Joke van Elsacker schrijft roman Torenklok van slag 'Secret and Lies' ook in Podium 't Beest Verton Vrouwen aangemoedigd met stimuleringsproject Oesterpercelen te koop bij vrije inschrijving Spoorzoeken vanaf 14 april epilepsie TivolA Ontwerp van de maand. 'Het palet van hun leven' in historisch decor KERKBERICHTEN Touwtrekken in De Vanger In totaal 86 kavels van vijf hectare Schoenen DONDERDAG 27 MAART 1997 NR 26153 MIDDELBURG - Artemis, het bureau voor vrou wenhulpverlening, begint maandag 14 april het pro ject Spoorzoeken. Een stimuleringsproject bedoeld om vrouwen - weer - op de rails te krijgen. In drie verschillende groepen kunnen vrouwen aan de slag om hun leven weer ritme te geven en bezig te zijn voor zichzelf en anderen. Groep 1 is een praatgroep waarin over bepaalde thema's kan worden gepraat en waar de deelnemers ook zelf onder werpen kunnen inbrengen. Groep 2 is een groep voor vrouwen die iets willen on dernemen op het gebied van creatieve vorming, muziek, sport en spel. Groep 3 is voor vrouwen die meer willen dan alleen maar bezig zijn. Zij gaan zich bezig houden met het maken van verkoopbare producten. De groepen zijn niet leef tijdsgebonden en belangstel lenden kunnen ook in alle drie de groepen participeren. Geïsoleerd Het vijf jaar oude Artemis probeert vrouwen aan te moedigen een plek in de maatschappij in te nemen en hun leven - opnieuw - zin te geven. Voor een grote groep vrouwen blijkt het moeilijk een draai te vinden in het da gelijkse leven. Zij voelen zich geïsoleerd en hebben vaak het idee dat niemand meer iets van hen verwacht, wat hen ontmoedigt om in zichzelf en in een toekomst te investeren. Artemis geeft vrouwen die in therapie zijn of zijn geweest, (ex-)psychiatrische patiënten en vrouwen in een sociaal isolement (bijvoorbeeld door verlies van hun partner) de gelegenheid hun eigen cre atieve ideeën en kwaliteiten te ontdekken en daar iets mee te doen. Groep 1 begint maandag 14 april om 9.30 uur. De tweede groep start donderdag 17 april om 9.30 uur en donder dag 17 april om 13.30 uur gaat groep 3 van start. Deel nemers die veel inspiratie op dóen in dit project kunnen doorgaan met het volgende project: Samen Sporen. Voor meer informatie of het aan vragen van een folder: 0118 - 642979. GOES - De alom geprezen film 'Secret and Lies' van Mike Leigh was in een zeer vroeg stadium al te zien in Zierikzee: vorig jaar september in het kader van het Zeeuws filmfestival. Spijtoptanten die deze rol prent misten, kunnen op donderdag 27 en vrijdag 28 maart terecht in Podium 't Beest in Goes. De relatie tussen twee vrou wen staat centraal. Cynthia is een wat labiele, blanke vrouw van middelbare leef tijd die wordt opgeschrikt door een telefoontje van Hor- tence, haar zwarte dochter die ze lang geleden voor ad optie heeft afgestaan. Aan vankelijk durft Cynthia de confrontatie met haar verle den niet aan, maar als het dan toch tot een ontmoeting tussen moeder en dochter komt maakt dat de emoties met een schok los. Ook de andere familieleden worden hierin betrokken. Uiteinde lijk blijkt dat iedereen wel iets te verbergen heeft, van daar de titel 'Secret and Lies'. 'De Verschrikkelijke' Eerder de komende week, op dinsdagavond 25 maart, ver toont Podium 't Beest de film 'Ivan de Verschrikkelijke' van Sergej Eiseristein. Tsaar Ivan wil eenheid scheppen in het verdeelde Rusland en weet zich ge steund door het volk. Boja ren proberen zijn plannen te verijdelen door samenzwe ring en verraad. Door de beelden in een snelle monta ge tegenover elkaar te plaat sen, toonde Sergej Eisenstein als eerste hoe in film de wer kelijkheid gemanipuleerd kan worden. In Ivan de Ver schrikkelijke echter stelt hij zijn camera in dienst van de pathos, een kitschvorm die hij tot kunst veredelt. Het eerste deel van de film werd onderscheiden met de Stalin- prijs. Er ontbreekt derhalve enige logica in het feit dat de vertoning van het tweede deel tot 1958 werd verboden. Eisenstein stierf voordat hij het derde deel kon voltooien. De filmvoorstellingen in Po dium 't Beest beginnen om 20.30 uur. BERGEN OP ZOOM - De af- delingen Zeeland en Noord- Brabant van de Epilepsie Vereniging Nederland hou den donderdag 17 april een thema-avond in Ziekenhuis De Lievensberg in Bergen op Zoom. Het onderwerp is: 'Kinderen met epilepsie en leerstoor nissen'. Gastsprekers zijn dr. Visscher, neuroloog en P. de Jong, begeleider van de Ber- kenschutse, School voor spe ciaal onderwijs aan kinderen met epilepsie. De aanvang is om 19.30 uur. Voor nadere in lichtingen: telefoon: 0118- 614225. -tc UJtVA. - Een modeschoen die gezien mag worden. Ontworpen met oog voor detail. En gemaakt voor optimaal loopplezier! Dat loopt perfect! wrajl sportieve schoen met h prima pasvorm. 189.- Als <perial« aanbieding ontvangt u zolang de voorraad strekt, bij aankoop va oen paar schoenen een praktisch reissetjo voor het poetsen van uw schoener Joke van Elsacker met haar gloednieuwe roman. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE - Joke van Elsacker-Ufkes in Zierikzee heeft eindelijk gehoor gegeven aan een jarenlang onderdrukt verlangen: ze heeft een roman geschre ven en in eigen beheer uitgegeven. Haar precieze leeftijd wil ze niet prijsgeven; die zou volgens haar nadelige invloed hebben op de verkoopcijfers. Maar het kan geen geheim zijn, dat er een lang leven aan dit boek vooraf is gegaan. Vragen over het hoe en waar om gaat ze resoluut uit de weg. Ze praat liever inhoude lijk over 'Het palet van hun leven', een familieroman die zich afspeelt tegen het histo risch decor van het achttien de eeuwse Brouwershaven. Joke Ufkes, oorspronkelijk afkomstig uit Vlissingen, schreef op de lagere school al dolgraag opstellen en later op de middelbare school zat ze liever in haar schrift te werken aan haar eerste jonge meisjesroman dan dat ze Franse werkwoorden of Duitse naamvallen leerde. Wellicht had haar bezieling tot ontplooiing kunnen ko men. Haar echtgenoot koes terde echter stringente nor men en waarden over de ta ken binnen een huwelijk en daar paste het schrijven van boeken niet in. Haar activiteiten op dit ge bied bleven beperkt tot ver- enigingsverslagjes, een co lumn onder pseudoniem voor een klein blad en verhaaltjes tijdens verloren uurtjes in de beslotenheid van de huiska- Mevrouw van Elsacker, in middels sinds november vo rig jaar weduwe, besloot toch vier jaar geleden zich te gaan toeleggen op een eigen roman. Ze woonde ruim zes tien jaar op Brouwershaven, even lang in Haamstede, en sinds krap twee jaar nu in 'De Veste' in de Manhuis straat in Zierikzee. Haar be langstelling ging altijd al uit naar de geschiedenis van de ze regio en in het bijzonder naar die van Brouwersha ven. Haar familieroman zou zich dan ook afspelen tegen het historische decor van de achttiende eeuwse Smalstad. Die periode koos ze bewust. ,,In die achttiende eeuw was er veel meer humor dan een eeuw later. Toen leefde men veel stijver en plechtiger." Onderzoek De schrijfster bracht vele uren door in de Zeeuwse bi bliotheek in Middelburg. Toen ze zich een beeld had ge vormd van de Brouwse sa menleving van toen, besloot ze daar haar fictieve verhaal over de flamboyante portret schilder Alexander uit Am sterdam in te plaatsen. Het vergaat Alexander aan vankelijk goed in de Smal stad. De adel waardeert hem voor zijn werk en hij krijgt steeds meer opdrachten. Zijn relatie met Lisa, dochter van een eenvoudige visser komt echter danig onder druk te staan als ook een verwende jonkvrouwe haar zinnen op hem heeft gezet. Bovendien dreigt een felle brand het prille geluk volledig te ver woesten. Een passage in het boek, bij het schrijven waar van mevrouw Van Elsacker haar emoties zelf niet in be dwang kon houden. De schrijfster lardeert het verhaal met oude gebruiken en gewoonten. ,,Er staat een versje in, een recept, uitleg dat mensen 's winters alleen met lichte maan op visite gingen, het gebruik van re genbakken en grote fornui zen, het bezoek aan de ker mis in Zierikzee en er staat heel veel in over de scheep vaart." Ze laat de hoofdpersonen aan de Haven wonen om die nau tische wetenswaardigheden een logische plek te kunnen geven. Twee hoofdpersonen laat ze consequent in het Zeeuws dialect spreken. Dat leek haar wel aardig. Toen 'Het palet van hun le ven' gereed was, zocht me vrouw Van Elsacker een uit gever. ,,Maar daar lagen nog zeven boeken voor me en had ik nog twee jaar geduld moe ten hebben, dat had ik niet." Ze besloot de hele onderne ming in eigen hand te nemen en stapte naar Drukkerij De Vries om het boek daar in ei gen opdracht te laten druk ken. Voor de verspreiding moet ze nu natuurlijk ook zelf zorgen evenals voor de publiciteit rond het uitkomen van deze familieroman. Al die nazorg heeft ze er graag voor over. Schrijven is voor haar geen kwestie van transpiratie en inspiratie. Het lukt gev/oon altijd, het is net zoiets als de kraan opendraaien.' De schrijfster van 'Het palet van hun leven' houdt van avond, donderdagavond,een inleiding over de totstandko ming van haar boek voor de bewoners van 'De Veste'. Op vrijdagmiddag 4 april wordt in het stadhuis van Brou wershaven een officiële re ceptie gewijd aan de presen tatie van deze historische familieroman. Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: Gasthuiskerk: 18.45 uur dhr. D. Vos. Vrijzinnige gemeente: Gast huiskerk: 19.45 uur ds. K. Hendrikse. Kerkwerve: 19.30 uur ds. G. v. d. Pol, dienst van Woord en Tafel. Serooskerke: 19.00 uur ds. H. W. Riphagen, bediening H.A. Burgh: 19.30 uur Gedachte- nisdienst. Haamstede: 19.00 uur ds. L. H. Kansen-Brasz, viering H.A. Renesse: 19.30 uur Gedachte- nisdienst van Goede Vrij dag. Noordwelle: Zie Renesse. Brouwershaven: Zie Geref kerk Brouwershaven. Zonnemaire: Zie Geref. kerk Brouwershaven. Dreischor: Zie Geref. kerk Brouwershaven. Noordgouwe: Zie Geref. kerk Brouwershaven. Ouwerkerk: 19.00 uur ds. J. Knoop, Nieuwerkerk. Vie ring H.A. Oosterland: 19.00 uur ds. J. de Haan, viering H.A. Sirjansland: 19.00 uur ds. H. J. Boer. Bruinisse: 16.00 uur ds. J. Smit (H.A. In 't Opper). 19.00 uur ds. J. Smit, H.A. Samen op Weg-gemeente Scharendijke: De Hoek steen: 19.00 uur da. H. B. Graafland, viering H.A. (Nieuwerkerk): Johannes- kerk (Kerkring): 18.30 uur dhr. H. Schipper, Kerkwer- Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur dr. A. Jobsen. Haamstede: 19.30 uur Goede Vrijdag m.m.v kantorij. Brouwershaven/Zonnemai- re: 19.30 uur ds. A. P. Spaa. Bruinisse: 19.00 uur pastor L. C. Hondius, Bruinisse. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 19.00 uur ds. J. A. Roose. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.00 u.ur ds. J. Oosterbroek. Kerkwerve: 19.00 uur ds. H. Korving. Haamstede: 19.00 uur ds. J. C. Hardeman. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 19.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 19.00 uur lees- dienst. Oosterland: 19.30 uur lees- dienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 19.00 uur lees- dienst. Nieuwerkerk: 19.30 uur lees- dienst. Bruinisse: 19.00 uur lees- dienst. Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 19.30 uur dhr. H. Molendijk. Oosterland: 19.30 uur lees- dienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 15.00 uur Kruis weg. 19.30 uur Goede Vrij dagviering pastor Verdaas donk. Gem. koor. Haamstede: Zondag 11.30 uur Eucharistieviering pas tor A. Verdaasdonk. Remonstrants Gereformeerde Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur mw. ds. E. L. van Dunné-de Bijll Nachenius. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samen komst in Middelburg. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Schoonhoven: A. Visser te Voorthuizen; te Vries: mevr. I. G. Clement, predikant voor buitengewo ne werkzaamheden (geeste lijk verzorger St. Nieuw Uni cum te Zandvoort); te 't Harde (2e pred.plaats): H. Roseboom te Bruchem en Kerkwijk. Aangenomen naar Enschede: B. J. van Haarlem te Appin- gedam c.a.; naar Deventer: H. J. D. Schaeffer te Buren; naar Wesepe: mevr. A. E. I. Zaal, kandidaat te Utrecht; het beroep door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamhe den (secretaris-generaal): dr. B. Plaisier te 's-Gravenhage; naar Waarde: P. de Graaf, kandidaat te Moerkapelle. Bedankt voor Krimpen aan den IJssel: H. A. Samsom te Voorthuizen; voor Moerka pelle: A. D. Goijert te Bun schoten. Beroepbaar: E. F. van Ver- schuer, Kuetiner Strasse 7, 19406 Sternberg (Duitsland), tel. 004938472963; mevr. L. de Bruin, Pimpelmees 47, 7827 BE Emmen, tel. 0591-633920. Gereformeerde Kerken Beroepen te Westervoort (SoW): mevr. drs. E. Huls man, kandidaat te Amster dam, die dit beroep heeft aangenomen; te Vuren: J. B. Fouché, kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangeno men; te Tiel als geestelijk verzorger bij de Stichting Boldershof te Druten en Tiel: drs. H. J. Klein Wolterink, proponent te Tiel, die dit be roep heeft aangenomen; te Nijverdal: P. Boomsma te Apeldoorn. Beroepbaarstelling: C. B. Fouché, Anjerlaan 6, 4214 EM Vuren. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Lisse en Voor schoten: B. van Veen, kandi daat te Kampen; te Dronten (wijk zuid): S. W. de Boer te Leek; te Ten Boer (2e predi kantsplaats): A. de Braak te Smilde; te Hardenberg-Oost (derde predikantsplaats): S. W. de Boer te Leek; te Haren: S. W. de Boer te Leek. Aangenomen naar Waddinx- veen: E. Brink te Nijmegen, die bedankte voor Bussum- Huizen, voor Hardinxveld- Giessendam, voor Middel burg, voor Rotterdam-Delfs- haven, voor Zoetermeer. Beroepbaarstelling: J. Werk man, Helperweststraat 28, 9721 BR Groningen, telefoon 050-5250816. Christelijke Gereformeerde Kerken Tweetal te Kampen: P. W. Hulshof te Delfzijl en S. Of ten te Rotterdam-Zuid. Beroepen te Stadskanaal: J. Verhage te Broek op Lange- dijk. Aangenomen naar Meppel: H. van den Heuvel te Dok- kum. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te 's-Gravenzande en te Alblasserdam: W. Vis scher te Amersfoort; te Hil versum: C. Hogchem te Bors- sele; te Rhenen: G. J. van Aalst te Ridderkerk; te Rot- terdam-IJsselmonde en te Middelburgh-Zuid: C. A. van Dieren te Stolwijk; te Rot- terdam-Alexanderpolder: J. J. van Eckeveld te Zeist; te Terwolde-de Vecht: W. Vis scher te Amersfoort; J. Driessen te Woerden; te Klaaswaal: J. Kareis te Ou- demirdum; te Rijssen: P. Mulder te Capelle aan den IJssel-Middelwatering; te Amsterdam: J. M. Kleppe te Rijssen. Bedankt voor Oosterland en voor Poortvliet: J. Kareis te Oudemirdum; voor Oud dorp: J. J. van Eckeveld te Zeist; voor Brakel: J. Spaans te Norwich (Canada); voor ^Kruiningen: G. Mouw te De Valk-Wekerom; voor Nieu werkerk (Zld.): A. Bac te Bo degraven; voor Meeuwen: G. Mouw te De Valk-Wekerom BRUINISSE - Onder auspi ciën van de Nederlandse Touwtrekbond wordt zater dag 5 april in sportzaal De Vanger in Bruinisse een in door mattentoernooi touw trekken gehouden. De organisatie is in handen van touwtrekvereniging Brutekracht uit Bruinisse. Er wordt getrokken in teams van acht personen en een coach. Het touwtrekspekta kel begint om 14.15 uur. Acht ploegen uit Zuid-West-Ne derland doen aan de wed strijd mee, waaronder een team van vissersvrouwen uit Breskens. CARAVAN MIDDELBURG - Veilig Ver- keer Nederland afdeling Middelburg houdt in april de cursus 'Veilig caravannen'. De cursus bestaat uit twee theorieavonden, een prak- tijkoefendag en een caravan keuring. De theorie-avonden zijn maandag 7 en maan- dagl4 april in het bureau van Politie Zeeland aan de Vrij landstraat 29 in Middelburg. De praktijkoefendag en cara vankeuring worden zaterdag 19 april gehouden op het par keerterrein bij De Hooizol der in Westkapelle. Voor nadere inlichtingen of aan melding: telefoon 0118- 629064. DEN HAAG - Tot vrijdag 4 april dit jaar bestaat ge legenheid om na een openbare inschrijving een bod uit te brengen op het huurrecht van 86 verschillende oesterpercelen a vijf hectare in de Oosterschelde. Het ministerie van LNV gaat de huurrechten tijdens een uitgiftebijeenkomst op donderdag 10 april toe wijzen aan de hoogste bieders. Het biedingsbedrag is een eenmalige 'inschrijfprijs'. Daarnaast zijn de huurders jaarlijks een (variabele) huurprijs verschuldigd, te beginnen met 2.500 gulden voor de periode van 1 mei 1997 tot 1 mei 1998. De gunning van de betreffen de percelen zal op basis van de hoogste inschrijving plaatsvinden. Op dezelfde bijeenkomst in Yerseke, waar de toekomstige huur ders door de heer W. H. M. Zuij derwij k van accoun tantskantoor Moret, Ernst Young bekend worden ge maakt, bestaat een mogelijk heid om op eventuele reste rende vrije percelen een bod uit te brengen. Twee dagen voorafgaande aan deze bijeenkomst zullen de enveloppen in aanwezig heid van dr. ir. L. M. P. van Duijn en A. Kouwenhoven namens de directie Visserij en op het kantoor van Moret, Ernst en Young in Naald wijk worden geopend. De eenmalige inschrijfprijs ver hoogd met de huurprijs van 2.500 gulden per perceel dient voldaan te worden na ontvangst van een factuur van de teammanager van de Dienst LASER Zuidwest. Index De huurovereenkomst voor een of meerdere percelen wordt tot wederopzegging aangegaan, telkens voor een periode van drie jaar en in gaande op 1 mei 1997. De huurprijs van een perceel kan worden bijgesteld. Voor het eerste jaar is het huurbe drag op 2.500 gulden be paald, daarna zal de huur prijs jaarlijks automatisch worden herzien aan de hand van de meest recente Consu mentenprijs-indexcijfers (CPI). Het uurwe'rk van de torenklok van de Neder landse Hervormde kerk aan het Torenplein in Oosterland is van slag. „Soms slaat hij niet en soms begint hij om twaalf uur en houdt pas om half één op," aldus één van de bezoekers van de bijeenkomst dinsdag in dorpshuis De Oosterhof in Oosterland tij dens welke het college van b en w zich presen teerde aan de inwoners van Oosterland. Wet houder G. van de Velde-de Wilde zegde toe de klok aan een onderzoek te zullen (laten) on derwerpen. (Foto: Marijke Folkertsma) ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 7