'Politie schoot tekort' Nieuwe publieke omroep Kalveren BSE-koe bij slager Jongeren keren de politiek de rug toe Opknapbeurt Elzenmeet Opnieuw doden in Tirana Albanese vluchtelingen naar havenstad Italië De Christina uit Stellendam Zware vliegtuigbommen in net van vissersboot Van Mierlo stopt als lijsttrekker D66 met nieuw gezicht naar verkiezingen '98 WATERSTANDEN Voorzitter korpsbeheerders over voetbalveldslag Beverwijk BNN bereikt grens van 60.000 leden Onder kanaal Gent-Terneuzen Pleidooi voor tweede tunnel Zws-Vlaanderen Lijken in vuilniszak i Dode bij woningbrand 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolg van pagina 1 Jongste deelneemster aan het intensieve karwei was de zesjarige Maaike Dalebout, dochter van de coordinator. Zij assisteerde deskundig bij zowel het planten van de jon ge elzen als bij het uitdelen van de koffie met muffins. Humus- en kalkarm De vroongrond in Haamste de is humus- en kalkarm. De elzen kunnen daar, volgens Hogenaar wat aan verbete ren. De afgevallen bladeren bijvoorbeeld zorgen voor be langrijke humus, die over de tussenliggende akkers kan worden uitgestrooid. Verder zitten er aan de wortels van een els stikstofbolletjes, die de grond ook verrijken. Het gekapte hout zaterdag ging door de houtversnippe- raar om vervolgens over de paden te worden gestrooid. De jonge elzen werden in de traditionele driehoeksvorm langs de greppels in het ter rein geplant. Het volgende project van de werkgroep Actief Terreinbe heer betreft het maaien van de vogeleilanden op de Flaauwers- en Weversinlaag bij Moriaanshoofd. ^fcuNDISI (AFP/DPA) - In de Italiaanse havenstad ^^^Hidisi is maandagmorgen opnieuw een Albanees ^^Hchtschip met vluchtelingen aangekomen. Giste- en vanochtend zijn in Tirana opnieuw acht do den-gevallen. Aan boord waren ongeveer 350 Albanezen. De Italiaanse kustwacht heeft het schip de Haftetato tijdens bijna de ge hele oversteek van de Golf van Otranto begeleid. Zondagavond was een ande re vrachtboot met 160 vluch telingen aan boord in de Ita liaanse havenstad gearri veerd. De toestroom van Al banezen heeft eind vorige week enkele dagen stil gele gen door het slechte weer. De afgelopen 48 uur zijn acht mensen in Albanië door ko gels om het leven gekomen, onder wie een vijftienjarige jongen in Tirana. Sinds 28 fe bruari, toen burgers begon nen met de plunderingen van militaire wapendepots, zijn meer dan 150 slachtoffers ge vallen, aldus bronnen bij het ministerie van Binnenlandse Zaken. DEN HELDER (ANP) - Vissers hebben vrijdagoch tend op de Noordzee twee zware vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog in hun netten aange troffen. De explosieven zijn in een bomvrije vrachtwagen onder escorte van de marechaussee naar Den Helder vervoerd. Ze worden later op open zee tot ontploffing gebracht. Het vissersvaartuig Christi na mocht vrijdagochtend de haven van Stellendam niet binnenvaren in verband met de explosieven aan boord. Medewerkers van de gewaar schuwde duik- en demonteer- groep van de marine in Den Helder zijn met een red dingsboot aan boord van het vissersschip gegaan. Daar bleek dat het ging om twee Amerikaanse vliegtuigbom men van respectievelijk 500 en 1000 pond. Onschadelijk De ontsteking van de 500- ponder bleek afgebroken, waardoor de bom niet ter plaatse onschadelijk kon worden gemaakt. De 1000- ponder bleek een anti-de- monteermechanisme te heb ben. Bij het losschroeven van de ontsteking zou de bom volgens een voorlichter van de marine zeker de lucht in gaan. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - De politieke lei ding van D66 heeft ruim twee maanden de tijd om met een beoogd lijsttrekker te komen, die minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken moet opvolgen als partijleider. Van Mierlo zelf en partij voorzitter Tom Kok zullen zich hiermee belasten. Deze gang van zaken werd tijdens het tweedaagse congres van D66 in Noordwijkerhout be krachtigd door een motie,1- waartegen slechts een kleine minderheid morde. Pas later krijgen de D66-leden de kans om te stemmen over kandi daten. Geen van de D66-ers die ge noemd worden als eventuele opvolger van Van Mierlo, zo als de ministers Wijers (Eco nomische Zaken), Borst (VWS) en Sorgdrager (Justi tie) lieten zich over de toe komst uit. Ook fractieleider Wolffensperger liet in het midden of hij beschikbaar is voor het lijsttrekkerschap. Van Mierlo maakte zijn te rugtreden zaterdag bekend, nadat Tom Kok enkele we ken geleden had laten weten in hem opnieuw een goede leider te zien. De bewinds man aarzelde en dat ging lei den tot speculaties. Om te voorkomen dat dit laatste uitgelegd zou worden als beluiteloosheid en zich te gen de partij zou keren, heeft Van Mierlo duidelijk ge maakt dat hij niet opnieuw lijsttrekker wil zijn. Wel blijft hij graag minister, maar laat in het midden of hij in de Tweede kamer zou willen terugkeren. BELIJDENIS DEN HAAG (ANP) - Prins Willem-Alexander heeft zon dagmorgen openbare belij denis van zijn geloof gedaan in de Kloosterkerk in Den Haag. Tijden en standen volgens gctijdetabcl Hydro-metcoeentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 maart 04.30 163 10.25 -157 I6.45 171 22.35 -144 ROOMPOT BUITEN 25 maart 02.45 172 09.05 -160 15.00 185 21.15 -146 BRUJNJSSE 25 maart 04.45 172 10.25 -J68 17.05 181 22.40 -155 WEMELDINGE 25 maart 04.30 188 10.30 -173 16.45 197 22.45 -160 Springtij: 26 maart Actuele Informatie over afwijkingen 06-9771 HILVERSUM (ANP) - De politie heeft te laat gere ageerd op het treffen bij Beverwijk tussen aanhan gers vain Ajax en Feyenoord. Die mening ventileer de voorzitter D'Hondt van het Korpsbeheerdersbe raad zondagavond via de Wereldomroep. Volgens D' Hondt, in het da gelijks leven burgemeester van Nijmegen, zijn de poli tiekorpsen onvoldoende voorbereid op dergelijke on lusten. Er moet dan ook vooral nog eens naar de pre ventie van dit soort geweld worden gekeken, meer dan naar de repressieve kant. De politie is nog druk bezig mét de verho ren van de 28 ar restanten die zondag zijn aangehouden na de vechtpar tij tussen A;jax- en Feye- noord-aanhangers. Als die achter de rug' zijn zal het Openbaar Ministerie zich op basis daarvan uitspreken over eventueel snelrecht. De ze beslissing valt mogelijk woensdag of donderdag. Persofficier mr. C. Hemmes- Boenders heeft dit maandag gezegd. De 28 Feyenoord-aanhangers zitten in cellen van diverse politiebureaus in Kennemer- land en omgeving. Zij blij ven waarschijnlijk nog twee dagen vast en worden dan voorgeleid aan de officier van justitie, aldus een woordvoerder. Het korps Kennemerland heeft samen met de politie korpsen Amsterdam-Am- stelland, Rotterdam-Rijn mond en Noord- Holland Noord inmiddels een groot recherchebijstandsteam ge vormd dat de supportersrel- len van zondag bij Bever wijk gaat onderzoeken. Het Openbaar Ministerie, de KNVB en de eerstverant woordelijke burgemeester voeren vandaag spoedover leg over het geweld van voet balsupporters. Minister Sorgdrager van Jus titie kondigde dat zondag avond aan nadat eerder op de dag bij Beverwijk honder den supporters van Ajax en Feyenoord elkaar op af spraak met stokken, hamers en andere slagwapens te lijf waren gegaan. Een 35-jarige Amsterdammer, een van de leiders van de Ajax-gang, kwam daarbij om het leven. Een 27-jarige man uit Am sterdam raakte zwaarge wond. De politie, die rekening had gehouden met een confronta tie bij het wegrestaurant van Van der Valk aan de A4 ten zuiden van Schiphol, stond machteloos door de grote overmacht aan vechtenden. De massale knokpartij duur de nauwelijks een half uur. Ook Sorgdragers collega Dijkstal (Binnenlandse Za ken) vindt dat er hoognodig een nieuwe strategie moet komen. Hij vreest dat de overheid haar greep op het voetbalvandalisme verliest. Dijstal wil meer nadruk leg gen op opsporing van „crimi nelen". Ook moet de preven- i tie zich meer gaan concentreren op geweld bui ten de stadions. Beide be windslieden zijn van oordeel dat de vandalen niets met voetbal te maken hebben. Verdeeld De Tweede Kamer is ver deeld over de aanpak,van het probleem. D66, CDA en WD willen om herhaling te voor komen de „criminele rel schoppers" streng straffen. Rijpstra (WD) pleit zelfs voor de „maximaal mogelij ke" straffen. De PvdA ziet daarentegen niets in strenge re straffen voor „voetbalsup porters" die elkaar buiten het veld te lijf gaan. Deze partij wil dat de politie het probleem vooral slimmer aanpakt, bijvoorbeeld door middel van infiltratie. Verrast De woordvoerders van D66 en WD vinden het overigens wel vreemd dat de politie volkomen werd verrast door de lokatie van de vechtpar tij. Volgens verantwoorde lijk korpschef B. Visser was de politie wel degelijk voor bereid, maar kon ze het tref fen in de weilanden nabij de Zwarte Markt van Bever wijk onmogelijk voorko men. „We hadden luchtlan dingstroepen nodig gehad om er nog tussen te kunnen komen", vertelde Visser op een persconferentie. Bart de Graaff, nu nog medewerker van Veronica, begint zijn eigen publieke omroep. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - BNN, de organi satie die strijdt om een plaatsje binnen de publie- ké-omroep, bereikt begin deze week de kritische grens van 60.000 leden, nodig voor de status van aspirant-omroep. Bart de Graaff, de (kleine) grote man achter BNN, nu nog een programma bij het commerciële Veronica, deel de dat zondag me tijdens het D66-congres in Noordwij kerhout. Daar bepleitte hij zijn zaak bij staatssecretaris Nuis (omroep), die zei een aan vraag serieus in behande ling te zullen nemen. Bart de Graaff is nog 1500 leden af van het getal van 60.000. Het gaat er nu vooral om of BNN iets wezenlijks toe te voegen heeft aan de andere omroe pen binnen het publieke be stel. Bart de Graaff stelt dat er nu geen enkele omroep is die de jongeren aanspreekt. Het laatste BNN-programma bij Veronica is donderdag te zien. Als alles meezit krijgt BNN in de loop van volgend jaar anderhalf uur zendtijd per week in het publieke be stel. Een schijntje van de zendtijd per jaar die vrij kwam toen Veronica enkele jaren géleden het publieke bestel vaarwel zegde, aldus Bart de Graaff. Plan Staatssecretaris Nuis zei dat de volgende stap is dat een plan wordt ingediend. Dat wordt in september beoor deeld. Het gaat onder meer om het voldoen aan de pro grammavoorschriften. „Ik voer de wet uit op een open manier." De bewindsman wees erop dat De Graaff door zijn handtekeningenactie „een positie van kracht op bouwt" en dat het mogelijk is dat BNN de samenwer king zoekt met een andere omroep binnen het publieke bestel. RIJSWIJK (ANP) - De Ne derlandse BSE-koe Anja 3 heeft drie kalveren gebaard. Twee ervan zijn bij de slage rij terechtgekomen. De kans dat hun vlees besmet was met de gekkekoeienziekte is echter zeer gering. Dat hebben de ministeries van Volksgezondheid en Landbouw dit weekeinde be kendgemaakt. Volgens de ministeries is BSE nimmer aangetroffen bij koeien on der de twee jaar. Die leeftijd hebben de twee stierkalfjes van Anja 3 nooit bereikt. Beide werden ge slacht toen zij een half jaar waren. Bij de eerste gebeur de dat begin 1995, de tweede ging begin deze maand naar het slachthuis. De kans op „verticale trans missie", besmetting van moeder op kind, neemt vok- gens deskundigen bovendien af als de kalf jes al vier maan den leven als de moederkoe klinische verschijnselen van BSE gaat vertonen. In het ge val van het tweede kalf is dit gat zeven maanden, bij de eerste nog veel langer. Op de boerderij van veehouder Ten Voorde in het Gelderse Wilp, waar vrijdag het eerste geval van de gekkekoeienziekte in ons land werd geconstateerd, zijn zaterdag in allerijl alle 110 koeien afgevoerd. De die ren zijn geslacht. De koppen zijn overgebracht naar het diergeneeskundig laborato rium in Lelystad voor onder zoek op sporen van BSE. VEERE (ANP) - De komst van de tunnel onder de Westerschelde is het moment bij uitstek om ge lijk maar eenzelfde verbinding mee te nemen on der het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil. De huidige brug in Sluiskil is sinds jaar en dag een knelpunt. De Zeeuwse ondernemers in de sector transport en lo gistiek bepleiten dat dit weekeinde in een brief aan de ambtelijke top van het departement van Verkeer en Waterstaat. Volgens voorzitter H. Eversdijk van het Platform Logistiek Zee land kan een tunnel bij Sluiskil problemen voorko men op het hoofdwegennet in Zeeland. De Tweede Kamer is afge lopen zomer akkoord ge gaan met de bouw van de tunnel onder de Wester schelde tussen Terneuzen en Ellewoutsdijk. De kos ten bedragen circa 1,6 mil jard gulden. In de daaraan voorafgaande politieke dis cussie bleef het knelpunt bij Sluiskil nagenoeg bui tenbeeld. 'Goedkoopste' Eversdijk (tevens CDA-se- nator) en de zijnen vinden een tunnel onder het kanaal tussen Gent en Terneuzen „zowel voor het (goede renvervoer over de weg als over het water de allerbeste oplossing en op termijn ook de goedkoopste". HILVERSUM (ANP) - Driekwart van de Nederland se jeugd is niet geïnteresseerd in politiek. Dit blijkt uit een enquête die in opdracht van de NCRV is uit gevoerd. Uit de enquête, waarvan de resultaten vandaag, maan dag, werden gepubliceerd, blijkt dat een kwart van de jongeren (16-24 jaar) matig geïnteresseerd is. Jongeren hebben meer vertrouwen in organisaties als Greenpeace. Driekwart van de jongeren zou bij voorbeeld niemand kunnen noemen die als Ka merlid een aansprekend fi guur is. Bolkestein (WD) staat met 6 procent op een magere eerste plaats. Zes procent denkt dat premier Kok en de bewindslieden Terpstra en Van Mierlo Ka merleden zijn. Politiek lijkt voor de mees ten ver weg. De meesten den ken dat er geen enkele ma nier is om invloed uit te oefenen op politieke besluit vorming. Bovendien menen zij dat politici alleen voor hun eigen politieke belangen optreden. Jongeren blijken hun hoop liever te richten op organisaties waarvan zij zeg gen dat die voor hun belan gen opkomen. CUESMES (ANP) - Onder een spoorwegbrug in het Zuid-Belgische plaatsje Cuesmes bij Mons (Bergen) heeft een politieman zater dag in een greppel drie ver minkte vrouwenlijken ge vonden. De losse ledematen zaten in negen vuilniszakken, die on der cle brug waren gegooid. Uit een zak stak een hand. De agent deed zijn lugubere vondst tijdens een routinep- atrouil.le te paard op een braakliggend terrein bij de spoorweg Brussel-Parijs. De politie richt zich bij haar onderzoek naar de identiteit van de vrouwen op de lijsten van vermiste vrouwen in België en Frankrijk. VAN DE PIER SCHEVENI.NGEN (ANP) - Sportvissers die in een boot je voor de kust van Scheve- ningen visten hebben zater dagmiddag een collega uit Rotterdam gered die vanaf de pier in zee was gevallen. De GGD heeft de man ter plaatse behandeld voor on- derkoelings verschijnselen. De visser maakte een val van zeker vier meter iri zee. Suske en Wiske s ttachh uorden er geen deuren opengedaan Begrepen 'VOLLE MAAN' door Willy Vandersteen Verwachting t/m vrijdag 28 maart WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 12 graden Windkracht z.west 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.ternp. 10 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25mrt Zon op 06.31, onder 19.00 Maan op 20.32, onder 07.05 Laatste kwartier: 31 maart 21.39 HETWEEROVERZICHT DE BILT - We gaan een paar droge dagen tegemoet. Bovendien schijnt af en toe de zon. De middagtempe- raturen liggen op een maarts niveau. Voor het zover is, kan het vanavond nog wat miezeren. Dat is met name in het zuidwesten het geval. Van nacht is het op de meeste plaatsen droog en de temperatuur zakt tot een graad of 4. Plaatselijk kan mist ontstaan. Dinsdag begint erg neve lig. Gaandeweg de dag breekt de bewolking en krijgt de zon kans om het wat vriendelijker te maken. Het wordt ongeveer 9 graden. Voor woensdag zit er wat meer in. De wind draait dan naar het zuidwesten, waardoor iets warmere lucht naar ons toe komt. Het kwik klimt in de middag tot rond 12 graden. Woens dag is meteen de warmste dag van de week. Daarna zoekt de wind de frisse noordwesthoek op. Tegen het weekeinde komen de maxima ruim onder de 10 graden uit. Bovendien neemt de kans op een bui toe. ZWOLLE (ANP) - Een wo ningbrand in Zwolle heeft zondag het leven gekost van de 48-jarige vrouw des hui zes. De brand woedde boven een Formido-bouwmarkt aan het Assiesplein, aan de rand van de stad. Het slachtoffer had zondag avond buiten de deur gege ten met haar man en twee kinderen en was als eerste, thuisgekeerd. Toen de overi ge gezinsleden het huis be traden, woedde de binnen brand al. De vrouw is in bewusteloze toestand uit de woning gehaald, maar pogin gen om haar buiten op straat te reanimeren mochten niet meer baten. BRUINVIS HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Op het strand van Hoek van Holland is zater dag een bruinvis aange spoeld. Het zoogdier is be zweken aan een zware longontsteking, aldus con servator K. Moeliker van het Natuurmuseum Rotterdam. Bruinvissen blijven nog al tijd zeldzaam in de Noord zee. ZIERIKZEESCHE n| NIEUWSBODE Uitgever LnO drukkerij/uitgeverij bv Zierikzee Directie W. O. Deddens Hoofdredacteur A.H.M. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Postbus 1 4300 AA Zierikzee Telefoon: Algemeen 453535 Redactie 453545 Advertentieverkoop 453540 Fax 453546 Lezersservice (bezorging) De Zierikzeesche Nieuwsbode na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel dan ma t/m vrij 0111 - 453538 Tijdens kantooruren van 8.30 tot 17.00 uur Tijdens de avonduren ma di do vr van 18.00 tot 20.00 uur (niet op woensdag) Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 0111-412905 Fotograaf (na 17.30 uur) 0111-414556 Abonnementen Abonnementsprijzen, zoals vermeld op de voorpagina, zijn inclusief 6% BTW. Losse nummers 1,25. Opzeggingen dienen een maand voor het einde van de lopende abonne mentsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties - Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur - Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur -Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefoni sche of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 76 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..Succesjes" (t/m 4 regels) 7.65 De advertentieprijzen zijn exclusief 17i/?%B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 2