb ben, want de stadsprovincie Rotterdam wil wel de Hoek se Waard omarmen, maar weigert het meest zuidelijke Hollandse eiland. Zeeland daarentegen, ont vangt Goeree-Overflakkee met open armen. Toerisme en landbouw zijn de belatig- rijkste economische drijfve ren van de streek en die pas sen uitstekend bij Zeeland, met name Schouw en-Duive- land. Nu zijn de Zeeuwse gemeen ten onlangs opnieuw inge deeld. Te verwachten valt dan ook dat staatssecretaris A. van de Vondervoort eer daags met het voorstel komt om de gemeenten Middelhar- nis, Goedereede, Dirksland en Oost-Flakkee samen te voegen. Te hopen valt dat met de in deling van Goeree bij Zee land het aloude eilandden- kenin onze provincie wordt doorbroken. De nieuwe Zeeuwse regio verdient een symphatiekere benadering dan die bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaander en van oudsher ten deel valt. Terneuzen heeft voorkeur provincie MIDDELBURG - Gedeputeerde staten van Zee land kennen aan de herinrichting van de havens in Bruinisse een lagere prioriteit toe dan aan het ontwikkelingsplan van de Koegorspolder in Ter- neuzen. Beide projecten dingen mee naar gelden uit de Stimuleringsregeling ruimte voor econo mische activiteit (Stirea) van het ministerie van Economische zaken. Volgens gedeputeerde sta ten scoort het project in Terneuzen, gericht op het realiseren van een bedrij venterrein voor bedrijven die zich bezig houden met recycling, beter op het punt werkgelegenheidseffect. Ook het draagvlak in Ter neuzen is groter. Het pro ject vloeit voort uit het zo genoemde ROM-project Kanaalzone. Hierin zijn ge meente, provincie en rijk, samen met het bedrijfsle ven tot overeenstemming gekomen over de ruimtelij ke inrichting van het ge bied. Wat betreft de kwaJi-1 teit van de visie op -de bedrijventerreinen ontlo pen beide projecten elkaar niet.Ook vorig jaar werden beide projecten ingediend bij het ministerie. Staatsse cretaris A. van Dok-van Weele plaatste het project in Bruinisse toen in de groep met de laagste waar dering. Projecten komen in deze groep, wanneer ze door hun algemene lokale of beperkt regionale belang niet goed aansluiten op het karakter van de regeling. Deze richt zich op projecten die van strategisch belang zijn voor de verbetering van de ruimtelijk-economi sche structuur van een re gio, zoals bijvoorbeeld Ne-- derland. De provincie Zeeland is het niet met deze zienswijze van de staatsse cretaris eens. De provincie kent aan Bruinisse juist een hoge prioriteit toe in ver band met het provinciale economische belang van de schelp- en schaaldierensec tor. Jaarlijks verdeelt het ministerie vijftig miljoen Stirea-gelden. De maxi mum-bijdrage is 7,5 mil- joen. Volgens een woord voerder van de provincie is het daarbij gebruikelijk dat het geld over zo min mo gelijk projecten verdeeld wordt. Vorig jaar kregen bijvoorbeeld zes projecten de maximale bijdrage. De resterende vijf miljoen ging naar een ander project. Voor de herinrichting van de havens in Bruinisse re kende de voormalige ge meente Bruinisse op twee miljoen uit de Stirea-pot. De overige tien miljoen in vesteringskosten komen voor rekening van de be drijven, de gemeente, de provincie en via het Finan cieringsinstrument voor de Oriëntatie van de Visserij. Fusieproces kost 45.000 gulden ZIERIKZEE - De fusie tussen Stichting Streek VVV en Promotie Schouwen-Duiveland en de VVV's van Brouwershaven, Bruinisse, Scharendijke, Schouw- se Kust en Zierikzee kost 45.000 gulden. De gemeente Schouwen-Dui veland wil daar 35.000 gul den aan bijdragen. De door de fusiepartners ingestelde fusiecommissie heeft de ge wenste structuur van de nieuwe organisatie op papier gezet. Behalve een kantoren- dienst voor de informatie verstrekking komen er afde lingen voor promotie, verhuurdiensten en recre- atiewerk-evenementen. Wat nog ontbreekt is de personele invulling en financiering van de nieuwe VVV. De WV's worden tot fusie gedwongen door de gemeen telijke herindeling. Daar om is het reëel dat de ge meente hiervoor een bijdrage betaalt," aldus het college van b en w van Schouwen-Duiveland in haar toelichting op het voor stel om 35.000 gulden aan subsidie voor de VW-fusie beschikbaar te stellen. „Voor de toekomst biedt dit alle perspectief. Van een meer professioneel werken de VW zal het bedrijfsleven veel profijt hebben. Ook de gemeente heeft veel belang bij een goed functionerende VW," Het voorstel subsidie be schikbaar te stellen voor de fusie komt dinsdag 8 april aan de orde tijdens de verga dering van de commissie grondgebiedszaken, ruimte lijke ordening en economi sche zaken (GGZ/ROEZ). De vergadering wordt gehouden in Theater Mondragon in Zie rikzee en begint om 20.15 uur. GESTOLEN ZIERIKZEE - Aan de Lange Blokweg in Zierikzee is tus sen woensdag 17.45 en don derdag 8.00 uur een fiets ge stolen, die bij het sportpark stond geparkeerd. De fiets, eigendom van een negenjari ge jongen uit Zierikzee, is een rode Sparta Bullfighter Advertentie Nieuwerkerk UNAstraat 10 0111-641368 technisch install atieburo Brouwershaven 0111-691634 verkoop en reparatie Noorddijkstraat 8 Kabinet hakt knoop stadsprovincie Rotterdam door DEN HAAG/ZIERIKZEE - Goeree-Overflakkee komt op 1 januari 2000 bij Zeeland. Daar heeft het kabinet gisteravond toe besloten. De indeling van Goeree bij Zeeland heeft te maken met de stadspro vincie Rotterdam, die er van het kabinet nu echt moet komen. In het nieuwe kabinetsvoor stel wordt Zuid-Holland in driëen gehakt. Naast de stadsprovincie Rotterdam, inclusief de Hoekse Waard, ontstaat de stadsprovincie Haaglanden met Den Haag als kern. Goeree-Overflak kee wordt bij Zeeland ge voegd. De Zeeuwse gedepu teerde G. de Kok, (bestuurlijke organisatie), is niet verrast en „heel erg blij" met het kabinetsbe sluit. „De argumenten van toen gelden nog steeds. Goe ree-Overflakkee zou erg geï soleerd komen te liggen in de nieuwe situatie. En de over eenkomsten tussen Goeree- Overflakkee en Zeeland zijn groot." Uit het feit dat het kabinet de indeling van Goeree- Overflakkee bij Zeeland aanhield, toen enkele jaren geleden de instelling van een stadsprovincie Rotterdam mislukte, leidde De Kok af, dat het kabinet wat dit be treft voet bij stuk hield. „Toen de nieuwe discussie over Rotterdam opgang deed, kon het kabinet zo aan sluiten bij een klaarliggend wetsvoorstel over de positie van Goeree-Overflakkee," aldus De Kok. Harde munt Ook burgemeester J. Assel- bergs van Schouwen-Duive land vindt de indeling van Goeree-Overflakkee bij Zee land een „positieve zaak, die al veel eerder had moeten ge beuren". Toch houdt hij nog een slag om de arm. „Eerst zien dan geloven. Het besluit van het kabinet moet nog in harde munt worden omgezet. En dat is al eens eerder mis lukt," aldus Asselbergs. Volgens de burgemeester is het zaak om zich eerst in ei gen kring te oriënteren over de vervolgstappen. Daarbij komt onder meer aan de orde op welke manieren samenge werkt kan worden met de ge meenten op Goeree-Over flakkee. De gemeenten spelen, naast het werk dat door de provincies moet wor den verzet, bij dit proces hun eigen rol, volgens Assel bergs. Noodoplossing Burgemeester J. Sleurink- Rabbinge van Middelharnis, van stond af aan tegenstan der van indeling bij Zeeland, vindt de samenvoeging een noodoplossing. Volgens haar zit geen van de gemeenten te wachten op een gesplitst Zuid-Holland. „Uitgangs punt was dat we bij Zuid- Holland zouden blijven. Pas als de stadsprovincie door gaat, wil de raad bij meer derheid aansluiten bij Zee-^ land. Het kabinet wil nu die Een grenspaal op de vroegere gemeentegrens van Middelhar nis en Sommelsdijk spreekt van eerdere banden met Zeeland. (Archieffoto) stadsprovincie, maar het is de Tweede Kamer die be paalt," aldus Sleurink gis teravond in een reactie. De gemeente Dirksland heeft haar verzet tegen aansluiting bij Zeeland gestaakt. „Voor dat de kabinetsbeslissing werd genomen hebben we al gconcludeerd dat we beter voor Zeeland kunnen kiezen wanneer de stadsprovincie Rotterdam gevormd zou worden met alleen de Hoek se Waard. Het grondgebied van een provincie moet aan eengesloten liggen. Daarom is het meer logisch dat Goe ree-Overflakkee bij Zeeland wordt ingedeeld," aldus bur gemeester D. Boonstra. Ook voor de burgemeester van Goedereede C. Sinke spelen de geografische over wegingen een belangrijke rol. „Voor ons hoeft een stadsprovincie Rotterdam er niet te komen. Maar als het kabinet dat toch beslist heeft het geen zin om Goeree-Over flakkee met een 'jump' over de stadprovincie Rotterdam toch bij Zuid-Holland te hou den." Opgedrongen Hoewel de indeling bij Zee land volgens Sinke wordt 'opgedrongen' is hij er toch positief over. „De gemiddel de mentaliteit van de bevol king, de geografische ligging en de structuur van Goere- Overflakkee en Zeeland zijn niet zo verschillend." Burgemeester A. van Pelt van Oostflakkee reageerde insgelijks. „We gaan niet naar het land van melk en honing, maar we vatten de indeling bij Zee land zeker niet negatief op," luidt zijn reactie op het kabi netsbesluit. Dit ondanks het feit, dat de voorkeur van Oostflakkee uitgaat naar een ongedeelde provincie Zuid- Holland. „Maar dat is straks verleden tijd," aldus Van Pelt. Zie ook commentaar in de linkerkolom Roze invasie' met voorbereidingsbeluit geweerd ZIERIKZEE - Er kunnen op Schouwen-Duiveland geen grote varkenshouderijen komen. Gisteren nam de gemeenteraad unaniem een voorbereidingsbe- sluit ter herziening van het bestemmingsplan voor het (agrarisch) buitengebied van Schouwen-Duive land. Het voorbereidingsbesluit is vandaag al inge gaan. Het voorbereidingsbesluit kwam zonder vooroverleg in commissievorm aan de orde in de gemeenteraad. Dit in verband met de haast die ge boden was. Want voor wet houder C. Veerhoek was ie dere dag dat varkenshouders aanvragen in konden dienen voor de vestiging van een in tensief veetéeltbedrijf er een te veel. Hij toonde zich dan ook verheugd dat er vanuit de raad geen tegenstand kwam op het voorberei dingsbesluit. En dat er door varkensboeren geen aanvra gen zijn ingediend, waarmee de gemeente in moeilijkhe den zou zijn geraakt. Desgevraagd verklaarde hij wel, dat er voor het voorma lige grondgebied van Mid- denschouwen drie aanvra gen binnen zijn gekomen voor het starten van een grootschalige varkenshoude rij. Deze konden echter op basis van het bestemmings plan buitengebied van de voormalige gemeente wor den afgewezen. Volgens dit bestemmingsplan is nieuw- vestiging immers verboden. Twee maanden geleden ver klaarde Veerhoek nog, dat dit verbod juridisch niet houdbaar zou zijn. Maar na de oproep aan de Zeeuwse ge meenten van gedeputeerde staten, intensieve veehoude rijen te weren met het nemen van een voorbereidingsbe sluit, kwam dit verbod hem goed uit. „Een geluk bij een ongeluk", noemde de wet houder het. Voorkomen Het dagelijks bestuur van de provincie wil met een wijzi ging van het ontwerp- Streekplan een 'roze invasie' vanuit met name Noord-Bra bant voorkomen. Zij wil dat doen door de oppervlakte voor bebouwing ten behoeve van intensieve veehouderij en op maximaal duizend vierkante meter te stellen. Voor een varkensboer is het dan niet meer rendabel een bedrijf op te zetten. Volgens het ontwerp-Streekplan, dat onlangs werd gepresenteerd, is de maximale oppervlakte voor intensieve veehouderij en vijfduizend vierkante me ter. Om tot de wijziging van het streekplan en de bestem mingsplannen buitengebied ongewenste ontwikkelingen te voorkomen moeten de ge meenten een voorbereidings besluit nemen. Hiermee kun nen aanvragen voor het op richten van een varkenshouderij aangehou den worden tot er een nieuw bestemmingsplan ligt. Blokkade Vragen van de raadsleden waren er alleen over de bete kenis van het besluit voor de bestaande agrarische bedrij ven. Gevreesd werd voor een blokkade voor deze bedrij ven. Volgens Veerhoek geldt het voorbereidingsbesluit in derdaad ook voor hen. Maar wanneer boeren iets willen dat volgens de geldende be stemmingsplannen is toege staan, dan voorziet hij geen problemen. Hij meldde dat de provincie werkt aan een algemene verklaring van geen bezwaar, voor dergelij ke aanvragen. „Die ligt dus straks al klaar. En misschien kan het nog wel sneller," al dus Veerhoek. Volgens de huidige bestem mingsplannen waren er met name mogelijkheden voor varkensboeren in Duiveland en Bruinisse. En ook in Brou wershaven voorzag Veer hoek problemen. Dit on danks het Convenant Bloemdijken. Hij bestempel de dit als 'boterzacht'. Veer hoek: „Het gevaar is nu ge weken. Met dit voorbereidingsbesluit zit in één klap het grootste gebied in Zeeland goed dicht voor de intensieve veehouderij." Het gevaar van de komst van grote varkenshouderijen naar Schouwen-Duiveland is met in gang van vandaag geweken. (Foto: Marieke Mandemaker) Amendement D66 verworpen ZIERIKZEE - De kwijtscheldingsnorm voor de on roerende zaakbelasting, de afvalstoffen- en reini gingsheffing en de rioolrechten in de gemeente Schouwen-Duiveland is op 95 procent van het bij standsniveau bepaald. Een amendement van D66 om vanaf 1998 de norm geleidelijk te verruimen tot honderd procent werd met dertien tegen tien stem men verworpen. Het amendement is nadruk kelijk bedoeld als aanvul ling op het collegevoorstel, zo lichtte J. van der Veer (D66) nader toe. Zijn fractie ondersteunt het collegevoor stel, maar wil de mogelijk heid scheppen in de nabije toekomst de norm bij te stel len. Over de financiële conse quenties van verruiming naar honderd procent is nau welijks iets bekend. Wethou der D. van der Wekken ver wees in dit verband naar een onderzoek van de afdeling fi nanciën. Voor een aantal fracties was dit reden om een duidelijke stellingname uit te stellen. Mevrouw E. Over- bosch (PvdA) gaf aan de in tentie van het amendement te ondersteunen, maar het onderzoek te willen afwach ten. C. Legemaate (CDA) schaarde zich in eerste in stantie zonder meer achter de 95 procent. In tweede ter mijn formuleerde Lege maate zijn standpunt rui mer. „Ik kan best met het amendement meegaan. Maar pas als de onderzoeksresulta ten klaar zijn, kunnen we ons standpunt opnieuw overwe gen." J. van de Berge (RPF/GPV) kon zowel met het voorstel als met het amendement meegaan, omdat het laatste „tamelijk vrijblijvend" is opgesteld. De motie bevat de toevoeging 'mits de financië le middelen daartoe kunnen worden gevonden'. Voor de WD was die vaagheid juist reden af te haken. Het amen dement heeft te veel mitsen en maren, vond J. Geieijnse. Van de Berge en O verbosch gaven aan de voorlichting aan betrokkenen belangrijk te vinden, omdat de groep be langhebbenden nog steeds niet maximaal gebruik maakt van de 95 procent. Daarmee schaarden zij zich achter het pleidooi van J. van Weezeivoorzitter ge west Zeeland van de Anbo, die gebruik maakte van het spreekrecht om zijn stand punten kenbaar te maken. Van Wezel is niet zozeer uit op een verruiming van de norm, maar wil vooral de mogelijkheden van onder meer kwijtschelding maxi maal benut zien. „Er zou een actief beleid door de gemeen te moeten worden gevoerd. Een ambtenaar aanstellen die mensen thuis bezoekt. De mensen waar het om gaat zijn bekend. De gemeente zou hiermee een goed figuur bij de bevolking slaan," mo tiveerde Van Weezel. ZIERIKZEE - De Stichting Terre des Hommes Schouwen-Duiveland hoeft niet te rekenen op subsi die van de kant van de gemeente Schouwen-Duive land. Terre des Hommes wil op Schouwen-Duiveland een winkel in tweedehands goe deren opzetten in het cen trum van Zierikzee en vraagt winkelruimte én subsidie aan de gemeente. Volgens het college van b en w is er momenteel geen gemeente lijk pand beschikbaar. Of er behoefte bestaat aan een winkel van Terre des Hom mes laat de gemeente aan het inzicht van de startende on dernemer over. Ook voelt het college niet veel voor het ver strekken van een structurele gemeentelijke subsidie aan Terre des Hommes. De We reldwinkel krijgt ook geen gemeentelijke subsidie, zo redeneert het college. Vrijdag 28 maart Cantorij Vrijzinnige Ge meente, tweede deel Paas- oratorium, Gasthuiskerk. 19.45 uur. Renesse Kamphuis De Dreef (achter Hogezoom). Filmvertoning Jesus Christ Superstar. 20.30 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Zaterdag 29 maart Zierikzee Opening nieuwe seizoen Mr. Breetveltspeeltuin aan de Brauwstraat. 10.00 uur. Lente-doedag. Kinderboerderij De Punt. 13.00-15.30 uur. Voorronde Zeeuwse Belofte. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke-discoshow Big S. 20.00 uur. Nieuwerkerk Inzameling oud papier. Ge bouw Salem, Molenstraat. 9.30-11.00 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Zondag 30 maart Zierikzee Cantorij Vrijzinnige Ge meente, derde deel Paasora- torium, Gasthuiskerk. 9.30 uur. Oosterland Paasavonddienst met koor VZOS. Nederlandse Her vormde kerk. 18.00 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Maandag 31 maart Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Woensdag 2 april Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Donderdag 3 april Zierikzee Start cursus beter slapen. Wijkgebouw Jannewekken 10.19.30-21.30 uur. Brouwershaven Openbare vergadering com missie GGZ/OW-Milieu, Stadhuis, 19.30 uur. Vrijdag 4 april Zierikzee Openbare fractievergade ring van de PvdA in het ge meentehuis. Vergaderkamer 78. 15.00 uur. Inleveren artikelen voor- jaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. 19.30-21.30 uur. Concert in de Nieuwe kerk van een Hongaars koor en een oratoriumvereniging uit Middelharnis. 20.15 uur. Zaterdag 5 april Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Open huis Odd Fellow Loge Luctor et Emergo. Sint Ja- cobshofje, Vismarkt. 10.00- 16.00 uur. Voorjaarskinderkleding- beurs. 't Kofschip. 10.00- 11.30 uur. Interkerkelijk festival en volleybal. Sportcentrum Onderdak. 14.00-18.00 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering kinderkoor de Smalstadtertjes. Tonnen- magazijn. 19.30 uur. Zondag 6 april Zierikzee Zingen paasliederen. Leger des Heils, Poststraat 37. 17.00 uur. Renesse Concert duo Black Orpheus. De Babbel. 15.00 tot 18.00 uur. Advertentie' INSTALLATIEBEDRIJF I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3