'Bottenkraker' is een verkeerde benaming' Bij raad op de koffie Metarmofose Interieur Paauwe c Bijzondere brilmonturen Racket bespannen? Jmj Binnen 24 uur klaar deurloo 0111-412298 Manuele therapeute Jos Flikweert begon praktijk in Oosterland Paashow tot en met Tweede Paasdag extra NIEUWSBLAD WOENSDAG 26 MAART 1997 HÈT GRATIS NIEUWSBLAD VAN SCHOUWEN-DUIVELAND OOSTERLAND - Ze wordt wel omschreven als 'bot tenkraker'. Maar dat is volgens Jos Flikweert uit Nieuwerkerk een verkeerde, vooral een onvolledige benaming. Manuele therapie is een totale therapie met de mogelijkheid om lokaal te onderzoeken en behandelen." De in Kerkwerve geboren vrouw be gon in het Groene Kruisgebouw in Oosterland een praktijk voor fysiotherapie én manuele therapie. Dat laatste maakt de praktijk bijzonder, want ma nuele therapie wordt slechts in enkele praktijken toegepast. Reeds op haar twaalfde jaar wist Jos Flikweert dat zij la ter fysiotherapeute wilde worden. Dit ondanks het feit dat haar vader suggereerde dat zij beter dokter kon wor den. In 1988 slaagde zij voor de vierjarige opleiding fysio therapie, waarna zij vijf jaar lang werkte in een particu liere praktijk in Vlissingen. In de praktijk merkte Jos Flikweert dat een fysiothe- rapeutische behandeling bij bepaalde patiënten niet af doende was. Onbevredigend Omdat zij dit een onbevredi gend gevoel vond besloot de fysiotherapeute zich, door middel van een ruim vierja rige deeltijdopleiding, ook te bekwamen in de manuele therapie. Deze opleiding sluit naadloos aan op de op leiding fysiotherapie Manu ele therapie gaat een paar stappen verder dan fysiothe rapie. Zowel fysiotherapie als manuele therapie vallen onder de reguliere genees kunde. „In de volksmond noemt men een manuele therapeut een bottenkraker, maar dat vindt ik een verkeerde bena ming. De behandelmethode 'kraken'; in vaktermen het 'manipuleren', is slechts een klein onderdeel van mijn werk. Een manueel thera peut werkt met een zoge naamd neuromusculair-bio- mechanisch model. Dat houdt in dat op basis van de klacht van de patiënt alle li chaamstructuren, die met de ze klacht te maken hebben, worden betrokken bij het on derzoek en de behandeling", aldus Jos Flikweert. Om aan te geven wat hiermee wordt bedoeld, geeft zij enkele voorbeelden. Biomechanisch „Stel dat iemand pijn heeft in de spier die van het hoofd naar de schouder loopt. Dan kun je zeggen: die spier ga ik behandelen. Je kunt echter ook zeggen: hoe komt het dat die spier stijf is of zeer doet. Biomechanisch ga je dan alle gewrichten nakijken die een relatie met die schouderspier hebben. Daarbij blijkt bij voorbeeld dat de pijn in deze spier veroorzaakt wordt door een slecht bewegende eerste rib." „Deze rib zit namelijk aan één kant via verstevigings bandjes vast aan het sleutel been, dat op zijn beurt weer verbonden is met een ge wricht je in het schouderdak. Als deze rib slecht beweegt kan je je voorstellen dat daardoor ook de schouder niet goed omhoog kan, waar door de spieren harder moe ten werken om deze functie uit te voeren. Hierdoor wor den deze spieren dan stijf en pijnlijk," aldus de manueel therapeute. 'Los' maken De behandeling bestaat niet alleen uit massage en rek van deze spier (zoals ook de fysio therapie dat doet) maar voor al uit het weer 'los' maken; het zogenaamde mobilise ren, van de eerste rib. Op die manier wordt niet alleen de pijn maar ook de oorzaak van de klacht weggenomen. „Ook is het mogelijk dat, als gevolg van de ligging van be paalde zenuwen, zenuw knooppunten en de manier waarop de zenuwen met el kaar verweven en verbonden zijn, een patiënt op een ande re plaats pijn heeft dan waar Manuele therapeute Jos Flikweert:.manuele therapie is een totale therapie. de eigenlijke oorzaak van de klacht ligt. In een vaktermen spreekt men dan over zoge naamde neuroreflectoire re laties." Deze klachten wor den door de manuele therapeut eveneens onder zocht vanuit het neuromus- culair-biochemische model. „Een schoolvoorbeeld hier van is de patiënt met slijtage in de heup die knieklachten aangeeft. Ook zie je mensen, die hoofdpijn, pijn tussen de schouderbladen of een ten- nis-elleboog hebben, terwijl de eigenlijke oorzaak in de nekwervels zit. Ook in dit ge val is het de taak van de ma nuele therapeut om uit te zoeken waar de oorzaak van de klachten zit en wat de bes te behandeling is.. Juist hier ligt de meerwaarde van de manuele therapeut." Op 'grond van het neuromus- culair-biochemische uit gangspunt gaat een manuele therapeut altijd uit van de verhouding tussen de werke lijke belasting en de belast baarheid van de individuele patiënt. Overschrijding van de belastbaarheid kan im mers ook tot klachten leiden. Een lage belastbaarheid kan een algemeen oorzaak heb ben, bijvoorbeeld een slechte conditie (snel moe, ziekte, slecht slapen) maar ook lo kaal worden veroorzaakt door bijvoorbeeld een bot breuk, een operatie of een wervelblokkade. Hetzelfde geldt voor de belasting, die eveneens een lokaal of alge meen karakter kan hebben. Voorbeeld van lokale over belasting is iemand met rug klachten die verkeerd zit of tilt, terwijl iemand die het te druk heeft en niets van zijn klacht begrijpt ook zichzelf kan overbelasten. Het is de taak van de manuele thera peut iemands belasting en de belastbaarheid te onderzoen ken en zoveel mogelijk met elkaar in evenwicht te bren gen. Dit gebeurt dan door middel van oefeningen en training die de belastbaarheid ver groten, terwijl aan de andere kant ook advies kan worden gegeven om een bepaalde be lasting te verminderen of aan te passen. „Met name bij een plaatselij ke bewegingsstoornis kan de manueel therapeut bepalen waar deze zit en de stoornis opheffen door manipulaties en gerichte mobilisaties. Door lichaamsdelen op een bepaalde manier rond een ge wricht te bewegen kan de be weeglijkheid van die ge wrichten snel worden vergroot, waardoor de pijn kan afnemen." Bij bepaalde aanvullende en gedoseerde impulstechnieken komt het volgens Jos Flikweert voor dat daarbij een knappend of krakend geluid is te horen. „Dit levert voor de patiënten een enigzins vreemd, maar meestal niet pijnlijk en be vrijdend gevoel op. Hoewel de manuele therapie nog vele andere technieken kent om een gewricht te mobiliseren, vormen de technieken en oe feningen eigenlijk slechts een klein deel van wat de ma nuele therapeut doet. Manu ele therapie is een totale the rapie, met de mogelijkheid om lokaal te onderzoeken en te behandelen." Als reguliere geneeskunde wordt de manuele therapie - mits doorverwezen door huisarts of specialist ver goed door de meeste particu lieren en ziekenfondsverze keringen, behalve door het ziekenfonds van de CZ- groep. „Vooral dat laatste is erg jammer, want nu moeten vëel mensen toch een heel stuk reizen voor een behan deling elders. De praktijk van Jos Flikweert is te berei ken via telefoonnummer 643362. TJ-BILJET ZIERIKZEE - Jongeren die vorig jaar een bijbaantje of vakantiewerk hebben gehad en jonger zijn dan 28 jaar kunnen te veel betaalde be lasting terug krijgen met het Tj-biljet. Dit biljet is onder meer ver krijgbaar bij het Jongeren Advies Informatie Bureau (JAIB) aan het Kerkhof NZ 8 in Zierikzee. Ook met vragen over het invullen van het Tj- biljet en alle andere vragen kunnen jongeren terecht bij dit bureau in gebouw De Driehoek. Het is dinsdag, woensdag en donderdag geo pend van 13.30 tot 17.00 en donderdag van 19.00 tot 21.00 uur. PAASDIENST OOSTERLAND - Op zondag 30 maart, Eerste Paasdag, wordt in de Hervormde Kerk in Oosterland een Paas- avonddienst gehouden waar aan de christelijke gemengde zangvereniging Vooruitgang Zij Ons Streven (VZOS) mee werkt. Tijdens de bijeenkomst treedt ook een ensemble op dat wordt gevormd door tien jongeren van Zeeuwse Mu ziekschool in Zierikzee. Zij begeleiden het koor bij de uitvoering van Victimae Pa- schali van Hayden. Het koor zingt nog diverse andere Paasliederen onder leiding van dirigent drs W. P. van den Berg uit Zuid-Beijer- land. De Paasavonddienst wordt geleid door ds J. de Haan en begint om 18.00 uur. MODESHOW BROUWERSHAVEN - In het woonzorgcentrum Poortershof in Brou wershaven vindt donder dag 27 maart een 55-plus modeshow plaats, ver zorgd door bewoners en vrijwilligers van Poor tershof. De modeshow begint om 14.00 uur. Na afloop is er gelgenheid de kleding te bekijken, te passen en te kopen. KONINGINNEDAG ZIERIKZEE - De organisatie van Koninginnedag Zierik zee zoekt vrijwilligers. Ze kan hulp gebruiken bij de op tocht met versierde fietsen, de spelletjesmiddag en de vrijmarkt. Belangstellenden die woensdag 30 april de han den uit de mouwen willen steken, kunnen zich aanmel den via telefoonnummer 417184. Het nieuwe interieur van Paauwe heeft vele verrassende doorkijkjes. (Foto: Marieke Mandemaker) ZONNEMAIRE - Meubelbedrijf Interieur Paauwe in Zonnemaire luidde het nieuwe seizoen in met de onthulling van een nieuw entreegedeelte van de zaak en een aantal nieuwe meubelpresentaties. De vernieuwing werd vol gens medewerker S. Marte- ijn niet gerealiseerd omdat de bestaande situatie 'uit de tijd' zou zijn, maar omdat In terieur Paauwe. 'haar tijd voorruit' wil zijn. De hele meubelafdeling op de begane grond, inclusief entree met receptie en koffiebar werd vervangen door een compleet nieuw interieur dat wat vorm en kleur betreft volle dig op elkaar werd afge stemd. Dat resulteerde onder meer in een textielpresenta- tie waarvan er maar enkele te vinden zijn in Nederland. Ruimte Opvallend bij binnenkomst van het bedrijf is de ruimte die ontstond. Het aantal vierkante meters verkoop ruimte bleef geljk, maar cre atieve aanpassingen van wanden en meubelopstellin gen creëren het gevoel dat de zaak een stuk groter werd. De indeling werd door de verbouwing meer efficiënt. De vernieuwde receptie is nu vanuit alle hoeken goed zichtbaar, zodat voor ieder een duidelijk is waar men te recht kan met vragen. Tapijt en gordijnpresentatie grenzen direct aan de nieuwe stoffenkamer. Die stoffenka- mer in Engelse stijl stond al lange tijd op het verlanglijst je van de eigenaren van Inte rieur Paauwe. Met de tegen woordige mogelijkheden op het gebied van stoffen en combinaties daarvan met be hang, gordijnen en roedes is de stoffenkamer een goed in strument om keuzes te ma ken. Mensen kunnen er naar hartelust rommelen tussen duizenden meubel- en gor dijnstoffen. Draperen In de nieuwe woningtextiel- afdeling worden tientallen mogelijkheden getoond voor het ophangen en draperen van gordijnen. De nieuwste bevestigingsmogelijkheden worden getoond, voorzien van allerlei combinatiestof- fen zodat klanten een idee krijgen hoe het er thuis uit zou kunnen zin. De afdeling kreeg eèh warme sfeer door de zalmkleurige vloerbekking en een aantal zitjes, waar mensen in alle rust geadviseerd kunnen worden. Nieuw is ook een afdeling waar halmeubelen worden gepresenteerd. De ruimte- winnende modellen zijn on derdeel van een complete col lectie met bijpassende kapstokken, haken, ladekas ten, consoles en spiegels. Samen met een nieuwe deco ratie-shop en de kledenafde- ling, die is voorzien van een bijzondere wandschildering, vormt de afdeling een nieu we aanvulling op de collectie van Interieur Paauwe. Nieuwe meubelen Met het oog op Pasen heeft Paauwe veel nieuwe meube len in de zaak. Onder meer de kersenhouten meubelen van Grange en Selva, in nieuwe kleuren, slaapkamers van Hulsta in felle kleuren en de nieuwe modellen van Leolux en Gelderland. Advertentie T7JDFJYS DE I PAA5SHOW KRIJGT U V OOR IEDERE BESTEDE FL KW-EEN ECV CHEQUE TVKV FL 12G (F.NKEIF. ARTIKUEN' UTTGEZONUEHD) Zuidwcg 20a, Zonmyiiairt: Tel. Oil 1-401318. Volop parkeergelegenheid en goed bereikbaar jx'r openlwar venver. Politiek uitstapje SKW De Lichtboei en Zierikzeesche Nieuwsbode ZIERIKZEE - Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei en de Zierikzeesche Nieuwsbode organiseren voor morgen, donderdag, 27 maart, een uitstapje naar de gemeenteraadsvergadering. Onder de titel 'Op de koffie bij de raad' kunnen belangstellenden in theater Mondragon hun gemeentebestuur vrijblij vend op de vingers kijken. „Ik word met enige regel maat door mensen aange sproken die iets vinden van het gemeentebestuur," zegt Lichtboei-directeur R. Pra- ger. „Dan willen ze weten waarom iets zus of zo is be slist. Als ik dan antwoord dat ze dan maar eens een ver gadering bij moeten wonen, blijkt er vaak een drempel te bestaan. En waar een drem pel ligt, ligt volgens mij een taak voor het sociaal cultu reel werk om die te verla gen." Prager meent dat een georga niseerd bezoek een goede aanleiding kan zijn voor een kennismaking met de raad. „Zeker, nu er na de herinde ling spannende beslissingen genomen moeten worden, hoeft zo'n vergadering be paald niet slaapverwekkend te zijn. De gemeenteraad is het hoog ste beslissingsorgaan van een gemeente. De raad verte genwoordigt alle inwoners. Het dagelijks bestuur van de gemeente, ook wel college van burgemeester en wet houders genoemd, doet de raad voorstellen. Die voor stellen zijn weer voorbereid door de ambtenaren. De ge meenteraad kan ze goed- of afkeuren, maar ook wijzi gen. Aan het begin van de vergadering kunnen betrok ken burgers (kort) het woord voeren over een van de voor stellen op de agenda. De agenda van de raadsver gadering telt meestal tussen de twintig en dertig voorstel len. Een aantal daarvan geeft aanleiding tot discussie tussen de politieke partijen en het college of tussen de partijen onderling. Enkele andere .voorstellen zijn for meel; ze moeten volgens de wet de raad passeren en wor den zonder discussie of toe lichting 'afgehamerd'. Bedoeling van het bezoek op 27 maart is om enkele agen dapunten waarover naar ver wachting wél wordt gedis cussieerd goed te volgen. Uiteraard is de laatste dagen over deze voorstellen ge schreven in de Zierikzeesche Nieuwsbode. Hoofdredac teur T. van den Nou weiand van deze krant licht ze onder het genot van een kopje kof fie donderdagavond toe. De deelnemers worden om 19.30 uur ontvangen in de boven- foyer van theater Mondra gon. in Zierikzee. Na welkoms woord, uitleg en koffie wordt om ongeveer 20.00 uur de raadszaal be zocht. Vanaf het balkon kun nen dan de beraadslagingen van de volksvertegenwoor digers worden gevolgd. Na ongeveer een uur - de raadsvergadering is dan ver moedelijk nog bezig - is in de foyer gelegenheid tot het stellen van vragen aan Pra ger of Van den Nouweland. Vragen gericht aan raad of college worden zo spoedig mogelijk doorgespeeld aan betreffende partij of be stuurder. ZIERIKZEE - Elton John en Dame Etna kunnen ja loers zijn op de brilmonturen die werden gemaakt naar aanleiding van de brilontwerpwedstrijd van Coen Honig Optiek. [25 Creatieve mensen be dachten een fantasierijk montuur en zonden dat in voor de wedstrijd. In de win kel aan de Zierikzeese Ap pelmarkt werden vrijdag avond de ontwerpers gehuldigd wiens werkstuk in de prijzen viel. De eerste prijs in de categorie jeugd ging naar Roxanne Veerhoek uit Burgh-Haamstede, die met veel talent voor vorm, kleur en materiaalkeuze de nieuwe Dane Etna bril creëerde. De tweede prijs was voor Ben van de Meer uit Bruinisse die een houten bril maakte. Derde werd Jorine van Klinken uit Nieuwer kerk met een knijpbril; een bril zonder poten die op de neus wordt geklemd. In de categorie volwassenen ging C. Kayser uit Vlissingen met de hoogste eer strijken. Hij maakte een montuur uit vier verschillende houtsoor ten met opvallende en prak tische details. De tweede prijs was voor I. Oostering uit Goes die een bril ont wierp die met een zuiger op het voorhoofd wordt beves tigd. Mevrouw van de Sluis uit Zierikzee won de derde prijs met een bril gemaakt van gedroogd GFT-afval. Zij gaf het montuur de titel: 'Met het oog op de toekomst'. De inzendingen werden geju reerd door Silhouette Mode- brillen en Coen Honig reikte op feestelijke wijze de prij zen uit. De prijswinnaars werden gehuldigd bij Coen Honig optiek. (Foto: Marijke Folkertsma)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 1