Lichtboei wil eetcafé Getuigen van brand openen herbouwd Zeeuwse Stromen en kringloopwinkel Tweede Nieuwsbodereis Subsidie 10.000 gulden voor Beachpop-f estival Provincie doet mee in gesloten mail-netwerk Toestemming uitbreiding supermarkt Geen subsidie restauratie van tuinmuur bij gasthuis Goesenaar in Middelburg ontvoerd en afgeperst AGENDA DONDERDAG 27 MAART 1997 NR26153 BRUINISSE - De provin cie heeft geen bezwaar tegen uitbreiding van de AH-supermarkt aan De Dreef in Bruinisse. Deze week werden de tegen dat plan ingebrachte be denkingen ongegrond verklaard. In Bruinise zelf stuitten de plannen van super markt-eigenaar Van Veldhuijzen en in het verlengde daarvan de herinrichting van het plein voor de super markt op bezwaren. Door de gemeente wer den die bezwaren onge grond verklaard. De pro vincie kan zich vinden in de zienswijze van de ge meente. „Bij ons bestaan geen planologische be zwaren," schrijft de pro vincie in een brief aan de gemeente. Van provincie Zeeland ZIERIKZEE - De Stichting Beach Pop krijgt een subsidie van tienduizend gulden van de provincie Zeeland. Dat heeft de provincie deze week besloten. Het subsidieverzoek van het bestuur van de Stichting Be ach Pop werd eerder voor ad vies door de provincie door gestuurd naar de sector cultuur van de Stichting VMC Zeeland. Die oor deelde positief hetgeen voor de pro vincie aanleiding is geweest het subsidieverzoek te hono reren. De subsidie wordt verleend in vijftig procent van de door de Stichting Beach Pop te be talen uitkoopsommen, hono raria en reis- en verblijfkos ten van de optredende artiesten. Beach Pop kan een voorschot van achtduizend gulden tegemoet zien. Voor waarde van de provincie is dat zij tijdig schriftelijk wordt geïnformeerd over het festivalprogramma. Ook eist de provincie een volledig fi nancieel overzicht. Het Beach Pop-festival staat gepland voor zaterdag 12 juli en wordt gehouden op een terrein aan de Brouwersdam tussen Scharendijke en Re- nesse. Op het programma staan optredens van Critical Mass, Nasty, Fortune Fairy tales, de Mosselman en Cap tain Jack. 'Huisjes geen kerkelijke gebouwen' OOSTERLAND - De provincie Zeeland weigert sub sidie te verstrekken voor de restauratie van tuin muur en toegangshek voor de huisjes van het Gast huis in Oosterland. Dat blijkt uit een brief van de provincie aan de gemeente Schouwen-Duiveland. Volgens de provinciale Ver ordening Monumentensubsi dies Zeeland wordt uitslui tend subsidie verleend voor restauratie en/of groot on derhoud aan kerkelijke ge bouwen, kastelen, landhui zen, buitenplaatsen en molens. De provincie ver strekt normaliter een subsi die van 10 procent van de te maken restauratiekosten. „De huisjes van het Gasthuis vallen niet onder de catego rie 'kerkelijke gebouwen', maar onder die van 'liefdadi ge instellingen," aldus de provincie in haar brief aan de gemeente. „In subsidië ring van de restauratie in de ze categorie voorziet de pro vinciale verordening niet." Eigenaar van de huisjes is de Diaconie van de Nederlands Hervormde Gemeente Oos terland. Met de restauratie van tuinmuur en toegangs hek is een bedrag van 41.310 gulden gemoeid. Monumentenzorg Tegelijkertijd met het subsi dieverzoek aan de provincie Zeeland is ook een verzoek om financiële steun uitge gaan naar de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Daar is nog geen antwoord op ge komen. De rijksdienst zou 80 procent van de restauratie kosten voor haar rekening moeten nemen. Bedreiging met steekwapen MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Goes werd gisteren, woensdag, in Middelburg ontvoerd en afgeperst. De man werd daarbij be dreigd met een steekwapen. Omstreeks 14.30 uur reed de man uit Goes met zijn auto over de Oostperkweg in Middelburg toen een vaal oranje gekleurde auto - vrij nieuw - voor hem stop te zodat de man uit Goes zich gedwongen zag even eens te stoppen. De be stuurder van de oranje auto stapte ongevraagd in bij de Goesenaar en dwong deze onder bedreiging van een steekwapen door Middel burg, Nieuw en Sint Joos- land via Arnemuiden over de oude rijksweg richting Lewedorp te rijden. Tussen Arnemuiden en Le wedorp werd het slacht offer gedwongen om te stoppen en zijn geld af te ge ven. Vervolgens moest hij de motorkap van zijn auto openen. Door de verdachte werd wat gerommeld aan de motor. Hij zei tegen het slachtoffer dat hij de auto gesaboteerd had en het niet moest wagen daarmee weg te rijden omdat de auto dan zou ontploffen. De overval ler maakte zich daarop uit de voeten. Toen de melding van het incident bij de poli tie binnenkwam is de oude rijksweg tussen Arnemui den en Lewedorp voor alle verkeer afgesloten. De Ex plosieven Opruimings Dienst (EOD) uit Culem- borg werd gewaarschuwd om de auto van het slacht offer te onderzoeken op ex plosieven. Uit onderzoek bleek dat er zich geen ex plosieven in bevonden. De politie is op zoek naar een man van naar schatting 40 jaar oud, 1.80 a 1.90 lang. De man spreekt met Rotter dams accent en was gekleed in een zwartjack en een blauwe spijkerbroek. Toekenning subsidie als voorwaarde MIDDELBURG - Gedeputeerde staten zijn bereid mee te werken aan het project on-line, een grens overschrijdend gesloten mail-netwerk voor politie, justitie en bestuur. Voor dit project is Europese sub sidie aangevraagd. Het Euregionaal veiligheids- overleg Scheldemond breidt de grensoverschrijdende sa menwerking op het gebied van de openbare orde en vei ligheid uit. Behalve intensivering van de operationele samenwer king richt het streven zich ook op een verbetering van de informatie- en communi catiemogelijkheden tussen de operationele diensten. Het mail-netwerk voorziet - volgens de provincie - in een behoefte omdat er geen net werk met België bestaat en zelfs de verbindingen van het nationaal noodnet niet over de grenzen reiken. Ook een koppeling met het Lim burgs/Duitse en het Engelse netwerk is een mogelijkheid. Subsidie is aangevraagd bij het Europese Interreg II sub sidieprogramma voor de Eu- regio Scheldemond. Voor waarde voor het krijgen van die subsidie is dat de deelne mende partijen ook een eigen bijdrage leveren aan het pro ject. De kosten bedragen 7500 gulden per netwerkaan sluiting of het inbrengen van een computer met de beno digde voorzieningen. De pro vincie wil twee werkstations en de voorkeur gaat voorals nog uit naar de laatste optie. Daar de computers in het provinciehuis toch aan ver vanging toe zijn, hoeft er geen extra budget ter be schikking worden gesteld. De provincie stelt eigen deel name afhankelijk van de toe kenning van subsidies. Donderdag 27 maart Zierikzee Open huis. Israël Producten Centrum. 12.00 tot 19.00 uur. Gemeenteraadsvergadering Schouwen-Duiveland, Theater Mondragon. 19.30 uur. Cantorij Vrijzinnige Ge meente, eerste deel Paasora- torium, Gasthuiskerk. 20.00 uur. Ellemeet Bonte avond. Openbare ba sisschool 't Mêêtje. 19.00 uur. Brouwershaven Modeshow 55-plus in woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Vrijdag 28 maart Cantorij Vrijzinnige Ge meente, tweede deel Paas- oratorium, Gasthuiskerk. 19.45 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Zaterdag 29 maart Zierikzee Opening nieuwe seizoen Mr. Breetveltspeeltuin aan de Brauwstraat. 10.00 uur. Lente-doedag. Kinderboerderij De Punt. 13.00-15.30 uur. Voorronde Zeeuwse Belofte. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke-discoshow Big S. 20.00 uur. Nieuwerkerk Inzameling oud papier. Ge bouw Salem, Molenstraat. 9.30-11.00 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Zondag 30 maart Zierikzee Cantorij Vrijzinnige Ge meente, derde deel Paasora- torium, Gasthuiskerk. 9.30 uur. Oosterland Paasavonddienst met koor VZOS. Nederlandse Her vormde kerk. 18.00 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Maandag 31 maart Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Woensdag 2 april Zierikzee Gratis spreekuur FNV. MFC. 10.00-11.30 uur. Donderdag 3 april Zierikzee Start cursus beter slapen. Wijkgebouw Jannewekken 10. 19.30-21.30 uur. Brouwershaven Openbare vergadering com missie GGZ/OW-Milieu, Stadhuis, 19.30 uur. Vrijdag 4 april Zierikzee Openbare fractievergade ring van de PvdA in het ge meentehuis. Vergaderkamer 78. 15.00 uur. Inleveren artikelen voor- jaarskinderkledingbeurs. 't Kofschip. 19.30-21.30 uur. Concert in de Nieuwe kerk van een Hongaars koor en een oratoriumvereniging uit Middelharnis. 20.15 uur. Zaterdag 5 april Zierikzee Cursus 'Dromen een weg tot zelfkennis'. De Lichtboei, MFC. 10.00-16.00 uur. Open huis Odd Fellow Loge Luctor et Emergo. Sint Ja- cobshofje, Vismarkt. 10.00- 16.00 uur. Voorjaarskinderkteding- beurs. 't Kofschip. 10.00- 11.30 uur. Interkerkelijk festival en volleybal. Sportcentrum Onderdak. 14.00-18.00 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering kinderkoor de Smalstadtertjes. Tonnen- magazijn. 19.30 uur. Zondag 6 april Rencsse Concert duo Black Orpheus. De Babbel. 15.00 tot 18.00 uur. V Nieuwbouw Renesser hotel bereikt vandaag hoogste punt Uitbreiding activiteiten noopt tot uitbreiding personeel van de Zeeuwse Stromen. Dogger: „Wij doorbreken de hiërarchiek van de horeca. Er werken hier vierentwin tig mensen die meer ver stand van horeca hebben dan wij. Zij bepalen hoe de zaken worden aangepakt. Wij prik kelen hun creativiteit en coördineren de zaken." Van Vliet: „We werken met teams en teamleiders. De verantwoording wordt di rect aan personen gekop peld." De exploitatie van het hotel is ondergebracht in de beslo ten vennootschap Luctor Re- nesse. Bestuurders hiervan zijn Van Vliet, Dogger en projectontwikkelaar C. van Geest uit Vierpolders. De grond is in erfpacht uitgege ven door de Stichting Renes- se. Wat de bouw van het hotel gaat kosten en wie dat be drag fourneert, willen de ini tiatiefnemers niet kwijt. Op termijn worden de depen dances naast het hotel ge sloopt om ruimte te maken voor bungalows. Kokosnoten Medewerkers en bouwvakkers van de Zeeuwse Stromen met op het betonpaneel aan de kraan de initiatiefnemers K. Dogger en L. van Vliet. (Foto: Marijke Folkertsma) RENESSE - Het nieuwe hotel de Zeeuwse Stromen wordt half juli geopend door alle mensen die betrok ken waren bij de brand die het hotel op 30 juli vorig jaar verwoestte. Vandaag, donderdag, bereikt de bouw zijn hoogste punt. Het nieuwe Zeeuwse Stro men gaat 74 kamers tellen met daarbij twee suites en twee bruidssuites. Het ge bouw krijgt acht congres ruimtes en verder een restau rant met 250 zitplaatsen en een wintertuin, een apart café, een binnen- en een bui tenzwembad en een sauna/fitnessruimte. Het gebouw heeft drie lagefi. Keuken, café en opslagruim ten komen in de kelder. De entree krijgt met gebruik van veel glas een open karak ter. Voor en achter het ge bouw komen terrassen. De inrichting van het hotel valt te omschrijven als 'Tos- caans' met de kleuren geel, blauw en terracotta. De eet- en drinkgedeelten krijgen een maritiem karakter. Het restaurant gaat '4 Beaufort' heten, het- café '16 Kwad raat'., t - In' de exploitatie van de'3 Zeeuwse Stromen kiezen ini-.- tiatiefnemers L. de Vries en K. Dogger voor het bieden van faciliteiten aan het mid den- en kleinbedrijf in een cirkel van Amsterdam, Utrecht, Den Bosch, Tilburg en Zeeland. „En dat breder als de congresmarkt, legt Dogger uit. „We zijn er ook 'voor trainingen, opleidin- gen, personeelsfeesten of .kick-offs van nieuwe cam pagnes." Voor de particulier biedt het hotel logies en ontbijt voor omstreeks honderd gulden. De kamers doen in niets den ken aan „Novotel-kamertjes met grijze bedjes," zoals Van Vliet ze omschrijft. Van Vliet: „Wij zijn een-vierster- renbedrijf, maar dan een an der viersterrenbedrijf en re kenen eigenlijk een driesterrenprijs." Voor wie het kantoor niet kan verge ten, zijn de kamers uitgerust met pc-, fax-, en ISDN-aan- sluitingen. Met een gemid delde bezetting van 65 pro cent kunnen de initiatiefnemers - althans voor het eerste jaar - leven. Het vernieuwde Zeeuwse Stromen biedt werk aan vijf entwintig mensen in vaste dienst en verder nog enkele leerlingen en stagières. Als de omzet terug op het oude niveau is, kan het vaste be stand uitgroeien naar 30 tot 32 mensen. In totaal, inclu sief ingehuurde krachten, biedt het hotel werk aan on geveer vijftig mensen. Even onconventioneel als het interieur is het werkklimaat Het interieur van de Zeeuw se Stromen is ontworpen doorB. Kopuit van Nedwick BV uit Harderwijk en zit vol met fantasievolle details. Zo zijn de tafelbladen op de ho telkamers gemaakt van ge perste kokosnoten, is de bar gemaakt van wrakhout en de plafonds van bar en restau rant bekleed met katrollen en canvas zeilen. Onconventioneel Ook de opening in de tweede week van juli zal onconven tioneel zijn. Van Vliet: „Die gebeurt niet door een hoog heid of commissaris van de koningin. We willen de ope ning laten verrichten door medewerkers, gasten, brand weerlieden, kortom iedereen die aanwezig was ten tijde van de brand. Daarna is het open huis." ZIERIKZEE - Een cultureel eetcafé en een kring loopwinkel prijken bovenaan het verlanglijstje van Sociaal Kultureel Werk de Lichtboei in Zierikzee. Daarnaast wil de Lichtboei financiële ruimte van de gemeente voor uitbreiding van de personeelsbezet ting. Voor het realiserén van de plannen is de hulp van de ge meente nodig. Maar waar voor het eetcafé de gemeen te, volgens Prager kan vol staan met het verlenen van een garantiesubsidie, moe ten er voor de kringloopwin kel meer drempels worden genomen. De dagactiviteiten moeten bijvoorbeeld worden bege leid door een professionele kracht. Daarom vraagt de Lichtboei in het werkplan voor 1998 om de aanstelling van een agogisch medewer ker voor zestien uur en van een opbouwwerker voor mi nimaal eenzelfde aantal uren. Maar ook voor de hand having van de kwaliteit van het huidige aanbod moet de formatie worden verhoogd. Zo zouden de uren van de jon gerenwerkster van acht uur moeten worden verhoogd naar zestien uur. „Zij moet zich nu veel te veel bezighou den met ondersteuning van de boekhouding. Dat kan na tuurlijk nooit de bedoeling zijn," aldus Prager. De uitbreiding van de forma tie in 1998 is wat Prager be treft slechts de eerste fase. Al twee jaar geleden klopte de Lichtboei bij de gemeente Zierikzee aan voor verster king van het personeelsbe stand. „Maar daar is nooit wat van gekomen." Bij het krieken van de dag zijn vanochtend 45 Schouwen-Duivelanders vertrokken voor de tweede Nieuwsbodereis van dit seizoen naar Kent. De reizigers werden vanochtend kort na vertrek op de gevoelige plaat vastgelegd voor een partij 'grof grind' op Neeltje Jans. 1 Rond deze tijd, donderdagmiddag laat, arri veert het gezelschap bij het hotel Wellington in het kuuroord Royal Tunbridge Wells. Za terdagavond eindigt de reis met een diner in het Grevelingenrestaurant. (Foto: Marijke Folkertsma) i 4 een sociaal isolement te ra ken. Ze kunnen voor hun maaltijden natuurlijk ge bruik maken van Tafeltje- Dekje. Maar ze vinden dat zelf niet de juiste oplossing.' Buffetvoorziening Als locatie denkt Prager aan het schoolgebouw aan het Jannewekken. Dit wordt momenteel opgeknapt en ge schikt gemaakt voor ver schillende onderwijsvormen en de Peuterspeelzaal Harle kijn. In het gebouw komt ook een buffetvoorziening. „We kunnen daar iets heel leuks van maken. Onder goe de afspraken met de horeca. Daar moeten we geen concur rent van worden," aldus Pra ger. Ook de kringloopwinkel is bedoeld voor mensen die om bepaalde redenen in een iso lement dreigen te geraken. Volgens Prager hebben zij grote behoefte aan dagactivi teiten. Hij staaft dat met aanvragen van verschillende organisaties, zoals Vluchte lingenwerk, Riagg, sociaal werkvoorzieningsschap en huisartsen. Volgens Prager kunnen de dagactiviteiten in verschil lende vormen worden aange boden. Zijn voorkeur gaat uit naar een kringloopwin kel, omdat daar mensen te recht kunnen voor verschil lende werkzaamheden. „Iemand die technisch is kan bijvoorbeeld dingen repare ren. Een ander kan zich be zighouden met administra tieve werkzaamheden en weer een ander met de ver koop. Dat is voor ons de meest ideale vorm." Dat blijkt uit het Werkplan 1998 dat door de Lichtboei is gemaakt. Het Cultureel Eet café is volgens dit werkplan een van de speerpunten van de Lichtboei. Volgens direc teur van de Lichtboei, R. Prager, bestaat er met name vanuit de stichting Vluchte lingenwerk Zierikzee be hoefte onder vrouwelijke statushouders om iets om handen te hebben. „En al is het dan niet emancipato risch, hun kundigheid ligt wel veelal op kookgebied. Bovendien doen ze dat graag," verklaart hij de wens tot het opzetten van het eetcafé. Het hout snijdt echter aan twee kanten, want met het eetcafé kan ook een groeien de groep alleenstaanden worden bediend. Deze heb ben behoefte aan een klein schalig aanbod van een voor delige maaltijdvoorziening. Prager: „Vaak betreft het hier mensen die dreigen in Rudi Prager

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3