Hernieuwde opmars oude en nieuwe infectieziekten Goede toekomstkansen reformartikelenmarkt Prominenten op de fiets Zeeuwse Belofte in Brogum Shoppen via Internet vervangt het gewone winkelen niet Hoogste groei ondernemingen Oosterschelde College houdt drie workshops Dertiende Contacta in Zeelandhallen Goes Volgens HBD-onderzoek Wel voordelen voor consumenten In 20 jaar 30 nieuwe ziekten Voor jongeren van 14 tot 18 jaar Van 14 tot en met 16 oktober Nederland eenzaam aan kop 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEE - De bestedingen aan natuurvoedmgs- en reformartikelen worden voor 1996 geschat op om streeks 450 miljoen gulden. Dit komt overeen met 0,75 procent van de totale bestedingen aan voedings- en genotmiddelen. Dat is beperkt, maar de bran che heeft groeipotentie. Door de groei van het aantal oude ren en door de toenemende belangstelling voor alles wat met de gezondheid en het mi lieu te maken heeft, bestaan er voor de natuurvoedings- en reformartikelenbranche gunstige vooruitzichten. Dit geldt in het bijzonder voor biologische producten, voe dingssupplementen en thera peutische producten. Er zijn circa 700 winkels in natuurvoedings- en refor martikelen. Naar schatting bedraagt de werkgelegenhid in de branche circa 2.000 vol ledige mensJaren. Dit blijkt uit het branche-onderzoek 'Detailhandel in natuurvoe dings- en reformartikelen', van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel (HBD). Binnen de branche worden de natuurvoëdingszaken, de reformzaken en de combina tiewinkels onderscheiden. Van de 3 bedrijfstypen is de natuurvoedingszaak het minst kleinschalige bedrijfs- type. Het assortiment be staat uit veel verse levens middelen voorzien van een biologisch keurmerk en uit droogwaar producten waar van het merendeel een biolo gisch keurmerk heeft. De presentatie van het assor timent vraagt om een groot verkoopoppervlak. De ge middelde natuurvoedings zaak heeft bijna 4 man perso neel en behaalt op ruim 100 m2 verkoopoppervlak een jaaromzet van 900.000,-. Men treft deze zaken vooral aan buiten de echte centra van de steden. Hierdoor kun nen de huisvestingskosten relatief beperkt blijven. In Nederland zijn 200 - 250 na tuurvoëdingszaken geves tigd. Reform De reformzaak is kleinscha liger en is vooral verkoop punt van voedingssupple menten (o.a. vitamines) en therapeutische producten (o a. homeopathische produc ten en afslankmiddelen). In de gemiddelde reformzaak wordt met bijna 3 man perso neel op een verkoopopper vlak van 75 m2 een omzet van circa 60000,— behaald. Reformzaken zijn meestal in het centrum van een plaats te vinden. Er zijn naar schat ting 250 - 300 reformzaken in Nederland. De combinatiewinkels zijn vooral kleinere winkels die naast veel droge kruideniers waren ook verswaren, voe dingssupplementen en thera peutische producten verkopen. De gemiddelde combinatiewinkel heeft een vloeroppervlak van 86 m2 en werkt met 3 man personeel. De gemiddelde omzet is ƒ567.000,-. Betere samenwerking Aansluiting van winkels bij een samenwerkingsverband lijkt voor veel bedrijven in de gehele branche een per spectief biedende optie. Niet alleen omdat de resultaten van de samenwerkende be drijven aanzienlijk beter zijn dan die van de niet samen werkende bedrijven, maar ook omdat hierdoor een pro fessionelere verkoop van na tuurvoedings en reformarti kelen bewerkstelligd kan worden. Belangrijk voor het perspectief van de branche is verder de reactie van de con sument op biotechnologisch gemanipuleerde producten en eventuele nieuwe inciden ten met voedingsmiddelen (hormoonschandalen, dië- renziektes). ZIERIKZEE - Het is niet te verwachten dat winke len via Internet (met name via het World Wide Web) het normale boodschappen doen of het winkelen gaat vervangen. De consument krijgt er gewoon een aankoopkanaal bij. Vermoedelijk zal het aandeel van de detailhandelsbeste dingen dat via Internet gaat lopen niet meer dan een paar procent zijn (vergelijkbaar met postorderaankopen, mo menteel 2 procent, maar dit biedt voor onderdelen van de detailhandel in elk geval weer nieuwe kansen. Het World Wide Web is in poten tie een interessant kanaal voor de consument om thuis elektronisch te winkelen, maar staat nog in de kinder schoenen. In de Verenigde Staten ver wachten onderzoekers een marktaandeel van Internet in het jaar 2000 van ongeveer 0,3 procent. Een doorbraak van Internet als nieuw aan koopkanaal is pas mogelijk als beter aan diverse voor waarden (wat betreft techniek, veiligheid van betaalsystemen, privacybe scherming, invoerbepalin- gen, uitgebreider assorti ment) wordt voldaan. Winkelen via het \Veb is vooral geschikt voor artike len die je niet hoeft te zien of te proberen. Voordelen In het rapport is de volgende invalshoek gekozen: welke voordelen biedt Internet als distributiekanaal voor de consument? Winkelen via een uitontwikkeld Web biedt verschillende voordelen. Men kan op elk moment, vanaf elke locatie (werk, thuis, etc.) bij een winkel te recht, men hoeft de deur niet meer uit en bespaart veel tijd. Er zijn efficiënte moge lijkheden voor vergelijkend winkelen, op basis van prijs, productkenmerken, voor keuren, behoeften, de bedie ning is op maat tegen lage prijzen. Internet heeft voor allerlei soorten producten en dien sten een belangrijke commu nicatieve en informatieve functie. Als het echter om de daadwerkelijke verkoop gaat, dan komen hoofdzake lijk artikelen in aanmerkin gen die de consument niet persé hoeft te zien of te pro beren (zoals software, vi deo's, cd's, boeken, tickets, bloemen, etc.). Ook merkartikelen komen in aanmerking, aangezien de consument van tevoren al weet wat hij van een merk kan verwachten. Ten slotte wordt verwacht dat ook arti kelen met een hoge aankoop frequentie (zoals levensmid delen) in de toekomst vaker via het web kunnen worden verkocht. Omvang Internet is het snelst groeien de communicatiemedium uit de geschiedenis. Sneller dan televisie, radio, fa of tele foon. De omvang van het In- temet verdubbelt tot nu toe elk jaar. Echter, het is op dit moment nog steeds een medium dat door hoger opge leide mannen wordt gedomi neerd. Dat zal veranderen: signalen uit de Verenigde Staten wijzen erop dat steeds meer vrouwen, kinderen, la ger opgeleieden gebruik gaan maken van Internet. GOES - Het Oosterschelde College in Goes houdt in april voor jongeren van 14 tot 18 jaar de workshops straattheater, grafische vormgeving en ruimtelijk werken. In september volgt dan een presentatie tij dens een festivaldag in Goes. Deze dag geeft pop groep The Scene een concert. In de workshop straat theater gaan deelnemers aan het werk om gekozen teksten zo vorm te geven dat ze tot een productie leiden die op straat kan worden uitge voerd. Deze workshop staat onder leiding van regisseuse Josien de Graaf. Bij grafi sche vormgeving gaat het er om teksten letterlijk uit te voeren in de vorm van (zeef)druk, spuit- of schilder werk op borden, vlaggen en kleding. De leiding van deze bijeenkomst is in handen van Jacqueline Traanman. Deelnemers aan de work shop ruimtelijk werken gaan letters van teksten vormge ven in onder andere hout, ij zer en stof, zodat ze tijdens het festival geplaatst kun nen worden op markante punten in de stad. Deze bij eenkomst wordt geleid door kunstenaar Hans de Win. De workshops omvatten zes bijeenkomsten en twee extra zaterdagen. De workshop straattheater begint woens dag 16 april om 16.00 uur, grafische vormgeving don derdag 17 april vanaf 16.00 uur en ruimtelijk werken vrijdag 18 april om 16.30 uur. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 0113-231170. GOES - De dertiende editie van de Contacta wordt het komend najaar van 14 tot en met 16 oktober ge houden in de Zeelandhallen in Goes. De Contacta is de grootste algemene toeleveringsbeurs van produc ten en diensten voor Zuid-West Nederland. Vorig jaar gaven ruim 210 deelnemende bedrijven acte de présence. Op grond van een enquête onder de expo santen worden ook voor dit jaar weer ruim tweehonderd standhouders verwacht. Nieuw voor de Contacta vo rig jaar was de toevoeging van een specifiek thema, te weten 'de Westerscheldetun- nel'. Dit onderwerp komt ook aan de orde tijdens de komende Contacta. Naar aanleiding van een onder zoek in de markt zal dit on derwerp Verbreed worden met de haven- en industriële ontwikkelingen in de inter- regio Zeeland en West-Vlaan deren. Gesprekken over de invulling daarvan hebben in middels plaatsgevonden met de Kamers van Koophandel van Terneuzen en van Gent- Eeklo, evenals de Geweste lijke Ontwikkelingsmaat schappij West-Vlaanderen. Voor meer informatie over deze toeleveringsvakbeurs kan men contact opnemen met telefoonnummer: 0113- 221020 of faxnummer: 01113- 221536. Onder de naam Door Oefening Flink (DOF) hebben enkele promimenten uit de sport-, be- drijfs- en kunstwereld zich verenigd in een fietsgroepje, dat met een zekere regelmaat tochten maakt. Meestal gebeurt dat in relatie met bestaande evenementen in den lande. Zondag echter werd als start van het fietssei- zoen voor DOF een rondje Oosterschelde ge maakt. Als start en finish was gekozen voor De Hostellerie in Schuddebeurs. Eigenaar L. Ezinga, die zelf overigens geen deel uitmaakt van DOF, fietste als gastheer en uitstippe laar van de route rond de Oosterschelde, de tocht van ongeveer zestig kilometer dit keer ook mee. De deelnemers lieten zich niet weerhouden deze voorjaarstocht te maken, ondanks het feit, dat de weersomstandigheden nog verre van lente-achtig waren. Onder de prominente deelnemers bevonden zich onder meer: musicus Tonny Eyk, teke naar Dick Bruynestein, violist Frans Popti, oud-staatssecretaris Martin van Rooyen, ANWB-voorzitter Paul Nouwen en voorma lig profwielrenner Gerrie Knetemann. (Foto: Marijke Folkertsma) Steeds nieuwe infectieziekten steken de kop op. ZIERIKZEE - Sommige eeuwen worden eerder ge karakteriseerd door hun epidemieën dan door de wapenfeiten van vorsten. Vandaag de dag leven we in de schaduw van een nieuwe pandemie -Aids- waarvan het virus zich met name door middel van vliegtuigen verplaatst naar alle werelddelen. In 1347 waren het zeelieden en handelaren die vanuit Centraal-Azië de builenpest introduceerden in Italië. Vanuit de laars van dit land begon de bacil, met hulp van ratten en vlooien» aan een vernietigende opmars door Europa. De zogeheten Zwar te Dood sleurde waarschijn lijk 30 miljoen mensen vroegtijdig in hun graf. Nog altijd is Yersinia pestis, de verwekker van pest, actief. In 1918 veroorzaakte een griepvirus meer dan 21 mil joen doden. Dat zijn meer slachtoffers dan alle burger slachtoffers uit de Eerste We reldoorlog bij elkaar. Anno 1997 zijn in Nederland risi cogroepen bekend met de inf- luenzavaccinatie waardoor jaarlijks in- Nederland dui zenden levens wsxedeh'gered!. Aids Sinds kort kan in de geïndus trialiseerde landen het leven van 80 procent van de HIV- patiënten worden gered. De oorzaak: de recente introduc tie van een combinatie van nieuwe maar kostbare anti- virale geneesmiddelen. We reldwijd zijn er intussen meer dan 6,5 miljoen mensen aan Aids gestorven waarvan 3.000 in Nederland. Het virus confronteert nu al een paar decennia weten schappers, artsen en patiën ten met nieuwe uitdagingen en nieuwe problemen voor de farmacotherapeutische combinatietherapie. Dr. Ho heeft intussen zijn inspan ningen gericht op het ont wikkelen van een Aids-vac- cln dat op grote schaal zou kunnen worden ingezet in o.a. nieuwe virale brand haarden als ZuidOost Azië, India, China en Midden- en Oost-Europa en delen van Afrika en Latijns-Amerika. Wereldwijd moet er serieus (Foto: Marijke Folkertsma rekening worden gehouden, volgens de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) met meer dan 30 miljoen mensen die HIV geïnfecteerd zijn. Ongeveer 9 miljoen mensen staan geboekstaafd als Aids- patiënt. Intussen is genoegzaam be kend dat infecties geen na tuurlijke en staatkundige grenzen erkennen. En daar om zijn de wetenschappers en artsen zich er terdege van bewust dat door de steeds in tensievere handelsstromen en de toenemende toeristens tromen ze wederom gecon fronteerd kunnen worden met nieuwe HIV-varianten. Nieuwe infectieziekten Het Aids-virus is slechts één van de ongeveer 30 nieuwe infectieziekten die zich in de afgelopen twintig jaar heb ben gemanifesteerd. De meest spectaculaire hiervan was ongetwijfeld de dodelij ke uitbarsting in 1995 van de Ebola-virusepidemie in de len van Zaire. In december 1996 manifesteerde het virus zich in Gabon waar het we derom de nodige dodelijke slachtoffers maakte. Een paar maanden daarvoor had de WHO al alarm gesla gen over de nieuwe dreiging van nieuwe en oude infectie ziekten. In het jaarrapport meldde de organisatie dat deze ziekten gerevitaliseerd worden door een teloorgang van de openbare gezond heidszorg in veel landen en door een toenemende resis tentie van gevaarlijke micro ben tegen medicijnen. Het zijn deze factoren die ervoor zorgen dat straks het aantal mensen dat aan infectieziek ten- sterft eerder groter wordt dan vermindert. Andere uitdagingen waar mee wetenschappers worden geconfronteerd zijn de talrij ke tuberculosebacillen die op vrijwel geen enkel genees middel reageren. Zij zijn in tussen omvangrijker dan stammen die nog wel bestre den kunnen worden. Ook op sommige vormen van entero- coccen, zij veroorzaken o.a. urineweginfecties en bloed- besmetting, verliezen antibi otica hun greep. De WHO werkt intussen sa men met innoverende far maceutische bedrijven om versneld nieuwe farmacothe rapieën te vinden die het eni ge antwoord zijn op het groeiende probleem van de multiresistentie. Blijft dat antwoord uit dan kunnen de veranderende en gepantser de micro-organismen het eindspel in hun voordeel be slissen. De samenleving en de verantwoordelijke politi ci zullen innoverende far maceutische bedrijven in staat moeten stellen om een effectief antwoord te formu leren op de hernieuwde op mars van de oude en de nieu we infectieziekten. ZIERIKZEE - Nederland staat eenzaam aan kop met een jaarlijks nettogroeipercentage van 6 procent. Luxemburg, Ierland en Duitsland volgen op grote afstand met 4 procent en weer ver daarachter bevin den zich de Verenigde Staten, Zwitserland en Noor wegen met 3 procent. Jaarlijks worden er in Ne derland meer dan elf procent nieuwe ondernemingen opge richt. Dat is evenveel als in de Verenigde Staten en meer dan twee keer zo veel als in Japan. In Europa is alleen in Duitsland en het Verenigd Koninkrijk het geboortecij fer van nieuwe ondernemin gen een half procerit hoger, in alle andere Europese lan den is het geboortecilfer fors lager. Naast de geboorte van nieu we ondernemingen zijn er ook ondernemingen die fail liet gaan of om andere rede nen hun activiteiten staken. Deze ondernemingssterfte is in Nederland de laatste jaren juist erg laag. De onderne mingssterfte is alleen lager in Zwitserland, België, Luxemburg en Japan, maar in die landen is, in tegenstel ling tot Nederland, het ge boortecijfer van nieuwe on dernemingen ook erg laag. Door deze combinatie van een hoog geboortecijfer en een laag sterftecijfer van on dernemingen, groeit nergens in Europa, en ook niet in de Verenigde Staten of Japan, het totale aantal onderne mingen sneller dan in Neder land. Brogum, podium voor muziek en theater in Zierikzee biedt zaterdag 29 maart ruimte aan de derde voorronde van de Zeeuwse Belofte. De Zeeuwse Belofte betreft het enige echte Zeeuwse popconcours, dat om de twee jaar wordt uitgeschreven. De winnaar van de fi nale gaat door naar de landelijke finale in Paradiso in Amsterdam. De derde voorronde in Brogum biedt optre dens van: Trachina uit Goes, met een stijl die is afgeleid van 'Hne CranberriesjSwindle uit Middelburg met onvervalste punk, Nono Ego uit Zierikzee met Engelse, Duitse en Neder landse nummers, De Niro uit Middelburg met traditionele Amerikaanse gitaarrock en Tre mor uit Heinkenszand, die na de start als de ath metalband, nu met het aantrekken van een toetsenist en een zangeres een wat dyna mischer geluid ontwikkelt. Het programma in Brogum begint om 21.00 uur, de zaaf is vanaf 20.00 uur geopend. Op de foto: Trachina uit (jjoes.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 6