Nota Gehandicaptenbeleid nodig ZOEKPLAATIE Cultureel Gekleurd krijgt 50.000 gulden subsidie Van provincie STREEKNIEUWS jaloezieën I Werkgroep toegankelijksheidsbevordering in discussie met gemeente Vermiste terecht Trouwen in Bruinisse Bijzonder concert Uitvoering van Smalstadtertjes Beurs reizen en sport VRIJDAG 21 MAART 1997 NR 26150 5 MIDDELBURG - Het, Festival Cultureel Gekleurd krijgt van de provincie 50.000 gulden, Stichting Slachtofferhulp 65.000 gulden en het Bevrijdings festival Zeeland ontvangt 25.000 gulden. Het gaat om bijdragen voor dit jaar die de verdraagzaamheid in de samenleving bevorderen. In de nota 'Met cultuur in zee; reprise' heeft de provin cie het belang aangegeven dat zij hecht aan het jaarlijks plaatsvinden van Cultureel Gekleurd en het Bevrijdings festival. Het Festival Cultureel Ge kleurd vindt gespreid over geheel Zeeland plaats. Het omvat naast culturele evene menten ook allerlei laag drempelige activiteiten op het gebied van onderwijs en minderheden. Het Bevrij dingsfestival vindt vanaf 1992 steeds op 5 mei plaats in Vlissingen. Op dit evene ment staat jaarlijks een van de grondrechten uit de Ne derlandse grondwet cen traal. Beide festivals hebben een directe rol en relatie met het provinciale project 'Vrij heid, verdraagzaamheid en anti-racisme'. De Stichting Slachtofferhulp Zeeland krijgt van de provincie 65.000 gulden voor werk zaamheden van het Anti-Dis criminatiebureau Zeeland. Om het project 'Vrijheid, verdraagzaamheid en anti racisme' af te ronden wordt 10.000 gulden beschikbaar gesteld. FOTO JOOP VAN HOUDT ZIER1KZEE Plattelandsvrouwen De afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBVP) hield haar maandelijkse bij eenkomst 18 maart in de Ha venzaal van Mondragon. Me vrouw N. Oostdijk hield, samen met een stagiaire, een lezing over het werk van het buro Slachtofferhulp in de regio Noord. Dit is een onaf hankelijke vrijwilligersor ganisatie die opkomt voor de belangen en rechten van slachtoffers misdrijven en verkeersongelukken. De eerstvolgende bijeenkomst van de plattelandsvrouwen staat gepland' op woensdag 16 april. De heer T. Sluiter houdt een lezing over Natuur en Vogelwacht in het Zeeuw se Landschap. EHBO jeugd In de openbare basisschool Binnen de Veste in Zierikzee vond 25 februari het Jeugd EHBO-examen plaats voor de leerlingen van groep 8. Al le deelnemende leerlingen zijn geslaagd en kregen een getuigschrift uitgereikt. De lessen werden gegeven door de dames A. Berrevoets, P. Berrevoets en A. van Oeve- ren. Het examen werd ver zorgd door de afdeling Kerk- werve/Zierikzee van het Rode Kruis en werd afgeno men door de kaderinstruc teurs J. Kloet en mevrouw A. Kooman. De namen van de geslaagden zijn: Camiel Beijersbergen, Fenneke Boot, Rosanne Bot- tema, Corstiaan Dekker, Ka- lijn de Groot, Nadine Hen- drikse, Tom Jonker, Iris Kloet, Thomas Lang, Merlijn Lems, Amber Meijer, Michel- la van Mourik, Saskia Oos- ting, Eline Praet, Rob Sch- nitzler, Remi Schoemaker, Dado Suljic, Martin van Trierum, Marcella van der Vliet, Thijs Wiegmann en Auke Witteman. Slapeloosheid Op initiatief van Ooster- schelde Thuiszorg wordt vanaf donderdag 3 april een cursus gehouden, voor men sen die last hebben van sla peloosheid. Zij kunnen in acht bijeenkomsten te weten komen wat ze kunnen doen om beter te slapen. De cursus in het wijkgebouw aan het Jannewekken 10 be gint om 19.30 en duurt tot 21.30 uur. Kinderkledingbeurs De Stichting Kledingbeurs Zierikzee houdt zaterdag 5 april een voorjaarskinder- Avertentie van: luxaflex, melchior, eet. 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 zierikzee 0111 413727 kledingbeurs in openbare ba sisschool 't Kofschip aan de Scheldestraat in Zierikzee. De beurs is van 10.00 tot 11.30 uur. Belangstellenden kun nen vrijdag 4 april' tussen 19.30 en 21.30 uur maximaal 25 kledingstukken en vijf tien stuks babykleding inle veren. Zij kunnen ook te recht met onder meer sport-, regen-, en nachtkleding en artikelen als sportschoenen, rollerskates en slaapzakken. De organisatie stelt het op prijs als de goederen schoon en zonder gebreken worden aangeboden. Niet verkochte kleding kan beschikbaar ge steld worden voor Polen. Voor nadere inlichtingen: te lefoon 414143. Koninginnedag De organisatie van Koning innedag Zierikzee zoekt vrij willigers. Ze kan hulp ge bruiken bij de optocht met versierde fietsen, de spelle tjesmiddag en de vrijmarkt. Belangstellenden die woens dag 30 april de handen uit de mouwen willen steken, kun nen zich aanmelden via tele foonnummer 417184 BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen Tijdens de maandelijkse bij eenkomst van de afdeling Brouwershaven van de Ne derlandse Bond voor Platte landsvrouwen op woensdag 19 maart staken de dames flink de handen uit de mou wen. Op deze doe-avond heb ben zij een paaskandelaar ge maakt, onder leiding van medelid mevrouw D. van Ast- van de Schelde. Presidente M. Keuning open de de avond en introduceerde de afgevaardigde van het Provinciaal Bestuur van de bond, mevrouw Valette, die de belangen behartigt van Zeeland-Noord. KERKWERVE Paaseieren zoeken Sportvereniging WIK heeft woensdag 26 maart paasei eren zoeken op het program ma staan. Belangstellende kinderen kunnen om 14.00 uur verzamelen bij de kanti ne van sportpark De Vospit. Ieder kind mag twee eieren opsporen. De gevonden paas eieren mogen zij vervolgens beschilderen. BRUINISSE Helpt Elkander De eerstvolgende bijeen komst van vrouwenvereni ging Helpt Elkander in Brui- nisse op dinsdag 25 maart zal in verband met de lijdenswe ken in het teken staan van Pasen. De avond begint om half acht. Verkoping Welfare De Welfare-afdeling van het Rode Kruis in Bruinisse houdt woensdag 26 maart een grote verkoping in ver zorgingshuis In 't Opper. Het royale assortiment bestaat uit heerlijke advocaat, bab belaars uit grootmoeders- tijd, vers gebakken cakes, leuke kinderkleding, hand werken in vele variaties, kleurrijke sokken en moder ne truien. Speciaal voor de jeugd wordt een verloting gehouden. Ou deren zijn in de koffiehoek welkom voor een kopje kof fie met versnapering. De ver koping begint om 14.00 uur. OMBOUW GEMAAL MIDDELBURG - Provincia le Staten hebben een krediet van 147.000 gulden beschik baar gesteld voor de om bouw van de elektrische in stallatie van het gemaal Duiveland. LArUOI I ICO Tot en met maandag 31 maart Zierikzee Schilderijen van Ria Varèl. Expositie gang Corneliastichting. Dagelijks van 08.00 tot 20.00 uur. Tot en met vrijdag 4 april Burgh-Haamstede Schilderijen C. Tieleman-Verton. Galerie 't Zuuddek. Donderdag van 10.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot en met zaterdag 5 april Burgh-Haamstede Keramiek J. van Ulden en tapijten A. StapffBewaerschole. Dinsdag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Tot en met vrijdag 11 april Renesse Poolse paaseieren. Blikmuseum De Blik vanger. Dinsdag en vrijdag 10.00 tot 12.00 uur. Zondag 9 maart en maandag 31 maart van 12.00 tot 16.00 uur. BIEZELINGE - Vrachtwa genchauffeur B. Meijers die sinds 3 maart als vermist is opgegeven, is teruggevon den. Als verklaring voor zijn verdwijning gaf hij op finan ciële problemen te hebben. Naar aanleiding van kran tenberichten over zijn ver missing kwam er donderdag om 11.00 uur een tip bij de po-, litie binnen dat Meijers met zijn auto op de Zeedijk in Biezelinge zou staan. De po litie trof de man daar ook daadwerkelijk in zijn auto aan. Hij is voor verdere hulp in contact gebracht met hulp verleningsinstanties BRUINISSE - Het dorpshuis in Bruinisse wordt de locatie voor trouwlustigen in het vissersdorp. Tenminste als de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland daar mee ak koord gaat. Door de gemeentelijke herin deling is het aantal plaatsen waar mensen op Schouwen- Duiveland met elkaar in de echt kunnen worden verbon den afgenomen. De gemeen tenhuizen in Scharendijke, Haamstede, Bruinisse en Nieuwerkerk gingen dicht en ook de stadhuizen in Zierik zee en Brouwershaven verlo ren hun functie. In januari wees de gemeente raad drie trouw-lokaties aan: het voormalig stadhuis in Zierikzee, het voormalig stadhuis in Brouwershaven en Slot Moermond in Renes se. Daar komt nu het dorps huis in Bruinisse bij. Het aanbod van een Bruse rederij om een salonboot te gebrui ken voor huwelijksvoltrek kingen is door het college van b en w van de hand gewe zen. ZIERIKZEE - In de Nieuwe kerk in Zierikzee vindt op vrijdag 4 april een bijzonder concert plaats. Het Hongaarse koor Maróthi György Pedagógus Kórus on der leiding van Mihóly Kéry en de Christelijke Oratorium Vereniging Middelharnis on der leiding van Rinus Verha- ge verzorgen het program ma. Het orgel wordt bespeeld door Wim Diepen horst. Het concert begint om 20.15 uur. BROUWERSHAVEN - Het kinderkoor de Smalstadter tjes houdt zaterdag 5 april zijn jaaruitvoering in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven. De avond begint met een lied van het gehele kinderkoor. Daarna spelen de jongsten van de Smalstadtertjes de mini-musical 'Slaap koning slaap'. De majorettes van muziekvereniging Apollo verzorgen een gastoptreden. Na de pauze zingen de oudere kinderen van het koor een medley van liedjes over de seizoenen lente, zomer, herfst en winter met bijpas sende kleding en decors. De jaaruitvoering wordt beslo ten met een lied van Walt Disney, waar alle koorkinde ren bij zingen en de majoret tes bij dansen. Het koor is op zoek naar een nieuwe dirigente als opvol ger van Nel van Dongen. Be langstellenden voor deze functie kunnen contact opne men via telefoonnummer 416938. De uitvoering begint om 19.30 uur. GOES - In de Zeelandhallen in Goes wordt van vrijdag 28 maart tot en met maandag 31 maart de beurs 'Avontuurlij ke reizen en sport 1997' ge houden. De beurs is bedoeld voor ie dereen die zich wil laten in formeren over onder andere actieve vakanties, buiten sportmogelijkheden, sport artikelen en -kleding. Er is een klimwand, waarop be langstellenden een mini-cur sus wandklimmen kunnen volgen. Deze opleiding staat onder leiding van ervaren in structeurs. Bezoekers kun nen onder begeleiding vrij klimmen. Aan het eind van iedere dag wordt onder hen een wedstrijd gehouden. De openingstijden van de beurs zijn vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur en de overige dagen van 10.00 tot 18.00 uur. ALCOHOL KERKWERVE - Tijdens een rijdende politiesurveillance vannacht, vrijdag, om 2.25 uur op de provinciale weg in Kerkwerve is een 25-jarige inwoner van Scharendijke aangehouden met teveel al cohol op. De man blies 320 ug/1, wat hem op een boete van 350 gulden kwam te staan. ZIERIKZEE - Brievenbussen hangen te hoog en kin derkopjes maken een rondje binnenstad onmoge lijk. De werkgroep Toegankelijkheidsbevordering vindt dat er in het beleidsprogramma van de ge meente Schouwen-Duiveland te weinig aandacht uitgaat naar gehandicapten. In een forumdiscussie vrijdag 4 april in het MFC in Zierikzee dringt ze aan op het opstellen van een nota Gehandicaptenbeleid. ,,We zijn voor een inclusief beleid. Vanaf het eerste woord dat wordt gezegd over nieuwe plannen, moet de ge meente rekening houden met mensen die gehandicapt zijn," zegt secretaris van de werkgroep Toegankelijk heidsbevordering, H. Noord- hoek. Over gehandicapten beleid is veel minder geschreven dan over het ou derenbeleid, terwijl niet alle mensen met een functiebe perking zomaar onder de noemer ouderen kunnen worden geplaatst. Gehandi capten zijn van allé leeftij den en juist ook voor de jon gere mensen is de mogelijkheid tot maatschap pelijke en sociale participa tie van belang. De forumdiscussie is op po ten gezet om de gemeente wakker te schudden, want onder gehandicaptenbeleid valt veel meer dan alleen de uitvoering van de Wet voor zieningen gehandicapten (Wvg). Op grond van de Wvg worden vervoersvoorzienin gen, rolstoelen en voorzie ningen in het kader van wo ningaanpassingen geregeld. Voor een daadwerkelijke in tegratie in de samenleving van mensen met een functie beperking is meer nodig, zo meent de werkgroep. Gebou wen moeten bereikbaar, toe gankelijk en bruikbaar zijn, kinderen moeten de regulie re basisschool kunnen bezoe ken en mensen die slechtho rend zijn moeten naar het theater kunnen gaan. Het opstellen van een nota Gehandicaptenbeleid, in veel andere steden heel ge woon, zou een begin zijn. ,,We hopen daar de raadsle den van te overtuigen, want het gehandicaptenbeleid mag niet afhankelijk zijn van één wethouder die er wel interesse in heeft. Het moet gedragen worden door alle wethouders, omdat bijvoor beeld ook Openbare Werken hierin betrokken is," licht Noordhoek toe. Notitie Met behulp van gegevens van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid heeft de werkgroep een noti tie opgesteld die als uit gangspunt kan dienen voor zowel de forumdiscussie als de opstelling van de gewens te nota. Dit schrijven geeft meer inzicht in wat er zoal nodig is om te komen tot een breed structureel gehandi captenbeleid. Het Zoekplaatje van vorige week bleek een lastige opgave. Twaalf mensen deden een gooi naar de cadeaubon van 25 gul den. Negen van hen hadden het bij het rechte einde, maar drie inzenders zijn door Joop van Houdt op het verkeerde been ge zet. Op de foto was een gedeelte van het strandje Repart bij Scharendijke te zien. Eén van de inzenders meldt dat het strand ter plaatse te kampen heeft met sterke algengroei. ,,Zie donkere plek op de foto," aldus de inzender. De drie op het verkeerde been gezette inzenders zagen repec- tievelijk het strandje bij Bommenede, een toilet- en douche gebouw aan de Grevelingen bij Bruinisse en een strandhokje bij De Punt aan de Brouwersdam op d^? foto. Uit de stapel goede inzendingen werd die van D. Kampjes. Kerkring 35, 4306 CK Nieuwerkerk getrokken. Hij/zij krijgt de cadeaubon van 25 gulden toegestuurd. Wie denkt te weten waar fotograaf Joop van Houdt boven staand Zoekplaatje heeft geschoten kan zijn of haar oplos sing per brief of briefkaart opsturen naar de redaktie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus 1, 4301 AA Zierikzee. In zendingen kunnen ook rechtstreeks in de brievenbus van de Nieuwsbode aan het Jannewekken 11 in Zierikzee gedepo neerd worden. Inzendingen moeten voor woensdag 26 maart 1997 binnen zijn. Op brief of briefkaart graag het woord 'Zoekplaatje' vermelden. Frustrerend Toegankelijkheid is één van de onderwerpen die in de no titie wordt aangeroerd. Hoe frustrerend ondoordacht be leid kan zijn, blijkt uit het actuele voorbeeld van de Grote Kerk in Zierikzee. „Een heet hangijzer. De con touren van de oude abdij hebben ze zichtbaar gemaakt en dat hebben ze heel mooi gedaan. Maar wij kunnen nog steeds niet in dat gebouw naar binnen," aldus Noord- hoek. De gemeente zou er voor moeten zorgen dat gebouwen - aan de hand van de criteria van het Internationaal Toe gankelijkheidssymbool (ITS) - voor iedereen toegan kelijk, bereikbaar en bruik baar zijn. Bijvoorbeeld door zelf het goede voorbeeld te geven bij nieuw- en verbouw en door bouwvergunningen nauwkeurig te toetsen aan toegankelijkheidseisen, zo als opgesteld in het rijks bouwbesluit. Ook bij de in richting van de openbare weg moet rekening worden gehouden met de mobiliteit van mensen en bij de bouw van woningen zou levens loopbestendigheid een crite rium kunnen zijn. Daarnaast zouden mensen met een functiebeperking de zelfde mogelijkheden moe ten hebben om zich te ont plooien, zodat er ook nog heel wat te ondernemen valt op het niveau van scholing, arbeid en in de vrijetijdssec- tor. De forumdiscussie in het MFC-gebouw wordt geleid door een vertegenwoordiger van de Gehandicaptenraad. Alle fracties in de gemeente raad zijn aangeschreven met het verzoek een afgevaardig de te sturen. Wethouder D. van der Wekken, onder meer van sociale zaken, heeft in ie der geval toegezegd zitting te nemen in het forum. Mensen met een functiebeperking, hun naasten en mensen die betrokken zijn bij de hulp en zorg aan gehandicapten zijn van harte welkom om knel punten, wensen en sugges ties kenbaar te maken. Aan vang 14.00 uur. De maatregelen zijn overi gens niet alleen van belang voor mensen met een handi cap, maar ook voor chronisch zieken en (gedeeltelijk) ar beidsongeschikten. Onder gehandicaptenbeleid valt meer dan de verstrekking van rolstoelen alleen. (Foto: Joop van Houdt)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5