Reserves opnieuw bezien Voorstel tot bijdrage bouw Milieucentrum Goede prestaties van Schouwse dansparen ZSG wil steun voor Dialoog in het donker Debat over milieu en economie in Zeeland Algemene subsidieverordening ter discussie Veertigduizend bezoekers verwacht Provincie wil speciaal fonds bestrijding watervervuiling In Turnhout en Goes WS Confrontatie met blindheid DINSDAG 25 MAART 1997 NR 26152 5 BRUINISSE - De gemeente Schouwen-Duiveland buigt zich opnieuw over de invulling van reserves en voorzieningen in de nieuwe algemene subsidie verordening. Deze ontwerpverordening werd giste ren, maandag, toegelicht in een openbare bijeen komst in het dorpshuis in Bruinisse. Over de 'buffer'-mogelijkhe- den binnen het nieuwe sys teem bleek grote onduide lijkheid te bestaan onder de vele belangstellenden. In de verordening is bepaald dat een organisatie 50 procent van haar exploitatie-over schot mag reserveren en dat de resterende 50 procent te rugvloeit in de gemeentekas. Deze reserves van een ver eniging mogen echter niet hoger zijn dan in totaal maxi maal 25 procent van de ge meentelijke subsidie voor een bepaalde periode. Een tweede mogelijkheid om middelen weg te schrijven, vormen de voorzieningen. Deze moeten vooraf in de be groting worden verklaard en in bepaalde gevallen met een goed onderbouwd plan ge motiveerd. De gemeenteraad moet instemmen met de vor ming van dergelijke voorzie ningen, die vervolgens alleen maar mogen worden ge bruikt voor het doel waar voor ze zijn opgezet. Het bestuur van de Stichting Multifunctioneel Centrum (SMC), verantwoordelijk voor het beheer van het dorpshuis en de sportzaal in Bru, wilde meer duidelijk heid op dit punt met name voor diegenen met eigen ver mogen. „Wij weten bijvoor beeld nu al dat we over vijf tien jaar zo'n 90.000 gulden nodig hebben voor het dak van dit gebouw. Dat calcu leer je nu al in, maar hoe moet dat in de toekomst?," licht C. van den Berge het verzoek toe. K. Arensman van de Bruse volleybalvereniging Kwiek sluit zich hierbij aan, omdat hij uit eigen ervaring weet hoe belangrijk dat spaarpot je soms is. Met de komst van de nieuwe sporthal enkele ja ren geleden moest Kwiek meer huur gaan betalen. Dankzij een buffer kon de vereniging de contributie voor haar leden geleidelijk aanpassen. „Ik wil meer hel derheid. Wat bijvoorbeeld als je een grootschalig evene ment wilt organiseren? Wat doe je met sponsoring? En wat als je extra materiaal of een trainer nodig hebt?." Vraagtekens Wethouder P. Berrevoets - Ringelberg en beleidsmede werker welzijn C. van der Vliet - Hart gaven aan de hoogte van de reserveringen nader te willen bezien. „Er zijn een aantal nuttige op merkingen gemaakt, waar we zelf nog eens goed bij stil moeten staan," erkende Van der Vliet. De SMC zette ook haar vraagtekens bij het gestelde minimum van 250 gulden voor een subsidie-aanvraag. Een kleine vereniging als de schildersclub wordt bij het wegvallen van subsidie op geheven of zal moeten ver huizen naar een gratis loca tie. „Wij willen weten of de gemeente die subsidie, die ze dan niet meer geeft aan zo'n kleine club, rechtstreeks aan De Bruse volleybalvereniging Kwiek: één van de vele verenigingen die vertegenwoordigd was. ons betalen. Anders zitten wij met een gat in de begro ting," aldus Van den Berge. Onduidelijkheid was er ook over het ingaan van de nieu we subsidieverordening en de consequenties van de ver anderingen op termijn. Voor de verenigingen zijn de con sequenties nog niet concreet. Welke subsidievorm past op welke vereniging, welke ac tiviteit levert een bejaarden- soos en vallen er geen gaten als de indirecte subsidie wordt afgeschaft? „Ons ad vies is de subsidie-aanvraag voor 1998 op dezelfde manier te doen als die voor 1997. De gemeente kan moeilijk an ders eisen, als de verorde ning nog niet rond is. Maar die veranderingen gaan niet van de ene op de andere dag. Daar gaan een paar jaar overheen en het gebeurt in overleg met jullie," stelde Van der Vliet de aanwezigen gerust. Verslaglegging Op verzoek van het publiek zegde de wethouder toe de verslaglegging van de drie geplande inspraakavonden aan alle honderdzestig ver enigingen toe te zenden. Van- (Foto: Jaap Jonker) avond, dinsdag, vindt er een openbare bijeenkomst over de algemene subsidieveror dening plaats in het dorps huis van Dreischor. Woens dag 26 maart praten wethouder Berrevoets en be leidsmedewerker welzijn Van der Vliet met belangstel lenden in het dorpshuis van Burgh-Haamstede. Beide avonden beginnen om 20.00 Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oude-Tonge: A. D. Goijert te Bunschoten; te Zoetermeer: J. Westland te Putten; te Vorden; M. Beitler te Zoelen (part-time); door de Generale Synode als predi kant voor buitengewone werkzaamheden (secretaris generaal) dr. B. Plaisier te 's- Gravenhage; als predikant voor buitengewone werk zaamheden (scriba van de Provinciale Kerkvergade ring Gelderland): W. P. van der Aa te Herwijnen; te Ze venbergen: C. L. de Rooij te Gouda; te Stellendam: P. Mo lenaar te Woudenberg; te Hoevelaken (toez.): A. L. van Zwet teUddel. Kerkdiensten Witte Donderdag Donderdag 27 maart Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gewone wijkge- meente: 18.45 uur ds. G. v. de Pol, H.A. Burgh: 19.30 uur Dienst van Schrift en Tafel. Renesse: 19.30 uur ds. P. Goodijk, H.A., m.m.v. dub- belkwartet N.H. kerkkoor. Noordwelle: 18.00 uur ds. P. Goodijk, H.A. Brouwershaven: Zie Noord- gouwe. Zonnemaire: Zie Noordgou- we. Noordgouwe: 19.30 uur Dienst van Schrift en Tafel, Dreischor: Zie Noordgouwe. Samen op Weg-Gemeente Nieuwerkerk: Johannes- kerk: 19.30 uur ds. J. Knoop, H.A. Lutherse Kerk Zierikzee: 19.30 uur ds. W. Baan, Dordrecht, viering H.A. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur dr. A. Jobsen, viering H.A. Brouwershaven/Zonnemai- re: Zie Noordgouwe. Haamstede: 19.30 uur dienst m.m.v. Taizé-zanggroep. Remonstrants Gereformeerde Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur me vr. ds. E. L. van Dunné-de Bijll Nachenius. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 19.30 uur Witte Donderdag pastor Verdaas donk. Herenkoor. Corneliastichting 10.00 uur ds. E. M. Lingen- van Veen, Avondmaalsvie ring. Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis Geen dienst. ZIERIKZEE - Voor de bouw van een Recreatief Mi lieu Centrum (RMC) wil het college van b en w van Schouwen-Duiveland een eenmalige bijdrage van 460.925 gulden leveren en een jaarlijkse bijdrage van 65.000 gulden, hetgeen neerkomt op twee gul den per inwoner. Dit voorstel komt aan de or de in de openbare vergade ring van de commissie grond gebiedzaken, openbare wer ken en milieu op donderdag 3 april in het voormalig stad huis van Brouwershaven, aanvang 19.30 uur. In dit voorstel wordt uitge gaan van veertigduizend be zoekers per jaar. Het plan tot de bouw van het RMC is me de gebaseerd op de regiovisie Schouwen-West. Het project komt in aanmerking voor een subsidie van 1,3 miljoen gulden uit de zogenaamde In- terreg 2-pot in Brussel. Sa men met de gemeente Blan- kenberge werd met succes een beroep gedaan op deze subsidie in het kader van de Revitalisering Kustgebied Euregio Scheldemond. Uit contact met de provincie is het college inmiddels geble ken, dat de Euregio-werk- groep het voorstel inzake het RMC inmiddels definitief heeft goedgekeurd. Het RMC krijgt een plaats bij het Transferium in Renes se. Voor de bouw is een to taalbedrag van 2,8 miljoen gulden nodig. Uitstel van de besluitvor ming door de gemeente Schouwen-Duiveland wordt zowel door de provincie als door het Comité van Toezicht van de Euregio-werkgroep ten zeerste ontraden, volgens benw. Sponsoring Het college verwacht, dat bij de provincie en bij het be drijfsleven nog financiële middelen te verkrijgen zijn ten behoeve van de realise ring van het RMC. Om de be sluitvorming zuiver te hou den en de gemeenteraad gelegenheid te geven een be sluit te nemen waarvan de fi nanciële gevolgen voor de volle omvang bekend zijn, verdient het volgens b en w aanbeveling hier nog even niet van uit te gaan. Uit navraag is, volgens het college, overigens wel geble ken dat de recreatie-onderne mers niets zien in deelname in het project RMC als zijnde een eik-weer voorziening, die men als gezamenlijke re creatie-ondernemers wil re aliseren. Deze ondernemers zijn thans bezig met een plan voor een elk-weervoorzie- ning waar de gemeente te zij ner tijd van mag aangeven op welke locatie deze gereali seerd kan worden. In de exploitatieopzet van het college, waarin wordt uitgegaan van veertigdui zend bezoekers per jaar te gen een entreeprijs van vijf gulden exclusief btw, kan in zeven jaar tijd veertig pro cent van de interactieve at tracties worden vervangen. De opbrengst van de pacht van een bij het RMC te reali seren pannenkoekenhuis wordt begroot op 35.000 gul den per jaar en de netto-jaar opbrengst uit de verkoop van de milieushop wordt op zeventien duizend gulden ge schat. Varianten Ten behoeve van een goed af gewogen besluitvorming heeft het college drie varian ten van de exploitatieopzet opgesteld, die op drie ver schillende bezoekersaantal len zijn doorberekend. Daar naast zijn een investerings- en exploitatieopzet gemaakt voor de realisering van een alternatief als een Milieu- educatief Centrum (MEC). Een MEC heeft volgens b en w veel minder aantrekkings kracht dan een RMC. Op grond van ervaringen in Vlissingen en Goes moet bij een MEC gerekend worden op drie a vier duizend bezoe kers per jaar. Bij een MEC is het niet gebruikelijk entree prijzen te heffen. SriT' 1 De watergrot in het toekomstig Recreatief Milieu Centrum (RMC) geeft de bezoeker een in druk van het leven in en op het water. MIDDELBURG - De provincie Zeeland wil een spe ciaal fonds in het leven roepen voor de bestrijding- van vervuiling van het oppervlaktewater. Volgens de provincie is in dat kader vooral meer aandacht nodig voor de diffuse - verspreide - bronnen van ver vuiling. Dat staat in het Zeeuws actieprogramma- diffuse bronnen. Probleem voor wat betreft de diffuse bronnen van ver vuiling is dat het moeilijker is om na te gaan waar de ver vuiling precies door wordt veroorzaakt. Als een fabriek vervuild afvalwater loost - in vaktaal een puntlozing - is dat in de regel vrij makke lijk op te sporen en kan het principe 'de vervuiler be taalt' in praktijk gebracht worden. Dat ligt anders als het om diffuse bronnen gaat. Die zijn veel moeilijker op te sporen. Zo kan het oppervlaktewa ter vervuild raken omdat ge wasbeschermingsmiddelen vanuit het akkerland lang zaam maar zeker 'uitspoelen' in sloten en watergangen. Botenbezitters gebruiken vaak chemische anti-fouling om ongewenste begroeiing van de scheepshuid tegen te gaan. Ook dat zorgt voor ver vuiling en zo zijn er nog veel meer voorbeelden te noe- Volgens het Zeeuws actiepro gramma diffuse bronnen heeft het oppervlaktewater meer te lijden van de diffuse vervuilingsbronnen dan van puntlozingen. Tegelijkertijd, zo wordt vastgesteld, wordt juist meer aandacht besteed aan en tijd gestoken in de be strijding van puntlozingen. De provincie wil wat dat be treft de zaak graag omkeren: meer geld en meer personeel voor het opsporen van diffu se vervuilingsbronnen. Om de vervuiling door diffu se bronnen terug te dringen zijn er volgens de provincie verschillende mogelijkhe den. Zo kan er voor gekozen worden om een afgebakend gebied onder de loep te ne men. Dat zou dan een aantal jaren achtereen moeten ge beuren en tijdens de duur van dat project zou het op pervlaktewater in dat gebied intensief bemonsterd moe ten worden. Op die manier wordt duidelijk welke effect bepaalde maatregelen heb ben. In de landbouwsector valt volgens de provincie veel winst te halen. Het probleem daarbij is echter dat men te maken heeft met veel indivi duele ondernemers die dan ook nog eens twijfelen aan het milieu-rendement. „Een ander knelpunt is dat maat regelen in veel gevallen een extra inspanning of hogere kosten met zich meebrengen. Ook in de watersport is de si tuatie voor verbetering vat baar. Volgens het actiepro gramma is de inzameling van afval buiten de jachthavens onvoldoende geregeld. Ge pleit wordt voor uitbreiding van het aantal afval-inzame- lingspunten. Ook wil de pro vincie plaatsing van zoetwa tertanks op recreatie-vaartuigen stimu leren. Ook het gebruik van vislood zorgt voor waterver vuiling. Er wordt al enige ja ren gezocht naar een alterna tief voor het werplood. TURNHOUT/GOES - Bij een danswedstrijd in het Belgische Turnhout behaalde het danspaar Wim en Wijnanda Scheffers een fraaie tweede plaats in de eerste klasse ballroomdansen. De wedstrijd werd gehouden in de Hertoginnehal in Turn hout en was georganiseerd door dansclub Turnhout on der auspiciën van de BDSF. Totaal 223 dansparen deden aan de wedstrijd mee. Bij een danswedstrijd voor senior-dansparen in Goes wist het Oosterlandse dans paar Gerda en Rinus Dorst beslag te leggen op de derde plaats in een veld van 36 dan sparen. Zij dansten in de ru briek Samen 70+ en ze zijn leerlingen van Dansschool Kramer uit Zierikzee. De or ganisatie was in handen van Dansschool Janvier. BURGH-HAAMSTEDE Karaoke Jongerencentrum Big S houdt zaterdag 29 maart een karaoke-discoshow. Dege nen die mee willen zingen kunnen vanaf 20.00 uur te recht bij het jongerencen trum aan het Sluispad in Burgh-Haamstede. BROUWERSHAVEN Voorlichting ZOA Vluchtelingenzorg houdt vandaag, dinsdag 25 maart, een voorlichtings avond in de zaal van de Gere formeerde kerk Vrijgemaakt aan de Haven Noordzijde 10 in Brouwershaven. Naast een diaserie over het werk in Ruanda, wordt aandacht be steed aan de landelijke col lecte die maandag 7 april van start gaat. Collectanten en toekomstige collectanten of werkgroepleden zijn wel- 'kom. De avond begint om 20.00 uur. Collecte De collecte ten bate van het Reumafonds heeft in Brou wershaven 937 gulden opge bracht. DREISCHOR Collecte De collecte ten bate van het Reumafonds heeft in Drei schor 887,75 gulden opge bracht. MIDDELBURG - De Zeeuwse Stichting voor Gehan dicaptenbeleid adviseert de provincie de tentoon stelling Dialoog in het Donker financieel te onder steunen. Deze tentoonstelling die blinden en niet-blinden met elkaar confronteert, is van dinsdag 29 april tot en met donderdag 8 mei in Middelburg te zien. De Stichting Dialoog in het Donker probeert met de ge lijknamige tentoonstelling zienden een beter inzicht te geven in de belevingswereld van blinde mensen. Kinde ren, jongeren en mensen die - persoonlijk of professioneel - met visueel gehandicapten in contact staan ervaren op in dringende wijze hoe de waar neming bepaald en beperkt wordt door visuele indruk ken. De manifestatie doet acht tien plaatsen in Nederland aan. De stichting heeft de provincie Zeeland gevraagd om een financiële ondersteu ning, zodat de tentoonstel- lingsduur eventueel kan worden verlengd. In totaal is vier ton nodig voor de reizen de tentoonstelling. Dialoog in het Donker is op gebouwd op een rijnaak. Be zoekers komen in volledig verduisterde ruimtes te recht, waar ze het moeten hebben van andere zintuigen dan hun ogen. Er zijn een na- tuurzone, een stadszone en een bar ingericht. Vrijwilli gers van de Nederlandse Ver eniging van Blinden en Slechtzienden in Zeeland verzorgen de rondleidingen, zodat de bezoekers hun erva ringen heel direct met visu eel gehandicapten kunnen uitwisselen. Successen De stichting is een samen werkingsverband tussen de Vereniging het Nederlandse Blinden- en Slechtzienden wezen (VNBW), de Neder landse Vereniging van Blin den en Slechtzienden (NVBS), het Oogziekenhuis Rotterdam en diverse revali- datie-instellingen. Na grote successen van dit project in Parijs, Londen en België heeft de stichting zich hard gemaakt voor de realisatie ervan in Nederland. VLISSINGEN - 'Verdragen milieu en economie el kaar?' Dat is de centrale vraag bij het publiek debat over de industriële ontwikkeling in Zeeland, dat donderdag 27 maart wordt gehouden in het Arse naaltheater in Vlissingen, aanvang 20.00 uur. COS-Zeeland houdt dit debat in samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie. Milieu en economie hoeven elkaar niet in de weg te zit- ten.Dat is de strekking van de kabinetsnota 'Economie en Milieu' die dit voorjaar gepresenteerd zal worden. In de nota legt de regering vooral de nadruk op de kan sen, de win-win situaties. Technologie-ontwikkeling is, in de visie van de over heid, een belangrijke factor in het verzoenen van milieu en economie. De milieuorga nisaties en de vakbeweging hebben hierover hun twij fels. Zeeland kent een aantal grote industriële bedrijven die, onder invloed van inter nationale organisaties van de moederconcerns, niet ont komen aan herstructurerin gen. De provincie moet keuzes maken over de invulling be drijventerrein en het stimu leren dan wel afremmen van bedrijvigheid die wel of niet past in een duurzame regio nale ontwikkeling. LJU LU I OO Naar een betere wereld Gedreven door de wil, het goede te doen slagen. Wordt men al gauw heel stil, door allerhande plagen. Die men ontmoeten gaat, het lijken grote bergen. Bewoond, waar men ook staat, door vele stoute dwergen De waarde van het zijn, is toch een groots gebeuren? Al gaat dit met veel pijn. men blijft hierom niet treuren! Behoud het goede maar. wees lief in al uw wensen. Zo krijgen wij voorwaar, eens hele brave mensen! P. C. Noordhoek Zierikzee Deze rubriek verschijnt wekelijks In de dinsdag-uitgaven van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presenteren. Wie denkt een ot meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus 1 4300 AA Zierikzee De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfspre kend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5