De Stichting WerkSaam MiddenFlakkee opgericht Transport en logistiek naar Groot Stelle WEEKEND RECEPT dier in het vizier Penningmeester Den Boer krijgt zilveren koninklijke eremedaille Vraag van de Week: Toegangsweg Slikken van Flakkee krijgt een naam Speelse Dagmar en Detlef Tijdens jaarvergadering van school t Kompas i Project mag nu al geslaagd genoemd worden Bijeenkomst ANBO Aannemer de fout in Nieuwe opleiding voorbereidend beroepsonderwijs Pipe rigate met salami-hamsaus WOENSDAG 25 MAART 1992 9 L. den Boer werd onderscheiden. (Foto: Joop van Houdt). DEN BOMMEL - Verrassing alom tijdens de jaarver gadering van christelijke basisschool 't Kompas in Den Bommel. Deze gisteravond, dinsdag, gehouden vergadering werd namelijk volledig onverwacht be zocht door burgemeester De Vos. Hoewel, onver wacht. Het was eigenlijk maar voor één persoon on verwachts en dat was voor penningmeester Leendert den Boer. Zijn ogen werden dan ook dubbel zo groot toen hij achter de rug van de burgemeester vandaan ook zijn gezin zag verschijnen. Het was aan het eind van de jaarvergadering van de Chris telijke Nationale School voor Basisonderwijs 't Kompas dat dit alles plaatsvond. Tijdens deze vergadering had Leendert den Boer aangekondigd zijn bestuurslidmaatschap met di recte ingang te zullen beëindi gen. Een bericht dat met ge mengde gevoelens werd ont vangen. Den Boer was tenslot te al 25 jaar 'vaste klant'. Sinds 6 mei 1966 als bestuurslid en sinds 30 juni van datzelfde jaar als penningmeester van 't Kompas. Voorbereidingen Enige maanden geleden had Den Boer het al aan voorzitter Rosmolen laten weten en deze vond dat er op feestelijke wijze afscheid moest worden geno men. Daarom diende de voor- zitter bij de gemeente Oost- flakkee een verzoek in om Leendert den Boer een Konink lijke onderscheiding te geven. Burgemeester drs C. M. de Vos schreef hierop een brief aan de Commissaris van de Koningin van de provincie Zuid-Holland. Hierin vermeldde hij een en ander over Den Boer, waaron der het feit dat Leendert den Boer al vijfentwintig jaar deel uitmaakte van het bestuur van de christelijke basisschool in Den Bommel. Maar dat is niet het enige waarom Den Boer gisteravond werd gehuldigd. In de periode van september 1961 tot januari 1982 was hij afwisselend ou derling of diaken van de Ne derlandse Hervormde Kerk van Den Bommel. Tévens is hij kerkvoogd geweest en Den Boer is ook al jaren boekhou der van de diakonie van deze kerk. Gelukkig vindt ook de Kroon dat deze man een belo ning verdient en daarom kwam de burgemeester aan het eind van de vergadering de verga- derruimte binnen, gevolgd door het gezin Den Boer. Ruim voor die tijd waren vrouw eri kinderen van Leendert den Boer al opgetrommeld om aan wezig te zijn. Zilver Onder belangstelling van geno digden en pers reikte burge meester De Vos na het spreken van enkele woordem de Ko ninklijke onderscheiding uit. De eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oran je Nassau. Een hele eer voor deze ex-penningmeester die zich met al deze aandacht ei genlijk niet zoveel raad wist. Leendert den Boer komt van oorsprong van Ellemeet, maar na zijn huldiging in deze 'nieu we' woonplaats gaat hij er vast niet meer vandaan. ROTTERDAM - De nationale hengelsporttcntoonstelling Visma wordt dit jaar van 25 tot en met 29 maart in de Ahoy in Rotterdam gehouden. FLAKKEE - Op vrijdag 27 maart om ±12.00 uur zul len de burgemeester van Dirksland, dr. D. Boonstra en de technisch voorzitter van het Natuur- en Re creatieschap De Grevelingen, de heer J. Hoek van Pijke de naamborden onthullen van de toegangsweg haar het strandje van de Slikken van Flakkee. De verharde toegangsweg krijgt de naam Bieningen- weg en het daarnaast gelegen fietspad zal het Gor- zingenpad gaan heten. Tot op heden hadden beide pa den nog geen naam, terwijl zé dat wel verdienen. De naam Bieningenweg is gekozen om dat het gedeelte van de Greve lingen dat aan de Slikken van Flakkee ligt in vroegere tijden Pieningen werd genoemd. Hiervan getuigen oude getijde- kaarten uit 1733 in het Streek museum in Sommelsdijk. De haam Gorzingenpad is gekozen omdat de Slikken van Flakkee vroeger de Gorzingen (gorzen) werden genoemd. Van deze gelegenheid zal ge bruik gemaakt worden om het toegangspad, dat in de winter maanden met een slagboom af gesloten is, weer open te stel len voor het autoverkeer. De toegangsweg voor auto's is in de winter afgesloten om de dui zenden ganzen en het andere waterwild dat op de Slikken rust en voedsel zoekt zoveel mogelijk te ontzien. MIDDELHARNIS/DIRKSLAND - Afgelopen week zijn de stichtingsstatuten van de Stichting Werk Saam MiddenFlakkee ondertekend door D. Boon stra, burgemeester van Dirksland en mevrouw G. J. Sleuring-Rabbinge, burgemeester van Middelhar- nis. De stichting is een uitvoerings organisatie van de Jeugdwerk- garantiewet en de formele werkgever van jongeren. Als Jeugdwerkgarant iewet-coördi nator is Ruud Serraarens, werkzaam op de afdeling So ciale Zaken en Welzijn van de gemeente Dirksland aangewe zen. Het voorlopig stichtings bestuur wordt gevormd door: A. J. Schouten, voorzitter (wet houder Sociale Zaken en Wel zijn van de gemeente Dirks land); J. J. de Geus, secretaris en penningmeester (chef afde ling Sociale Zaken en Welzijn van de gemeente Dirksland); A. Tiggelman, lid (wethouder Sociale Zaken en Welzijn van de gemeente Middelharnis); S. van Nieuwaal, lid (medewer ker sector Samenlevingszaken in de gemeente Middelharnis) en L. J. Verwijs, directeur van het verzorgingshuis Gelders hof in Dirksland. Kansen vergroten Het hoofddoel van Jeugd werk- garantiewet is het vergroten van kansen van werkloze jon geren op het verkrijgen van een vaste plaats op de arbeids markt, door hen werkervaring op te laten doen. Tévens wordt er, zoveel als mogelijk en nut tig is, aandacht besteed aan verbetering van deze kansen door de jongeren een opleiding of scholing te laten volgen. In welk kader men de Jeugd werk- garantiewet ook plaatst, het is een feit dat er nu een wettelij ke grondslag is die duidelijk heid biedt. De wet geeft werk loze, moeilijk bemiddelbare jongeren de zekerhéid van het recht op een baan. De wet maakt ook duidelijk dat die zelfde jongere ook plichten heeft. Indien een jongere drie keer een passende en verschil lende garantieplaats heeft ge weigerd, ontvangt hij geduren de dertien weken geen uitke ring of kinderbijslag. Eenvoudig gezegd is de bood schap van de wet naar de jonge re toe: De overheid garandeert je een baan, grijp die kans en doe er je voordeel mee. De Jeugdwerkgarantiewet garan deert hen die jonger zijn dan 21 jaar en zes maanden al dan niet onderbroken geheel of gedeel telijk werkloos zijn geweest een baan. Een andere doel groep van de Jeugdwerkgaran- tiewet zijn die jongeren die bij het bereiken van de 21-jarige leeftijd een dienstbetrekking hebben binnen het kader van de TWGWvJ. De wet wordt in gedeelten ingevoerd. Eerst zul len de 16- en 17-jarige jongeren en de 18- tot en met 20-jarige schoolverlaters, die een half jaar werkloos zijn, onder de verplichte deelname vallen. Binnen enkele jaren zullen allé werkloze schoolverlaters bin nen de sluitende aanpak val len. 'Beloning' De jongere ontvangt een belo ning voor zijn werk, die gelijk is aan het minimum jeugdloon en overeenkomt met het aantal gewerkte uren, inclusief scho lingsuren. De garantieplaatsen waar de jongeren werkerva ring kunnen opdoen moeten boventallig zijn, echte werker varing bieden en in de collec tieve sector zijn. Er mogen niet meer garantieplaatsen zijn dan 10% van de vaste formatie plaatsen. Tevens mag dezelfde functie gedurende een jaar niet vervuld zijn door een 'normale' arbeidskracht. De jongere wordt in principe voor maxi maal zes maanden geplaatst, welke periode verlengd mag worden tot een jaar. Het gaat om banen van 32 uur. Maar wanneer een jongere een part time baan/scholing heeft, dan worden die uren eraf getrok ken. De garantiebaan moet wel minimaal 19 uur zijn. De stichting WerkSaam is sinds 1 januari operationeel. Dit heeft geleid tot het in dienst nemen en plaatsen van negen jongeren per 1 maart. Vanaf die datum komt er dan ook geen jeugdwerkloosheid in Middelharnis en Dirksland binnen de doelgroep voor. Nieuwkomers binnen de doel groep kunnen op korte termijn een passend aanbod op een ga rantiebaan tegemoet zien. De Jeugdwerkgarantie-organisa tie (de stichting WerkSaam) werkt samen met het arbeids bureau, de gemeenschappelij ke medische dienst en onder wijsinstellingen. Al geslaagd In de gemeenten Middelharnis en Dirksland mag de uitvoe ring van deze wet al geslaagd worden genoemd. Alle werk loze jongeren zijn aan het werk en zelfs voor nieuwkomers-zijn er garantieplaatsen beschik baar. Door nu deze jongeren aan een werkervaringsplaats te helpen, wordt in de toe komst langdurige werkloos heid bij die groep voorkomen. Want wie nu tijdelijk werkt, bouwt ervaring op en vergroot daarmee zijn/haar kansen op vast werk in de toekomst. RENESSE - Op donderdag 26 maart wordt in het dorpshuis te Renesse een ledenbijeen komst gehouden van de afde ling Westerschouwen van de ANBO (Algemene Nederland se Bond van Ouderen). De agenda omvat een huishou delijk gedeelte met jaar verslag, financieel verslag en een bestuursverkiezing. Ook wordt de begroting voor vol gend jaar vastgesteld. Notaris Van Eek geeft vervolgens een toelichting op de veranderin gen die verband houden met het nieuw Burgerlijk wetboek dat begin januari van kracht werd. De bijeenkomst begint om 14.15 uur en is behalve voor ANBO-leden ook toegankelijk voor andere belangstellenden. STELLENDAM - Begin deze maand bleek het de politie dat bij de nieuwe Rijksweg 57 te Stellendam een groot vuur was aangestoken door een daar werkzame aannemer. Het ging hierbij om een meer dan 300 m3 grote partij afval be staande uit bomen, struiken en wortels. Het stoken bracht een hevige rookontwikkeling teweeg. Alles was tevoren doordrenkt met een flinke hoe veelheid gasolie. Hierdoor luk te het nauwelijks om het vuur te doven. Enkele dagen later werden uit Stellendam klachten ontvan gen over rookoverlast. Resten van dezelfde partij waren op nieuw in brand gegaan. Dat vuur werd daarop gedoofd door er grond over te storten. Tégen de aannemer uit Oude- Tbnge werd proces-verbaal op gemaakt. Door dezelfde aannemer bleek tijdelijk ongeveer 150 m3 asfalt opgeslagen te zijn op een deel van de slikken van Flakkee. Dit geval werd geconstateerd bij de milieuvlucht van 10 fe bruari. In overleg met de pro vincie zal dit asfalt daar op korte termijn verwijderd wor den. ZIERIKZEE - In het Dierenasiel Schouwen-Duiveland aan de Zandweg te Zierikzee zitten katertje Detlef en poesje Dagmar die graag hij mensen geplaatst willen worden. Detlef is cypers en Dagmar is cypers met rood gekleurd. Het zijn twee speelse kat jes, één jaar jong, die het leuk vinden om achter balletjes aan te rennen. Dagmar is nogal nieuwsgierig van aard en katertje Det lef is een afwachtend type. De twee vriendelijke katten worden het liefst samen geplaatst. Met soortgenoten kunnen Dagmar en D'etlef het goed vinden. Met een rustige hond zullen ze ook wel overweg kunnen. Kinderen vinden Dagmar en Detlef ook wel aardig. Wie belangstelling heeft voor deze katjes, kan bellen met het asiel, tel. 01110-17013, of even langsgaan kan natuurlijk ook. De kater Snoepie uit de Kattenopvang van de Sophia-Vereeni- ging is nog niet geplaatst. Hij wacht nog tot er iemand komt, die hem meeneemt. (Foto: Joop van Houdt). ,,Ik heb een gecastreerde kater, zwart wit. Hij is vijf en een half jaar oud en weegt ruim zeven kilo. Hij is sinds augustus bij mij komen wonen, wegens het sterfgeval van mijn zuster. Het is een hele lieve kat, komt uit Goes en was daar veel buiten, hij kon zelf binnen komen. Hier heeft hij erg moeten wennen en is drie keer weggelopen. Na drie dagen kwam hij onder de modder in de nacht weer thuis. Ik ben heel blij met hem. Ik ben een weduwvrouw van 77 j^ar en vind het erg gezellig; ik zou hem voor geen geld willen missen. Hij is nooit meer weg, loopt altijd rond me heen. Maar hij heeft last van een huidziekte die dan weer over gaat en dan weer terugkomt. Het loopt langs de voor- en achterpoten en op zijn 'bil len'. Het is net een soort 'brand' of eczeem. De veearts in Haamste de heeft hem een spuitje gegeven, maar het komt telkens terug. Ik denk dat het in het eten zit. Hij krijgt blikjes met rundvlees en met hart. Mijn vraag is zou dat kunnen en wat moet ik doen? Hij is niet ziek, maar heeft wel veel jeuk en krabt ook". 1 Dit was de vraag van mevrouw N. Bakker-Krijger uit Seroosker- ke. Het antwoord van de dierenarts luidt als volgt: ,,Bij poezen en katers, zowel gecastreerd als niet gecastreerd komen regelmatig huidproblemen voor. We noemen dit Miliair eczeem. Miliair om dat het allemaal kleine korstjes zijn. Deze vorm van overgevoelig heid komt bij deze dieren in ruime mate voor en heel vaak is de voeding inderdaad van invloed. Meestal echter, is de vlo de oor zaak van deze overgevoeligheid. De vlo geeft met het speeksel be paalde stoffen af en hierdoor kan zich bij de kat een overgevoelig heid ontwikkelen. De kat is dan dus overgevoelig voor produkten in het speeksel van de vlo. Zodra de vlo de kat bijt geeft dat een allergische reactie en niet alleen de plaats waarop de kat op dat moment wordt gebeten, maar alle andere vlo-beten kunnen weer gaan reageren. En daardoor kan de kat over het hele lichaam rode plekjes en korstjes krijgen die jeuken. De voeding kan ook een oorzaak zijn. Ik denk aan bepaalde eiwitten die in het eten zitten waar hij allergisch voor kan zijn, die kunnen zich ook uiten in jeuk en korstvorming. Verder kunnen planten of andere diersoor ten, ik denk aan vogels allergie opwekken. Zelfs de mens, de epi- theelcellen van de mensen, komen voor in het rijtje van allergie- veroorzakers bij hond of kat. Het eczeem is een aandoening die in principe ongeneeslijk is. Het dier blijft zijn levenslang overgevoe lig. Alleen met een speciale injectiemethode waarbij de kat regel matig de stof waardoor de overgevoeligheid ontstaat krijgt in gespoten is er een kans om de allergie te doorbreken. Deze imuun- therapie leidt echter over het algemeen niet tot de gewenste resul taten en is ook erg kostbaar. Dan blijft er niet anders over dan de stoffen waarvoor de overgevoeligheid na onderzoek is gebleken weg te houden van de kat. Vaak is dat helaas niet mogelijk; daar door is genezing van de allergie over het algemeen niet mogelijk. En daarom zal een levenslange onderdrukking van de allergie de enige oplossing zijn. Het onderdrukken ervan geeft voor de kat een probleemloze genezing. De hormonen waarmee dit gebeurt hebben echter de bijwerking dat de kat dikker wordt. De huid blijft echter over het algemeen wèl goed met deze therapie. In het geval van mevrouw Bakker-Krijger zou de voeding best een rol kunnen spelen en is het zeker zinvol te experimenteren met eenzij dige voeding. Het zij met enkel kip, het zij uitsluitend met lams/hart en dan eventueel met wat groente eraan toegevoegd of -ijst om te kijken of daarmee de klachten verdwijnen. Ook be haalde droogvoeders, of bepaalde blikvoeders zijn te proberen. Vlen moet om het te kunnen controleren altijd één voeder tegelijk jeven, gedurende twee of drie maanden. Verdwijnen de klachten ia deze periode niet dan is het aan te raden weer een ander voe lingsmiddel te proberen. Het hoeft namelijk maar één eiwitsoort n de voeding te zijn en dus is het zeker de moeite waard om op leze wijze te experimenteren. Maar mevrouw moet dan wel uit buitend dat ene voedingsmiddel geven en helemaal niets anders, /olgende week gaat de vraag over een agoponis die zijn veren uit- .rekt. Vragen voor de dierenrubriek Vraag van de week kunnen worden gestuurd naar de redactie. Het adres is: Nieuwsbode Extra, Die renrubriek, Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. De vragen worden beantwoord door een dierenarts die is gespecialiseerd in huisdie ren, werkzaam in een dierenkliniek. GOES - In augustus start aan de scholengemeen schap voor voorbereidend beroepsonderwijs Groot Stelle in Goes de nieuwe opleiding Transport en Lo gistiek. Tot nu toe werd deze opleiding experimen teel verzorgd op een zestal scholen in Nederland. Met ingang van het nieuwe cursusjaar komen daar 16 opleidingsplaatsen hij, waarvan één in Zeeland en wel in Goes. Vertegenwoordigers van het NOB Wegtransport, de ROC, het CVO, Stichting Leer lingstelsel Wegvervoer, het FNK, het Havenschap, de EVO, Zeeland Airport, NV Neder landse Spoorwegen en enkele Zeeuwse ondernemingen kwa men onlangs naar de Goese on- derwijsstelling aan de Berg weg. In aanwezigheid van de school directie en leerkrachten, die de lessen zullen gaan verzorgen, gaf dhr. W. van Egeraat van de Regionale Opleidingscommis sie (ROC) voor het wegvervoer nadere tekst en uitleg. De ROC bestaat uit vertegen woordigers uit het bedrijfsle ven en geeft regelmatig advie zen aan onderwijsintituten in zo'n 13 regio's. Steeds meer jon geren willen meer vrijheid en niet meer tussen vier muren werken. De richting transport en logistiek biedt hun vele mo gelijkheden. Nu zijn er Neder land al meer dan 250.000 men sen direct werkzaam in de ver- voersbranche. Men schat dat er elk jaar meer dan 15.000 nieu we werknemers aan de slag kunnen in deze sector. Geografisch gezien biedt Zee land vele mogelijkheden zowel nationaal als internationaal. Door het vervagen van de gren zen, een vrijere goede renstroom, de aanleg van een vaste oeververbinding en de Kanaaltunnel bieden zowel Frankrijk als Engeland vele mogelijkheden. De opleiding zal dan ook aan dacht beteden aan topografie, talen, informatietechnologie, administratie, wetgeving en leerstofblokken over verschil lende soorten transport en transportmiddelen. Het les pakket wordt ontwikkeld door het NOB wegtransport in sa menwerking met de scholen en een organisatie- en adviesbu reau alsmede de Stichting Leerplan Ontwikkeling. Met een overgangsrapport van het tweede naar het derde leer jaar LBO of MAVO zijn leerlin gen toelaatbaar tot de nieuwe opleiding. Daar het vooral een praktische opleiding betreft zullen veel lessen plaatsvinden bij bedrijven in de omgeving. Stage maakt zo een vast onder deel uit van de opleiding. Van grondprodukt tot eindprodukt Onder logistiek wordt ver staan de gehele goederen stroom van grondprodukten tot eindprodukt. Naast opslag, magazijn en fabrikage hebben we ook te maken met vervoer over de weg, per spoor, door de lucht over water en per pijplei ding onder- of bovengronds. In de logistieke keten is dan ook een goede boterham te verdie nen. Toekomstige chauffeurs, magazijn-beheerders, expedi teurs, kraanmachinisten en cargadoors kunnen een oplei ding met toekomst starten in Goes. Een opleiding met aan sluiting naar het middelbaar beroepsonderwijs en leerling wezen. Vanaf augustus kunnen jongeren in Goes de opleiding transport en logostiek volgen. U heeft nodig voor 4 personen: 150 gram salami in plakjes 150 gram gekookte ham 4 tomaten 1 grote ui V2 winterwortel zout 300 gram pipe rigate (pijp- jesmacaroni) 2 eetlepels olijfolie 2 deciliter gezeefde tomaten (pak) 1 deciliter rode wijn 2 theelepels Italiaanse keu kenkruiden versgemalen peper 50 gram geraspte Parme zaanse kaas Bereiding: Ontvel (zie tip) en halveer de tomaten. Verwijder de pitjes en snijd het vrucht vlees in blokjes. Pel en snip per de ui. Schrap en was de wortel en snijd hem in blok jes. Kook in een pan met ruim kokend water en zout de pipe rigate volgens de ge bruiksaanwijzing. Snijd in tussen de salami en de ham in reepjes. Verhit de olie in een braadpan. Fruit de ui en de wortel zachtjes in ca. 2 minuten. Schep de ham en de salami met de blokjes to maat door het uimengsel, Laat dit ca. 3 minuten bak ken. Roer de gezeefde toma ten, wijn en Italiaanse krui den erdoor. Laat de saus nog ca. 5 minuten zachtjes sud deren tot hij goed van dikte is. Breng de saus op smaak met peper en zout. Giet de pipe rigate af en verdeel dit over vier borden. Schenk de saus erover. Serveer het ge recht met Parmezaanse kaas. Lekker met ijsberg sla. Tip: Het ontvellen van to maten gaat het makkelijkst door met een mesje een kruisje te geven in de to maat en het kroontje te ver wijderen. Dompel de to maat ca. 1 minuut onder in kokend water en vervolgens in koud water. Haal dan het velletje eraf. Voedingswaarde per portie: Energie: ±2830 kJ (675 kcal) Eiwit: 28 gram Vet: 35 gram Koolhydraten: 62 gram

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 9