Straten Oosterland onder de loep Kiek Artistiek in 't Lange Uus In Brouwershaven negen minuten politie per dag Wandelen en varen bij voorjaarstocht Zeelandbrug drie nachten afgesloten Brochure zelfhulp vrouwen Fort Rammekens Stappenplan voor verkoop gemeentelijke gebouwen STREEKNIEUWS MUZIEKAGENDA i f DONDERDAG 27 MAART 1997 NR 26153 'De dominee kon de kerk niet eens vinden' OOSTERLAND - Het college van b en w van Schou- wen-Duiveland gaat de verkeersstructuur in Oos terland onder de loep nemen. De in 1992 in gebruik genomen hoofdontsluitingsroute door het dorp wordt door de Oosterlanders als onlogisch ervaren en ook op het gebied van de verkeersveiligheid valt er nogal wat te verbeteren. Dat bleek tijdens het bezoek van het college dinsdag aan Oosterland. Je ziet de kerk toren wel, maar je weet niet hoe je er met de auto bij moet komen, het wordt steeds moeilijker om vanaf de twee uitvalswegen die Oosterland rijk is de drukke N59 op te rijden en op verschillende plaatsen in Oosterland is de verkeerssituatie onduide lijk, zo luiden kort samenge vat de klachten van de Oos terlanders. Een verwarrende situatie is volgens de Oosterlanders 'ontstaan bij de kruising van de Molenweg en de Burge meester Van der Havestraat. ,,Het is niet duidelijk hoe je daar met de auto moet rij den," aldus één van de bezoe kers van de kennismakings avond in dorpshuis De Oosterhof. Volgens andere dorpsbewoners wordt op de kruising in kwestie ook nog eens te hard gereden en par keren sommige mensen hun auto in de bocht. Onduidelijk is volgens een ander hoe je vanaf de Molen weg de - van ver zichtbare - kerk moet bereiken. „Vroe ger ging dat makkelijk via de Achterweg, maar nu kan dat niet meer. Ik heb een keer staan wachten op een dominee die nogal laat was. Hij was het spoor bijster ge raakt en wist niet hoe hij bij de kerk moest komen." Onlogisch Wethouder C. Veerhoek toonde zich wat verrast door de klachten over de ver keersstructuur. Dat de ver keersveiligheid op de N59 ter sprake zou komen lag in de rede, maar dat er zoveel ge klaagd zou worden over de verkeersstructuur binnen de bebouwde kom had hij niet verwacht. „Blijkbaar zit het niet logisch in elkaar en als dat zo is moeten we daar ze ker naar kijken," aldus Veerhoek. Tijdens de kennismakings bijeenkomst werd ook aan dacht gevraagd voor de N59. Zowel de kruising van de Mo- lenweg met de N59 als de kruising van de Oud Heilige- weg met de N59 is, zo bena drukte de Oosterlandse on dernemer H. Freriks. „Ik zou graag zien dat daar zeer veel aandacht aan besteed wordt." Wethouder Veer- 'hoek kon Freriks op zijn wenken bedienen. De ge- De hoofdontsluitingsroute - in 1992 in gebruik genomen - wordt door veel Oosterlanders als onlogisch en verwarrend ervaren. De kerk, zo betoogden de Oosterlanders, is van ver te zien. Maar kom er maar eens bij. (Foto: Marijke Folkertsma) meente heeft om tafel geze ten met wegbeheerder rijks waterstaat en daarbij zijn toezeggingen gedaan. Belangrijkste toezegging is dat er binnen drie maanden een concreet plan voor verbe teringen op korte termijn ge produceerd wordt. Volgend jaar, zo verzekerde Veerhoek zijn gehoor, wordt daadwer kelijk de hand aan de ploeg geslagen. Binnen vijf jaar moeten alle problemen voor wat betreft de N59 zijn opge lost. GELDKISTJE ZIERIKZEE - In een wo ning aan 's Heer Lauwen- dorp in Zierikzee is inge broken tussen dinsdag 25 maart 17.30 uur en woensdag 26 maart 8.00 uur. Daarbij werd een geldkistje met 25 gulden aan muntstukken buit gemaakt. Gedupeerde is een 67-jarige man. MIDDELBURG - In het Pro vinciehuis in Middelburg heeft gedeputeerde L. Cop- poolse vanmorgen, donder dag, de brochure Vrouwen- zelfhulporganisaties in Zee land en daarbuiten gepresen teerd. De brochure is tot stand ge komen op initiatief van eeh aantal zelfhulpgroepen, met ondersteuning van het Pa tiënten/Consumentenplat form Zeeland en VMC Zee land. Coppoolse bood een exemplaar aan aan mevrouw A. Kooiman, adjunct-direc teur van Stichting Klaver blad Zeeland, en voorzitter van het Platform Zeeuwse Vrouwenraad mevrouw R. J. van Leeuwen. In de uitgave staan gegevens van zeven tien belangrijke organisaties die zich bezighouden met verschijnselen waar vrou wen vaak mee te maken heb ben. Zelfhulp is een belang rijk instrument om - via contact met lotgenoten - met meer zelfvertrouwen te wer ken aan de eigen gezondheid en genezing. Verdwaling in een soms uitzichtloos me disch circuit kan daarmee worden voorkomen. De bro chure wordt in een grote op lage verspreid onder belang stellenden en hulpverleners en is onder meer in bibliothe ken en bij gemeenten ver krijgbaar. VLISSINGEN - Fort Ramme kens in Vlissingen is van 28 maart tot en met 31 oktober - ook op eerste en tweede paas dag -opengesteld voor het pu bliek. Dit fort uit 1547 is het oudste in West-Europa van dit type. In 1809 is in opdracht van Na poleon de zestiende-eeuwse bebouwing op de binnen plaats gesloopt en vervangen door kazematten. In twee van deze kazematten is een expositie ingericht over het verleden van het fbrt en over de omliggende natuur met onder andere muurplanten. Fort Rammekens is te vin den bij bosgebied Ramme- kenshoek, bij Ritthem. Het is dinsdag tot en met zondag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. COLLECTE KERKWERVE - De totale op- brengst van de Reumacollec te op Kerkwerve bedraagt 440,10 gulden. Onderzoek naar onveiligheidsgevoel BROUWERSHAVEN - ,,Voor de kern Brouwersha ven is maar negen minuten politie per dag beschik baar. Dat is misschien net genoeg om één proces-ver baal uit te schrijven." Die mededeling deed L. Obbink, voorzitter van de Dorpsraad Brouwersha ven woensdagavond tijdens een openbare vergade ring in het Tonnenmagazijn. Hij deed dat naar aanleiding van een uitleg over het op stellen van een integraal vei ligheidsbeleidsplan door de gemeente Schouwen-Duivè- land. Die inleiding werd ge geven door L. Vorster, mede werker openbare orde en veiligheid bij de gemeente. De eerste fase van het plan bestaat uit een inventarisa tie naar zowel objectieve ge vallen van onveiligheid als naar gevoelens van onveilig heid, die onder de bevolking leven. Die inventarisatie ge beurt door middel van ge sprekken met verschillende instanties, zoals: dorpsra den, woningbouwverenigin gen, politie, horeca, scholen gemeenschappen en ouderen- groeperingen. Stadswacht Obbink stimuleerde de aan wezigen aan te geven wat er schort aan de veiligheid in Brouwershaven. Daarop pleitte secretaris van de Dorpsraad C. Padmos voor meer politie op straat of in stelling van een stadswacht. „De tijd van meer blauw op straat is voorbij," luidde één van de reacties, Het functioneler inzetten van parkeerwachters was een andere. „Waarom ter roriseren die parkeerswach- ters in Zierikzee burgers, die vijf minuten te lang hun auto laten staan? Laten ze nou eens echt handelen in het be lang van de veiligheid," bracht bestuurslid J. Koster te berde en kreeg daarop bij val vanuit de vergadering. Brommers Een andere klacht betrof de overlast van brommers met name in het plantsoen, dat als brommercircuit gebruikt zou worden. Verder werd ge klaagd over het feit, dat vrij wel alle voetpaden zijn om gezet in paden voor fietsen en brommers en dat de wan delaars in Brouwershaven een vergeten groep dreigen te worden. Vorster liet weten dat bij de gemeente intern de mogelijk heid van stadswacht c.q. re- creatiewacht wordt onder zocht. Padmos verzocht hem vrien delijk verdere rapportage ten aanzien van het integraal veiligheidsbeleid in eenvou dige, voor ieder begrijpelijke taal op te stellen en niet in ambtelijke teksten, zoals ge bruikt in de startnotitie van de gemeente. Die toezegging deed Vorster. De vertegenwoordigers van de Vrouwen Advies Commis sie (VAC) grepen dit onder werp aan door te wijzen op de door hen opgestelde ad viezen voor een beter belich tingsplan. Sommige onder delen ervan zijn uitgevoerd, maar het stoort hen dat de schriftelijke terugkoppeling van gemeentezijde op hun advisering volledig ont breekt. Obbink zei begrip te hebben voor die onvrede, maar ver wachtte dat dit in de toe komst beter zal verlopen nu voormalig gemeentesecreta ris van Zierikzee M. Walra ven is aangewezen als func tionaris voor de regionale Dorpsraden. OUD PAPIER NIEUWERKERK - In ge bouw Salem aan de Molen straat in Nieuwerkerk wordt zaterdag 29 maart oud papier ten bate van de zending inge zameld. Belangstellenden kunnen er tussen 9.30 en 11.00 uur terecht. De afdeling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen hield dinsdagmiddag een paaslunch in dorpshuis De Schutse in Haamstede. Ieder jaar rond Pa sen organiseert de afdeling een activiteit en om de drie jaar is dat de gezamenlijke lunch. Er namen dinsdag 27 leden deel aan de sfeer volle maaltijd bestaande uit soep, diverse broodsoorten, kroketten, kaas en vleeswaren en fruit toe. (Foto: Marijke Tolkertsma) VW-Brouwershaven naar stadhuis ZIERIKZEE - Er is een procedure met stappenplan nodig bij de verkoop van gemeentelijk gebouwde ei gendommen. Het college van b en w van Schouwen- Duiveland heeft behoefte aan een overzicht van de ze panden en aan een.te volgen procedure bij de verkoop ervan. Dit voorstel komt aan de or de in de openbare vergade ring van de commissie grond gebiedzaken, openbare wer ken en milieu op donderdag 3 april in het stadhuis in Brou wershaven, aanvang 19.30 uur.Eén van die panden be treft het pand Markt 5 in Brouwershaven, waar thans nog het WV-kantoor in ge vestigd is. Dit onderkomen is te klein gebleken. Het is de bedoeling de VW in Brou wershaven te verplaatsen naar het inmiddels leeggeko men stadhuis. Voor het ge bruik van deze nieuwe loca tie moet een huur overeenkomst worden vast gesteld. Ook daarover wordt de commissie advies ge vraagd. Na de verhuizing zal het pand Markt 5 ook worden betrokken bij de te verkopen gemeentelijke panden. Verklikkerlicht Het college verwacht dat bij goed in de markt liggende objecten zich meerdere ge gadigden zullen aanmelden. Een objectieve keuze wordt volgens b en w gemaakt door middel van een openbare in schrijving via een notaris kantoor. De agenda voor deze commis sievergadering vermeldt verder een voorstel tot over name van het verklikker- licht en het in erfpacht ne men van de ondergrond. Het verklikkerlicht is een vroe ger gebruikte lichtopstand in het duingebied van de voor malige gemeente Wester schouwen. De Vaarmarkeringsdienst is eigenaar van het verklikker licht. Omdat Rijkswater staat geen belang meer heeft bij het object overweegt men het te slopen. Het object kan, volgens het college worden beschouwd als een 'jong mo nument'. Slopen zou derhal ve te betreuren zijn, vinden b en w. Het verklikkerlicht verkeert in goede staat met uitzondering van de deur. Het opknappen van de deur zal ongeveer 1.750 gulden kosten. De ondergrond dient in erfpacht te worden geno men. De jaarlijkse canon is vastgesteld op vijftig gul den. Oosterschelde en Neeltje fans ZIERIKZEE - Op de boot stappen in Zierikzee, va ren over de Oosterschelde om vervolgens af te stap pen op Neeltje Jans om daar een wandeling te ma ken. Dat kan tijdens de voorjaarstocht zaterdag 5 april. De vaartocht wordt verzorgd door Ms. Friesland. Het schip is aangepast voor rol stoelgebruikers. De Fries land vertrekt op 10.30 uur vanaf de kade in Zierikzee en is om ongeveer 16.30 uur weer terug in Zierikzee. Rond lunchtijd legt de boot aan op Neeltje Jans waar een wandeling van twee uur uit gezet is. De wandeling gaat om 14.00 uur van start bij het naambord van Natuurmonu menten en Het Zeeuws Landschap - de organisato ren van het evenement - aan de Oosterscheldekant van de parkeerplaats van Water land Neeltje Jans. Tijdens de wandeling maken de deelne mers kennis met de nog jonge natuur van Neeltje Jans. Vo gelliefhebbers wordt aange raden een verrekijker mee te nemen. Tijdens de wandeling wordt ook een bezoek gebracht aan het beschilderde tunneltje dat de natuur aan de Ooster schelde verbindt met de dui nen aan de Noordzeekant van het eiland. Hier heeft kunstschilder Kees van Gilst vogels levensgroot tot leven laten komen in allerlei ka rakteristieke houdingen ter wijl de geluiden van de op Neeltje Jans voorkomende vogels in de tunnel te horen zijn. Wie meer wil weten of zich aan wil melden, kan bellen: 414995. AUTOKRAAK SCHARENDIJKE - Aan de Langedijk in Scharendijke is dinsdagmiddag omstreeks half drie een auto opengebro ken. Uit de auto, eigendom van een 49-jarige man uit Aken, is een handtas gesto len met daarin verschillende kleine goederen. ZIERIKZEE tot 16.00 uur. Verder staat de kinderboerderij woensdag Paaszangdienst 30 april met een stand op de Oranjemarkt op het Haven plein. In de Christelijke Gerefor meerde kerk in Zierikzee wordt maandag 31 maart een paaszangdienst gehouden. Kinderkoor de Sjofar en Christelijk Gereformeerd koor De Lofstem verlenen hun medewerking. Ds. H. Velema verzorgt de medita tie. De dienst begint om 9.30 uur. Spreekuur FNV De FNV houdt woensdag 2 april een gratis spreekuur in het MFC Zierikzee aan de De Huybertstraat. De bijeen komst is van 10.00 tot 11.30 uur. Voor nadere inlichtin gen of aanmelding: telefoon 414263. Lezing NBVP De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt op woensdag 16 april een bij eenkomst in de Havenzaal van Theater Mondragon. T. Sluiter van de Natuur- en Vo gelwacht houdt een lezing over de natuur- en vogel wacht in het Zeeuwse land schap. De bijeenkomst be gint om 19.30 uur. Kinderboerderij Het evenemententeam van Kinderboerderij De Punt in Zierikzee houdt in april een actiemaand voor de aanschaf van speeltoestellen voor het speeltuintje. Van 1 tot en met 13 april worden in Zierikzee en omstreken gevulde koe ken huis-aan-huis verkocht. Zaterdag 19 april houdt De Punt van 8.00 tot 17.00 uur een rommelmarkt met verlo ting in De Beuze, De Natio nale Kinderboerderijendag is zaterdag 26 april, van 10.00 Collecte De coll'ecte voor het Natio naal Reumafonds heeft in Zierikzee 5249,50 opge bracht. HAAMSTEDE Paaszarigdienst In de kerk van de gerefor meerde gemeente aan de An- kerweg in Haamstede wordt maandag 31 maart, Tweede Paasdag, een paaszangdienst gehouden. De dienst begint om 10.00 uur. RENESSE Paasmorgendienst De Kopergroep van muziek vereniging Luctor et Emergo verleent zondag 30 maart haar medewerking aan de Paasmorgendienst in de Ja- cobuskerk in Renesse. Zij speelt een speciaal geschre ven arrangement van Gezang 200 uit het Liedboek der ker ken. De dienst wordt beslo ten met 'O happy day'. Beide arrangementen zijn van diri gent Henk Blom. De kinde ren van de zondagsscholen Mirjam en De Goede Herder spelen een Paasspel over het leven van Paulus. Voorgan ger is ds. P. Goodijk. De dienst begint om 9.30 uur. ELLEMEET Reumafonds De collecte voor het Reuma fonds heeft in Ellemeet 215,60 gulden opgebracht. Werk van drie kunstenaars te zien ZIERIKZEE - Marco Gasparri, Monique van de Ven en Henricus A. Klabbers exposeren vanaf 10 april in 't Lange Uus in Zierikzee. De expositie is een initia tief van Kiek Artistiek. Kunst wordt meestal ten toongesteld in galeries. De meeste mensen lopen daar toch niet zo gemakkelijk naar binnen. „Dat is jam mer, want kunst kan een ver rijking van je leef- en/of werkomgeving zijn," aldus Kiek Artistiek in een persbe richt. Kiek Artistiek pro beert op laagdrempelige lo caties een breed publiek kennis te laten maken met diverse kunstdiciplines. Het is de bedoeling dat onge veer om de drie maanden een nieuwe expositie wordt inge richt. Die exposities tonen meestal verschillende disci plines. Tijdens de expositie in 't Lange Uus toont de Itali aanse kunstenaar Marco Gasparro olieverfschilderij en en stillevens. Hij volgde zijn kunstopleiding aan de Academie in Florence en Pi- sa. Verder wordt werk getoond van Monique van de Ven. Haar keramische objecten hebben vaak een bolle vorm als uitgangspunt. Henricus A. Klabbers toont in de Zie- rikzeese designwinkel olie verf-, acryl-, en pastelschil derijen. Het werk van Klabbers is abstract, strak van belijning en helder van kleur. De expositie loopt tot 30 juni. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug wordt gedurende drie nachten tijdelijk voor het verkeer afgesloten. Het gaat om de nachten van dinsdag 8 op woensdag 9 april, van woensdag 9 op donderdag 10 april en van donderdag 10 op vrijdag 11 april. De stremmingen beginnen steeds om 23.45 uur en duren tot 05.00 uur. Er wordt gewerkt aan de ver vanging van de dwarskracht- deuvels, de voegovergangen in de brug. Van de gelegen heid wordt ook gebruik ge maakt om herstelwerkzaam heden uit te voeren aan de leuningen, de geleiderail en de verlichting. Om de overgangen goed te kunnen stellen, moet de brug onbelast zijn. Alleen voor de hulpdiensten, zoals ambu lance, politie en brandweer, wordt een uitzondering ge maakt. Wel is de diensten ge vraagd hun doorgang zo mo gelijke tijdig te melden. Het overige verkeer wordt met behulp van borden om geleid via de weg over de stormvloedkering. Tenzij anders vermeld, beginnen alle uitvoeringen om 20.00 uur. 4 april: Nieuwe Kerk, Zierikzee. Concert door het koor 'Maróthi György Kóres (Hongarije) en de Chr. Oratoriumvereniging 'Middelharnis' m.m.v. Wim Diepenhorst, orgel. 6 april: Dorpshuis, Renesse. Koffieconcert Mannenkoor De Westhoekzangers met omlijsting vierhandig pianospel (14.00). 19 april: StWillibrorduskerk, Zierikzee. Hanni Barendrecht. fluit, Theo Peeters, hobo en Wim Boer, orgel. (Ars Musica). Muziek- of zangverenigingen wordt verzocht om zo spoedig mogelijk na het bekend worden van de datum van hun con cert/uitvoering deze uitsluitend schriftelijk door te geven aan M. van der Veer, Mastqatstraat 12, 4301 WG Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5