Boomplantdag met maartse buien Essen, eiken, linden, sierperen en een kastanjeboom DONDERDAG 20 MAART 1997 NR 26149 pland. ,,We hadden net het project beschermende dier soorten achter de rug," ver klaart leerkracht Saskia Bruining. Betrokkenheid Dat planten tijdens barre weersomstandigheden ver groot volgens haar alleen maar de betrokkenheid van de leerlingen. „Er moet echt niemand aan hun boompjes komen, daar houden ze streng toezicht op." ZIERIKZEE - Bomen kun je zien, ruiken, horen, voelen en proeven gaf K. Koenraadt van de Plantsoenendienst Schouwen-Duiveland aan tijdens de start van de Boomplantdag woensdag ochtend aan de Deltastraat in industrieterrein De Zuidhoek in Zierikzee. Hij speelde daarmee in op het thema van deze eenenveertigste nationale Boomplantdag. In deze regio namen er twintig basisscholen aan deel. Tijdens of tussen stevige maartse buien door werden er essen, eiken, linden, sierpeerbomen en een kastanje geplant en educatieve wandelingen gemaakt. Wethouder G. van de Velde- de Wilde gaf reeds om half negen aan de Deltastraat ac te de présence. Leerlingen van de groepen zeven en acht van obs Binnen de Veste stonden gereed om samen met haar de eerste serie van ruim tachtig essen te plan ten. „Een industrieterrein met fabrieken en bedrijven ziet er niet altijd even fraai uit. Daarom willen we het^iier een beetje mooier maken," aldus Koenraadt. Wethouder Van de Velde, ge huld in kaplaarzen en wind jack, hield haar toespraakje kort, wegens de stevige re genbui die juist losbarstte. Voor de spade werd gepakt, droegen enkele leerlingen van Binnen de Veste nog een gedichtje voor en daarna gin gen de eerste essen de grond in;- Schoolkinderen en leden van de werkgroep schoolbiologie lieten zich niet door het slechte weer uit het veld slaan en maakten ook hun educatieve wandeling langs bomen en struiken, die al wat langer in de Zuidhoek gedijen. Aan het planten van de essen in de Deltastraat werkten in de loop van de ochtend alle Zierikzeese basisscholen mee, te weten: J. W. van den Doelschool, J. L. de Jonge- school, Willibrordusschool, Theo Thijssen, 't Kofschip en de Beatrixschool. In het voormalige Slinger- bos achter obs De Spring plank in Noordgouwe groe ven de medewerkers van de plantsoenendienst plantga- ten voor tien linden. De leer lingen van alle groepen maakten het werk af en zul len de groei van hun 'eigen' bomen dagelijks in de gaten kunnen houden. Vanaf maandag werkten de kinde ren van De Springplank al aan het educatieve program ma, gewijd aan de linde. Daarin wordt ingegaan op de geschiedenis van deze boom, de specifieke kenmerken, de insecten, die erop voorko men en het biedt diverse vra gen en opdrachten. Buxusb oompjes De leerlingen van de groepen zes, zeven en acht van obs 't Traditionele Zeeuwse klei en eigentijdse kledingjacks: een opmerkelijke combinatie tijdens de Staepel'of in Renesse moch ten allen een schepje grond gooien in het plantgat voor een roze bloeiende kastanje boom op hun eigen school plein. Directeur P. Stal licht toe, dat door de bouw van de peuterspeelzaal en de uit breiding van 't Staepel'of. zelfs de vorm van het school plein is veranderd. In plaats van de boom die daarvoor Leerlingen van obs Binnen de Veste lieten zich door de regen niet uit het veld slaan en lazen dapper hun gedichtje voor. Een leerling van obs 'De Springplankin Noordgouwe eenzaam op weg met een linde naar het plantgat. moest worden prijsgegeven, mocht nu een nieuwe kastan jeboom worden geplant. „Pas als wij hoogbejaard zijn, komt deze boom tot vol le wasdom," aldus een poëti sche uitspraak van de direc teur. De eerste fraaie bloesems worden overigens al eind april/begin mei ver wacht. Zowel op de obs in Renesse als op obs De Stove in Noordwelle werd ook deel genomen aan de actie buxus boompjes, zoals het lande lijk comité Nationale Boomplantdag die voorstel de. Het betreft een verkoop actie van buxusboompjes ten behoeve van projecten in Ts jaad, Peru en Zaïre. De actie wordt gedragen door de Stichting Colombine, Unicef en het Liliane Fonds. De leerlingen van de groepen zes, zeven en acht van 't Sta epel'of brachten 222 buxus boompjes aan de man. Van de zes gulden opbrengst per boompje gaat er vijf gulden naar het goede doel en is één gulden voor de school zelf bestemd. Minister J. Pronk van ont wikkelingssamenwerking heeft een verdubbeling van die opbrengst toegezegd en verder zal een gelijk aantal bomen, als verkocht door de schoolkinderen, worden aan geplant in een nieuw bós in Den Haag. Bij De Stove in Noordwelle bleken acht leerlingen in staat om tijdens de voor jaarsvakantie 184 buxus boompjes te verkopen. Op deze school werd in het ka der van de Boomplantdag nader aandacht besteed aan de milieuproblematiek in Zaïre. De leerlingen van de bovenbouw maakten op ba sis van hun opgedane kennis een collage over dit land en de onderbouw leerde heel veel over de kenmerken van bomen en maakte op grond daarvan een 'kwartetspel'. Zeventien leerlingen in de bovenbouw op de school in Noordwelle plantten geza menlijk ook een linde bij de begraafplaats in het dorp. Hard werken Voor de leerlingen van de cbs De Schouw en de obs De Schoener in Brouwershaven was het behoorlijk hard wer ken tijdens de Boomplant dag. In de Smalstad zelf bleek geen plantobject be schikbaar, maar als alterna tief werden de Brouwse schoolkinderen ontvangen door Staatsbosbeheer in de Domeinen. Daar bleek ge noeg te planten. Over een op pervlakte van ongeveer één hectare werden gedurende anderhalf uur in groepjes van vier kinderen ruim hon derd kleine eikenboompjes geplant. Woordvoerder van Staatsbosbeheer, L. van der Weele gaf vooraf een toelich ting over de Domeinen en deelde na afloop buttons en milieuvriendelijke balpen nen uit. De leerlingen van obs De Schelphoek in Serooskerke konden het planten van drie Pyrus Chanticleers, oftewel sierpeerbomen net tussen de buien door verrichten. De bomen werden geplant aan de Huismeet, het nieuwste stukje van deze kleine kern. De educatieve wandeling houden de kinderen van De Schelphoek nog te goed. „Die staat voor mei op de planning, met wellicht wat meer kans op mooi weer," aldus directeur H. Schreurs. Bezoekerscentrum De groepen vijf tot en met acht van obs 't Mêêtje in El- lemeet en de groepen zes, ze ven en acht van cbs Helcher- see in Scharendijke moesten het ook zonder plantobject in de eigen kernen doen. „Jammer," vonden beide schooldirecteuren A. Smit en H. Bout. „De ontvangst bij het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer op de punt van Goeree was een leuk al ternatief, maar het zelf plan ten hoort er op zo'n dag ei genlijk bij," aldus Smit. De kinderen uit Ellemeet en Scharendijke werden overi gens bij de deur van het be zoekerscentrum opgevangen om meteen, ook weer tijdens en tussen de buien door, een natuurwandeling te maken. De schoolkinderen uit Haamstede van cbs Onder de Wieken en obs De Kirreweie wijdden zich aan het planten van veertien eiken aan de Appelmeet. Tijdens de edu catieve wandeling in de om geving van de school werden elf opdrachten uitgevoerd. Directeur van Onder de Wie ken, S. Karstens verbaasde zich enigszins over het feit, dat er dit jaar geen linealen en potloden werden uitge deeld door de gemeente in het kader van de Boomplant dag. De tractatie beperkte zich tot een vaantje voor el ke school en een appel voor elke leerling. „Die traktatie was vóór de gemeentelijke herindeling in elke gemeente verschil lend,laat wethouder Van de Velde weten. „We kozen nu voor appels in het kader van het thema Bomen en Zintuigen." Wethouder G. van de Velde-De Wilde trotseerde de regen en plantte samen met schoolkinderen uit Zierikzee de eerste essen aan de Deltastraat. In Serooskerke plantten de kinderen van obs De Schelphoek met volle toewijding drie sierpeerbomen. Boomplantdag in de polder van Nieuwerkerk. Toen de leerlingen van de groepen zeven en acht van obs De Dobbelsteen aan de Loensweg in Nieuwerkerk arriveerden was het net eventjes droog geworden. Zij plantten daar een mengsel van bosplantsoen met eiken, die als bomen zullen uit groeien. Later op de ochtend werd dit werk voortgezet door leer lingen van de School met de Bijbel in Nieuwerkerk. De 25 kinderen uit de groe pen zeven en acht van obs 't Stoofje in Ouwerkerk ^re gen een fikse bui te verwer ken toen ze om half negen al struiken en hazelaars plant ten bij de begraafplaats aan de Phoenixstraat. De educa tieve wandeling in Ouwer kerk staat wat later ge- In Sirjansland bleek dit jaar geen plantobject beschik baar. Derhalve werd beslo ten de jaarlijkse wandeling door het Dijkwater onder leiding van boswachter D. Fluijt als alternatief te laten gelden. De tocht werd dins dagmiddag gemaakt, omdat woensdagochtend al de fiet- senkeuring door de politie gepland stond. De groepen vijf tot en met acht van de school in Sirjansland maak ten onder leiding van Fluijt een stevige tocht door het Dijkwater en keerden via het schelpenstrandje weer enthousiast terug. In Dreischor besloot direc teur C. van de Vreugde de al ternatieve activiteit in het kader van de Boomplantdag een week uit te stellen. De leerlingen zouden onder lei ding van Staatsbosbeheer wilgen gaan knotten in het Dijkwater. „Door de regen zijn die knotten erg glad en die zagen zijn toch vrij scherp," aldus Van de Vreug de. Als volgende week het weer wat beter is, gaan de Dreischorse schoolkinderen dus alsnog wilgen knotten. Tekst: Ali Pankow Foto's: Marijke Folkertsma

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1997 | | pagina 5