Transferium mag niet mislukken Twee 'gouden mensen' vieren diamanten feest Cursus 'Natuur rond de school' hjullum Weinig steun fracties hoogbouw Aquadelta AGENDA Voorstel tot pro forma beroep Meest economische offerte natransport 'We zouden elkaar niet kunnen missen' Afscheid Werkgroep zoekt vrijwilligers 3 DINSDAG 25 MAART 1997 NR 26152 ZIERIKZEE - „Het lijkt een mission impossible, maar ik zal het toch proberen,"sprak wethouder C. Veerhoek maandag-avond in de vergadering van de commissie grondgebiedzaken, ruimtelijke ordening en economische zaken. Die onmogelijke opdracht betrof de omstreden hoogbouw op Aquadelta in Bruinisse. De meerderheid van de commissie voelt daar weinig voor. Het gebouw op het transferium in Renesse zal pas krap tegen het hoofdseizoen gereed zijn. ZIERIKZEE - Het moet perfect geregeld zijn met het natransport, want het transferium in Renesse mag gewoonweg niet mislukken. Dat signaal gaf de com missie grondgebiedzaken, ruimtelijke ordening en economische zaken maandag in een openbare verga dering af. trof het toezicht bij het trans ferium. In het bestek wordt uitgegaan van twintig uur toezicht. In de uren tussen vier uur 's nachts en acht uur 's ochtends is er dan geen toe zicht. J. van der Veer (D66) vreesde voor de smet, die vandalen in die tijd op het transferium kunnen werpen en pleitte voor permanent toezicht in de zomerperiode. P. van der Meiden (SGP/GPV), R. van der Wek ken (CDA) en H. de Vries (Gr- Links) twijfelden aan de noodzaak daarvan. A. van den Berge (PvdA) steunde Van der Veer in zijn voorstel. Veerhoek zegde toe in elk ge val de financiële consequen tie van 24 uurs toezicht te on derzoeken. Flexibiliteit H. Coomans (WD) had het niet zo op de flexibiliteit bin nen de vier opgestelde routes voor het natransport. Aan vankelijk .gebruikte hij de term 'natte vingerwerk', maar daar floot de wethou der hem op terug. Toch con stateerde Coomans nogal waf 'aannames' binnen het bestek. Hij pleitte ervoor dat mensen straks exact zullen weten waar en wanneer de bus komt. Zijn voorstel bij het natransport een langer stukje Rampweg te betrek ken, noemde de wethouder een goede suggestie. In eerste instantie pleitten alle commissieleden ten be hoeve van dat natransport voor een offerte op basis van samenwerking tussen de ver voersondernemingen ZWN en Carlier. Samenwerking biedt, volgens hen, meer ze kerheid op voldoende mate rieel en mankracht om het grote aantal strandgangers in piekperioden te kunnen vervoeren. De commissie zag daar ook graag de plaatselij ke taxi-ondernemingen bij betrokken. Wethouder C. Veerhoek toonde zich niet blij met die opdracht. „Een offerte op ba sis van samenwerking levert in financiële zin voor de ge meente niet de meest voorde lige aanbieding op." In zijn toelichting vooraf zet- ZONNEMAIRE - „Twee gouden mensen." Zo wordt het echtpaar W. Fonteine en A. Fonteine - van de Sande uit Zonnemaire door hun acht kinderen en aanhang genoemd. Gisteren, maandag, vierde het pittige stel hun zestig-jarig huwelijk. Tot groot ple zier van de familie schoof burgemeester J. Assel- bergs aan voor een kop koffie met gebak. Het college van b en w stelt voor beroep aan te tekenen tegen de gedeeltelijke ont houding van goedkeuring door gs voor uitbreiding van Aquadelta in de vorm van hoogbouw. De gemeente Schouwen-Duiveland treedt hiermee als direct rechtsop volger in de voetsporen van de voormalige gemeente Bruinisse. Een voorbeeld van voortzetting van be staand beleid. De gemeente Bruinisse had met Aquadel ta een samenwerkingsover eenkomst, op grond waarvan de gemeente zich tot het ui terste dient in te spannen om de uitbreiding van Aquadel ta mogelijk te maken. Oms treden onderdeel in het uit breidingsplan betreft een woontoren met zeventig ap partementen. Gebruikmakend van het spreekfecht binnen de com missie pleitte H. Schot, des tijds wethouder in Bruinisse, voor het instellen van beroep tegen het gs-besluit. „Het zou prachtig zijn als boven de dijk de toren van Bruinisse- West zou verrijzen." Lijn recht tegenover de mening van Schot stond die van Stad en Lande, verwoord door D. Schorer: „Een toren van Ba- bel, die zich niet verhoudt met het ragfijn silhouet van Bruinisse." Upgrading Over het belang van upgra ding, oftewel kwaliteitsver betering van Aquadelta wa ren de commissieleden het volledig eens. De meningen liepen uiteen over de hoog- Door met elkaar tijdens de cursus een 'bomen rond de school-route' te maken leert de cursist al doende zelf iets over bomen. Ver der wordt tijdens de cursus aandacht besteed aan na tuurbeleving bij en omgang met kinderen. De cursus is gratis en gaat dinsdagmor gen 8 april van start in het dorpshuis in Renesse. Voor meer informatie en/of op gave: 461758. Opgeven voor 4 april. De werkgroep biedt al ja ren begeleiding aan bij bui tenexcursies van basisscho- WANNESJE VI Toen Wannesje in 't behin van de twinterher jaeren van schole kwam was t'r nie vee wêrrek. Van z'n eihe aoden niks mee. Ie was klein in maeher. Ie kon hoed ete, mè 't was net of't'n 'n deu löö- pende daerm aode, net as 'n eend. Noe stienher in dien tied nie zöö vee op de taefels as noe. 't Was meesta mè 'n stik mee 'n stik. A je noe oenders van j'n eihe aode dan kreeg je wè is 'n eitje. Stróóvet, soms öönig van hastihe vet was 't smaer- sel. Dan beurde't wel is da je 'n klein stikje keminekaeze kreeg. t Was helokkig datter mos sels waere, die kreeg je vö- niks van femielje of beken den. In krukels kao je raepe op de slikken of onderbaerm. Emmers aerpels hienhe d'r weg. Meesta was de sauze 't ofhiesel van de aerpels mee ier in dae 'n kraeltje vet d'r in. 't Was 'n hoeien tied vö de mensen die atte cholesterole aode. Mè dae öörde je in dien tied nie van. Vö de meeste mensen was 't 'n aerm zaek- je. Op 't land werreke was niks vö Wannesje, dae wassen te schraol vö. Noe aoden helok datten bie boer Repel koei- jewachter kon aore. Dae ao de z'n omer vöö zurgt. Dae wassen bliee mee want ie bouw. Alleen H. Coomans (VVD) toonde zich voorstan der van het instellen van be roep tegen het gs-besluit. R. van der Wekken (CDA) wilde zich eerst informeren over de gevolgen van de samenwer kingsovereenkomst tussen gemeente en Aquadelta. Alle overige fracties wezen het voorstel tot instellen van be roep af. Voor wethouder Veerhoek reden met volle overtui gingskracht en improvisatie talent te reageren. Met klem benadrukte hij de pilotstu- die waarop de plannen zijn gebaseerd en die precedent werking volgens hem uit sluit. Het hoogte-accent zal, volgens Veerhoek goed ver pakt blijven tussen het groen. Het vervolg leidde tot dis cussie over schoonheid en nut van hoge windmolens en tot twijfels over hoever de inspanningsverplichting voor de gemeente strekt. Koppen tellend kwam Veer hoek tot het plan de gemeen teraad donderdag 27 maart voor te stellen pro forma be roep aan te tekenen tegen het gs-besluit, om binnen de be roepstermijn te blijven. „Een definitief besluit kan dan in de eerstvolgende ver gadering van deze commissie worden genomen," aldus Veerhoek. Tussentijds kan de gemeente dan overleg voe ren met Aquadelta. J. van der Veer (D66) telde op een andere wijze de koppen en toonde zich verbaasd, dat de wethouder op basis van de reacties in deze vergadering met een dergelijk voorstel naar de raad wil komen. len in de Westhoek en Zie- rikzee en is op zoek naar vrijwilligers die daarbij willen assisteren. De hoe veelheid tijd die aan het werk voor de werkgroep besteed wordt kunnen vrij willigers zelf invullen. Zij worden opgeleid om inge zet te worden voor het scho len werk. De werkgroep denkt niet alleen aan ouders van schoolgaande kinderen maar ook aan hen die na tuur- en milieueducatie be langrijk vinden. Kennis van de natuur is niet nood zakelijk. was hraeg in de nature. Z'n vaoder zei: diek t'r om, da je j'n eihe nie of laet beule oo. Want ik kenne Repel. Want dan hae je d'r an. Want die vint zou je laete wêrreke tot aje d'r bie neer viel. D'n dag brak an datten most behinne. Z'n vaoder aode van 'n hröte baele 'n soort keep maekt, mee touwtjes d'r an om links z'n lief vast te binden. Dae wassen naehe- noeg êêmae in kwiet. 'n Knapzak mee eten in 'n blaeuw kruukjer mee koue tee op z'n rik want ie was'n êêlen dag van uus. Ie aode nog helok datten heen aever- echtse klompe an aode, want dat beurde aok vee in dien tied. Boer Repel hieng de êêste keer mee z'n mee om an te wiezen wae atte de koeien we in nie mochte lööpe. De koeien aode aolemaele 'n naem. Dat wisten hauw. D'n tied dae zatten mee, want ie aode heen horloosje. Dat mö je mè an de werrekmensen vraehe zei z'n vaoder. 't Viel in 't eeste nie mee. Lanhe daehen, mè aoles went. Vö d'n boer mosten leere mael- ke, want zeiten 'n beer leere zer wè danse. Van de vrouwe krehen nog wel is wat. Mè dat mosten nie tehen d'n baes zae. Noe zöö slim was Wan nesje we. Want al wassen noe klein in maeher, z'n eessens waere hoed. In ie liet nie mee z'n leure. WULLUM GESTOLEN ZIERIKZEE - Uit een auto die geparkeerd stond aan de Mulockstraat in Zierikzee zijn tussen zondag 21.00 en maandag 6.15 uur een rijbe wijs en een pakje sigaretten gestolen. De auto is eigen dom van een negentienjarige inwoner van Zierikzee. TEXTIELROOF ZIERIKZEE - Uit een textiel zaak in de Zierikzeese bin nenstad is vrijdag of zater dag voor ongeveer 1600 gulden aan boxershorts en t- shirts gestolen. Bij elkaar zijn er zo'n tweehonderd stuks kleding meegenomen. De eigenaresse, die de dief stal pas maandag ontdekte, heeft aangifte gedaan bij de politie. WESTHOVE OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum verzorgt woensdag 9 april de rondleiding 'Westhove Toen en Nu'. Het is een cultuurhis torische rondleiding tijdens welke veel aandacht wordt besteed aan de cultuurhisto rie van het kasteel, de oran- gerie en de omgeving. De rondleiding wordt afgeslo ten met een bezoek aan het kasteel en het beklimmen van de toren. De rondleiding start om 14.00 uur voor het museum. Aanmelding voor af is noodzakelijk en kan via telefoonnummer: 0118- 582620. BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duive land neemt maandag 7 april afscheid van secretaris/pen ningmeester J. J. van de Broeke van de Stichting Dorpshuis De Schutse. De gemeente biedt hem in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede een ca deau aan. Van de Broeke is zestien jaar actief geweest voor de stichting. De bijeen komst begint om 19.00 uur. KUNSTGOLVEN ZIERIKZEE - Radio Schou- wen-Duiveland heeft vanaf dinsdag 1 april een nieuw themaprogramma: 'Kunst- golven'. Dit programma gaat over de beeldende kunst op Schou wen-Duiveland..De presen tatie wordt verzorgd door Emmy Alma uit Renesse en Arjen de Jonge uit Noord- welle. 'Kunstgolven' is iede re dinsdag van 15.00 tot 16.00 uur te beluisteren. Acht kinderen, vele schoond ochters en -zoons, achttien kleinkinderen met twaalf stuks aanhang, vier achter kleinkinderen en een vijfde op komst. Dat is het resul taat van het briljanten huwe lijk van het van oorsprong uit Dreischor afkomstige paar. De volledige familie en een grote groep vrienden en be kenden kwamen zaterdag in het dorpshuis van Zonnemai re bijeen om dit bijzondere feit te vieren. En op de feest dag zelf was het in hun ver sierde huis aan de Margriet straat opnieuw volle bak. Voor het bezoekje van de burgemeester was mevrouw Fonteine een beetje zenuw achtig, maar dat bleek ach- te hij reeds uiteen, hoe op ba sis van nauwe contacten met ZWN en informeel overleg met de directie van Carlier de thans voorliggende vrij blijvende voorstellen van beide ondernemingen tot stand zijn gekomen. Tucht Op advies van Rijkswater staat stelt het college voor op basis van een gedetailleerd bestek zowel ZWN als Car lier uit te nodigen een officië le offerte te doen. Het rijk wil het regionale openbaar vervoer zoveel mogelijk on derwerpen aan de tucht van teraf niet nodig te zijn. „Een hele gewone man is het hoor. Daar kun je rustig mee pra ten. Nee, dat valt me echt wel mee." Meneer Fonteine is inmid dels 85 jaar oud en zijn vrouw viert op 19 april haar tachtigste verjaardag. Toch zijn de herinneringen aan vroeger nog uiterst levendig. Op veertienjarige leeftijd was Fonteine koewachter en langs de dijk waar hij werk te, liep zijn toekomstige vrouw altijd voorbij. „Hij zwaaide steeds naar me, want toen had hij al een oog je op mij," herinnert moeder Fonteine zich. Op het vroegere gemeente huis aan de Ooststraat wer- het marktmechanisme. „Dat heb ik niet verzonnen, maar het kabinet," aldus Veer hoek. Hij wist de commissie leden te overtuigen dat twee offertes, die in vrije concur rentie worden uitgebracht, het beste is voor de gemeen te. Bovendien voerde hij aan, dat niet per se voor het goed koopste, maar voor het meest economische aanbod zal worden gekozen. Dat wil zeggen: de offerte die het bes te past bij wat de gemeente voor ogen heeft met geva rieerd natransport, zo moge lijk in samenwerking met plaatselijke ondernemers. Een ander discussiepunt be den de twee op 24 maart 1937 in het echt verbonden. Voor een uitbundig trouwfeest was er toen geen geld, maar dat werd afgelopen weekend ruimschoots goed gemaakt. „Vader hoefde niet zonodig een feest. Maar toen we aan moeder vroegen of ze een feest wilde, zei ze: zo groot mogelijk," vertelt zoon A. Fonteine. Humor Contrasten zijn er wel meer tussen de twee geliefden, maar opv de belangrijkste punten komen ze goed over een. En juist dat maakt hun huwelijk en de relatie met al le kinderen en kleinkinde ren, volgens A. Fonteine, zo hecht. „Harmonie en humor. Ze staan enorm positief te genover het leven en stellen vriendschap boven alles. En ze hebben veel humor, wat wel nodig is als je door het le ven gaat. Maar ook in ver driet delen ze samen. En ze J. Roukema (RPF) kreeg des gevraagd te horen, dat de zo- merbus ook deze zomer zal rijden, onafhankelijk van het natransport van en naar het transferium. Verder in formeerde Roukema naar de algemene stand van zaken betreffende de aanleg van het transferium. Veerhoek liet weten, dat het cultuur technische gedeelte half mei gereed zal zijn, maar het ge bouw fors later, wellicht net tegen het hoogseizoen. Reden voor hem en zijn collega's G. van der Salm en G. van der Velde-De Wilde in groepsver band de aanleg van het trans ferium eens tegen het licht te houden. gaan als mensen met elkaar om." Mevrouw M. Fonteine, sinds vijfentwintig jaar als schoondochter aan de familie verbonden, weet zelf nog hoe ze door de „mangel werd ge haald" toen zij als vriendin netje van één van de zonen mee naar huis kwam. „We noemen dat zo, maar ieder een wordt hier met open ar men ontvangen. Of je nu geel, groen of oranje ziet, het klikt met iedereen. Ze heb ben voor iedereen belang stelling en zelfs naar het vijf de achterkleinkind dat nu op komst is, wordt altijd ge vraagd." 1 De goede onderlinge banden worden zowel door de kinde ren als door het briljanten echtpaar enorm gewaar deerd. Het is ook een knappe prestatie, want helemaal vlekkeloos verliep het leven van de familie Fonteine niet. De armoede vroeger was groot en zowel vader als moe der moesten de handen flink uit de mouwen steken. In de Tweede Wereldoorlog werd het gezin - toen nog met vier kinderen - geëvacueerd naar het Groningse plaatsje Win- sum en tijdens de Waters noodramp kwam de familie in Voorburg terecht. Eén schoonzoon is inmiddels overleden en qua gezond heid heeft het echtpaar in de loop van de tijd ook het nodi ge moeten inleveren. Toch overheerst ook hier de positieve kijk. Met verhalen over de fysieke klappen die het Zonnemairse paar heeft moeten incasseren worden de familiebijeenkomsten op gefleurd. Daarnaast kunnen ze, ondanks hun leeftijden, in huis nog bijna alles zelf en op mooie dagen gaan ze ge zellig samen uit fietsen. On afscheidelijk zijn ze na al die jaren nog steeds. „Als moeder bij haar zus langs gaat. dan staat vader al na twee minuten voor de deur. En gaat de één naar bed dan gaat de ander mee," zegt zoon A. Fonteine. Pa Fontei ne kan die woorden van z'n zoon volmondig bevestigen: ..We zouden elkaar absoluut niet kunnen missen." Dinsdag 25 maart Zierikzee Openbaar tentamen muziek. RSG Professor Zeeman. 20.4)0 uur Brouwershaven Voorlichtingsavond ZOA Vluchtelingenzorg in de Ge reformeerde kerk Vrijge maakt. 20.00 uur. Oosterland Kennismakingsavond inwo ners met college b en w. Dorpshuis. 19.30 uur. Lezing natuurgeneeskundi ge J. M. Bergsma. Oosterhof. 20.00 uur. Woensdag 26 maart Zierikzee Kreamiddag SKW De Licht boei; sok-poppen maken. MFC. 13.30-15.30 uur. Paashaas op bezoek bij Speel-o-theek Leentjebuur. 14.30-16.00 uur. Kerkwerve Paaseieren zoeken. Sport park De Vospit. 14.00 uur. Serooskerke Prijsklaverjasavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 27 maart Zierikzee Open huis. Israël Producten Centrum. 12.00 tot 19.00 uur. ANBO-themamiddag, be zoek aan Mosterdmakerij De Hoge Molen, Hem, 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering Schouwen-Duiveland, Theater Mondragon. 19.30 uur. Cantorij Vrijzinnige Ge meente, eerste deel Paasora- torium, Gasthuiskerk. 20.00 uur. Ellemeet Bonte avond. Openbare ba sisschool 't Mêêtje. 19.00 uur. Brouwershaven Modeshow 55-plus in woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Vrijdag 28 maart Cantorij Vrijzinnige Ge meente, tweede deel Paas- oratorium, Gasthuiskerk. 19.45 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Zaterdag 29 maart Zierikzee Opening nieuwe seizoen Mr. Breetveltspeeltuin aan de Brauwstraat. 10.00 uur. Lente-doedag. Kinderboerderij De Punt. 13.00-15.30 uur. Voorronde Zeeuwse Belofte. Brogum. 21.00 uur. Burgh-Haamstede Karaoke-discoshow Big S. 20.00 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Zondag 30 maart Zierikzee Cantoi'ij Vrijzinnige Ge meente, derde deel Paasora- torium, Gasthuiskerk. 9.30 uur. Oosterland Paasavonddienst met koor VZOS. Nederlandse Her vormde kerk. 18.00 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Maandag 31 maart Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Donderdag 3 april Zierikzee Start cursus beter slapen. Wijkgebouw Jannewekken 10. 19.30-21.30 uur. Brouwershaven Openbare vergadering com missie GGZ/OW-Milieu, Stadhuis, 19.30 uur. Vrijdag 4 april Zierikzee Openbare fractievergade ring van de PvdA in het ge meentehuis. Vergaderkamer 78. 15.00 uur. Inleveren artikelen voor- jaarskinderkledingbcurs. 't Kofschip. 19.30-21.30 uur. Concert in de Nieuwe kerk van een Hongaars koor en een oratoriumvereniging uit Middelharnis. 20.15 uur. De burgemeester en het diamanten bruidspaar voor hun mooi versierde woning in Zonne maire. (Foto: Marieke Mandemaker) RENESSE - De Werkgroep Schoolbiologie ver zorgt dit voorjaar een cursus waarbij bodemdie- ren, bomen en boombeestjes centraal staan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3