IRA-controle onder ogen van Nieuwsbodereizigers Willibrordusschool houdt drukbezochte fancy-fair GOED KOOP r Letsel bij vechtpartij Jacob Cats centraal wandelkaart Brouw cs> I In Sint Maartensdijk P, Everwijn benoemd tot erelid Tekort aan financiën bij Muziekvereniging Apollo Op 10 april presentatie Uitspraak Raad van State Uitstapje door Kanaaltunnel valt in de smaak Tweeduizend gulden voor Liliane Fonds E° AGENDA MAANDAG 24 MAART 1997 NR 26151 SINT MAARTENSDIJK - Bij een vechtpartij in Sint Maartensdijk zaterdagnacht zijn twee inwoners van deze plaats gewond geraakt. Beiden moesten voor onderzoek naar het ziekenhuis worden overge bracht. De twee mannen, 30 en 25 jaar oud, ontmoetten elkaar in een horeca-gelegenheid in hun woonplaats. Er ontstond een woordenwisseling, 'waarna zij buiten in de Kaai- straat slaags raakten. De ru zie werd aanvankelijk door omstanders gesust. De 30-jarige man kwam te rug met een ijzeren staaf, waarmee hij op de ander be gon in te slaan. Deze man wist de staaf af te pakken en begon vervolgens zelf met dit wapen te slaan. De mannen brachten elkaar zoveel letsel toe dat beiden naar het ziekenhuis, de een in Bergen op Zoom en de an der in Roosendaal, moesten worden overgebracht. De 25- jarige man kon na onderzoek het ziekenhuis verlaten. De 30-jarige man liep een gebro ken kaak, onderarm en ge kneusde of gebroken ribben op. Hij is in het ziekenhuis opgenomen voor verdere me dische behandeling. Vernield Later bleek ook de auto van de 30-jarige verdachte, die geparkeerd stond aan de Mo lenstraat in Sint Maartens dijk, ernstig te zijn vernield. Vermoedelijk is dit na de vechtpartij gebeurd. Onder zocht wordt wie voor deze schade verantwoordelijk is. BROUWERSHAVEN - Muziekvereniging Apollo in Brouwershaven heeft te kampen met financiële pro blemen. Dit onderwerp stond centraal vrijdagavond tijdens de drukbezochte jaarvergadering. Apollo heeft naast de struc turele subsidie, waarvoor het bestuur een verzoek heeft ingediend bij het ge meentebestuur, een bedrag van dertigduizend gulden ex tra nodig om acht instrum'en- ten voor de brassband te ver vangen en voor het onderhoud van diverse ande re instrumenten. Pogingen om sponsors aan te trekken, hebben tot nu toe nauwelijks resultaat opgeleverd. De Brouwse Brassband ziet zich door de krappe financië le positie genoodzaakt af te zien van deelname aan het KNF-concours het komende najaar. Deelname ware een logisch gevolg geweest na het meedoen aan het Winter festival onlangs in Goes. Be sloten werd verdere deelna me aan concoursen naar de activiteiten-kalender voor volgend jaar te verplaatsen. Op de activiteitenlijst voor dit jaar staan weer vele op tredens van brassband, drumband en dweilband 'De Notenkluvers'. Erelid Tijdens de vergadering werd oud-dirigent/voorzitter en werkend lid P. Everwijn be noemd tot erelid van Apollo. Hij is vanaf 1934, toen als tienjarige knaap, lid van de Brouwse muziekvereniging. Uit handen van voorzitter J. Everwijn mocht het erelid de bij deze onderscheiding be horende muziektrofee in ont vangst nemen. BROUWERSHAVEN - Brouwershaven krijgt een wandelkaart gewijd aan Jacob Cats. In het stadhuis van de smalstad wordt deze kaart don derdag 10 april gepresenteerd aan burgemeester J. Asselbergs. De wandelkaart is een van de eerste Zeeuwse kaarten waarbij een persoon uit de geschiedenis van de Neder landse letterkunde centraal staat. De renaissance- en volksdichter Jacob Cats (1577 -1660) woonde tot zijn elfde jaar in Brouwersha ven. De wandeling die op de kaart staat aangegeven leidt onder meer langs zijn ouderlijk huis, de Sint Ni- colaaskerk en het stadhuis. Daarnaast voert de trip langs plaatsen van verdwe nen karakteristieke bouw werken, zoals de Boter- en Visbanken, de stadspoor ten en het Manhuis. Ook plaatsen die een deel van het verhaal vertellen van de 18e-eeuwse recidi vist Abraham Maggarius (alias dr. Joannes Cato Ka merling), een andere beken de inwoner van het stadje, worden aangedaan. Verder bevat de kaart - naast de routebeschrijving - achter grondinformatie over de geschiedenis van Brou wershaven en het leven van Cats. Lay-out De wandelkaart wordt uit gegeven door de Stichting Educatief Toerisme Zee land Oranjezon uit Oostka- pelle. Sander den Haan, se nior-medewerker Gemeentearchief Schou- wen-Duiveland, zette de route uit en schreef de tekst. Monique van Hoote- gem verzorgde de lay-out. De kaart is verkrijgbaar bij de Zeeuwse VW's en bij toeristisch-recreatievebe- drijven in en om Brouwers haven zelf. BRUINISSE/DEN HAAG - De afdeling bestuurs rechtspraak van de Raad van State in Den Haag doet over zes weken uitspraak in het juridisch con flict tussen R. Louw in Bruinisse en de gemeente. De zaak kwam vrijdag bin nen de Raad van State aan orde. Het betreft een reeds jaren slepend conflict. Louw pleitte voor het stellen van strengere eisen aan het in werking hebben van een koelcel door de voormalige slager F. Wielaart aan de Lange Ring in Bruinisse. Volgens de toenmalige ge meente Bruinisse had Wiel aart voldaan aan de eisen, die in de milieuvergunning worden gesteld. Daarom werd niet ingegaan op de be zwaren van Louw. De slagerij van Wielaart is inmiddels gesloten, maar Louw handhaafde desalniet temin de juridische procedu re. Een woordvoerder van de gemeente Schouwen-Duive- land, wettelijke rechtsopvol ger van de gemeente Bruinis se, pleitte vrijdagochtend voor de Raad van State de bezwaren van Louw onge grond te verklaren op basis van de gewijzigde situatie. Besloten werd over zes we ken uitspraak te doen in deze zaak. BETRAPT ZIERIKZEE - In een winkel aan de Poststraat in Zierik- zee is vrijdagmiddag een 13- jarig meisje uit Zierikzee be trapt toen zij zonder te betalen een reep chocolade meenam. Door het winkelpersoneel is zij overgedragen aan de poli tie. Het meisje wordt doorge zonden naar bureau HALT. Enkele Bruse reizigsters op de trappen van St. Pauls Cathedral in Londen. Door Ton van deiwNouweland ZIERIKZEE - Vanweg-e de naderende verkiezingen en het begin van het toeristenseizoen staat de Lon- dense politie op scherp. Voor de ogen van een aantal deelnemers aan de Nieuwsbodereis werd vrijdag on der veel wapenvertoon een IRA-controle gehouden. De veertiende Nieuwsbodereis - via de Kanaaltun nel naar Kent - viel bij de eerste reizigersgroep goed in de smaak. In het drukke verkeer op Park Lane, de prestigieuze winkelstraat langs Hyde Park, reden vrijdagmiddag twee politieauto's een rode Ford Transit klem. Het zijn dergelijke busjes die de IRA gebruikt voor bomaansla gen. Omgeven door een cor don van bewapende agenten werd de bestuurder gefouil leerd en het busje binnenste buiten gekeerd. Een groep Nieuwsbodereizi gers - te voet op weg naar Ox- fordstreet - werd door de po litie staande gehouden, maar mocht na een minuut op vijf weer doorlopen. Er was be grip voor de actie. Het centrum van Londen ademde de afgelopen dagen de sfeer van de Swinging Ci ty, die het ooit was. De voor jaarszon dreef iedereen de straat op, bij voorkeur met een GSM-telefoon in de hand. Zwart blijft de mode kleur in het zakencentrum, voor de dames dan wel in ul trakorte mini. En wie een cabriolet heeft, gooit op dergelijke dagen de kap los. Is er dan nog geld over, dan heeft de Londener zijn of haar eigen kenteken nummer gekocht. Binnen en kele uren zagen we K15 ART, GOS IP, N8 DOT en bij de blonde dame in de Jaguar na tuurlijk PI JAG op de auto staan. Oplettende reizigers zagen in een witte cabrio de comediènne Dawn French voorbijflitsen. Door een misverstand bij en kele deelnemers kon chauffeur Rinus van der Voorden niet op tijd vertrek ken uit het centrum van Lon den. In de twee uur die daar op nodig waren om de wereldstad te verlaten werd duidelijk hoe ziek de Engelse economie nog steeds is. Armoede Keer op keer wisselden chi- '(jue buitenwijken af met wij ken waar de armoede pijn lijk van af straalt. Hopeloos verwaarloosde huizen, huis raad voor de deur, slecht ge klede mensen en halve stra ten die al jaren te koop staan omdat de inwoners, de hypo theek niet meer kunnen op brengen. Zo niet in Kent, het welvarende, zuidelijk gele gen graafschap. De streek lijkt uit een verhaal van het beertje Poe ontsnapt. In het groene, heuvelachtige land schap stuit het reisgezel schap herhaaldelijk op knus se cottages en kunstig geschoren hagen en struiken. Op de heenreis werd Canter bury aangedaan, het middel eeuwse stadje dat bekend werd om zijn kathedraal en de vertellingen van Chaucer. Popperigheid is hier troef, evenals in het havenstadje Rye (Sussex) dat op de terug weg werd bezocht. Rye heeft, net als Bru, een vissershaven en een jachthaven. Met plaat sen als hotel The Anchors Hope en Ye old Inn in de schilderachtige straatjes zou het decor kunnen zijn van een ouderwetse piratenfilm. Eiermannetje Terug in Kent, op Mount Ephraim, staat het Welling- tqn Hotel waar de Nieuwsbo de-reizigers zijn onderge bracht. Hier doen assis tent-manager Nigel en 'eier mannetje' George er alles aan om de vergane, Britse glorie die het hotel uitstraalt met veel humor te herstellen. General-manager Marc is niets te dol om het zijn gas ten naar de zin te maken. Zo werden op verzoek van Bus bedrijf Van Oeveren vrijwel alle bedden vervangen en gaat de kok - ondanks goede bedoelingen om continentaal te koken - de groenten weer lekker door laten sudderen. Dat laatste op verzoek van de reizigers die de 'beetgare' bloemkool een spercieboontjes minder konden waarderen. Le Shuttle De 45-minuten durende reis onder het Kanaal is de Nieuwsbodereizigers goed bevallen. Een stukje Bruse humor werd tentoongespreid tijdens de terugreis. De trein moest midden in de tunnel (100 meter onder de zeespie gel) stoppen omdat het auto matisch waarschuwingssys- teen had gesignaleerd dat één stroomafnemer van de trein niet omhoog stond. In de - toch wat gespannen stilte - kwam Kees Hoogerwerf met de onsterfelijke vraag: „Rinus, heb je een emmertje? D'r komt hier wat water." Het oponthoud duurde tien minuten. Daarna kon de 800 meter lange trein weer ver der. De Shuttle verbindt Ca lais met Folkestone door een bijna vijftig kilometer lange tunnel. De reis gaat 38 kilo meter onder de zee. Het diep ste punt van de tunnel be vindt zich 45 meter onder de zeebodem. Daarboven staat 55 meter water. Humor Ondanks verhoogde waak zaamheid voor terroristen behoudt de Engelse douane haar gevoel voor humor. Blikkend in de overwegend zilvergrijs gekapte Nieuws bode-bus zegt de beambte: „Everyone hold up your pas sport please. Now wave them en say: God save te queen!...Have an nice stay." De Nieuwsbode-reizen naar Kent vinden deze en de ko mende weken nog drie keer plaats, telkens van donder dag tot en met zaterdag. Vol gend jaar gaat de reis naar de Engelse badplaats Brighton of naar het Franse Norman- dië, waar de caissons van Ou- werkerk vandaan komen. ZIERIKZEE - Ze zijn er een beetje beduusd van, de organisatoren van de fancy-fair zaterdag bij de Wil librordusschool in Zierikzee. De toeloop bleek veel groter dan verwacht en het resultaat van tweedui zend gulden voor het Liliane Fonds was tweemaal zoveel dan verwacht. „Direct bij het begin om tien uur was er al heel veel be langstelling," vertelt leer kracht Hetty Nabbe. Samen met Trees Geleijnse, Gerda Buysse en Maria Brull zette zij deze fancy-fair op poten. De Willibrordusschool hield in het verleden wel vaker een dergelijk evenement, maar toen was de opbrengst voor de school zelf bestemd. Voor de aanschaf van speciale schoolvoorzieningen bij voorbeeld. Nu werd bewust gekozen voor een goed doel. De keus viel op het Liliane Fonds, een organisatie die zich inzet voor steun aan kin deren met een handicap in de Derde Wereld. De Zierikzeese Mascha Gele ijnse vertelde destijds op school over haar ervaringen in een derde wereldland tij dens haar reis in het kader van ontwikkelingssamen werking. Zij zette de Willi brordusschool op het spoor van het Lilianefonds en dat resulteerde nu in deze fancy- fair. Betrokkenheid De betrokkenheid van alle leerlingen bij dit evenement bleek bijzonder groot. Niet verwonderlijk want vanaf groep één tot en met groep acht was er intensief ge werkt aan een gevarieerd aanbod verkoopartikelen. Zo maakten de kleinsten van goud geverfde macaroni- stukjes fraaie kettingen. Verder was er enthousiast in gespeeld op Pasen in de vorm van: paaspotjes en -mandjes, beschilderde eieren, paasser- De zelfgemaakte vogelhuisjes voor twaalf vijftig per stuk gingen grif van de hand. (Foto: Marijke Folkertsma) vetten en place-mats. De ge meente stelde bossen kron kelwilgen en potjes met vi ooltjes beschikbaar en ook die vonden gretig aftrek bij het kooplustige publiek. Het verkooptalent van enke le leerlingen uit de groepen zeven en acht lag ten grond slag aan het succes met de vo gelhuisjes. De leerlingen maakten er 25 en boden ze voor twaalf gulden vijftig te koop aan. Op vier na gingen ze alle van de hand. „Op het enveloppenspel had den we ons verkeken," er kent Hetty Nabbe. „Binnen drie kwartier waren alle en veloppen verkocht; daar hadden we er dus wel wat meer van mogen hebben." Ook de zakken popcorn wa ren snel uitverkocht, maar daar kon nog nieuwe voor raad van worden aange voerd. Schoenpoetser In de rij stonden de bezoe kers om voor een luttel be drag hun schoenen te laten poetsen en om zich door waarzegster Agaath van Ze venter de toekomst te laten voorspellen. Veel kinderen lieten hun toet schminken in fraaie fantasiemodellen of dierenkoppen. Onder leiding van leerkracht J. Morcus werden acht pakken meel tot wafels gebakken; in totaal werden er 160 verkocht. Ook de gebakjes - vier voor vijf gulden - vlogen de deur uit en voor wie wat hartigers wil de, waren er hotdogs. Met gretigheid werden vele rondjes bingo gespeeld en voor theatrale intermezzi zorgden vier leden van Theatersportgroep Kiekier- is: Reint, Sandra, Coby en Joanet. Met laaiend enthou siaste inbreng van het pu bliek vertelden zij 'een ver haal op rij', onder meer over een cowboy en Roodkapje. Ze speelden een scène uit het sprookje van Hans en Griet je, compleet met. heks en oven. Opvallend gevarieerd bleken de suggesties van het jeugdig publiek bij het spel- onderdeel zappen: van 'Tik Tak' tot 'Playboy late night'. Uiteindelijk werden de cent jes geteld en werd een totaal opbrengst van tweeduizend gulden genoteerd. Daar kun nen via het Liliane Fons hulpmiddelen voor aange schaft worden voor enkele gehandicapte kinderen in In dia. Advertentie RUNDERGEHAKT 500 gram I van 149 *t* 14^9 bar*le*duc mineraalwater pak 2 liter van y25T iglo rode kool met appeltjes pak 450 gram vanAöfT i" mi t/m wo K nvt 1997 ELKE DAG GOED NIEUWS Maandag 24 maart Zierikzee Openbare fractievergade ring van de PvdA in het ge meentehuis. Vergaderkamer 78.19.30 uur. Openbare vergadering Com missie Grondgebiedzaken, Ruimtelijk Ordening en Eco nomische Zaken, Theater Mondragon, 19.30 uur. Ledenvergadering ZOC in Theater Mondragon. 20.00 uur. Mattheüs Passion van J. S. Bach in woord en klank door koor Cantare en vrouwen koor Quodlibet. Nieuwe Kerk. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk. Van 19.00-20.30 uur. Haamstede Algemene ledenvergadering Voor Vorstenhuis en Vader land in Hotel Bom. 20.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk, Bostonplein. Van 19.00-20.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Bij de fam. v. d. Linde, Baalpapenweg 2. Van 19.00-20.30 uur. Sirjansland Dansavond Nehalennia. Russische en Oekraïnse dan sen. Dorpshuis. 19.30 uur. Dinsdag 25 maart Zierikzee Openbaar tentamen muziek. RSG Professor Zeeman. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Paaslunch van de NVvH in de Schutse. 13.00 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty International. Dr. Wortmanstraat 21. Van 10.00-12.00 uur. Oosterland Kennismakingsavond inwo ners met college b en w. Dorpshuis. 19.30 uur. Lezing natuurgeneeskundi ge J. M. Bergsma. Oosterhof. 20.00 uur. Woensdag 26 maart Zierikzee Kreamiddag SKW De Licht boei; sok-poppen maken. MFC. 13.30-15.30 uur. Paashaas op bezoek bij Speel-o-theek Leentjebuur. 14.30-16.00 uur. Kerkwerve Paaseieren zoeken. Sport park De Vospit. 14.00 uur. Serooskerke Prijsklaverjasavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 27 maart Zierikzee Open huis. Israël Producten Centrum. 12.00 tot 19.00 uur. ANBO-themamiddag, be zoek aan Mosterdmakerij De Hoge Molen, Hem, 14.00 uur. Gemeenteraadsvergadering Schouwen-Duiveland, Theater Mondragon. 19.30 uur. Cantorij Vrijzinnige Ge meente, eerste deel Paasora- torium, Gasthuiskerk. 20.00 uur. Ellemeet Bonte avond. Openbare ba sisschool 't Mêêtje. 19.00 uur. Brouwershaven Modeshow 55-plus in woon zorgcentrum Poortershof. 14.00 uur. Vrijdag 28 maart Cantorij Vrijzinnige Ge meente, tweede deel Paas- oratorium, Gasthuiskerk. 19.45 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Zaterdag 29 maart Zierikzee Opening nieuwe seizoen Mr. Breetveltspeeltuin aan de Brauwstraat. 10.00 uur. Lente-doedag. Kinderboerderij De Punt. 13.00-15.30 uur. Voorronde Zeeuwse Belofte. Brogum. 21.00 uur. Bruinisse Blue Water Boat show. Jachthaven. 10.00 tot 19.00 uur. Rommelmarkt Hervormde Gemeente. Industrieweg 7 en Dreef 10. 9.00-12.00 uur. Zondag 30 maart Zierikzee Cantorij Vrijzinnige Ge meente. derde deel Paasora- torium, Gasthuiskerk. 9.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 3