Pornofotograaf verdacht van Belgische seriemoord Aarde telt in het jaar 2100 elf miljard zielen Gijzeling in bank centrum Dordrecht Instituut voor claims van asbestslachtoffers van 'Engel des Doods' The English Patient grote winnaar Oscars WATERSTANDEN Glasbak wordt veel gebruikt Harde aanpak relschoppers Autoluwe binnenstad valt slecht 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advies aan minister Sociale Zaken DEN HAAG (ANP) - Er moet een instituut komen waar asbestslachtoffers terecht kunnen met hun claims. Het moet de slachtoffers adviseren en zor gen voor bemiddeling met hun werkgever of diens verzekeraar. Zo nodig moet het instituut bindende uitspraken kunnen doen. Verder zou de Staat een schadevergoeding moe ten betalen wanneer de werkgever niet meer aan spreekbaar is. Dat staat in een advies dat prof. mr. J. de Ruiter maan dag aan staatssecretaris De .Grave van Sociale Zaken heeft overhandigd. De be windsman prees het rapport van De Ruiter (oud-minister van Justitie) als „een belang rijk en goed advies". Over een maand zal het kabinet met een standpunt komen. Het werken met asbest kan leiden tot kanker en andere ernstige ziektes. Sinds 1945 zijn zo'n 10.000 mensen bloot gesteld aan de gevaren van asbest bij de verwerking van het ruwe product. Daarnaast kwamen in die periode nog eens 330.000 mensen in aan raking met de stof door het bewerken van asbesthouden de materialen. Wetenschap pers verwachten dat in de ko mende 35 jaar zo'n 40.000 „asbestgerelateerde ziektes" onder mannen optreden. Als een schadevergoeding wordt toegekend gaat het veelal om een bedrag in de orde van honderdduizend gulden. Voor slachtoffers is de weg naar juridische schadeloos stelling meestal lang, al blijkt uiteindelijk de meer derheid van de claims ver haalbaar. De Ruiter doet voorstellen om deze „juridi sche lijdensweg" te bekor ten. Hij acht het wenselijk dat een apart instituut de slachtoffers ondersteunt. De procedures kunnen dan wor den versneld. De Ruiter verwacht dat werkgevers in de toekomst steeds meer claims zullen krijgen voor schadevergoe ding van slachtoffers van be roepsziektes. De Vereniging van Asbestslachtoffers spreekt over een „door braak". Een woordvoerder van de werkgeversorganisa tie VNO/NCW zet vraagte kens bij de financiering van het instituut, omdat slechts een zeer klein gedeelte van de bedrijven in ons land be trokken was bij de asbest- problematiek. Man houdt zes mensen vast DORDRECHT (ANP) - Een onbekende man houdt sinds dinsdagochtend in een filiaal van de VSB- bank aan de Brouwersdijk in Dordrecht zes perso nen in gijzeling. Het is niet bekend of het om personeelsleden en/of cliën ten gaat. De politie heeft de buurt afgezet. De meldkamer van de politie kreeg om 09.20 uur een tele foontje uit de bank van een van de gegijzelden dat er een gijzeling aan de gang was. De man zei vervolgens tegen de politie „en hier krijgt u de gijzelnemer".De dader zou zijn gewapend, er is echter (nog) niet geschoten. Er is mogelijk sprake van een me deplichtige, maar die be vindt zich niet in de bank. De politie heeft inmiddels een arrestatie- ea een hon denteam ter plekke en heeft een helikopter ingezet. De te genovergelegen basisschool met 150 kinderen werd tegen De politie heeft voor de ver ontruste ouders een telefoon nummer geopend, te weten 078-6303000. Het zou bij de gijzeling gaan om een uit de hand gelopen bankoverval. ,:T Proces Friese arts begonnen LEEUWARDEN (ANP) - Dokter Sippe Schat (54) kwam door de viervoudige moordenares Martha U., bijgenaamd Engel des Doods, op het idee zijn 72-ja- rige patiënte Theodora Brattinga te doden met, on der meer, insuline. Schat zei dit dinsdag bij de recht bank in Leeuwarden. Daar staat hij terecht voor moord. In april vorig jaar maakte de omstreden huisarts een einde aan het leven van de vrouw. Zij zou daarom gevraagd hebben, maar er was geen schriftelijke wilsverklaring. Bovendien consulteerde Schat geen andere arts en wilde hij, uit respect voor de privacy van de vrouw, de zaak buiten de openbaarheid houden. Hij vulde een „na tuurlijke" doodsoorzaak in, terwijl hij wist dat door zijn toedoen de vrouw s' nachts, helemaal alléén, gestorven was. De middelen die Schat gebruikte om de vrouw te la ten overlijden worden door de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevorde ring der pharmacie ontraden als euthanaticum. Schat zelf zei dinsdag ook zijn twijfels te hebben gehad over de com binatie van injecties die hij de vrouw gaf. „Ik hoopte dat het voldoende zou zijn om haar te helpen. Ze wilde niet meer wakker worden. Maar ik was er niet gerust op. Dus ben in later op de avond nog teruggegaan naar het tehuis Doniahiem om de vrouw een tweede portie toe te dienen", aldus de huisarts. Volgens hem weten veel art sen niet precies welke mid delen ze moeten gebruiken om een ander te doen ster ven. „Artsen hebben geen be geleiding. Er wordt geen goe de aandacht besteedt aan de uitvoering van euthanasie." Tijden en standen volgens getijdctabel Hydro-meteoccntrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 maart 04.55 166 11.00 -159 17.20 171 23.15 -145 27 maart 05.35 164 11.35 -157 17.55 164 23.45 -145 ROOMPOT BUITEN 26 maart 03. J0 178 09.35 -160 15.30 186 21.45 -145 27 maart 03.45 178 10.05 -158 16.00 182 22.10 -144 BRUINISSE 26 maart 05.30 175 11.05 -168 17.45 179 23.20 -155 27 maart 06.05 170 11.35 -165 18.15 169 23.50 -153 WEMELDINGE 26 maart 05.00 192 11.05 -173. 17.20 197 23.15 -160 27 maart 05.35 190 11.35 -171 17.50 190 23.50 -160 Springtij: 26 maart Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 i Identiteit één van de lijken in vuilniszakken bekend BRUSSEL (ANP) - Justitie verdenkt een pornofoto graaf uit het West-Vlaamse Kaster van betrokken heid bij de gruwelijke seriemoord op vrouwen in België. Van een van de vier vermoorde vrouwen is de identiteit inmiddels bekend. De verdachte heeft vorige week woensdag geprobeerd zelfmoord te plegen en ligt in coma in een ziekenhuis. Hij vertoefde in het prostitutie milieu en stond bekend om zijn gewelddadig gedrag. Zijn vriendin woont in Knokke-Heist. Uit deze kustplaats komt een aantal vuilniszakken, waarin stuk gezaagde ledematen van slachtoffers waren verpakt. Een van de vier vrouwen, die de afgelopen dagen werden gevonden bij Mons, is inmid dels geïdentificeerd. Het gaat om Jacqueline Leclerq uit Mons, een 33-jarige moe der van vier kinderen. Ze verdween op 22 december vo rig jaar. Ze werd herkend aan een litteken op haar arm. Het leek erop alsof iemand daar een tatoeage had willen verwijderen. De politie ontdekte gisteren bij Mons (Bergen) opnieuw stoffelijke resten die waar schijnlijk van mensen zijn. Volgens een woordvoerder van de politie lijkt het erop dat het gaat om een romp van een vrouw die daar nog niet lang heeft gelegen. De gruwelijke vondst was verpakt in een tas van een su permarkt. Die lag vlakbij de plaats waar in het weekein de ook al lichaamsdelen wa ren gevonden. Tiende zak In het plaatsje Cuesmes trof fen Belgische agenten maan dagochtend een vuilniszak aan, vlakbij de plaats waar de negen zakken met ledema ten van drie vrouwen waren gevonden. In deze tiende zak, die op een braakliggend ter rein lag, zaten persoonlijke bezittingen. De politie zegt dat het moei lijk is de lichaamsdelen te identificeren omdat rompen en hoofden ontbraken. De stoffelijke resten zijn over gebracht naar de Universi teit van Luik voor verder on derzoek. De politie houdt er rekening mee dat er een mogelijk ver band is met twee verdwij ningszaken in de omgeving van Mons, een jaar geleden. Broeikaseffect niet onder controle De wereldbevolking heeft in het jaar 2100 meer te eten, vooral vlees. Maar vruchtbare landbouwgrond is schaars geworden. (Foto: Joop van Houdt) BILTHOVEN (ANP) - In 2100 telt de aarde elf mil jard bewoners. Het gemiddeld bruto nationaal product ligt op het niveau van Canada in 1995. Voedsel en schoon drinkwater zullen beter over de wereld zijn verspreid dan nu. Technologische vooruitgang ten spijt, krijgt de mens het broeikas effect niet onder controle. De gemiddelde tempe ratuur stijgt meer dan drie graden. Dit is een van de toekomst scenario's die het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu schetst. Het insti tuut heeft een model ont wikkeld, waarin milieu-, ge zondheids- en energiepro blemen in de wereld in hun samenhang worden gepre senteerd. Ook wereldbeel den van mensen zijn in dit model verwerkt. Een kwart eeuw na het ver schijnen van de Grenzen aan de Groei, het rapport van de Club van Rome, wil het RIVM-model een geactuali seerde visie op de 21e eeuw brengen. Onderzoekers J. Rotmans en B. de Vries re kenden een aantal scena rio's door. Als de huidige trends doorzetten, telt de wereld over een eeuw dus elf miljard mensen. Dat zijn er nu 5,77 miljard. Dat toe komstbeeld noemen zij het hiërarchisch utopia. Het individualistisch utopia schetst een ander ander beeld: dertien miljard aard bewoners in 2100 en een eco nomische welvaart die ligt op ruim twee keer het huidi ge West-Europese niveau. Dit is een gemiddelde: in dit wereldbeeld zijn grote wel vaartsverschillen waar schijnlijk en aanvaardbaar. De hoge welvaart maakt een hoog niveau van de medi sche voorzieningen moge lijk. De gemiddelde levensver wachting stijgt van 66 naar meer dan 85 jaar. De wereld bevolking heeft meer te eten, vooral vlees. De na tuur kan de aanwas aan. Het klimaat is niet zo gevoelig voor verstoringen en boven dien leidt voortgaande tech nologische ontwikkeling tot daling van het gebruik van grondstoffen. Volgens een derde model, het egalitaire, zal de wereld bevolking over een eeuw acht miljard mensen tellen. Het bruto nationaal product ligt op het niveau van Portu gal in 1995. Vruchtbare land bouwgrond, olie en gas zijn schaars. Gezinsplanning en de voorzieningen van drink water en voedsel in arme landen hebben hoge priori teit. Er wordt belasting op fossiele brandstoffen en wa ter geheven. Zo worden mi lieucatastrofes voorkomen. Economische groei is er vooral in de armere landen. De onderzoekers stellen dat de voortzetting van de hui dige trends niet leiden tot een duurzame samenleving. Een lange-termijnvisie is noodzakelijk om die duurza me toekomst in beeld te brengen. Met negen Academy Awards LOS ANGELES/RIJSWIJK (ANP) - The English Patient van regisseur Anthony Minghella is maandagavond in Los Angeles de grote winnaar van de 69e Oscar-uitreikingen geworden. Het ro mantische drama sleepte negen Academy Awards in de wacht, waaronder die voor beste film, beste regie, en beste vrouwelijke bijrol (Ju liette Binoche). Aanvankelijk leek het epos, over de gepassioneer de en tragische liefde tus sen twee archeologen gedu rende de Tweede Wereld oorlog, op nog meer Oscars af te stevenen. De onder scheidingen in de eerste ze ven van de twaalf catego- riën, waarvoor de film genomineerd stond, wer den stuk voor stuk binnen gehaald. De jury was onder meer vol lof over de kos tuums, de muziek, het ge luid en de fotografie. Aangekomen bij de echte hoofdprijzen, die voor script, beste mannelijke en beste vrouwelijke hoofdrol begon de prijzenregen ech ter te stokken. Niet de be werking van Michael On- daatjes roman, maar Sling Blade van Billy Bob Thorn ton ging met de prijs voor het beste script strijken. De leden van de Academy kozen vervolgens Frances McDormand tot beste actri ce, voor haar vertolking van een onverstoorbare po litieagente in het hilarische Fargo van de gebroeders Coen. Ze liet daarmee on der anderen Kristin Scott Thomas (The English Pa tient) en Diane Keaton (Marvin's Room) achter zich. Volgens McDormand betekent haar Oscar een aanmoediging voor regis seurs om actrices te selecte ren „op kwaliteit, en niet op marktwaarde". Fargo sleepte verder een Oscar in de wacht voor het beste ori ginele script. Geoffrey Rush was volgens de jury de beste acteur van 1996 met zijn hoofdrol in Shine. De enige film van een grote studio, Jerry Ma- guire uit de Sony-stal, stel de teleur. Slechts Cuba Gooding Jr. won een beeld je voor de beste bijrol. Tom Cruise, genomineerd in de categorie „beste acteur", liep deze keer de prijs mis. Even leek het erop dat alle echt grote prijzen alsnog voorbij zouden gaan aan The English Patient. Maar uiteindelijk kon regisseur Minghella, nog met zijn Os car voor beste régie in de hand, opnieuw het podium op om ook de onderschei ding voor de beste film van het jaar in ontvangst te ne men. LEIDSCHENDAM (ANP) - Het hergebruik van glas via de glasbak is vorig jaar uitgekomen op 81 pro cent. Sinds 1981 gaat het om een verdrievoudiging van 115 miljoen kilo tot 345 miljoen kilo, ofwel 22,6 kilo per in woner. Dit blijkt uit het jaar overzicht van de Stichting Promotie Glasbak in Leids- chendam. Volgens Miranda Boer, secretaris vhn de stich ting, is het streven om in het jaar 2000 uit te komen op 90 procent hergebruik. Het per centage steeg het afgelopen jaar heel licht van 80,5 naar 81. Van de 345 miljoen kilo glas werd meer dan de helft (56 procent) op kleur ingeza meld. AMSTERDAM (ANP) - Justi tie in Amsterdam beschouwt relschoppers die in grote groepen opereren als lid van criminele organisaties. Jus titie gaat gewelddadige voet balsupporters daarom hard aanpakken. Een speciaal team van de Amsterdamse politie gaat zich bezighouden met de op sporing, aldus justitie dins dag. Hoofdofficier van justi tie Vrakking heeft maandag in het driehoeksoverleg met burgemeester Patijn en poli tiecommissaris Nordholt het voetbalgeweld besproken. Justitie houdt de leiders scherp in de gaten. Zij denkt er aan de supportersvereni gingen te infiltreren en tele foongesprekken van leiders af te luisteren. RIJBEWIJS DEN HAAG (ANP! - Het nieuwe rijbewijs deugt in een aantal gevallen niet. In de Brabantse gemeente Loon op Zand zijn exemplaren ont dekt waarvan de inkt kan worden weggewreven. Tot dit weekeinde waren er vier honderd rijbewijzen omge wisseld die mankementen vertoonden, aldus een woordvoerder. Suske en Wiske 'VOLLE MAAN" door Willy Vandersteen Verwachting t/m zaterdag 29 maart WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 40% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 11 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht n.west 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht z.oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 26mrt Zon op 06.29, onder 19.01 Maan op 21.38, onder 07.30 27mrt Zon op 06.26, onder 19.03 Maan op 22.43, onder 07.58 Laatste kwartier: 31 maart 21.39 HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt een strijd tussen wolken en zon. Vanavond en van nacht winnen de wolken en in het noorden valt daar mogelijk wat mot regen uit. Hier en daar ontstaan mistbanken en het koelt af tot onge veer 4 graden. Morgenochtend kij ken we ook nog tegen een grijze he mel aan, maar het wolkendek breekt op sommige plaatsen iets open. Morgenmiddag krijgt de zon wat meer ruimte en schijnt de zon van tijd tot tijd, met name in het zuiden van het land. Met die zon loopt de mid- dagtemperatuur flink op tot 10 gra den in het noorden en dicht bij de 15 graden in Brabant en Limburg. Het rustige weer is voorbij: de wind blaast uit het zuidwesten en neemt toe tot matig, kracht 3 tot 4, aan de kust tot krachtig, 6 bft. Ook na mor gen is het een paar dagen onrustig in de atmosfeer. Het waait stevig, het is bewolkt en er valt een enkele bui. De temperatuur ligt rond gemiddelde waarden, maar lijkt in het Paasweek einde een duikeling te maken. Dan wordt het wel een stuk droger. UTRECHT (ANP) - Bijna vijf maanden na de invoering van de autoluwe binnenstad in Utrecht zijn veel binnen stadbewoners en winkeliers nog steeds ongelukkig met de nieuwe situatie. Vijfhonderd mensen grepen maandagavond de informa tiebijeenkomst Binnenstad Utrecht: Aantrekkelijk en Bereikbaar (UAB) in de Janskerk aan om hun mis noegen over het verkeersbe leid te spuien. Binnenstad en blik: sinds 1 november vorig jaar onder houden die twee een moeiza me relatie. De gemeente maakt serieus werk van het weren van auto's uit het cen trum. Veel ondernemers en winkeliers zijn er niet over te spreken. „Klanten vertrek ken naar de beter bereikbare winkelcentra in de buiten wijken of in Nieuwegein en Zeist", zei voorzitter T. Poort van de ondernemers- kring uit de binnenstad. ZIERIKZEESCHE (SS NIEUWSBODE ia Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1.25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag - Dinsdagkrant maandag - Donderdagkrant woensdag - Vrijdagkrant donderdag tot 13.00 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7,65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/?% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2