Service overheid slecht Den Bommel krijgt bronzen beeld van Ollie B. Bommel Coffeeshops niet meer welkom bij ABN Amro Beperking op strand Cadzand is opgeheven RTL5 zendt omstreden film 2 weken later uit Vrouw valt uit flat aan Zuidplein Pech-toerist laat smartengeld liggen Van der Reij den pakt chaos in thuiszorg aan Praktijken haaks op de wet Scheepsherging geen gevaar meer Omroep krijgt veel klachten Volgens onderzoek van de Algemene Rekenkamer Onthulling door zoon Toonder op 24 mei Gemiddeld 15.000 gulden Na Pasen presentatie plan Sober afscheid van E. Heerma Mobiel bellen blij ft groeien aairiMW ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE AMSTERDAM (ANP) - Houders van coffeeshops zijn niet langer welkom als klant bij de ABN Amro. In een brief aan deze klanten stelt de bank dat zij zich schuldig maken aan praktijken die haaks staan op wat wettelijk toelaatbaar is. Dat heeft een woordvoerder van de bank donderdag be vestigd. ABN Amro maakt niet bekend hoeveel klanten de bank uit het bestand schrapt en hoeveel omzet met deze daad verloren gaat. Coffeeshops worden al jaren gedoogd in Nederland. Wel is de handel in softdrugs aan beperkingen onderhevig. Zo mogen de shops niet meer dan 5 gram hasj per klant verkopen. De overheid ziet het hiermee verdiende inko men niet als besmet geld. De koffieshops moeten er ook belasting over betalen. ,,Ook al wordt het gedoogd, de handel in softdrugs blijft een strafbaar feit", aldus de woordvoerder. De bank weet precies welke klanten zich bezighouden met de door de overheid gedoogde handel in cannabis-producten. Via de rayonkantoren krijgen die te horen dat zij niet langer op de diensten van de bank kun nen rekenen. Rand van wet Volgens de woordvoerder is de maatregel ingegeven door het streeds striktere gedoog beleid. ,,We komen daarmee steeds dichter op de rand van de wet. Dat maakt de positie van de bank onzeker. We wil len ons niet aan een strafbaar feit schuldig maken en ne men daarom geen enkel risi co." De woordvoerder zei niet te weten of er overleg met de overheid is geweest voordat tot deze maatregel is beslo ten. TERNEUZEN (ANP) - Er zijn geen beperkende maatregelen meer nodig voor bezoekers van het strand bij Cadzand in verband met de berging van het schip Fort Maisonneuve. Het werk is zover ge vorderd dat het geen gevaar meer oplevert. Vanaf de zomer van vorig jaar mocht er voor de kust van Cadzand niemand het water op of in tijdens bepaal de bergingswerkzaamheden. Naast borden met een waar schuwende tekst gaven rode of groene vlaggen bij strand- overgangen aan of er al dan niet gevaar was. De berging van de Fort Maisonneuve, die in de Tweede Wereldoor log voor Cadzand zonk, wordt later afgerond. De tot nu toe uitgevoerde werkzaamheden vormden een proef als voorbereiding voor berging van wrakken in de Westerschelde met het oog op de voorgenomen verdie ping. Rijkswaterstaat stelt momenteel aan de hand van de opgedane ervaringen een projectplan op voor het ver dere bergingstraject. Daar bij wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat zich in verschillende nog te rui men wrakken munitie be vindt. Bijeenkomst De provincie Zeeland organi seert vóór de berging begint een bijeenkomst voor alle be trokkenen, onder meer om de veiligheidsaspecten sa men door te nemen. HILVERSUM (ANP) - Het publiek zal de aangekon digde film The Last Temptation of Christ op Goede Vrijdag moeten ontberen. RTL5 heeft zoveel klach ten binnen gekregen, dat het de rolprent van Martin Scorsese voorlopig van het programma heeft ge schrapt, zo meldde de woordvoerder donderdag. Het leven van Jezus van Na zareth is nu twee weken la ter, op vrijdagavond 11 april, bij RTL5 te zien. Drs. L.P. Dorenbos van de Stichting Schreeuw om Le ven noemt de beslissing van RTL5 een „zegen voor Neder land". Volgens hem heeft een massaal gebed van christe nen ertoe geleid dat „het werk van het licht de duister nis heeft verdreven". Een van de andere klachten was afkomstig van de chris telijke partijen in de Tweede Kamer. Veel christenen be schouwen de film als blasfe misch, schrijven zij in een "brief waarvan de nieuwe CDA-Ieider De Hoop Scheffer een van de onderte kenaars is. De partijen vin den dat RTL5 van uitzending moet afzien omdat bij voor baat bekend is dat grote groepen zich daardoor ern stig gegriefd voelen. Het voornemen van de com merciële omroep om de oms treden film over twee weken uit te zenden, vindt Doren bos „dom en bewust kwet send". Daarom heeft hij zijn achterban donderdag opge roepen om behalve te danken ook te blijven bidden. Ook heeft Dorenbos juridisch ad vies ingewonnen om een mo gelijk kort geding tegen RTL5 aan te spannen. Door gehoor te geven aan het protest van de afgelopen da gen heeft de omroep volgens hem aangegeven dat de film kwetsend kan zijn. Zendt RTL5 de film toch uit, dan schendt ze daarmee het anti discriminatieartikel van de Nederlandse grondwet, al dus Dorenbos. Protesten The Last Temptation of Christ (De laatste verzoeking van Christus) kwam in 1988 uit en heeft van meet af aan protesten opgeroepen. De film laat onder meer zien hoe Christus met Maria Mag- dalena naar bed gaat en bij twee andere vrouwen kinde ren krijgt. In 1992 zag de IKON na ongeveer 5000 pro testen af van de uitzending van de Jezusfilm. Tijden en standen volgens getijdetabcl Hydro-meteoccntnim Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDFNGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 maart 06.00 159 12.00 -155 18.20 156 28 maart 04.20 176 10.35 -156 16.35 174 22.45 -146 28 maart 05.35 166 12.05 -163 17.55 165 28 maart 06.05 185 12.00 -170 18.20 183 Doodtij: 2 april i Actuele informatie over afwijkingen 06-9771 DEN HAAG (ANP) - De dienstverlening- van over heidsinstanties en zelfstandige bestuursorganen, die veel overheidstaken hebben overgenomen, kan aanmerkelijk beter. Dat concludeert de Algemene Rekenkamer na een onderzoek onder 25 instanties. Het onderzoeksrapport Klantgerichtheid publieke dienstverlening werd van middag, donderdag, gepre senteerd. De rapportage van de Reken kamer leert dat veel van de organisaties niet of nauwe lijks informeren naar het geen de 'klanten' van hun dienstverlening vinden. Slechts 4 van de 25 instanties voeren periodieke onderzoe ken onder afnemers uit. Acht onderzochte instellingen zijn nog nooit nagegaan wat de behoeften en de ervaringen van hun clientèle zijn. Verder blijkt dat ruim drie kwart niet beschikt over een goede klachtenprocedure. De mogelijkheid om klachten in te dienen, wordt al helemaal zelden onder de aandacht ge bracht. Analyse van klach ten, zodat de organisatie daar haar voordeel mee kan doen, komt bijna niet voor. Het aantal klachten dat wel werd ingediend, loopt per in stantie sterk uiteen. Zo heeft bijna 70 procent van het klantenbestand van het Bu reau SZ, dat informatie ver strekt over in het buitenland gedetineerde Nederlanders, wel eens wat te klagen. Bij het Stafbureau Juridische Zaken, dat zich bezig houdt net buitenlandse adoptiekin deren, ligt dat percentage on der de 10. De meeste kritiek, zowel van de organisaties zelf als van de afnemers, betreft de tele fonische bereikbaarheid, de informatievoorziening en de toegankelijkheid. Nog niet de helft van de instanties had doelstellingen geformuleerd om de situatie te verbeteren. Overigens constateert de Re kenkamer dat zelfstandige organen over het algemeen meer voorzieningen hebben getroffen om de klant tevre den te stellen dan de over heidsinstanties. De Rekenkamer onderzocht een keur van instanties; klein en groot, zelfstandig en niet-zelfstandig en met tal van zaken belast. Zo namen de onderzoekers de Informa tie Beheer Groep (1,1 miljoen afnemers), onder meer ver antwoordelijk voor de vers trekking van studiefinancie ring, onder de loep, maar ook de afdeling van het ministe rie van Defensie die is belast met de afhandeling van scha de aan derden (2800 afne mers). DEN BOMMEL (ANP) - De gemeente Den Bommel Eiso Toonder, zoon van krijgt een bronzen beeld van Ollie B. Bommel. ^ldetaon^enhTer'o^tand Het beeld vervangt het stenen exemplaar dat ruim 0p 24 mei onthullen. Als zijn dertig jaar geleden werd geplaatst. gezondheid het toelaat zal ook de 85-jarige Toonder aanwezig zijn. Den Bommel ligt in de gemeente Oost- flakkee. Aanvankelijk was het de be doeling een exacte kopie te maken van het oude beeld, maar Marten Toonder wilde liever een eigentijdse vorm. Daarvoor werd Harr Wieg man uitgekozen, illustrator, vomgever en striptekenaar van onder meer Proost je van Schiedam. De schepper van Ollie B. Bommel en Tom Poes heeft het model voor het nieuwe bronzen beeld onlangs goedgekeurd. Het beeld van chamotte- klei, gemaakt door André Henderickx, werd in 1964 onthuld door de dochter van Toonder. Het raakte in de loop der jaren in verval: Bommels vingers, tenen en jas brokkelden langszaam af. Na restauratie zal het te rugkeren in Den Bommel. Het krijgt een plaats in de Ollie B. Bommelschool. Heren van Stand De komst van de bronzen stripfiguur is een initiatief van het in 1994 opgerichte Genootschap Heren van Stand. Drijvende kracht en president van het genoot schap was Frits Hende rickx, beeldend kunstenaar en broer van de maker van het oude beeld. Met de inza melingsactie Een heer ver dient brons kregen de initia tiefnemers voldoende geld bijeen om het beeld te ver wezenlijken. Marten Toonder met een miniatuur van het nieuwe Bom melbeeld voor Den Bommel. ROTTERDAM (ANP) - Aan het Zuidplein in Rotter dam is woensdagavond een nog onbekende vrouw vermoedelijk tijdens een vechtpartij van de tiende verdieping van een flat gevallen. Het slachtoffer werd levens gevaarlijk gewond naar zie kenhuis Dijkzigt overge bracht. Daar overleed zij in de loop van de nacht. In verband met het incident heeft de politie een nog onbekende man aan gehouden. De vrouw is van de tiende verdieping op straat is terechtgekomen. Ooggetuigen hebben ver klaard dat de vrouw tijdens een handgemeen over de bal- lustrade viel. Of daarbij op zet in het spel was, is nog on duidelijk. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse toeristen die op vakantie bij een ongeval zijn betrokken ver halen niet of nauwelijks smartengeld. Zo boren ze zich bedragen van gemiddeld 15.000 gulden per persoon door de neus. De ANWB verhaalde vorig jaar vijf miljoen gulden aan smartengeld. Maar doordat de toeristen onbekend zijn met het fenomeen smarten geld laten zij „aanzienlijke bedragen liggen". De juridische afdeling van de ANWB heeft dit bekend gemaakt. Het.hoogste be drag dat deze afdeling aan smartengeld binnenhaalde was 350.000 gulden. Als Nederlanders een onge val krijgen waarvoor de te genpartij aansprakelijk is, kan smartengeld worden gevorderd. Maar de toerist beseft dat niet en is daar door „niet alert genoeg bij het verhalen van smarten geld." De ANWB noemt als voor beeld ski-ongelukken en verkeersongevallen en on gevallen tijdens verblijf in hotels, pensions, apparte menten en op kampeerter reinen. Er zijn ongelukken bekend waarbij een toerist op het trottoir werd ge raakt door een klapband van een vrachtauto, een va kantieganger die in een ri- oolput van een kampeerter rein liep en een toerist die werd geraakt door een val lende glasplaat. Gedekt Toeristen denken „ten on rechte" dat deze schadepos ten door de verzekeraar worden gedekt. Men voert deze post (voor immateriële schade) daardoor niet op naast de vergoeding voor de gangbare medische kos ten. Het bedrag van 350.000 gul den dat de juridische dienst van de ANWB verhaalde was voor een 19-jarige toe- riste. Zij raakte door een verkeersongeluk in Spanje deels arbeidsongeschikt. RIJSWIJK (ANP) - Oud-staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid gaat de komende tijd proberen oplossingen te vinden voor de chaos in de thuiszorg. Op verzoek van minister Borst en staatssecretaris Terpstra van VWS treedt de huidige voorzitter van Vero nica op als crisismanager. Van der Reyden hoopt na Pa sen al met een plan te komen. Hij heeft de afgelopen dagen" met alle betrokkenen gespro ken. De thuiszorg verkeert in grote moeilijkheden als ge volg van de vele veranderin gen die de afgelopen jaren hebben plaatsgevonden. Zo zijn er problemen met de in voering van een eigen bijdra- gesysteem en instellingen en verzekeraars twisten over de vraag wie welke zorg nu moet betalen. Einde Vorige week debatteerde de Tweede Kamer over de thuis zorg. De Kamer vond dat er zo snel mogelijk een einde moest komen aan de chaos in de thuiszorg. Borst en Terp stra trokken het boetekleed aan ëh beloofden beterschap. DEN HAAG (ANP) - Voor malig CDA-Ieider Heerma heeft donderdagmorgen in „soberheid" afscheid geno men van zijn fractie. „En dat is goed", zei hij na afloop van een ingelaste ver gadering van de Tweede-Ka merfractie van zijn partij, die nog geen drie kwartier duurde. De Hoop Scheffer is vanaf donderdagochtend de nieuwe fractievoorzitter. Heerma ontkende berichten als zou hij tot het laatste mo ment zou hebben geprobeerd te voorkomen dat De Hoop Scheffer de nieuwe CDA-lei- der zou worden. Hij zou daar toe zelfs zichzelf kandidaat hebben gesteld. Volgens Heerma is dat apert onjuist. JAGERS RIJSWIJK (ANP) - De Ko- ninklijke Nederlandse Ja gers Vereniging (KNJV) gaat een klacht indienen bij de Reclame Code Commissie over een landelijke campag ne van de Stichting Kritisch Faunabeheer (SKF). De ja gers vinden de posters waar op een jager staat afgebeeld met „criminaliserende" tek sten, misleidend en onwet tig- Suske en Wiske "VOLLE MAAN" door Willy Vandersteen in 7'i2dldllts hebbenuêlik\ Verwachting tJm maandag 31 maart WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp.3 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht n.west 4 Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht west 3 Maandag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 28mrt Zon op 06.24, onder 19.05 Maan op 23.48, onder 08.30 Laatste kwartier: 31 maart 21.39 HETWEEROVERZICHT DE BILT - Vannacht regent het. Mis schien dat vanavond hier en daar de eerste regen al wordt gemeld en na middernacht krijgt het hele land een aantal millimeters neerslag te verdu ren. Met minimaal een graad of 5 is het niet koud;waaien doet het des te meer. Boven land neemt de wind, die van zuidwest naar noordwest draait, toe tot vrij krachtig en aan de kust waait het hard of stormachtig. Regen en wind horen bij een koufront dat in de loop van de nacht over Nederland trekt. Daarna stroomt koele onstabiele lucht binnen met als gevolg een gure vrijdag: een stevige noordwesten wind, een aantal fikse buien en 's middags slechts een graad of 9. In de loop van het weekeinde wordt het beter. Zaterdag is er nog kans op een enke le bui maar daarna is het zo goed als overal droog en krijgt de zon steeds meer ruimte. Het wordt ook rustiger en hoewel het 's nachts dicht bij de grond lokaal kan vriezen, loopt de temperatuur in de middag geleidelijk weer op tot een graad of 12 op Tweede Paasdag. De weersverbete- ring danken we aan een hogedruk- gebied dat zich vanaf de Atlantische Oceaan tot over onze omgeving uit breidt. AMSTELVEEN (ANP) - Het gebruik van mobiel bellen blijft in Nederland flink toe nemen. Vooral het digitale netwerk GSM is daarbij fa voriet. In het jaar 2000 zal het aantal GSM-gebruikers in Neder land vier miljoen bedragen. Dit zegt P. Maathuis, direc teur van CMG Nederland B.V., een telecommunicatie1 groep. Twee jaar geleden bedroeg het aantal mobiele bellers nog 300.000, waarvan het me rendeel gebruik maakte v^n de analoge netwerken (ATF2 en ATF3). Nu liggen de ver houdingen andersom: van de 1,1 miljoen bellers gebruikt ongeveer 80 procent het GSM-systeem, zegt Maathuis. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouwe/and Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn Inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur - Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen Advertentietarieven Losse mm prijs 76 oent Kontrakttarieven op aanvraag ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2